0E BILT „Neptunus" korde voor Zierikzee mosselen op KAMPERLAND trekt de eerste jachtjes al naar zijn steigers Restauratie Gevangentoren in Vlissingen vrijwel voltooid Zeeuwse ALMANAK Middelpunt van krijgsverrichtingen Campings helpen de bezoekersfiles in het hoogseizoen opvangen tegen insecten VERWACHT. WOESTE RIT VLISSINGSE AUTOHANDELAAR IN ROTTERDAM-ZUID Weer sperziebonen doorgedraaid Gouden mosseltje voor Zierikzeese koningin Plan voor accommodatie 250 pleziervaartuigen FABRIEKJE VAN „KRAAIEPOTEN" ONTDEKT Voor goudzout Frei Gebrom Historisch HET WEER IN EUROPA Wielrijdster ernstig gewond bij botsing te Retranchement 2 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N T VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 Londen, zwaar bewolkt, 19 gr. Brussel, regenbui, 19 gr. Luxemburg, regen, 15 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 19 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. München, regen. 17 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 16 gr. Locarno, onweer, 26 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 20 gr. Rome, half bewolkt, 23 gr. Madrid, half bewolkt, 31 gr. Mallorca, onbewolkt. 30 gr. KOEL WEEK Wisselend bewolkt met enkele versprei de buien. Overwegend matige noordwes telijke wind. Koel weer. (Van onze weerkundige medewerker) Achter het regenfrontje dat ons gisteren passeerde, zijn wij in een koelere lucht stroom gekomen. Vandaag overwegend droog met opkla ringen en een zwakke tot matige wind tussen west en noord-west. In de mid dag ongeveer 18 19 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: later weer aanvoer van wat minder koele lucht waarbij ons tij dens het weekeinde opnieuw een sto ringsfront van de oceaan kan bereiken, waarmee het strandweer wisselvallig blijft. ZON EN MAAN 10 augustus Zon op 5.14 onder 20.16 Maan op 22.50 onder 11.19 Jachtjes aan een provisorisch stei gertje in de haven van Kamper land. Een nieuw bewijs, dat voor Noord-Beveland een goede toeris tische toekomst is weggelegd. (Foto P.Z.C.) huur. Op het ogenblik heeft dit kam peerterrein een capaciteit voor onge veer achthonderd gasten. Maar vol gend jaar zullen er meer een plaats je kunnen vinden. „Tentenvlakte" Het sportterrein dat de gemeente van landbouwer Schippers huurt, zal ook worden omgezet in een tentenvlakte. De gemeente Wissenkerke legt in Kamperland een nieuw sportveld aan. Zodra de voetballers dus hun club- vlag bij de .Molenhoek" hebben op gerold, zullen de zeildoeken van de kampeerders worden uitgerold en ge spannen. Zullen er caravans het ter rein kunnen oprijden. Ook hier kun nen de bezitters van jachtjes zonder woonaccommodatie terecht. De heren Schippers en van Nieuwenhuijzen lopen ook nog steeds rond met het plan om hun camping het aanzien te geven van een aantrekkelijk „woon plantsoen". Achtentwintig kampeer- huisjes van het blokhuttype in een ring van groen en rust. Kamperland doet dus alles om de toeristen, die „verliefd" zijn ge worden op haar Bevelandsé char mes, te verwennen. De gemeente Wissenkerke krijgt een boeiend aspect bij haar plattelandskarak ter. „De Banjaard", strandvertier, kampeerplaatsen, een jachtha ven.... Het heeft maar weinig gescheeld of in de Steven Hogedijkstraat te Rotterdam- Zuid had een wegpiraat woensdagmid dag van het publiek een pak slaag ge kregen. De man, de Vlissingse auto handelaar P. K., had tijdens het spits uur, na een grote hoeveelheid bier te hebben gedronken, het verkeer op ern stige wijze in gevaar gebracht. Een kastelein in Zuid belde de politie, dat de man bij hem vijftien grote glazen bier had gedronken, tot grote schrik van de caféhouder in een auto was ge stapt en weggereden. In de surveillance wagen gingen enkele politieagenten op zoek. Inmiddels meldde de brugwachter van de Binnenhavenbrug, dat hij een man nogal vreemd met een auto had zien schutteren voor de brug toen die open stond. Op het Stieltjesplein ont dekten de agenten de gezochte. Zij ga- van een stopteken, waarop de man in derdaad stilhield. Een politieman ging er op af, maar nauwelijks was hij bij hem of de man gaf vol gas en ging er met een snelheid van ongeveer 80 kilometer vandoor. Van het Stieltjes plein de Rozenstraat in, weer naar het Stieltjesplein, de Nassaukade, de Oran jeboomstraat en tenslotte de Steven Hogedijkstraat. Daar wist de politie hem klem te rijden en hem te arresteren voordat het woedende publiek zich er op „doorslaande" wijze mee kon be moeien. Het bleek de 35-jarige auto handelaar P. K. uit Vlissingen te zijn. De man had geen rijbewijs, want zijn rijbevoegdheid was hem tot maart van het volgend jaar ontzegd. Op de Bergen-op-Zoomse groente- en fruitveiling zijn donderdagmorgen weer een 120 ton dubbele sperziebonen aan gevoerd, waarvan ruim de helft moest worden doorgedraaid. De prijs van de verkochte sperziebonen lag even boven de minimumprijs van 0,30 per kg., Dat de mossclcuituur Zierikzee in de loop der eeuwen al heel wat goud en zilver heeft opgeleverd, heeft het ge meentebestuur op de visserijdag 1963 in kostbare symbooltjes tot uitdruk king gebracht. De drie dames, die op dit feest als ambassadrices van de Zierikzeese mossel optraden, zullen een kleinood als herinnering aan deze ééndaagse functie bewaren. Burge meester mr. F. Th. Dijckmeester overhandigde de mosselkoninging, mevrouw M. Schot-Rentier, namelijk een miniatuur-mosselschelp van goud. Voor haar beide hofdames, mevrouw M. Rijsdijk-Praet en mevrouw M. Kouijzer-Tottée, was er zo'n mossel- scheipje van zilver. Alles onder dank voor de bewezen diensten.... (Advertentie) (Vervolg van pag. 1 trompetten. De god van de zee met zijn mantel van visnet, waarin schel pen en wier haakten, met zijn drie tand en zijn gouden kroon Huib Schot was er nauwelijks in terug te vinden vertrouwde de vissers voor een dag zijn mosselmajesteit met twee hofdames toe. „Dit jaar dus geen prinses", zo viel zij bij de ge nodigden maar meteen met de deur in huis. Ze maakte de aanwezigen in de raadzaal attent op de gewichtige gebeurtenis, die een uur later mid den op de Oosterschelde te wachten stond: het opkorren van de eerste verse mosselen van het seizoen. De burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, droeg een fraai boeket aan als „hulde en bewonde ring voor de mosselkoningin en haar metgezellinnen". Met Neptunus had de burgemeester nog een mosseltje te knispen. Van de schutspatroon, die op de stadhuistoren de windrichting aangeeft wilde hij nu graag weten, uit welke hoek die waait voor de vissers. En de burgemeester was met deze vraag de tolk van alle omstanders, de besturen van de visserijverenigingen uit de andere Zeeuwse oester- en mosselcentra. De mosselcultuur staat Het boegsprietlopen boven de Nieuioe Haven van Zierikzee was donderdag weer een even traditio neel als attractief onderdeel van de visserijdag 1963. (Foto P.Z.C.) er op het ogenblik uitstekend voor. Maar er is verandering op til", aldus burgemeester Dijckmeester. „We zien uit naar een nieuwe Delta-toekomst voor Zierikzee, maar vragen ons te gelijk af, hoe het onze mosselcultuur zal vergaan. „Daarom trok hij een vergelijking met een uitbreidingsplan van een gemeente. Ieder gemeentebe stuur dat zich respecteert, verleent daarbij volgens Zierikzees burge meester een loyale schadevergoeding. „Waarom moet dat voor onze vissers nu zo lang duren. Waarom worden zij prijsgegeven aan niet ingeloste toezeggingen. Waarom moet er zo een smet op het Deltaplan komen?" Zich tot Neptunus richtend zei hij: „We zullen hopen, dat er een andere wind gaat waaien. We laten ons niet terneer slaan en zullen toch de vlag uithangen Aan de Nieuwe Haven was dat een feestelijk gezicht, toen de mosselko ningin met haar gevolg en voorafge gaan door Neptunus in een calèche naar de schepen reed. Maar op een van die kotters stond ook een leus geschilderd: „Voor 't Zeeuwse goud de Oosterschelde zout..." Na de ver regende vlootschouw presenteerde „Helpt Elkander" in „Mondragon" een lunch aan de genodigden. Het was een mooie zomerdag en het strand van Cadzand lag uit nodigend te blikkeren in de zon. „We gaan vroeg naar het strand", besloot de familie. Maar daar wachtte hen een teleurstellinghet strandhokje kon niet open, ivant een oudere man plus jonge vrouw zaten stevig gearmd tegen de deur. En aangezien het Duitsers waren, voelden ze er niets voor om hun mooie plaatsje (uit de wind en in de zon) te verlaten. Meneer deed een vriendelijk ver zoek in die richting, maar hij kreeg ten antwoord dat het „Strand frei ist!" En terwijl vader, moeder en kroost, gewapend met emmertjes tassen en schepjes toekeken, on derbrak het tweetal even het min nekozen, om zo achteloos mogelijk een sigaret op te steken. Vader liet het er niet bij zitten. Hij draaide de deur van het slot en probeerde deze open te wrikken met een van de schepjes. Hoewel dit, gezien de dikte van de rug die ie deur dichthield, onbegonnen werk was, had meneer na enige tijd toch succes, want het Duitse tweetal zat kennelijk niet rustig meer en stond kwaadaardig mom pelend op. .JJoera, onze stranddag kan be ginnen dacht de familie vrij en blij, maar onmiddellijk bleek op nieuw dat het „Strand frei ist!". want het edele duo schoof zo ver opzij, dat de deur net open kon draaien, een centimeter langs de hierboven reeds genoemde rug. De strandpret was er voor de fa milie ver af en ernstig in zijn vrije beweging en privacy belemmerd, zon de vader op nieuwe maatrege len. Hij ging een eindje wandelen met zijn kroost, sprak ernstig met de kinderen en keerde terug met vele emmertjes water. Alles wat maar water kon bevatten werd erbij gesleurd en toen begon tot grote vreugde van de kinderen daar voor dat hokje een wild en woest gevecht met water en zand. waarvan ze erg genoten hebben. Volkomen toevallig lag het minne kozend duo precies in de vuurlinie en toen de twee Duitsers haastig hun biezen pakten, hoorden ze nog steeds de vader het gevecht aan moedigen met de strijdkreet: ,(Het Strand ist frei, het Strand ist frei De deur slaat krakend dicht. Hoog rijzen de muren op: dat is dus de binnenkant van de Gevangentoren in Vlissingen. De Vlissingers noemen de toren nog altijd dp „bomvrije". Gebruik dat woord in de Scheldestad en iedereen wtat waarover het gaat; het is de toren op de boulevard, waarover de laatste jaren zo heel veel te doen is geweest: ingezonden stukken in de kranten, raadsdiscussies en wat al niet meer. De restaratie kostte nogal een lieve cent en menigeen vroeg zich af, of het nu wel verantwoord was voor een dergelijke sta-in-de-weg uit een ver verleden, zoveel geld uit te geven. Maar goed, de toren is gerestaureerd en men moet zeggenhet bouwwerk ziet er nu voortreffelijk uit. Alleen de deur kraakt nog. Maar dat gaat veranderen. Meneer Antheunisse van gemeentewerken stelt ons gerust: „Er moet nog wel het een en ander aan gebeuren". Een vaal licht sluipt door de smalle gaten in de dikke muren naar binnen. Deze muren van kleine rode baksteentjes zien er beneden lelijk uit, maar meer naar boven toe zijn ze schoongemaakt. De vloer van de toren zal echter verhoogd worden, zodat het minder fraaie metselwerk dan niet meer te zien zal zijn. De trap, die naar een volgende verdieping voert, begint daarom nu nog op ongeveer twee meter hoogte, zodat het nog wat klim men vergt om deze trap te be reiken. Van de eerste trede heeft men een goed zicht op de bene denverdieping. De ronde vloer met scheuren en kapotte plek ken, de nissen in de muren, de galmgaten, de donkere ruimte zelf, dit alles roept herinnerin gen op aan sombere gewelven met jammerende gevangenen en norse cipiers. Dat zelfs onze voorouders het verblijf voor de gevangenen in de toren en het aangrenzende gebouw niet ver antwoord achtten, blijkt wel uit een brief in 1871 aan de Domein- raad, waarin verzocht werd iets aan het verblijf van de gevange nen te doen, „opdat men de ram pen dezer ongelukkigen soveel mogelijk verzagtte" De uitgesleten treden van de trap vertellen van vele krijgslieden, die in de loop der tijden langs deze trap naar boven zijn gegaan om hun ein deloze wachtrondjes te lopen. De nau we doorgang doet vermoeden, dat de mannen vroeger een niet al te stevig postuur hadden. In ieder geval wringt men zich met moeite naar boven. Op de verdieping waar men nu belandt, ligt op de vloer nog asfaltpapier. De planken liggen ook hier gereed om gelegd te worden. Maar wat Is dat gebrom Waar komt liet vandaan? Elektrische leidingen, die lawaai maken, zoals dat wel eens voorkomt? Geen sprake van: gewoon de wind, die door spleten door de mu ren waait. En wat voor muren. Juist via die spleten is te zien hoe dik ze eigenlijk zijn. Als men door de smalle gaten naar buiten kijkt, ziet men eerst een dikke steenlaag van zeker twee meter. Voor die gaten staan is echter niet aantrekelijk, want de wind waait precies in het gezicht. Als de toren klaar is, zullen de bezoekers daar overigens geen last meer van hebben, want er worden glas-in-lood ruitjes voor geplaatst. In de muur zit een grote kast, die dienst deed als munitiekast. Hier zijn dus eeuwen lang soldaten geweest. Boven hun hoofden drentelden hun makkers over de wering Zij keken uit naar vijanden, die misschien van overzee kwamen. Dat was ook de re den, dat de toren en de muren ge bouwd werden. In 1489 besloot Philips van Bour- gondië „de stad Vlissinge te doen bemuyren en met vesten rondsom te doen versekeren". Vooral van de zeerovers uit Sluis had de stad Vlissingen veel last. De vroede vaderen hebben vaak zorgelijk met de hoofden geschud als die snoodaards van de overkant met hun kleine scheepjes naar Walche ren kwamen om de zaak hier te plunderen. Trouwens, het is een historische plaats bij uitstek. Graaf Leicester werd hier opgewacht door prins Man- rits jawel, de man die door konin gin Elizabeth van Engeland gestuurd werd om de Staten bij te staan. In ruil daarvoor kreeg de Britse vorstin enkele pandsteden, waarvan Vlissin gen er één was. Leicester en Elizabeth ze zijn hi storie geworden, maar de Gevangen- toren is nog altijd actualiteit. Zozeer zelfs, dat men niet in de eer ste plaats meer aan historische figu ren denkt als men het over de toren heeft, maar aan bijvoorbeeld meneer Reinier Zwolsman. Men weet: deze moderne ondernemer heeft de laatste jaren nogal wat belangen in Zeeland verworven en hij of liever gezegd zijn maatschappij is de huurder van de Gevangentoren Men heeft het plan om dit historische bouwwerk nu te gaan bestemmen voor recreatie doeleinden. Er is reeds gesproken over het inrichten van een zeeaqua rium in de toren, doch definitief staat nog niets vast. AAN EEN PROVISORISCH steigertje in de landbouwhaven van Kamperland liggen op het ogenblik jachtjes gemeerd. Ple ziervaartuigjes, die het Veerse Meer opgaan en deze langza merhand tot een badplaats uit gegroeide recreatiehoek in de westpunt van Noord-Beveland als hun thuishaven hebben uit gekozen. Zoals gezegd: het is nog provisorisch. Kamperland staat nog maar aan het begin in het aantrekken van de wa tersport. Maar de ranke bootjes langs de smalle aanlegplaats liggen er als een bewijs, dat het menens is. Vooral wanneer de gemeente Wissenkerke kans ziet om haar jachthavenplan voor Kamperland te realiseren, zit er een nieuw stuk toekomst in voor deze thans nog zo rusti ge streek van Zeeland. Advertentie Aan het eind van het langgerekte havenkanaal moet die jachthaven komen. Met ruimte voor 250 plezier vaartuigen. In boxen en aan goed ge outilleerde loopsteigers zullen de be zitters van deze jachten hun plaats je voor de nacht kunnen opzoeken. „Het is een leuk plan", zo heeft bur gemeester P. Wisse van Wissenkerke ons enthousiast verteld. De raad was er erg voor geporteerd om Kamper land ook te laten meeprofiteren van de nieuwe ontwikkeling op en rond om het Veerse Meer. Op het ogenblik berust het plan in Den Haag. En in dit vakantieseizoen ziet men in Kamperland nog weer eens onderstreept, dat de jachthaven ideeën beslist niet voorbarig zijn ge weest. Over water en over land, ach ter auto's aan zien de bewoners van Kamperland de jachten hun dorp bin nenglijden. „We moeten straks aar dig wat kunnen opvangen", heeft burgemeester Wisse ons verzekerd. Welnu, er wordt aan gewerkt. Zo ligt deze zomer voor het eerst bij voorbeeld in de directe omgeving van het dorp en de haven een nieuwe camping te wachten. „Molenhoek" hebben de initiatiefnemers K. J. Schippers en J. L. van Nieuwenhuij zen hun terrein met een oppervlakte van voorlopig één hectare ge noemd. Het is een keurig verzorgd kampeerterrein met alle moderne comfort en vijftien caravans voor ver- Niets herinnert nog aan de ru moerige krijgsverrichtingen, waarvan de toren zo vaak het middelpunt is geweest. Maar na jaren van verguizing staat hij er weer in al zijn glorie. We zeiden het reeds: er is veel gepraat over het voor en tegen van de restauratie. In de taveer ne, die rond de eeuwwisseling in de toren was gevestigd, versier den spreuken van Cats de wan den. Een van die spreuken luid de: „Oordeelt niet, eer ghy het siet". Op het uiterlijk van de toren afgaand, zullen zelfs te genstanders van de restauratie nu tot een gunstig oordeel ko men. Na jaren van verguizing staat hij er weer (Foto P.Z.C.) „Neptunus" in eigen persoon heeft donderdag op de Oosterschelde voor Zierikzee in een mand de eerste mosselen van het nieuwe seizoen uit het water aevist. (Roto P.Z.C.) Bij het natuurreservaat Het Zwin te Retranchement is woensdag omstreeks half zes een 64-jarige wielrijdster, me vrouw S. A.-M. uit Retranchement, zo danig aangereden door een auto dat zij met zeer ernstige verwondingen moest worden opgenomen in het St.-Antonius- ziekenhuis te Oostburg. De bestuurster van de auto, mevrouw D. uit Nieuwvliet, was bezig haar wa gen op de weg langs het kanaal te keren en verloor daarbij de macht over het gaspedaal. Bij de aanrijding liep de 64-jarige mevrouw A. een dubbel bek kenfractuur, een beenbreuk en enkele beschadigde ribben op. Woensdag hebben ambtenaren van de centrale douanepost te Axel in samen werking met de rijkspolitie te St.-Jan- steen in een werkplaats in St.-J an steen een complete installatie voor het ver vaardigen van zogenaamde „kraaiepo- ten" ontdekt. Deze kraaiepoten, vier puntige ijzers, worden de laatste tijd veelvuldig door de smokkelaars ge bruikt om te trachten de achtervol gende douane-auto's door lekke banden uit te schakelen. De hele installatie, bestaande uit een knipmachine, een buigmachine en een lasapparaat werd in beslag genomen. Ook werden zeven dozen kraaiepoten met een inhoud van 1050 stuks en 92 staven ijzer, die moeten dienen voor de vervaardiging van deze door de wegge bruikers zo gevreesde ondingen, in be slag genomen. Bij het verder speuren in de werkplaats werd tevens 650 kg boter gevonden, die onder jutezakken verbor gen was. Ook de boter werd geconfis- ceerd. Tegen de 22-jarige auto- en bo- terhandelaar W. V. uit St.-Jansteen werd proces-verbaal opgemaakt. Voorzitter B. W. Schot begroette er de gasten en de voorzitter van „Zevi- bel", burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst greep er nog even terug op de toespraak van mr. Dijckmeester 's morgens. „Het is een Haagse wind waarop we tegenop moeten tornen. En nu gaat het er maar om, dat de vissers er niet bekaaid afkomen...." Maar de heer Lockefeer had vertrou wen in de vitaliteit en de levenskracht van zijn „volkje". In Zierikzee konden duizenden men sen later op de dag zien, dat de vis sers de moed niet laten zakken. Ze zorgden voor een vrolijk feest met tal van daverende attracties. In de Nieu we Haven werden eerst zwemwed strijden gehouden. Een uur later trad een ploeg boegsprietlopers aan, uit gedost in de meest bizarre kostuums. Stuk voor stuk kwamen ze in het water terecht na een hopeloos balan ceren op de met olie ingewreven mast. Maar op het laatst kreeg het ploegje bogne met de jury en ook die moest eraan geloven: de plomp in. Het avondprogramma zette in met een rondrit van de mosselkoningin achter de harmonie „Kunst en Eer". Op het Havenplein zorgde de bemanning van de vloot voor een opwindende show en reikte majesteit mossel de prijzen uit. „Kunst en Eer" zorgde met een goed verzorgde taptoe voor een klinkend slot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2