Spectaculaire motorcrossduels eerst na spannende strijd beslist Tennistitel voor ionge Jan Haier Eerste zege atletes op van Franse Nederland Ganze Goes won eigen waterpolotoernooi Tweemaal zilver en één maal brons voor de Nederlandse roeiploegen in Kopenhagen Russische atleten sprintten naar wereldrecord ROND 5000 BEZOEKERS OP „FIJN" MAAR LASTIG PARCOURS S.Z.V. Souburg won de damesstrijd Herman Willemse faalt in Canadese zwemmarathon EINDSPURT HAD AAN ROB GROEN GOUD GFRRACHT ZWARE KLASSE UITSLAGEN „GEMEEN" GEEN DUINBREEDTE STERK TRIO ZEELANDIA OEFENDE 1-1 TEGEN ARNEMUIDEN IN DUINEN BIJ OOSTKAPELLE ESTAFETTE GAF DOORSLAG Kleinst mogelijk verschil58 - 59 Roeikamp om bekers en om medailles Uitslagen Rob Groen Alles of niets Bijna stil Grandioos Grote verliezer MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Voor de eerste maal in de geschiedenis van de atletieklandenontmoeting tussen de Nederlandse en Franse dames is de Franse ploeg erin geslaagd zij het met het hleinst mogelijke verschil te zegevieren. Met 59 tegen 58 punten ver loren onze dames en kan men zeggen dat de Nederlandse ploeg zo nu en dan vrouwe fortuna niet aan haar zijde had waarbij de Nederlandse dames over het algemeen grover van bouw dan hun Franse tegenstanders enorm met de loodzware baan hadden te kampen, de zege van de Frangaises was zeker ver diend. Een van de Franse trainers Achille Guenard de man van Denise, die zowel de 100 meter als het verspringen won en ais laatste loopster van de 4 maal 100 meter estafetteploeg als eerste over de finish ging, was duidelijk zeer tevre den en gaf als zijn mening dat de tien dagen, die de Franse dames in een trai ningskamp hadden doorgebracht, de ze ge aan de tricolores had geschonken, in de negen ontmoetingen, die tot dus ver werden gehouden wonnen de Ne derlandse dames achtmaal zij het dat in 1958 bij de stand 53-53 het aan tal overwinningen de doorslag gaf. Op het prachtige sportcomplex aan de Brasserskade in Delft echter hadden de oranjebroeken met alleen nog de 4 maal 100 meter estafette voor de boeg een lichte 56-54 punten voorsprong. De estafette moest de beslissing brengen, waarbij de Francaises op de 100 en 300 meter reeds duidelijk hun superioriteit tot uitdrukking hadden gebracht. Het laatste nummer werd aan Nederlandse zijde een volkomen mislukking. Geen enkele wissel lukte tussen Lydia Vonk, Ellen Ort, Truus Cruiming en Joke Bijleveld en al wa ren onze sprintsterren zeker niet veel minder, hun tegenstanders be haalden zoveel winst uit de „aflos sing" dat zij met 0,6 sec. verschil ze gevierden. Reeds op de 100 meter zagen de 2000 verbaasde toeschouwers ,een dubbele ze ge van de Franqaises Claude Bouix en Michele Lurot, die lichter en kleiner dan Ellen en Joke Bijleveld over de los se. zware toplaag, snelden en wonnen, maar op de 200 meter kwam Truus Cruiming eveneens een „lichtgewicht" tot een fraaie tweede plaats in 24.9 sec. achter Michele Lurot. Tilly van der Zwaard en Gerda Kraan hadden weinig gevaar te duchten op de 400 en 800 meter. Tilly deed dat op de oude vertrouwde wijze met een snelle start, die haar reeds na 100 meter een lichte voorsprong opleverde welke zij uitbouwde tot ruim tien meter, waarbij de 200 meter in 25.2 sec. weer het snel ste gedeelte bleek. De tijd van Tilly van der Zwaard, 55.8 sec. was van aparte klasse. Europees 800 meter kampioene Gerda Kraan, won-zoals-zij-wilde in 2 min. 07.5 sec., waarbij opviel dat zij bij het uitkomen van de laatste bocht in de tweede baan liep. „Het was onmogelijk in de binnenbaan te blijven lopen, het leek wel alsof er valkuilen waren aan gelegd" zei Gerda na afloop. Maryse Dupureur noteerde in het kiel zog van Gerda Kraan een nieuw Frans record met 2 min. 08 sec. On de Scheveningse Metsbanen speelden Jan Hajer en Evert Schneider zondag om het Nederlands kamoioenschan een finale in de beste Australische onvattïng van d° tennissnort. -Tan Haier. de 21-ia- ri^-e breedgeschouderde snortleraar uit Eindhoven was bïï d«t in Nederland nog nooit vertoonde se" !ce-smach duel dui delijk de sterkste. Hii won met 6-3. 8-6, 6-4 en sloeg welgeteld tien aces. Toch was het niet ziin harde service, die dit maal de grootste indruk maakte. Gro ter nog was de bewondering voor ziin met versa "-en weds+rtidmentaiReit; de wil om elke hoi p0e schero ook geslagen te wi»en halen en de durf om ondanks alles het initiatief te ne- men. Eindehlk is er een echte soortfiguur kamnmen „ar, Nederland geworden. Er was geen afgunst in het gebaar waar mee Schneider na afloon zijn dolgeluk kige tegenstander feliciteerde. In de Y®!e persoonlijke duels tussen beiden was nil altïgi de meerdere geweest. Maar te gen Hajer in deze vorm was hij niet op gewassen. De man, die aan het begin van dit seizoen nog geen drive de juiste lengte kon geven, heeft zich in korte tijd ontpopt als een meester in de op bouw van de aanval. De Eindhovense sportleraar, die samen met zijn clubgenote Jenny Ridderhof de winnares van het dames enkelspel het middelpunt was van een enthousias te schare supporters en fotografen, bleek van mening dat een loopbaan als sportleraar voor hem prevaleert boven een tenniscarrière. Beide tegenstanders hadden zich gedu rende anderhalf uur volkomen gegeven. Het was dan ook niet te verwonderen, dat zij in oe finale van het heren dub belspel dai direct erna volgt net niet meer die fitheid bezaten die noodzake lijk is om te winnen. Ze moesten uitko men tegen Van Eysden/Maris, die het duel da,, zateruag na Lwee sets was on derbroken met 5-7, 9-7, 6-8, 8-6, 6-4 wonnen. De geroutineerde Haagse Hil- versumse combinatie nam daarmee in dubbel opzicht revanche: namelijk voor beide nederlagen in het enkelspel en voor de finale van het dubbelspel 1962, die toen door Hajer en Schneider was gewonnen. Een Russische dames-estafetteploeg, be staande uit Ludmilla Samotyosova, Zi- ba Aleskerova, Maria Itkina en Galina Popova verbeterde zaterdag tijdens de Russische kampioenschappen het we reld- en Europese record op de 4 maal 200 meter met een tijd van 1 min. 34.7 sec. Het oude record stond op naam van de Russische dames met 1 min. 35,1 sec. De magistrale Duitse ploeg is er in geslaagd de Coupe Glandaz, de hoofdprijs van de Europese roei- kampioenschappen, die in 1961 in Praag aan Rusland werd verloren, te heroveren. Het eindklassement van de strijd om de coupe Glandaz luidt: 1. W.-Duitsland 6 pnt.; 2. Tsjecho- slowakije 2 pnt.; 3. Italië 1 pnt. Ook de coupe Carlo Montu, waar in de eerste zes plaatsen in de fi nales van de diverse nummers worden gewaardeerd, was voor Duitsland. Nederland bezet hier een eervolle vierde plaats. Het eindresultaat luidt: 1. West-Duitsland 41 pnt.; 2. Tsjechoslowakije 27pnt.; 3. Rusland 26 pnt.; 4. Nederland 17 pnt. De 21 medailles die bij de Europe se roeikampioenschappen 1963 veroverd konden worden, zijn als volgt verdeeld: 1. West-Duitsland 2. Tsjechoslowakije 3. Nederland 4. Rusland 5. Italië 6. Ver. Staten 7. Frankrijk 8. Roemenië gd. zilv. br. MET BIJZONDER spectaculaire en spannende wedstrijden heeft de M.A.C. Scheldegouwen zaterdagmiddag zijn motorcrossprogramma na een onderbreking van enkele jaren weer voortgezet. Na vele orga nisatorische en technische moeilijkheden uit de weg te hebben ge ruimd waren de Scheldegouwenbestuurders er met medewerking van talrijke instanties dan eindelijk weer in geslaagd een geschikt ter rein te verkrijgen: in de duinen tussen Oostkapelle en Vrouwenpol der, vlak bij de Rode weg. Hoewel slechts even meer dan de helft van de ingeschreven crossrijders acte de presence gaf, hebben deze twin tig mannetjesputters de 4000 tot 5000 bezoekers, die (ook in twee forse regenbuien) het parkoers bij start en finish en op andere stra tegische punten omzoomden, een prettige en spannende middag be zorgd. uit Boekei, allemaal op een Kreidler, die elkaar op alle belangrijke crossen de hoogste eer fel betwisten. Aanvankelijk leek het er op, dat de jonge Karsma- kers zijn prestatie van vorige week, toen hij op zijn jaardag in Valkenburg win naar werd, zou herhalen. Hij won de eerste manche met een neuslengte voor Van den Oever en Kwanten en ook in de beslissende tweede nam hij direct de kop. Maar machinepech wierp hem uit de strijd, die Van den Oever en Kwanten nu alleen uitvochten. Kwanten pres teerde het om eerste te worden en zo zijn totaal aantal punten op gelijke hoog te te brengen met dat van Van den Oever (beiden 48), maar omdat de tijd van de man uit Boekei aanmerkelijk beter was werd hij de man, die de bloe men van burgemeester De Kam ontving. van Pardons Norton. Bovendien werd IJff twee ronden voor het slot helemaal uitgeschakeld, toen zijn gaskabel brak. Van Vliet werd toen makkelijk winnaar en Pardon een uitstekende tweede. Van de andere 3 deelnemers reed B. Wissels uit Zutphen op zijn BSA drie rustige maar uitgekiende manches, die hem de 4e plaats opleverden. Want al waren er soms maar drie rijders in én klas, ze gaven elkaar de erepalm bepaald niet cadeau. Een maal zelfs moesten de chronometers nauwkeurig geraadpleegd worden voordat burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder (op wiens grondge bied de wedstrijd gehouden werd) de prijzen kon uitreiken. De bloemen kwamen ten slotte terecht bij: Jan van Vliet uit Bodegraven in de 350 en 500 cc klasse; bij Rein Woldman sr. uit Hoogeveen, met zijn 51 jaar de oudste deelnemer van de twintig, in de 250 cc klasse; en bij Tonny v. d. Oever uit Boekei in de 50 cc klas se. Het was een verre van gemakkelijk par koers 600 meter lang dat de Schel- degouwenmannen onder leiding van KN MV-official J. Timmers hadden uitge zet. Er zaten een paar gemene heuvel tjes en bochten in en uiteraard daar het een cross is) was er ook duchtig „ge strooid" met putten en bulten, waar de deelnemers vele malen letterlijk over heen vlogen. Dan konden de duizenden toeschouwers uitstekend zien (maar wel licht niet begrijpen) hoe de rijders hun kleine of zware machines in bedwang hielden. Terwijl toch met name tijdens de twee zware plensbuien het parkoers verraderlijk glad was. Maar ondanks die moeilijkheden vonden de deelnemers het „een fijn parkoers", waarop ze ze ker nog eens beloofden terug te komen. De strijd tussen de 250 kubieke cen timeters was de spectaculairste; in deze klasse waren de meeste deelne mers (10), terwijl hun machines ook het snelst over de bochtige en bulti ge baan knetterden. Direct al nadat de starter-kamprechter A. C. Bene der de rijders voor de le van de 3 manches had weggevlagd. ontspon zich een scherpe strijd tussen de 3| grootste kanshebbers, de Dot-rijder Rein Woldman uit Hoogeveen en Jan Cramer uit Oosterveld op zijn Gree- ves. Zij gaven elkaar geen duimbreedte toe: de eerste manche was voor Woldman, de tweede voor Cramer. Kort daarach ter streden J. H. Stadman uit Amstel veen op Greeves en Jan Heuvelmans uit Valkenswaard, ook op Greeves, een verwoed duel om de derde plaats, die zij elk eenmaal opeisten. Het was jam mer, dat de Nieuw-Dordrechtse rijder Ed Wakker op zijn Greeves in de eerste manche machinepech kreeg, want vooral in de beslissende derde manche toonde hij zich een uitstekend rijder. Voor de bezetting van de topplaatsen was deze laatste rit bijzonder inte ressant: Woldman en Cramer hadden beiden 49 punten, Stadman en Heu velmans beiden 45 punten. Er ont stond al direct een kopgroepje met Cramer, Fons van Heugten op Husqvana uit Amersfoort, en Wak ker, op rond 100 meter daarachter Woldman en vervolgens Stadman en Heuvelmans in 5e en 6e positie. Van Heugten kon het tempo niet bij houden, maar Wakker joeg kansheb ber Cramer enorm op, waarvan Wold man het slachtoffer scheen te wor den. Scheen te worden, want 2 ronden voor het einde kwam naast Cramer, die toen zeker was van dq eindzege, het pech- duiveltje meerijden: hij brak de ketting van zijn Greeves en was daarmee kans loos. Wakker won de laatste manche, op 150 meter gevolgd door Fons van Heugten en daarna kwam Woldman als derde door. Stadman besliste de strijd met Heuvelmans om de 4e plaats in zijn voordeel en werd in het algemeen klas sement tweede. Heuvelmans klasseerde zich 3e en Wakker 4e. Evenals bij de kwartliters gaven in de 350 en 500 cc klasse twee deelnemers in de eerste manche de toon aan: Ben IJff uit Oudewater op Jawa en Jan van Vliet op BSA. IJff werd gemakkelijk eerste toen Van Vliet een schuivertje maakte, maar in de tweede manche overkwam de man uit Oudewater tot tweemaal toe hetzelfde, zodat Joop Pardon uit Leiden zijn Norton nog tus sen het leidersduo kon schuiven. Van Vliet had bij het ingaan van de 3e manche ongetwijfeld de beste kansen: hij verzamelde 49 punten tegen IJff 48 en Pardon 47. Pardon nam de kop en hield die twee ronden lang (het trio zou dus toen evenveel punten hebben ge had), toen schoof Van Vliet langs hem heen. IJff moest toen een felle strijd leveren met Pardon: in de bochten haal de hij wat op, maar op de rechte stuk ken moesten zijn twee „potjes" van 175 cc het afleggen tegen de 2 maal 250 De belangrijkste uitslagen luidden: 50 cc juniorenklasse: le manche: 1. P. Karsmakers uit Aalst op Kreidler (25 punten); 2. A. v. d. Oever uit Boekei op Kreidler (24 p.); 3. J. Kwanten uit Aalst op Kreidler (23 p.); 2e manche: 1. J. Kwanten (25 p.); 2. A. v. d. Oever (24 p.); eindklassement: 1. A. v. d. Oever 48 p. en totaaltijd 26 min. 16 sec.; 2. J. Kwanten 48 p. en totaaltijd 26 min. 50 sec.; 3. P. Karsmakers 25 p. 250 cc juniorenklasse: le manche 1. R. Woldman sr. uit Hoogeveen op Dot (25 p.); 2. J. H. Cramer uit Oosterveld op Greeves (24 p.); 3. J. H. Stadman uit Amstelveen op Greeves (23 p.); 4. J. J. C. Heuvelmans uit Valkenswaard op Greeves (22 p.); 5. Tim Selling uit Koog aan de Zaan op Greeves (21 p.); 6. J. ter Horst uit Amsterdam op Maico (20 p.); 7. B. J. H. Schoppert uit Voorburg op Jawa (19 p.); 8. E. Wakker uit Nw.- Dordrecht op Greeves (18 p.); 9. Fons van Heugten uit Amersfoort op Husq- varna (17 p.); 2e manche: 1. J. H. Cra mer (25 p.); 2. R. Woldman sr. (24 p.); 3. J. J. C. Heuvelmans (23 p.); 4. J. H. Stadman (22 p.); 5. E. Wakker (21 p.); 6. Tim Selling (20 p.); 7. B. J. H. Schop pert (19 p.); 8. H. G. Bohncke uit Bladel op Maico (18 p.); 3e manche: 1. E. Wak ker (25 p.); 2. Fons Heugten (24 p.); 3. R. Woldman sr. (23 p.); 4. J. H. Stad man (22 p.); 5. J. J. C. Heuvelmans (21 p.); 6. Tim Selling (20 p.); 7 H. G. Bohncke (19 p.); 8. B. J. H. Schoppert (18 p.); eindklassement: 1. R. Wold man sr. 72 p.; 2. J. H. Stadman 67 p.; 3. J. J. C. Heuvelmans 66 p.; 4. E. Wak ker 64 p.; 5. Tim Selling 61 p.; 6. B. J. H. Schoppert 56 p.; 7. J. H. Cramer 49 p.; 8. Fons van Heugten 41 p.; 9. H. G. Bohncke 37 p.; 10. J. ter Horst 20 p. 350 en 500 cc juniorenkiasse: le man che: 1. B. H. IJff uit Oudewater op Ja wa (25 p.); 2. J. L. van Vliet uit Bode graven op BSA (24 p.); 3. J. Pardon uit Leiden op Norton (23 p.); 4. B. Wissels uit Zutphen op BSA (22 p.); 5. L. Vink uit Stolkwijk op Jawa (21 p.); 6. J. W. H. Sas uit Landsmeer op BSA (20 p.); 2e manche: 1. J. L. van Vliet (25 p.)'; 2. J. Pardon (24 p.); 3. B. H. IJff (23 p.); 4. J. W. H. Sas (22 p.); 5. B. Wis sels (21 p.); 3e manche: 1. J. L. van Vliet (25 p.); 2. J. Pardon (24 p.); 3. B. Wissels (23 p.); 4. J. W. H. Sas (22 p.); 5. B. H. IJff (21 p.); eindklassement: I. J. L. van Vliet 74 p.; 2. J. Pardon 71 p.; 3. B. H. IJff 69 p.: 4. B. Wissels 66 p.; 5. J. W. H. Sas 64 p.; 6. L. Vink 21 p. De 50 cc'ers kwamen met z'n vijven aan de start, maar omdat er twee uitvielen, bleven er drie over; maar een trio, dat er zijn mocht, namelijk de 17-jarige Piet Karsmakers uit Aalst, Jan Kwanten ook uit Aalst en Tonny van den Oever Het herenzevental van de zwem- en waterpoloclub De Ganze uit Goes heeft zaterdag het waterpolotoernooi, geor ganiseerd door De Ganze zelf en de zwem- en badclub ,,'t Sas", op duide lijke wijze gewonnen. De Goese heren wisten al hun wedstrijden te winnen en bezetten hiermee onbedreigd de eerste plaats. Traditiegetrouw ontbrak ook op dit toernooi de regen niet. Jammer, want dit weerhield ontegenzeggelijk een groot aantal toeschouwers de tocht naar 't Sas te ondernemen. Ondanks deze tegenslag had het toernooi een bijzonder geslaagd verloop. Er werd gestreden in een prettige en sportieve sfeer en spanning was er in diverse wedstrijden volop aanwezig, In de mid daguren was de publieke belangstelling niet onbevredigend te noemen wat mede te danken was aan een stralend zonne tje. Onder de aanwezigen was onder meer loco-burgemeester J. S. Visscher uit Goes. Bij de heren waren de zeventallen aan wezig van de zwemvereniging „De Ba ronie" uit Breda; zwem- en poloclub „De Bruinvis" uit Sas van Gent; de zwemvereniging „S.Z.V." uit Souburg; de zwem- en poloclub „De Zeehond' uit Vlissingen en de organiserende vereni ging. Bij de dames waren slechts de teams van „S.Z.V." uit Soubug en „De Gan ze" te Goes present. De dames van „De Baronie" uit Breda hadden wel voor dit toernooi ingeschreven doch verschenen niet op het appel. Na afloop van de wedstrijden had in het café van de heer Dekker aan het Goese Sas de prijsuitreiking plaats. Deze prettige plechtigheid verrichtte de „Ganze"-voorzitter de heer E. W. Carels. Dames: S.Z.V.De Ganze 70. Door dit resultaat wonnen de S.Z.V.-dames de door de P.Z.C. beschikbaar gestelde beker. Heren: De GanzeBaronie 7—3; BruinvisS.Z.V. 25; Zeehond-combi- natieDe Ganze 17; BaronieS.Z.V. 12; BruinvisZeehond-comb. 90; De GanzeS.Z.V. 54; Baronie Bruinvis 50; S.Z.V.Zeehond-comb. 42; De GanzeBruinvis 104; Zee hond-comb.Baronie 17. Eindstand: 1. De Ganze 8 punten; 2. S.Z.V. 6 punten; 3. De Baronie 4 pun ten; 4. De Bruinvis 2 punten; 5. Zee hond-comb. 0 punten. De Ganze kwam hierdoor in het bezit van de beker, beschikbaar gesteld door de N.V. Arnberg te Goes. De door de gemeente Goes ter beschikking gestel de ereprijs werd toegekend aan de meest sportieve ploeg van het toernooi. De Baronie te Breda. Een moment uit. een van de wed strijden tijdens het waterpolotoer nooi van Ganze en 't Sas. De doel man weet de bal nog juist over zijn kooi te slaan. (Foto P.Z.C.) De ttvee rijders, die in de kwart- literklasse tijdens de motorcross van Scheldegouwen in de duinen bij Oostkapelle tijdens de derde manche de toon aangaven: voorop Cramer, die zonder kettingbreuk winnaar zou zijn geworden van het eindklassement, achter hem Wak ker, die de laatste rit won. (Foto P.Z.C.) yyy^VUWWVWVWWVWWWimwwwwwo» - - De Egyptische legerofficier Abdel Lat if Aboheif heeft de jaarlijkse Canadese zwemmarathon over het Ontariomeer gewonnen met een voorsprong van hon derd meter op de 19-jarige Amerikaan se studente Mary Sinn uit Ann Arbor. Onze landgenoot, de 29-jarige Utrechtse onderwijzer Herman Willemse, die de voorgaande twe emarathons won, ein digde nu als derde na in de eerste 18 van de 24 km lange race te hebben ge leid. Het totaal-prijzengeld voor de wedstrijd, die voor de 36e maal werd gehouden, bedroeg 15.000 dollars, waar van 6000 voor de winnaar. De grote fa voriete voor de zege bij de dames, de Californische Greta Anderson, moest na 14 km de strijd staken. De Middelburgse derde klasser „Zeelan- dia" zette zaterdag zijn oefenprogram ma voort met een wedstrijd tegen de derde klasser (zaterdagvoetbal) Arne- muiden. Het werd een aantrekkelijk partijtje voetbal, waarin beide ploegen elkaar heel weinig toegaven. Arnemui- den nam na 35 minuten door een doel punt van De Gruyter een 0-1 voor sprong, die echter 3 minuten later door v. d. Berge teniet werd gedaan (1-1). Ook na de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op maar de verdedigingen bleven meester van het terrein zodat de einduitslag 1-1 bleef, waarmee beide ploegen loon naar werken kregen. De Europese roeikampioensehap- pen zullen voor Nederland dank zij Rob Groen, Herman Boelen, Jim Enters, Sipco Castelein en Sjoerd Wartena het grootste roeisucces sedert de tweede wereldoorlog blij ven. Tot 1924 moeten we terug gaan om een prestatie te vinden, die deze „medailleregen" om in de sfeer te blijven van de meedo genloze weersomstandigheden overtreft. Driemaal goud was het toen voor Nederland: de aeht van Nereus, de vier van de Amstel en de twee van Laga finishten toen als eersten. Tweemaal zilver, eenmaal brons was de balans van de door regen beheerste titelwedstrijden op het Bagsvaerdineer bij Kopenhagen. Voor het eerst sinds vele jaren was Nederland weer hoog geklasseerd in het klassement van de coupe Carlo Montu, het officieuze landenklasse- ment. Natuurlijk, de eerste plaats was voor Duitsland, dat de vier met stuurman, de twee niet stuurman, de vier zonder stuurman en het num mer der achten won, een prestatie die ook de coupe Glandaz, de „hoofd prijs" van de Europese kampioen schappen, terugbracht naar Duits land. Nederland werd in de klasse ring voor de coupe Montu vierde, achter Duitsland, Tsjechoslowakije en Rusland, roeilanden van groot formaat. Tekenend voor de Neder landse prestaties was ook het feit dat vier van de vijf ingeschreven boten de eindstrijd haalden, waarmee Nederland wat vertegenwoordigers in de finales betreft na Duitsland (7 boten), Rusland (5 boten) de der de plaats met Tsjechoslowakije deel de. En waarmee dan te beginnen? Is de tweede plaats van Rob Groen meer waard dan die van de Nereus-twee? Wat prestatie betreft zeker niet. En toch werd door het doorweekte Neder landse legioen de zilveren medaille van de 25-jarige student uit Groningen met nog meer vreugde ontvangen dan die van de Amsterdammers. Het jaar 1963 heeft voor de aspirant-econoom uit het noorden, op een verrassende overwin ning op Ivanov na, teleurstelling op te leurstelling gebracht. Een door tegen slag geplaagde Groen miste op Henley hoewel als favoriet gedoodverfd, de Diamond Sculls. De Groninger startte met een teleur stellende nederlaag in de series van donderdag tegen Vadec Kozak en Yacheslav Ivanov. Een triest resul taat in de finale, die Groen mede dank zij een gelukkige loting in de herkansingen bereikte, zou het toch al geschokte moreel van de Neder landers mogelijk onherstelbaar heb ben aangetast. De nationale skiff kampioen neeft zich echter op slag gerevancheerd „Het is de vorm van de dag", vertelde hij later, „in dit milieu zijn krachtsverschillen vaak zo gering". Die vorm was er. Vier maal moest Vadec Kozak zijn aanval op de leidende Groninger inzetten voor dat hij, in het zicht van de finish, suc ces had. Dat was overigens volkomen normaal, want het grote gebrek dat stijl- sculler Groen heeft is. dat zijn kracht te gering is om na een zware race nog een eindsprint te kunnen inzetten. Groen roeide op „alles of niets". Hij nam direct de leiding, had op 500 m al een halve lengte voorsprong en leidde halverwege de wedstrijd met het zelfde verschil. Kort na het 1500-merk- teken zette Kozak zijn aanval in. Twee lengten was het verschil. De sterke Tsjechische veteraan was onweerstaan baar. Een Groen die de kracht van een eindspurt had gehad was echter zeker goed voor het goud geweest. Nauwelijks waren de verheugde Neder landse supporters hersteld van de schok die Rob Groen hen bezorgd had of de gestuurde Nereus-twee Castelein en Wartena vroeg alweer de volle aan dacht van het kleine groepje. „Cum laude" slaagde de Amsterdammers voor het zware examen onder onmenselijk klimatologische omstandigheden. Bij zonder tactisch hebben zij met de twee de plaats de zege kon wereldkam pioen Jordans-Neuss uit Frankfort im mers toch niet ontnomen worden als inzet geroeid. Halverwege de wedstrijd namen zij de tweede positie van Roe menië over om die niet meer af te staan De Roemenen probeerden het maar niet eens. daarna moest ook de equipe uit Lenin grad er aan geloven. Grandioos was ook het werk van de vechters Jim Enters en Herman Boelen in de eindstrijd van de ongestuurde twee. De mannen van Willem 3 hebben het ge vecht zo lang mogelijk vermeden en stelden zich aanvankelijk tevreden met een positie aan de staart van het veld waarbij ze er echter wel voor zorgden dat het verschil met de vechtende lei ders tot een enkele lengte beperkt bleef. Kort na het 1000 m-merkteken kwam de grote aanval. Eerst werd Groot-Brit- tannië, met de eens zo fameuze Stuart Mackenzie als boegroeier, gepasseerd. De Nederlanders gingen door. Rond 200 m kon Rusland nog tegenstand bieden, En toen kwam, helaas, dat onver kwikkelijke moment. Boreikov en Golovanov stortten in, verstuurden zich en kwamen scheef op de baan te liggen, juist op het moment waar op Nederland een vertwijfelde po ging deed Duitsland nog van de twee de plaats te verdringen. De Russi sche boot raakte die van de Neder landers die daardoor cok uit het rechte spoor raakte, bijna stil kwam te liggen en Duitsland moest laten gaan. Gelukkig was het verschil met Engeland groot. Mackenzie en Da vids konden van het voorval niet pro fiteren zodat het brons tenminste be houden bieef. De vier met stuurman van Triton ten slotte roeide een verloren race. De overmacht was te groot voor de danpere Utrechtse studenten. Het kon de" Ne derlandse vreugde niet beïnvloeden. De ploeg maakte ook nu een prachtige in druk en toonde zich de afvaardiging naar Kopenhagen meer dan waard. De grote verliezer van de Nederlandse equipe was ongetwijfeld de Willem 3- skadi combinatie Max Ahvin-Willem van der Togt. Driemaal kwam de ploeg op het Bagsvaerdineer op het water, driemaal ook beleefden de Nederlan ders op de tribunes een grote teleur stelling. Na de blamerende serie van donderdag volgde een al bijna even slechte herkansing op de voorlaatste dag. Bij de „kleine finales" van zondag morgen klassificaties van de 6e tot en mei de 10e plaats werden de op nieuw volkomen falende Nederlanders voorlaatsten. Steeds duidelijker wordt het dat de winnaars van Henley de top van hun aanvankelijk stormachtige loop baan nu al gepasseerd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3