Wit toeristen„dorp" bij strand Dishoek Op buitenlandse zaken twee staatssecretarissen KLANKBORD Heïo ONDERWERELD ZET HOGE PRIJS OP HOOFD VAN VERKLIKKER t '4 WINKELS HEBBEN IN EERSTE HALFJAAR GOED VERKOCHT Drie Twentenaren krijgen injecties tegen hondsdolheid Standaardisatie van de flessen voor koffiemelk GEMIDDELD VLUCHTEN PER DAG 10 OOSTDUITSERS NAAR HET WESTEN M 13 Benoeming te verwachten K.L.M.-directeur De Block voor Europese zaken Arrestati.es in D.A.F. wil Ieren aantrekken WEER SPEELDE NOG WEL EENS PARTEN Schoenmakers noteerden echter een daling Colombia Nu poging voetjes van meisje weer aan te zetten T elevisiecamera bespiedt verkeer in Rotterdam „Nudisten" moesten Texel verlaten 100.000 DOLLAR VOOR DE MOORDENAAR Joseph Valachi wordt nu extra zwaar bewaakt Gewijzigd Het Wereldgebeuren Chinese acties Berlijnse muur kon er geen eind aan maken Minstens 65 vluchtelingen werden gedood Gedood Verdubbeld DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S (Van onze Haagse redactie) Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de 58-jarïge mr. L. de Block, directeur van de K.L. M., tot staatssecretaris van bui tenlandse zaken. De lieer De Block zal belast worden met Europese zaken. Het ligt in de bedoeling van minister Luns om nog een tweede staatssecretaris aan te stellen, die zich dan zal gaan bezighouden met de inter nationale organisaties. Mr. de Block heeft een langdurige car rière in de bankwereld achter de rug. Hij werkte o.m. bij de Incassobank en Amsterdamsche Bank en behaalde na een studie in de avonduren in 1940 op 36-jarige leeftijd de meestertitel in Leiden. In '47 werd hij op het mi- nisterie van financiën benoemd tot hoofd van de directie buitenlands be talingsverkeer en in '53 tot plv. the saurier-generaal. In 1957 stapte hij over naar economische zaken, waar hij benoemd werd tot directeur-gene raal voor de industrialisatie en ener gievoorziening. Hij is sinds 1960 di recteur bij de K.L.M., speciaal belast met financieel-economische kwesties. Hij is de broer van het K.V.P.-lid van De Raad van State, mr. A. L. de Block. Nog niet mannetje aan mannetje, maar toch wel héél dicht bij elkaar ver blijven de vakantiegangers op het kampeerterrein bij Dishoek, dat vanuit de lucht gezien de indruk maakt van een overbevolkt bedoeïnenkamp. Nog stromen de toeristen naar de Walcherse kust, een rups van auto's achter latend langs de duinweg. De „oase" is dichtbij: het strand en de zee bieden nog ruimte voor een ongestoorde zij het niet altijd zonnige va.kantie- dag. Over kamperen in de „vrije" natuur kunnen de vakantiegangers evenwel niet meer naar huis schrijven Luchtfoto Peeters en Slagboom) De D.A.F.-fabriek in Eindhoven wil uit Ierland arbeidskrachten voor het bedrijf te Eindhoven aantrekken. Stafleden van de afdeling sociale zaken van dit con cern zijn onlangs naar Ierland geweest om zich van de arbeidsmarkt daar op de hoogte te stellen. Spaanse en Italiaanse arbeiders hoopt de directie van het bedrijf aan te trekken via de vestigingen die men daar heeft. Bij D.A.F. werken al ongeveer achthon derd Belgen. In de Columbïaanse hoofdstad, Bogota, is gisterochtend een aantal mensen ge arresteerd dat wordt verdacht van het deelnemen aan een opstandige bewe ging. Onder de gearresteerden bevinden zich Carlos Kojas Correa en Samuel Moreno Diaz, respectievelijk zoon en schoonzoon van de vroegere president Gustavo Kojas Pinillas. Met het oog op eventuele ongeregeldheden is het garni zoen van de hoofdstad in alarmtoestand gebracht. EERBIED IN HET VERKEER! Dr. Banda, de premier van Nyassaland, heeft bij zijn wetgevende vergadering een verordening ingediend, welke aan alle automobilisten verbiedt de auto van de heer Banda te passeren. Rijdt een automobilist achter de auto van de heer Banda, dan mag hij niet passeren en rijdt een automobilist de wagen van de heer Banda tegemoet, dan moet de auto mobilist stoppen als eerbewijs tijdens het passeren van de heer Banda. Aan leiding tot het indienen van deze ver ordening was het feit, dat Europeanen in Nyassaland het waagden somtijds de auto van de heer Banda normaal te pas seren, alsof hij een gewone deelnemer aan het verkeer was MAZELEN. Malcolm Wilebur, sergeant van politie in het Engelse plaatsje Ash- by, vond het beter als zijn dochtertje nu de mazelen zou krijgen dan later. Toen dus de buren mazelen kregen, moedigde Wilebur zijn dochter aan om met de kinderen van de buren te spelen. Wilebur kreeg dezer dagen de mazelen. Zijn dochter is een toonbeeld van ge zondheid. TOEGANG VRIJ. De bewoners van een splinternieuw huis in Zuid-Engeland, hebben van de autoriteiten opdracht ge kregen, hun voordeur dag en nacht open te laten en voorbijgangers ongehinderd door hun woning en achtertuintje te laten wandelen. De reden voor deze zonderlinge maatregel Het huis is over een openbaar voetpad gebouwd. Het gemeentebestuur, dat verantwoor delijk is voor de opdracht, heeft gezegd, dat deze moeilijke situatie pas kan wor den opgeheven als de officiële goedkeu ring voor het omleggen van het voet pad is afgekomen. Hiermee zal de no dige haast worden gemaakt, zo werd meegedeeld... (Door onze economische medewerker) In het eerste halfjaar lagen de ver kopen in de meeste winkels hoger, soms behoorlijk hoger dan in het eerste halfjaar van 1962. Alleen de schoenmakers (om dit ouder wetse woord te gebruiken) hebben het een stuk slechter gehad. Dit vertellen de cijfers die het econo misch instituut voor het midden- en kleinbedrijf bekend maakte. Cijfers kunnen beter overtuigen dan woorden en daarom laten wij nu een lijstje volgen van het percentage waar mee de omzetten in het eerste halfjaar van 1963 ten opzichte van het eerste halfjaar van 1962 zijn gestegen: Kapperszaken 2 procent;-slagerswinkels 4; tabakswinkels 5; boekhandel 6; krui deniers zelfbed. winkels 6; meubelwin kels 6; kruideniersbedien. winkels 7; banketbakkers 7; kantoorboekhandel 7; huishoudelijke art. winkels 7; parfume riezaken 7aardappel- en groentewin kels 8; bakkers 8; melk- en zuivelwin- kels 9; textielwinkels 11; drogisterijen 11; juweliers 13; slijterijen 14. De enige uitzondering vormen dan de schoenreparatiebedrijven, die hun omzet met liefst 10 procent zagen dalen. Dat kwam door het slechte weer in de eerste maanden van dit jaar. De mensen gingen niet zo ge makkelijk de straat op. Dat weer heeft meer winkels parten gespeeld. Ook de zaken die huishoude lijke artikelen verkopen zagen minder klanten dan zij gewend waren: Daaren tegen kwam de kou de drogisterijen en de slijterijen best van pas. Zij verkoch-1 heid op antwoorden. ten meer dan waarop zij normaal gere kend hadden. Als wij zeggen dat de textielwinkels 11 procent meer verkocht hebben, dan slaat dat niet op alle zaken. In de kle- dingstoffenwinkels stegen de verkopen maar met 4 procent; de heremodewin kels konden op een stijging van 9 pro cent prat gaan; de damesconfectiezaken verkochten 11 procent meer en de heren en jongensconfectiezaken 14 procent. En tot slot nog de sigarenwinkels. On danks de suggestieve reclame steeg de omzet van de sigaren maar met 3 pro cent, de sigarettenverkoop liep 5 pro cent op evenals de omzet van tabak. De verkoop van bijartikelen stak hier ach ter met een omzetstijging van 31 procent ver boven uit. Nauwelijks een week nadat in Frankrijk een vergeefse poging was gedaan om de handen van een jongetje die door een maaimachine waren afgesneden weer aan te zetten, hebben Franse chirurgen opnieuw getracht, een dergelijke „won- deroperatie" te verrichten. Het gaat de ze keer om een meisje van drie-en-een- half jaar, wier voetjes eveneens door een maaimachine zijn afgesneden. De kleine Gisele Solliec speelde zondag in een korenveld in de buurt van Quim- perle in het departement Finistere ver stoppertje terwijl haar ouders aan het maaien waren. Niemand had haar in de gaten en zo kon het gebeuren dat zij door messen van de maaimachine wera gegrepen. Het kind werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar chi rurgen vervolgens drie uur bezig waren om de voetjes weer aan te zetten. „Mam ma, heb ik mijn voetjes teruggekre gen?", was de eerste vraag van het meisje toen zij weer bijkwam. Pas over enkele weken kan men hier met zeker- (Van onze correspondent). Drie Twentse bouwvakarbeiders hebben zich heel wat last op de halst gehaald, omdat zij vorige week in Duitsland een dode vos hebben aangeraakt. Het dier, dat zij bij Hannover op de weg vonden, bleek namelijk aan hondsdolheid te heb ben geleden. De Twentenaren ontvingen gisteren reeds in het rijksinstituut voor volksgezondheid te Utrecht de eerste van een serie injecties. Hoewel men het niet waarschijnlijk acht, dat zij door de gevreesde ziekte zijn aangetast, moeten thans vanzelfsprekend alle preventieve maatregelen worden genomen. De drie betrokkenen, de 25-jarige L. Hekman, de 26-jarige B. Reekers, beide te Almelo en de 22-jarige B. Gras uit Glanerbrug zaten met nog drie andere mensen in een auto. Het genoemde drie tal stapte uit de wagen, bekeek de vos en laadde het dode dier in de koffer ruimte van de auto. In hun hotel ver telden zij over hun vondst en toen hoor den zij tot hun grote schrik, dat in de bossen bij Hannover vossen schijnen 'WWtfwvywwvwwvyw/vwMwwwywuwvwvwwvw De Rotterdamse politiemannen, die op de zuidelijke oever het verkeer regelen op de aanvoer- wegen naar de Maastunnel, heb ben een „extra oog" gekregen in de vorm van een televisiecamera, welke de verkeersbeelden via een gesloten circuit overbrengt naar twee kleine, maar bijzonder scherp contrasterende beeld schermpjes in de „duiventil" op het tunnelplein en de kruising Wolphaertsbocht, het andere knel punt. De apparatuur is gistermiddag in werking getreden en Rotterdam heeft daarmee een primeur, die in de technische uitwerking zelfs een wereldprimeur is, want de camera en de beide monitors zijn speciaal voor de verkeersbespie- ding ontworpen. In andere steden wordt nog gewerkt met omge bouwde televisiecamera's, welke volgens de deskundigen technisch belangrijk minder mogelijkheden hebben. Voordelen van het nieuwe sy- steen, waar meer dan een jaar aan is gewerkt, zijn dat er minder personeel nodig is op de kruispun ten en bovendien de gehele ver keersregeling efficiënter kan ge schieden. Het is allemaal voorlo pig nog een proef ook de po litiemannen moeten nog prakti sche ervaring krijgen. Maar als deze lukt, zal waarschijnlijk ook op andere punten in de stad een verkeersbespieding worden inge voerd. Want ook bij de verkeers regeling moet men door perso neelsgebrek steeds meer op auto matisering overgaan. /wwwvwwwwvwwwwwwwwwwww (Advertentie) 2 Proef de blijheid, de vrijheid van de 2omer. Geef eens 'n rondje: Sinas van Hero! Altijd zuiver - altijd top - in kwaliteit en smaak. Vergeet niet met Hero schenkt u de grootste vreugde. Vraag daarom nadruk kelijk Sinas van Hero. helemaal w smaak! (Van onze Haagse redactie) Het produktschap voor zuivel overweegt de mogelijkheid van een standaardisatie van de inhoud van de flessen en andere verpakkingsmiddelen, waarin koffie melk, chocolademelk en Bulgaarse yoghurt aan de verbruikers worden ver kocht. Het blijkt namelijk, dat een grote ver scheidenheid van flessen met een ver schillende inhoudsmaat in de handel is. Men acht het niet in het belang van de volkshuishouding, dat fabrikanten ertoe overgaan de inhoud van de door hen verkochte flessen koffiemelk te verklei nen, teneinde een bepaalde prijs te kun nen handhaven. Er zijn al flessen ver krijgbaar met een inhoud van 200, van 210, 220, 230, 240 centiliter en van ande re volumen. Wel achten de belanghebbenden dat zijn de fabrikanten geen aanleiding aanwezig om de inhoud van de koffie- melkflessen te standaardiseren zij hebben er zelfs bezwaar tegen, omdat dit nieuwe investeringen zou meebren gen maar het produktschap meent toch dat geleidelijk tot enige normalise ring moet worden overgegaan. In de gisteren gehouden vergadering van het produktschap sprak men zelfs van een chaos. Men zal zich, alvorens beslissingen te ne men, wenden tot de consumentenorgani saties om ook hun oordeel te horen en eventueel met hun verlangens rekening te kunnen houden. Men was het er in elk geval over eens, dat op de flessen een aanduiding dient voor te komen van de volume-eenheden en van de gewichts eenheden in duidelijke letters van gelijke grootte. voor te komen, die aan hondsdolheid lij den. Dadelijk werd de politie gewaar schuwd. Een onderzoek door deskundigen wees uit, dat de gevonden vos inder daad aan hondsdolheid was gestorven. Het Nederlandse consulaat in Hannover stelde de Almelose politie van het ge beurde op de hoogte en op haar beurt zorgde de politie van Almelo dat de twee Almeloërs en de man uit Glanerbrug door de directeur van de G.G.D. werden onderzocht. Een der Almeloërs had zich overigens onmiddellijk na zijn thuis komst onder behandeling van zijn huis arts gesteld. (Van onze correspondent) De merkwaardige opvattingen van een 26-jarige Duitse padvindersleider hebben tot gevolg gehad, dat een 11-jarige jon- fen uit Berlijn op zijn fiets urenlang oor de kop van Noord-Holland heeft ge zworven, zonder dat zich iemand om hem bekommerde. Het jongetje behoorde tot een Berlijnse padvinders groep, die op Texel kampeerde, maar door de Texelse politie was gesommeerd het eiland zo spoedig mogelijk te verlaten, in verband met het uiterst zonderlinge gedrag van de leider en zijn elf tot vijftien jaar oude volgelingen. De gruppenfuhrer, een dou aneassistent, bleek namelijk een prin cipiële aanhanger van het nudisme te zijn. Hij placht zich poedelnaakt aan het Texelse strand op te houden, welk voor beeld door de jongens, zij het enigszins schuchter, werd gevolgd, omdat het vol gens hun leider „heel normaal" was. Uiteraard konden de overige strandbe- zoekers voor de principes van die van het Duitse gezelschap weinig waardering opbrengen. Men waarschuwde de politie, die van «de padvindersgroep onmiddellijk vertrek van het eiland verlangde. Een tot de groep behorende 11-jarige jongen kreeg daarop opdracht van de leider, alvast op de fiets vooruit te rij den. Hij moest de Helderse weg afrijden in de richting Alkmaar. De anderen, die eerst nog zouden gaan zwemmen, zouden hem dan onderweg wel inhalen. De jon gen heeft op de Helderse weg de hele dag tevergeefs gewacht. Een wacht meester van de verkeersgroep Alkmaar van de rijkspolitie ontdekte het dodelijk vermoeide kind tegen de avond en nam het mee naar het bureau in Alkmaar. Daar viel de jongen onmiddellijk in een diepe slaap. Nasporingen naar de ver dwenen padvindersgroep hadden geen resultaat, zodat de kinderpolitie de jon gen ten slotte langs de officiële weg naar Berlijn terugzond. Een dag later meldde de leider zich des avonds in Amsterdam. Hij bleek zich in het geheel niet meer om het jongetje te hebben bekommerd en met de anderen via een omweg naar Uitgeest te zijn ge reden, waar het gezelschap de nacht had doorgebracht. In de Amerikaanse onderwereld gaat het nieuws als een lopend vuurtje rond: 100.000 dollar voor het doden van Joseph Valachi, die de Amerikaanse justitie geheimen heeft verteld over een geheim ge nootschap dat de misdaad in grote steden organiseert. „VV'ü zullen alle nodige maatregelen ne men om deze man te beschermen", zei den zegslieden op het ministerie van jus titie. Valachi, wiens vrees voor de wraak van zijn broeders in de misdaad hem een 33 jaar geleden afgelegde bloedeed van stilzwijgen deed verbreken, heeft het mi nisterie de namen onthuld van een do- zjjn mannen die de leiders zouden zijn van het in acht grote steden opereren de genootschap. De wegens handel in verdovende midde len veroordeelde werd van de strafge vangenis in Atlanta, Georgia, een jaar geleden verhuisd naar een geheime plaats waar hij door federale politieman nen wordt bewaakt. worden vermoord. Er zijn aanwijzin gen dat de onderwereld reeds ge tracht heeft de verblijfplaats van de 60-jarige Valachi op te sporen. Volgens de door Valachi gegeven inlich tingen wordt de organisatie „Cosa Nos tra" geleid door de volgende mannen: In New York Vito Genovese, Joseph Bonanno, Carlo Gambino, Thomas Lu- chese en Joseph Magliocco Genovese zit thans een straf van 15 jaar uit in de gevangenis van Atlanta, wegens de han del in verdovende middelen. Andere leiders zijn Sam Giancana van Chicago, Joseph Zerilli van Detroit, Se bastian la Rocca van Pittsburgh, Angelo Bruno van Philadelphia, Stevano Ma- gaddino van Buffalo (New York), Ray mond Patriarca van Boston en John T. Scalish van Cleveland, Ohio. Een zegsman te Washington vertel de dat Valachi's schuilplaats ver schillende malen reeds was gewij zigd om te voorkomen dat hij zou De Indiase nieuwsbladen brengen de laatste week uitvoerig nieuws over nieuwe Chinese troepenconcentraties aan de Chinees-Indiase grens. Nu is er in de laatste maanden nogal eens valse lijk alarm geslagen in India en dus stond men aanvankelijk in het buitenland wat sceptisch tegenover de jongste Indiase berichten inzake driegende nieuwe Chi nese acties. Dwars tegen dat scepticisme in heeft echter premier Nehroe van In dia vorige week verklaard, dat er wel degelijk inlichtingen binnenkwamen over nieuwe Chinese troepenconcentra ties en dat men dus bedacht moet zijn op nieuwe Chinese acties of althans nieuwe bedreigingen. Een medewerker van de Manchester Guardian te New Delhi benadrukte de geloofwaardigheid van de informaties nog eens in het bij zonder door er op te wijzen, dat de inlichtingendienst van India thans nauw samenwerkt met de Amerikaanse in lichtingendienst en dat men eikaars be richten thans nauwkeurig controleert. Die berichten zouden er dan op wijzen, dat China bepaalde grenswegen in Tibet heeft verbeterd, grote voorraden heeft opgeslagen en meer troepen heeft ge legerd in gebieden, die minder dan 50 mijl van de Indiase grens liggen. Welis waar heeft Peking al deze activiteiten ontkend maar men heeft in New Delhi niet anders verwacht. Men vreest in Nieuw Delhi dat China een ernstige slag wil toebrengen aan de Indiase strijdkrachten voordat deze tenvolle geïnstrueerd zijn in het gebruik van de nieuwe wapenen, welke door de westerse landen ter beschikking van India werden gesteld. Een andere veronderstelling is, dat China het pres tigeverlies, dat een gevolg is vm de twist met Rusland, zoveel mogelijk wil wegwerken door aan zijn grenzen strub belingen te verwekken o.a. in Noord- Korea, aan de Indiase grens en in Laos. China zou aldus zijn macht willen tonen. Wat India betreft zou China nog altijd premier Nehroe willen dwingen naar Peking te komen om daar een akkoord te aanvaarden, waarbij bepaalde Indiase grensgebieden aan China worden af gestaan. Het is niet waarschijnlijk, dat premier Nehroe daartoe in de nabije toekomst bereid zou zijn ook ai zou China tot nieuwe militaire activiteiten overgaan. In zijn eigen land heeft Nehroe tamelijk stevig afgerekend met de nogal talrijke Indiase communisten, van wie een aan tal zelfs op de hand van Peking waren. Een correspondent van de Neue Zürcher Zeitung vestigde vorige week nog eens de aandacht op de crisis, waarin de In diase communistische partij door het Chinees-Indiaas conflict is geraakt. De oude linkervleugel van de partij bleek Chinees-gezind te zijn en het schijnt, dat zij thans in het geheim als „voor post" van de Chinezen in India werkt. Die geheime organisatie zou over aan zienlijke geldmiddelen beschikken. Zij bezit een drukkerij en een fijnvertakt distributienet, en overstroomt de partij leden met grote hoeveelheden propagan- daschriften. Men neemt veelal aan dat de drukkerij ergens in Bengalen staat, want 80 procent van de 17.000 partij leden in West-Bengalen heeft voor Pe king gekozen, maar in partrjkringen hoort men dat het technische centrum van de „schaduworganisatie" zich even- g'oed in Bombay kan bevinden. De partij heeft onlangs het standpunt van Moskou in het Russisch-Chinese conflict nog eens openlijk ondersteund. Deze verklaring, die in de eerste plaats de „loyaliteit" van de partij tegenover India zou moeten aantonen, is geens zins representatief voor de overtuiging van het partijkader. Hoogstens éénderde deel van de partijleiders zou haar voor zijn rekening willen nemen. Van de 110 leden van de nationale partijraad zit on geveer de helft wegens pro-Chinese ac tiviteiten in preventieve hechtenis. De andere helft is verdeeld; de gematigde partijpresident Dange heeft slechts een kleine meerderheid achter zich, en de overige leden hebben sterke sympathieën voor Peking of tonen zich althans voor stander van een revolutionaire politiek tegenover de regering. Dus wanneer Nehroe niet de helft van de partijleiders gevangen hield, zou Dange slechts op 30 procent van hen kunnen rekenen. De linkse minderheid van de zich in vrijheid bevindende leden van de na tionale partijraad wordt aangevoerd door Namboediripad, de oud-premier van Kerala. Goepta, de leider van de communistische fractie in het Indiase Hogerhuis, is de woordvoerder van hen die Peking niet in alle opzichten willen volgen, maar wel een revolutionaire partijpolitiek voorstaan zoals China deze aanbeveelt. Al geruime tijd poogtGoepta als verbindingsman tussen de beide par tijvleugels de partijleiding in handen te krijgen. Dat zal hem voorlopig wel niet gelukken, want hij is naar de smaak van de meeste kameraden een te gladde aal. Maar zijn aanhang groeit merk baar ten koste van de gematigde vleugel, zodat de positie van bange "langzamer hand wankel wordt. Dange ziet zich af en toe reeds gedwongen tot concessies aan de groep-Goepta. Dit zijn dan en kele aspecten van het Indiase commu nisme, dat zich dus tegen eigen land en volk keert in het conflict met China! VVWWWVWVWWVWUWVWWUWVVUUWVWWVWWWIAIIAMWVIII Zandvoort heeft van de badgasten een speedboot ten geschenke ge kregen, waarmede de politie voor het strand zal gaan patrouilleren. Woensdag werd met de boot een proefvaart gemaakt. De Berlijnse muur heeft in de 2 jaren van zijn bestaan, het aan tal vluchtelingen naar het wes ten weliswaar beperkt, maar heeft geen einde kunnen maken aan de ontvluchtingen. Sinds de muur op 13 augustus 1961 werd opgericht bedraagt het gemid delde aantal vluchtelingen per dag tien. Het Westduitse ministerie voor vluchte lingenzaken deelde gisteren mede dat sinds die datum 16.456 Oostduitsers naar West-Berlijn of West-Duitsland zijn gevlucht. Onder hen bevinden zich 1304 leden van de Oostduitse strijdkrachten en politie of wel on geveer drie compagnieën. Van minstens 65 vluchtelingen staat vast dat zij zijn gedood, 54 van hen bij een poging naar West-Berlijn te ontkomen en de anderen bij de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Maar het aantal gedode vluchtelin gen zal waarschijnlijk hoger liggen. De Oostduitse communisten hebben sinds de muur tussen Oost- en West-Berlijn oprees onverdroten gewerkt om ga ten te dichten. In het eerste jaar van de muur wisten nog 12.000 Oostduit sers naar het westen te vluchten, maar in het tweede jaar bedroeg dit aantal nog maar 4000. Het aantal grenswachten dat de benen nam, verdubbelde echter. In het eer ste jaar gingen ongeveer 400 Vopo's de grens naar het westen over en in het tweede jaar ongeveer 900. Men zou hieruit kunnen afleiden dat er onder de grensbewakers een groeien de ontevredenheid over de levensom standigheden heerst en dat velen van hen een gewetensstrijd strijden als gevolg van het bevel op hun landge noten te schieten wanneer die een poging tot ontvluchten ondernemen. Ook sehryft men het grotere aantal overgelopen Vopo's toe aan het feit van velen van hen aan het einde zijn van hun twee jaar dienst bij de muur en beseffen dat het hun laatste kans is om aan de communistische onderdrukking te ontkomen. V" -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3