De Zierikzeese vissers beklonken mosselfeest Foto Verschoore Vroliik staartje9 met fraaie trihen ALMANAK Drieëndertig auto's in oriëntatierit Thoolse dagen VISFEEST AAN TE VOLLE VIJVER Blinde slaagt voor diploma typen R1NGRIJDERIJ IN WESTKAPELLE: PAARDENFEEST IN HONDEWEER Ruim 700 vrolijke tippelaars" in strandwandeltocht Krahbendijke wil 3 hectare grond kopen voor ton Leen Minderhoud op eigen grond versloven Zeeuwse Bel STREMMING SCHEEPVAART KANAAL ZUID-BEVELAND „De Bathpolders" Een moderne camera of projector kopen a MET TRADITIONELE FEESTAVOND Breskense sportvisser deed een goede vangst Scooterbestuurder te Middelburg bij botsing licht gewond Koninklijk brons voor arbeiders van Feestelijke opening tweede kleuterschool te Sint-Laurens POMP TUSSEN ACHTERWIEL: BROMFIETSER GEVALLEN Twee schippers in Hansweert met been bekneld geraakt Twee Zeeuwen zeegat uit met Zilvervloot PROVINCIAL S ZEEOWSE O O O R A N T MAANDAG AUGUSTUS 1963 OP EEN MANIER, zoals de Zierikzeese vissers dat kunnen, heeft de vereniging „Helpt Elkander" vrijdagavond het succes van het mosselfeest-1963 be klonken. Ze waren allemaal „onder ons" in de Graanbeurs: de jongens van de vloot, de vrouwen en verloofden, die dapper hebben meegeholpen om de eerste produkten van de verse oogst aan de man te brengen, de gemeentelij ke autoriteiten, de jury en niet te ver- feten: de mosselkoningin en haar hof- ames. Op de achtergrond hield „Nep- tunus" nog een oogje in het zeil.... Er was nog wat te verdelen na net geslaagde mosselfeest. Als gebrui kelijk werd zo nog een feestelijk „staartje" aan de druk bezochte vis serijdag gebreid. Voor in de zaal prijkte een voorraad prijzen met als belangrijkste de wisselbeker voor de pavoisering van de schepen. Maar om de spanning erin te houden werd de uitreiking van de bokaal tot het laatst uitgesteld. Toen de vissers dan ten slotte op het hoogtepunt van hun vrolijke avond wa ren aangeland trad de jury naar voren om de prijswinnaars bekend te maken. De wisselbeker, die vorig jaar op de kotter ZZ-24 van de gebr Blommaert terechtkwam ging nu over naar de ZZ- 3 van de gebr. Schot C.J.zn. Schipper C. Schot Wzn. mocht hem in ontvangst nemen. Tweede bij de pavoiseringswed- strijd werd de ZZ-5 van gebr. Praet, derde de Bru-3 van Schot-Jumelet, vier de de ZZ-7 van J. Schot en vijfde de YE-15 van J. van Oost. In Aardenburg, zo meldt een le zer, heerst grote bezorgdheid. Men maakt zich. ongerust. En die on gerustheid geldt een circulaire, waarin de melkslijters de geachte clientèle er op wijzen, dat zij een vakantieregeling hebben opgesteld. We willen wel even citeren weten de lezers buiten Aardenburg het ook. Kayzer gaat in de week van 12 tot 17 augustus, Quataert neemt het er van van 19 tot 2Jj augustus en FLikweert ten slotte zet van 26 tot 31 augustus de melkbussen buiten. Eet zij ze ge gund. Van harte. Maar onze lezer tekent hierbij aan„We verwachten wei entge hilariteit in Aardenburg en een nog grotere toeloop van toeristen wanneer de aangekondigde actie doorgaat. In de circulaire delen zij namelijk mee dat gedurende deze weken et wel melk en melkproduk- ten bezorgd worden, maar niet op de normdie wijze, maar door mid del van een bel. Door middei van een bel. Een gillertje hoor. 't Is alleen zo jammer, dat onze lezer de zaak, wat ontkracht als hij besluit: „De kat die deze melkbe- zorgende bet krijgt aangebonden zal vermoedelijk wei wensen dat dit feest langer zat duren dan tot het einde van de vakanties van de verenigde Aardenburgse melkslui- tGTS*1 Weet V wat wij er van denken f Er wordt te véél melk gedronken in Aardenburg. Maar helemaal ze ker zij we daar niet van. We zijn op dit punt wat beslijteloos. Een ongewoon kijkje op de werken voor de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent: op de voorgrond links van het te smalle kanaal het oude stadsdeel van Terneuzen en geheel rechts de sluisput, onderdeel van de kanaalverbredingswerken. Een foto, die niet zonder actuele betekenis is: de huizen direct aan de over zijde van het kanaal vertonen verzakkingsverschijnselen men vermoedt, dat dit verband houdt met de kanaalwerken. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Een maand geleden Is de tweede oriën tatierit ter gelegenheid van de „Thoolse Dagen", de agrarische manifestatie van het eiland, geheel in het water gevallen. Daarom verscheen het merendeel van de deelnemers afgelopen zaterdagmid' dag opnieuw aan de start bij het „Hol land-Huis" in Scherpenisse. In totaal 33 automobilisten schakelden daar hun motor in voor een tocht over 39 kilo meter langs de westkant van Tholen. Stavenlsse, Sint-Maartensdijk en Scher penisse lagen in het parcours van deze geslaagde rit, die in 78 minuten moest worden verreden. Zeven controleposten moesten in die tijd worden gepasseerd en overal liepen de deelnemers de kans strafpunten op te lopen. Aan het eind van de rit bleek J. Blaas uit Tholen de minste punten (zeven) op zijn naam te hebben, zodat de voorzitter van de com missie Thoolse Dagen, de heer M. C. J. Kosten, hem 's avonds de beker en eer ste prijs kon overhandigen. Bekers wa ren er ook voor J. Elenbaas te Poort vliet, G. Krijger te Poortvliet en J. van Poortvliet te Oud-Vossemeer. Voor L. W. de Rijke te Tholen stond een standaard gereed. Ir. M. A. Geuze te Poortvliet kwam in aanmerking voor de eerste van de tien medailles. Het was een goed verlopen rit, waarbij moto ren en brommers evenwel verstek moes ten laten gaan. Ten oosten van de Handelshaven aan het zogenaamde Duivelshoek- je te Breskens heeft de sportvis ser A. Jansen uit Breskens zon dagmiddag een paling van 86 cm lengte gevangen. De paling, die elf ons woog kon na een verwoede strijd van ongeveer twintig minu ten op het droge worden gebracht. Bij een botsing met een personenauto Is de scooterberjjder P. K. uit Nieuw- en St.-Joosland zaterdagmiddag om kwart voor vjjf op de Kanaalweg te Middelburg licht gewond geraakt. De heer L. be merkte te Iaat, dat een personenauto voor hem als laatste wagen in 'n file voor het rode licht bij de brug was gestopt. Bij de botsing met de door mejuffrouw E. A. M. V. uit Winschoten bestuurde auto kwam K. ten val. Per ambulance moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd, waaruit hij na poliklinische behandeling kon worden ontslagen. Zo wel de auto als de scooter werden licht beschadigd. Er waren nog veel meer prijzen uit te delen. Zo bijvoorbeeld aar de beste boegsprietlopers, die ais volgt werden eklasseerd: 1. H. Schot, 2. K. Smits, J. de Haan, 4. W. Schot, C.J.zn. en W. van Dijke. Zelfs bij het kolder achtige avondprogramma, dat op de visserijdag ongeveer achtduizend be zoekers naar het Havenplein had ge trokken, had de ïury nog een serieuze beoordeling weten samen te stellen, in het geharrewar bij de dolle gekostu meerde handbadwedstrijd-in-kinderwa- gens, die ten slotte in een waterballet, verzorgd door de brandweer, eindigde was het rondom de deelnemende figuren nog een uitgemaakte zaak geworden A. Struijck was daarbij komiek-nummer één geweest. Op de voet gevolgd door respectievelijk C. Schot Wzn., G. Kris- talijn, K. Christiaanse en R. Ermen. Voor alle prijswinnaars waren er aar dige attenties, die de plaatselijke mid denstand voor een groot deel aan de vis sersvereniging had beschikbaar gesteld op deze wijze konden alle anderen, die aan het welslagen van het mosselfeest hebben bijgedragen worden bedacht: de dames, die op de Vismarkt de mosselen hadden verkocht en bediend, de kokers en de vissersdelegatie, die de mosselko ningin had begeleid. Natuurlijk werd deze „ambassadri ce" met haar gevolg ook nog flink in het zonnetje gezet. Er werden ver schillende toespraakjes afgestoken en tussen dit alles door was er gele genheid voor een dansje, waarbij de gebroeders Krijger de muziek ver zorgden. Zaterdag 24 augustus, *s middags om half drie wordt te Sint-Laurens de twee de nieuwe kleuterschool van de vereni ging chr. kleuterschool feestelijk ge opend. De heer J. van de Bosse. voorzit ter van de schoolvereniging zal de openingsplechtigheid verrichten. Na de ze gebeurtenis worden de genodigden in de gelegenheid gesteld om de school aan de Waranda te bezichtigen. Voorts zal op deze middag de naam der school wor den onthuld. Granaat opgegraven Bij werkzaamheden op het bouwland aan de Hogeweg. een verbindingsweg tussen Aardenburg en Sluis werd dezer dagen een granaat bovengehaald. De politie werd terstond Ingeschakeld ten einde dit voorwerp zo spoedig mogelijk te kunnen onschadelijk maken. Wegens het uitvoeren van onderhouds werken aan de binnenroldeur van de Oostsluis te Hansweert zal de scheep- vaort door die sluis op 19, 20 en 21 au gustus geheel gestremd zijn. Schepen, die langer dan 110 meter zijn kunnen dan te Hansweert niet worden geschut. Op de hoek Patijnweg-Bergweg te Goes kwam zaterdagmiddag de bromfietser J. L. uit Vlissingen ten val, doordat een handpomp tussen de spaken van het ach terwiel van de bromfiets raakte. Dokter M. P. Bruynzeel verleende eerste hulp en liet de heer L. overbrengen naar het St.-Josephziekenhiiis te Vlissingen. Het dochtertje van de bromfietser, dat op de duo zat, kwam er met een buil af. Na veertig jaar trouwe dienst bij de N.V. landbouwmaatschappij „De Bath- Eoiders" zijn eind vorige week twee ar eiders beloond met een koninklijke on derscheiding. In het directiekantóor kon burgemeester J. C. VV. Jobse van Ril- land-Bath de heren J. C. Baas en A. Lambrechtse de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau op de revers spelden. De beide jubilarissen hebben „De Bath polders" al die jaren respectievelijk als magazijnbediende en landarbeider hun beste krachten gegeven. Op hun 54- jarige leeftijd was er nu een koninklijke erkenning voor deze trouwe vorm van werken op het grote landbouwbedrijf. Burgemeester Jobse reikte de heren hun onderscheidingstekens uit in aanwezig heid van de directeur, ir. W. Kakebeeke en de president-commissaris, ir. M. A Geuze. In zijn felicitatietoespraab ge waagde Rillands burgemeester van de toewijding, die de beide Inwoners van zijn gemeente bij hun werk hebben ge toond. Hij sprak de wens uit, dat zij hun erebrons nog vele jaren met ere zullen mogen dragen. MET rode, gele, blauwe en groene piastic emmertjes naast zich hebben de jongens en meisjes van 's-Heeren- lioek zaterdagmiddag de visvijver midden in het dorp weer „uitge dund". Voor de tweede keer sinds een jaar of vijf geleden deze vijver werd gegraven was het hoog tijd ge worden, dat er wat vis op het droge kwam. De goudvissen, de voorntjes en de baars: ze kregen met levens- ruimte te kampen. Het comité „Vo gel- en Natuurvrienden" had dat al enige tijd geleden gesignaleerd. Daar om riep men weer de assistentie in van de schooljeugd tussen acht en veertien jaar. En ze kwamen: 34 man sterk lieten ze hun hengels over het water van de vijver zwaaien. In een paar uur tijd kwam er in heel wat dobbertjes be weging en in de emmertjes werd de visbuit verzameld. Want het ging om een wedstrijdje: wie de meeste vissen bij de jury kon presenteren kwam in aanmerking voor een aar dig prijsje. Nico Werri wist het als eerste zover te schoppen. Hij liet na twee uurtjes hengelen in de vijver 34 vissen aan de jury zien. Vorig jaar werd in totaal achttien kilo vis op de kant gebracht. Ditmaal wilde men de organisatie niet zo ingewikkeld maken om de totale vangst te we gen en was het aantal doorslagge vend. „Maar wanneer we de inhoud van alle emmertjes op de weegschaal hadden gelegd, was het beslist meer geweest", verzekerde ons de voorzit ter van „Vogel- en Natuurvrienden", de heer P. C. Bos. Het was druk rondom de vierkante visvijver in het centrum van 's-Hee- renhoek. Vaders en moeders kwamen kijken hoe hun kroost hier een hand je meehielp om de visstand op een zo gunstig mogelijk peil te houden. De zwanen en eenden werden een beetje onrustig van al die belangstelling. Ondanks het minder gunstige weer viel de vangst reuze mee. De 's-Heerenhoekse „Vogel- en Na tuurvrienden", die zich veel moeite getroosten om het dorp zo aantrek kelijk mogelijk te maken, hebben met deze tweede viswedstrijd in de vijver weer een leuk succesje geboekt. Het comité heeft voor de nabije toe komst nog een aardig plannétje in petto. Het is de bedoeling dat op de grasvlakte voor de vijver een volière wordt gebouwd. Een grote vogelkooi, die beschut tegen de wind moet ko men te liggen achter het wachthuisje van de bus en een schutting in het verlengde daarvan. De comitéleden hebben hun licht over de bouw ervan al opgestoken in Knokke-Heist, waar men ook een dergelijke natuurattrac- tie heeft. (Foto P.Z.C.). in Heemskerk is een blinde met lof geslaagd voor het examen ma- chineschrijven. Het is de 34-jarige heer J. Jobse, thans woonachtig in Heemskerk, maar afkomstig uit Souburg. Voor het maken van 1800 aanslagen had de heer Jobse 11 minuten en 41 seconden nodig. Hij maakte slechts vier fouten en kreeg hierdoor drie negens op de cijferlijst. De heer Jobse begon eerst drie maanden geleden met het nemen van typeiessen. Al eer der presteerde hij het, het Braille schrift in tijd van een half jaar onder de knie te krijgen. Een jaar geleden verloor de heer Jobse bij een bedrijfsongeval het licht in beide ogen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur heeft de 32-jarige schipper W. Hoeksma van de Damco 2 uit Stadskanaal bij het me ren langszij de Damco 116 een zijner benen verbrijzeld. Toen de twee schepen dreigden met elkaar in aanraking te komen, wilde de schipper van de Damco 2 een wrijfhout (stootkussen) uithangen. Hij gleed daarbij uit over het dek en kwam met zijn been tussen de twee schepen te recht. Dr. De Beij uit Hansweert ver leende eerste hulp, waarna het slacht offer per ambulance naai het ziekenhuis Oostwal in Goes is vervoerd. Een soortgelijk ongeval overkwam schipper J. Veninga van de vrachtboot „Maria" bij de ingang van het Kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. In de grote sluis raakte de schipper met zijn been tussen kade en schip. Hij moest eveneens worden overgebracht naar het ziekenhuis te Goes. jongens en drie meisjes oeglnnen ïdag met het m.s „Chiron" van de K.N.S M eeD zeereis van negen dagen. Het zijn de winnaars van de hoofdprij zen in de prijsvraag van de „Radiozilver- vloot". Hierbij zijn twee Zeeuwse jon gens: C. Hofman uit Borssele en Bom uit Yerseke. De zeereis is als prijs aan geboden door de Koninklijke Nederland- sche Reedersvereeniging voor de prijs vraag in de speciaal voor jongenen de prijswinnaars variëren in leeftijd van 14 tot 19 jaar bestemde reeks radio- uitzendingen over sparen, waarin ook aandacht werd geschonken aan de koop vaardij. De wind huilde gierend om de houten keet bij Westduin, waar de deelnemers aan de wandelwedstrijd van De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen zich zaterdag avond moesten opgeven. Desondanks was er voor de tweede strandwandeling van dit jaar een uitzonderlijk grote be langstelling: ruim 700 badgasten, En gelsen, Duitsers, Fransen, Belgen en vertegenwoordigers van vele gymnas tiek- en wandelverenigingen uit Neder land trotseerden wind en kou op de 5, 10 en 15 km-tochten. De jongste „deel nemer" was een 8 maanden oud jonge tje, dat zijn Duitse ouders in een kinder wagen op de 5 km-tocht vergezelde. On der de tippelaars bevonden zich veie ge- routineerden, zoals de heer M. de Bruy- ne uit Vlissingen, die reeds 16 maal met succes de vierdaagse wandelmars in Nijmegen meeliep. De oudste deelnemer was een 75-jarige heer uit Gelderland. Burgemeester J. L. Dregmans van Kou- dekerke deed een grote groep wande laars uitgeleide. De verleiding om op de zware tochten, heen over het strand naar Dishoek, Valkenisse en Zoutelande en terug door de duinen, even neer te strijken was met dit barre weer niet groot. Misschien mede daardoor was het aantal „gestranden" dit jaar miniem. Iedere deelnemer die de tocht volbracht, kreeg een mooie herinneringsmedaille. De verenigingen die dit keer meededen waren: De Vrolijke Trekkers uit Heer- lingen, wandelver. Kruiningen uit Krui- ningen, Steeds Voorwaarts uit Souburg, de Vlissingse Speeltuin uit Vlissingen, leden van de muziekver. Juliana uit Middelburg en verenigingen uit Zeg ge (bij Roosendaal) en De Beek (bij Halsteren). Voor de som van bijna een ton willen b. en w. van Krahbendijke een perceel bouwland aankopen, dat ongeveer drie hectare meet. De gemeente heeft dit nodig voor vergroting van het uitbrei dingsplan-West. Aanstaande woensdag zal over een voorstel in deze richting een beslissing van de raad worden ge vraagd. De gemeente heeft een perceel bouwland, groot 28.150 vierkante meter, aangebo den gekregen van de heer W. W. Ka kebeeke te Krahbendijke. Voor een be drag van 98.525 kan zij in het bezit daarvan komen. In hun toelichting op het voorstel tekent het college het vol gende aan: „Het wordt namelijk in ver band met de grote vraag naar bouwper celen noodzakelijk geacht dat ook voor de toekomst voldoende bouwrijpe gron den aanwezig zijn, zodat de bouwactivi teit niet wordt vertraagd door een ge brek aan bouwpercelen. Het terrein, grenzend aan het dit jaar bouwrijp ge maakte uitbreidingsplan-West kan goé de diensten bewijzen als vergroting van dit plan. (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN Nee, het rat de Westkapelse V.V.V. zaterdagmiddag niet mee bij de speciaal voor de bad gasten georganiseerde ringrij- derij: het werd een paarden- feest in hondeweer, dat deson danks honderden toeristen naar het Marktplein lokte, waar zij in truien, regenkleding en gewa pend met paraplu's en regen trotseerden om de Walcherse boerenzoons op hun ongezadel de paarden folklore te zien be drijven. De wind, die fel en dwars over het Marktplein stond en de bij vlagen neergut sende regen maakten het ook voor de ringrijders niet gemak kelijk. Leen Minderhoud uit Westkapelle bijvoorbeeld, de crack die de gewoonte heeft in dertig beurten dertig ringen te steken, kwam thans op eigen grond in twintig beurten maar tot veertien treffers. Zijn broer Sam was thans de grote man: met slechts één misser nam hij een ruime voorsprong op nummer twee, S. Koets uit Biggekerke. die het tot zestien ringen bracht. Leen Min derhoud werd derde, Janus Minder houd, met eveneens veertien, vierde. Twintig ringrijders kwamen uit in deze vrije wedstrijd: de gebroeders Minderhoud moesten voor hun dorps genoten hun faam verdedigen tegen ringrijders uit Koudekerke, Domburg, Zoutelande, Grijpskerke en Biggeker ke, twintig deelnemers in totaal. Leen Minderhoud miste al in de eerste beurt. Zijn broer Sam, die alleen in de vijftiende beurt miste, had direct een flinke voorsprong: Leen, die zich in de Deurten twee, drie en vier scheen te herstellen, miste daarop tweemaal achter elkaar. Zo was het dus Sam Minderhoud, dit direct na afloop van de wedstrijd bij de muziekkiosk op het Marktplein uit handen var, burgemeester T. H. de Meester de door de heer De Meester zelf beschikbaar gestelde beker in ontvangst mocht nemen. Koets uit Biggekerke en Leen Minderhoud gin gen ieder met een beker van V.V.V.- Westkapelle naar huis. Koets nam bovendien de wisselbeker mee, beschikbaar gesteld voor die rij der, die na de pauze het grootste aan tal ringen stak. Sam Minderhoud stak het grootste aantal volgringen: veer tien. De volledige uitslag was: 1. Sam Minderhoud, Westkapelle 19 ringen, beker burgemeester De Mees ter; 2. S. Koets, Biggekerke 16 r., beker V.V.V.3. Leen Minderhoud. Westkapelle 14 r., beker V.V.V.; 4 Janus Minderhoud 14 r.; 5. Piet Geer- se, Grijpskerke 14 r.; 6. W. de Visser Boudewijnskerke 13 r.; 7. Piet var Sluijs, Boudewijnskerke 12 r.; 8. L Provoost, Domburg 12 r.; 9. M Goed hart, Grijpskerke 11 r.; 10. W. van Sluijs, Zoutelande 11 r.; 11. E. Janse. Zoutelande 11 r.; 12. J. Provoost, Domburg 10 r.; 13. W. Provoost, Domburg IC r.; 14. J. Brand. Dom burg 10 r.; 15. Piet de Visser, Zoute lande 9 r.; 16. A. Provoost, Domburg 6 r.; 17. Jan Minderhoud, Domburg 6 r.; 18. M. Janse, Oostkapelle 6 r.; 19. C. Provoost, Domburg 5 r.; 20. J. Labruijère, Koudekerke 2 r. (Foto P.Z.C.) AANHOUDEND KOEL Wisselende bewolking met enkele bui en. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend koel STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Weekeinde bracht veel wind en vooral op de wadden veel regen (Vlieland 27 en Ameland 20 mm). Vandaag opklaringen maar ook plaatse lijk nog een bui. Frisse wind tussen w. en n.w. in de middag temperaturen van 18 a 19 gr. Zeewater 18 gr. Vooruitzichten: Langzaam wat stabieler. Zonnige perioden maar door wind van zee nog niet belangrijk warmer. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 5.19 onder 20.10 Maan op onder 15.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2