Eerste paal geheid voor Zeeuwse christelijke detailhandelsvakschool Zeeuwse tbc-bestrij ding wil waakzaamheid DUITSE MOER VAN AUGURKEN ZAL WEER WORDEN VERRUIMD Mr. Walbeehm deed het met vaardige hand WITTE KRUIS IN STROMENWIJK TE MIDDELBURG Oud-Axelaars schonken gemeente aandenken Verscheidene vrouwen in Frankrijk vermoord In Nederland 25.000 kweekscholieren PERMANENT MEDEDELING VAN AMBASSADE IN BONN Morgen publikatie in Westduitse staatscourant Twee vrije boeren vrijgesproken MCMMARA TEVREDEN In eerste halfjaar '63 minder woningen gereed in Zeeland Nieuwe Russische aardsatelliet Dr. Sjarif terug uit Suriname DAADWERKELIJK OUDE GEBOUWEN WITTE KRUIS jaarverslag 1962 „Van uitroeiing is nog geen sprake Illusoir WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ter gelegenheid van de feestelijk- heden „Axel 750 jaar stad" hebben i de oud-Axelaars aan het gemeen- tebestuur een bijdrage geschonken voor een blijvend aandenken aan j dit historisch gebeuren. J De lijst van bijdragenden bevat 90 i namen van oud-Axelaars tot een i totaal bedrag van f 1790,Als j bijzonderheid kan nog worden ver- meld dat hierin een bedrag van f 300,— is begrepen van een oud- t Axelaar, die een klokje tot die waarde heeft toegezegd voor het carillon, dat als blijvend aanden- |i ken is ontworpen. wvwwwwwwwvwwvwvwvwwwwwwwv (Advertentie) Op 16 oktober van het vorige jaar telden de 94 zelfstandige kweekscholen in ons land 24.563 leerlingen. Het aantal toe- gelatenen bedroeg 6294. Dit blijkt uit de uitgave „Statistiek van het kweek- schoolonderwijs 1962-1963" van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De akte van bekwaamheid als onderwij zer werd door 4730 leerlingen behaald, van wie er 2917 hun studie in de derde leerkring vervolgden. De overigen, 1640 onderwijzers, kwamen beschikbaar voor een functie bij het lager onderwijs. Bij deze groep voegden zich de 1842 leerlin gen, die de akte als volledig bevoegd onderwijzer behaalden. In deze cijfers zijn de resultaten van de herexamens niet verwerkt. In de afgelopen 48 uur zijn in Frankrijk verscheidene moorden op vrouwen ont dekt. In Quimper werd maandagavond het lijk van een 67-jarige vrouw in de keuken van haar woning aangetroffen. Zij had een touw om haar nek. De dag tevoren was haar hospita in een vijver verdronken. De politie acht zelfmoord bij beide sterfgevallen uitgesloten. In Lyons vond Lassalle het lijk van zijn 29-jarige vrouw Louise in de kelder van zijn woning. Zij was met een schoenve ter gewurgd. In Lens, Noord-Frankrijk, werden een vrouw en haar dochter op brute wijze met een hakmes aangevallen. De moeder de 48-jarige France Seillier, werd ge dood. Haar dochter, mevr. Jacqueline Yenbon, 22, zweeft tussen leven en dood. HET WAS kennelijk niet voor de eerste maal, dat mr. P. D. Wal beehm, het hoofd van de afdeling middenstandsonderwijs van het ministerie van o., k. en w., een paal in de grond heide. Want met vaar dige hand bediende de heer Wal beehm bijgestaan door de tech nici van het heibedrijf firma Tim mer en Van den Berg uit Hardinx- veld-Ottoland de installatie, waarmee hij de eerste paal voor de semi-permanente chr. detailhan delsvakschool voor Zeeland in de Middelburgse Stromenwijkbodem sloeg. Vier jaar heeft dit Zeeuwse onder wijsinstituut voor de middenstand op deze „mijlpaal" moeten wach ten; vier jaar lang moesten er be sprekingen gevoerd worden om het zover te krijgen. In dit verband noemde mr. Walbeehm tydens een bijeenkomst in de aula van de nieuwe hervormde kerk van 't Zand na het slaan van de eerste paal de symbolische betekenis van deze daad belangrijker dan het heien zelf. „Want de voorbereidingen, die zoveel tijd gekost hebben meer dan ons allen fief was zijn thans be ëindigd", aldus de heer Walbeehm. „De nieuwe school is thans in zicht". Hij noemde het een wijs beleid van het bestuur van de stichting „chris telijk detailhandelsvakonderwijs voor Zeeland" om de voorkeur te geven aan een semi-permanente school, om dat dit soort onderwijs zich nog in een proefstadium bevindt. Mr. Walbeehm wees er op, dat de prak tijk overigens heeft aangetoond, dat ook semi-permanente gebouwen een lang leven beschorén kunnen zijn. Tot slot vertrouwde de afgevaardigde van het ministerie er op, dat de achterstand in het bouwschema spoedig voor een belangrijk deel ingehaald zal kunnen worden. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. P. Ventevogel, had de ge nodigden welkom geheten. Hij toonde zich er bijzonder verheugd over, dat in Middelburg nu officieel een begin is gemaakt met de bouw van de eer ste vakschool. Ook de heer Vente vogel dook nog even terug in de voorbereidingsgeschiedenis, waarbij op 15 augustus 1960 het verzoek werd gedaan om een school te mogen bouwen. Het was een verzoek voor een semi-permanent gebouw, omdat dit gehele onderwijs nog gevormd moest worden. De heer Ventevogel verwachtte, dat er wellicht over tien of vijftien jaar een permanente school zou moeten komen. Tot slot sprak de heer Ventevogel de hoop uit, dat na het slaan van de eerste van de 145 palen de garantie van een vlotte bouw werkelijkheid zal worden en dat de nieuwe school omstreeks fe bruari van het volgend jaar in gebruik genomen kan worden. De heer Wal beehm ontving als herinnering aan zijn bjjdrage een boekwerk. Wethouder J. S. Hoek van onderwijs verzekerde, dat het gemeentebestuur van Middelburg bij het bericht, dat de eerste paal geslagen zou worden, een vijf-voudige zucht geslaakt heeft. „Daarin werd tot uitdrukking gebracht de zorg, die het gemeentebestuur zovele jaren heeft gehad om de huisvesting van de school, verduidelijkte de wethou der. Ondanks die zorgen is het de heer Hoek altijd een genoegen geweest om mee te werken aan de bloei van de school, verklaarde hij, 0E17N WW!) Om deze reden ook zei de heer Hoek het liet zo prettig te hebben gevonden, dat bet schoolbestuur enkele weken ge leden een verwijt tot het gemeentebe stuur heeft gericht, dat dit bestuur zijn verplichtingen niet nagekomen zou zijn. „Wij hebben nooit een riant of eigen gebouw beloofd. Wij hebben gedaan wat we wél beloofd hebben: U een onder komen verschaffen", verklaarde de wet houder. Naar alle waarschijnlijkheid zal met ingang van donderdag a.s. het overgrote deel van het Nederland se augurkenassortiment weer in Duitsland worden toegelaten. Van de Nederlandse ambassade in Bonn heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen verno men, dat een publikatie hierover donderdag in de „Bundesanzeiger" de Duitse staatscourant, zal ver schijnen. Er zal instaan, dat augurken van 7 tot 24 stuks in een kilogram, de grote exem plaren dus, weer nit de E.E.G.-landen mogen worden ingevoerd. De sortering van 40 en meer stuks in een kg was al direct bij het begin van de invoerstop uitgezonderd en in de loop van de vorige week werd ook de sorte ring van 25 tot 39 stuks per kg weer toegelaten. Nu moeten alleen de zeer grote augurken, die van minder dan 7 stuks in een kg nog buiten Duitsland blijven, maar daar heeft Nederland niet veel last van. De Duitse augurkenoogst heeft nogal te lijden gehad door de droogte. Bij het Centraal Bureau veronderstelt men dat deze omstandigheid mede tot deze nieuwe verlichting van de invoerstop geleid heeft. De komkommeraanvoeren op de Neder landse veilingen zijn gisteren zeer groot geweest, vertelde men het A.N.P. bij het Centraal Bureau. Over het algemeen lagen de prijzen tussen 18 en 24 cent. Alleen stekkomkommers en komkom mers die te lang hebben gehangen, draaiden door. De kantonrechter in Meppel heeft gis termorgen de landbouwers K. H. en B. N. uit Hollandsche Veld, die terecht stonden omdat zij hun vee hadden laten grazen op grond van het landbouwschap, vrijgesproken op grond van het feit, dat uit het proces-verbaal niet is gebleken dat ze geen eigenaren zijn van de grond waarop zij hun pinken hadden geweid. De beide landbouwers zijn in maart op last van het landbouwschap uit hun boerderij gezet. Zij werden geverbali seerd door de gemeentepolitie omdat ze hun vee in het weiland lieten lopen, dat bij hun vroegere bedrijf hoorde. Veertien dagen geleden was tegen de 48- jarige N. f 130,of 26 dagen geëist en tegen de 42-jarige H. f 80,of zestien dagen. Ze werden verdedigd door mr. A. Zeegers uit Amsterdam. Het kamerlid H. Koekoek trad op als getuige a de charge. Beide boeren beschouwen het land nog steeds als hun eigendom, omdat ze van mening zijn dat zij nog geen geld van het landbouwschap hebben ontvangen. Het landbouwschap heeft eind juni mee gedeeld, dat de griffie van de rechtbank te Assen de betaling der boerderijen niet kon afwerken, doordat hypotheek houders hun medewerking weigerden. niseerd. Men speelde op twee velden. Aan dit toernooi namen alleen volley ballers deel, die in de gemeente Koude- kerke met vakantie zijn. Ondanks de harde wind waren er bijzonder aardige wedstrijden te zien. Woensdagavond vandaag zal bur gemeester J. L. Dregmans van Koude kerke in pension westduin de prijzen uitreiken. Burgemeester Dregmans reikt dan tevens de prijzen uit voor de atle tiekwedstrijden die vandaag woens dag op het strand bjj Dishoek zullen worden gehouden. De verdere uitslag luidt: 2. Galgenweide I; 3. Caljouw; 4. Meppers I. De foto geeft een beeld van een van de wedstrij den. (Foto P.Z.C.) De Amerikaanse minister van defensie, Mc.Namara, heeft maandagavond in Washington gezegd „zeer verheugd" te zijn over de manier waarop West-Duits- land zjjn militaire kracht vergroot. Mc.Namara zei dit na zijn terugkeer uit West-Duitsland, waar hij een overeen komst heeft getekend waarin West- Duitsland zich verbindt voor de komen de twee belastingjaren ten bedrage van 1300 miljoen dollar aan militaire uit rusting en diensten te kopen. Bovendien is overeengekomen een Amerikaans- Duitse commissie voor logistiek in te stellen en gezamelijk nieuwe wapens, waaronder tanks te ontwikkelen. Mc.Namara wees erop dat West-Duits land zijn defensiebegroting de laatste twee jaren met 40 procent heeft ver hoogd. Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek kwamen in het eerste halfjaar van 1963, 30.066 nieuwe woningen gereed tegen 34.716 in het eerste halfjaar van 1962. In Zeeland is er een aanzienlijke teruggang te con stateren in vergelijking met vorig jaar. In het eerste halfjaar van 1963 kwa men hier 489 woningen gereed, tegen 734 in het eerste halfjaar van 1962. In de eerste helft van 1963 werd in Ne derland begonnen met de bouw van 43.060 woningen, tegen 41.710 in de overeenkomstige periode van 1962. Daar het aantal in bouw genomen wo ningen in juni groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 135.225 op het eind van die maand. De verdeling van de gereedgekomen woningen over de provincies is als volgt; tussen haakjes het cijfer over het eerste halfjaar 1962. Groningen 1327 (1330): Friesland 1264 (1248); Drente 1274 (997); Overijsel 2111 (1965); Gelderland 3440 (3814); Utrecht 2069 (2300); Noord-Holland 3839 (5104), Zuid-Holland 6633 (8296): Zeeland 489 (734); Noord-Brabant 5472 (4899): Limburg 2019 (2902); Z.IJ. pol ders 129 (127); Nederland totaal 30.066 (34.716). Amsterdam 1068 (1744); Den Haag 661 (437); Rotterdam 1349 (1834). De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbe mande satelliet gelanceerd ter voortzet ting van haar programma voor ruimte onderzoek, waaraan in maart 1962 werd begonnen, aldus heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld. In de korte bekendmaking van Tass werd gezegd dat het een lancering be trof van een satelliet van het type „Kos mos". De kunstmaan die gisteren de ruimte in werd geschoten was de negen tiende van de serie. De Belg Romain Deloof heeft zijn titel wereldkampioen amateur stayers geprolongeerd. Men ziet hem hier tijdens de ereronde te Rocourt, samen met zijn gangma ker Meuleman gefotografeerd. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, dr. Moh. Sjarif, is gistermiddag met het K.U\ï.-lijntoesteI via Curacao en New York teruggereisd naar Neder land na een vijfdaags bezoek aan Suri name. Hier wonen, zoals bekend, 20.000 Indonesische staatsburgers. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Sjarif zeer getroffen te zijn door de grote har telijkheid welke hij zowel van de over heid als van de particulieren had on dervonden. Hij had het een groot ge noegen gevonden zijn landgenoten te ontmoeten om met hen de verschillen de problemen, grieven en wensen te be spreken. Suriname, aldus dr. Sjarif, is een typisch land in ontwikkeling, dat te kampen heeft met dezelfde twee grote vraagstukken die men bij alle landen in dit stadium aantreft, namelijk de natievorming en de economische ontwik keling. Hij hoopte dat de in het land wonende Indonesiërs zouden kunnen meewerken aan de oplossing van deze problemen. Dr. Sjarif had overigens naar hij zei van vrijwel alle 20.000 Indonesiërs de wens te horen gekregen dat zij „terug naar huis" willen. Hij kon nog niet zeggen of, en wan neer, het Indonesische consulaat in Su riname zal worden heropend. Dit zal af hangen van de verdere ontwikkeling op diplomatiek gebied tussen Nederland en Indonesië. Maar hij verwachtte wel dat „al heel gauw" beide landen ertoe zou den overgaan over en weer ambassa deurs te benoemen. iOok voor het gemeentebestuur was het een teleurstelling, dat de voorbereidin gen voor de bouw van de school zo lang geduurd hebben. „Maar het gemeentebe stuur heeft aan deze vertraging geen enkele schuld", verzekerde de wethou der. Hij wilde deze onaangename woorden echter gaarne vergeten en veel meer blijven herinneren aan de vreugde, die er thans is om het begin van de nieuwbouw. Twee instanties, die daadwerkelijk hun steun hebben verleend bij de totstand koming van de school: de chr. midden standsbond en de stichting chr. detail handelsvakscholen in Nederland, waren deze morgen ook vertegenwoordigd. Na mens deze laatste instantie was de heer P. Veening aanwezig, die er gaarne een halve dag van zijn vakatie op Walcheren voor opgeofferd had om dit belangrijke moment mee te maken. Hij gewaagde van een goed contact tussen de verschil lende scholen in Nederland, waardoor reeds belangrijke initiatieven ontplooid konden worden. De heer Veening sprak ook namens de Nederlandse chr. beamb- tenbond en het bestuur van de chr. de tailhandelsvakschool in Amsterdam. Namens de landelijke C.M.B. verzekerde de heer G. J. Kleissen, dat het bestuur er van overtuigd is, dat Zeeland met de ze schoolbouw een belangrijke stap heeft gedaan. Verheugd zijn uiteraard ook het leraren korps en de leerlingen. Daarvan getuig de de adjunct-directeur van de school, de heer J. Allewijn. „We hebben in de af gelopen vier jaar alle oude gebouwen van Middelburg al zo'n beetje bekeken, zodat we met verlangen uitzien naar het nieuwe gebouw", verklaarde de heer Allewijn, die er nog aan toevoegde, dat nu de school in het barakkenkamp van Modderoord reeds is „samenge voegd" de sfeer veel rustiger gewor den is en dat dit merkbaar is aan de re sultaten. Tot slot verzekerde de heer P. J. Steij- nen als voorzitter van de hoofdstedelijke kruideniersvereniging waardering te hebben voor de mogelijkheid, die het bestuur van de school aan r.-k. ouders biedt om hun kinderen de lessen aan deze chr. detailhandelsvakschool te laten volgen. De volleybalploeg Strandlopers i heeft de titel in het strandtoernooi te Dishoek feprolongeerd. Deze uit Middelburg af- omstige ploeg heeft daarmee voor de tweede maal de wisselbeker gewonnen. In totaal namen twaalf volleybalploegen aan dit dinsdag gehouden toernooi op het strand bij Dishoek deel. De Koude- kerkse V.V.V. had dit toernooi georga- I; Met vaardige hand bedient hier !j mr. P. D. Walbeehm de heiïnstal- jl latie. waarmee hij de eerste paal s voor de chr. detailhandels-vak- ij school in de Middelburgse Stro- menwijk de grond insloeg. (Foto P.Z.C.) VWWVWWVWWWVWWVWWWWWWVWlAmVW* DE €Chi® PIJNSTILLER Fijn op vakantie! Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar.(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. WAAKZAAMHEID moet geboden blij ven, ondanks een verdere gunstige ont wikkeling van de bestrijding van de tuberculose in Zeeland. Dat is de teneur van het jaarverslag over 1962 van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Be strijding van de tuberculose. Zoals be kend heeft het bestuur van deze ver eniging enige tijd geleden en bloc be dankt voor zijn functies als gevolg van ernstige moeilijkheden met het departe ment over de vraag van de verminde ring van de personeelsbezetting. In het jaarverslag wordt aan deze kwestie nog eens uitvoerig aandacht besteed. De inmiddels afgetreden voorzitter, dr. F. G. Vaandrager constateert bijvoor beeld dit: „Inkrimpen van de perso neelsbezetting is zeer zeker noodzake lijk. Men hoede zich echter voor over ijlde afbraak van de vertrouwde verde digingsorganisatie tegen de tuberculo se". Dr. Vaandrager wil zeker niet na laten te stellen, dat deze ziekte in aanmerkelijk geringer aantal geval len voorkomt dan vroeger, maar hij hamert erop dat zij allerminst als nagenoeg uitgeroeid mag worden be schouwd. Het jaarboekje geeft een duidelijk overzicht van de stand van zaken in Zeeland en van de werk zaamheden, die in de verschillende districten zijn uitgevoerd. Zo stelt de tuberculose-arts van het dis trict Middelburg, de longarts W. K. Schuling, dat juist nu de districtsver pleegster een uitermate belangrijke fi guur is geworden in de bestrijding, waar zij op een voorpost staat en de verbinding onderhoudt tussen district en bureau. Bij herhaling heeft hij moe ten vaststellen dat men plaatselijk de t.b.c. niet meer als een belangrijke zaak ziet. De districtsverpleegster zal door regelmatige contacten tot wakker blij ven stimuleren. De afwezigheid van een eigen districtsverpleegster betreurt dok ter Schuling dan ook zeer. Het werk kan niet volledig en optimaal verlo pen, zo schrijft hij in zijn jaarrapport. „Dit is zeker teleurstellend na het op bouwend werk van voorgaande jaren". Met cijfers illustreert dokter Schuling de resultaten van de onderzoeken in zijn district. De districtsarts Goes, dr. J. M. van Daal, merkt op dat sinds drie jaren de registratie van de nieuwe (of opnieuw) bekende patiënten in ztjn werkgebied op hetzelfde niveau is blijven liggen (35). „Als men daarbij let op de waargeno men tuberculine-omslagen (12) dan valt nog een percentage besmettingen op, dat naast het recidiecijfer het begrip „uitroeiing" voorlopig nog Illusoir maakt", zo schrijft hij. Ondanks het nodige contactonderzoek lukte het niet om in alle gevallen een duidelijk aan wijsbare besmettingsbron op te spo ren, zelfs in een afgesloten gemeen schap als een school. Combinatie van twee rayons moet vol gens dr. Van Daal voor één districts verpleegster te groot worden geacht. De omvang van het werk op het con sultatiebureau te Terneuzen is niet ver minderd, aldus het verslag van de Zeeuws-Vlaamse tuberculosearts H. D. J. Meijer. Hij meldt, dat het aantal con sulten niet is gedaald. Ook signaleert hij een toenemende lauwheid en onver schilligheid bij het „grote publiek" te genover de t.b.c. als ziekte. Duidelijk blijkt, dat „men" de ernst van de ziekte minder aanvoelt dan vroeger. Desondanks dienen de werkers op dit gebied alert te blijven, nieuwe metho dieken van opsporing te ontwikkelen om de t.b.c., die „ondergronds" is gaan leven eruit te krijgen. „Nederland is geen eiland, mogelijkheden van besmet ting van over de grens zijn legio", zo waarschuwt dokter Meijer. De Terneu- zense districtsarts noemde het teleur stellend, dat slechts één bron ontdekt kon worden bij de zes gevallen van primo-t.b.c. in het afgelopen jaar. Het jaarboekje van de vereniging geeft als vanouds veel cijfermateriaal over nieu we gevallen, zittingen, herkomst van be zoekers, kurende patiënten, herstelde patiënten, laboratoriumonderzoek, huis bezoeken, sanatoriumuitzendingen, keu ringen en nazorg. Meegedeeld wordt nog dat in het ver slagjaar is gewerkt met een bezetting van slechs twee districtsverpleegsters, één verbonden aan het bureau te Ter- neuzen en één aan het bureau te Goes. Het districtsbureau te Middelburg is in 1962 geholpen door de zusters van Goes en Terneuzen samen. Het Hgt in de be doeling van de overheid het gehele ge bied boven de Westerschelde te doen verzorgen door één districtsverpleegster. Nagekomen advertentie Heden is, na een nood lottig ongeval, van mij weggenomen mijn lie ve, zorgzame man JOANNES CORNELIS COSIJN op de leeftijd van 43 jaar. M. M. Cosijn- Lockefeir Goes, 5 aug. 1963, Roggeveenstraat 61. De begrafenis zal plaatsvinden donder dag 8 augustus a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek Roggeveenstraat 61 te 14.00 uur. Heden is van onze zijde weggenomen, door een noodlottig ongeval, on ze geliefde schoon zoon, zwager en oom JOANNES CORNELIS COSIJN. Familie Lockefeir Goes, 5 aug. 1963. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, mijn in nig geliefde man en onze zorgzame vader WILLEM MAAS op de leeftijd van 55 jaar. E. Maas-de Korte A. Maas en verloofde Koudekerke, 6 augustus 1963, Biggekerksestraat 69. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 10 augustus a.s. te 12 uur op de alge mene begraafplaats te Koudekerke. De Britse tennisspeler Mike Sang- ster, is boos heel boos.... Hij is tij dens zijn strijd op Wimbledon te gen de Zweed U. Schmidt uit zijn concentratie geraakt door het knippen van de sluiters van de ca mera's van de persfotografen. Mi ke nam het niet langer en stapte dreigend op de al knippende fotografen af. Naar een ooggetui ge mededeelde zou het bijna tus sen Sangster en een van de foto grafen tot een handgemeen zijn gekomen 'wwwwvMwwwvvwwwwnnwwwwwA Heden werd na een kortstondige ziekte uit ons midden weggeno men onze lieve moeder, behuwd- en grootmoe der, mevrouw JACOBA WILHELMINA VAN BEMDEM op de leeftijd van 66 jaar. P. van Boven K. J. van Boven- Zweedijk Kinderen en klein kinderen Middelburg, 6 augustus 1963, Noordbolwerk 25. De teraardebestelling vindt plaats op vrij dag 9 augustus a.s. om 12 uur op de alge mene begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7