MA/UCT NU AARDBEI ENJAM PINKZALM CO-OP LAAT U DELEN IN DE WELVAART ■W CO-OP Staatssecretaris is in Nederland onderminister LEZERS SCHRIJVEN VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT. m 7% GEZINSOBLIGATIE Verantwoordelijk heid niet altijd duidelijk DEENS-DUITSE STRAND00RL0G OVER HET GRAVEN VAN KUILEN KOUDEKERKE. CAPRI presenteert GALA LIPPENSTIFT 1,95 KOUDEKERKE. BRANDKAST ZELF SCHILDEREN 't REVENOL YERFHUIS, Gemeente Nw.- en St.-Joosland. DENK ER AAN Gemeente Nw.- en SUoosfand. YAKANTIE Een goede advertentie brengt zijn geld dubbel en dwars op. Adverteer daarom in de P.Z.C. Winst voor CO-OP is winst voor U! HELE MOOT BLIK 220 GRAM ALTIJD HET BESTE VOOR UW GELD! Sinds 1948 in de Grondwet Onzekerheid In de Grondwet Politieke verantwoordelijkheid De eerste WELLEVENDHEID Vlootdagen in Den Helder N.V. Amsterdamsch Ziekenfonds werd opgeheven Afgelopen wiel van De Beauforts Porsche trof man dodelijk Toeristen beklagen zich.... Wettelijk verbod wordt overwogen 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 HERZIENING UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN „DISHOEK 1959". Het hoofd van het gemeen tebestuur van Koudekerke brengt ter openbare kennis, dat de door de gemeenteraad op 5 augustus vastgestelde herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Dishoek 1959", uitgewerkt in een uitvoerige kaart, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften en een toelichtende beschrij ving, gedurende een tijdvak van veertien dagen, aan vangende 12 augustus 1963, voor een ieder ter gemeen tesecretarie ter inzage zijn gelegd. Binnen zes weken na af loop van die termijn kun nen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwa ren tegen het plan indienen. Koudekerke, 6 aug. 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. L. Dregmans. Segeersstraat 4 - Middelburg IGLO N.V. vraagt voor haar verkoopkantoor te Goes een Vereisten: - enige administratieve ervaring - leeftijd tot 22 jaar. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan IGLO N.V., afd. Personeelszaken, Veilingstraat 10, Utrecht, onder letters VAKG. v'. ^.-.5 Onteigening in het belang van de volkshuisvesting. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Koudekerke brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 12 aug. 1963 gedurende 21 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal liggen het raadsbesluit van 5 augustus 1963, nr. 33, tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ten name van de gemeente Koudekerke van de in de daarbij behorende lijst ver melde eigendommen, gele gen in het gebied Dishoek onteigeningsplan Dishoek I). Tot deze onteigening is be sloten teneinde uitvoering te kunnen geven aan het goedgekeurde uitbreidings plan in onderdelen, ge naamd „Dishoek 1959". Koudekerke, 6 aug. 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. L. Dregmans. Te koop aangeboden in uitstekende staat bevinden de afmetingen 120 x 70 x 60. Te bevragen tel. 01185-280. Dan 3 halen, 2 betalen voor onze lak- en muurverf OF GROOTVERPAKKING 2% kg afwasbare muurverf 4,75; 5 kg plastic muur verf afw. 12,-; 5 kg lijn- oliegrondverf 7,50; 5 kg grondverf voor buiten 11,25; 2 kg glanslak 11,-; 5 kg half synth. lak voor binnen en buiten 13,- en 16,-. Tevens zeer voordelig behang bij: VL1SSINGEN Groenewoud 68 telefoon 01184 2206. Herziening uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Nieuw- en St.-Joosland maakt bekend, dat vanaf 12 augustus 1963, gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een door de raad in zijn vergadering van 5 augustus 1963 vastgestelde partiële herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Belanghebbenden, die be zwaren bij de raad hebben ingediend, kunnen binnen zes weken na bovenge noemde termijn bezwaren bij het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland indienen. Nw.- en St.-Joosland, 9 augustus 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, F. van Randwijck. dat je je tijdig aanmeldt om deel te nemen aan de cursus ziekenverzorgster in de verpleeginrichtingen Der Boede te Koudekerke. Deze begint in september en duurt 2 jaar. Een goed afgelegd examen geeft je het staatsdiploma zieken verzorgster. Volledig lager onderwijs is voldoende. Al gemeen vormend onderwijs kt"ijg je- En vergeet niet, je verdient tijdens je oplei ding: le jaars leerlingen ƒ181,50 bruto per maand vrije kost en inwoning; 2e jaars leerlingen 198, bruto per maand vrije h kost en inwoning. Voor gediplomeerden een zeer gunstige salarisregeling. Vraag inlichtingen of ga praten op het kantoor van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" Dam 73, Middelburg. LTtbreidingspIan in onderdelen Zuid-Oost II. Het hoofd van het gemeen tebestuur van Nieuw- en St.-Joosland maakt bekend, dat vanaf 12 augustus 1963 gedurende een termijn van vier weken voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage ligt het ontwerp van een uitbreidingsplan in on derdelen (plan Zuid-Oost II), met bijbehorende be bouwingsvoorschriften. Gedurende bovenvermelde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de raad bezwaren indienen. Nieuw- en St.-Joosland, 9 augustus 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, F. van Randwijck. COOP EXTRA GOEDKOOP '-v - - 98 HOY LUNCHWORST «gf5 een worst van naam, blik 340 g. T|ï2t BOERENMETWORST door fijnproevers gekruid 100 g. CALIFORNISCHE PERZIKEN halve vruchten blik a 822 g. Denkt U niet de beste kwaliteit te krijgen voor de prijs die U betaalt, dan ontvangt U onmid dellijk Uw geld terug. Prijzen geldig t/m 22 augustus In elke CO-OP levensmiddelen winkel spaarze- gels voor Ge- zlnsobllgaties met fantastisch hogewelvaarts- rente! Vraag er om I VERS GEBRANDE PINDA'S lekkernij voor overal bij 500 gram HONGAARSE TOMATENPUREE krachtig en smeuig 5 blikjes a 70 gram TAFELKOEKEN de grote versnapering pak van 59 nu i v. CA 63-32/33A (Van onze parlementaire redacteur). Op één na zitten de nieuwe minis ters zonder een of meer staats secretarissen. Alleen dr. Van den Berge is herbenoemd bij financiën en zal dus als assistent van prof. Witteveen gaan optreden. Aange zien de taak van een minister zwaar is, veel omvangrijker en veel moeilijker dan van ministers van bijvoorbeeld een dertig, veer tig of vijftig jaar geleden, znllen de meesten zich wel weer van de hulp van staatssecretarissen ver zekeren. Veel beter zou het zijn, als men niet van staatssecretaris sprak maar van onder-minister. Dat. zou namelijk min der misverstanden wekken. We kennen in Nederland al secretarissen-generaal en saatsraden. Nu daar staatssecreta rissen bijgekomen zijn, is het lastig ge worden om de heren uit elkaar te hou den en hen in het Nederlandse staats bestuur op de juiste plaats neer te zet ten. Een staatssecretaris is in feite een onder-minister en daarom zouden we hem maar zo moeten noemen ook. Er is wel eens voor gepleit. Men vestigt er dan de aandacht op, dat men onder staatssecretaris in de verschillende lan den niet steeds hetzelfde verstaat en dat een staatssecretaris in het verleden wel een heel andere figuur geweest is. In sommige landen gebruikte men de naam staatssecretaris als een andere aandui ding voor minister. Trouwens aanvan kelijk was de titel van de ministers van Koning Willem I we kenden toen nog niet het parlementair-democratisch stelsel Secretaris van Staat. Dus eigenlijk ook staatssecretaris In de Verenigde Staten en bij het Vati- caan draagt de chef van het departe ment van Buitenlandse Zaken de titel van staatssecretaris. In Nederland bestaat nog betrekkelijk kort het instituut van de staatssecre tarissen. De mogelijkheid om tot het benoemen van deze functionarissen over te gaan werd niettemin reeds in 1936 bepleit door een aantal leden van de staatscommissie, die een grondwets herziening voorbereidde. Die leden wa ren de heren Aalberse, Albarda, Anema, van den Bergh, de Geer, Joekes en Kra nenburg. Zij dienden er een afzonderlij ke nota over in. Bij de grondwetherziening van 1948 is de aanstelling van staatssecretarissen mogelijk gemaakt. Het wetsontwerp, dat in de grondwet het instituut van de staatssecretarissen bedoelde vast te leggen, was van 3 april 1948. Volgens de toelichting op dit ontwerp was de hoofdgedachte van het instituut de staatssecretaris is intern onder-minis ter; extern is hij, in elk geval waarin hij optreedt, de minister, zowel tegen over de burgers, ook inzake wettelijke bevoegdheden van de ministers, alsook tegenover de volksvertegenwoordiging, doch dit laatste onverminderd de inter ne onderschikking aan de minister en de verantwoordelijkheid van deze. Het contraseign van een staatssecre taris zou volgens de toelichting gelden als mede-ondertekening van een minis ter. De zaak is tenslotte wat eenvoudiger in de grondwet terechtgekomen. Daar in staat nu in artikel 86: „Hij (dat is de koning) kan voor een departement een of meer staatssecretarissen benoe men, die in alle gevallen, waarin de mi nister, hoofd van het departement, zulks nodig acht en met inachtneming van diens aanwijzingen in diens plaats als minister optreden. De staatssecretaris is uit dien hoofde verantwoordelijk, onver minderd de verantwoordelijkheid van de minister, hoofd van het departement." Heel erg duidelijk is de positie van de staatssecretaris in het Neder landse staatsbestel voor de buiten staander nooit geweest. Uit de be woordingen van de Grondwet blijkt, dat hij inderdaad een onder-minister is. Hij draagt een eigen politieke verantwoordelijkheid. Openlijk blijkt dat, als hij in de Tweede Kamer een door hem voorbereid wetsontwerp verdedigt Maar in laatste instantie is toch weer de minister verantwoor delijk voor het beleid van zijn depar tement. Dat een staatssecretaris als onder-mi nister optreedt volgt ook uit het feit, dat hij geïnterpelleerd kan worden, zo als dat met een minister het geval is. Evenals een minister kan hij geen lid van een van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal zijn. Hij is politiek on schendbaar, dat wil zeggen, dat hij niet vervolgd kan worden voor wat hij in de Eerste of Tweede Kamer heeft gezegd of schriftelijk aan een van deze Kamers heeft overgelegd. En evenals ministers staan staatssecretarissen wegens ambts misdrijven terecht voor de Hoge Raad der Nederlanden. De politieke verantwoordelijkheid van een staatssecretaris treedt aan de dag, wanneer een minister om politieke rede nen, bijvoorbeeld wegens een conflict met de Kamer, aftreedt. Dan ruimt ook zijn staatssecretaris het veld. Een voor beeld daarvan hebben we gehad, toen op 3 juli 1961 de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy aftrad om redenen van persoonlijke aard in verband met het verloop van de besprekingen over het wetsontwerp Algemene Kinderbijslag- verzekering. Dr. Van Rooy had op d< Kamer geen beste indruk gemaakt. Met hem trad de staatssecretaris van Sociale Zaken de heer B. Roolvink af, maar hij werd spoedig weer tot staats secretaris benoemd door de opvolger van dr. Van Rooy, de tegenwoordige minister van Sociale Zaken dr. Veld kamp. Een staatssecretaris treedt dus af met zijn minister. Omgekeerd is het niet het geval. Als een staatssecretaris om poli tieke redenen heengaat, kan zijn minis ter rustig blijven zitten, tenzij uiteraard er ook voor hem gewichtige redenen zouden zijn om zijn ontslag aan te vra gen. Ook van het aftreden van een staatssecretaris zonder aftreden van de minister bestaat een vrij recent voor beeld. Op 1 juni 1958 verdween de staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg wegens de zogenaamde hel menaffaire en enige daarmee annexe kwesties. De minister van Oorlog ir. C. Staf bleef echter aan het bewind. Hoewel een staatssecretaris dus een eigen verantwoordelijkheid draagt en hij in feite onder-minister is, die zijn minis ter zou behoren te vervangen, als deze tijdelijk afwezig is, bijvoorbeeld wegens ziekte, wordt bij ziekte van een minister toch altijd een andere minister van het kabinet aangewezen, die ad interim zijn zaken behartigt en niet de staatssecre taris. Toen minister Cals ziek was, werd hij niet volledig vervangen door een van zijn staatssecretarissen mr. Scholten of prof. Janssen, maar door de minister van Maatschappelijk Werk me juffrouw dr. Klompé. De staatssecreta ris kan men dus wel onderminister noe men, maar dat betekent niet, dat hij ook plaatsvervangend minister is. Nadat de Grondwet van 1948 de aanstel ling van staatssecretarissen mogelijk had gemaakt, was het ministerie-Drees- Van Schaik, dat van 7 augustus 1948 tot 15 maart 1951 aan het bewind was, er als de kippen bij enige van zulke func tionarissen te benoemen. De eerste staatssecretaris in Nederland was mr. W. C. L. van der Grinten, die op 25 ja nuari 1949 zijn aanstelling kreeg. In dit kabinet werd ook mr. J. L. M. Th. Cals staatssecretaris en wel van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Dat was op 15 maart 1950. Mr. Cals was ook nog staatssecretaris onder het opvol gende kabinet-Drees (15 maart 19512 september 1952). In het daarop volgen de kabinet-Drees, dat aan het bewind was van 2 september 1952 tot 13 okto ber 1956, werd hij minister van O., K. en W. Het staatssecretarisschap is vaker het aanloopje geweest voor het ministers ambt. Uit het kabinet-De Quay zijn drie staatssecretarissen als minister in het Dit meisje-loos is de Poolse Danu- ta Kobylinskawalas die echter geen lichtmatroos is, doch als waarschijnlijk de enige vrouw ter wereld haar certificaat als gezag voerder op de grote vaart heeft. Danuta, die getrouwd is met een koopvaardijoff icierbegon haar loopbaan op een sleepboot en was tot voor kort eerste officier op een 10.000 tonner. 1/WVWVWWWWMVtfWWWWWVWWWWWWWVWMMWWW kabinet-Marijnen benoemd, namelijk de heren mr. Y. Scholten, die staatssecre taris was van O., K. en W., tot minister van Justitie; de heer P. J. S. de Jong, die staatssecretaris was van Marine tot minister van Defensie en mr. Bot, voor malig staatssecretaris van Binnenland se Zaken, tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Niet alleen het aantal ministers is in de loop der jaren toegenomen vroeger waren er doorgaans niet meer dan ne gen en tegenwoordig zijn er dertien ook het aantal staatssecretarissen is ge groeid, onder het kabinet-De Quay tot elf. Dat vindt mede zijn oorzaak in het streven om verdere afsplitsing van de partementen tegen te gaan. Bij de benoeming van staatssecretaris sen probeert men altijd zo nauwkeurig mogelijk hun verdeling over de aan de regering deelnemende partijen een af spiegeling te doen zijn van de getals verhouding onder de ministers. Een staatssecretaris behoeft echter niet be slist van dezelfde politieke richting te zijn ais zijn minister. In de praktijk be staan er zelfs in dit opzicht vaak ver schillen. Als de heer A. Beek, in zijn ingezonden stuk van zaterdag 3 augustus, zich ken nelijk ergert aan de ingezonden stukken welke gericht zijn tegen een zeker soort Duitse toeristen, dan pleit dat voor hem als gastheer voor deze lieden. De heer Beek moet echter kunnen begrijpen dat niet iedereen zich gastheer voelt van Duitse toeristen en zeker niet van dat soort die, ieder jaar weer, aanleiding ge ven tot het schrijven van dergelijke stuk ken. Als de heer B. nu stelt, dat het de perken der wellevendheid te buiten gaat als Duitse toeristen de hatelijke en ver nederende stukken lezen, dat we daar beter over zwijgen kunnen laat staan dat we er over zouden nadenken, van waar dan dat lange ingezonden stuk en naar ik mag afleiden uit zijn woorden, zonder nadenken geschreven. Een stuk dat notabene nog van redactiewege be kort moest worden ook. Het moet de heer B. wel hoog gezeten hebben dat de inzenders van die „hatelijke stukjes de perken der wellevendheid te buiten gin gen". Als de heer B. echter goed nage dacht had dan had hij ook kunnen we ten dat ook zijn „gasten" diezelfde per ken te buiten zijn gegaan en dat heeft dan die inzenders weer hoog: gezeten. De heer B. begrijpt dat natuurlijk wel maar Op vr\jdag 9 en zaterdag 10 augustus zullen in Den Helder z.g. vlootdagen worden gehouden, waarbij naast het openstellen voor bezoek van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman Hr. Hs. onderzeebootjagers Friesland en Rot terdam, alsmede het kunstmijnenveeg- squadron no. 127, een demonstratie met helikopters, Seahawk-straaljagers en Grumman Trackers van de marine- luchtvaartdienst op het programma staan. Andere evenementen: een tentoonstel ling van schilderijen vervaardigd door leden van de Nederlandse vereniging van zeeschilders aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman, bezichtiging van het Helders marinemuseum, filmvoorstellin gen in de marinecantine ,,'t Huys Tijdt- verdrijf", een voetbalwedstrijd tussen elftallen van de Koninklijke Marine en de plaatselijke burgerij op het Anker park, vaartocht van de gepavoiseerde Helderse vissersvloot (bij gunstig weer) alsmede een demonstratie en taptoe door de marinekapel Willemsoord op de avond van de eerste vlootdag (te 21 uur). De taptoe zal worden besloten met een mars door de stad. Voorts zullen 's avonds het stadscentrum, diverse ma rinegebouwen en schepen feestelijk verlicht zijn. 0 Vast staat dat sedert de oprichting van de muur in Berlijn (op 13 augustus 1961) 65 vluchtelingen door Oostduitse grenswachten zijn doodgeschoten, aldus het Westduitse mi nisterie voor Vluchtelingenzaken. 16.456 vluchtelingen zijn er na die datum in ge slaagd naar het westen te ontkomen, van wie 1304 leden van de Oostduitse volkspoli- tie of Oostduitse militairen. hij is van mening dat men geen kritiek mag hebben op zijn gasten en dat men slechts beschaafd mag reageren. Want, stelt hij, kritiek is onbeleefd. Wat dan wel te verstaan onder beschaafd reage ren? Wellicht beschaafd onbeleefd zijn? Het kan natuurlijk ook zijn dat onder een „beschaafde reactie" verstaan moet worden het verlenen van gastvrijheid voor 150,per week? Als men aan deze gastvrijheid dan een dosis zakelijk heid toevoegt, dan geeft dat voor de heer B. weer reden tot juichen. Wel meneer B., als de hatelijkheden en de vernedering de perken der welle vendheid te bulten gaan, de gastvrije zakelijkheid of liever zakelijke gastvrij heid gaat dat evenzeer, zo goed als de openbare gedragingen van een aantal van uw gasten. Vooral wanneer we daarbij bedenken dat een percentage van uw gasten Zee land en andere delen van ons land niet zozeer kennen vanwege de aantrekkelij ke V.V.V.-folders dan wel uit het tijd perk 19401945. Een tijdperk waarin de wellevendheid hoogtij vierde, denkt U maar eens Vught en Amersfoort en aan de represaille-executies o.a. te Putten. Tot slot deze conclusie meneer Beek: U doet er inderdaad goed aan te zwijgen over de voor uw gasten hatelijke en ver nederende stukjes. Het lijkt me echter wél goed dat U er eens over nadenkt meneer B.; goed en diep nadenken. J. SPRUIT H. Segherslaan 216, Vlissingen. Het algemeen ziekenfonds N.V. Amster damsch Ziekenfonds te Amsterdam, dat in totaal ca. 37.000 verzekerden omvat, heeft zijn werkzaamheden met ingang van 30 juni 1963 beëindigd. Hiermede is het laatste der zogenaamde directie fondsen opgeheven. De vier afdelingen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem zijn overgenomen door een achttal algemene ziekenfondsen in de genoemde steden. De commissie van ge delegeerden uit de Ziekenfondsraad heeft de overdracht goedgekeurd. Het aantal algemene ziekenfondsen be draagt thans 115. Een 19-jarige helper van het Duitse Rode Kruis is in een ziekenhuis te Bonn overleden aan de verwondingen, die hij zondag tijdens de race om de grote prijs van West-Duitsland op de Nürburgring opliep, toen hij werd getroffen door een achterwiel, dat van de racewagen van onze landgenoot Carel Godin de Beau fort, een Porsche, was afgelopen. Het wiel kwam bovenop de langs het par cours opgestelde hulppost terecht en trof de man aan het hoofd. Ook de Denen ergeren zich aan de gewoonte van Duitse toeristen om walde kuilen op het strand te graven en bij het weggaan bordjes met „Besetzt" of „Okku- piert" te plaatsen. Dage lijks komen Duitse gezin nen zich bij de bureaus voor het vreemdelingen verkeer erover beklagen dat „hun" bunkers gedu rende de nacht zijn ver nield. Terwijl de oorlog tussen Denen en Duitsers op stranden langs West-Jut land, van Roemoe tot Skagen, voortwoedt, overweegt de overheid een wettelijk verbod te gen het graven van kui len op de stranden uit te vaardigen, daar het ge vaar niet denkbeeldig is dat de stranden ernstig ondermijnd zullen wor den. De Duitse toeristen gaan intussen door met het bouwen van honderden bunkers en begrijpen - niet dat hun gastheren zich daaraan ergeren. Voor vele Denen worden de dagen van de Duitse bezetting weer in het ge heugen gebracht. Toen bouwden de Duitsers een betonnen verdedigings stelsel van noord naar zuid langs de kust van West-Jutland. Maar afgezien van dit ressentiment dat vele boze Denen ertoe brengt de Duitse „bunkers" ge durende de nacht te ver nietigen, zijn er andere overwegingen die pleiten voor het tegengaan der Duitse gewoonten. Vol gens de autoriteiten in vele badplaatsen op Jut land graven de Duitsers metersdiepe kuilen en ommuren deze met het uitgegraven natte zand, waardoor in feite de kust wordt ondermijnd en het ernstige gevaar bestaat dat door de vloed grote stukken van het strand worden weggeslagen. De leidster van een toe ristenbureau in Loen- strup, Noord-Jutland, be vestigde dat Duitse ge zinnen de afgelopen we ken erover hadden ge klaagd dat hun „mooie strandkastelen" waren verwoest. Mevr. Faerch trachtte de Duitse toeris ten er op te wijzen dat een dergelijke „bezet ting" van d'e openbare stranden in Denemarken niet bepaald van tact ge tuigt, maar de meeste Duitsers kunnen dit niet inzien. „Wij overwegen een vouwblad uit te geven waarin de Duitsers er bij hun aankomst op wordt gewezen dat zij de Denen niet moeten provoceren met het bouwen van bun kers die de oorlog weer m herinnering brengen", zei mevr. Faerch. De Deense bladen ver schijnen bijna elke dag met berichten en spot prenten van de „oorlog" op het strand (U.P.I.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4