Recordaantal deelnemers in zevende badrit Zoutelande Oranje-amateurs overal bij, maar in beslissende slag faalden ze Een eeuw BURGER Zierikzees WEESHUIS WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN EXAMENS ITALIAAN VICENTINI DE BESTE REKENMEESTER: HIJ WON TITEL Van Dongen viel AGENDA Wilt goederen laten wegen N.V. DE HOOP TERNEUZEN Drie Nederlanders Laatste 40 km Gerrit de Wit Burgemeester De Pree reikte prijzen uit HONDERD KNOBBELAARS, 250 AANKOOP PANDEN VOOR SANFR'Nf-RESTAURATIE Feest op „Vrederust" R. TEN CATE, Prijzen Aankoop barak voor Griffioenschool Concert pms niet door Miss-verkiezing in Kloosterzande Haastige spoed Uitstapje bejaarden Diefstal van vis en vernieling van fuiken NOORD-ZEELAND Sint-Annaland koopt motorgazonmaaier Enorme pech voor Arie den Hartog Heilige Geestr Botsing bij Bergen op Zoom Tel. (0 1150) 2744 zijn kapperszaak zal sluiten. ZUID-BEVELAND V.M.F. BIEDT INDONESIË 1100 MILJOEN KREDIET Kamerlid in t.-v.-quiz LUTHERSE STICHTING VOOR INTERCONFESSIONEEL ONDERZOEK Nieuwe legeroredikanten Oud-gouverneur van Suriname overleden MAANDAG 'AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT mobilist met de meeste passagiers en voor de automobilist met de vrolijkste passagiers. In de knobbelrit ging de eerste prijs de wisselbeker van de gemeente Zoute lande naar de heer Cornelissen uit Antwerpen. De wisselbeker van de V.V. V. ging naar de heer Van Burgghen uit Wassenaar. Drie werd de heer Van Keu len uit Delft, 4 Kuijl uit Rijen, 5 Kamp uit Breda, 6 Houg uit Bergen op Zoom, 7. Van der Boomen uit Eindhoven, 8 Spekenbrink uit Roosendaal, 9 Jakobs- MIDDELBURG Zaterdag is met veel succes en plezier de zevende badrit Zoutelande verreden, die jaarlijks wordt georganiseerd door badgasten. Er was ditmaal een record aantal deelnemers: voor de knobbelrit (bestuurders) 107 en voor de puzzelrit (passagiers) 250. De burgemeester van Zoutelande, de heer J. de Pree, reed vanzelfsprekend ook weer mee en gaf 's avonds in het verenigingsgebouw Middendorp, waar de prijzen werden uitgereikt, een geestige beschouwing over de rit met de geestige opdrachten voor de chauffeurs en de moeilijke vra gen voor de passagiers. Hij vond het grote verschil met de badritten van vorige jaren, dat er nu meer tijd was voor het uitvoeren van de opdrachten. Dat was dan ook wel nodig, want hoe kom je zo gauw aan een nieuwjaarskaart, een vers ei of een beeltenis van H.M. Koningin Juliana Het laatste was niet moei lijk. maar menige automobilist dacht in de haast niet direct aan een muntstuk. De passagiers moesten inmiddels te we ten komen hoe hoog de Lange Jan is (84 m), hoevee! cm de kerktoren van Meliskerke uit het lood staat (78 cm), hoeveel korenmolens er in Aagtekerke staan (2) en tot slot het aantal bonen raden in de glazen pot aan de finish. De meeste deelnemers behaalden een bewonderenswaardig resultaat. Niet, de pechvogel die met zijn auto bleef ste ken op de Stationsbrug in Middelburg. Toen hij eindelijk een monteur te pak ken had, bleek de benzinemeter vast te hangen, zodat hij niet bemerkte, dat er geen druppel benzine in de tank was. De wedstrijdleider de heer A. de Bree bestuurslid van Schel degou wen gaf 's avonds een overzicht van het tech nische gedeelte van de rit. De hurge meester reikte de ortjzen uit, die allen geschonken waren door de middenstand horecabedrijven, campings en particu lieren. Voor de eigenaar van een uit 1926 da terende ford.je, de heer Koster uit Wolphaartsdijk had de burgemeester een persoonlijk aandenken. Extra prijzen waren er onder meer voor de jongste monie St.-Caecilia uit Vlissingen op de en de oudste deelnemer, voor de auto-1 muziektent te Oostkapelle kon zaterdag Merksem uit Antwerpen, 10 Hoekstra uit Soest. Bij de puzzelrit waren er voor de eerste vier bekers beschikbaar: 1 Heijning uit Aerdenhout, 2 P. Braun uit Den Bosch, 3 mejuffrouw E. Schelkens uit Den Bosch, 4 W. Visser-Willemstein uit Middelburg, 5 F. J. Janse uit Biggeker- ke, 6 A. Rutten uit 's-Heerenberg, 7 S. Braun-Bendiks uit Den Bosch, 8 A. M. Koot uit Bergen op Zoom, 9 P. J. van der Kolk uit Breda, 10 V. J. van Gaans uit Tilburg. Tussen de bedrijven van de prijsuitrei king door, zorgde de Boerenkapel uit Zoutelande voor vrolijke muziek. In zijn vergadering van mei j.l. besloot de Middelburgse gemeenteraad een kre diet van 42.000 te bestemmen voor de plaatsing en inrichting van een tijdelijke 2-klassige school in de Griffioen. Thans stellen b. en w. de raad voor 5800 daar van te bestemmen voor de aankoop van een voor deze school benodigde barak van het kamp Modderoord. Ook vragen zij een krediet van 2900 om twee klaslokalen van de Olmenlaan- school geschikt te maken voor de tijde lijke huisvesting van de prot-chr. kleu terschool, die de vereniging voor prot- chr. kleuteronderwijs in de Griffioen wil stichten. B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om over te gaan tot aankoop van de panden Korte Geere 46, Wijngaard straat 3 en Winterstraat 3. die voor sa- nerinsrsdoeleinden kunnen worden ge bruikt, alsmede pand Spanjaardstraat 13. dat voor restauratie in aanmerking komt. 10SrKAPELLE Het aangekondigde concert van de har- CADZAND Herhaling kerkconcert Dezer dagen had in de Nederlands her vormde kerk te Cadzand de herhaling plaats van het op 24 juli 11. door het Nederlands hervormd kerkkoor onder leiding van dirigent M. Zonneveld gege ven concert met medewerkring van me vrouw G. van Luijk-Hoolhorsf, sopraan en N. Luuring, orgel. Er was een goede publieke belangstel ling. Achtereenvolgens bracht het koor ten gehore „Adoramus te Christi" en „O, bone Jesu" van G. P. da Palestrina, „Ec- ce quomodo moritur" van J. Handl, „Lo cus iste" van A. Bruckner, .Sanctus" van F. Schubert, instrumentaal tusenspel op het orgel door dirigent en Nic. Luu ring, „Laudate Dominum" van W. A. Mozart, solo door mevrouw van Luijk Als nieuw programmapunt was opgeno men een hobosolo door mej. A. de Bruij- ne met begeleiding op het orgel door mej. C. de Hullu. Voorzitter J. C. Basting opende en ds. W. C. Luuring besloot deze in alle op zichten geslaagde muzikale avond. KLOOSTERZANDE Donderdag 15, zaterdag 17 en zondag 18 augustus aanstaande zal te Klooster zande de tweede kermis, tevens de druk ste, van het jaar worden gehouden. De opbouw van diverse gelegenheden tot vermaak is reeds begonnen Op zondag 18 augustus, laatste kermisdag, zal in café „Het Witte Huis", een z.g. .Miss Witte Huis 1963" worden verkozen, die wordt aangewezen door een neutrale ju ry. Aan de uitverkiezing zijn mooie prij zen verbonden. Op het terrein van de Perk polderhaven te Kloosterzande ontstond een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door D. uit Westdorpe en een auto, bestuurd door v. d. S. uit Utrecht. V d S, reed met grote snelheid het haventerrein op, met de bedoeling de op vertrek gereed liggende boot te halen. D. die de boot verlaten had, kon niet meet uitwijken met het gevolg, dat beide auto's op elk aar botsten. Beide voertuigen liepen ern stige schade op, die voor elk op circa 800 werd geschat. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. HONTENISSE Gemeenteraad Hontenisse De raad van Hontenisse is tegen woens dag 14 augustus des middags vier uur in openbare vergadering bijeengeroepen. GROEDE Raad Groede vergadert vrijdag De raad van Groede komt vrijdagavond 16 augustus om zeven uur in openbare vergadering bijeen. Als voornaamste punt op de agenda staat de benoeming van een onderwijzer voor de openbare lagere school in de vacature van mej. Koopman. De alfabetische voordracht luidt als volgt: 1. F. Dieleman te Bier vliet, 2. P. de Nooijer te Vlissingen. AARDENBURG Zwembad Aardenburg boekte dagrecord Het gemeentelijke zwembad aan de He- rendreef te Aardenburg werd in de maand juli bezocht door in totaal 14.394 personen, namelijk 1081 dames, 6780 meisjes, 1004 heren en 5529 jongens. De drukste dag was 23 juli toen zich 1229 baders aanmeldden, een aantal dat in de geschiedenis van het zwembad op één dag nog nimmer eerder werd bereikt. RETRANCHEMENT Concert voor kampeerders Op uitnodiging van de V.V.V. te Re- tranchement gaven de muziekkorpsen „Apollo" uit Sluis en „Ons Genoegen" uit Retranchement donderdagavond sa men met het tamboerkorps „De Jantjes van Sluis" een concert op het kampeer terrein „De Wildhof" te Retranchement onder leiding van de heer Alfred van de Bussche. De kampbewoners toonden veel waardering voor dit concert. door de slechte weersomstandigheden niet doorgaan. Wel speelde het korps enige marsen voor het gemeentehuis. Voorafgegaan door het tamboerkorps en de signaalafdeling werd vervolgens nog een rondgang door het dorp gemaakt. SINT-LAURENS Het minder goede weer heeft de goede stemming onder de bejaarden uit St.- Laurens niet kunnen verjagen toen zij in 25 auto's van particulieren zaterdag middag aan de jaarlijkse rijtoer begon nen. Over Nieuwdorp ging het naar de Sloewerken waar een kijkje werd geno men. Na een korte rustpauze in Ritthem werd de reis voortgezet. Via Vlissingen en Westkapelle belandden de bejaarden in Domburg, waar in café „Wilhelmina" een welvoorziene koffietafel gereed stond. Na afloop van de maaltijd voerde loco-burgemeester J. Koole Dzn, de heer A. de Visser en de heer P. Boon sr. na mens de bejaarden het woord. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: A. H. Potappel—Dourleln, z.; H. Leeuwenburg—Vermaas, d.; J. J. M. Jong- bloets—Aerssens. z.; J. N. M. van Loon— Jongepier, z.; A. Scheurs--Kodde, d.. C. J. Verstraeten—Cornelissen, z.; J. van den Heuvel—Nleuwenhuijse, z.: E. A. Steenbak ker—Boogaard, d. Ondertrouwd: J. Pedersen, 21 en P. de Ruiter, 28 J. Sturm, 25 j. en M. L. van der Weele, 23 j.: Th. W. Langendam, 35 en M. S. de Rijeke, 41 j.; J. de Bree, 24 en L. J. Bommelje, 22 W. Sangers, 24 en J. E. Langeraar, 25 J. Getrouwd: J. L. Klazema en M. C. Stapper, 21 A. J. Corre, 22 J. en T. T. de Nooijer, 19 J. Lenior, 32 en E. M. J. van Gemst, 24 j.: J. M. J. Neijenbuur, 19 j. en L. Bijster, 17 j. Overleden: E. Roelse, 86 3„ wed. v. K. J. La- gace; J. Koolwijk, 82 wed. v. W. F. Helm; L. Bimmel, 36 j„ vr. v. J. Bliek; A. Fenijn, 80 j„ m. v. J. van Hanegem. De heer C. J. Kramer te Vlissingen is ge slaagd voor het examen moderne be drijfsadministratie van de Stichting Ne derlandse Associatie voor Praktijk examens. De heer Kramer slaagde ook voor het diploma moderne bedrijfsadmi nistratie van de Vereniging van Leraren voor Praktijkexamens. De heer N. van den Broeke te Middel burg en de heer J. Pattenier te Vlissin gen slaagden voor het praktijkexamen boekhouden, afgenomen door de asso ciatie voor praktijkexamens. Woensdag 21 augustus a.s. zal de inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom het jaarlijkse terreinfeest voor de patiënten en opwonenden houden. Op net sport terrein zullen verschillende volksspelen worden gehouden. Des avonds za' ei in het ontspanningsgebouw eerst een avond voor de patiënten zijn en daarna voor de verplegers (sters) en opwonenden van de inrichting. uwwuwwinnmwiwwywiMiMiivwiMvwwiwiMWWAMvu De straatkant van het Burger Weeshuis in Zierikzee, waar een eeuw geleden een kinderschare binnentrok.... (Foto P.Z.C.) De visser M. uit Kuitaart, begaf zich in alle vroegte, naar zijn viswater De Vo gel, ten einde zijn daar staande visfui- ken te inspecteren. Hij kwam daarbij tot de onaangename ontdekking, dat ande ren hem reeds voor waren geweest. Ver schillende fuiken bleken te zqn openge sneden en de vis gestolen. Voor visser M. betekent het geval een aanzienlijke schadepost. HAAMSTEDE Tweede ballontocht Van de tweede ballonoptocht te Haam stede komen nu ook de kaartjes terug. Tot nu toe zijn drie kaarten teruggeko men uit Zwitserland, waarvan één vlak bij Oostenrijk. Ook Frankrijk, hoofdza kelijk de Ardennenstreek is goed verte genwoordigd, evenals België. De drie uit Zwitserland spannen toch wel de kroon met hun afgelegde kilometers. SINT -ANNALAND B. en w. van Sint Annaland hebben de raad voorgesteld, over te gaan tot de aanschaf van een motor-gazonmaaier met hulpstukken. Met deze machine zal de grasmat van het sportveld worden gemaaid; bovendien vraagt het onder houd van de plantsoenen en de begraaf plaats op het ogenblik een aanzienlijk aantal manuren, omat dit nog met zeis of handmachine geschiedt. De motor maaier zal worden uitgerust met een aantal hulpstukken: een zand- en zout- strooier zal bij de gladheidsbestrijding goede diensten kunnen bewijzen. De aanschafkosten van apparaat en hulp stukken bedragen 4789, Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering van morgen, dinsdag avond. Dan komen tevens in behandeling voorstellen tot verhoging van het voor bereidingskrediet verbetering en riole ring Hoenderweg (van 2000,tot 2600,het maken van een begin met de bestrating van de gedempte haven (parkeerterein)de verkoop van bouw terrein in het uitbreidingsplan achter de bogerds, de aankoop van gronden in dit plan en het aangaan van een ruilover eenkomst met de heer I. Rijnberg ter verkrijging gronden in het uitbreidings plan achter de molen. In deze raadsvergadering, die om acht uur begint, zal de raad de gemeentebe groting voor 1964 worden aangeboden. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen' L. CoomansBoot, d.: M. L. van den BosKouijzer, z.; C. A. Verloovan Hees, z.\ D. Koopmanvan der Bijl, z.; G. E. M- van AstGlerum, z. Overleden: M. C. de Jonge, 68 J., vr. v. A. Fierens; H. J. Slootmaaker, 78 m. v„ D. Geelhoed. De Nederlandse amateurs waren ontroostbaar in Ronse. Arie den Hartog huilde, terwijl soigneur Henk de Haan hen poogde te troosten. Gerrit de Wit verborg zijn hoofd op de schouders van zijn moeder, Jan Pieterse zat in de Italiaanse cabine zijn verdriet te uiten bij zijn ver loofde. „Ik heb altijd wat", snikte Arie den Hartog. „Vorig jaar in Salo en nu in de laatste ronde. Precies op het ogenblik dat ik de Ita liaan Vicentini zie gaan, zet ik aan en trap mijn wiel tegen de vork aan. Ik moest van mijn fiets of om het recht te zetten en toen was het te Iaat. Het was alsof ik een klap tegen mijn hoofd kreeg. Steeds heb ben we voorin gezeten en nu in die allerlaatste ronde die pech". Ja, die pech van Arie den Hartog. Hij was er niet bij, toen Flavïano Vicentini de erfenis van Boglioni overnam en in de eindsprint voor 30.000 toeschouwers de Fransman Bazire, de Duitser Bolke en de Belg Huysmans versloeg. Vicentini, die men de gehele wedstrijd niet voorin had gezien, maar die zich op het beslissende moment present meldde. Dan 22 seconden na de winnaar de resten van het vershagen peloton, aangevoerd door Gerben Karstens en Henk Cornelissen. In die groep achterin Arie den Hartog, Jan Pieterse en Gerrit de Wit. Zo waren overal bij, de jongens van coach Middelink. Vanaf de eerste at taque dook het oranje in de voorste ge lederen op. „Aanvallen", luidde het pa rool en ze vielen aan. Ze zaten alle maal op de arme Leo van Dongen na voorin. Leo van Dongen, die in de eer ste de beste ronde van 16.4 km. slacht offer werd van een massale valpartij. Circa 140 deelnemers waren van start gegaan, onder wie tal van oner varen amateurs uit landen, waar de wielersport nog in de kinderschoe nen staat. Deze renners werden los gelaten op de lange helling van de Kruisberg, de daarop volgende da ling, die overging in de slechte weg van kasseien bij Louise Marie. Daar waar deze weg smaller werd, duikel den in die eerste ronde tientallen lief hebbers. Daarbij Leo van Dongen, die de chaos niet meer ontwijken kon en de kopgroep nooit meer zou terug zien. Er werd gefietst. Belgen en Nederlan ders dicteerden het tempo. Italianen lieten zich niet zien. De Russen poog den krampachtig in het spoor te blijven. Na 50 km lagen zestien renners voorop, daarbjj Arie den Hartog, Henk Corne- Slot van pag. 1 de eeuw. De onderste gedeelten van enkele muren dateren uit de jaren vijftienhonderd. In de zeventiende eeuw werd verbouwd en gemoderni seerd en nog 50 jaar later kwam het achterhuis met zijn markante gevel er tegenaan. Sinds 1628 bewoon de het in Zierikzee oekende geslacht Cau het pand, tot het Burger Wees huis er een eeuw terug Introk. Ook families Van Tuyll van Serooskerken en Mogge hebben er nog gewoond. Het Burger Weeshuis had in die tijd zijn vestiging m de naastgelegen pan den. De instelling moet zeker al 450 jaar oud zijn, want in 1531 wordt zij voor het eerst tn de archieven ge noemd. De zogenaamde „Heilige Geest-mees ters" kregen in dat jaar toestemming om landerijen te verkopen. Het ori ginele ambt van „regent" was alles behalve aantrekkelijk De stad wees voorname, gefortuneerde burgers aan om 'n deel van hun kapitaal in VANDAAG. Middelburg City: Hatari, 20 uur, a.l. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Zeeuws Museum: expositie verzame ling Bal en J. H. Koekkoek, 10—17 uur. Van Benthem en Jutting, expositie Zee land en Vlaanderen, landkaarten en at lassen (Mercator), 918 uur. Vlissingen - Alhambra: Hatari, 20 uur, a.l. Veere - De Schotse Huizen Expositie Uni ca mr. J. C. van Sehagen, 1012 en 14 17 uur. Bergen op Zoom - Roxy: De drie stooges contra Hercules, 20 uur, a.l. Luxor; Der VogelhSndler, 20 uui, a.l. Oostburg Ledeltheater; Vlucht uit Oost- Berlijn, 20 uur, 14 jaar. Hulst - Bioscoopgebouw: Donker Parijs, 20 uur, 18 laar. IJzendijke - Hofzichttheater: De langste dag, 19.30 uur, 14 laar. Sluis - Gemeentehuis Expositie schilderijen en tekeningen Marcaine, iO12 en 1419 uur. Haamstede: Circus Kinsbergen, 16 en 20 uur. Bioscoop Bom: Tarzan en zijn vijanden, 20 uur, 14 laar. Goes Grand: De markies met de ijzeren vuist, 20 uur. Museum: Expositie Beve- landse voorwerpen, 1012, 1417 uur. Zierikzee Burgerweeshuis: Expositie Be- velandse voorwerpen, 1017 uur. het weeshuis te steken. De aldus be noemde „Heilige Geest-meester" moest grote voorschotten geven en van terugbetaling kwam niet veel te recht. Om aan een dergelijke be noeming te ontkomen vluchtten de kandidaten soms de stad uit. Ont heven van hun functie werden ze eerst na een verklaring, dat ze af zagen van terugontvangst van de voorschotten. Het Burger Weeshuis had nog an dere bronnen van bestaan. Legaten, accijnzen, de verdiensten van de kin deren en het „onwezenlijke" bedrijf van begrafenisondernemer. Zo ver huurde het bestuur lijkkoetsen en rouwkleden. Het oude complex van het weeshuis, gebouwd om een be sloten binnenplaats, telde een groot koetshuis, onder de gebouwen. Talrijk zijn de verhalen over de milieus en de wederwaardigheden van de wezen, die in het huis binnenkwamen. Ze kwa men uit „honger en kou" in een om geving waar „eten en warmte" was. De verhuizing in 1863 van het Bur ger Weeshuis naar het gebouw, waarin nu alleen nog de herinnering en de financiële sector van het insti tuut leeft, was een groie verbetering. In de achtergevel is nog de steen te zien, die uit de vroegere behuizing als curiositeit is meegekomen. Deze maand wordt Zierikzee even nadrukkelijk bij een van zijn jong ste sociale instituten bepaald. Het huidige „kunstcentrum" Burger Weeshuls staat gastvrij open om de sfeer van de herinnering nog even te markeren Vrijdagmorgen om ongeveer II uur zijn op het kruispunt De Vier Winden te Ber gen op Zoom een auto, bestuurd door W. F. te Den Haag en een auto, be stuurd door J. P. te St.-Annaland met elkaar in botsing gekomen. P. reed op de Antwerpsestraatweg en draaide naar links de Van Dedemstraat in. Hij liet de doorgang naast zich niet vrij voor F., die hem tegemoet reed. Bei de wagens liepen schade op. Onze weegbrug aan het Noorderdok alhier, met een weegvermogen van 30 ton, is daarvoor beschikbaar. Interessante tarieven. Ondergetekende R. TEN CATE, bericht hiermede dat hij wegens veranderde werk kring, m.i.v. 19 aug. a.s. Met hartelijke dank voor de gunst die hij gedurende 30 jaar van U mocht ont vangen. Lange Heerestraat 4, SCHOONDIJKE. Schaakrubriek. Puzzel. Stripverhalen. Jeugdrubriek. Kinderkrant. Feuilleton. Dit alles vindt U in de P.Z.C. Brandweer in nieuw uniform Op de raadzaal van het gemeentehuis te 's-Heer-Arendskerke werden aan alle leden van de gemeentelijke brandweer waartoe ook de dorpen Lewedorp, Nieuwdorp en 's-Heer-Hendrikskinderen behoren nieuwe uniformen uitgereikt. De oude uniformen voldeden niet meer aan de eisen, zodat de commandant de heer G. van Damme aan ieder lid van de vrijwillige brandweer een nieuw uniform kon uitreiken. OVEZANDE Collecte De collecte ten bate van Sonnevanck en Zonnegloren heeft de Ovezande 18,62 opgebracht. KRABBENDIJKE Gevonden voorwerpen Op 7 augustus omstreeks Kwart over twee werd aan de zeedijk te Krabben dijke nabij de trapjes een gouden heren- ring met het monogram F. v. R. ge vonden. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij de postcommandant der rijks politie te Krabbendijke, Westweg 2, tel. 01134-275. Burgerlijke stana BAARLAND. Getrouwd: H. G. Beneder, 51 3. en J. Doele, 50 j. lissen en Gerben Karstens. Weer 10 km verder namen de Fransen Aimar en Le- meteyer in gezelschap van weer Arie den Hartog poolshoogte aan de kop. Er leek een definitieve scheiding te komen toen Gerrit de Wit, Jan Pieterse, de Belg Depauw, de Engelsman Holls, de Pool Chtiej, de Russen Kapitanow en Melikow en zowaar een Italiaan Andrioli aansluiting kregen met het tiental voor op. Elf coureurs van naam op de vlucht met drie Nederlanders. De kansen leken schoon. Maar het alarm in het peloton was al gegeven, nog vóór de renners voorop hadden uitgemaakt hoe ze nog meer voordeel konden krijgen. Eerst streek een verontruste Huysmans op hen neer, daarna volgde Karstens en na 100 km werden de vluchters overspoeld door nog 35 man. Niet lang duurde de rust. Nederlan ders en Belgen zaten nog boordevol energie. Het gevolg was een nieuwe aanval. Vier landgenoten, De Wit, Pieterse, Cornelissen en Den Hartog, en drie Belgen, Swerts, Huysmans en Stevens kozen voor de vrijheid. Voor Nederland werden de kansen steeds optimistischer beoordeeld. Coach Joop Middelink grijnsde breeduit. Twaalf man voorop.. Na 150 km waren het er toch weer 23. Elf achtervolgers, waarbij Gerben Karstens hadden aansluiting ge kregen. Nog 23 kanshebbers dus op de titel, daarbij vijf Nederlanders en vijf Belgen. De laatste 40 km gingen in. Toen be gonnen de harten van alles wat Ne derlands dacht harder te kloppen. Op de kasseien van Louise Marie zette Jan Pieterse zijn grote aanval in. Hij had het al eerder gedaan in de ronde van Oos tenrijk die hij won, hij wilde nu ook in één grandioze solovlucht naar de wereld titel wieken. Jan Pieterse kreeg hon derd, tweehonderd, driehonderd, vijfhon derd meter. Op dat punt waarop hij voor de beslissende slag had moe ten uithalen en geholpen door zijn ka meraden, die in het peloton een vertra gingsslag zouden ontketenen, stopte de attaque. Jan Pieterse bleef hangen. Hij kwam niet verder. Met de moed der wanhoop streed hij door. Het was tever geefs. Tien kilometer verder werd hij ingelopen. Daar meldde zich opnieuw een land genoot: Gerrit de Wit, getooid met de nationale titel, ging op jacht. Ze waren er dus nog steeds de jongens van Middelink. Nog 30 km te rijden en Gerrit de Wit voorop met de Belg Huysmans. Daarachter Stefanoni, Kapitanow, Petterson en de nimmer versagende Arie den Hartog, dan Jan Pieterse in gezelschap van de Frans mans Bazire, dan de grote groep met Henk Cornelissen en Gerben Kar stens. De beslissende fase van een prachtige wielerstrijd was nabij. Voort zwoegde Gerrit de Wit. Naast hem toen plotseling voor hem, Jos Huys mans. Weg liep de Belg, een voor hem dramatisch slot tegemoet. Als Huys mans bij De Wit was gebleven zou hij als betere sprinter meer kans hebben ge maakt op de titel. Gerrit de Wit, eindelijk moe gestreden, alle energie die hij had, opgebruikt, werd met gebogen hoofd opgeslorpt door het peloton. De beslissende fase was daar. Huysmans voorop, een Duit ser, Winfried Bolke, op de tweede plaats. Waar waren dan nu toch de Nederlan ders Arie den Hartog zou het ant woord op deze vraag geven. Op het mo ment dat de Ttaliaan Vicentini aanzette voor de sprong naar de overmoedig ge worden Huysmans. Postzegelverzamelaars van „Vrederust" vergaderen niet De maandelijkse vergadering van de kring „Vrederust" te Bergen op Zoom van de filatelistische vereniging „Delta" te Middelburg die op de derde woensdag van iedere maand wordt gehouden, kan in verband met de terrein- en tuinfeesten op die dag niet doorgaan. De vergade ring is nu verschoven naar donderdag 22 augustus a.s. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 9 aug. Aardappelen: Bonken 1116. Eerste lingen groot 813, poters 46. Doré groot 8 17, poters 68. Barima groot 610. poters 3. Eigenheimers groot 914, poters 34. Andij vie 715 per kg. Sla 418 per stuk. Spinazie 1 2627 per kg Bloemkool I: 6 stuks per bak 49—70, 8 stuks per bak 3550, 10 stuks per bak 2051. Bloemkool II: 6 stuks per bak 26 41, 8 stuks per bak 2031, 10 stuks per bak 1218, 12 stuks per bak 12 per stuk. Dubb. bonen 1 3345, 11 3033. Snijbonen I 6271. Rabarber 712. Spitskool 59 per kg Kom kommers 70-80 10—17, 60-70 10—14, 40-50 10 per stuk Komkommers 1015 per kg. Selde rij 28 per bos. Prei IA 3759. Rode kool 6 19. Uien 1834 per kg. Oogmeloenen 1AA 1.061.11, IA 761.08, [B 3845. Netmeioenen IAA 7894, IA 5090, IB 2737. Oranje Ana nas IA 77—1.08, IB 58—71, IC 41—53 per stuk Yellow Transp IAAA 3744, [AA 31—38, IA 31—36, IB 22—32. Stark Earliest [AAA 64—74, IAA 61—69, LA 51—64. IB 38—58, IC 28—39. Perz. r. zomerapp. IA 3848, IB 3135, IC 27—32. Close IAAA 42—51, IAA 37—46, IA 3642, IB 27—32. Beauty of Bath IA 67—77, IB 3752. IC 2134. Golden Japan IAA 1.80 —1.99, IA 1.71—1.79, IB 1.51—1.70. Ontario IA 1.802.11, IB 1.521.87. Oomskinderen IA 73 89, ÏB 6975, IC 6571 per kg. Perziken IAA 32—44, IA 23—36, IB 10—14, IC 5—8 per stuk. Tomaten A extra 2.15, Al 2.102.15, BI 2.25—2.30, C extra 2.10, Cl 1.95, CCI 1.35 per b. Maar het was geen oranje shirt. Arie den Hartog uit Zuidland beleefde de pech van zijn leven. Hij zag Frangois Bazire naar Vicentini toespringen en voelde zijn wiel aanlopen. En daar op die laatste 8 km besef ten Arie den Hartog en de zijnen dat ze te diep getast hadden in de bron van hun toch groot krachtreservoir. Reserves, nodig voor de allerlaatste meters, waren opgebruikt. Ze waren overtroefd door de jongens met brains, de rekenmeesters van de grote groep, die welgemoed van start was gegaan. Jos Huysmans, de Belg, oh wat deed hij dom voor de tweede maal, toen de Duitser Bolke hem rijf kilometer voor de finish achterhaalde. Hij weigerde kop te doen en dat bracht Vicentini en Bazire bij de koplopers nog voor de buitenwijken van Ronse waren bereikt. Huysmans ging ten onder aan zijn tekort aan coursinzicht. Vicentini lachte toen hij aanzette voor de sprint op de Glorieuxlaan. Alleen Bazire zou nog dichtbij komen. Verder naar het wie! van de Italiaan reikte de Fransman echter niet. Flaviano Vicentini was we reldkampioen. Opnieuw een Italiaan op het erepodium.... (Van onze Haagse redactie) De Vereniging Machine Fabrieken (Stork-Werkspoor) hebben Indonesië een vijfjarig krediet van 100 nuljoen gulden aangeboden. Dit aanbod is ge daan door ir. M. H. Damme, president- directeur van de V.M.F. tijdens zijn be zoek aan Djakarta. De Indonesische regering heeft het aanbod nog in over weging. Ir. Damme zei ons zaterdag dat men het aanbod moet beschouwen als een nor male kredietverlening. Dat het bedrag aan de hoge kant is, ligt in het feit dat de V.M.F. praktisch alle vooroorlogse en veel naoorlogse technische installa ties in Indonesië heeft geleverd. „Wij be zitten de blauwdrukken en Indonesië heeft zoveel nieuw materiaal nodig, dat we tot een kredietaanbod van 100 mil joen zijn gekomen U moet niet ver geten, dat ons concern praktisch overal ter wereld met kredietverlening moet werken vanwege de grote bedragen die vaak met opdrachten gemoeid zijn. Voor ons is dat niets bijzonders". (Van onze Haagse redactie). Mevrouw Haya van Someren-Downer, het liberale Tweede-Kamerlid, zal in de komende maanden regelmatig op de tele visie verschijnen in de door de AVRO uit Amerika overgenomen t.v.-quiz „Teil the truth". In de maandelijkse uitzending zal me vrouw Van Someren, de radio- en tele visiespecialiste van de V.V.D., met nog twee anderen zitting hebben in het quiz team dat als opdracht krijgt te ont dekken wie van de quizkandidaten een bepaald beroep heeft Dit programma heeft in de Verenigde Staten een groot succes geboekt en veel bekende, vaak vooraanstaande mensen hebben elkaar daar afgewisseld in het team. Als enige voorwaarde voor haar deelneming heeft mevrouw Van Someren dan ook gesteld, dat het team als geheel voor haar aan vaardbaar moet zijn. Karei Prior van de AVRO is op het ogenblik reeds druk bezig met het polsen van mogelijke an dere teamleden. KERKNIEUWS Op de assemblee van de lutherse we reldfederatie in de Finse hoofdstad Hel sinki is zaterdag besloten tot oprichting van een „stichting voor interconfes sioneel onderzoek". De stichting zal con tacten leggen en onderhouden met an dere christelijke kerken. De president van de wereldfederatie, dr. Franklin Fry, noemde het besluit „het belangrijkste dat tot nu toe is geno men". De stichting voor interconfessioneel on derzoek komt in Genève, waar ook het hoofdbureau van de lutherse wereldfe deratie is gevestigd. Dr. Franklin Fry wordt als president van de federatie opgevolgd door dr. Fredrik A. Schiotz uit Minneapolis, die zes jaar in functie zal blijven. De assemblée heeft ook resoluties aan genomen waarin alle vormen van dis criminatie vanwege ras, kleur of religie, worden veroordeeld. Gepleit wordt voor verdere internationale ontspanning ter versteviging van de wereldvrede in het licht van het kernstopakkoord van Mos kou. Gisteren is de kerkelijke sluitingsplech tigheid van de assemblée gehouden in het olympisch stadion van Helsinki. Acht predikant hebben gevolg gegeven aan de oproep van hoofdlegerpredikant kol. ds. A. Bos, zich beschikbaar te stel len voor de geestelijke verzorging van het leger. De hervormde predikanten ds. C. G. Bons uit Zeist en ds. P L J. Wa penaar uit Grijpskerke, de gereformeer de predikanten ds. E. Groenenberg uit Oppenhuizen, ds. T. W. Penning uit Dirksborn en ds. I. Vergeer uit Tzum en de vrije-evangelische predikant ds. J. H. Pijlman uit Meppel zullen oer 1 september een jaar en zes weken als reserve legerpredikant onder de wa penen komen. Bovendien zal ds. C Lang broek, chr. geref. predikant uit Venen- daal. opnieuw als reserve-legerpredikant in dienst treden en heeft ds J G. H. Schout, geref. predikant uit Bant (N.O. P.), zich als legerpredikant in lang ver band beschikbaar gesteld. Dr. Willem Hünder, adjunct algemeen secretaris van het Nederlands Bijbel Genootschap is in de nacht van dinsdag op woensdag op 63-jarige leeftijd over leden in Bad Ems, waar hij voor zijn gezondheid verbleef. Dr Hünder. die se dert 1956 genoemde functie bekleedde, is van 1948 tot 1950 gouverneur ge weest van Suriname. Daarna was hij ambassadeur in Ethiopië en Turkije. In 1955 verliet hij de diplomatieke dienst. [{priroliilu' NED. HERV. KERK. Beroepen te Oosternljkerk (toezegging) J. Mol, kand. te Diemen. GEREF KERKEN. Beroepen te Elim (Dr.) en te Wormer: R. Pluim, kand. te Meppel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5