Ramp met veerboot in Japan -129 doden WEST-DUITSLAND WIL MEEPRATEN VIA DE N.A.V.0.-RAAD Onderling overleg vóór gesprek met Rusland Paus deed beroep op Vietnamese president Het gaat goed met de Breskense DEMONSTRATIE IN DJAKARTA TEGEN MALEISIË EN ENGELAND BOTERHANDELAAR BUISMAN OVERSPANNEN Kinderen Bakkers willen twee cent meer voor brood VLAAMSE BETOGING LANGS BELGISCHE KUST Locomotief sloe** on hol WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Belg spande boog en kroon Vergroting binnenlandse afzet noodzakelijk garn^envisseri 1 Auto reed over gewoiK.e heen Soeharnoniets door Nederland laten opdringen Teweer stellen Onder slachtoffers zouden veel kinderen zijn Jacht in nood voor Oostende Prins Rainier terug naar Monaco BONNbesprekingen in Genève voorstellen aan de V.S. Geen koppeling Dertien Tsjechen verdronken in kolenmijn Disconto lager in Denemarken AARTSBISSCHOP SAIGON WAARSCHUWING AAN DE KATHOLIEKEN Waarschuwing Kritiek „THAMRIN" IN AMSTERDAM 206e jaargang - no. 193 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT £ir5?le v*n Velde. F B. den Boer-en W. de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwei en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 9 Bureaus: Vlissingen: waistraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. Lel. f841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel 6140 (b.g.g red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee- red. tel 2425 adm. tel, 2094 0 Adv pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4.50 Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad'" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 19 aug. 1963 Pagina 2 Een duidelijke tevredenheid over de gang van zaken bij de Bresken se garnalenvisserij, voerde zater dag de boventoon in alle toespra ken, die in de jaarlijkse Zevibel- reünie werden gehouden. Het gaat de Breskense erewimpel voor de Natuurlijk blijven er diverse wen sen over, maar het geluid uit de Breskense visserswereld is na alle sombere klanken uit Yerseke, bij zonder verheugend te noemen. De belangstelling voor de reünie in het verenigingsgebouw „De Uit komst", zaterdag in de morgen uren gehouden, was groot, hoewel een daar jaarlijks hooggewaar deerde gast wegens familieomstan digheden verstek moest laten gaan, de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. In zijn plaats gaf ge deputeerde M. J. van Poelje blijk van de grote belangstelling welke het provinciaal bestuur voor de Zeeuwse visserij en vooral voor die van Breskens heeft. Het was dus ook gedeputeerde Van Poelje, die de Breskense ere-wimpel voor de hoogste gemiddelde opbrengst van garnalen, mocht uitreiken aan de bemanning van de Br. 21 met schipper Piet de Baare, broer van Abraham de Baare, die vorig jaar de bekende trofee veroverde. Uit de hele Zeeuwse visserijwereld en van daarbuiten, waren de belangstellen den zaterdagmorgen naar „De Uit komst" gestroomd. De actieve voorzitter van de Breskense vissersvereniging „Ons Belang", de heer C. Kosten, opende de vergadering met een hartelijk wel komstwoord. Speciaal stond hij even stil bij de betekenis van de jaarlijkse vis serijfeesten: „Zij versterken het moreel, we leven ernaar toe en gaan na afloop gesterkt weer aan de slag", zo stelde hij. En voorts: „Er is geen reden tot klagen in de garnalensector, maar we moeten op onze hoede blijven. De stij gende produktie mag de handel niet over het hoofd groeien. Laten we er aaii denken, dat er in de binnenlandse han del nog nieuwe mogelijkheden openlig gen;" Zevibelvoorzitter, de heer A. L. S. Loc- kefeer. burgemeester van Hulst sprak daarna ook woorden van welkom, spe ciaal tot ir. Lienes, directeur der visse rijen en professor Korringa. Hij memo reerde de recente ramp met een vissers vaartuig bij Wieringen, erop wijzend dat het beroep toch altijd gevaarlijk blijft. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat ook vele dames aanwezig waren en dat een zo ongedwongen contact is gegroeid. (Jok de heer Lockefeer moest vast stellen dat het de garnalenvisserij goed gaat. Als tastbaar bewijs noem de hij de vernieuwing van de vloot met stalen kotters en speciaal het hoge tempo waarin vlootvernieuwing zich voltrekt. Hij complimenteerde het gemeentebestuur van Breskens, dat zeer vooruitstrevend indertijd als eerste gemeente een raadsbesluit nam, waarbij financiering van de vlootvernieuwing en de garantie van de leningen, werden geregeld. De Zevibelvoorzitter zei de Breskense toekomst met vertrouwen tegemoet te zien en feliciteerde de plaatselijke visse rij met het bloeiende organisatieleven En daarbij stak hij een grote pluim op de hoed van de voorzitter van Ons Belang, de heer Kees Kosten, die van het geheel een echt visserijfeest heeft gemaakt met de inzet van al zijn energie voor de vissers en de vereniging. De heer Lockefeer bracht de zo gun stige ligging van Breskens nog eens onder de aandacht. Hij zei er nog steeds nieuwe mogelijkheden te zien naar een verdere ontwikkeling. „Een grotere vis sersplaats Breskens is nog altijd moge lijk, maar we moeten ons erop bezinnen dat we naast een goede uitrusting ook goed mensenmateriaal hebben. Hij brak dan ook een lans voor de Zeeuwse Vis- serijschooi in Vlissingen, die naar zijn zeggen nog steeds op wankele benen staat. Veel lof had de heer Lockefeer voor de prachtige ontwikkeling, waarin zich de coöperatie bevindt. De opbrengst via de visserijcööperatie is verdubbeld, de vis sers gaan meer en meer inzien, dat deze vorm van samenwerking, evenals in de landbouw, onontbeerlijk is. aldus de Zevibelvoorzitter. Burgemeester J. A. Eekhout van Bres- Zie slot pag. 2 kol. 4) Nadat verscheidene duizenden betogers van de „Vlaamse volksbeweging" in Diksmuiden de doden van de Yser had den herdacht trokken zij in een lange stoet naar Nieuwpoort vanwaar zij de gehele weg langs de kust naar Zee'orug- ge volgden, een stuk van ongeveer veer tig kilometer lengte. Op verscheidene plaatsen deden zich botsingen met Walen voor waarbij tien mensen zouden zijn gewond, onder wie een politieman. Een tiental mensen zou zijn {rearresteerd. De politie moest de vectCenden enkele malen scheiden. Op de voertuigen der betogers waren de Vlaamse kleuren en borden met leu zen aangebracht. De 22-j.irige J. R. Schildkamp uit Hen gelo is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Hengelo en Enschede verongelukt. De jongeman was van zijn scooter ge vallen en bleef op de weg liggen, ter wijl de scooter in de berm vloog. Een naderende auto, waarin twee echtparen zaten, stopte. De inzittenden trachtten de naderende automobilist attent te ma ken op het ongeval. Hierbij werd de heer Ten Donkelaar uit Enschede door een auto aangereden. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en een gebroken been. Mevr. Zinke uit Enschede, die ook in deze auto had gezeten, werd eveneens geraakt. Zij slaagde er nog in de gewon de scooterrijder een eindje naar de kant te slepen, echter niet ver genoeg. Een uit de richting Enschede naderende au to reed over Schildkamp heen, waar door deze dodelijk werd gewond. De gewonden werden opf nomen in het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede. Met dertien autobussen is het Ne derlandse contingent padvinders, dat heeft deelgenomen aan de we reld-jamboree op de Vlakte van Marathon in GriekenlandZater dagavond, 550 man sterk in Neder land teruggekeerd. Eindpunt was Nijmegen, waar een driewerf hoera werd uitgebracht alvorens de groep uiteen ging. INDONESIË VIERDE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG (Van een onzer verslaggevers) De Leeuwarder boterliandelaar, de heer H. H. Buisman, is in overspannen toe stand in een der Amsterdamse zieken huizen opgenomen. De heer Buisman arriveerde gistermiddag per vliegtuig uit Ierland, waar hij een landgoed heeft, op Schiphol, vanwaar hij onmiddellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd. In de Ierse hoofdstad Dublin, maakte de heer Buisman zaterdag bekend, dat hij alle beschikbare Ierse ongezouten boter wilde kopen. Verder deelde hij mede een heuvel aan de Ierse westkust in het graafschap Galway te hebben ge kocht om het te behoeden voor exploi tatie door Westduitsers. Ook zei hij een plan te hebben om het standbeeld van de Britse oorlogsheld admiraal lord Nelson, dat in het hartje van Dublin staat, te vervangen door een beeld van de Ierse president Ramon de Valera. Om het standbeeld van Nelson te ver vangen dacht de heer Buisman het ge meentebestuur van Dublin een bedrag van tien duizend pond, dat is circa hon derdduizend gulden te geven. Vanaf het bordes van het Merde- kapaleis heeft de Indonesische president Soekarno gisteren in Djakarta een optocht gadegesla gen, waarin afbeeldingen en leuzen werden meegedragen, die waren gericht tegen de vorming van de federatie Maleisië, de Britse rege ring en de premier van Malakka, Abdoel Rachmann. Duizenden juichten de stoet toe. De Indonesische president onthulde later een monument, dat de „bevrijding" van West-Irian symboliseert alsmede „de strijd van het Indonesische volk tegen het kolonialisme en imperialisme". Het monument stelt een man voor die zijn ketenen verbreekt. Wat dit laatste betreft sprak hij over „het neokolonialisme van het Britse project Maleisië". De economische ontwikkeling moet ge baseerd zijn op het socialisme, zo zei Soekarno voorts, en Indonesië „mag zich niets op laten dringen door het westen en de Nederlanders". Hij weet de Indo nesische economische moeilijkheden aan liet economisch beleid dat de Nederlan ders destijds in zijn land hebben ge voerd. President Soekarno had zaterdag ver klaard, dat Indonesië erkenning heeft gekregen van zijn recht om te worden geraadpleegd over wijzigingen in de status quo in Zuidoost-Azië en van zijn recht op medeverantwoordelijkheid voor de vrede en veiligheid in dat gebied. Hij zei dit in een rede in Djakarta ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag, sprekend over de Indonesische bezwaren tegen de vorming van de federatie Malei sië, bestaande uit de tegenwoordige Maleise federatie, Singapore en de Britse kroonkolonies Serawak en Noord-Borneo, die aan het einde van deze maand onafhankelijk worden. President Soekarno sprak twee en een half uur voor een menigte van naar schatting 90.000 mensen in het reusach tige naar hem genoemde stadion. In een verklaring na zijn rede zei het Indonesische staatshoofd, dat de strijd krachten „de mouwen zullen moeten op stropen" om te zamen met de burger bevolking de economische problemen van het land aan te pakken. Voor het eerst sinds 1945 zijn er geen militaire operaties gaande op Indone sisch grondgebied, nu de „veiligheid is hersteld van Sabang tot Merauke" en defensie-uitgaven in vergelijking met het vorige jaar met ruim 60 procent zijn verminderd, aldus Soekarno. Dit nam zijns inziens echter niet weg, dat de strijdkrachten zich te weer moeten blijven stellen tegen „de machten van het imperialisme en het kolonialisme". SCHIP ZONK PLOTSELING De 300 ton metende Japanse veer boot „Midori Maroe" is zaterdag bij het plaatsje Tomari op het eiland Okinawa gezonken. Aange nomen wordt dat 129 van de 271 passagiers zijn omgekomen. Gis- leravond werd bekendgemaakt, dat 142 mensen zijn gered. Dertien stoffelijke overschotten zijn gebor gen. De Japase raad voor de scheepvaart verklaarde gisteren van mening te zijn dat de boot vermoedelijk door een on verwachte golf is omgeslagen. De veer boot was op weg van Tomari naar an dere havens op Okinawa toen het schip vier mijl uit de kust plotseling zonk. Enkele Amerikaanse luchtmachtmilitai ren vertelden, dat zij opeens van het schip werden geslingerd. De mannen slaagden erin zich aan telefoonpalen, die het schip als lading meevoerde, vast te houden. Aangenomen wordt dat onder de slachtoffers veel schoolkinderen zijn, die terugkeerden van het eiland Koe- me, ongeveer 70 km ten westen van Okinawa. Duikers hebben gisteren de plaats be paald, waar de veerboot op de bodem van de zee rust. Het water ter plaatse is ongeveer 45 meter diep. Vandaag zal men een poging doen de romp van het schip te onderzoeken en zo mogelijk de stoffelijke overschotten van de omge komen passagiers te bergen. Ook zal men trachten de oorzaak van de ramp vast te stellen. (Van onze Haagse redactie) De bakkers willen de broodprijs met 2 cent verhogen. Om dit te bereiken zal de Nederlandse Bakkerij Stichting mor gen (dinsdag) een gesprek hebben met de nieuwe minister van economische za ken, prof. dr. J. E. Andriessen. Het verzoek om de broodprijs weer te verhogen wordt geargumenteerd met de gestegen bloemprijzen en met de bewering, dat de bakkers reeds sinds december van het vorig jaar te weinig voor het brood hebben ontvangen. De bakkers zeggen er zeker van te zijn, dat het brood in ieder geval met één cent zal worden verhoogd, tenzij de bloemprijsstijging ongedaan zou worden gemaakt. Het gesprek met de minister zal morgen echter vooral gaan om de tweede cent. Het Nederlandse jacht „Vrouwe Elisa beth" is gistermiddag ter hoogte van Oostende op de Noordzee tijdens een zware storm in moeilijkheden gekomen. Het bootje, met twee mensen aan boord, werd door een sleepboot de haven van Oostende binnengebracht. In de storm met windkracht tien en zware regenbuien was het scheepje on klaar geraakt. De schipper kon niet meer manoeuvreren en zond noodseinen uit. Hulp werd gevraagd van een sleep boot om een reddingsvaartuig. De sle per „Zeetijger" uit Oostende voer uit, terwijl tevens een Belgische helikopter opsteeg om eventueel hulp te bieden. De sleper bracht scheepje en opvarenden in veiligheid. Zaterdagmiddag is prins Rainier na een verblijf van vier dagen in ons land onverrichterzake terug gekeerd naar Monaco: zijn fraaie nieuwe jacht „Albecaro II ligt voorlopig weer op de helling. Vrij wel onopgemerkt arriveerde de prins met zijn Amerikaanse vriend Alfred Laupheimer op Schiphol en stapte daar in het particuliere sportvliegtuig van de heer Alfred Heineken, waarin hij naar Brussel vloog. Vandaar reis de hij met de Sabena door naar Monaco. Hoe lang de reparatie aan het jacht zal vergen is nog niet pre cies bekend. In de machinekamer heeft de brand kostbare onderde len verwoest, die in Duitsland moeten worden nabesteld. Het nangt er nu maar van af hoe lang le levertijd van deze onderdelen ial zijn. De prins heeft echter goede hoop, dat hij wellicht bin nen enkele maanden en zeker nog lit jaar naar Nederland terug kan komen om het schip in ontvangst 'e nemen. Naar verluidt beloopt de brand schade naar schatting 750.000. Het jacht zelf kost ongeveer 2X,4 miljoen. «wwwwwwWWVWWiA/WtAAAIWWW Vlaming^ hebben gisteren in een op tocht van meer dan vijfhonderd auto's, bestelwagens en bussen langs de Belgi sche kust betoogd ter ondersteuning van hun eisen, waaronder die dat het kustgebied „Vlaamse aarde" is. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ame rikaanse regering zaterdag langs diplomatieke weg voorgesteld, de kwestie van wederzijdse waarnemingsposten te land tegen ver rassingsaanvallen en andere voorstellen die ontspanning tussen oost en west beogen aan de permanente N.A.V.Ö.-raacI voor te leggen. Naar een woordvoerder van het ministerie meedeelde is deze stap ondernomen nadat de Amerikaanse afgevaardigde op de Geneefse ontwapeningsconferentie de bereidheid van zijn land had geuit om over het Russische voorstel inzake uitwisseling van waarnemers te onderhandelen. De Westduitse regering stelt zich op het standpunt, dat de westelij ke bondgenoten eerst onderling overleg moeten plegen, voordat tot dergelijke onderhandelingen met de Russen wordt overgegaan. Te Bonn heeft men met grote be langstelling kennis genomen van de opmerking van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, volgens welke de onderhande lingen over controleposten alleen tot succes kunnen leiden, wanneer de Russen hier geen andere voorwaar den aan vastknopen. West-Duitsland meent hieruit te kunnen opmaken Bij het onderlopen van een mijngang in de Tsjechoslowaakse kolenmijn Lehota zijn zaterdag dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Zij werden verrast door het snel stijgende water. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het gebeurde. fy^/t/VWWMWUWWWWWVA/WWWWWMWUUW Zaterdag wera in de Ut. Servaas- ij i kerk te Maastricht het huwelijk j! |j voltrokken van JennyGemma, Ma- j! ij ria Houben en mr. Joseph P. M. >j j H. Wenckelbach De bruid is de j !j jongste dochter van de commissaris !j ji der koningin in Limburg, de brui- j' j I degom. de enige zoon van de bur ge- j j meester van Wittem. H.K.H Prin- jj j ses Margriet had zoals gemeld i j j haar vakantie in Porto Ercole j| i in Italië onderbroken om bij de jp I huwelijksvoltrekking aanwezig te 1 zijn. De dochter van de commissa- ris der koningin is een vriendin van ij de prinses. Foto: het bruidspaar jj p verlaat de kerk SCHRÖDER ...eerst overleg... Het Deense bankdiseonto is zaterdag met een half procent tot zes procent ver laagd, zo heeft de Deense Nationale Bank in Kopenhagen bekendgemaakt. dat de Verenigde Staten een koppe ling van waarnemingsposten aan een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A. V.O. en de landen van het War- schau-pact afwijzen. Bondskanselier Adenauer en minister van buitenlandse zaken Gerhard Schro der hadden zaterdag een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in de Bondsrepubliek, George McGhee, over het vrijdag door de bondsregering ge nomen besluit, het kernstopverdrag van Moskou te ondertekenen. Adenauer zal vandaag naar zijn vakantieverblijf in Cadenabbia vertrekken. STREVEN NAAR VREDE EN ONDERLING BEGRIP" Paus Paulus heeft op president Ngo Dinh Diem een beroep gedaan naar vrede en onderling begrip te streven in Zuid-Vietnam, waar in de afgelopen weken vijf boeddhis ten zelfmoord pleegden uit protest tegen discriminatie die de rooms- katholieke regering tegenover haar boeddhistische onderdanen zou be gaan. Dit werd zaterdag door wel ingelichte Vaticaanse kringen ge zegd. De paus zou een week geleden via di plomatieke kanalen bij de Zuidvietna- mese president over deze kwestie heb ben geïntervenieerd De rooms-katholieke aartsbisscnop van Saigon, Paul Nguyen van Binh. waar schuwde gisteren in een herderlijk schrij ven de rooms-katholieken in Zuid-Viet nam voor de verleiding zich buitenge wone rechten en privileges toe te eige nen. Zich richtend tot katholieken die openbare functies bekleden vermaan de de bisschop hen de eisen van een goed oeleid in overeenstemming te doen zijn met de rechten en de be- Een elektrische locomotief is gis- j teravond om zeven uur in Venlo up hol geslagen. Het onbemand»' gevaarte reed een spoor op, dal J leidt naar een in aanbouw zijnde spoorbrug. Aan het einde van de rails schoot de locomotief door J en kantelde van de dijk. Er de- den zich zich geen persoonlijke ongelukken voor. langen der particulieren. Ten behoe ve van de interne vrede is het thans meer dan ooit noodzakelijk liefde te betrachten tegenover hen die niet tot de katholieke kerk behoren, aldus de bisschop Hij leverde ten slotte felle kritiek op „hen die, voornamelijk in het buiten land, geruchten rondstrooien aat de rooms-katholieken in Vietnam de boed dhisten onderdrukken". Er heerst ondanks incidenten in Saigon en Hue nog steeds geloofsvrede, geba seerd op verdraagzaamheid, in Vietnam, zo verklaarde hij. (Van onze Amsterdamse redacteur) Met de Nederlandse vlag in top en feestelijk gepoivaseerd voer het eerste Indonesische schip, dat sinds het her stel der betrekkingen Nederland aan deed, gistermorgen de monding van het Noordzeekanaal in. Dit m.s. „Thamrin" van de Djakarta Lloyd meerde enkele uren later at aan de Europa-pier van de Amsterdamse Coenhaven. Daar stonden enkele tientallen in ons land wonende familieleden van diverse opvarenden, al popelend te wachten. Minder in het oog lopend maar wel de gelijk aanwezig, op en bij de kade, was ook een politiepatrouille met het oog op eventuele demonstraties, die gelukkig zijn uitgebleven Kapitein en bemanning (67 koppen) worden pas vandaag officieel welkom geheten, eerst door een kleine delegatie die aan boord bloemen overhandigt, en dan later op de dag tijdens een ont vangst op het stadhuis dcor burgemees ter Van Hall. Van de Indonesische vertegenwoordi ging in ons land gingen gisteren enkele functionarissen direct na aankomst de pas geverfde boordtrap van het schip op Kapitein Lee (36 jaar) vertelde ons even later in zijn hut dat hij hier nog dit keer geen lading zal innemen. Wel kwam het schip alvast iets brengen: 48 zakken post uit Djakarta. Kapitein Lee „verheugd en vereerd" in ons land te zijn gaf op alle vragen antwoord in vlot Nederlands. „De „Thamrin" zal met drie andere schepen een maandelijkse dienst gaan onderhouden tussen Djakar ta en Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1