SPOEDIG AKKOORD VERWACHT OVER HET RUSSISCHE INSPECTIEPLAN Genève optimistisch over vooruitzichten Voorlopige regering in Kongo-Brazzaville Zaamslag haalde met meer dan gewone vreugde nieuwe burgemeester in BONN TEKENT MAANDAG Eenzijdigheid WEER HERVERZEKERING VAN EXPORTKREDIET OP INDONESIË „Koppelbazen eruit of staking" VROUW GEDOOD BIJ VAL VAN NEGENDE VERDIEPING Franse boter op de Nederlandse markt ROTTERDAMSE „HAVENWEEK" MET NOZEMRELLEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Licht in verduistering: f 92.000 RUSK Ieder mogelijk systeem met Europese bondgenoten bespreken Prinses Margriet voor 2 dagen terug uit Italië Cuba Geen algehele regeling F.L.N. royeerde Ferhat Abbas Luchtaanval op een Cubaanse suikerfabriek Overleg ALGEHELE AMNESTIE AFGEKONDIGD Youlou onder bescherming van het leger Parlement Beperkte openstelling Krediettermijn van maximaal zes maanden Zes maanden TIEN BALLONVAARDERS WILLEN TOCHT OVER DE ALPEN MAKEN WEEKEINDE BLIJFT KOEL A.N.M.B.: Angst zelfstandigheid te verliezen klonk door in vele toespraken MN ONZE ZIJDE COMPROMIS AHOYHAL ONTRUIMD 206e jaargang - no. 192 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie B\ van de Vei de P B. den Boei en W de Pagter Hoofdredactie: W. Leertouwei en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508 adv 3647/3643). Middelburg: Markt 51. tel. 1841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen 1 Zl^rtkzee- red tel 2425 adm. tel. 2094 Adv pr. 30 ct. p. mm. Min. p adv. ƒ4.50 Ingez med. 3 x tarief Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359c Arsenaalstraat 2, tel. 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 17 aug. 1963 Pagina 2 Overeenstemming tussen de V.S. en de Sowjet-Unie over het Rus sische plan permanente controleposten over en weer op belang rijke spoorwegknooppunten, havens en vliegvelden te vestigen ter voorkoming van verrassingsaanvallen wordt in Genève thans „zeer waarschijnlijk" geacht. Zegslieden op de ontwapeningscon ferentie verklaarden, dat er nog maar weinig meningsverschillen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie zijn overgebleven, nadat beide partijen hun meningen over deze kwestie hebben uiteengezet. De Amerikaanse vertegenwoordiger Stelle noemde gisteren in een re de geen voorwaarden en Tsarapkin trok op zijn beurt alle eerder gestelde Russische voorwaarden op één na in. Tsarapkin verklaarde, dat de Sowjet-Unie zou willen, dat een verdrag ter voorkoming van verrassingsaanvallen zou worden gecombineerd met bepaalde ontwapeningsmaatregelen. Men verwacht in Genève dat Stelle en Tsarapkin binnenkort zullen samenkomen om na te gaan of ook de resterende meningsverschillen kunnen worden opgelost. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Busk verklaarde gisteren op een persconferentie in Washington, dat de Verenigde Staten gunstig zijn gestemd ten aanzien van een uitwisseling van permanente con troleposten mits de Sowjet-TTnie dit niet wil koppelen aan enig andere vraag stuk. De minister zei dat naar zijn me ning de Sowjet-Unie een zeer onbuig zaam standpunt zou innemen ais zij de uitwisseling van controleposten zou trachten de koppelen aan vermindering van de troepensterkte in Oost- en West-Duitsiand. Rusk betoogde dat de Sowjet-Unie een belangrijke bijdrage aan de' verbetering van de Russisch-Amerikaanse betrek kingen zou kunnen leveren, door al haar militaire personeel uit Cuba terug te trekken. Deze kwestie, zei Rusk, had hij in Moskou besproken met zijn Russi sche ambtgenoot Gromyko, waarhij hij de bezorgdheid van de Verenig de Staten met betrekking tot dit punt tot uiting had gebracht. De mi nister wilde echter niet medelen wat Gromyko's antwoord hierop was geweest en ook weigerde hij te zeg gen of hij dacht dat er een mogelijk heid bestaat dat de Russen hun troepen op Cuba zullen verminderen. De Amerikaanse bewindsman meende dat er op het ogenblik geen vooruit zichten zijn op een algehele regeling Ferhat Abbas, die deze week is afge treden als voorzitter van de Algerijnse nationale vergadering, als protest tegen de politiek van premier Ben Bella is ge royeerd als lid van de partij van het na tionale bevri'dingsfront. In het royeiiientsbesluit van het politie ke bureau van de F.L.N., wordt onder meer gezegd, dat Ferhat Abbas als strij der een gebrek aan plichtsbesef heef: getoond en zich iegens de partij ondisci- plinair heeft gedragen. Zijn heengaan was een noodzakelijke zuivering en zal heilzaam zijn voor het revolutionaire po tentieel van de partij, aldus het besluit De Cubaanse regering heeft gisteren meegedeeld dat een licht „pi ra ten vlieg tuig" een aanval heeft gedaan op een suikerfabriek in centraal-Cuba van de geschillen met de Sowjet-Unie, maar wel was hij van oordeel, dat zijn besprekingen met de Russen hem heb ben doen geloven, dat het de moeite waard is met de Sowjet-Unie na te gaan of er over enkele afzonderlijke punten overeenstemming valt te berei ken. Rusk verzekerde de Europese bondge noten van Amerika dat elk voorstel over een mogelijk systeem van contro leposten volledig met hen zal worden besproken. Ln de nacht van donderdag op vrij dag is in Brazzaville een voorlopige regering gevormd. Minister-presi dent en tevens minister van defen sie is Alphonse Massemba, uit de linkervleugel van de partij van ex- president Youlou. In totaal zijn de namen van acht ministers bekend, het zijn voornamelijk specialisten, geen politici. De Kongolese radio maakte bekend, dat een algehele amnestie is afgekon digd voor allen die voor de 15e augus tus om politieke redenen werden ver volgd of veroordeeld. De voorlopige regering zal met de Afri kaanse landen in de diverse Afrikaanse organisaties blijven samenwerken. Ook zullen internationale verdragen die door vroegere Kongolese regeringen werden -getekend worden gerespecteerd De veiligheid van in Kongo-Brazza ville aanwezige vreemdelingen en buitenlandse eigendommen wordt door de voorlopige regering gewaar borgd, aldus de Kongolese radio. plannen geweest en is voorzitter van het parlement. Men verwacht, dat de voorlopige regering drie maanden aan zal blijven in' afwachting van de vor ming van een definitieve regering en een nieuwe grondwet- Nader is van welingelichte zijde ge meld, dat Fulbert Youlou zich op het ogenblik in het militaire kamp „You lou" bevindt, en onder bescherming staat van het leger van Kongo-Brazza ville. Hoewel thans in Brazzaville de rust is weergekeerd, is nog een uitgaansverbod van kracht en wel van 8 uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends. De 9-jarige Addie de Leeuw, gesto ken in Axels kostuum rechts bood mevrouw Van Wijk. bij bin nenkomst in de gemeente bloemen aan Zaarnslags nieuwe burgemees ter, de heer J. van Wijk, ziet lachend toe. (Foto P.'A.C.) Het Kongolese leger heeft besloten het parlement te ontbinden. De voorlopige regering kwam tot stand nadat gedu rende zeven uur besprekingen waren gevoerd tussen functionarissen van de vakbeweging en van het leger. De nieuwe minister-president Massem ba is vroeger minister voor economische De 26-jarige mevrouw F. van L.-H. uit Maastricht is vrijdagavond van het bal kon gevallen van een woning op de ne gende verdieping van een fiatgebouw op het Koningsplein in Maastricht. De vrouw was op slag dood. De politie, die een onderzoek heeft inge steld, kwam tot de bevinding, dat de vrouw, moeder van een kind, bij kennis sen op het balkon de planten water gaf, waarbij zij is gevallen. Gekleed in een fleurig, lichtblauw deux pieces is prinses Margriet, gistermid dag kort na vijf uur uit Rome op Schiphol aangekomen. Zij onderbreekt haar vakantie, die zij met de koninklij ke familie in Porte Ercole in Italië doorbrengt, teneinde het huwelijk bjj te wonen van een harer vriendinnen, de 25-jarige Jenny Houben, dochter van de commissaris der koningin in Lim burg. Dit huwelijk zal vanochtend in Maas tricht worden gesloten. Bruidegom is de 27-jarige mr. J. Merckelbaeh, zoon van de burgemeester van het Limburg se dorpje Witten. Ook zondag blijft prinses Margriet nog in Nederland. 'Maandagochtend zal zij echter naar Italië terugvliegen. Foto: de hofdame jkv. C. E. B. Roëll Het ministerie van financiën heeft gisteren medegedeeld, dat een be gin zal worden gemaakt met het aanvaarden van de herverzekering van exportkredieten op Indonesië. Deze beslissing, die genomen is in het kader van de geleidelijke nor malisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, heeft tot gevolg, dat Indonesië voor wat de dekking van exportkredie ten betreft, wordt betrokken in het bestaande systeem van exportkre dietverzekering, waarbij de kre dietwaardigheid en het niet-com- mercieel risico zakelijk worden be oordeeld. Voorshands zal de herverzekering van exportkredieten op Indonesië gelden voor zaken met een krediettermijn van maximaal zes maanden. Naar mate de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië zich verder normaliseren en de omstandigheden en de te verwerven in zichten daartoe aanleiding geven, zal de toelaatbare krediettermijn worden her zien, aldus het ministerie van financiën. Volgens een mededeling van de Westduitse ambassade in Wash ington, zal ambassadeur Knapp stein maandag op het ministerie van buitenlandse zaken namens zijn regering het gedeeltelijke kernstopverdrag ondertekenen. Op hetzelfde tijdstip zullen ook de ambassadeurs in Londen en Mos kou het verdrag tekenen. Het Westduitse kabinet had te voren definitief besloten het akkoord te on dertekenen. Het besluit werd met algemene stem men genomen. Het Westduitse kabinet besloot voorts, het parlement zo spoe dig mogelijk een wetsontwerp tot rati ficatie van het Moskouse verdrag te doen toekomen. Tegelijk met de ondertekening van het verdrag in Washington, Londen en Moskou zal een verklaring gepubli ceerd worden waarin het heet dat de Duitse bondsrepubliek (West-Duits- land) de enige rechtmatige vertegen woordiger is van het Duitse volk. Engeland en Amerika hebben gisteren de Sowjet-Unie erop gewezen dat zij haar kennisgeving van de onderteke ning van het kernstopverdrag door het Oostduitse regime niet aanvaarden. In Washington verklaarde het State Department dat de kennisgeving werd afgewezen omdat de Verenigde Staten Oost-Duitsland niet als staat erkenden. omhelsde prinses Margriet bij haar aan- Ook het Foreign Office in Londen wees komst op Schiphol. de kennisgeving af op dezelfde gronden. Tussen 19 en 28 augustus zullen tien grote luchtbalons uit Oostenrijk, Zwitserland, de Verenigde Staten, Nederland en Duitsland trachten een vaart over de Alpen te maken. Piloten en ballondeskundigen uit 10 landen komen op 18 augustus te Miirren (Zwitserland) bijeen voor de 2de internationale Alpen-balion- sportweek. Het begint met een Alpencolloquium dat onder leiding staat van de Nederlandse ballonvaarder drs. Jan Boesman. Er zullen proble men in besproken worden betreffende moeilijke landingen, meteorolo gie in de Alpen, bergbeklimming, etc. De piloten krijgen vóór hun opstijging les in het bouwen van een iglo- Eskimohut, voor het geval dat zij een nachtbivak nodig hebben op een gletcher. Nog nimmer te voren is zulk een grote groep ballons voor zulk een moei lijke vaart opgestegen. Verleden jaar presteerden zes ballonvaarders het om veilig over dit bergmassief te varen. Daarbij was als eerste vrouw Nini Boesman. Zij zal nu op uitnodiging van de ballongruppe Rappersw'il weer deelnemen, maar met een veel grotere ballon dan vorig jaar. De boterhandelaar H. H. Buisman uit Leeuwarden, wil volgende week woens dag of donderdag 50 ton ongezouten Franse boter (200.000 pakjes) op de Ne derlandse markt brengen, die in de win kels verkocht zuilen worden voor zijn gestabiliseerde prijs van f 1,10 per pakje van een half pond. Deze nieuwe „stunt" gaat hem een paar honderdduizend gulden kosten, zei hij in een telefoongesprek uit Parijs. Hij verklaarde dat hij de (ongesubsidieerde) Franse boter voor ongeveer zeven gul den per kilo heeft gekocht en daarenbo ven nog invoerrechten en heffingen moet betalen. De heer Buisman verzekerde dat de bo ter van de allerbeste kwaliteit is. De boter zal ter beschikking worden gesteld van die firma's die door zijn jongste maatregel zijn gedupeerd. „Ik zal ze bewijzen dat het mij ernst is de prijs op f 1,10 per pakje te houden, ook al betaal ik er zelf meer voor". (Van onze weerkundige medewerker). Een klein hogedrukgebied boven Zuid-Duitsland had vrijdag nog een gunstige uitwerking. Tegen de avond bereikte ons echter het regenfront van een depressie bij Engeland. Achter dit front draait de wind vandaag naar het westen met aanvoer van wat koelere lucht. Tijdens het weekeinde zijn nog een paar buien te verwachten, maar er komen ook opklaringen voor. Van zomerweer is echter geen sprake want daardoor blijft de temperatuur beneden nor maal. De eerste helft van deze maand geeft al een tekort van dertig uren zon te zien. (Van onze Amsterdamse redacteur). Enkele honderden arbeiders in de Am sterdamse Scheepsbouw hebben in Krasnapolsky gisteravond van de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Eleetrisehe Industrie te horen gekregen dat de vakbeweging niet zal rusten voor het kwaad van de koppelbazen volledig zal zijn uitgeroeid. De hoofdstedelijke districtsbestuurder van de A.N.M.B. de heer W. A. Vijg zei: „het zal zijn: zij eruit of wij eruit natuurlijk prefereren wij overleg met de werkgever, maar als dat niet mocht lukken dan moet er maar wor den gestaakt". Volgende week, op 22 augustus, zal de vakraad in de metaalnijverheid bijeen komen om plannen te maken en maat regelen te beramen tot het vernietigen van dit koppelbazensysteem. „Wij advi seren U aan het werk te blijven totdat dit programma kan worden uitgevoerd. Mocht dat alles geen effect sorteren dan zal er een algemene staking moeten worden uitgeroepen met steun van de bonden" Tijdens deze drukbezochte vergadering werd ook nog meegedeeld dat over het probleem van de koppelbazen contact is gezocht met de arbeidsinspectie. De vraag is daar gesteld of er geen moge lijkheden zijn om die door koppelbazen „uitgeleende" arbeiders geregeld te controleren. Het antwoord luidde dat een en ander onmogelijk is na te gaan. ZAAMSLAG slaakte gisteren een zucht van verlichting, toen deze Zeeuws-Vlaamse gemeente met meer dan gewone vreugde de nieu we burgemeester de 35-jarige heer J. van Wijk uit Rijswijk inhaalde en installeerde. In hun toespraken hadden de heer A. Koster, loco-burgemeester, en de heer A. C. de Kraker, voorzitter van de Oranjevereniging, er geen twijfel aan laten bestaan: Zaam slag heeft lang gevreesd, dat er geen nieuwe burgemeester meer benoemd zou worden nu er een gemeentelijk herindelingsplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen is, dat deze plattelandsplaats wil verdelen tussen Terneuzen en Axel. En daarom ging gistermiddag de instal latie van burgemeester Van Wijk met meer dan gewone vreugde gepaard! „Nu trekken we als gezamenlijke dorpsgenoten strijd vaardig het harnas aan om te vechten voor het behoud en de zelf standigheid van onze dorpsgemeenschap", riep de heer De Kraker uit. De angst om de zelfstandigheid te verliezen klonk deze dag door in vele toespraken. Na zijn begroetings woord aan de rand van de dorpskern zei de heer De Kraker het ai: „Zaam slag heeft een rustige en kalme be volking. maar nu zijn er twee kapers op de kust om onze aloude gemeente met zijn levendige buurtschappen en vruchtbare uitgestrekte polders te gaan verdelen en Zaamslag te degra deren tot een buurtschap". Hij ver trouwde er dan ook op, dat de nieu we burgemeester „moedig zal deelne men aan onze strijd en te vechten voor een rechtvaardige zaak". Loco-burgemeester Koster weefde dit onderwerp ook in zijn toespraak tij zijn installatierede in de speciale raadszitting: „De burgemeestervaca- ture heeft tang geduurd: tien en een halve maand. De bevolking van Zaamslag begon ongerust te worden, te meer omdat men in de krant las. dat een herindelingsplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen op komst was. Officieel wisten de gemeentebesturen toen nog niets, maar eindelijk kwam er een brief van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, dat door hen een plan tot herindeling ontworpen was De gemeenteraad heeft deze materie waardig en rustig onderzocht en kwam tot de conclusie, dat zij hierop voor wat de gemeente Zaamslag be treft een krachtig neen moest laten horen". En de heer Koster vervolgde: „U mijnheer de burgemeester, hebt het verweerschrift van onze gemeente raad gelezen en wij rekenen er op. dat U geheel aan onze zijde zult staan. Immers U bent vorige week door de commissaris der koningin in Zeeland beëdigd en U hebt gezworen, dat U de belangen van de gemeente Zaamslag met al uw vermogen zult voorstaan en bevorderen. Ik kan I' de verzekering geven", aldus de heer Koster, „dat het college van b. en w. en de gehele raad aan uw zijde zullen staan". Na zijn installatie door loco-burge meester Koster, die hem de ambts keten omhing, zei de nieuwe burge meester, de heer J. van Wijk er dit van: „Ik weet tot burgemeester van Zaamslag benoemd te zijn in een tijd, waarop onweerswolken zich boven de gemeente hebben samengepakt. Uit deze onweerswolken dreigt zich een regenbui te ontlasten, die de grenzen van de gemeente wegvaagt en haar grondgebied maakt tot een onderdeel van de gemeenten Axel en Terneuzen Er zijn krachten aan het werk. die de ziel van deze mooie gemeente zoeken te doden". Over het „krachtig neen", dat de ge meente Zaamslag heeft laten horen tegen de gemeentelijke herindeling, merkte de heer Van Wijk op: „U zult begrijpen, dat ik in deze korte tijd mij nog geen definitief en gerijpt oordeel over deze voor Zaamslag zo belangrij ke kwestie heb kunnen vormen. Ik kan E echter wel zeggen, dat mijn eerste kennismaking met de gemeen te mij bepaald niet de indruk heeft gegeven, dat Zaamslag een dode ge meente is. Integendeel, de gemeente is springlevend en kerngezond. Ophef fing van Zaamslag zou voor velen van haar ingezetenen verlies bren gen aan het gevoel van eigenwaarde, dat ook in bestuurlijk opzicht van •ïoeilijk te overschatten betekenis is". Het kabinet-Marijnen had bepaald geen „slechte pers" toen het aan parlement en volk werd gepresenteerd. Er bestond waardering voor de keuze van de ministers en er was goede hoop, dat zij hun taak op bevredigende wijze zouden verrichten. Ook de aanwijzing van de kapitein ter zee De Jong als mi nister van defensie, werd zeker niet kri tisch begroet, al viel het wel op, dat het departement van de fensie na jaren van .burgerlijk" bestuur thans weer onder mi litaire leiding kwam. Nu echter de nieuwe minister van defensie beslist heeft, dat hij zich terzijde zal laten staan door drie „militaire" staatssecretarissen, wor den er wel degelijk kritische geluiden gehoord, waaraan aandacht geschonken moet worden. De militairisering van de politieke leiding bij het departement van defensie gaat thans naar de smaak van deze critici veel te ver. Vijftien jaar lang stond het departe ment onder leiding van een burger lijk politicus. Dat was eerst ir. Staf en daarna ir. Visser. Beide politici besef ten, dat de man van de defensie in Ne derland niet gemakkelijk uitgroeit tot een populaire figuur en dat het „poli tiek verkopen" van het defensiebeleid altijd een weinig dankbare taak zou zijn. Beide ministers ook de heer Visser! hebben zich heel goed van die ondankbare taak gekweten, waarbij ze conflicten met de staven van land-, lucht- en zeemacht wisten te vermijden, een te snelle vergroting van de defensie uitgaven wisten te voorkomen en steeds weer de instemming van het parlement wisten te verkrijgen voor hun beleid. Onder dat burgerlijke bewind bestond ook de hoop, dat het departement van defensie geleidelijk wat meer geïnte greerd en gecoördineerd zou gaan wer ken en dat de top van land-, lucht- en zeemacht wat meer tot het inzicht zou geraken, dat men aan een gemeenschap pelijke defensietaak werkte en niet aan de glorie van een der drie krijgsmacht onderdelen afzonderlijk. Deze hoop is thans wel vervlogen, want minister De Jong heeft zich naar de drie staven gehaast met het verzoek elk een staatssecretaris aan te wijzen, die de minister zal terzijde staan. Wat kan ons nu anders te wachten staan, dan dat de staatssecretaris van marine zich gesterkt door de marine staf zal opwérpen als kampioen voor de marine (alleen), dat de staatssecre taris van de landmacht zal strijden voor zijn landmacht en dat de staatssecreta ris van de luchtmacht het alleen maar op de vliegvelden zal zoeken En kan het anders of het defensiebeleid zal on der deze vierhoofdige militaire leiding wel een stevig aspect van deskundig heid vertonen, maar het zal veel minder dan tot nog toe afgestemd zijn op poli tieke aanvaardbaarheid. Dat beleid zal door deze gebrekkige politieke afstem ming dus veel gemakkelijker dan in het verleden een doelwit kunnen worden voor de aanvallen van politieke tegen standers. Nu is het bekend, dat men maar ui terst moeizaam een figuur gevon den heeft, die bereid was als minister van defensie op te treden en die daar voor ook nog de nodige „aanbevelingen" bezat. De aanwijzing van de kapitein ter zee De Jong was zonder nu di rect een noodsprong te zijn toch een aanwijzing, die eerst geschiedde nadat in diverse politieke milieus een duide lijke ongeneigdheid gebleken was om het minder populaire departement te be mannen. De „burgerlijke" politici zelve lieten verstek gaan en daarna lag het voor de hand, dat men het met een vak minister moest proberen. Welnu, die vakminister toont zich al direct van z;''n dogmatisch-militaire kant als hij drie vertegenwoordigers van de „onafhanke lijke" staven naast zich zet en daarmee aangeeft, dat er van hem niets te ver wachten valt als het gaat om het stroomlijnen van departement van defen sie en het samenvoegen van bepaalde taken, die thans nog door elk van de drie krijgsmachtondërdelen afzonderlijk worden verricht met een driedubbele bezetting), terwiil niets zich verzet te gen een samensmelting. Ongetwijfeld zal straks de Tweede Kamer willen we ten hoe de heer De Jong denkt over zijn clenartementale organisatie. Wij zijn benieuwd naar het antwoord, dat hij dan aan de Kamer zal geven, maar wij vrezen nu al. dat de eenziidige militaire samenstelling van de politieke defensietop, weinig bevorderlijk zal zijn voor het aanpassen en inpassen van het defensiebeleid aan en in het politieke leven van ons volk. Nu al zocht de heei Van Wijk naa; het compromis: „Het spreekt vanzelf, dat het afwijzen van samenvoegin gepaard moet gaan met bereidheid tot samenwerking met die gemeentel ten gunste waarvan deze samenvoe ging bedoeld is. Er zijn vele wettelijk, mogelijkheden om deze samenwer king tot stand te brengen. Zo lang di mogelijkheden nog niet zijn beproefd laat staan uitgeput, komt het mi; voor, dat opheffing van een levens vatbare gemeente het afhakken is van een bloeiende tak aan de boom der Zeeuwse gemeenten". En de nieuwe burgemeester besloot: .De kwestie van de samenvoeging van Zaamslag zal mijn volle aandacht en het geheel van mijn werkkracht verkrijgen. Het door de raad tot uit drukking gebrachtte, die ge acht mag worden de overtuiging te (Zie slot pag. 2 kol. 6) Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft de Rotterdamse politie vrijdag krachtig moeten optreden tegen een flinke nnzemrel in de omgeving van de Coolsingel, (1e beurs en de Van Olden- barnoveltst raat. De rust, die althans van de zijde van de jeugd lange tijd in de binnenstad heeft geheerst, werd daar donderdag avond \oor de eerste maal onderbroken door een groep joelende en schreeuwen de jongens en meisjes, die er op uit wa ren de huurt eens flink op stelten te zet- ien. De politie moest ingrijpen. Vrijdagavond herhaalde zich het ru moer en opnieuw moest de politie nu met de hulp van motoragenten er aan te pas komen om de jeugd van de straat te jagen, de beurstrappen op en de zijstraten in. Het verkeer kreeg daar bij enig oponthoud. De nozemrelien nouden waarschijnlijk verband met de „Havenweek", waarmee Rotterdam het eeuwfeest van de wet op de Nieuwe Waterweg viert. De organi satoren doen al dagenlang pogingen het publiek de straat op te krijgen en de vrijdagavond zou een van de hoogtepun ten moeten worden met een massaal openluchthal, dat Rotterdam het karak ter zou moeten geven van Parijs op de 14e juli Maar de regen was spelbreker. Iets van de feestvreugde kon nog wor den gered door de orkesten en de reeks van prominente zangers en zangeressen naar de Ahoyhal en de Rivièrahal te sturen. In het Ahoycomplex, waar tus sen de achtduizend en negenduizend mensen waren, ging het echter al gauw mis, omdat een groep luidruchtige jon gens een „eigen" karakter aan het feest wilde geven. De zaal werd ten slotte om half elf ordelijk door de politie ontruimd. De Rivièrahal had op dat mo ment nog geen moeilijkheden gemeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1