zaterdag nummer Noord-Italïè is de bakermatvan de Eurotels. Deze nieuwe vorm van verblijfs- toerisme is de laatste jaren in het middel punt van de belangstelling gekomen, voor al omdat van Italië uit de „Eurotel-ge- dachteover diverse landen van Europa is verspreidTot dusver is in Nederland een dergelijk gebouw nog niet opgericht, maar er zijn sinds enige jaren plannen voor de stichting van een Eurotel in Vrou wenpolder. Een onzer redacteuren heeft zeer onlangs enkele Eurotels in Italië be zocht en er nader kennis gemaakt met de organisatie en met de wijze, waarop het Eurotel-idee in de praktijk is uitgewerkt Zijn bevindingen zijn in onderstaande re portage verwerkt Geniaal-eenvoudig Geen Jol-tent" De raad vergadert lïlen voelt zich „thuis' Signor Vanzo had een idee Maar wat zijn de kosten? De cirkel gesloten Zaterdag 10 augustus 1963 In Noord-lfalië, in de merendistricten, is een vrij groot aantal Eurotels verrezen. Vlakbij het vissersplaatsje (een toeristenoord) Garda aan het Gardameer is er een gebouwd, van waar uit men een prachtig uitzicht op het meer heeft. Dit Eurotel heeft tevens een fraai-aange- legde tuin. Bij het betreden van het Eurotel Garda dat o.m. in bijgaande reportage wordt beschreven komt men in een fraaie hal, waar zich de receptie bevindt. Het Eurotel Seiser Alm ligt achttienhonderd meter hoog in de Dolomieten. Het is bijzonder geliefd als wintersportcentrum. Deze (zeer voorlopige) schets van architect Groosman gaf een eerste idee van het Eurotel Vrouwenpolder. Overigens zullen de plannen pas definitief worden uitgewerkt als vaststaat, dat inderdaad tot de bouw zal worden besloten. Dit is afhankelijk van een aantal formele besluiten waaraan thans wordt gewerkt en uiteraard van het afkomen van de rijks goedkeuring. Het wachtwoord het OEEL GAEDA kent hem, de Nederlandse zakenman Pieter Sandbergen (55). Maar spreek als Italiaan zo'n naam maar eens uit: S-a-a-n-d-b-e-r-k-è-n. En té zware opgave En daarom houdt men 't in Garda op de voor naam: signor Piéter. Dat is voldoende. Ik zou deze Nederlander 's middags ontmoeten in het dorp op één van de terrassen bij het meer. „Zeg maar dat je wacht op signor Piéter" had men mij gezegd, „de rest komt vanzelf". Het meisje, dat de bestelling noteerde, be groette me als een oude kennis toen ik het wachtwoord „signor Piéter" liet vallen. En glimlachend zei ze: „Eurotel". Toen wist ik, dat inderdaad alles in orde was: signor Piéter Sandbergen is ook in Garda om het eens mooi te zeggen de apostel van de Eurotel- gedachte. In Zeeland is het woord niet helemaal onbekend: Eurotel. Het is nu al weer bijna twee jaar geleden, dat er plannen werden gepubliceerd om in Vrouwen polder een Eurotel te bouwen, een soort hotel, waar in men een appartement kan kopen, dat tegelijkertijd het recht geeft te verblijven in eenzelfde instelling elders in de wereld. De plannen voor Vrouwenpolder verwekten nogal reacties. Architect Groosman uit Rotterdam had namelijk een gebouw van zestien verdiepingen ontworpen en tegen deze hoogbouw kwamen allerlei mensen in het geweer. Een derge lijke „wolkenkrabber" zou het silhouet van Walche ren bederven, meende men. In Vrouwenpolder zelf hoorde men af en toe bij de tegenstanders het woord „loltent" vallen. En verder waren er noga! wat for mele bezwaren, ontleend aan het Streekplan. Het project Eurotel-Vrouwenpolder was bekend ge worden via een persconferentie, die in september 1961 in het gemeentehuis van Vrouwenpolder werd gehouden. Daar ontmoette ik voor het eerst signor Piéter van Garda, de zakenman Sandbergen, die met enkele vooraanstaande Nederlanders de naamloze vennootschap Eurotel-Nederland wilde oprichten. De heer Sandbergen hield voor het kritisch-gestemde groepje journalisten een enthousiast betoog, dat ken- nèlijk gedragen werd door een stuk idealisme. Er kwamen toen nogal zure vragen: het was niet hele maal duidelijk of het idealisme van de organisatoren geheel los kon worden gezien van zakelijke overwe gingen. Waarom zou een Nederlands zakenman zo redeneerde men geïnteresseerd zijn in een soort hotelproject? Vermoedelijk om geld te verdienen. Maar de bewuste zakenman liet alle cynisme op zich stuk lopen als ware hij een stevige golfbreker op het strand van Vrouwenpolder. Hij was inderdaad ge grepen door het Eurotel-idee en daarom wilde hij ook in Nederland een dergelijk project, zo betoogde hij bij herhaling. De keus nu was op Vrouwenpolder gevallen. Dat was september 1961. Inmiddels had Pieter Sand bergen zich uit het zakenleven (ertshandel) terugge trokken en ging in Garda wonen. Voorlopig koos hij domicilie in het Eurotel totdat zijn bungalow ergens in de wijnbergen rond het Gardameer klaar zou zijn. Maar als Vrouwenpolders burgemeester De Kam zijn hulp nodig had, bijvoorbeeld om in de een of andere bespreking de achtergronden van het plan uiteen te zetten, reed hij naar Milaan, boekte een plaats in het vliegtuig naar Amsterdam en de andere dag stond hij in Vrouwenpolder, apostel in dienst van de Eurotel-gedachte. Vandaar, dat men in Garda in het let niet welk etablissement kan zeggen: signor Pié ter. En het antwoord is dan: Eurotel. Toen ik op hem zat te wachten op het terras bij het Gardameer keek ik het mapje met documenta tiemateriaal nog eens door, dat Sandbergen mij des tijds had gegeven. En weer kriebelde die merkwaar dige mengeling omhoog van bewondering voor het eenvoudig-geniale idee met de argwaan van wat-zit- hier-achter. Geniaal-eenvoudig is het idee inderdaad. Elk Eurotel heeft drie verschillende appartement typen (variërend in grootte), die in elk gebouw ge lijk zijn wat afmeting, indeling en inrichting betreft. Zo zijn de badkamers overal hetzelfde en zelfs de schakelaars van het licht zitten in elk Eurotel op dezelfde plaats. Tot de inrichting behoort onder meer een kleine keuken, waarin een elektrisch fornuis plus een ijskast, ook weer geüniformeerd, evenals servies goed, bestek e.d. Men koopt een appartement in één bepaald Eurotel, waar men dan mét de bezitters van de andere appartementen tevens eigenaar is van het gehele complex met de gezamenlijke voorzieningen als grond, tuin, garage e.d. Elk jaar kan men beslui ten zijn wooneenheid in te brengen in de „Euro ketting", hetgeen betekent, dat het appartement aan derden wordt verhuurd gedurende de tijd, dat men er niet zelf is. Aansluiting bij deze ketting (overi gens niet verplicht) geeft de bezitter automatisch het recht in ieder ander Eurotel te verblijven. Dank zij de gelijkheid van alle appartementen voelt hij zich onmiddellijk overal „thuis". De administratie van dit alles wordt centraal bijgehouden op het hoofdkantoor van de overkoepelende Eurotel-organi- satie in Bolzano, vanwaar men éénmaal per jaar een afrekening krijgt. Het is allemaal héél simpel: „Je kunt geen vraag stellen of Eurotel weet er een ant woord op" had Sandbergen mij destijds gezegd. Nu, ik was benieuwd: signor Piéter zou mij ter plaatse inlichten. Hij kwam aanzetten met een lange meneer. „Ik heb hém maar meegebracht voor het geval je mij niet gelooft" zei hij niet zonder ironie. De metgezel bleek een tandarts uit Bilthoven, sinds kort bezitter van een appartement in het Eurotel te Garda. Even later kwam er nog een derde man bij overigens bleek diens aanwezigheid toeval te zijn: signor Pioantonio Caliari uit Malcesine, oud-directeur van het toerisme in Bolzano en van de Olympische win terspelen in Cortina d'Ampezzo. Dit drietal nu heeft gedurende twee dagen me het Eurotel Garda getoond en er met grote geestdrift over verteld. En het heeft me ten slotte alleen gelaten: „Blijf hier nu maar een poosje", zei signor Piéter, „hier heb je de sleutel van je appartement. Je zult zien, ik overdrijf niet met mijn verhalen." Het woord „loltent" wilde nog niet uit mijn gedach ten. Ik had het eens in Vrouwenpolder opgevangen. Maar lieve help, hoe ter wereld was het mogelijk om zo'n uitdrukking voor dit Eurotel te gebruiken? Het léék er niet op! Men had mij gezegd, dat vrijwel alle apartementen in gebruik waren. Dus veel men sen, veel vertier. Maar er was vrijwel niets van te merken: op de koele brede gangen ontmoette men bijna niemand, alleen op het grote terras zaten een paar mensen. Gedachtig aan allerlei geluidshinder, die men in moderne bouw nogal eens aantreft, ging ik naar mijn „appartement": een licht en ruim ver trek, stijlvol ingericht, goed gemeubileerd, badkamer plus keuken. Argwanend trok ik er in: scherp luiste rend of ik last zou hebben van de buren. Maar het bleef doodstil in het vertrek. Alleen het lichte zoe men van de luchtverversingsinstallatie was ei te ho ren. Géén radio, zelfs geen geluid van weglopend water, een nogal eens voorkomend euvel in gebou wen waar toiletten en badkamers boven elkaar zijn gebouwd. „Dat klopt" zei signor Piéter de andere dag. „Al deze zaken zijn grondig bekeken. En ik kan je ver zekeren, dat elk nieuw Eurotel weer een verbetering betekent. Want alle ervaringen in de korte geschie denis met deze organisatie opgedaan worden in de bouw van nieuwe Eurotels verwerkt. Met Pinksteren hadden we hier ruim zeshonderd gasten. Maar je merkte er niets van, niemand had last van de ander. Trouwens, als je zou merken bijvoorbeeld, dat je buurman zijn radio hard aan heeft staan op zijn balkon, dan bel je de directeur En deze man gaat dan vriendelijk, maar dringend je buurman vragen de radio zacht te zetten. De voorschriften zijn wat dat betreft vrij streng: niemand mag de ander last veroorzaken." Aan één kant vond ik dat we) een plezierig idee, maar tevens rees de vraag: heeft men als apparte mentseigenaar nog wel iets over het centrale beheer te zeggen? Of is men aan een betrekkelijke willekeur overgeleverd? Signor Piéter glimlachte: „Ik heb je gezegd, dat er geen vraag was of er zou een ant woord komen. Luister: de eigenaren kiezen per Eurotel een Eurotel-raad. Hier ben ik toevallig voor zitter van de raad. Ik zal een paar stel notulen halen, die bestudeer je maar eens rustig. En daarna moet je maar eens antwoord geven op twee vragen. Nummer één: zijn de eigenaren een paar doetjes, die over zich laten lopen? Nummer twee: heb je de in druk, dat het hier een loltent is?" Ik heb de in het Italiaans én in het Duits gestelde notulen gelezen. En ik moest signor Piéter ant woorden: „Nee, de heren maken echt niet de indruk, dat ze zich laten inmaken door de directeur of door de centrale Eurotel-organisatie." Allerlei zaken over het beheer van het gebouw bleken zeer uitput tend te worden behandeld tijdens de vergaderingen van de raad, zoals de aanleg en het onderhoud van de tuin, het salaris van de parkeerwachter, enkele noodzakelijk geachte veranderingen in het stelsel van de automatische liften, voorts waren de financiën van het collectieve beheer zorgvuldig nagekeken door een daartoe aangewezen kascommissie. En als één van de leden naar zijn mening geen bevredigend antwoord had gekregen, dan werd direct toegezegd, dat het bewuste punt zou worden onderzocht en dat de raad zo spoedig mogelijk alsnog zou worden inge licht. Nee, doetjes bleken de eigenaren van Eurotel Garda niet. En wat de loltent betreft: de indruk, die het Eurotel op de toevallige bezoeker maakt, is die van een uiterst modern en gerieflijk ingericht eerste klas hotel, waar men er vooral op uit is de gasten zich „thuis" te doen voelen. Men zou het zó kunnen zeg gen: wie een tegengestelde uitdrukking zoekt voor het woord „loltent" zou „Eurotel" kunnen gebruiken. Akkoord, men voelt zich er dus thuis. Maar gesteld nu, dat men in zijn appartement nogal wat boe ken heeft ondergebracht, omdat men graag leest. Als nu het appartement wordt verhuurd, wie garan deert dan dat de boeken keurig op zijn plaats blij ven? Ziehier het antwoord: alle strikt-persoonlijke eigendommen worden bij verhuring van de kamer in een centraal magazijn in het Eurotel opgeborgen door de civiele dienst van het hotel. Zodra men te rugkomt, wordt alles weer keurig teruggebracht. Men ziet: aan alles is gedacht. Werkelijk aan alles: voor diegenen, die niet in het restaurant eten het wordt verpacht aan een privé-ondernemer is er voor het kopen van de etenswaren een winkel met een uitgebreide sortering. Men kan er zelfs asperien- tjes aanschaffen... Maar men behoeft er niet te ko pen: wie klant in het dorp is gaat rustig daarheen. Voorts heeft elk Eurotel een wasserij. In het wintersport-Eurotel Seiser Alm is er voor gasten een speciale kapel, omdat de dichtstbijzijnde kerk té ver weg ligt; in Garda is een tunnel onder de drukke verkeersweg aangelegd zodat de gasten veilig het meer en het strand kunnen bereiken. Elk Eurotel heeft een interne dienst voor het schoonhouden van de appartementen, ook wanneer die niet bewoond zijn. Er is een eigen onderhoudsdienst, zelfs beschikt men er over „eigen" geld, een soort „reischèques", waarmee men in elk Eurotel terecht kan. Over het saldo van deze chéques krijgt men aan het einde van het jaar keurig rente uitgekeerd via het hoofdbureau te Bolzano. Inderdaad, aan alles is gedacht. Wie is eigenlijk op de Eurotel-gedachte gekomen? Pieter Sandbergen heeft mij, zittend op het solarium op het dak van het Eurotel Garda, het hele verhaal verteld. Het idee is afkomstig van de oude signor Vanzo uit Bolzano. Samen met zijn zoons bezit deze Italiaan een grote bouwonderneming, die al meer dan een halve eeuw bestaat. Signor Vanzo nu kende in Merano een oud leegstaand hotel en hij besloot het te kopen om in plaats daarvan een nieuw hotel neer te zetten in de vorm van een flatgebouw. Hij liet bekwame architecten het plan zó ontwerpen, dat het in etappen kon worden uitgevoerd. Lukte zijn plan om de appartementen als hotelflats te ver kopen niet, dan zou alleen fase I worden uitgevoerd. Het idee werd gelanceerd en ziet wat niemand had verwacht gebeurde: het plan was reeds op teke ning vrijwel uitverkocht, zodat het direct helemaal kon worden gebouwd. Deze opvallende start kreeg een even opvallend gevolg: tweede Eurotel te Seiser Alm, voorts in Cortina d'Ampezzo, Florence, Rome, Lido Venetië, München, Sankt Moritz, Bad Hofga- stein, Biaritz, Santander, Madrid, Palma, Athene, Taormina, Elba, Israël, Cap Ferrat, Nice, Seefeld, Baersbronn, St.-Blasien.. Als alles goed gaat, komt in deze imposante rij óók Vrouwenpolder. Maar.... vergeet de Eurotel-organisa tie niet, dat de rentabiliteit in zuidelijker landen vanzelfsprekend hoger ligt dan hier? immers, in de winter kan men in zuidelijk gelegen gebieden zijn appartement makkelijker verhuurd krijgen dan in het Nederlandse klimaat. „Wij hebben daaraan ge dacht" zegt zakenman Sandbergen. „In de zuidelijke landen moeten we er bijvoorbeeld voor zorgen, dat de aircontitioning honderd procent is, de kamers moeten koel zijn. In Vrouwenpolder daarentegen zal de verwarming zodanig moeten zijn, dat ook in de koudere jaargetijden er de temperatuur behagelijk is. Maar men moet niet denken, dat er in de winter geen belangstelling zou zijn. In de eerste plaats gaat het de eigenaren niet alleen om een „warme" vakantie, het gaat hun om een rustig pied a terre te hebben. En daarvoor is Vrouwenpolder uitmuntend geschikt: met de nieuwe verbindingen is men vrij snel in de grote centra, terwijl het er toch heerlijk rustig is, midden in het Deltagebied. En bovendien kunnen we het Eurotel gebruiken als een soort centrum voor zakenconferenties. Grote bedrijven gaan soms met hun staf een of twee weken naar „buiten" voor be paalde bedrijfsconferenties En voorts denk ik aan twee- of driedaagse bestuursvergaderingen van orga nisaties e.d. Daarvoor zal het Eurotel Vrouwenpolder uitermate geschikt zijn. En ten slotte: een aantal ap partementen in dit Eurotel zal bestemd zijn voor definitieve bewoning". Hoeveel zo'n appartement zai kosten Dat hangt van het moment af. waarop men kan gaan bou wen Destijds zijn er prijzen genoemd in de orde van grootte van dertig tot vijfenveertig duizend gulden. „Maat we zijn sindsdien weer een paar jaar verder en inmiddels zijn de bouwprijzen gestegen. Het is nu moeilijk te zeggen hoeveel een appartement in Vrou wenpolder moet opbrengen. Men wordt er eigenaar van, dat wil dus zeggen dat het op naam komt door overschrijving op het kadaster. Er kan ook hypo theek op worden genomen. Dat ligt in Nederland nogal makelijk, makelijker dan in Italië bijvoorbeeld, waar de rente zeer hoog is. „Hoe is de verhouding Eurotel tot de andere logies- verstrekkende bedrijven?" Ik stel die vraag, omdat ook in Vrouwenpolder op dit punt noal eens beden kingen werden gehoord, bedenkingen gebaseerd op concurrentievrees. „Vraag het liever hem" zegt Pieter Sandbergen en hij wijst op V.V.V.-man Caliari. En deze zet in voor treffelijk Duits uiteen, dat de bouw van Eurotels rond het Gardameer uitbreiding van de toeristische activiteit ten gevolge heeft gehad. „Er zijn hier meer hotels gekomen. Het Eurotel heeft een grote reserve aan toeristische mogelijkheden aangeboord. Ik ben er van overtuigd, dat dergelijke etablissementen een niet te onderschatten categorie bezoekers binnen brengen. Vergis U niet: het gaat hier niet om de categorie van de miljonairs, maar veel meer om wat men de nieuwe middenstand zou kunnen noemen, directeuren van bedrijven, ondernemers, beoefenaars van zelfstandige en vrije beroepen, kortom een groep die zich deze investering kan permitteren. Meestal zijn het mensen, die niet meer heel jong zijn: in hun jonge tijd hebben ze hard moeten aanpakken en had den ze het geld niet. Nu wel en ze zijn bereid voor een rustig verblijf een bedrag neer te tellen." De tandarts glimlacht: „Ik ben er een voorbeeld van", zegt hij. „In mijn jonge jaren had ik aan een Eurotel niet kunnen denken, nü wel. Het rendement van mijn geld is in procenten uitgedrukt misschien niet zo heel groot, maar het komt er op neer, dat ik mijn vakantie voor niets heb. En dan laat tk allerlei nevenvoordelen maar buiten beschouwing." „Noemt U er eens een paar?" „Als mijn dochter enkele maanden naar Frankrijk wil om haar Frans op te halen, kan ze in een Frans Eurotel. Ik kan familie of kennissen een goedkope vakantie bezorgen door hun mijn appartement aan te bieden, ik kan makkelijk naar de wintersport. Heus, deze Eurotel-organisatie is perfect. En in Vrouwenpolder mogen ze in hun handjes klappen wanneer er daar één zou komen..." En met deze opmerking is de cirkel gesloten: terug op het uitgangspunt Vrouwenpolder. Daar is het allemaal begonnen wat Nederland betreft, daar werd twee jaar geleden een persconferentie ge houden, waar ene heer P Sandbergen een geestdrif tig betoog hield over de organisatie van de Eurotels. Sindsdien is het project nog maar een paar kleine stapjes verder gekomen en is het begin van de bouw nóg niet in zicht. De Italianen in Bolzano, die de lei ding van de overkoepelende organisatie in handen hebben, begrijpen er niet alles van, een Streekplan is voor hen nogal een vreemd begrip en het is hen niet een twee drie aan het verstand te brengen, dat er zelfs een minister toestemming voor moet ver lenen. Maar zakenman P. Sandbergen alias signor Piéter van Garda bezweert hen maar af te wach ten, want hij heeft het vertrouwen, dat het in orde komt. „Al is het wel eens moeilijk vertrouwen te blijven houden", zegt hij een beetje grimmig bij het afscheid nemen in Garda. „Maar ik garandeer je, als ik ze tllemaal eens hier bij elkaar had, vanaf de minister tot en met de raad van Vrouwenpolder en daartussen iedereen van rijk en provincie, die iets met de bouw van het Eurotel te maken heeft of te maken krijgt, dan was de zaak in hooguit twee dagen bekeken. Want zeg nou zelf: als je hier één keer bent geweest, dan word je Eurotel-propagandist..." Een opmerkelijk idee: minister Bogaers, meneer Vink van het Nationale Plan en meneer Huisman van de directie Bouwnijverheid verder alle provin ciale autoriteiten, de commissaris der koningin en de leden van Ged. Staten, de vaste commisie plus ir. De Vink van de P.P.D., burgemeester De Kam en zijn raad, enfin noem ze maar op, allemaal met een Fokker Friendship naar het Eurotel in Garda. De afgevaardigden van de natuurbescherming mogen ook mee. En in gedachten zien we ze al zitten op een terras bij het meer: een meisje komt de bestelling rondbrengen en op een teken van de minister zelf roept het hele Nederlandse gezelschap: „signor Pié ter". En stralend zingt het meisje terug, terwijl ze koele Campari serveert: „Eurotel". Wie weet zou de week daarop de eerste paal in Vrouwenpolder worden geslagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7