Peter Post verloor in de finale achtervolging profs van Faggin Jo de Roo winnaar van de Acht van Chaam 1 Boete van ƒ80,- voor te snelle bromfietser Financiële berichten HENK NIJDAM LEGDE BESLAG OP DE BRONZEN MEDAILLE JONGSTE NUMMER ZEEUWS TIJDSCHRIFT: GEVARIEERD NIEUWS UIT DE KERKEN Naslepen van strenge winter voor kantonrechter Middelburg België grote winnaar Vier titels Succes na matig seizoen Proost mi Os! diilim ui llffllffl en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter Eindsprint bracht de beslissing Veel koelhuisboter ging naar de correctiegebieden REGIONALE WERKPLAATSEN NU „CENTRA VOOR VAKOPLEIDING" STAKING BIJ SHELL IN HOUSTON TEN EINDE Amateurs WATERSNOOD IN SPANJE Mei nieuwe rubriek „Bloknoot" van Verburg Uitkeringen uit „Brood voor het hart" Gereformeerde oecumenische synode in Ver. Staten Kerkelijke hulp voor Skopje Kerkelijke mutaties VERBEURDVERKLARING VAN HET IN BESLAG GENOMEN VERVOERMIDDEL GEËIST Stukgoedvervoer via Amsterdam iets teruggelopen Niet duidelijk Listig Vrijsoraak Botsingen op gladde wegen Arts reed te hard onder moeilijke omstandigheden Stuurloos Geen voorrang Tabaksindustrie Philips overweegt uitbreiding van de produktie Dividenden DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT 1 (Van onze speciale verslaggever) België is de grote overwinnaar geworden in de strijd om de wereldbaantitels 1963. Terwijl reeds eerder De Loof en Sercu de hoogste eer behaalden, reden gisteravond op Rocourt Jean Walschaerts en Leo Proost naar nieuwe triomfen. Eerste bij de amateur-achtervolgers en de prof-stayers. En terwijl onze zuider buren feest vierden, beleefden Peter Post en Henk Nijdam een grote teleurstel ling. De Italiaan Leandro Faggin gunde hen slechts het zilver en brons, terwijl hij eindelijk na vele vergeefse pogingen het goud kreeg bij de prof-achter- volgers. Peter Post had de Italiaan zeven ronden bijgehouden. Juist toen iedereen in het stadion begon te denken aan een Nederlandse triomf, maakte Faggin met een tussensprint het gat groter, Weg liep de Italiaan en Peter Post wist zich geslagen. 10, 30, 30, 60 meterStroever gingen de benen van onze land genoot, die zo dolgraag de regenboogtrui had veroverd en er toch weer naast zou grijpen. Want Leandro Faggin zou niet meer verslappen. Negen jaar geleden had hij in Keulen bij de amateurs op de hoogste treden van het erepodium gestaan en nu ten slotte zou hij ook de beste profs van de wereld achter zich laten. Tweede in 1958 achter Rivière, derde in 1961 te Zurich en vorig jaar in Milaan tweede achter Henk Nijdam. Wat Henk Nijdam gisteravond nog pres teerde, was al meer dan verwacht werd. Hij versloeg Fornoni, de andere Italiaan, met nauwelijks waarneembaar verschil in een duel om de derde plaats. Dank zij een zeer snelle laatste ronde, waarin hij een kleine achterstand in driehonderdste seconde voorsprong om zette (6.30.39 tegen 6.30.42). In de halve finale had Peter Post geen moeite gehad met Fornoni. De Italiaan mocht nog zo dapper beginnen, maar reeds na twee ronden was het duidelijk dat onze Amstelvener op roem belust, zou gaan winnen. De snelle start had Post 20 meter voorsprong geschonken en toen die opgevoerd was na zeven ronden naar 60 meter, geloofde onze landgenoot het wel. Een paar uur later moest het duel tegen Fagin toch nog komen? For noni werd daardoor behoed voor een de bacle. Hoe rustig Post het gedaan had bleek uit de tijden 6.32.83 tegen 6.36.44. Toen reeds wist Peter Post dat hij het vaandel ditmaal in plaats van Henk Nij dam moest verdedigen. Onze ex-wereldkampioen ging stroef tegen Faggin, zat volkomen vast en na anderhalve ronde schonk hij als een galant titelhouder de revanche aan de Italiaan die vorig jaar op de Vigorelli-baan voor eigen publiek zo smadelijk verloren had. hem werd zelfs een lap door Proost niet bespaard. Karl Heinz Harsell startte voorop met Horbert Koch in tweede jjositie. Onze landgenoot kon zich tien minuten hand haven op deze gunstige plaats. Toen spurtte Leo Proost langs hem heen en viel de Utrechter geleidelijk terug naar de laatste plaats. Toch zou er rond de veertig km een kleine opleving komen, waardoor onze nationale kampioen op de zesde plaats kwam, maar daarna verdween het rood-wit-blauw definitief naar de kansloze achterhoede waaruit Koch tien kilometer voor het einde door opgave zelfs helemaal zou verdwijnen. Nog twee wereldtitels hebben de Bel- §en dus op de laatste avond van de aankampioenschappen in Rocourt aan hun totaal toegevoegd, zodat zij ten slotte met vier kampioenschap pen de grote overwinnaars bij de baanwedstrijden zijn geworden. Rij de amateur-sprinttitel van Patrick Sercu en de titel van Romain De Loof bij de amateur-stayers kwamen woensdag avond nog het achtervolgingskampi oenschap van Jean Walschaert bij de amateurs en de wereldtitel van Leo Proost bij de profstayers, op welk laatste nummer ook de tweede plaats voor België, namelijk voor Depaepe. Door Faggin en de profsprinter Santé Gaiardoni kwam Italië tot twee titels, evenals Rusland, dat de ploegachtervol ging won en in Galina Ermolajeva een sprintkampioene had. De negende regen boogtrui, die te Rocourt was te verdie nen, ging naar de Engelse Beryl Burton, de wereldkampioene in de achtervolging dames. Leo Proost heeft zijn belofte ingelost. Op magistrale wijze wees hij de weg aan acht andere prof-stayers naar de finish op Rocourt. Niemand kon de 29-jarige Belg ook maar benaderen, maar in de Belgique dient de grote dank ook uit te gaan naar Pol de Paepe, die vele aanval len voor Proost opving en daarvoor be loond werd met een welverdiende tweede plaats voor de Franse verrassing Var- najo. Voor titelhouder Gulllermo Timo- ner liep deze 100 km finale op een grote deceptie uit. Hij kon niet imponeren en Advertentie L"! Hf! "<v. CS Ilijg! ut:!1"'""!' if m -C* Via het dak van de persbus ont snapte Jo de Roo woensdag aan een schare bewonderaars, nadat hij op fraaie wijze het Brabantse wielerfestijn bij uitstek, de Acht van Chaam, had gewonnen. De po pulaire Zeeuw, die na zijn prach tige resultaten van 1962 dit sei zoen nogal was tegengevallen, greep de zege door in de eind sprint de Belg Van Tongerloo en „good old" Wim van Est, met wie hij ruim anderhalve ronde voor het einde uit het peloton was weg gesprongen, gedecideerd te ver slaan. Onweerstaanbaar kwam De Roo op het laatste rechte eind van uit derde positie naar voren. Van Est capituleerde al snel, maar Van Tongerloo bood iets langer tegen stand. Ook hij moest zich echter meters voor de streep reeds ge wonnen geven. Voordien was er reeds felle strijd ge leverd, voornamleijk met het doel pun ten te verzamelen voor het financieel attractieve premieklassement. De ruim veertigduizend toeschouwers, die langs het parcours een plaats hadden gevon den, zagen hoe daarbij Jan Schroeder en Bas Maliepaard zich het actiefst toonden. Later werden zij evenwel ernstig be dreigd door een vlucht van Ad Bie- mans en Huub Zilverberg, welke laatste zijn metgezel in de dertiende ronde door een lekke band zag terugvallen. (Van onze Haagse redactie) Vóór de overdracht van de correctiege bieden aan Duitsland is naar schatting 1800 tot 2000 ton koelhuisboter uit Ne derland naar deze gebieden gebracht. Dit is gisteren op een desbetreffende vraag in de vergadering van het be stuur van het produktschap voor zuivel meegedeeld. Deze grote hoeveelheid boter, die nu zijn weg verder door Duitsland vindt, is dus vrij van de heffing van invoer rechten bij onze oosterburen terecht ge komen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Duitse fiscus met een naheffing van belasting zal komen. De regionale werkplaatsen voor vak opleiding van volwassenen, zijn met in gang van deze maand van naam ver anderd en zullen voortaan worden aan geduid als „centra voor vakopleiding". Ook in Engeland en Frankrijk spreekt men van vakopleidingscentra. Sinds de tweede wereldoorlog zijn via deze scholingsinstellingen ruim 60.000 geschoolde werkkrachten aan het Ne derlandse bedrijfsleven toegevoegd. De cursisten bestaan in hoofdzaak uit ongeschoolden in de leeftijd van 18 tot 50 jaar. Ook geschoolde werkkrachten, die om de een of andere reden van be roep wensen te veranderen, kunnen voor een herscholing bij deze centra terecht. Op het ogenblik zijn er in ons land 24 van deze centra met in totaal ruim 2000 cursisten. Arbeiders van de Shell oliemaatschap pij in Houston hebben dinsdagavond be sloten weer aan het werk te gaan na een staking die op 18 augustus 1962 was begonnen. De arbeiders waren in staking gegaan na geschillen over werkverdeling, voor rang en arbeidsveiligheid. Vakbondsleiders hadden er bij de Britse en Nederlandse regeringen op aange drongen tussenbeide te komen en ge dreigd de haven van Houston te sluiten voor Nederlandse en Britse schepen als zij dit niet deden. Beide regeringen wei gerden echter doch het dreigement werd niet uitgevoerd. De staking omvatte ongeveer 1500 werknemers. Zilverberg verdedigde zijn winst, die op dat moment dertig seconden bedroeg, nog enige tijd met succes. Drie ronden voor het einde werd hij echter door de jonge Belg Frans Brandts terugge haald. Kort daarop volgde de beslis sende vlucht, die voor de eerzuchtige De Roo zo succesvol zou eindigen. Chaam, met zijn ruim 2700 inwoners éénmaal per jaar een feestend dorp ter gelegenheid van deze traditionele wielerwedstrijd, huldigde de tevreden De Roo uitbundig. De donkere Zeeuw werd zelfs zodanig door de menigte omstuwd, dat hij nog maar één uit weg zag: de vlucht via het dak van de persbus. De amateurs reden vijftien ronden (120 km) in een zeer hoog tempo, waardoor uitlooppogingen schaars waren. Nadat vooral in het begin de Belgen de aandacht op zich hadden gevestigd door een groot aantal premiesprints te winnen, volgde pas enkele ronden voor het einde een vlucht met inhoud. Zes man, onder wie „coming man" Rik Wouters en de rappe Jo van der Vleuten, namen een voorsprong van een paar hon derd meter, maar in de laatste halve ronde kregen zij nog een vijftiental anderen bij zich. In een enerverende eindsprint greep de kleine Brabander Wout Heeren met succes naar de eerste plaats, nadat Van der Vleuten nauwelijks 100 meter voor de finish in kansrijke positie ten val was gekomen, doordat hij geheel aan de buitenkant even een van de hekken raakte. De uitslagen luiden: professionals (18 ronden, 144 km): 1. Jo de Roo (Goes) 3 uur 13 min. 49 sec.; 2. Van Tonger loo (België) z.t.; 3. Wim van Est (St.- Willebrord) z.t.; 4. Victor van Schil (België) 3.14.03; 5. Cees Snepvangers (Zundert); 6. Bas Maliepaard (Willem stad); 7. Frans Melckenbeeck (België); 8. Michel Stolker (Breda)9. Roger De- bruicker (België); 10. Jo de Haan (Klaaswaal); 11. Jos Verachtert (Bel gië); 12. Theo Verschueren (België); 14. Piet Rentmeester (Kalmthout, Bel gië); 15. Toon Rutten (Leende), allen zelfde tijd als Van Schil, 3.14.03. Amateurs (15 ronden, 120 km): 1. Wout Heeren (St.-Willebrord) 2 uur 42 min. 11 sec.; 2. A. van den Breughel (Zwijndrecht) z.t.; 3. Alphons Spruyt (België) z.t.; 4. Ab van Kemenade (Eindhoven) z.t.; 5. Wim Schuiling (Den Haag). KANTONRECHTER MIDDELBURG m Domburg is ivoensdag het jaar lijkse tennistoernooi voor badgas ten begonnen. Ongeveer 125 deel nemers strijden daar vijf dagen lang op de Domburgse tennisba nen om de ereplaatsen. Onder de deelnemers bevinden zich vele pro minenten. Onder andere de Zeeuw se cracks Rina van der Hage, Nordlohne en Hermsen. De leiding van dit toernooi berust bij de heer A. Boone uit Middelburg. Deze foto geeft een beeld van de wed strijden. (Foto P.Z.C.) VWVWMMWVVIAMWWVVUIAAAAAAA/VUVVM/UUMAAAA Drieëntwintig dorpen in de Spaanse provincie Huesca zijn door overstromin gen vrijwel geïsoleerd. De watersnood is het gevolg van zware regenval. Ook in het gebied van Bilbao en Eibar is veel regen gevallen. De plaatsen San Feliu, Tossa, Playa de Aro, Lloret en Santa Cristina aan de druk door toeristen bezochte Costa Brava werden gisteren eveneens door stortregens getroffen. In berichten uit dit gebied werd gesproken van aan zienlijke schade, maar niet van slacht offers. Het nieuwe nummer van het Zeeuws Tijdschrift is door de keuze der artike len levendig en aantrekkelijk gevarieerd van inhoud. Naast een beschouwing over de diverse, qua karakter verschillende Zeeuwen, vinden we een interessant ar tikel over de verdronken plaats Bomme- nede aan de noordkust van Schouwen. Een zeker zo lezenswaardig artikel over de enige Zeeuw die het in het voormali ge Nederlands Oost-Indië tot gouver neur-generaal bracht staat tegenover de vaste bijdragen van mr. Van Splunder, L. W. de Bree en M. P. de Bruin. Bo vendien treffen we een nieuwe rubriek „Bloknoot" aan, zorgde mr. J. C. van Schagen weer voor enkele verrukkelijke notities uit „de oude tijd" en werd een herinnering van een oude Vlissinger op genomen. De naar karakter verschillende Zeeu wen, komen aan de orde in het arti kel van drs. M. C. Verburg: „Zeeland, het huis met de vele bewoners". „De gewestelijke volksaard hier is te sa mengesteld uit allerlei componenten en de vraag is hoe deze componenten bij elkaar te brengen", zo stelt drs. Verburg, waarna hij wijst op de le vensstijlen welke zo talrijk zijn als de verschillende streken, doch binnen die streken is er telkens een grote mate van homogeniteit in het groepsleven. De schrijver gaat verder met er onder meer op te wijzen dat uit voorbeelden blijkt, dat de geesteshouding of de be- schavingsinhoud de wijze van bestaan domineert, en niet andersom. De menta liteitswijziging voltrekt zich reeds, voor dat het nieuwe (waarop men zich dus al instelde) definitief aanwezig is. Zo zul len langzamerhand de markante anthro- pologische verschillen tussen de Zeeuwse gewesten afnemen, aldus drs. Verburg. Hij voegt er aan toe dat het regionalis me een wijder kader krijgt, ais het zich kan optrekken aan een belang met rui mere horizon. Door uitvoering van de verkeers- en waterstaatswerken in Zee land, zal de horizon van het gewest rui mer worden, waarbij Zeeuwsch-Vlaande ren een bijzondere positie blijft innemen, zolang „de acties voor een Westerschei debrug de schrijver aan een interessante beproeving zullen onderwerpen". Na op Uit de opbrengst van de lectuuraetie van de Nederlandse Zendingsraad „Brood voor het hart" zijn de eerste uitkeringen gedaan. Een kwart miljoen gulden ging naar het protestants literatuurcentrum voor alle Franssprekende kerken van Midden-Afrika te Yaoundé in Kameroen. De Morgenlandzending, die in het Nabije Oosten werkt, kreeg f 3800,voor de uitgave van een Armeense bijbelse con cordantie. Daarop wacht de Armeense Evangelische Kerk reeds vele jaren. De uitgave kan thans worden gerealiseerd. De actie voor het iectuurwerk van de kerken in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die verbonden zijn met de Nederlandse protestantse kerken heeft reeds f 1.450.000,opgebracht. In Grand-Rapids in de Verenigde Staten is woensdag de vijfde gereformeerde oecumenische synode begonnen, bijeen roepen door de Calvin Christian Re- rmed Church. De predikant van de roepende kerk, rev. Clarence Boomsma, opende de synode. Afgevaardigden van dertig kerkforma- ties van gereformeerde confessie uit alle delen van de wereld zijn tot deze synode uitgenodigd. Uit Nederland zijn dat de Gereformeerde Kerken, de Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt, de Christelijk- Gereformeerde Kerken, de Gereformeer de Gemeenten en de Oud-Gereformeerde Gemeenten. Het agendum van de synode vermeldt rapporten over de eschatologie, de vraag naar aparte christelijke organisaties, het rassenprobleem, de grenzen der kerk en de zending. Het deel van het rapport over de aparte christelijke organisaties dat over Nederland handelt en dat een overzicht biedt van de groei van de christelijk-sociale beweging is geschre ven door oud-staatssecretaris B. Rool- vink te Hilversum. De Wereldraad van Kerken heeft een oproep gericht aan de kerken die bij de raad zijn aangesloten om 500.000 dollar bijeen te brengen. Het is de bedoeling om van dit bedrag houten huizen, een school en twee kerken te bouwen, die buiten de stad zullen worden neergezet. Men wil dit alles tot stand brengen voor de winter invalt. De Wereldraad heeft reeds in Zwitser land, de Duitse Bondsrepubliek, Zwe den, Finland en Oostenrijk inlichtingen ingewonnen over pre-fabricated huizen, die onmiddellijk voor verzending gereed zijn. De wilde ganzen, de radioactie van het IKOR (Interkerkelijk Overleg Radio aangelegenheden), heeft op twee ach tereenvolgende zondagen een oproep om hulp gedaan en thans een bedrag van ruim 35.000 ontvangen. NEDERL. HERVORMDE KERK. Beroepen te Zunderdorp: J. Ch. Plaat, kand. te Weesp. GEREF. KERKEN. Beroepen te Maasland, tweede pred. plaats: J. W. de Roo te Sellingen; te Dokkum, vierde pred. plaats: A. Prins te Wormerveer. Aangenomen naar Diemen: J. H. van Boggelen te Genderen; naar Schiermon nikoog: H. J. Zeldenrust, kand. te Utrecht, die bedankte voor Bozum, Hal le (G.), Schoondijke, Wilnis en Winsum Fr. Bedankt voor Laar (graafschap Bent- heim-Duitsland)H. F. Voogt de Ierho- ve (Oost-Friesland, Duitsland). CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Maarssen: J. Westerink, kand. te Zwolle. de toenemende verstedelijking te hebben gewezen, stelt drs. Verburg ten slotte de vraag: „Wat zal er uit de smeltkroes komen?" Het is niet aan te geven. Hij volstaat met op te merken dat „ons toe komstig huis er anders uit zal zien". Drs. L. M. Verseput, predikant te Kerk- driel en geboren te Zonnemaire, heeft de resultaten van zijn studie over het voor malige Bommenede, eens zo dicht bij zijn geboorteplaats gelegen, „Geschiedenis van een verdronken plaats", genoemd. Zeer gedocumenteerd verhaalt hij van het eens zo welvarende dorp aan de noord kust van Schouwen, even ten oosten van Brouwershaven, met als opmerkelijke noot: Bommenede was de oudste Cister ciënzerstichting in Nederland en niet de abdij Klaarkamp te Rinsumageest van 1165. Interessant is de geschiedenis van oud tot nieuw Bommenede, nadat watervloe den de oude vestiging ten slotte hadden verzwolgen. „Het Lommerd-briefje" van E. L. Fano (pseud.) is de herinnering van een oude Vlissinger over de voormalige Bank te Vlissingen, de Lommerd onder gemeen- tetoezicht. De anekdote is aardig. Een nieuwe rubriek (het Zeeuws Tijd schrift van voren naar achteren door bladerend) is „Bloknoot" van drs. Verburg, een serie notities, inhakend op actuele onderwerpen zoals Kreek- krakplan, herindeling Zeeuwsch- Vlaanderen en streekplan Schouwen- Duiveland. Kritische notities overi gens, waarmee de rubriek „Bloknoot" een aantrekkelijk en enigszins speels nieuw facet aan het Zeeuws Tijd schrift kan worden. De studie van mr. P. H. W. F. Teilegen, oud-burgemeester van Terneuzen betref fende Reynier de Klerk, de enige Zeeuw die zich eens gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië mocht noemen, lijkt geen enkel detail betreffende 's mans levensloop te hebben overgesla gen. Een alleszins leesbaar verhaal be treffende deze Zeeuwse koloniaal, die echter pas op zo hoge leeftijd tot het gouverneurschap kwam, dat hij zelf „U bent al diverse keren voor het rijden met een te hoge snelheid gestraft. Het heeft allemaal niets geholpen en nu is mijn geduld op. Als het niet goedschiks kan, dan moet het maar kwaadschiks. Daarom vorder ik verbeurdverklaring nfa^-iorf v«n^!nsm'iJ mr eK ®P D^edens poï was. De kantonrechter zei nog niet officier van justitie mr. K. P. Doed het verbeurdverklaren van de bromfiets te willen gelasten. Hij waarschuwde de kantoorbediende echter voor een vol gende overtreding van de maximumsnel heid, want dan zou het naar zijn mening wel eens op een voorwaardelijke hechte- tenisstraf kunnen uitdraaien. Voor deze keer wilde mr. Mooienburgh het laten bij een geldboete van 60,voor het te hard rijden en 20.voor het rijden zonder een deugdelijke gasuitlaat. Hij gelastte voorts teruggave van de in be- Hoewel in 1962 de totale goederenstroom slag genomen bromfiets. „En pas nu woensdagmorgen tijdens de zitting van het kantongerecht te Middelburg in de zaak tegen de Vlïssingse kantoorbe diende M. R. F. Deze zou op 8 mei in de Walstraat, op de Nieuwedijk, het Bella- niypark en in de Breestraat te Vlissin gen met zijn bromfiets tien km boven de maximumsnelheid hebben gereden. Bo vendien was zijn vervoermiddel niet voorzien van een knalpot. „U wist toch dat U maximaal 30 km per uur mocht rijden", informeerde kanton rechter mr. J. Mooienburgh. F. wist dat inderdaad, maar voerde ter verontschul diging aan, dat zijn kilometerteller ka- van en over zee via de Amsterdamse haven ten opzichte van 1961 wederom een toeneming toonde, is het stukgoed- verkeer enigszins teruggelopen. Gedu rende een groot gedeelte van het jaar kon daardoor het arbeidspotentieel van de haven niet altijd volledig worden ge bruikt. Dit kwam vooral tot uiting bij de stich ting Samenwerkende Havenbedrijven, aldus het jaarverslag 1962 der Scheep vaart Vereniging Noord. Ofschoon het personeelsbestand, door het verloop niet aan te vullen, werd teruggebracht, liepen de kosten van improduktiviteit toch be langrijk omhoog. Tegen het einde van het jaar nam de drukte in de haven vooral in de stukgoedsector weer toe. Directe aanpassing van de personeels sterkte aan de hieraan voortvloeiende grotere behoefte aan werkkrachten bleek niet mogelijk. In 1962 deden 851 schepen de Amster damse haven aan: 158 meer dan in 1961. De gemiddelde scheepsgrootte nam enigszins toe. Bevredigend wordt het enoemd, dat in 1962 de goederenaan- voer over zee 9.380.000 ton bedroeg: 1.122.000 ton meer dan in 1961. De goe- derenafvoer over zee nam echter met 159.000 ton tot 2.829.000 ton af. Bij be schouwing van het totale goederenver keer (inclusief spoor, auto, etc.) blijkt de aanvoer te zijn gestegen met 789.000 ton tot 11.218.000 ton en de afvoer met 255.000 ton tot 7.753.000 ton. De achter uitgang van het stukgoedvervoer is vol gens de S.V.N. ten dele te verklaren uit politieke omstandigheden in andere lan den. Ten aanzien van het massagoed is er echter een duidelijke vooruitgang. sprak van „mosterd na de maaltijd". Mr. L. A. van Splunder schrijft deze maal over „Bescherming voor de ge meenten", waarbij hij betreffende de autonomie van de gemeente onder meer optekent, dat nog veel subjectief inzicht van hoger gezag om de hoek komt kij ken bij bijvoorbeeld: de aanwijzing van kerngemeenten, verdeling woningwetwo ningen en andere faciliteiten. De bijdrage van mr. J. C. van Schagen: „Waarom mijn vader zijn baard liet staan" is niet meer dan een „schets uit zijn herinnering", een korte schets, waarin hij echter weer een maximum aan „oud Zeeland" weet op te roepen op de speelse toon waarmee hij zichzelf niet spaart. Ook het Zeeuws Prentenboek, de prent briefkaarten van L. W. de Bree brengen de lezer een stukje oud Zeeland voor ogen. Ditmaal de klokken, het uurwerk en de speeltrommel van de Lange Jan te Middelburg en een foto van de eerste grote kleppermars-uitvoering, onder lei ding van Jan Morks in Middelburg. En wie die foto ziet, met de duizend klep perende kinderen op het Middelburgse Molenwater, zal een glimlach niet kun nen onderdrukken. M. P. de Bruin bespreekt in zijn kroniek een artikel van mr. S. J. Fockema An- dreae over de Bijdragenwet Deltawerken in „Land en Water" en de bespreking van het proefschrift van mr. P. H. Gallé Beveiligd bestaan" in „Waterschaps- belangen". R. voortaan op uw tellen, want eens is mijn geduld betreffende die hardrijderij ook op", zo voegde de kantonrechter er aan toe. Het is tijdens de behandeling van de zaak tegen de Domburgse tuinman J. B. niet helemaal duidelijk geworden of de als richtingaanwijzers dienende clig- noteurs van zijn auto bij een controle te 's-Heer-Arendskerke constant rood licht uitstraalden of dat er knipperlicht jes hadden gewerkt. Het onderzoek werd voor het horen van getuigen geschorst tot de zitting van woensdag 28 augus tus. Conform de eis werd de technicus J. de Z. uit Breda voor het rijden door een rood stoplicht op de Loskade te Middel burg tot een boete van 12,— subs. 3 dagen veroordeeld. De officier nam daarbij in aanmerking, dat de overtre ding enigszins anders uit de verf is gekomen, dan in het proces-verbaal was omschreven. In de verstekzaak tegen de Vlissinger J. A. L., die op 15 april te Yerseke een botsing had veroorzaakt met een andere auto, werd deze veroor deeld tot een geldboete van 25,subs. 5 dagen en tot het betalen van de schade aan de auto van J. D. P. te Yerseke. De civiele vordering van P. bedroeg 81,50. „U bent listig hoor", zei mr. Mooien burgh tot de mejuffrouw A. P. J. K. uit Wolphaartsdijk, die bij de behan deling van haar zaak even uit de doeken wilde doen, dat een aanrijding en een botsing niet hetzelfde is. Het betrof hier de vraag of de auto, die zij bij het achteruitrijden van een door haar bestuurde personenwagen in de Singelstraat te Goes had ge raakt, al dan niet stilstond. Fout was ze in ieder geval wel. Ze gaf dan ook grif toe, dat ze geen blik in de spiegel had geworpen. De officier vroeg mr. Mooienburgh een geldboete van 20 subs. 4 dagen op te leggen. De kanton rechter reduceerde deze boete tot 17,50 subs. 3 dagen. Bij het inrijden van een links gelegen inrit aan de Edisonweg te Vlissingen was op 10 april een botsing ontstaan tussen een bestelwagen en een personen auto. De veroorzaker van de aanrijding de kantoorbediende H. F. van de L. uit Vlissingen moest zich voor dit feit ver antwoorden. Hij kreeg een eis van 40 subs. 8 dagen te horen. Het vonnis luid de: 30 subs. 5 dagen. Tijdens de middagzitting van de kan tonrechter te Middelburg heeft mr. J. Mooienburgh nog enkele naslepen van de strenge vorstperiode te behandelen gekregen. Het betrof hier aanrijdingen, die op 7 en 9 februari plaats hadden op gladde en door sneeuwhopen aan de beide zijden smaller geworden wegen. Ter hoogte van Aagtekerke zou de vertegenwoordiger J. W. van D. uit Bergen op Zoom met zijn personenauto op 7 februari tegen een andere auto zijn bebotst. Dat dit feit was geschied wilde Van D. wel toegeven, maar hij ontkende de omstandigheden waaronder de botsing volgens het proces verbaal zou zijn gebeurd. „Er was geen ont wijken aan", zo vertelde hij. Volgens de verklaringen van de bestuurder van de aangereden auto had deze de auto van de vertegenwoordiger al van flinke af stand zien aankomen. Hij had zelfs de nodige maatrgelen getroffen om de klap van de botsing op te kunnen van gen. Met bepaalde feiten kon Van D. zich toch niet verenigen. Om nieuw licht in de zaak te brengen en ook de be stuurder van de tegenligger en een medeinzittende van Van D. te kunnen horen werd de zaak verdaagd naar de openbare zitting van 28 augustus. Twee dagen later, op 9 februari, botsten nabij Kamperland, op de weg tussen Kamperland en Wissenkerke een personenauto en een bus op elk aar. „Ik stond stil voordat hij aan kwam slingeren", verklaarde de bus chauffeur M. C. V. uit Kamperland en met die „hij" bedoelde hij de bestuur der van de tegemoetkomende personen auto, de arts J. L. J. B. uit Wissen kerke. „Ik slingerde helemaal niet", zei de ze, maar de chauffeur bleef bij zijn verklaring dat de hem tegemoetko- komende auto „stuurloos" was. Ook uit de verklaringen van de getuige M. P. uit Vlissingen, die in de bus zat, werd het duidelijk, dat de p'er- sonenauto zig-zag aan was komen rijden. „De bust stopte en toen zaten we eigen lijk te wachten op de botsing, die on vermijdelijk was", zo voegde P. er aan toe. De officier van justitie, mr. K. P. Doedens wilde wel de omstandigheden waaronder de botsing gebeurde in aan merking nemen. De snelheid, waarme de arts had gereden vond hij in deze situatie echter te hoog. Hij vroeg de kantonrechter een boete van f 30 subs. 6 dagen op te leggen. Mr. Mooienburgh reduceerde de geldboete tot f 20, subs. 4 dagen. De bloemengrossier B. J. K. uit Middel burg moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij op 10 mei in de Vlis- singse Scheldestraat bij het keren van zijn besetelauto een aanrijding met een personenauto had veroorzaakt. „Er pas seerde mij eerst een auto en die heb ik zien aankomen, maar de tweede zag ik niet", zo luidde de lezing van K. over de toedracht. De officier achtte het ten laste gelegde echter bewezen en vorderde een geldboete van f 35 subs. 7 dagen, alsmede een toewijzing van de civiele vordering door de bestuurder van de aangereden personenauto, de accoun tant R. R. F. uit Vlissingen, ten be drage van f 50. Het vonnis kwam neer op een geldboete van f 25 subs. 5 dagen met als bijkomende straf de toewijzing van de civiele vordering. Conform de eis werd de student G. de H. uit Delft, die op 9 mei op de Bou levard Evertsen te Vlissingen tegen de voorrangsregel zondigde en daardoor een botsinkje veroorzaakte, veroordeeld tot een geldboete van f 30 subs. 6 da gen. Vrij uitvoerig deed de Vlissingse aanne mer G. H. B. zijn zaak uit de doeken. Het kwam in het kort hierop neer, dat er op 6 mei te Vlissingen een hoeveel heid hem toebehorend puin en ander materiaal was aangetroffen op een ge deelte van de openbare weg vlak ach ter de woning van B. Een gedeelte daarvan was volgens de aannemer door de gemeente weggehaald. Met foto's lichtte B. zijn uitgebreide uiteenzetting toe. Omdat het nodig is gebleken en kele getuigen te horen, schorste de kan tonrechter deze zaak voor onbepaalde tijd. De Goese expediteur J. de H. die ten laste was gelegd, dat hij op 3 maart bij het nemen van een bocht niet behoorlijk rechts zou hebben gehouden waardoor een aanrijding met een personenauto het gevolg was, werd vrijgesproken om dat de officier meende, dat „nimmer bewezen zal kunnen worden wat er pre cies gebenrd is". De keurmeester J. W. B. uit Goes werd veroordeeld tot een geldboete van 40 subs. 8 dagen voor het niet voorrang verlenen aan een bromfiets, die bij een botsing met de auto van B. op een kruis punt te Goes verwondingen opliep. „Het is eigenlijk een kwestie van niet vol doende uitkijken", zei de kantonrechter. Mr. Doedens had eenzelfde geldboete geëist. Blijkens mededelingen in de te Eindho ven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Tabaksin dustrie v.h Gebrs. Philips te Maastricht, bljjft de omzet van deze vennootschap stijgen, evenals de export. Maatregelen worden overwogen om de produktie uit te breiden. Het is thans nog niet te zeggen of de prijzen der produkten van de N.V. waar in zijn opgenomen Velasquez Nederland en Due George sigarenfabriek, gehand haafd zullen blijven. Zoals bekend, heeft het concern in tegenstelling tot het me rendeel van de Nederlandse fabrikanten, in oktober 1962 de algemene prijsverho ging van sigaren niet doorgevoerd. „VEREENIGD BEZIT" Aan de op 25 september te houden al gemene vergadering van aandeelhouders van N.V. Vereenigd Bezit van 1894 zal worden voorgesteld het contante divi dend over het per 30 juni afgesloten boekjaar 1962-1963 te verhogen van 7% procent tot acht procent (hiervan werd reeds in april vier procent als interim dividend betaald) en daarnaast onveran derd vier procent in aandelen uit te ke ren. Nagekomen advertentie Op 5 augustus werd ons dochtertje geboren, MAUREEN JOYEE. V. Ch. Doornik, a.b- s.s. Caltex Arnhem F. L. Doornik-Maas Domburg, 8 aug. 1963, Duinstraat 6. Tijdelijk adres: Gasthuis Middelburg, kamer 19. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7