Per jaar 2500 jongens de dienst uit, omdat ze niet voldoende stabiel zijn Douwe Egberts Zckte Friesche internationale expositie grafische kunst in oostburg stayerwedstrijd liep uit :f spektakel Afkeuringen worden tegengewerkt; bruikbaarheid soldaten neemt toe OP 0NSP0RTII De Goese kermis zit er weer op Hoofd militaire psychologische dienst: Presidentschap van Illia bevestigd BRUINVIS POLO- EN ZWEMPLOEG IN CAMBRAl NOG GEEN KOPERS VOOR BRITSE „DROOMTANK" Om de nationale tennistitels G.V.A.V. verloor van Leicester City- P.S.V. kan^oos tegen Bayern München Henk Groot ot> dreef in Feiievoord tegen Real Saragossa JAARLIJKS TOERNOOI VAN ZOMERAVONDVOETBALLERS Moeilijk te achterhalen Meuleman liet Proost niet passeren Depots niet te groot Eisen strenger Ook Koch gunde ie Belg de zege niet JACQUELINE KENNEDY VERLAAT HOSPITAAL Telstar II werd weer actief WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT 7 Advertentie Het Argentijnse Congres, dat maan dag voor het eerst bijeen is geweest se dert oud-president Arturo Frondizi 16 maanden geleden door de strijdkrach ten is afgezet, heeft het toekomstig presidentschap van Arturo Illia in een speciale zitting bevestigd. Illia en de kandidaat voor het vice- presidentschap, Carlos H. Perette, kre gen een niet-volstrekte meerderheid bij de op 7 juli gehouden verkiezingen. De steun van de andere partijen gaf hun de nodige meerderheid bij de stemming van het kiescollege, die op 30 juli plaatshad. Het is de bedoeling dat Illia en Perette op 12 oktober zullen worden beëdigd. De Britse regering heeft nog hoop, dat het mogelijk is om de NATO- partners over te halen de nieuwe Britse Chieftaintank aan te ko pen. Dezer dagen werd de tank voor het eerst in Chertsey aan de pers getoond. De staatssecretaris voor Oorlog, J. B. Godber zei, dat de Britten met de Chieftain 'n be tere tank hebben dan welke andere tank ook in de NATO en met een beter kanon dan waar ook ter we reld. „We zijn" zei hij, „jaren voor op onze partners wat betreft het voldoen aan de eisen voor de NATO-tank in 1970. Er zijn al produktieorders voor de Chief tain geplaatst en in het begin van 1965 zullen de gepantserde eenheden van het leger de tanks ontvangen. In 1967 zullen alle Centurians en Conquerons zijn vervangen. Het Engelse leger is niet karig met de loftuitingen aan het adres van de Chief tain en zijn 120 mm-kanon, maar hoewel de Hollanders en Belgen hebben gezegd, geïnteresseerd te zijn en de Zweden en de Zwitsers onder de indruk waren, blijft het een feit, dat de grote poten tiële afnemers Amerikanen, Duitsers en Fransen tot dusverre geen aan wijzing hebben gegeven, dat ze bereid zijn hun plannen voor de produktie van een eigen tank te laten vallen, aldus de militaire medewerker van The Guar dian. GEZAMENLIJK De huidige aankondiging van de V.S. en Duitsland dat ze van plan zijn geza menlijk een nieuwe, zwaardere tank te ontwikkelen, heeft het Britse Ministerie van Oorlog ontstemd en verbaasd, want zij geloven, dat met de Chieftain de perfectie bereikt is. Het belangrijkste verkoopargument is het 120 mm super- snelvuurkanon, een grote verbetering van het Britse 105 mm kanon, dat op de Centrurion gebruikt wordt en dat zo wel door de Amerikanen als de Duitsers is ingevoerd. De Britten menen, dat het belangrijk is, dat de Geallieerden in staat zullen De „Chieftain", de nieuwe Britse „droomtank" met zijn monsterka non (voor tanks) van 120 mm. Dinsdagavond is in de burgerzaal van het Oostburgse raadhuis in het bijzijn van een groot aantal genodigden de in ternationale tentoonstelling van grafi sche kunst officieel geopend. Bij uitste- digheid van de burgemeester, verrichtte wethouder D. Geuze deze opening. Hij zei zeer verheugd te zijn dat voor deze expositie zo'n grote belangstelling be stond. Hij vertelde, dat dit de derde tentoonstelling was, die het Oostburgse gemeentebestuur deze zomer hield. Drs. L. Lockefeer uit Hulst, voorzitter van de kunstkring Noord-Zuid hield na deze opening een zeer uitvoerige toelichting op de tentoongestelde wer ken. Hij herinnerde er hierbij aan, dat er wel eens kritiek geuit was, omdat er in Zeeuwsch-Vlaanderen te weinig cul turele belangstelling zou zijn, maar wees er in dit verband op, dat het reeds sinds enkele jaren de goede ge woonte is in het moderne Oostburgse raadhuis geregeld tentoonstellingen te houden. Zich meer tot de expositie zelf bepalend, merkte de heer Lockefeer op, dat een tentoonstelling als deze ook wel eens wit licht-zwart exposities worden genoemd. In verband waarmede hij het wel nodig achtte, een meer uit voerige toelichting te geven, omdat de wit-zwart tekeningen wel eens ten on rechte vereenvoudigde schilderijen wor den genoemd. Na ook nog eens de tech niek van de grafische kunst te hebben genoemd, richtte de heer Lockefeer zich meer in het bijzonder tot de ten toongestelde werken van de vier kun stenaars zelf. Aan het slot van zijn leer zame uiteenzetting deed hij een oproep op allen om te trachten de tegenwoor dige kunstenaars niet alleen te steu nen maar ook te leren begrijpen. Op deze tentoonstelling, die wordt gehou den onder auspiciën van de kunstkring Noord-Zuid, wordt geëxposeerd door een viertal kunstenaars van verschei dene nationaliteit. De veertigjarige schilder Helmut Lother Günther uit Düsseldorf heeft een inzending van een twintigtal li thografieën en pentekeningen, ter wijl van de 19-jarige Belgische beeldhouwer Luc Mayeres enkele beeldhouwwerken zijn opgesteld. De drieëntwintig jarige Nederlander uit Hulst afkomstige Guido Metsers zond penseeltekeningen en etsen in. Ten slotte zijn er een aantal hout gravures en houtsneden van de in St. Niklaas wonende Belgische xy- lograaf Gerard Gaudaen, tekenle raar aan het atheneum van St. Ni klaas en leraar houtgravure aan de Academie voor Schone Kunsten te Gesi. Met uitzondering van genoemde Maye res hebben de drie andere kunstenaars reeds kunstwerken tentoongesteld in verschillende Westeuropese steden. De tentoonstelling is tot 2 september te bezichtigen. MNVVVVVVVVWVWMAr zijn, elke potentiële vijand op het slag veld in geschutssterkte te overtreffen, sinds het duidelijk is, dat de vijand wel eens de meerderheid kan hebben wat betreft het aantal tanks. De 120 mm uitvoering is nog steeds een zorgvuldig bewaard geheim, maar men heeft laten doorschemeren, dat het een onovertroffen precisie bezit op bui tengewoon lange afstanden en dat het opgewassen is tegen alles wat de Russen nu hebben of in dit tijdsbestek willen ontwikkelen. Het kanon van de Chief tain vuurt zowel een pantserdoorbo- rende granaat, die dodelijk is voor de tegemoetkomende vijand als een hoog- explosieve granaat die hele huizenblok ken en gebouwen vernietigd. Verder is het een effectief anti-man wapen. BEWEEGLIJK De ontwerpers hebben geen beweeglijk heid of gepantserde bescherming opge offerd. Ofschoon de tank op gevechts sterkte 50 ton weegt, haalt de chieftain een gemidelde van 25 kilometer per uur en is zeker zo goed beschermd als de zwaardere Conqueror. Voorts heeft de tank een lager silhouette en in vuur- positie is hij minder kwetsbaar. Wat men dezer dagen van de Chieftain in actie kon zien, was zeker indruk wekkend. Het gestabiliseerde kanon bleef op het doel gericht, hoe de tank ook over de grond draaide en omhoog en omlaag ging. De tank kan binnen 15 minuten een amfibievoertuig worden door aaneengesloten fiberglasplaten en plastic panelen. Een film toonde de tank bij het varen door ruwe zee toen de tank van een landingsvaartuig naar de kust werd gestuurd. In de tweede ronde van de nationale tenniskampioenschappen heeft bij het damesenkelspel mej. T. Groenman, mej. R. van der Hage met 64, 62 ver slagen. Bij het damesdubbel werd het paar mej. R van der Hage-mej M. Jansen met 64. 6—4 verslager door het paar mej. E. Krocke-mcj. B. Stove. Het Groningse GVAV heeft dinsdag avond in Groningen met 32 verloren van Leicester City. Bij de rust leidden de Engelsen met 21. Er waren 13.000 toeschouwers. Bayern München zegevierde dinsdag avond voor 8000 toeschouwers in Mün chen met 3—0 (20) over de Neder landse kampioen PSV (Eindhoven). De gasten hadden tegen het bewegelijke en sterke aanvalsspel van Bayern geen ver weer en zij konden de doelpunten van Ipta, Drescher en Ohlhauser niet vermij den. De ploegen speelden in de volgende opstellingen: Bayern: Maier Kunstwald, Olk, Ehr- hardt, Ostner, Borutta, Javorksy, Ohl hauser, Brenninger Ipta en Drescher. PSV: Bekkering. Donners, Renders, Van Wissen, Brusselers, Pijs, Giesen, Van Til burg, Kerkhoffs, Hoenen, Ailemann. De Rotterdamse eredivisieclub Feijen- oord heeft dinsdagavond in Rotterdam voor ruim 45.000 toeschouwers met 21 gewonnen van Real Saragossa uil Span je. Bij de rust leidde Feijenoord door een doelpunt van Henk Groot met 10. Na de rust scoorde dezelfde speler opnieuw. Elf minuten voor tijd kwamen de Span jaarden op 21 door een treffer van Marulino. Feijenoord speelde in de volgende opstel ling: doel: Pieters Graafland; achter: Haak en Veldhoen; midden: Klaassens, Kerkum (na rust Kraay) en Bennaars; voor: Bergholtz, Kreijermaat (Bouw meester), v. d. Gijp (Kruiver), Groot en Moulijn. De Middelburgse zomeravondvoetbal lers houden zondag 18 augustus hun jaarlijks toernooi, waaraan wordt deel genomen door Broek Boys, Blauw Wit, Brandweer, Combinatie, Kraaien en V.S.V. De eerste wedstrijd begint al om 9 uur 's-morgens, terwijl de slotontmoeting om 2 uur zal zijn beëindigd. De op brengst is voor „Sport Steunt Zonne veld". Dinsdag vond in Vlissingen het huwelijk plaats tussen Bram Ver- neulen en Ella Klaassen. De heer 7ermeulen werkt als expediteur bij de P.T.T. Hij is meer bekend, omdat hij al 15 jaar tamboer en hoornblazer van de drumband van de gymnastiekvereniging Oranje Nassau" is. Sinds enige jaren be kleedt hij ook de functie van twee de voorzitter van genoemde ver eniging. Na de huwelijksvoltrek king in de Johanneskerk werden zij door een erehaag van leden van de drumband naar de zaal ,,'t Anker" geleid. Op de foto ziet men het jonge echtpaar begeleid door leden van de drumband. (Foto P.Z.C.) (Van onze Haagse redactie) „Wie de dienst niet aankan, wordt eruit gehaald. Van elke jaarlichting van rond de 80.000 man moeten ongeveer'2500 soldaten hun uniform weer uittrekken, omdat ze niet voldoende stabiel blijken te zijn en aan passingsmoeilijkheden hebben. Dat is ongeveer 35 procent van het to taal van 7000 soldaten, dat jaarlijks uit de dienst wordt gekeurd. Het percentage is nu al jarenlang ongeveer hetzelfde, aldus kolonel-arts Ph. P. Bieger hoofd van de sectie geestelijke gezondheidszorg van de Inspectie Militair Geneeskundige Dienst. Hij houdt het erop dat gevallen als vanaldus kolonel-arts Bieger, „omdat onze de huzaar, die zich in zijn cel ophing, eisen iets strenger zijn. Misschien ook of van soldaat Floris Visser, die door de j omdat wij militaire psychiaters geen last wacht werd neergeschoten toen hij in willen hebben. Een jongen die zegt: _„Ik overspannen toestand de kazerne uitliep, tot de uitzonderingen behoren. „Want de jongeman in dienst staat on der voortdurende controle en gaat er uit als hij niet blijkt te passen. En dan is er al een zeer strenge voorselectie geweest, want bij de inkeuring voor de militaire dienst is het percentage afkeuringen om geestelijke redenen tién, te verdelen in ongeveer 6,5 procent wegens tekort aan intelligentie en 3,5 wegens gebrek aan stabiliteit. Dat wil, waar jaarlijks tussen de 80.000 en 120.000 jongens voor de keu ring worden opgeroepen, in cijfers zeg gen dat jaarlijks alleen al ongeveer 10.000 jongens te dom of te labiel, daar door te riskant worden gevonden voor de militaire dienst. Eenmaal in dienst komen er jaarlijks dus nog eens 2500 bij". wil graag in dienst" is niet normaal. Een vent, die simuleert dat hij niet tegen de dienst kan, ben ik bereid eveneens af te keuren want ook simuleren is niet nor maal, in vredestijd tenminste. Moet je de (her)keuringseisen nog hoger stellen? Als psychiater heb je een andere verant woordelijkheid dan de militaire leider, Intelligentie en aanpassingsvermogen gaan samen. „Maar, hoe vreemd het ook klinkt, we ervaren dat het soms heel moeilijk is jongens die aanpassingsmoei lijkheden hebben te achterhalen, want het blijkt dat men veel minder dan vroe ger probeert zich te laten afkeuren. Stadsjongens proberen afkeuringen te gen te gaan. Ze willen natuurlijk wel de dienst uit, maar zonder afkeuring. De straat, waarin ze wonen, kijkt ze er op aan. Ze krijgen moeilijker die goede baan, die ze willen hebben. We ervaren dat we, vooral onder de stadsjongens, hoe langer hoe meer aanbod krijgen voor een opleiding voor onderofficier en offi cier. Het hangt samen met het status symbool. Met geval als van de huzaar, die zich ophing, of van de soldaat Visser, die doodgeschoten werd, zit kolonel Bieger in de knoop. „Er is de laatste jaren, ze ker onder de huidige chef-staf Van de WaU Bake, 'n steeds grotere aandrang op de officieren en de onderofficieren bij de troep om de soldaat vooral ook als indi vidu te zien. We doen tegenwoordig heel veel aan de menselijke factor. Een resul taat ervan is dat de garnizoensartsen die moet zorgen dat hij al zijn onderdelenhet steeds drukker krijgen. En dat dus op volle sterkte krijgt". de militaire psychiaters het drukker „Ik zou geen respect hebben voor mijn jirI)S(en> want als er maar iets met een werk als ik me door die eisen zou laten j°n»cn aan de hand lijkt, wordt hij door- beïnvloeden door de ongelukkige voor- gestuurd, maar ik heb U de cijfers ge vallen van de laatste weken". noemd". Kolonel Bieger weet niet hoe het komt dat soldaat Visser over zijn toe ren is geraakt. De soldaat is niet on der behandeling geweest van een van zijn districtspsychiaters. Kolonel Bie ger gelooft niet dat dit komt omdat de opleidingsdepots te groot zouden zijn en daardoor te weinig aandacht aan de individuele man zou kunnen worden besteed. „Juist de eerste maanden is het toezicht groot, al was het alleen al om negatieve reden. Uit de nieuwe lichtingen moeten de toekomstige onderofficieren en offi cieren worden gehaald, en ook de specia listen. Een kwart van alle soldaten komt na de eerste twee maanden dienst voor de herkeuring, in verband met die selec tie voor hogere functies of omdat men de indruk heeft gekregen dat er iets ha pert. Het blijkt bij die tilanuskeuringen dat vijftig procent van de jongens in hun abosis vooruit zijn gegaan in vergelijking met hun inkeuring". (Het woord abosis is een samenstel van afkortingen. De i staat voor intelligentie, de laatste s voor stabiliteit red.). „Jongens met een 1 voor intelligentie, blijken minder aanpassingsmoeilijkheden te hebben dan die een 2 voor intelligen tie hebben. Het is pas kortgeleden, dat we uit een onderzoek hebben geleerd hoe belangrijk de eerste maanden in dienst zijn voor de stabiliteit van een jonge man. Leeftijd speelt een grote rol. Een paar maanden ouder, en de stabiliteit blijkt enorm te zijn toegenomen. In de helft van de gevallen kunnen we van de s-2 een s-1 maken. En toch, en toch... via die tilanuskeuringen krijgen mijn districtspsychiaters jaarlijks in totaal zo'n tien- a vijftienduizend jongens te be handelen. Ongeveer 2500 ervan, inge- keurd s-1 of s-2, blijken eenmaal in dienst, niet evenwichtig genoeg te zijn om verder dienst te kunnen doen". Het percentage ten opzichte van de to tale sterkte en van het totaal der afkeu ringen ligt ongeveer gelijk voor alle West-Europese landen en voor Amerika. „Wij in Nederland keuren iets meer af", De Belgische gangmaker Meuleman heeft met oud-wereldkampioen Guilermo Timoner achter zich dinsdagavond voor een ongekend spektakel gezorgd in het Olympisch stadion. In de wegens regen uitgestelde stayerwedstrijd voor profs, onderdeel van de revanches van de we reldkampioenschappen, had Meulemans de Spanjaard al snel naar de eerste plaats gevoerd. De rit scheen een vrij tam verloop te krijgen, maar toen na ongeveer 100 van de 200 te rijden ron den wereldkampioen Leo Proost en de Duitser Karl Heinz Marsell, respectie velijk in tweede en derde positie rijdend, Timoner gingen aanvallen, werd het snel anders. Gangmaker Meuleman bleef namelijk halstarrig boven in de baan rijden, waar door niemand de kans kreeg te passe ren. Een waarschuwing hielp niet, twee boetes evenmin en toen besloten de wed strijdcommissarissen Meuleman en Ti moner uit de strijd te nemen. De Belgi sche gangmaker negeerde echter ook de rode vlag en daarop raakten de wed strijdcommissarissen duidelijk in pa niek. DOLDRIEST Terwijl de geïrriteerde Proost een dol drieste poging om Timoner binnendoor te passeren, maar net zag mislukken, richtte speaker Steenbergen met van emotie overslaande stem de ene waar schuwing na de andere tot Meuleman, die echter stoïcijns bleef doorrijden. De geprikkelde Belg voerde zelfs het tem po op, hield constant de buitenbocht en liet zich door het begeleidende fluitcon cert van het publiek ook al niet intimi deren. Meuleman en Timoner waren en bleven eerste, hoewel zij zich reeds tientallen ronden voor het einde gediskwalificeerd wisten. Wereldkampioen Proost werd hei slachtoffer van dit alles, want kort na zijn mislukte poging om Timoner bin nendoor te passeren, moest de onthutste Belg de Duitser Marsell de tweede plaats laten, die op dat moment in feite reeds de eerste plaats was. Proost ondernam enkele ronden voor het einde nog een spectaculaire slot- aanval. Hij naderde leider Marseli tot op enkele meters, maar toen lieten de Ne derlander Koch en de nog altijd in de baan zijnde Timoner duidelijk zien, dat zij Proost de zege niet gunden. Kort voor Marsell rijdend lieten zij deze twee ronden voor het einde ongehinderd pas seren, waarna Timoner het eindelijk vol doende vond en de baan verliet, terwijl de kansloze Koch zijn reserves aansprak om Proost te dwarsbomen in zijn poging alsnog langs Marsell te komen. Voor gangmaker Meuleman was het slot bepaald onprettig. Door de wed strijdcommissarissen werd hem een boe te opgelegd van 500,terwijl de Belg voorts werd geschorst voor een periode van een maand. Deze schorsing zal wor den doorgegeven aan de K.N.W.U. als mede aan de U.C.I. (internationale wie lerfederatie) De echtgenote van de Amerikaanse pre sident, mevrouw Jacqueline Kennedy, zal vandaag het hospitaal van de lucht machtbasis in Otis verlaten. Voor verder herstel gaat zij naar het zomerverblijf van de familie Kennedy in Cape Cod. Mevrouw Kennedy was vorige week in het hospitaal van de luchtmachtbasis be vallen van de baby Patrick Bouvier, die 40 uur later overleed. De Sasse Zwem- en poloclub de Bruinvis nam deel aan een internationaal wa- terpolotoernooi te Cambrai in Noord- Frankrijk. Gespeeld werd een halve competitie met de verenigingen Cambrai Natation te Cambrai, F. N. C. Douai te Douai en S. Z. P. C. De Bruinvis. Reeds bij het toernooi te Sas van Gent was Cambrai sterker, ook nu moesten de Sassenaren hun meerdere erkennen in Cambrai. Cambrai op zijn beurt verloor weer van Douai, waar de Bruinvis ook van verloor. De Sassenaren eindigden zodoende op de laatste plaats. De uitsla gen van de wedstrijden waren: Cambrai- Bruinvis 8-4, Douai-Bruinvis 12-5 en Cambrai-Douai 3-8. Tussen de waterpolowedstrijden werden zwemwedstrijden gehouden waarbij de Sassenaren enige mooie plaatsen wisten te bemachtigen. Op de 100 m schoolslag meisjes werd Marie-Jean Rijnders 2e in 1.42.8, terwijl Jacqueline v. d. Graaf 4e werd. Ellen de Cooker bezette een 2e plaats op de 100 m rugslag meisjes (1.35.4) terwijl Marleen v. d. Berghe als 4e eindigde (1.40.7). Op de 200 m school slag jongens finishten I. van Cappaert, Paul Rijnders en Wilfrid Uytterhoeven resp. als 2, 3 en 4. I. van Cappaert werd voorts 3e op de 100 m rugslag, Patricia Acke 6e op de 200 m schoolslag dames, terwijl de herenestafetteploeg op de 7 x 50 m vrije slag 3e werd na Douai en Cambrai (3.47,7 3.50.7 en 4.09. De communicatiesatelliet Telstar 2 is maandag op geheimzinnige wijze weer geactiveerd, nadat hij er door een even onnaspeurlijke oorzaak sinds 16 juli het zwijgen toe had gedaan. Een routinesignaal van de aarde werd onverwachts beantwoord, toen de kunst maan haar 622e ronde maakte. Van een televisiesignaal kwamen bij de vol gende ronde beeld en geluid normaal door. Men wil nu door middel van nieuwe proeven te weten komen, wat er vorige maand verkeerd is gegaan. DE GOESE KERMIS zit er weer op. Gisteravond zag de Grote Markt er nog uit zoals bovenstaande foto laat zien, maar na twaalven zijn de exploi tanten van het vermaak dadelijk met de afbraak van hun attractietenten begonnen. Vanmorgen zal de gemeentelijke reinigingsdienst het plein weer kunnen aanvegen. Het is weer voorbij voor een jaartje. De kakofonie van muziek is geluwd. Bovendien is het centrum van Goes voor het motorisch verkeer weer bereikbaar. Want dat is in de drie dagen lange kermis altijd een puzzel. Praktisch alle beschikbare parkeerruimte in het winkel centrum is dan met één slag opgesoupeerd. De Grote Markt is geheel af gesloten, op de Vlasmarkt en de Beestenmarkt slaan de kooplieden op zaterdag en dinsdag hun kramen op. Wie in het winkelcentrum wil komen moet lopen. Een andere mogelijkheid is er niet. Vooral op zaterdag en dinsdag de laatste dag in de kermisweek is het dan wringen in de binnenstad. De schaarse parkeerplaatsen aan de periferie van de winkelstraten zijn in een minimum van tijd vol en dan vindt men de autoslingers steeds langer langs de vesten en de haven. Het was weer druk gisteren op de dinsdagse markt in Goes. Maar toch trok de kermis niet meer publiek dan de weekmarkt normaal naar Goes haalt. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7