Voorzitter van produktschap „boterprijs gaat niet omhoog" mmmm. SCOTLAND YARD ONTDEKTE DE SCHUILPLAATS VAN TREINROVERS GROOT RECREATIECENTRUM OP AFSLUITDIJK IN VOORBEREIDING GERUCHTEN IN ENGELAND, DAT NEDERLANDER SPION ZOU ZIJN „V.S. organiseren op Cuba krachtige ondergrondse" Rakosi overleden Vonnissen drie vrije' boeren opgeschort a Prijsverhoging past niet in onze politiek BOND VAN COÖPERATIEVE lUIVELVERKOOPVER. HANDHAAFT OUDE PRIJS Geen aanleiding AANTAL MELKSLIJTERS IN ZWOLLE KLIMT GEEN TRAPPEN MEER Gegarandeerd Leo Vlaanderen „geruchten zijn onzin Amerika nam een ondergrondse kernwapenproef Nederlander voor Poolse rechtbank Zes jaar geëist voor dodelijke steek met stiletto mmêmmÊmmmmmmmmm Fransen speuren nu aan Rivièra naar toeristen Aan Rivièra Weer een boeddhist in Zuid-Vietnam verbrandde zichzelf Isolement MOTIE VAN WANTROUWEN VAN INDIASE OPPOSITIE Verdubbeling rijbaan over dijk in 1970 Kampeerterrein, motel en zwemgelegenheid Brug bij monument Macmillan prijst Lord Home WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE EEEVWSE COURANT (Van onze Haagse redactie) „De politiek van ons produktschap in de laatste jaren is geweest de boterprijs zoveel mogelijk te sta biliseren, omdat wij de overtuiging hebben, dat een stabiele prijs van belang is voor de binnenlandse bo- terafzet". Dit verklaarde de voor zitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, gistermid dag op een in Den Haag gehouden persconferentie naar aanleiding van de maandagavond door de heer Buisman te Leeuwarden, de groot ste boter handelaar van Nederland, aangekondigde verhoging van de boterprijs. Overigens verwachtte de heer Van Dam, dat het publiek niet meer voor een pak je boter zal moeten betalen, omdat de bond van coöperatieve zuivelverkoop- verenigingen, waarvan de deelnemers 60 procent van de boterproduktie in handen hebben, besloten heeft de heer Buisman in zijn prijspolitiek niet te vol gen. De bond heeft besloten de prijs op 3,60 per kg te handhaven. De heer Van Dam zette uiteen, dat de binnenlandse afzet van boter thans cir ca 1300 ton per week bedraagt. Door zoveel mogelijk de prijs stabiel te hou den, wil het produktschap deze omzet handhaven. De vorige week doorge voerde prijsverhoging van 20 cent per kg paste volgens de heer Van Dam wel in deze politiek, maar dat zou niet het geval zijn als een verdere verhoging met 40 cent, zoals de heer Buisman wil, zou plaatshebben. Ir. J. E. C. Spithoven, de secretaris van de bond van coöperatieve zui- velverkoopverenigingen, deelde de redenen mede, waarom de bond de heer Buisman niet heeft gevolgd. Naar de mening van de bond geeft de marktsituatie geen aanleiding tot ver- Een aantal Zwolse melkslijters heeft besloten voortaan de produkten niet meer de trappen van flatge bouwen op te dragen. De klanten moeten hun boodschappen beneden aan de wagen afhalen. Als reactie hierop heeft een comité van flatbe woners geadviseerd niet meer dan de hoogst noodzakelijke artikelen te kopen en in geen geval produkten als kaas, eieren, bier en dergelijke. Toen de Zwolse melkverkopersbond en de coöperatie in 1958 het besluit nam de bezorging aan de flats te staken, waren de reacties zo fel, dat men het besluit weer introk. Thans willen de betrokken slijters een uit zondering maken voor bejaarden, invaliden, zieken en aanstaande moeders. De Zwolse melkverkopers bond staat niet achter deze actie. dere prijsverhoging van de boter. De produktie bedraagt thans circa 2300 ton per week. Hiervan gaat voor binnen lands verbruik circa 1300 ton, voor ex port 300 ton, zodat er nog een over schot is van 700 ton per week. Verder is ook de bond van oordeel, dat op langere termijn gezien het van be lang is, dat de boterprijs stabiel blijft. De heer Spithoven herinnerde in dit ver band aan de situatie in 1959, toen als gevolg van de droge zomer de prijs fors omhoog liep. Door die prijsverho ging hebben we veel consumenten ver speeld, betoogde ir. Spithoven. De afzet in het binnenland liep daardoor van 1200 tot 600 ton per week terug. Het heeft lang geduurd voor we weer op het oude peil kwamen. De heer Buisman heeft de fabrieken die hem boter leveren, telegrafisch gega randeerd, dat hij in ieder geval tot 31 augustus aanstaande voor hun boter de met 40 cent verhoogde prijs van 4, per kilo zal blijven betalen. RECLASSERINGS-VRIJWILLIGER IN LONDEN Een in Londen wonende Nederlan der, de 45-jarige Leo Vlaanderen, heeft verklaard contact te zullen opnemen met Lord Denning, die een onderzoek instelt naar de staatsveiligheidsaspecten van de zaak-Profumo. Hij zou dit doen naar aanleiding van geruchten dat hij een spion voor de Russen zou zijn. Volgens het boulevardblad „Daily Sketch" was de heer Vlaanderen, die als statisticus werkzaam is bij de interna- OOK EEN MANIER... De Mexicaan Jorge de la Riva y Mora houdt er be paald eigenaardige opvattingen over de liefde op na. Het twintigjarige verpleeg stertje Rosa Maria Ochoa Guteierrez kan daarvan meepraten. Zij is kortgele den met Jorge getrouwd zonder dat zij de man zelfs kende. Zij heeft de politie verteld, dat zij op 'n middag, toen zij uit het ziekenhuis waar zij werkte kwam, op straat staande werd gehouden door de man die later haar echtgenoot zou wor den. Deze haalde een revolver tevoor schijn en dwong haar in een gereed staande wagen te stappen. In de auto bevonden zich nog twee personen. Jorge hield zijn revolver op het meisje gericht terwijl zij met grote snelheid naar het kantoor van een rechter in Tlalpan, een voorstad van Mexico City, reden. „Wij zullen nu in de echt verbonden worden", zo zei Jorge tegen het meisje, „en als je ook maar iets zegt dan zal ik je familie vermoorden". Trillend van angst onderging Rosa de huwelijksvoltrekking, terwijl een van Jorges handlangers de loop van de revol ver, die hij onder zijn jas had geborgen naar haar liet wijzen. Onmiddellijk na de plechtigheid bracht Jorge haar naar huis, nam bij de voordeur afscheid en verdween. Rosa heeft hem sindsdien niet meer gezien Het meisje is nog teruggeweest naar de bewuste rechter, maar van hem kreeg zij enkel te horen dat zij inderdaad voor de wet was getrouwd. Als zij het huwe lijk ongedaan wilde maken zou zij echt scheiding moeten aanvragen maar dan eerst haar man moeten opsporen. VERTROUWEN. Een Britse kassier, Robert Enderby, die zijn bazen op kun dige wijze in zes jaar tijd ruim 25.000 pond afhandig maakte, is voor de rech ter te kijk komen te staan vanwege zijn goed vertrouwen. Hij heeft namelijk van al het geld geen penny gehouden, maar alles overgedragen aan een vriend, John Ernest Freeman, die het zou investeren in een elektriciteitszaak om het later met winst terug te betalen. Pas toen de politie hem op het spoor was ontdekte Enderby, dat zijn vriend al het geld ver gokte. Zijn enige troost is nu, dat zijn „vriend" vier jaar gevangenis kreeg en hii maar twee. RUSTPUNT. De stedelijke overheid van Bridgewater heeft een luxueus ingericht rustpaviljoen voor ouden van dagen ge bouwd, waarin diepe, comfortabele fau teuils op dikke tapijten staan, maar nie mand komt er ooit. De reden: het paviljoen staat ruim an derhalve kilometer van de stad, en zo ver komen bejaarde wandelaars nooit, ook niet al was het alleen maar om er te rusten. - NUCHTER Nawang Gomboe, de Sherpa die met de Amerikaanse berg beklimmer James Whitaker dit jaar de 8847 meter hoge Mount Everest heeft bedwongen, heeft zondag gezorgd voor een nieuwe anekdote. Een kleine bewonderaar vroeg hem wat hij dacht toen hij zich op de top van 's werelds hoogste berg bevond. De Ne- palse Sherpa antwoordde in perfect En gels: „How to get down". (Hoe kom ik naar beneden). Volgens de „Washington Post" doet de Amerikaanse regering thans krachtige pogingen om op Cuba een sterke onder grondse beweging in het leven te roe pen. Hiertoe zouden de Verenigde Staten in het geheim anti-Castrogezinde Cubaan se bannelingen, geld en wapens naar het binnenland van Cuba overbrengen. De wapens zouden in grotten worden verborgen, totdat het tijdstip van de grote opstand zou zijn aangebroken. De organisatie van een en ander zou in hoofdzaak berusten bij het Amerikaan se „tweede bureau", dat hiermee in mei of juni jl. zou zijn begonnen. Volgens de „Washington Post" zou het „tweede bureau" thans een overeen komstig streven van andere Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten tegen gaan, omdat dit te „amateuristisch" van opzet zou zijn, waardoor het afbreuk zou kunnen doen aan de opzet van het bureau. In de herfst of in het begin van de win ter, in ieder geval voor Kerstmis, zal een aanval in „commandostijl" worden ondernomen op Cuba, zo is gisteren verklaard door Cubaanse vluchtelingen te San José. „Dit zal een bloedige Kerst mis worden voor (premier Fidel) Cas tro". aldus Manuel Martinez, een leider van de raad van Cubaanse ballingen (C.E.C.). De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat maandag in de woestijn van Nevada een kernwapen van geringe kracht tot ontploffing is gebracht. Met deze om schrijving wordt een kernwapen be doeld met een ontploffingskracht van niet meer dan 20.000 ton T.N.T. Dit is de eerste kernwapenproef waar van, na de ondertekening, verleden week, in Moskou van de beperkte kern- stopovereenkomst, melding wordt ge maakt. Ondergrondse proeven zijn, als bekend, volgens dit akkoord nog wel toegestaan, omdat men geen overeen stemming heeft kunnen bereiken over de wijze, waarop bij een verbod het toe zicht op de naleving hiervan zou wor den uitgeoefend. De 34-jarige Nederlander J. de R. zal voor de rechtbank van Warschau wor den geleid omdat hij in juni van dit jaar heeft getracht een 26-jarig Oostduits meisje uit Goerlitz illegaal Polen te doen verlaten. De zaak zal waarschijnlijk in september dienen. De Nederlander die in Amsterdam woont, ontmoette in juni op een zaken reis het Oostduitse meisje Christe Neffe dat met vakantie in Polen was. Weder zijdse genegenheid bracht hen ertoe te trachten naar het westen uit te gaan, hij legaal maar zij illegaal. Toen zij zich op 23 juni op het vliegveld Okecie bij War schau vertoonden om het vliegtuig naar Brussel te nemen, liepen zij tegen de lamp. „Er zijn in Nederland gelukkig veel fatsoenlijke Surinamers. Maar op Ka- tendrecht krijgen wij helaas steeds meer te doen met enkele verdwaalde figu ren, die werkschuw zijn, in verdovende middelen handelen en voor souterneur spelen", zei gistermorgen de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, in een vernie tigend requisitoir tegen de 27-jarige Surinamer Frank R. A. N„ die terecht stond op de beschuldiging op 19 februa ri tijdens een caféruzie de Groningse varensgezel Siebrand de Wind (22) door twee steken met een stiletto om het leven te hebben gebracht. Mr. Van der Meulen eiste tegen de Surinamer, die als agressief en verminderd toere keningsvatbaar werd gekwalificeerd, een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van het voorarrest. „Al in de eerste regel van het psychiatrisch rap port staat dat de man niet in de wester se samenleving past en dat vooral Rot terdam voor hem een slechte omgeving is", lichtte hij toe. „Daarom moet hij zo lang mogelijk uit de maatschappij worden verwijderd". De verdediger, mr. M. P. Dorhout, ba seerde zijn pleidooi op noodweer en het ontbreken van de opzet om te doden. Hij voerde daarbij verschillende arres ten van de hoge raad aan. De recht bank zal op 27 augustus uitspraak doen. tionale rubberstudiegroep in de Britse hoofdstad, reclassering* vrij williger, in welke hoedanigheid hij bezoeken bracht aan de gevangenis Wormwood Scrubs, waar wegens spionage veroordeelde ge vangenen zitten zoals George Blake, John Vassal!, Henry Houghton, Peter Kroger en Gordon Lonsdale. Een oud-gevangene zou hebben ver klaard, dat de heer Vlaanderen in de gevangenis contact had gehad met voor malige Russische agenten. Voorts zou hij in zijn woning een radiozender heb ben. Onzin' „Het is onzin dat ik een Russische spion zou zijn en het is zeker niet waar dat ik in mijn flat een zender heb staan. Ik heb daar alleen maar een radio-ontvanger", aldus de heer Vlaanderen. Hij voegde hieraan toe, dat hij zijn reclasseringswerk zou opgeven. Naar aanleiding van de geruchten dat hij in verband met zijn „spionage-acti- viteit" vaak bezoeken aan het buiten land zou brengen, merkte hij op, dat hij viermaal per jaar naar Den Haag, zijn geboortestad, ging, aldus de „Daily Sketch". Als reclasseringsvrijwilliger bezocht de heer Vlaanderen, met toestemming van het ministerie van binnenlandse zaken, gevangenen, om hun boeken te brengen en om hen in persoonlijke en gezins kwesties te helpen. Elise Hoomans als Essie en Carola Gijsbers van Wijk als Norah in het stuk „zingend in de wildernis dat donderdagavond door de A.V.R.O.-televisie sal worden uit gezonden. Het is een door Dick van Veen verzorgde Nederlandse vertaling van Ah wilderness" door Eugene O'Neill, dat door Frans Boerlage voor de t.v. is be werkt. Boerlage voert ook de re gie. Tussen Tramoyes en St. André de Corcy bij Lyón is, zoals gemeld, een Franse Viscount neergestort. Er zijn 16 doden te betreuren. De enige overlevende is een 3-jarig meisje, wier toestand zeer ernstig is. Op de foto een reddingsploeg op de plaats van de ramp. WHWaMMMMMWMMAMMMywWMUWMW Volgens reizigers, die gisteren uit Boe dapest in Wenen aankwamen, is de vroe gere „Stalinistische dictator" van Hon garije, Matyas Rakosi in de Sowjet-Unie gestorven. Het nieuws zou het hoofd kwartier van de communistische partij in Hongarije afgelopen zondag hebben bereikt. Het is nog niet bekend waar Ra kosi, die kort voor de Hongaarse op stand van 1956 naar Rusland vluchtte, zal worden begraven. Rakosi bereikte de leeftijd van 71 jaar. Tijdens de tweede wereldoorlog verbleef hij in Rusland. In 1945 keerde hij met het rode leger naar Hongarije terug en klom spoedig op tot het leiderschap van de communistische partij. Hij verloor aan invloed, toen Imre Nagy, die na de opstand in 1956 in Roemenië is geëxecuteerd, in 1953 premier werd. In 1955 werd Nagy tijdelijk uit zijn ambt ontzet. Rakosi bleef partijleider. Rakosi was een van de felste tegenstan ders van president Tito. Toen hij in juli 1956 tot aftreden werd gedwongen, zou hij tal van vooraanstaande Hongaren, waaronder de vroegere Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, gevangen hebben laten zetten. Rajk werd onder meer op beschuldiging van Titoïsme ter dood gebracht. Rakosi was ook een van de ontwerpers van een politiek, die leidde tot de arrestatie en het proces tegen kardinaal Mindszenty in 1948. MM BENDE WAS OVERHAAST VERTROKKEN.... De „vliegende brigade' 'van Scot land Yard heeft gisteren een in val gedaan in een alleenstaande boerenwoning in het dorpje Oakley, 50 km van Londen, en ontdekt dat de bandieten die vo rige week de overval pleegden op de posttrein van Glasgow naar Londen, daar een schuilplaats hadden ingericht. Er werd in het huis echter behalve en kele lege postzakken, verder geen spoor gevonden van de buit van 25 miljoen gulden. De omgeving van het huis werd on middellijk na de komst van de poli tie afgezet. De boerenwoning ligt op ongeveer 36 kilometer van Ched- dington, de plaats waar de overval gepleegd werd. Scotland Yard wilde geen commentaar geven op de vraag of de bende wel licht gebruik had gemaakt van een oude landingsstrip uit de oorlog, die vlakbij het huis ligt om er in een vliegtuig met de buit vandoor te gaan. Het staat in ieder geval vast dat op verzoek van Interpol de Franse poli tie in Nice en in andere plaatsen aan de Rivièra naar leden van de bende uitkijkt, die daar misschien geca moufleerd als Britse toeristen rond lopen. Scotland Yard heeft wel meegedeeld dat de bende het huis overhaast heeft verlaten en dat de mannen verschillende dingen hebben ver brand. Ook was er een put gegraven, klaarblijkelijk met de bedoeling daar het geld te verstoppen. Volgens commissaris George Hatherill van Scotland Yard was de treinroof goed voorbereid, omdat de put kennelijk reeds voor de overval was gegraven en in het huis grote hoeveelheden voedsel waren opgeslagen. Hatherill zei dat het doorzoeken van het huis nog niet voltooid was en dat de politie zeker drie dagen werk nodig zou hebben om alles na te In de Zuidvietnamese plaats Hue, op 650 km ten noorden van Saigon, heeft in de nacht van maandag op dinsdag een boeddhistische monnik zelfmoord gepleegd door zich in brand te steken. Het was de derde monnik die zulks deed uit protest tegen de godsdienstpolitiek van het bewind van de r.-k. president Ngo Dinh-Diem. Maandagavond trachtte een meisje van 18 jaar zich de linkerhand af te hak ken in de voornaamste pagode van Saigon als „een nederig huldeblijk aan boeddha, nu onze religie in gevaar ver keert". Volgens het Cambodjaanse persbureau hebben Zuidvietnamese militaire eenheden onlangs bij Koh Ko het Cambodjaanse grondgebied geschonden en het vuur op de bevolking geopend. Een jongen kwam om het leven en acht mensen liepen verwon dingen op. gaan. Vingerafdrukdeskundigen en andere politie-experts hebben op dracht gekregen vanuit Londen naar het door Scotland Yard ontdekte huis te komen. Auto's Het Wereldgebeuren Iedereen in de omgeving is door de po litie ondervraagd. Bij het huis is ook een vrachtauto gevonden, die beant woord aan het signalement van een vrachtwagen die werd gezocht. Voorts stonden bij het huis ook twee Landrovers. De ramen van de uit twee verdiepingen bestaande en acht kamers tellende boerenwoning waren door de bandie ten zorgvuldig afgedekt met gordij nen, om te voorkomen dat er licht naar buiten zou schijnen. Het huis zelf is van de weg af niet te zien. De oppositiepartijen met uitzondering van de communisten hebben gisteren in het Indiase parlement een motie van wantrouwen tegen de regering inge diend. Dit is voor het eerst in zestien jaar. Tevoren was het de oppositie niet ge lukt voldoende stemmen te verzamelen, nodig voor de indiening van een derge lijke motie. Twee vorige pogingen mis lukten doordat men het vereiste aantal van 51 stemmen niet haalde. Thans schaarden zich 72 van de 102 oppositie leden (de communisten niet meegere kend) achter de motie, die echter vrij wel zeker door het parlement zal wor den verworpen aangezien de regerings partij over 361 zetels beschikt. De com munisten hebben er 29. Er is de laatste tijd in toenemende ma te kritiek op de regering uitgeoefend, onder meer wegens een overeenkomst met de „Stem van Amerika" en voor genomen gemeenschappelijke lucht machtoefeningen van India, Amerika en Engeland. Men ziet hierin een schen ding van India's traditionele neutralis- tische politiek. (Van onze Haagse redactie). Drie boeren, die een serie hechtenis- straffen moesten uitzitten in het Arn hemse huis van bewaring, zijn hangen de een gratieverzoek aan de koningin maandag voorlopig op vrije voeten ge steld. De boeren waren bij verschillen de vonnissen veroordeeld tot ieder 10, 20 en 40 dagen in totaal dus 70 da gen gevangenisstraf wegens het niet betalen van de heffingen van het land bouwschap. Op initiatief van de heer Koekoek (boerenpartij) is bij de konin gin een rekest ingediend, waarin werd gevraagd de straffen niet ten uitvoer te leggen in verband met de oogstdrukte. Het rekest is opgevat als een gratie verzoek en dat heeft het de rechtbank mogelijk gemaakt de tenuitvoerlegging van de opgelegde straffen op te schor ten in afwachting van de beslissing op het gratieverzoek. Dit laatste is nu gebeurd, maar aange zien onderbreking van een eenmaal ten uitvoer gelegde straf niet mogelijk was, hebben de drie boeren toch hun eerste vonnis (10 dagen) volledig uit moeten zitten, de beide andere vonnis sen (20 en 40 dagen) zijn nu opge schort. Twee boeren, die eveneens een hechte- nisstraf ondergaan wegens het niet be talen van de premies moesten gisteren in het huis van bewaring blijven, om dat hun tweede vonnis reeds in uitvoe ring was gegaan. (Van onze Haagse redactie) Midden op de Afsluitdijk komt een zeer groots opgezet recrea tiecentrum. De beslissing daar over is kortelings door de dienst Zuiderzeewerken genomen, zo vernemen wij van zeer goed in gelichte zijde. Reeds volgend jaar zullen talrijke kampeerders een groot gerieflijk kampeerter rein op de Afsluitdijk gereed vinden. Niet lang daarna komen op een terrein aan de zuidzijde van de dijk, naast de Zuiderha ven een restaurant, hoogstwaar schijnlijk ook een motel en voorts een zwemgelegenheid. Dit terrein, dat 150 meter diep is en langs de weg 200 meter lang, een kleine 3 hectare, wordt thans reeds geëgaliseerd. Bij de dienst der Zuider zeewerken is bekend, dat er zeer veel liefhebbers zijn voor de exploitatie van dit recreatiecentrum en belang hebbenden zullen binnenkort worden ingelicht onder welke voorwaarden de terreinen zullen worden uitgege ven en welke terreinen voor de ver schillende doeleinden beschikbaar ko men. Het nieuwe terrein biedt de aantrek kelijkheid van de bedrijvigheid zelfs een kleine visafslag van de beide haventjes en het kan een uit gangspunt vormen voor recreatie langs de dijk in beide richtingen. Het ligt namelijk in de bedoeling, zoals thans het geval is, de hele dijk open te houden voor bezoekers. Het kam peren, dat nu nog oogluikend wordt toegestaan, zal echter op het kam peerterrein worden geconcentreerd. Er bestaat grote behoefte aan een dergelijk recreatiecentrum. De dagre creatie langs de Afsluitdijk en ook het kamperen zijn in de laatste jaren zeer sterk toegenomen. De Afsluitdijk is een van de weinige plaatsen in Ne derland, waar men met de auto tot vlak bij de zee twee zeeën" eigen lijk kan komen. De ruimte en het wijde uitzicht worden als weldadig ondervonden, maar het huidige ge bruik van de 35 kilometer dijk als recreatieoord brengt ook zijn bezwa ren mee: er zijn voor de kampeerder geen sanitaire voorzieningen, er is geen toezicht en het verkeer levert gevaren op. c I »j j Het hotel ot motel de juiste vorm UOPlUlRPtin hangt uiteraard mede af van de ge- vu5iumciiu gadigde voor de exploitatie krijgt vermoedelijk zijn restaurant op een zodanige hoogte, dat men uitzicht heeft over de Waddenzee en IJsel- meer. De zwemgelegenheid zal onge twijfeld zeer in trek zijn, omdat vrij zwemmen langs de dijk elders vrijwel niet mogelijk is tengevolge van de scherpe stenen. De grote belangstelling voor de Af sluitdijk maakt ook verkeersvoorzie- ningen noodzakelijk. Het eerst zal er tegenover het monument op de Af sluitdijk een loopbrug komen naar een groot parkeerterrein. Deze brug werd ontworpen in overleg met de ar chitect van het monument, de heer Dudok. Op het ogenblik wordt daar, waar dit mogelijk is, de autoweg reeds verbreed van 6 tot 7,5 meter. Vrij links aflsaan is nu nog overal toegestaan. Op de plaatsen, waar dit nodig is komen in de komende jaren verkeersgeleiders. Een volgende fase zal zijn, dat de weg wordt verdub beld. Dit is mogelijk omdat de spoor wegen alle aanspraken op ruimte voor een spoorweg loslieten. Deze verdubbeling zal echter niet voor 1970 aan de orde komen. En ten slot te hoopt men hiermee samen te laten lopen het omhoogbrengen van de weg bij Breezanddijk het re creatiecentrum dus zodat de toe risten, die van hieruit uitzwermen veilig kunnen oversteken. Tevens zat dan een weg voor lang zaam verkeer, parallel aan de dub bele autoweg, worden aangelegd voor bromfietsers en voor het onderhoud van de dijk. Voor deze opzet is vol doende ruimte aanwezig. Het tempo van deze laatste verkeersvoorzienin- gen is echter nog afhankelijk van de middelen, die te zijner tijd ter be schikking komen. De Spaanse regering heeft aangekon digd, dat zij meer autonomie zal verlenen aan enkele Spaanse gebie den in Afrika en daarmee maakt gene raal Franco een elegant gebaar naar al degenen, die van mening zijn, dat ook de laatste resten van het duizen den jaren oude koloniale stelsel moeten verdwijnen van de Afrikaanse grond. Men zegt, dat hij voor Spanje meer heil ziet in een goede verstandhouding met de thans reeds onafhankelijke Afrikaan se landen. De resterende Spaanse kolo niën in Afrika hebben namelijk zó wei nig waarde, dat er meer te verdienen valt aan goede Spaanse relaties met het overige Afrika. Anderen zeggen, dat Franco boven dien nog een zachte wenk heeft willen geven aan Portugal. Spanje is met Portugal verbonden door een ver drag, waarin bepaald wordt, dat de bei de staten aan elkaar militaire steun zullen geven, wanneer zij aangevallen worden op of in de directe omgeving van het Iberische schiereiland. De Portugese en Spaanse koloniën zijn van dit verdrag uitgezonderd. Spanje behoeft bijvoorbeeld geen bijstand te verlenen aan Portugal, wanneer Portu gal gewikkeld raakt in een koloniaal conflict. Maar er bestaat toch wel dui delijk vriendschap tussen beide landen en volkeren. Spanje en de Spaanse regering zouden het bepaald onprettig vinden als Portu gal in Afrika nog groter moeilijkheden kreeg, dan het tot voor kort in Angola had. Men is er te Madrid echt wel mee ingenomen, dat de Angolese vrijheids beweging van Holden Roberto is ver splinterd en dat er nu weer overwegend rust heerst in Angola. Maar generaal Franco weet óók, dat bepaalde Afrikaanse staten zullen voort gaan met het stoken van onrust in An gola en met het organiseren van verzet èn hij weet dat Portugal zich in een akelig isolenment bevindt, dat weinig goeds belooft voor de toekomst. Aangenomen moet worden, dat en kele dagen geleden generaal Franco dit alles nog eens duidelijk aan Salazar heeft gezegd, toen de beide he ren spraken over de onprettige ervarin gen van Portugal in de Verenigde Na ties. Portugal staat binnen die organi satie geheel geïsoleerd als het enige koloniserende land. dat nog vasthoudt aan de koloniale idealen, zoals zij dui zenden jaren lang hebben gegolden, maar nu zijn afgezworen. Het wil nog altijd zijn koloniale gebieden ook in Afrika! zien als delen van het eigen Portugese vaderland en het wil die „de len" niet via een onafhankelijkheids procedure verloren zien gaan. Ondanks de waarschuwing van zijn vriend Franco heeft premier Sala zar van Portugal jl. voor de tele visie verklaard, dat Portugal „als be heerder van een heilige nalatenschap" zijn overzeese gebiedsdelen aan zich zal houden „tot aan het eind van zijn krach ten en middelen". Hij nodigde de Afrikaanse landen uit tot vriendschappelijke samenwerking en als ze tot zulk een samenwerking niet bereid zouden zijn, dan vroeg hij in elk geval de normen van het fatsoen in acht te willen nemen. Amerika beschuldigde hij ervan door zijn Afrikaanse politiek de belangen van de westelijke defensie ten zeerste te verstoren, omdat deze politiek on danks haar andere motieven als het ware parallel loopt met de communis tische. „Het maakt", zo zei hij, wei nig uit of het ene land uitgaat van het beginsel dat alle mensen en volkeren vrijheid moeten verkrijgen, terwijl het andere uitgaat van het denkbeeld van een wereldrevolutie, die verondersteld wordt de mens volledig geluk te schen ken". De Amerikaanse politiek brengt volgens hem een vermindering van het potentieel van Amerika's Europese bondgenoten met zich mee, ten gunste van het potentieel van „de vijand, het communisme". De Verenigde Naties noemde Salazar „een bedreiging van de vrede en van het ordelijk bestaan der naties". De cam pagne die in de volkerenorganisatie te gen Portugal gevoerd wordt is volgens hem geen verrassing „gezien de ver goddelijking van het instituut" en ge zien de „verwatenheid" waarmee een meerderheid de fundamentele beginselen van het Uno-handvest toepast. Hij prees de multilaterale samenleving als een Portugese schepping en zei, dat de Afrikaanse provincies van Portugal een vergelijking met hun na buurlanden met glans kunnen doorstaan. Voor de bewoners staat de weg open naar de hoogste posten en het wordt hun steeds gemakkelijker gemaakt deze te bereiken, aldus Salazar. Tegenover het naast elkaar leven der verschillende rassen in de Portugese provincies stelde hij „het zwarte racis me" der jonge Afrikaanse landen, die hij verder beschuldigde van het veron achtzamen van de werkelijke verlangens van mensen, die in de Portugese gebie den in vrede willen leven en „volledige rechtsgelijkheid genieten met de ande ren". Salazar wilde hopen dat tenminste de landen met meer verantwoordelijk heidsgevoel in de Verenigde Naties de Portugezen in vrede zouden laten door werken. Hij zei niet optimistisch te zijn ten aan zien van de toekomst, maar zich ook niet te willen laten meeslepen met de golf van pessimisme. Het denkbeeld dat Portugal zijn overzeese gebiedsdelen zou opgeven in ruil voor compensatie van rijke landen wees hij met kracht van de hand. „Het is nu eenmaal zo", zei hij, „dat overzees Portugal wel het slacht offer kan worden van een aanval, maar het is niet te koop". In Afrikaanse Unokringen te New York was men over de rede van Salazar nog al ontstemd. Portugal wijst de Uno- resoluties af waarin zelfbeschikking voor Portugese kolonies geëist wordt. Men meende, dat Salazar aan de Afri kaanse landen de handschoen heeft toe geworpen. Dit laatste is vanzelfsprekend een spitsvondigheid. Het is niet Portugal, dat de handschoen toewerpt, maar het zijn de Afrikaanse landen, die gesteund door de Aziatische landen en voorname lijk met hulp van de communistische landen en van de Verenigde Staten een oud (en misschien wel verouderd!) kolo niaal bestuurbestel willen afbreken. De agressiviteit gaat niet uit van Por tugal, dat alleen maar wil behouden wat het heeft en dat wellicht nog een meerderheid van de negerbevolking in Angola en Mozambique achter zich heeft ook. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat in deze gebieden geen voorbereidingen ge troffen moeten worden voqr het verle nen van zelfbestuur. Dat staat voor ons buiten twijfel, maar de onruststokers, de verzetplegers enz. zijn niet de Por tugezen, dat zijn de Afrikaanse buur landen en hun medestanders! Premier Macmillan van Engeland heeft op een persconferentie in Stockholm ontkend dat hij de functie van minister van buitenlandse zaken een „moorden de baan" zou hebben genoemd. Hij bad wel tegen een paar journalisten ge zegd, dat hij deze functie „de ver moeiendste" had gevonden van alle die hij had bekleed. Zoals bekend is Mac millan ook minister van buitenlandse zaken geweest. Macmillan zei verder dat Lord Home, de huidige Britse minister van buiten landse zaken, de geestelijke veerkracht heeft om dit werk te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3