Gondel voor kabelbaan over Grevelingen is er enig Amerikaanse industrie aan boorden Schelde Toch enig perspectief voor oesterteelt Ridder Ivanhoe: dominerende figuur in Middelburgse vakantiespelweek ALMANAK ACHTTIEN TON SPERZIE BONEN IN BERGEN OP ZOOM DOORGEDRAAID PERSONENAUTO BOTSTE ONDER 'S-H.-ARENDSKERKE Adverteren RIDDERMAALTIJD PERCEEL WEILAND ONDER SINT-LAURENS GEVEILD GHANEES SPRONG DOOR RUITEN VAN CLUBHUIS IN VLISSINGEN EXTRA BUSSEN NAAR MOTORCROSS IN DUINEN VAN OOSTKAPELLE Motorpech veerboot „Prins Hendrik" Vernielingen aan auto's in Vlissingen a HET WEER IN EUROPA Aantrekkelijke vijfdaagse met onder meer speurtocht naar heldenfiguur ZWEMWEDSTRIJDEN Zeeuwse Nieuwe eenden in Zierikzeese gracht TEMPERATUUR HIEEP VAN 19 TOT EN MET 23 AUGUSTUS Meer broedval dan verwacht ££JV CHINESE „JONK" ZIERIKZEE Improviseren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 Van de 31 ton dubbele sperziebonen die dinsdag aan de Bergen op Zoomse groente en fruitveiling werden aange voerd werd alleen de eerste soort ver handeld. De 18 ton tweede soort werd wederom doorgedraaid omdat deze niet konden worden verhandeld voor de mi nimumprijs. De oorzaak hiervan is het feit, dat de Belgische tuinders geen minimum prijzen voor dit produkt kennen. De verkopen aan de conservenfabrieken, die contractueel gaan zijn daar afge sloten voor prijzen, waarvoor de Ne derlandse tuinders ze niet kunnen, en mogen, leveren. Ook is de invoer vrij, zodat de fabrieken vrijwel alles uit Bel gië hebben betrokken. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur zijn tussen 's-Heer-Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen op de kruising van de rijksweg en de weg naar VVolphaartsdijk een personenauto en een verhuiswagen met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor.. De personenauto werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd; de ver huiswagen liep lichte schade op. Uit de richting Wolphaartsdijk naderde de verhuiswagen van de firma J. en L. te Goes, bestuurd door J. L. te Vlissin- gen. L. gaf op de kruising geen voor rang aan de van rechts uit een zijweg komende personenauto, bestuurd door J. E. te Wolphaartsdijk. Londen, regenbui Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, geheel bewolkt München, zwaar bewolkt Ztirieh, geheel bewolkt Locarno, geheel bewolkt Innsbruck, geheel bewolkt Rome, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, geheel bewolkt 21 gr. 18 gr. 20 gr. 21 gr. 26 gr. 22 gr. 22 gr. 25 gr. 23 gr. 32 gr. 31 gr. 32 gr. WEINIG WIND Veranderlijke bewolking, maar ook hier en daar een bui. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. STK ANDVERW ACHTIN G (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag op de meeste plaatsen aan het strand droog weer met flinke perioden van zonneschijn. Zwakke wind tussen z.w. en w. In de middag temperaturen van 18-19 graden. Zeewater 18 gr. Voor uitzichten: Kleine temperatuurstijging met perioden van goed strandweer. ZON EN MAAN 15 augustus Zon op 5.22 onder 20.06 Maan op 0.59 onder 17.41 De jeugdige deelnemertjes aan de vierde vakantiespelweek te Middelburg staat een aantrekkelijke vijfdaagse te wach ten. Van maandag 19 tot en met vrijdag 23 augustus zal er voor hen volop ver tier zijn. Dat blijkt tenminste reeds uit het programma, dat het organiserende Comité-Jeugd-Vakantie-Vreugd dinsdag morgen ten stadhuize bekend heeft ge maakt. De figuur, waar het hele feest dit jaar om draait, is de grote ridder Ivanhoe. Jongens en meisjes tussen 5 en 14 jaar, die aan de vakantiespelweek willen meedoen, kunnen zich nog opge ven. Thans hebben zich reeds enige hon derden gegadigden gemeld. Maandagmiddag kunnen de jongens en meisjes al kennis maken met Ivanhoe, maar vóór men in de gelegenheid wordt gesteld om met de heldenfiguur gecon fronteerd te worden, zullen de kinderen nog heel wat proeven af moeten leggen. Voor elke goed volbrachte opdracht het zijn er bij elkaar ongeveer tien krijgen de kinderen een stempel op hun „tochtenboekje". Op het Abdijplein zul len de deelnemertjes tenslotte door hun grote favoriet tot ridder of ridderika worden geslagen. Aan de deelnemers van de speurtocht die om kwart over een begint wordt verzocht geheel „in stijl" van de plechtige gebeurtenis van het tot ridder slaan, gekleed te zijn. Op de tweede dag zijn er 's morgens zwemwedstrijden in het gemeentelijk zwembad voor kinderen van 6-14 jaar. De organisatie van dit program ma-onderdeel berust bij de sportamb tenaar J. Scholten. Spectaculair on derdeel is de wedstrijd verkleed zwemmen met koekhappen. Voor de andere deelnemertjes worden er pop- )enkastvoorstellingen gegeven op de /ismarkt en op het terrein van „Ilin- Advertentie) Het gaat er in de advertentiewereld om slagzinnen te plaatsen die het onder alle omstandigheden doen. Wat er dan op volgt hoeft met die slagzin helemaal geen verband te houden. H.H. adverteerders, begin uiv advertenties 's zomers met de woorden: „Bent U ook iedere avond op jacht naar muggen? Zijn die kleine zoemertjes voor U ook zo'n kwelling f" Daarna kunt U iets uit uiv eigen branche invullen, zoals: „Leer dan zeilen in onze modern uitgeruste zeilschool"of „Laat ons mooie palingbrood U dan niet voor bijgaan" etc. etc. Een slagzin waarmee U vooral s winters alle mannen boeit: „Voelt U zich als U opstaat, bij de ge dachte aan het scheren ook zo rot r (eigen branche): „Breng uw film pjes dan bij ons, uw kiekjes nog de zelfde dag klaar" of: „Kom dan eens bij ons onbeperkt kip eten voor slechts 5, Dat is gebruikelijke advertentie techniek'. Business, zogezegd. En afgaand op dergelijke adverten ties koopt U tenminste dingen die U nodig hebt. Want wat heeft het eigenlijk voor nut om in de uitver koop twee paar schoenen te kopen iie enkele maten te klein zijn? Die juffrouw in Zierikzee doe dat nu al jaren. Elke uitverkoop weer een paar schoenen, „omdat ze zo goed koop zijn". Maar ze draagt ze nooit, want tijdens de uitverkoop waren er nooit schoenen in haar maat. Zo heeft ze al minstens twudll paar staan. Leuke schoenen hoor, daar niet. van. Maar wat doe je ermee Over adverteren gesproken: utter- mate geboeid raakten wij door een keurige aankondiging in een West- kappels café en geroerd door het nog zo landelijke, onbedorven en pure prijsniveau, lazen wij: „War me maaltijd met bed. Abonnement per week 30". penkastvoorstellingen gegeven op de Vismarkt en op het terrein van „Ki derzorg" aan de Veersesingel. Om twee uur beginnen 's middags de wedstrijden straattekenen aan de Bach- ten Stene. Een jury van deskundigen en drie mensen uit het publiek zullen de prestaties beoordelen. Rolschaatsliefhebbers en handige stelt lopers komen op 2 augustus aan hun trekken. Zij kunnen woensdagmorgen om half tien op de schoolpleinen aan de Olmenlaan en in 't Zand terecht. Vanaf het Abdijplein start 's morgens een inte ressante puzzelrit. Naast het voormalig militair hospitaal worden in de vroege avond, namelijk om half zeven, brand spuitwedstrijden gehouden. Na deze ge beurtenis kunnen de ouderen komen kij ken naar demonstraties springen in het redzeil en naar ladderoefeningen door de brandweerlieden. Voor 22 augustus staat er 's middags om half drie een vliegerwedstrijd op het programma. Deze wordt gehouden op de speel wei in het Zanddorp. De kinderen, die vóór deze gebeurtenis plaatsvindt nog een vlieger willen maken kunnen 's morgens met, materiaal terecht bij het Trefpunt, waar spelleider P. E. Hooijer hen zal helpen. Een apparte attractie is op deze dag de riddermaaltijd op het plein van de am bachtsschool. Daar wordt in de morgen uren al begonnen met het bakken van pannekoeken. De slotdag staat In de morgenuren helemaal in het teken van de sport. Dan kunnen de jongens en meisjes na melijk kennis maken met verschillende takken van sport. Verschillende Middel burgse sportverenigingen zullen door twee technische krachten vertegenwoor digd zijn. Er worden onder meer voet- bal-, handbal-, gymnastiek-, korfbal-, tennis-, atletiek- "en hockeydemonstra- ties gegeven. De kinderen tussen 5 en 8 jaar houden zich vrijdagmorgen met an dere spelletjes bezig. In het openlucht theater Toorenvliedt zullen de deelne mertjes aan de vakantiespelweek ten slotte kunnen genieten van het toneel stuk „Ivanhoe", dat zal worden opge voerd door de toneelgroep „Spelender wijs". Bij slechte weersomstandigheden zullen verschillende programma-onder delen komen te vervallen en worden er filmvoorstellingen gegeven in het City theater. Deze programmawijziging zal bekend worden gemaakt- met vlaggetjes op de Lange Jan. Het actiecomité ziet zich in zijn werk zaamheden gesteund door de spontane medewerking van instellingen en parti culieren. Financiële hulpverlening wordt nog ten zeerste op prijs gesteld. Men heeft daartoe een rekening bij de Rot- terdamsche Bank N.V. Notaris R. Batten heeft dinsdagmiddag in het verenigingsgebouw te Slnt-Lau- rens ten verzoeke van de heer H. M. Vader publiek verkocht een 2.11.10 ha groot perceel weiland aan de Nieuwe Prooijense weg te Sint-Laurens. Hoog ste inschrijvers waren de gebr. Van Gessele te 's-Heerenhoek voor 15.525,-. Koper werd de heer A. Mesu te Veere. Hij had 15.800,- geboden. De eerste gondel voor de kabel baan over het sluitgat in de Gre- velingendam is uit Zuid-Frankrijk gearriveerd. Gisteren werd het ge vaarte in Dordrecht uit de vracht auto getild. Vandaag zal de „zweefkist" per schip naar Brui- nisse gaan.... (Foto P.Z.C.) Aan de boorden van de Wes- terschelde groeit langzamer hand één van Terneuzens be langrijkste industrieënDOW Chemical. Deze foto geeft een overzicht van het reus achtige terrein, dat deze Amerikaanse industrie in be slag gaat nemen. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Een klein aantal voorbijgangers is dinsdag tegen de avond getuige geweest van een kleurig schouw spel bij de Zierikzeese gracht. Tussen' „Nobelpoort" en „Janne- wekken" gingen ruim 150 eenden te water, een schenking van een Bergen op Zoomse familie aan Zierikzee. De dicht bij de gracht wonende heren F. J. Aken en G. Timmerman zijn de witte en brui ne eenden op gaan halen. Dins dagavond tegen zes uur was het zover. In een bestelauto reed men de nieuwe eendenfamilie het Slin gerbospad op. Mand na mand werd naar het grachtwater gedragen om de eenden in hun element te brengen. Enkele onwillige eenden moesten in het water worden ge gooid. Toen de laatste dieren de nauwe ruimte van de mand had den verwisseld voor de Zierikzee se gracht, kropen de eerste al weer de wal op om de omgeving wat nader te verkennen. Het prachtige nachtverblijf, dat met medewerking van de technische school was vervaardigd, is uiter aard niet berekend op zo'n invasie Na een wederzijdse kennismaking met de andere eenden zullen ze hiervoor tijdelijk tot een eontinure- geling moeten komen. Maar de verzorgers hebben een nieuw en groter nachtverblijf beloofd. Van zelf zal ook de traditionele wan deling met kinderen naar de eend jes met brood wat vaker gedaan moeten worden. Zeven Engelse scholieren hebben de afgelopen week met een merkwaardig schip een tocht door de Zeeuwse wateren ge maakt. Ze bevoeren een Chinese „jonk", een houten schuit zo groot als een kleine sleper met vier palen in plaats van een mast op het dek. Het schip is afkoms tig uit Singapore, vanwaar een Engelse militair het in 1959 naar zijn vaderland voer. Dinsdagmid dag arriveerde het Engelse scho lierengezelschap in de haven van Zierikzee. De „jonk" met zijn ty pische hoge opbouw aan de ach terkant trok dadelijk veel belang stelling. Vorige week vertrokken de jongelui met hun „Boleh" naar de Zeeuwse wateren. Ze deden Vlissingen en Veere aan en ste venden voor de laatste dag van hun uitstapje naar Zierikzee. Vandaag (woensdag) zet de Chi nese schuit weer koers naar Do ver. (Foto P.Z.C.) Het Streekvervoer Walcheren zal in verband met de motorcross, die de M. A.C. „Scheldegouwen" a.s. zaterdag in het duingebied bij Oostkapelle organi seert, extra bussen inlassen. Om half 1 vertrekt een uitgebreide dienst van het Plein '40 te Middelburg tot het gemeen tehuis te Oostkapelle, om half zes zijn er terugritten vanaf Oostkapelle. In tegenstelling tot hetgeen we gisteren meldden verzoeken de organisatoren ons er op te wijzen, dat de banen voor deze motorcross uitgezet zijn door de K.N.M.V.-official J. Timmers uit Breda, in samenwerking met de heren A. de Pree en G. Eland. De algehele leiding van de baan berust bij de heer Eland met medewerking van de firma Uil. De reserveveerboot „Prins Hendrik" op de lijn Kruiningen-Perkpolder is maan dagmiddag vlak voor de Zeeuws-Vlaam- se veerhaven als gevolg van een warm gelopen zuiger in de motor voor enkele uren lam gelegd. Het schip was volge laden met auto's en passagiers uit Kruiningen vertrokken maar kon de overkant net niet halen. De „Dor drecht" juist uit Perkpolder vertrok ken kwam te hulp en slaagde erin zijn „collega" naar de overkant terug te slepen, waar de „Prins Hendrik" in het Schaar van Waarde, buiten de vaarrou te voor anker ging. Met behulp van drie slepers, „Jan en Rio" van A. v. d. Straaten uit Hansweert en „Inktvis" van L. Polderman uit Hansweert kon de „Prins Hendrik" om kwart voor drie in de veerhaven van Kruiningen tussen de fuik worden geloodst, waar de auto's werden gelost. Een dergelijke hapering aan de motor van de „Prins Hendrik" is al vaker voorgekomen. De stelling, dat de natuur zo spoedig mogelijk tracht te her stellen, wat zij zelf heeft ver woest, is in Zeeland de laatste weken duidelijk onderstreept. En wel in de sector waar men dat, een handjevol mensen uit gezonderd, het minst had ver wacht: de oester teelt. Nu is het niet zo, dat men juichkreten moet aanheffen, omdat de cul tuur nu gered zou zijn. Dit is niet direct het geval. De toe stand blijft zoals die was: 98 a 99 procent van de moederoesters heeft de afgelopen strenge win ter niet overleefd. Maar wel heeft de natuur gezorgd voor gunstige omstandigheden, die een uitstekende kans bieden op oesterbroedval. Het rijksinstituut voor visserij-onder zoek te IJmuiden is dit jaar ondanks de alarmerende berichten, dat de winter de gehele oestercultuur kapot had gemaakt, doorgegaan met het nemen van proeven. Iedere dag wer den monsters van 100 liter water ge nomen en in het laboratorium te IJ muiden nauwkeurig onderzocht. De resultaten waren zeer deprimerend. „Er moet worden aangenomen dat minder dan één procent van de oesters van twee jaar en ouder in leven is gebleven. Er heeft aanvul ling van Franse oesters plaatsge had, maar na aftrek van sterfte blijven er toch slechts enkele mil joenen stuks over". Dit schreef de directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, prof. dr. P. Korringa op 25 juni aan de kwekers. Vooreerst veranderde er maar weinig in de toon van dit sombere bulletin. „Temperatuur nog onder het kritieke niveau van 17,5 graad C. Te laag voor de groei van larven. Het aantal lar- ven in de Oosterschelde is nog steeds minder dan 10 per honderd liter wa ter", zo luidde zijn mededeling een week later. „Er is nog geen verbete ring te bespeuren. Nog geen merk bare beïnvloeding van de groei v^n de larven" was het op 9 juli. Tien da gen later werd geconstateerd, dat het vrijwel constante aantal oesterlarven (10 op de honderd liter water) geheel in overeenstemming was met het aantal moeder-oesters. Tot dan was de gang van zaken dus weinig bemoe digend voor de enkele kwekers die de moed opbrachten om zich tegen de algemeen heersende stemming te ver zetten. De laatste week van juli bracht echter een gunstige wending. Het warme weer met volop zon had de temperatuur van het water in de Oosterschelde doen stijgen tot 19 a 20 graden. Deze temperatuur is bijzonder gunstig voor de broed val. Het aantal oesterlarven steeg en liep uiteen van 10 tot 20 per 100 liter wa ter. Men neemt dan ook aan, dat zich van dit geringe aantal nog een be hoorlijk aantal broedjes heeft afge zet in de laatste week van juli en de eerste week van augustus. Nu moet hier direct aan worden toegevoegd, dat in de voorgaande jaren per 100 liter water 1000 a 2000 oesterlarven werden geteld. Een vergelijking van deze twee getallen laat direct zien, dat er in de oestercultuur veel kapot is. Maar toch. degenen die het wei gerden op te geven, krijgen nu mis schien een klein beetje plezier van hun werk. Overigens zullen degenen, die pannen hebben uitgezet van de broedval slechts een gering profijt trekken. Daarvoor is het uitzetten van de wit gekalkte pannen een te arbeidsinten sief werk. De kwekers die schelpen hebben uitgezaaid zijn beter af, om dat hiermee veel minder arbeid is ge moeid. Het aantal larven is nu weer gedaald onder de 10 per 100 liter water. De watertemperatuur is door het slechte weer van de laatste tijd teruggelopen tot 18 graden. Bij deze temperatuur is nog een kleine broedval mogelijk maar niet waarschijnlijk. Misschien, dat als het weer wat warmer wordt en de temperatuur van het zeewater weer wat oploopt, nog later oester broedval plaatsvindt. Deze mogelijk heid wil prof. dr. Korringa niet direct uitsluiten. Daarom zal hij zijn proe ven nog een dag of tien voortzetten. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, is hij echter tevreden met de ontwikkeling van de laatste we ken. Dinsdag zag de Vlissingse politie op de West-Souburgseweg een man, slechts gekleed in broek en hemd, die bij het naderen van de politie zich in de bosjes verschool. Het. bleek de Ghanees B. K. te zijn. Zijn armen en benen waren over dekt met snijwonden. Na onderzoek bleek dat te zijn gekomèn, doordat de man door twee ruiten in het clubhuis van Zeeland Sport was gesprongen. De man is naar het Sint-Josephziekenhuis overgebracht. In de nacht van zaterdag op zondag, vermoedelijk na twee uur, zijn in Vlis singen een groot aantal vernielingen aangericht aan auto's die waren gepar keerd in de Noordstraat, Badhuisstraat, Hobeinstraat, Verkuil Quakkelaarstraat, Glacisstraat en Winkelmanstraat In to taal werden 17 auto's beschadigd. De vernielingen betroffen het afbreken van antennes, autospiegels en ruitenwissers. Degenen, die inlichtingen kunnen ver strekken, wordt verzocht zich te wen den tot de recherche in Vlissingen. Slot van pag. 1 Een tocht, driehonderd kilometer lan ger dan normaal over de hoofdwegen. Over paadjes langs viaducten, over onbewaakte spoorwegovergangen, buitenom steden, ,,'t Was een heei ge scharrel. Maar we zijn heelhuids over gekomen. En we weten nu hoe het de volgende keer moetTranspor teur D. C. Meeus reed gisteren vanuit Wernhout met zijn personenauto mee ais „escorte". Want ook in Nederland was het echt niet een eenvoudige zaak om de bestemming te bereiken. Over smalle dijken via Breda, Oosterhout, Gorkum, Goudriaan en Alblasserdam zeulde de vrachtcombinatie zijn ka belbaan-lading naar Dordrecht. Alle viaducten omzeilend. Met een speciale vergunning van rijkswaterstaat in de cabine en een douanier op de hielen. Maar het is allemaal zonder brokken aangekomen. In Dordrecht hebben we nog een in druk gekregen van de moeilijkheden, waarmee chauffeurs Van Osta en Van de Valk op hun buitenlandse trip te maken hebben gehad. Rijkswater staat wilde de vracht graag nog even gewogen hebben. Vierhonderd meter verder lag aan de brug over de Oude Maas een weegbrug. Maar om die te bereiken moest de vrachtwagen een omrit van wel zeven kilometer door de stad maken. En toen zelfs was het nog „net aan" met de hoogspannings leiding van een spoorwegovergang. Overigens hebben de Bergen op Zoomse chauffeurs onderweg niet zo bar veel gehad aan de routebeschrij ving van de Franse „Ponts et Chaus- sees". Die was namelijk berekend op een transport met een hoogte van 3 meter voor de kahelbaangondel. Maar laat die nu net 3.25 m. zijn. „Dat ver schilletje heeft ons de das om ge daan", zo was het weinig vriendelijke commentaar van transporteur Meeus. De chauffeurs hebben namelijk met de kaart op de knieën tijdens hun trip door Frankrijk nogal wat moeten im proviseren. Hoe dan ook: de eerste gondel voor de kabelbaan is er. De „auto bus-zonder-wielen" met zijn 310 pk. motor, die straks klaar zal worden gemonteerd om op de. ka bels zijn rijweg getild te wor den. De „gondeliers" kunnen nu worden opgeleid. Er kunnen proef ritten worden gemaakt. Alles om een dijkgat van 1200 meter te dichten en ervaring op te doen (Advertentie) In de Abdijgebouwen Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aanvang 21 en 21.30 uur Ingang Nieuwe Kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2