W.E.U.- miaisiers weer bijeen GONDEL voor Grevelingen - kabelbaan is er Politie in Brazzaville slaags met betogers Schip gezonken - drie opvarenden omgekomen REEKS KUNSTMANEN VOOR CONTROLE OP NALEVING KERNSTOPAKKOORD „Duur superioriteit van V.S. verlengen" Pieperdepiep DERTIENHONDERD KILOMETER OVER KRONKELWEGEN Bij explosie in India 32 doden Vliegtuigje maakte buiklanding op Schiphol Indonesiërs ^rijgen opleiding bij Philips GROEPEN BERLIJNSE JONGEREN BETOOGDEN BIJ DE „MUUR" Vrachtwagencombinatie leverde zweefkist in Dordrecht af voor vaartocht naar dam WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Kamperen op de afsluitdijk MINISTER MCNAMARA: Politie joeg de demonstranten snel uiteen Vertragen Gevangenis in brand gestoken Teruggedreven Gevechten Soekarno is ziek FRANKRIJK GAAT DOOR MET HET NEMEN VAN KERNPROEVEN Schipper, vrouw en baby verdronken Kabel knapte Kernproeven registreren tot op 32 miljoen km van de aarde Charges Kransen 206e jaargang - no. 189 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911, Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. mecL 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 14 aug. 1963 Pagina 3 Er wordt in Nederland al jaren over gesproken, over de vakantiesprei ding. Eigenlijk is het een doodgepraat onderwerp. Er is nog wel eens een tijd geweest, dat sommige mensen zich er over konden opwinden en allerlei moeite deden om hun inzichten in breder kring bekend te maken. Het heeft niet mogen helpen. Goed, er werd over gesproken en geschreven, er werden debatten ge houden, kortom al het oratorische vuur werk dat bij een omstreden onderwerp hoort, werd afgevuurd, maar in de prak tijk kwam van de vakantiespreiding bit ter weinig terecht. Toen echter vorig jaar een toeristennota van de regering werd aangekondigd, tilde hier en daar een vermoeide strijder voor de spreiding het hoofd een beetje op en er kwam een heel klein glansje hoop in zijn matte ogen: zou de staatssecretaris in die nota misschien ook wat over de spreiding zeggen? En jawel, dat deed de staats secretaris. Zie eens aan: meer dan één kolom van het stuk ging over „spreiding van het toerisme inde tijd". Maar helaas, veel nieuws werd nog' niet mee gedeeld: de bevordering van de vakan tiespreiding is in 1962" in een impasse geraakt, verklaarde de staatssecretaris een beetje bedroefd. „Het is nog steeds niet mogelijk gebleken een evenwicht te brengen in de spreiding der vakanties naar beroepen en bedrijven, naar scho len en naar plaatsen". Een impasse dus. Maar gelukkig: de staatssecretaris liet het er niet bij zitten. Er zou nu toch eindelijk eens wat gebeuren! En wat doet een staatssecre taris in zulk een geval? Juist, hij vraagt advies. „De samen stelling en uitvoering van een programma ter bevordering van de vakantiespreiding veronderstelt een ge coördineerd optreden en daarom is aan de Sociaal-Economische Raad een alge meen advies gevraagd over het vraag stuk van de vakantiespreiding", aldus de staatssecretaris in de toeristennota. En hij voegde er aan toe, dat aan de S.E.R. gevraagd was of deze raad de „mening deelt dat de spreiding van vakanties be vorderd moet worden en zo ja, welke methoden daartoe dienstig zijn, met in achtneming van bijzondere belangen van bepaalde sectoren van het bedrijfsleven en uiteraard van het onderwijs. Dat was vorig jaar. Inmiddels is de toeristennota in de Kamer in behan deling gekomen en een kamercommissie heeft over een aantal punten nog weer eens met de staatssecretaris gesproken. Het verslag daarvan dateert van 6 au gustus 1963 en is vorige week versche nen. Nu we dus zo'n tien maanden ver der zijn, rijst onmiddellijk de vraag: hoe staat het met het S.E.R.-advies Met trillende vingers hebben we het stuk doorgebladerd om te zien of wellicht deze raad nu eindelijk het verlossende woord zou hebben gesproken. Jawel, de kamerleden hadden er een vraag over gesteld: „Kan er al iets naders worden meegedeeld over de adviesaanvraag aan de S.E.R. met. betrekking tot de vakan tiespreiding?" Voor het antwoord van de staatssecre taris beginnen we met een nieuwe alinea. Na lezing ervan zal iedereen ook moeten erkennen: „Jawel, dit antwoord eiste inderdaad een nieuwe alinea." De bewindsman heeft namelijk meegedeeld, dat de betrokken commissie uit de S.E.R. tot nog toe al viermaal heeft ver gaderd. En dan komt het: „Om zich een beter oordeel te kunnen vormen over de vele facetten van dit vraagstuk is de commissie voornemens een enquête te doen houden onder de vakantiegangers, alsmede zich te vergewissen van het standpunt van het bedrijfsleven in het algemeen en dat van de ondernemers in de horecasector in het bijzonder, waarna de onderwijsaspecten mede in de beoor deling zullen worden betrokken". Hier eindigt het antwoord. Zelden hebben we de trage ambtelijke molens zo naar en zo hard horen piepen als in dit geval. Welk een bureau cratie is Nederland geworden: over een onderwerp, dat zo langzamerhand is doodgepraat, moet eerst weer eens een enquête worden gehouden om althans een begin te hebben voor verder werken. Vermoedelijk zal er een of ander eco noom of socioloog worden belast met het samenstellen van een enquêteformulier, vervolgens met het schrijven van rap pellen als de formulieren niet terugko men, daarna met het samenstellen van een rapport enzovoort, enzovoort. Laat men liever het hele onderwerp vakantie spreiding maar in de doofpot stoppen, want de weg die nu is ingeslagen heeft zoveel bochten, dat het de vraag is of het commissiewagentje van de S.E.R. wel ooit op zijn bestemming zal aanko men. In de doofpot er mee. We zullen het wel merken: elk jaar grotere con centraties van mensen, elk jaar meer wagens op onvoldoende geoutilleerde we gen, want aan vakantiespreiding kun nen we niet beginnen. In een situatie, die snel en efficiënte oplossingen vraagt, piept de vertrouwde ambtelijke molen rustig voort: pieperdepiep. Zó doet men dat in het moderne Nederland. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland en de zes E.E.G.- landen zullen op 25 en 26 oktober in Brussel bijeenkomen ter bespre king van vraagstukken, verband houdend met de Europese eenwor ding in het algemeen en de betrek kingen tussen Engeland en de E. E.G. in het bijzonder. De conferentie zal worden geleid door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Dit zal de eerste bijeenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Linie zijn. sinds het afbreken der onderhande lingen over Engelands toetreden tot de Europese gemeenschappelijke markt, nu bijna zeven maanden geleden. De raad was in april 1962 voor"het laatst bijeen. Een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de plaats van bijeenkomst nog niet definitief is vastgesteld. Dit zal ge schieden in een vergadering van de per manente vertegenwoordigers der West europese Unie, die de volgende maand in Londen zal worden gehouden. Tweejarig bestaan van Oostduits bouwsel herdacht Westberlijnse politiemannen heb ben gisteravond met wapenstok en waterstralen groepen jongeren uit- Minister McNamara, die te kennen gaf voorstander te zijn van het kernstopakkoord, verklaarde verder dat de V.S, op het gebied van de kernbewapening verre superieur zijn aan de Bussen. Hij sprak in dit verband van een arsenaal van tienduizenden atoomkoppen. De minister gaf toe, dat de Russen een voorsprong hebben op het gebied van zeer krachtige kernwapens. Maar hij verklaarde eveneens, dat de V.S. zon der nog verder proeven te nemen in staat zijn een bom met een kracht van 50 tot 60 megaton te ontwikkelen, die door B 52 bommenwerpers kan worden vervoerd. Ook was de minister van mening, dat de V.S. momenteel zonder verdere proefnemingen een reeks atoomkoppen kunnen ontwikkelen voor de anti-raket- verdediging. Wat de ondergrondse kernproeven betreft verklaarde McNamara, dat de V.S- op dit gebied veel meer er varing hebben dan de Russen. Door de Russische proeven tot onder grondse te beperken, aldus de Ame rikaanse minister, zouden de V.S. tenminste de Russische vorderingen op kernwapengebied kunnen vertra gen en de duur van de technische su perioriteit van de V.S. verlengen. Op een desbetreffende vraag van een der senatoren zei McNamara Frankrijk wel als een kernmacht te beschouwen, maar communistisch-China niet. Hij dacht dat er op het ogenblik ten minste acht landen zijn, die in staat zijn een onafhankelijke kernmacht op te bouwen. Gevraagd welke landen hij bedoelde, antwoordde de minister dat hij er de voorkeur aan gaf de namen van deze landen niet te noemen. McNamara zei dat hij slechts had wil len illustreren dat de opbouw van een kernmacht niet beperkt is tot de vier landen die daar op het ogenblik in meerdere of mindere mate in zijn ge slaagd. VWIVVVWUWUWWWWVWWWWUWWVVVVVWWWVUVWW Niet minder dan elf kindertjes heeft ,fNelly"de Duitse staande langhaar van de familie G. Nieu- wenburg in Harlingen op 26 juni ter ivereld gebracht. De vader is ,,Boy" van de familie K. H. Baart- nians uit Amsterdam. Foto boven: Poseren met vader (links) en moeder is wel leuk in het beginmaar je wordt er honds moe van. Zo moe, dat na enige tijd het hele „bank-stel" (onder) volkomen „uitgevloerd" is. Daar kan het gezelschap van een aardig meisje niets aan veranderen De aanvaarding van het kernstopver- drag zal tenminste tot gevolg hebben dat de ontwikkeling van een kernmacht in landen die deze niet bezitten zal worden vertraagd, zo verklaarde hij. Een van de senatoren vroeg of het ak koord van invloed zou zijn op de ver vaardiging van een neutronbom, waar over geruchten gaande zijn. McNamara zei zonder te willen zeggen of er zo'n bom bestaat ja of neen, dat de ontwik keling ervan niet door het verdrag zal worden beïnvloed. HERVORMING VAN REGERING GEËIST In de hoofdstad van voormalig Frans Kongo, Brazzaville, zijn gis teren duizenden demonstranten met geweld door de politie en de gendarmerie uiteengejaagd, waar bij verscheidene malen van vuur wapens gebruik werd gemaakt. De demonstranten, die een hervorming van de regering eisen, wisten op een ge geven ogenblik de cordons van de gen darmerie te doorbreken waarna zn zich naar de gevangenis begaven en de ge vangenen bevrijdden. De gevangenis werd vervolgens in brand gestoken. wordt thans door een algemene staking getroffen. De straten zijn vrijwel verla ten en er wordt met jeeps gepatrouil leerd. De Afrikanen hebben zelf de toe gangen tot de belangrijkste Afrikaanse wijken gebarricadeerd De demonstranten werden gisteren geleid door de vakverenigingen, die hervorming van de regering eisen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de demonstratie zou worden ge houden voor het arbeidsbureau in Brazzaville, waar president Youlou op een bijeenkomst zou spreken over het vormen van één enkele politieke partij en het afschaffen van alle an- deze partijen. Volgens politieke waarnemers had pre sident Youlou beloofd met de vakvereni gingen te onderhandelen nadat deze par tij zou zijn opgericht. In Gauhati (Noordoost-India) zijn gis teren 32 mensen omgekomen toen drie vrachtwagens met dynamiet en ander explosief materiaal in de lucht vlogen. De vrachtwagens werden afgeladen voor een opslagplaats van de staatspo litie. Tot de omgekomenen behoren 15 arbei ders, zes politieagenten en de chauf feurs van dé vrachtauto's. Een inspecteur van politie heeft gezegd dat niemand de explosie had overleefd, waardoor niet kon worden nagegaan hoe zij was gebeurd. De drie vrachtwagens, de opslagplaats en een wachthuisje werden vernietigd. De demonstranten werden daarna terug gedreven naar de twee belangrijkste Afrikaanse wijken van de stad. De stad Ooggetuigen hebben verteld dat de de monstranten naar een groot plein tegen over het station gingen toen bleek dat het arbeidsbureau door gendarmerie be zet was. Hier eisten sprekers de bevrü- ding van twee vakbondsleiders, die de vorige avond zouden zijn gearresteerd. De 7000 demonstranten rukten daarna op naar de gevangenis. Tijdens de ge vechten zou een Afrikaan door een kogel van de gendarmerie zijn gedood. Dit kon echter niet worden bevestigd. De Fransen in Brazzaville zijn binnens huis gebleven. Er is echter nog niets ge bleken van enige actie tegen Europea nen. 0 President Nasser zal in september een bezoek aan Zuid-Slavië brengen, waar hij „belangrijke besprekingen" zal hebben met president Tito. Na hun overleg op het eiland Brioni zouden de twee staatshoofden samen naar New York reizen voor de zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Op de terugreis zou Nasser premier Kroesjtsjew meenemen voor een bezoek aan de V.A.R. Een „De Havilland Dove"-vliegtuigje van Martins Air Charter Ltd. heeft gis termiddag omstreeks half vijf op Schip hol een buiklanding moeten maken. Het toestelletje, waarin enkele vakantiegan gers een rondvlucht boven Amsterdam maakten, had moeilijkheden met het lan dingsgestel. Nadat het vliegtuig onge veer een half uur boven Schiphol had gecirkeld maakte het een geslaagde buiklanding op baan 06-24. In het vliegtuigje zaten tien passagiers en een vlieger. Niemand van hen heeft bij de landing ook maar een schramme tje opgelopen. Baan 06-24 was over een lengte van ruim 200 meter met schuim volgespoten, zoals gebruikelijk wanneer een vliegtuig een abnormale landing moet maken. Hoog spatte de witte mas sa in de lucht toen het toestel na eerst een schijnlanding gemaakt te heb ben op zijn buik over het beton schuurde. Enkele tientallen meters ach ter de schuimdrempel kwam de „Dove" tot stilstand. President Soekarno, die griep heeft, zal deze week alleen maar het woord voe ren op een massabijeenkomst ter ge legenheid van onafhankelijkheidsdag die zaterdag gevierd wordt. Hij zal verder niet in het openbaar verschijnen. Soekarno's lijfarts Soeharto heeft de president onderzocht nadat deze een bijeenkomst van de opperste adviesraad had verlaten, omdat hij zich niet goed voelde. Op zijn wekelijkse vergadering heert het Franse kabinet gisteren onder voorzit terschap van president de Gaulle beslo ten, ondanks het kernstopakkoord van Moskou, door te gaan met de kernproe ven. De Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, zei na afloop dat het akkoord een van de onderwerpen was geweest die ter sprake gekomen waren. Peyrefitte weigerde commentaar te le veren op berichten uit Algiers, dat Frankrijk nieuwe ondergrondse kern proeven in de Sahara voorbereidt. „De data zullen bekend gemaakt worden wanneer de voorbereiding beëindigd is", zei hij alleen. Wat de kernproeven aangaat zei de mi nister dat het „natuurlijk" was dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten er mee ophielden, omdat ze hun voorraden voltooid hadden. Maar Frankrijk, zei hij, „is het enige land dat nog aan zijn voor- raadvorming bezig is. Daarom verkeren De plaatsvervangende burgemeester van West-Berlijn Heinrich Albertz heeft gisterochtend ter gelegenheid van het feit dat twee jaar geleden door de Oost duitsers de „muur" tussen het oostelij ke en westelijke stadsdeel werd opge richt, kransen gelegd bij vijf gedenkte kens voor Oostberlijners die bij vlucht pogingen om het leven zijn gekomen. ten zouden voordoen. In de vroege och tenduren hoorde men het geluid van een ontploffing in het oostelijke stadsdeel. Kort daarop was een vijftien meter ho ge steekvlam te zien. Ook hoorde men een enkel geweerschot. (Van onze Haagse redactie) Teruggekeerd van een vijfdaagse oriën tatiereis naar Indonesië, zei ir. F. J. Phi lips gisteren in Den Haag, dat een tien tal Indonesiërs een opleiding zal gaan volgen bij de Philipsfabrieken in Eindho ven. Bovendien zullen waarschijnlijk en kele experts op gloeilampengebied door Philips aan Indonesië worden uitgeleend om de inbeslaggenomen Philipsbedrijven, die nu onder de naam „Ralin" werken, te adviseren. .Ir Philips zei de kwestie van de schade vergoeding van deze bedrijven (waarde f20 miljoen) niet besproken te hebben. „Dit lijkt mij een kwestie die door de beide regeringen besproken moet wor den. Wij hebben het verlies al lang geno men". Hij had geen zakelijke besprekin gen gevoerd over opdrachten of langlo pende kredieten, zo deelde hij mede, wel hoopte hij in de komende maanden na dere besprekingen te hebben met Indo nesische regeringsvertegenwoordigers. Tenslotte zei hij de indruk te hebben ge kregen, dat het in Indonesië in bijzonder goede aarde zou vallen, wanneer de Ne derlandse regering president Soekarno voor een officieel staatsiebezoek zou uit nodigen. DRAMA OP DE MAAS IN BELGIË Het Nederlandse schip „Marian- neke" (105 brt.) is gistermorgen vroeg op de Maas ter hoogte van Maeseyck in België gezonken. De 22-jarige schipper H. Rennings uit Maasbracht, zijn 19-jarige echtge note en hun zeven maanden oude baby zijn verdronken. Duikers van het duikerbedrijf Van Oost uit Maasbracht hebben de lichamen van de slachtoffers geborgen. Het schip is in het 10 meter diepe water verdwenen, slechts de mast steekt er nog bovenuit. De „Marianneke" lag vóór de grintbag- germolen Marie" en was maandag half geladen met grint. Het schip zou gis termorgen worden volgeladen. Toen de molenbaas van de baggermolen gister morgen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plotseling een kabel knappen. Op hetzelfde ogenblik zag hij hoe de „Marianneke" zeer snel zonk. Twist voor de deur. De op de buiten landse routes bedreven chauffeurs Toon van Osta en Kees van de Valk hadden het erop zitten. Maandag avond passeerden ze met hun weg- reus bij Wernhout de laatste grens post. In de voorwagen de bogen en de wielen, die de gondel aan de kabel moeten hangen; in de aanhanger de gondel zelf: acht meter lang, 2.20 m. breed en 3.25 meter hoog. Totaal ge wicht van de lading ongeveer achttien ton, dertien voor de cabine en bijna vier voor de opbouw van het gevaar te. Toch was niet het gewicht het crite rium op dit transport uit Zuid-Frank rijk. De hoogte daarom ging het! Voor een zogenaamde dieplader was de autobusachtige gondel met zijn ze ven vensters te lang. Dus moesten de kabelbaanbouwers van de firma Neyrpic uit Grenoble hun eerste van twaalf werkstukken voor de Delta werken naar Nederland meegeven op een gewone aanhangwagen. Maar die kwam dan met zijn lading tot een hoogte van bijna 4,5 meter. Daarop nu zijn de meeste viaducten en tun nels niet berekend. Dus moest er een speciale route voor dit transport wor den uitgestippeld. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Duizenden en nog eens duizenden ton nen stortsteen hebben zich opgesta peld tot een soort gebergte, een depot dat straks zal worden leeggehaald om met tien ton tegelijk in de netten on der de motorgondels op „zvveefreis" te gaan. Geleidelijk, maar in een strak tempo, volgens een stipte dienstregeling zal al die steen dan op de drempel onder water omhooggroeien tot een massie ve dam. Twee maanden ongeveer zal de kabelbaan in „bedrijf" zijn. Het zal nog wel winter of vroeg voorjaar worden eer het zover is. Volgens het aanvankelijke schema zou de laatste „watermuil" in de Grevelmgendam op dit moment al afgesloten moeten zijn. Maar de bouw van de kabelbaan gondels in de Franse stad Grenoble is belangrijk vertraagd. Met het gevolg dat de Deltadienst in Bruinisse haar „experiment want dat is het nog altijd! heeft moeten opschuiven. De vraag, die in de kantoren van de waterstaatsdirectie en van de aanne mers de laatste maanden steeds weer is gesteld was deze: „Wanneer komt die gondel nu eindelijk?" Wel hij is er nu. Met een zware zucht van de remmen stopte gistermorgen de vrachtcombinatie van Ant. P. Meeus Internationale Transporten uit Bergen op Zoom in Dordrecht bij Van Ter gelegenheid van het tweejarig be staan van de Berlijnse muur zijn dins dag kransen gelegdbij vijf gedenkte kens voor Oost-Berlijnersdie bij vlucht pogingen om het leven zijn gekomen. Foto: De plechtigheid bij het monument voor de onbekende vluchteling aan de B ernauerstrasse. eengejaagd die onder de kreet „hoe lang blijft de muur nog overeind" naar het twee jaar geleden gemet selde communistische bouwsel wil den optrekken. Enkele honderden Westberlijnse jonge lui begonnen vroeg in de avond in de Friederichstrasse spreekkoren te vor men die onophoudelijk „de muur moet weg" schreeuwden. Op enkele plaatsen wierpen zij stenen over de muur waar achter Oostduitse grensbewakers ijlings hun kwartiermutsen verwisselden voor stalen helmen. Toen de Westberlijnse politie steeds meer mensen in de richting van de zonegrens zag trekken ging zij over tot het afslui ten van de toevoerwegen. Onder het licht van Oost- en Westberlijnse schijnwer pers moest zij een aantal charges uit voeren omdat jongelui demonstratief op het plaveisel gingen zitten. In de loop van de avond verscheen de Amerikaanse bevelhebber van West-Ber lijn, generaal James Polk, bij de grens post Friedrichstrasse om zich van de toestand op de hoogte te stellen. HET HAD VEEL WEG van een opzichtige Engelse dubbele auto bus: het transport van de eerste logge gondel voor de kabelbaan over het sluitgat in de Grevelingendam bij Bruinisse. Gistermiddag stond de rood geschilderde „zweefkist" met zijn rond vijftig kubie ke meter omvang dan eindelijk aan het water. Op de kade van de terreinen van Van Twist transportbedrijf en kraanverhuur langs de Oude Maas in Dordrecht. Een potige kraan had het gevaarte even tevoren in de stroppen van een vrachtwagencombinatie getild. Vijf maanden te Iaat en na een reis van vier dagen over 1300 kilo meter kronkelwegen uit het diepe zuiden van Frankrijk was de eer ste van tien gondels voor het Delta-kabelbaanproject tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee dan op Nederlandse bodem gearriveerd. Vandaag (woensdag) zal het motor-zweeftuig op een binnenschip uit Dordrecht naar de Oostkophaven van de Greve lingendam bij Bruinisse varen. Alles is daar klaar om de gondels staan de drie stalen torens en daar voor de sluitingsoperatie boven het tussen zijn zoals men weet een 1200 meter brede gat open water te maand geleden de vuistdikke kabels ontvangen. Op de beide landhoofden gespannen, waarover de wielen van en midden in het gat op caissons de hangende gondels zullen lopen. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft giste ren de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen mede gedeeld, dat de Verenigde Staten binnen twee maanden de eerste van een reeks kunstmanen zullen lanceren, die er speciaal voor zijn ingericht eventuele geheime kernproeven in de atmosfeer te ontdekken.Volgens McNamara zouden kernproeven tot op een afstand van 32 miljoen kilometer van de aarde kunnen worden geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1