Mr. Scholten (justitie) stamt uit een „juridische familie" Middenbermbeveiliging tussen Utrecht en Gouda Nederlandse emigranten in Australië vermoord GROTE REGIONALE VERSCHILLEN BIJ DE LONGKANKERSTERFTE RUSSEN ZIJN GEÏNTERESSEERD IN EEN GEZAMENLIJKE Teruggekeerd in vertrouwde sfeer" Amerikaanse rente- egalisatiebelasting Veel daklozen door wervelstorm in Japan O.T.E.M. BLIJFT ACTIEF jag}. Beits bijtijds met Ceta-Bever Dl ||T|Tb|p| ITO €gSÉF-®|ig Dieven sloegen hun slag tijdens t.v.-uitzending Vroeger advocaat in Amsterdam Proces Terug AANLEG GISTEREN AANBESTEED Vangrails en olifantsdraad AMERIKAANS VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Rotterdam viert 8 dagen feest Vangrails Rijksweg 16 Zeeuwse cijfers zijn gunstig Randstad boven het landelijk gemiddelde Zestienjarige dader gearresteerd Limburgs echtpaar met dochtertje Franse zeeliederf weer aan het werk „Gevlekte Rag" wil vredespijp roken met de Gaulle INDUSTRIALISATIE NOORDEN BLIJFT NIET ACHTER BIJ ZUIDEN Amerikaanse senator verklaart Eigen plannen zijn opgegeven Drie redenen Instrumenten Monaco niet langer belastingvrij Met een vaas Wijlen Slansky nu „gerechtelijk" gerehabiliteerd ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1963 PROV1XOIALB ZBBÜW8B COURANT 3 (Van onze Haagse redactie) In het leven van mr. Ynso Schol ten, de minister van justitie, heeft het recht altijd een grote rol ge speeld. Hij stamt, zoals hij het zelf pleegt te noemen, uit een „juri dische familie". Zijn vader was de bekende Amsterdamse rechtsge leerde Paul Scholten, zijn broer prof. mr. G. J. Scholten die de va derlijke voetsporen drukte is even eer- hoogleraar in Amsterdam. D^minister, die tot hij in 1959 als staats secretaris werd benoemd de advocatuur uitoefende, heeft die „juridische" fami lietraditie voortgezet. Zijn echtgenote is de dochter van de Leidse (nu emeri tus) hoogleraar in het volkenrecht, prof. mr. F. M. Baron van Asbeck, en zij is bovendien zelf juridische kandidate, zo dat het duidelijk is dat ook in het minis teriële gezin „het recht" ruimschoots aan zijn trekken komt. Dat de traditie wordt gecontinueerd lijkt wel waar schijnlijk, want een van de dochters van de minister het gezin telt drie doch ters en een zoon gaat in september eveneens rechten studeren. Mr. Scholten is zijn geboortestad Am sterdam altijd trouw gebleven en in het kabinet is hij zelfs de enige minister die in de hoofdstad van het land woont. Verhuisplannen heeft hij voorlopig niet, zegt hij. „Daar is de afstand te klein voor: nauwelijks 45 minuten met een snelle auto". Bovendien moet een doch ter het volgend jaar eindexamen doen en werpt verhuizen dus problemen op. Na zijn doctoraal in 1942 associeerde mr. Scholten zich drie jaar later met het Amsterdamse advocatenkantoor Van der Feltz, Voute c.s. en evenals zijn ambts voorganger op justitie, mr. Beerman, die voor het ministerschap advocaat was in Rotterdam, specialiseerde hij zich voor namelijk op de handel en scheepvaart. „Ik heb in die jaren wel eens tegen mr. Beerman gepleit", herinnert de minister zich. „Geen van beiden kon den wij toen vermoeden dat de een de ander nog eens op dit departement zou aflossen Een van de meest spectaculaire proces sen waarbij mr. Scholten betrokken is geweest was een rechtsherstelzaak in 1951. Hij pleitte toen voor de beheerders van het grote joodse vermogen L. V. V. S. contra de Nederlandse Bank en won het geding waardoor de bank het enorme bedrag van 70 miljoen moest uitkeren. Ook op kerkelijk terrein was de minister in die jaren actief. Zo was hij van 1949- 1955 voorzitter van de landelijke her vormde jeugdraad en tot aan zijn be- MR SCHOLLEN noeming als staatssecretaris voorzitter van de A.M.V.J. in Amsterdam. Hoewel hij sympathiseerde met de C.H.U., was de heer Scholten partijloos toen hij in 1959 door minister Cals werd aange zocht. Kort na zijn ambtsaanvaarding sloot hij zich echter als lid bij de C.H.U. aan. In zijn vier jaren op o., k. en w., waar hij belast was met de kunsten, re creatie, sport, volksontwikkeling, ra dio, televisie en pers, bracht hij onder meer de archief- en monumentenwet tot stand, diende de natuurbescher mingswet in, zorgde voor tal van sub sidieregelingen en leidde de uitbouw van ons radio- en t.v.-bestel. De t.v.-nota, waarin mogelijkheden voor commerciële televisie werden geopend en die hij samen met de toenmalige staatssecretaris van economisch zaken dr. Veldkamp indiende, bracht hem in politiek inzicht het meest op de voor grond. Maar hoewel het t.v.-beleid de gemoede ren in Nederland hoog deed oplopen, bleef mr. Scholten altijd de rustige, be heerste bewindsman, even beminnelijk in zijn optreden in het parlement als in zijn representatieve taken. Op zijn nieuwe departement voelde mr. Scholten zich spoedig thuis. „Ik ben nu weer teruggekeerd in de vertrouwde ju ridische sfeer", zegt hij met duidelijke voldoening. „Hier komen het juridische en het bestuurlijke aspect samen en tot beide heb ik me altijd aangetrokken ge voeld". Het werk van minister Scholten zal in de komende jaren voornamelijk op wet gevend terrein liggen: de voltooiing van het burgerlijk wetboek, het echtschei dingsrecht, ondernemingsrecht, stakings recht. Maar daarnaast ligt er ook een aantal problemen op bestuurlijk gebied, zoals het personeeltekort bij het gevan geniswezen en de rijkspolitie, de vraag stukken rond de kinderbescherming en de psychopatenzorg. Dat het werk ook beslag zal gaan leg gen op zijn vrq'e tijd, hoopt minister Scholten zoveel mogelijk te voorkomen. Hij tennist graag, speelt thuis tafelten nis met de kinderen en heeft altijd met plezier gehockeyd. „Dit jaar nog actief, al was het dan in het veteranenelftal van Amsterdam (Van onze Haagse redactie). Nog voor het eind van dit jaar zal een middenbermbeveiliging worden aangelegd op het 30 km lange tra ject van rijksweg 12 tussen Utrecht (verkeersplein Oudenrijn) en Gouda. Rijkswaterstaat hield gisteren een aanbesteding voor het gedeelte van de weg dat in de pro vincie Utrecht ligt. De aanbeste ding van het resterende stuk volgt binnenkort. De gunning zal niet afhangen van de prijzen, welke de aannemers bedingen, maar van de snelheid waarmee zij het werk kunnen uitvoeren. Er zullen verschillende soorten midden bermbeveiligingen worden gebruikt om dat de plaatselijke situatie dit voor schrijft en tevens omdat de eerste 30 km beveiliging moet dienen als een proef. Eerst wanneer de resultaten van de proef bekend zullen zijn, zal de minister van verkeer en waterstaat obeslissen of moet worden overgegaan tot het aanleg- ALS JE de foto's bekijkt van de ondertekening van het kern- stopakkoord en je leest met welk een vriendelijkheid van alle kan ten dat is gepaard gegaan; al die lachende gezichtjes van al die vol wassen mannen dan denk je als politiek-onbekwaam burger, naar twee richtingen: achteruit en vooruit. Achteruit resulteert in de droef geestige vraag: als dit allemaal zo heerlijk en eerlijk zo zorgzaam gebrouwen) is: hattattan niet éér der gekund? En vóóruit (met een voorzichtig smoeltje waarover een vleugje scepticisme nog nét zichtbaar is): zulten wij, politiek-onbekwamen, er niet verstandig aan doen onze vreugde nog éven op het ijs van de koude oorlog te leggen om nog een paar jaartjes te wachten vóór wij haar met smaak gaan consume ren Even zien of het blijft De heer Kroesjtsjew is plotseling een dot van een rond mannetje ge worden; de heer Stevenson, de heer Rusk en de andere knapen van downhome stichten met hun goedmoedigheid jegens de heren van Moskou verwarring in de zie len en harsens van het volkje thuis. Want wie daar van commu nistische sympathieën blijk zou durven geven, krijgt het lid op de neus en wordt aan de openbare verachting prijs gegeven. Het lachje en de ferme handdruk is al leen voor de bosses en voor bui tenlands gebruik bestemd. Bui tenshuis dierb're vriendjes thuis superdesuper ploerten. Niet ge makkelijk om dit bij te sloffen. En andersom, van het Rode Plein uit bekeken, moet het allemaal even duizelingwekkend zijn: kapi talisten, imperialisten uitbui tende duivels bij uitstek. Hoe kan simpele kameraad Ivanovitsj het bevatten dat zijn opperkameraden op die satansruggen kloppen en met dit gebroed champagne drin ken Men heeft er de elastische term „vreedzame coëxistentie" voor ge vonden; daarmee kan alles xoorden gedekt en iedere vorm of mate van wantrouwen mag ermee wor den weggewuifd. Maar het minste dat de verwarde toeschouwer, misschien niet mag zeggen of schrijven, maar in ieder geval mag denkengeef mij tien jaar om te beslissen of uw glim lach, uw handdruk, uw schouder klop van vandaag gerechtvaardigd zijn. Wie, die wél bij zinnen is, zou dit niet vurig hopen? Het Rijk der Hemelen voor de heer Mao als hij er bij komt staan op de vrolijke plaatjes. Maar dat zie ik zo gauw niet ge beuren. Vandaar. ELIAS Tussen Capri en Salerno is vrijdag een vliegtuig van de Amerikaanse marine in zee gestort. Aan boord van het toes tel bevonden zich acht mensen. Volgens een functionaris van het vlieg veld meldde de Dakota dat er moeilijk heden waren met de motoren en dat het een noodlanding in zee zou maken. Daarna werd via de radio niets meer vernomen. De Italiaanse politie in Posi- tano heeft tezelfdertijd twee noodfak- kels gezien. Twee vissers zeiden gezien te hebben een vliegtuig bij Positano met de neus in zee dook. Italiaanse en Amerikaanse reddingsvliegtuigen meldden dat het zicht slecht was. Rotterdam gaat zich opmaken het eeuw feest te vieren van de wet op de Nieuwe Waterweg, die haar de kansen heeft ge geven uit te groeien tot een van de grootste havensteden ter wereld. De herdenking begint vandaag met een plechtigheid bij het monument van Pie- ter Caland, die de doorgraving leidde, op de Veerkade, waar de „grand old man" van het Rotterdamse bedrijfsleven mr. dr. K. P. van der Mandele een toe spraak gaat houden en burgemeester mr. G. E. van Walsum een krans zal leggen. Het moment van feestvieren breekt aan als om half vijf de schepen In de havens een massaal fluitconcert inzetten. De stad zal acht dagen een feestkleed dragen. De gemeenteraad heeft name lijk een bedrag van vijftigduizend gul den beschikbaar gesteld voor de verlich ting van stad en havens, de versiering met vlaggen van enkele belangrijke rou tes en de vele kermisvermaken. De Rot terdamse vlag zal die tijd aan alle ge meentegebouwen wapperen. IWWWWWtfWVWtfWWWWWVWVlAA/WVWtfWflA/WV/WW Nederlandse padvinders aan het werk in hun kampkeuken op de jamboree bij Marathon in Grie kenland. Zij vormen een klein groepje van de ongeveer 13.000 verkenners, die hier uit alle wind streken bijeen zijn gekomen. gen van middenbermbeveiliging op het hele rijkswegennet. De middenberm van het stuk rijks weg 12 tussen het verkeersplein Ou denrijn en de provinciale grens, zal in hoofdzaak beveiligd worden met tweezijdige stalen vangrails, opge hangen op houten palen. Deze dubbe le vangrail komt op de open plaatsen. Waar anti-verblindings-ligusterhagen staan, komt aan weerszijden van de haag een eenzijdige vangrail. Op het gedeelte tussen Woerden en Gou da zal op verschillende plaatsen een zo genaamde olifantsdraad worden aange legd, bestaande uit twee, boven elkaar opgehangen, banden van gevlochten staaldraad. Een auto, die tegen olifants draad oprijdt, wordt ongeveer twee me ter teruggeveerd. De olifantsdraad is derhalve alleen bruikbaar op wegvlak ken met een middenberm van vier me ter, of meer. De olifantsdraad wordt op gehangen aan plastic palen. Om de hon derd meter zit een veerconstructie, wel ke de draad op gelijke spanning moet houden. Het ligt in de bedoeling dit jaar voorts nog te beginnen met de aanleg van een middenbermbeveiliging op rijksweg 16 tussen Rotterdam en Ridderkerk. De be veiliging zal hier bestaan uit een aarden wal van ongeveer tachtig centimeter hoog met aan de voet een sliprand van klinkerbestrating. (Van onze Haagse redactie) De O.T.EJU. (Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij n.v. i.o.) zal zijn activiteiten onverkort voortzetten. Hiertoe hebben de houders van oprich tersaandelen besloten. Tevens werd be sloten tot oprichting van de N.V. over te gaan. Het streven zal thans, zo wordt van de zijde van de O.T.E.M. medegedeeld, ge richt zijn op een bundeling van krachten. De oprichters van de O.T.E.M. zijn van mening, dat er een stichting in het leven moet worden geroepen, die alle gegadig den voor een concessie voor commerciële t.v. omvat. In principe was reeds vóór het kamerdebat over de commerciële t.v. in maart tot een dergelijke bundeling besloten. Daar het voorts in de bedoe ling ligt, in de zogenaamde „pacificatie commissie" een vertegenwoordiger van de belanghebbenden op te nemen, zou uit deze bundeling een dergelijk figuur kun nen voortkomen. is het Amsterdamse raadslid mevrouw G. Wijsmuller- Meijer per schip naar de west ver trokken: zij begeleidt een ge schenkzending van het Koningin Wilhelminafonds, o.m. bestaande uit een tweetal ambulances voor Suriname. Op de foto mevrouw Wijsmuller met de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. S. D. Emanuels op de kade, terwijl een van de am bulances wordt ingeladen in het schip, waarmee de reis wordt ge maakt. WWIAIWIAAIWWWIflMJWUWtMiWIfWUVIIWVWWVlAr Gisteren zijn bijzonderheden bekendge maakt over het wetsvoorstel van presi dent Kennedy inzake heffing van belas ting op buitenlandse effecten. Krachtens het ontwerp zal een speciale tijdelijke belasting worden geheven op buitenlandse aandelen en obligaties. De ze belasting blijft tot 1966 van kracht. Volgens het Amerikaanse ministerie van financiën zal de belasting niet gelden voor rechtstreekse beleggingen door Amerikanen in buitenlandse dochteron dernemingen of filialen, noch voor schul den die op zicht of binnen drie jaar moe ten worden voldaan. Ook zullen financieringen door de Ame rikaanse export-import bank en effecten die worden uitgegeven door internatio nale organisaties, waar de V.S. bij zijn aangesloten, alsmede door regeringen van landen die als ontwikkelingsgebie den worden beschouwd, en van maat schappijen die voornamelijk werkzaam zijn in ontwikkelingslanden, niet onder hevig zijn aan de belasting. „De belasting zal evenmin gelden voor nieuwe uitgiften van buitenlandse effec ten indien de president bepaalt dat de belasting de stabiliteit van het interna tionale monetaire stelsel in gevaar brengt of in gevaar dreigt te brengen. Een emittent van effecten, of een make laar in buitenlandse obligaties wordt voor bepaalde verwervingen van effec ten die worden doorverkocht aan buiten landers, ontheven van de belasting", al dus het ministerie. Verder wordt een uitzondering gemaakt voor buitenlandse effecten, die door een emittent weer aan buitenlanders worden verkocht en ook voor buitenlandse dol lar-obligaties, die door handelaren wor den aangekocht en binnen 30 dagen weer aan buitenlanders worden verkocht in overeenstemming met de doelstelling de verkoop van deze effecten en obliga ties aan buitenlanders te stimuleren en te vergemakkelijken. Cuba heeft met de Sowjet-Unie een con tract gesloten van 3.555.000 pesos voor de fe vering van 1500 landbot"nachines om de suikerrietoogst te mechr -en, zo is don derdag in Havanna ver >n. Het materi eel zal nog dit Jaar geleverd worden. De longkankersterfte onder mannen in ons land varieert sterk per provincie en ligt dui delijk boven het undelijke ge middelde (42 per 100.000 man nen) in de provincies Noord- Holland (60), Zuid-Holland (53) en Utrecht (46). Hetzelfde geldt voor de drie grote steden Am sterdam (69), Rotterdam (62) en Den Haag (63). Dit blijkt uit een onderzoek dat dr. L. Meinsman uit Amsterdam, direc teur van de centrale kankerregistra tie, heeft ingesteld naar mogelijke re gionale verschillen in de longkanker sterfte in Nederland. Dr. Meinsma baseerde zich daarbij op door het C.B.S. beschikbaar gestelde cijfers over de longkankersterfte tussen 1956 en 1960. Dr. Meinsma heeft ontdekt dat de provincie Limburg een nagenoeg ge lijke longkankersterfte per 100.000 mannelijke inwoners van 45 jaar en ouder heeft als voor Nederland geldt (148 resp. 150). Voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht bedragen deze cijfers resp. 199, 180 en 168. Beneden de 100 blijven ZEELAND (95), Groningen (96), Friesland (93), Drente (76) en de IJselmeerpolders (56). De urbanisatiegraad acht dr. Meins ma, die de resultaten van zijn onder zoek publiceerde in het „tijdschrift voor geneeskunde", van duidelijke in vloed op de longkankersterfte. In zijn studie heeft hij ook veel cijfers over de tabaksconsumptie verwerkt, waar uit blijkt dat hogere kankersterfte samengaat met een hoger tabaksver bruik. Het verband tusen roken en longkan ker is volgens dr. Meinsma zonder meer duidelijk, maar de betekenis van luchtverontreiniging als verwek ker van longkanker is minder duide lijk. Hij hoopt dat zijn studie een aan sporing zal zijn voor een nadere stu die omtrent de betekenis van de luchtverontreiniging in Nederland voor het ontstaan van longkanker. Ook intrigeert hem de vraag waar om vrouwen minder frequent long kanker krijgen dan mannen. Een Nederlands emigranten-echt paar en hun tienjarig dochtertje zijn donderdagavond in hun wo ning te Charleston, 58 kilometer ten oosten van Adelaide, doodge schoten, zo heeft de Australische politie meegedeeld. Het echtpaar is de uit Nieuwenhagen (Limburg) afkomstige 36-jarige Thomassen, en zijn geschoten nadat hij na 'n worsteling met de jongen op de grond bleef liggen. Ook een vierjarig zoontje en een vijf maan den oud dochtertje van de familie Tho massen, die ook in het huis waren, ble ven ongedeerd. De familie Thomassen was in november 1958 naar Australië geëmigreerd. De stakende zeelieden te Marseille heb- Wï luns ben een door de vakbond en de rederijen bereikte compromlssalarissregeling aan- en Zijn 34-jarige vaard en het werk hervat. I ammonliiflii Tio nocim xran De leiders van de vakbond van zeelie- vrouw Uammechien. lie naam van den Bordeaux verwierpen de regeling het dochtertje wordt opgegeven als Roxane. Vrijdagochtend is een zestienjarige jongen aangehouden die van de moord wordt verdacht. Hij zal voor een jeugdrechtbank gebracht worden. De woordvoerder van de politie gaf de volgende toedracht: Roxane en haar 12- jarige broer Thomas waren mevrouw Thomassen aan het helpen met het af wassen van de vaat na de warme maal tijd, toen een jongen binnenkwam die een 0.22 geweer droeg. „Hij wilde geld hebben", aldus de politie. „Mevrouw Thomassen gaf hem een pond (sterling) en sprong toen op hem af Hij schoot haar door het hoofd". De heer Thomassen hoorde zijn vrouw roepen en rende daarna uit de zitka mer, waar hij naar de televisie zat te kijken. Roxane vluchtte naar een slaap kamer en kroop tussen de klerenkast en de muur. Het meisje werd op deze plaats dood aangetroffen. Thomas slaag de erin te vluchten en sloeg alarm. La ter meldde zich een jongen bij de politie post die niet ver van de woning ligt. De jongen had in een lade in de keuken nog een bedrag van ongeveer 10 shilling gevonden. Hij liet dit geld echter lig gen. De heer Thomassen zou zijn dood- Een 73-jarige Sioux-Indiaan met een bijzonder rijke familietraditie in het kweken van good wiU heeft president de Gaulle aangeboden j om de vredespijp met hem te ro- ken. „Gevlekte rug", alias Walter L. Hamilton, zal eind volgende maand in Parijs arriveren. Hij heeft het Franse staatshoofd aan- geboden de vredespijp met hem te roken teneinde de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en i Frankrijk te verbeteren. In een keurig met de hand ge- schreven brief, schreef „Gevlek- te Rug" de Gaulle: „Indien U met mij de vredespijp zoudt willen roken, zou dit wellicht een keer- j punt in onze betrekkingen kunnen betekenen. Dit zou een voorloper van een topconferentie tussen U en president Kennedy kunnen zijn". I „Gevlekte Rug" verklaarde, dat hij de brief had geschreven, „omdat wij in het Omaha-reservaat had den gehoord, dat er het een en ander schortte aan de betrekkin- I gen tussen Frankrijk en de Ver- enigde Staten". ÏWWMWWWIWWWIIWWWWWWIAMWAAFWWWWWWI als „onvoldoende". Een wervelstorm heeft in het zuiden van Japan bijna 7000 mensen dakloos ge maakt. Er is één dode te betreuren en tien mensen worden vermist. Duizenden huizen staan in het water. De wervolstorm, die de codenaam „Bess" heeft gekregen, trekt weg in de richting van Zuid-Korea. De vestiging van een aantal grote be drijven in het noorden zal leiden tot een aanzienlijke uitbreiding van de indus triële arbeidsplaatsen. Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan dat het aan tal nieuwe arbeidsplaatsen in de jaren 1963, 1964 en 1965 zal achterblijven bij vorige jaren. Wel is het de vraag of de nieuwe industrieën op tijd voldoende ar beidskrachten kunnen aantrekken, om dat er nu ook in het noorden krapte is op de arbeidsmarkt. Het aanbod van mensen die voor plaatsing in de indus trie in aanmerking zonden komen, wordt vrijwel gecompenseerd door de reeds bestaande vraag. Dit heeft drs. J. W. de Pous op 20 juni verklaard bij het mondelinge overleg met de vaste commissie voor economi sche zaken uit de Tweede Kamer over de achtste industrialisatienota. Drs. De Pous was toen (demissionair) minister van economische zaken. De minister zei, dat van een achter blijven van het noorden bij het zuiden geen sprake is. Hij gaf ter verduidelij king van dit standpunt een overzicht van de premieverzoeken verband hou dende met industrievestiging ingediend na 31 augustus 1962: Groningen: aan tal: 2, m2: 46.524; Friesland 2, 1012; Drente 1, 1600; totaal noorden 7, 49.136; Zeeland 3, 9542; Noord-Brabant 2, 6703; Limburg 0, 0; totaal zuiden 5, 16.245. De minister gaf toe dat zich de laatste tijd enige gevallen hebben voorgedaan van opheffing of inkrimping van be staande bedrijven en van het niet door gaan van voorgenomen vestigingen. Al les bij elkaar genomen is dit aantal vol gens drs. De Pous beperkt. De oorzaken zijn incidenteel en uiteenlopend van aard en er kunnen geen algemene con clusies ten aanzien van de industriële ontwikkeling in het noorden van het land uit worden getrokken. Advertentie 26 mooie kleuren-5 transparante houttinten UUI I Itaai S ifcJ Is# I 87 99 De Britse astronoom Sir Ber nard Lovell heeft in een brief aan Amerikaanse ruimtefunc tionarissen gezegd dat de Sow- jet-Unie de plannen heeft opge geven om een bemand ruimte vaartuig naar de maan te zen den. De Russen zouden wel geïnteresseerd zijn in een gezamenlijke poging hier toe, zo is gisterochtend meegedeeld door de Amerikaanse senator Clinton Anderson, voorzitter van de senaats commissie voor ruimteonderzoek. Sir Bernard schrijft in een brief over zijn bezoek aan Rusland aan James Webb, hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, dat de voorzitter van de Russische academie van wetenschappen, Kel- dysj hem had gezegd dat de „maan- plannen" om drie redenen waren op gegeven. De Rusen hebben nog geen midde len gevonden om de ruimtevaarders te beschermen tegen de dodelijke uit werking van intensieve uitbarstingen van zonnestraling. t Zij kunnen niet genoeg materiaal lanceren voor een bruikbare bemande vlucht met redelijke garantie voor een veilige terugkeer op aarde. Zij zijn ervan overtuigd, dat de pro blemen met betrekking tot bet maan- onderzoek goedkoper en sneller kun nen worden opgelost door het zenden van instrumenten naar de maan. Keldysj had ook gezegd te menen dat het werk op internationale basis moet worden geformuleerd. In zjjn antwoord aan Sir Bernard schrijft Webb, dat als de Russen ge- interesseerd zijn in samenwerking bij het ruimteonderzoek „we zullen uit zien naar de mogelijkheid van verder onderzoek" door middel van gesprek ken tussen Amerikaanse ei sche geleerden. De politie van Hilversum heeft meege deeld, dat donderdagavond, uit een slaapkamer van een bungalow aan de Bachlaan in Hilversum, bewoond door het echtpaar De Leeuw een aantal sie raden tot een totale waarde van f 30.000 is ontvreemd. De bewoners zaten op dat moment naar de televisie te kijken. De inbrekers de politie denkt aan meer dan één persoon - hebben zich toegang tot de kamer verschaft (een van de slaapkamers die het verst van de zitkamer is verwijderd, de gehele bun galow is gelijkvloers) door het opschui ven van een ijzeren luik. Na het openen van een raam konden ze de slaapkamer binnenkomen. Daar stonden op een toi lettafel drie doosjes met hun kostbare inhoud als het ware voor het grijpen. Het parlement van Monaco heeft vrij dagochtend vroeg de conventie geratifi ceerd die een einde maakt aan de belas tingvrijheid in het staatje. De conventie was vorige maand door de Franse natio nale vergadering geratificeerd. Monaco heeft erin toegestemd belasting te heffen van zaken die meer dan 25 procent van hun handel met Frankrijk voeren. Franse onderdanen die in Mona co wonen zullen Franse inkomstenbelas ting moeten betalen, tenzij zij reeds voor oktober 1957 in Monaco woonden. Het Wereldgebeuren De voortschrijdende politieke bewust wording in Aziatische en Afrikaan se landen heeft ertoe geleid, dat ook aan de „ondergeschikte" positie van de vrouw in die landen, geleidelijk een eind komt. De vrouw is niet meer zo sterk door de traditie gebonden aan het huisgezin en zij neemt meer dan vroe ger deel aan allerlei maatschappelijke activiteiten. Nu al zijn er in deze lan den vrouwen, die een grote rol spelen in het openbare leven. Men kijke bijvoorbeeld naar mevrouw Ngo Dinh Nuh, een dame, die als Zuid- vietnamese en als inwoonster van Sai gon kans heeft gezien zoveel politieke activiteit te ontplooien, dat de halve wereld weet wie zij is. Zij komt regelmatig in de wereldpers aan het woord en ze heeft het zelfs be staan de verontwaardiging te wekken van de Amerikaanse regering, waarna ze prompt verklaard heeft, dat ze zich door de Amerikanen niet de mond wil laten snoeren. Mevrouw Ngo is in feite niet meer dan de schoonzuster van de heer Ngo, die president is van de Zuidviet- namese republiek. Omdat de president ongehuwd is, speelt ze de rol van „eer ste dame" in het presidentiële paleis. Zij vatte die taak zó op, dat ze verant woordelijk was voor het lichamelijk wel zijn van de president en daarnaast ook zijn voornaamste adviseuse en een enigszins dwingende adviseuze moest zijn waar het de staatszaken van Viet nam betrof. Zo dwingend was ze soms, dat de pre sident een enkele maal woedend op haar werd. In Saigon wordt verteld, dat hij haar eens een vaas naar het hoofd ge worpen heeft, toen hij haar duidelijk wilde maken, dat hij zelf ook nog iets te vertellen wilde hebben. In Amerikaanse kringen te Saigon over heerst thans de mening, dat mevrouw Ngo een wat stijfkoppige en iastige da me is, die door haar activiteiten de bin nenlandse vrede in Vietnam bedreigt. Zij bemoeit zich op dit ogenblik inten sief met het conflict, dat in Vietnam woedt tussen de boeddhistische monni ken en de regering van president Ngo. De familie Ngo is katholiek en de boed dhistische monniken verwijten aan deze familiq, dat zij aan de boeddhisten, die de grote meerderheid van de bevolking vormen, te weinig godsdienstvrijheid zou laten. Dat heeft aanleiding gegeven tot relle tjes, tot inschakeling van politie en mi litairen en tenslotte tot vele tientallen arrestaties, vernielingen, enz. Nu zitten er in de regering van presi dent Ngo uiteraard ook verscheide ne ministers, die de boeddhistische leer aanhangen en een van deze ministers leidt thans een commissie van onder zoek, welke alle klachten bekijkt, de gevallen van arrestatie nagaat. De rege ring hoopt op die manier tot overleg met de boeddhisten te komen. Jammer genoeg hebben de boeddhisten laten weten, dat ze niet willen onderhan delen als niet tevoren alle arrestanten vrij worden gelaten en bepaalde schade vergoedingen worden gegeven voor ver nielingen, welke onder meer door sol daten werden aangericht in boeddhisti sche tempels. Dat is een nogal straffe eis en daarom is mevr. Ngo woedend. Mevrouw Ngo is van mening, dat haar schoonbroeder en zijn regering niet pit tig genoeg optreden tegen de betogende boeddhisten. Zij staat een politiek van de harde hand voor en zij verklaart openlijk, dat de religieuze betogingen opgezet werden door een luidruchtige minderheid in het land, waartegen de familie Ngo een solide meerderheid van welmenende burgers kan stellen. Aan persmensen zei de militante me vrouw Ngo, dat de Amerikaanse ambas sade in Saigon de regering van Vietnam had bedreigd en van die regering de be lofte had willen afpersen, dat mevr. Ngo haar mond zou houden. Zij was „woedend" daarover en bezwoer open lijk, dat degenen, die haar het zwijgen wilden opleggen dan maar eerst de boeddhistische monniken tot kalmte moesten brengen en daartoe waren deze „bedreigers" niet in staat. „Ik zou", zo riep ze uit, „tegenover die monniken nog tien keer harder hebben toegeslagen, want zij overtreden de wet". Daartegenover stellen de Amerikaan se adviseurs in Vietnam, dat de po sitie van president Ngo bedreigd wordt als de relletjes voortduren. Tot nog toe zijn de Vietnamese troepen loyaal ge bleven aan de president, maar zij be staan in grote meerderheid uit boed dhisten en op den duur zouden deze troepen wel eens kunnen weigeren nog langer de bevelen van president Ngo uit te voeren. De Amerikanen zouden dat bijzonder onaangenaam vinden, juist nu de strijd tegen de communistische Vietcong- rebellen succesvol verloopt. De twist met de boeddhisten vormt inderdaad een nieuwe bedreiging voor een rustige op bouw van het toch al zo zwaar getrof fen land. Duurt deze godsdiensttwist langer dan bijvoorbeeld drie maanden, dan kan een godsdiensttwist uitgroeien tot een politieke herrie. De leiders van de boeddhisten zullen dan stellig het af treden van president Ngo eisen, waar bij ze ook zullen verlangen, dat vele katholieke ambtenaren ontslagen wor den. Eeen veeg politiek teken is, dat de boeddhistische leiders reeds aanvin gen de „wereldopinie" te bewerken. Men heeft in bepaalde oosterse en Afri kaanse landen nogal een overdreven idee van de wereldopinie en men gelooft, dat via „geschrijf en gewrijf" in de wereldpers en in internationale bijeen komsten veel bereikt kan worden, ook als het gaat om het wegwerken van de eigen regeerders. Er zou al een propagandacomité zijn gevormd, waarin deskundigen op het gebied van de publiciteit zitting heb ben. Ook zou de boeddhistische "propa- gandacentrale in Parijs en in Cambodja ingeschakeld worden. Mevr. Ngo brengt haar familie wel in een moeilijk parket! Rudolf Slansky, de voormalige secreta ris-generaal van de Tsjeehoslowaakse communistische partij die in 1952 voor hoogverraad en spionage ter dood is ge bracht, is „gerechtelijk" gerehabiliteerd, zo heeft het orgaan van de Tsjechoslo- waakse communistische partij gemeld. Het blad berichtte dat het hooggerechts hof in Praag de afgelopen weken de von nissen van de voormalige hoge rege- rings- en partijfunctionarissen die des tijds ten onrechte zijn gestraft in het openbaar had herzien. Het hof had voorts „burgerlijk en gerechtelijk eer herstel" verleend onder meer aan wijlen Slansky. Tegen de gerehabiliteerden wa ren destijds verzonnen beschuldigingen ingebracht door „bepaalde functionaris sen van de staatsveiligheidsorganen", al dus het blad. Tijdens de bestudering van de politieke processen uit de periode 1950-1954 was het hooggerechtshof tot de ontdekking gekomen, dat Alexei Cepicka, voormalig minister van defensie en schoonzoon van wijlen president Gottwald), en Vla dislav Kopriva, voormalig minister van staatsveiligheid, het socialistisch-Leni- nistisch recht „op misdadige wijze" heb ben geschonden. Op grond hiervan heeft het centrale comité van de Tspechoslo- waakse communistische partij besloten, hen alsnog uit de partij te stoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3