Arnemuidens Gereformeerde Kerk is volgende week driekwart eeuw oud Zeeuws „glasoppervlak van aardbeien is bijna voor teelt verdubbeld LEZERS SCHRIJVEN AGENDA Viering met herdenkingsdienst ZEEUWSCH-VLAANDEREN RAAD NIEUW- EN ST.-J00SLAND STELDE UITBREIDINGSPLAN VAST EXAMENS AANLEG VAN RIJWIELPAD AAN DE AXELSE WEG IN ZAAMSLAG Uitbreiding fruitteelt in volle grond in 1962 minder groot dan was verwacht MARKTBERICHTEN GISPEN KANTOOR MEUBELEN J. A. Biesbroeck, Wissel Zeeuws - Vlaanderen Plan ontworpen voor de bouw van een nieuwemoderne kerk in het „Poldertje' Plannen Uitbreiding „Harmonie" uit Oostburg verzorgde concert Wedvluchten Ruimte voor 100 woningen Geen auto's meer wassen in de bebouwde kom Kleedkamer Belangrijke agendapunten in raad Krabbendijke V.W. combi 1963, P. CORNELIS, Zomer in Zeeland nat Ook carillonconcerten te Sluis in augustus TIENJARIGE JONGEN BIJ BOTSING ERNSTIG GEWOND In raadsvergadering besloten tot: GEEN MEDEWERKING VAN GEMEENTE AXEL Tuinbouwcommissie van Z.L.M. meldt Dupe EXTRA-OVERTOCHTEN BUITEN SEIZOEN NIET MOGELIJK? STA OF IK SCHIET V aardigheidsproeven gymnastiek Bakker J. van Oosten te Domburg koninklijk onderscheiden WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 PBOVlNCIAZiE ZEEUWSE COUBANT i De 625 leden van de Gereformeer de Kerk te Arnemuiden gaan een belangrijke datum tegemoet. Op maandag aanstaande, 12 augustus bestaat deze kerk namelijk drie kwart eeuw. Het 75-jarig jubileum zal worden herdacht met een her denkingsdienst, die 's avonds om half acht wordt gehouden in de gereformeerde kerk aan de Lion- straat, onder de bevolking van Ar nemuiden beter bekend onder de naam van „kerk aan het Leeuwer- tje". Tijdens deze dienst gaat de plaatselijke predikant ds. G. S. Oegema voor. Verder zullen ook voor zover mogelijk de predikan ten, die in het verleden aan het hoofd van de Gereformeerde Kerk van Arnemuiden hebben gestaan, aanwezig, of vertegenwoordigd zijn. Al is het eerste notulenboek verdwenen en beschikt men slechts over gegevens vanaf het jaar 1896, toch kan met zeker heid worden vastgesteld, dat op 12 augustus 1888 in een schuurtje aan de Langstraat de eerste bijeenkomsten van de Gereformeerde Kerk werden gehou den. „Dat was een teken van geestelijke moed, die deze mensen hebben getoond toen zij de hechte eenheid in Arnemui den doorbraken" zegt ds. Oegema ervan. Er was in het begin een flinke toeloop tot de Gereformeerde Kerk te constate ren, maar daarbij ontbrak het nieuws gierige element niet. Lang hebben de, toen nog ongeveer 150 leden, niet in de schuur „gebivakkeerd". Reeds enkele maanden later kon een houten kerkje aan de Molenweg worden betrokken. Daarin werden gedurende een vijftien tal jaren de diensten gehouden. In 1903 kwam de kerk aan de Lionstraat ge reed. Een greep in de geschiedenis toont aan, dat een groep leden van de Gere formeerde Kerk te Arnemuiden tot meer dan elf jaar na de instituering zonder plaatselijk predikant heeft gezeten. De kerk was namelijk te klein om te be roepen. Eerst in 1899 kwam ds. J. Boe- ijenga naar het vissersdorp. dikanten die vervolgens aan het hoofd van de Geref. Kerk kwamen te staan waren ds. H. Scholing (1932-1945), ds. P. M. Veldhuizen (1946-1955) ds. H. K. Poelman (1955-1961) en vanaf 20 janu ari van dit jaar ds. G. S. Oegema. Met het 75-jarig jubileum in zicht zijn er plannen gerezen om te komen tot een nieuw kerkgebouw. De kerk aan de Lionstraat is momenteel zestig jaar oud. En al ziet het gebouw er op zich nog heel fris en verzorgd uit en heeft men de consistorie onlangs nog met eigen krachten grondig kunnen restaureren, toch is er vooral de laatste jaren een groot gebrek aan vergaderruimte. „We hebben tot nu toe wel veel kunnen schikken en plooien", zo vertelde ds. Oegema, die voorts meedeelde dat er voor de Gereformeerde Kerk te Arnemui den in de toekomst nog heel wat te wachten staat. Hij doelde daarbij op het grote recreatiecentrum, dat op Arne muidens grondgebied zal verrijzen en dat naar zijn mening voor de kerk een om zetting zal betekenen. Tot de bouw van een nieuwe kerk is reeds tijdens de ge meentevergadering van 17 oktober 1962 in principe besloten. Het zogenaamde poldertje wordt door de bouwcommissie momenteel de meest geschikte plaats voor de nieuwe kerk genoemd. De totale kosten zullen omstreeks 277.000 bedra gen. Het plan is ontworpen door het ar chitectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen. De kerk zal totaal plaats kunnen bieden aan 550 leden. De huidige, zestig jaar oude kerk aan de Lionstraat, heeft slechts ruimte voor 400 leden. Achter de nieuw ontworpen kerk komt een ont moetingscentrum. Er zal voorts een ruime gelegenheid voor het houden van vergaderingen worden geschapen. RETRANCHEMENT Tijdens de periode, dat de predikant in Arnemuiden zijn ambt uitoefende, werd de groep leden van de Gerefor meerde Kerk rond 1900 uitge breid met leden uit Nieuw- en St.- land, die tevoren in Middelburg kerk ten. Ds. Boeijenga werd in 1913 opgevolgd door ds. J. Runia. Beide predikanten zijn inmiddels overleden. De vier andere prë- Concert op ,,De Wildhof" De muziekkorpsen Apollo" uit Sluis en „Ons Genoegen" uit Retranchement ge ven donderdagavond om half acht een concert op het kampeerterrein „De Wildhof" van de heer Van Soolingen te Retranchement. De koninklijke muziekvereniging „Har monie" uit Oostburg gaf zondagavond onder leiding van de heer J. Ie Grand een concert te Retranchement, na een muzikale wandeling door de gemeente. Voor dit concert bestond een goede be langstelling. AARDENBURG O. Snouwaert benoemd tot gemeentewerkman De raad van Aardenburg kwam dins dagavond bijeen voor de behandeling van een agenda met slechts één punt, na melijk de benoeming van een gemeente arbeider. Na heropening van een beslo ten zitting is na twee vrije stemmingen, een tussenstemming, loting en een laat ste stemming gekozen de heer O. Snouwaert met 6 stemmen tegen vier op de heer A. Leenhouts en één blanco. SCHOOND1JKE De postduivenhoudersverenigingen E.D. B. en V.V.S. te Schoondijke hielden ge zamenlijk een prijsvlucht vanuit Moes- croen. Bij de jonge duiven was de uit- Na uitvoerige beschouwingen stelde de raad van Nieuw- en St.-Joosland maan dagavond een nieuw uitbreidingsplan voorlopig vast. Het plan achter de Wil- helminastraat zai Zuid-Oost II heten. In dit plan is ruimte voor ongeveer 100 woningen, voor een openbaar gebouw en autoboxen. Het plan zal ter inzage wor den gelegd, waarna het door de raad de finitief kan worden vastgesteld. De heer C. A. Polderdijk (g.b.) was tegen het plan. De raad besloot, dat het voortaan verbo den zal zijn om in de bebouwde kom een motorrijtuig of voertuig te wassen. G.S. hadden hun goedkeuring gehecht aan de aankoop van een stuk grond aan de Mo lendijk van J. van Eennennaam voor f 210. Ook keurde G.S. de bouw van een kleed lokaal op de sportvelden voor het be drag van f 26.625 goed. De raad besloot Middelburg Electro: Brandend zand, 19.30 uur, 14 j.; Molenwater: Miniatuur Wal cheren 922 uur; Zeeuws Museum: expo sities verzameling Bal en J. H. Koek koek 1017 uur; Van Benthem en Jut ting- exposities Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator) 918 uur; Abdij: klank- en lichtspel 21 en 21.30 uur. Vlissingen Alhambra: La belle Americaine, 20 uur, a.l. Luxor: Alles de lucht in, 20 uur, a.l. Koudekerke Strand Dishoek: Atletiekwed strijden, 10.30 uur. Zoutelande Hervormde kerk: Zomeravond- stilte, 2021 uur. Westkapelle Strandwedstrijd, 15 uur. Veere De Schotse Huizen: Opening expo sitie monotypen en unica-drukken J. L. van Schagen, 17 uur. Goes Grand: La belle Americaine, 20 u. Museum: Expositie Bevelandse voorwer pen 10—12 en 14—17 uur. Terneuzen Luxor: Apachen op het oorlogs pad, 20 uur, a.l. Oostburg Ledeltheater: Und du mein Schatz bleibst hier, 20 uur, a.l. Gemeente huis: Expositie schilderijen, gouaches en keramiek Len Peperkamp en Gérard Grassère, 9—12 en 1417 uur. Sluis Gemeentehuis: Expositie schilderijen en tekeningen Marcaine, 10 12 en 14 19 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie Ed Dukkers en Suzanne Taub, Adriek Westenenk en Marijke van Vlaar- dingen, 921 uur. Cadzand Ned. herv. kerk: Kerkconcert Ned. herv. kerkkoor, 20 uur. Zierikzee Burgerweeshuis: Expositie ze- ventiende-eeuwse meesters- 1047 uur. Burgh-Haamstede Natuurwandeling door bossen en duinbezittingen slot „Haem- stede", 10 uur. Hotel Bom: Filmvoorstel ling ,,Schouwens Westhoek", 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Caterina en de ze ven dwazen, 20 uur, a.l. Luxor: Hercules en de koningin der Amazone's, 20 uur, 14 jaar. tot het verlenen van voorschotten voor de bouw van 60 woningwetwoningen aan de Wilhelminastraat voor de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten. De bouwkosten van deze woningen zul len totaal f 896.417 bedragen en de grondkosten f 185.920. De raad besloot verder overeenkomstig de met de gemeente Middelburg ge maakte afspraak een wijziging in het uitbreidingsplan aan te brengen. Op voorstel van b. en w. besloot de raad, met de stem van de heer C. van Nim- wegen (p.v.d.a.) tegen, 20 procent van de aansluitingsRosten te vergoeden aan de P.Z.E.M. tot een maximumbedrag van f 1200 per perceel voor aanslui ting volgens het Algemeen Plan" voor de onrendabele gebieden. Het betreft hier drie percelen, bewoond door W. A. Strien, Bijleveldpolder 1; A. Kakebeeke, Oudedijk 29 en J. H. de Regt, Kanaaldijk 1. Ingaande 1 januari 1963 stelde de raad nieuwe pensioengrondslagen vast voor het gemeentepersoneel. De huur van de gemeentelijke sportvelden voor de voet balvereniging werd met ingang van 1 januari 1964 vastgesteld op f 200 per jaar. De gemeente zal voor onderhoud zorgen. De heer J. Lukasse (s.g.p) vroeg de aandacht van b. en w. voor de speelplaats bij de o.l.s., daar deze bij slecht weer in een modderpoel veran dert. De gemeenteraad van Krabbendijke komt woensdagavond 14 augustus in openbare vergadering bijeen. Er zal onder meer worden gesproken over een voorstel van b. en w. om een bedrag van 1100 uit te trekken voor het plaatsen van een tweetal knipperlichten bij de kruising Rijksweg-J. W. Frisostraat- Zuidweg en een voorstel tot vaststelling van de partiële wijziging van het uit breidingsplan in hoofdzaak en het uit breidingsplan in onderdelen centrum en west. B. en w. geven de raad in over weging de verordeningen op de heffing en invordering van bestaande tarieven reinigingsdienst te herzien als volgt: één emmer van 8 op ƒ10, twee emmers van 10 op 14, drie emmers van 12 op 18, voor elke emmer meer 5. Ver der zal behandeld worden een voorstel van b. en w. tot het verlenen van een bijdrage voor aansluiting van twee on rendabele gebieden op het elektriciteits net aan de P.Z.E.M., alsmede een voor stel tot wijziging van de begroting 1963. Ter vergadering zullen worden aange boden de gemeentebegroting 1964 en de begroting 1964 van het gemeentelijke woningbedrijf. Belgische automobilist verleende geen voorrang De Belgische automobilist P. P. uit Ka pellen verleende dinsdagmiddag om streeks kwart voor één geen voorrang aan de Souburger C. L. die met zijn auto op de Vlissingseweg in de richting van de Vlissingse Singel reed. Bij de botsing, die daardoor ontstond kregen beide voer tuigen materiële schade. slag: 1 J. v. Lare; 2 en 3 J. Weinsber- ge; 4 B. de Wever; 5, 8, 9 en 10 Iz. Leenhouts; 6 J. Klaassen; 7 Gebr. Poor ter. Bij de oude duiven was de uitslag; 1, 2, 4 en 6 Gebr. Calon; 3 en 9 J. Henne- keij; 5 A. de Poorter; 7 en 8 J. Peijcke; 10 J. Weinsberge. Dezelfde verenigingen hielden een wed vlucht vanuit Dourdan. Bij de jonge dui ven was de uitslag: 1 G. de Wever; 2 Gebr. Poorter; 3 B. de Wever; 4 J. v. Lare; 5 Iz. Vermeulen; 6 A. de Reu; 7 A. Steyaert; 8 Gebr. Calon; 9 H. Kou- wenberg; 10 D. Siben. Bij de oude dui ven was de iutslag; 1 Gebr. Calon; 2 C. Boogaart; 3 Ch. Looze; 4 J. Boogaart; 5 J. de Jonge. De uitslag van de wedvlucht vanuit Dax met oude duiven was: 1 P. de Hullu; 2 en 6 A. Temmerman; 3 Gebr. Calon; 4 G. de Wever; 5 G. Dobbelaere; 7 en 10 J. de Jonge; 8 J. Weinsberge; 9 E. v. Opdorp. Burgerlijke stand BRESKENS Bevallen: M. de ReuGeernaert, z.; K. J. MeeusenSchrier, d.; D. H. BruggeWandel, z.i M. S. CornellsQuaars, d. Overleden: A. Hooftman, geb. Cruson, 87 j.; J. J. Verhage, 89 j., wedn. van S. Leijse- naar; J. Smoor, 89 j„ wedn. van J. C. Hul ster. ZUIDZANDE Getrouwd: A. A. van der Stoep, 23 j. en R. Luteijn» 20 3. NIEUWVLIET Getrouwd: A. P. Verhage, 23 j. en M. H. Sim pelaar, 22 j. Te huur speciaal geschikt voor pendeldiensten. Tel. 233 SCHOONDIJKE. Levering uit voorraad. Kantoormachinehandel Gentsestraat 21a-23, Hulst Tel. 01140—2080. (Van onze weerkundige medewerker) Een van de gunstige eigenschap pen van deze zomer, althans tot op heden, is de regenval die op een enkele uitzondering na voor de zomer tot nu toe beneden nor maal is, behalve in Zeeland. Door de plaatselijke zeer zware buien tijdens het afgelopen weekeinde waarbij in drie dagen Sas van Gent 107 mm regen kreeg kwam deze plaats, van 1 juni jl. af, met totaal 290 mm (normaal 125 mm) op kop te staan. Een vrij groot verschil met Vlieland dat met nauwelijks 100 mm neerslag tot de droogste gebieden van ons land behoort. Ook Texel was vrij droog maar de stortbui (42 mm) van zondag bracht daar enige veran dering. Groot was het verschil met juni in Zuid-Limburg. Daar was juni te Maastricht met 125 mm deze eeuw niet zo nat geweest. In juli viel daar slechts 19 mm, een recordcij fer dat daar alleen in 1904, 1921 en 1935 iets beneden bleef. Juli werd het natst te Kollum (noord oost-Friesland) met 118 mm, dit als gevolg van een zware bui op 1 juli die daar 54 mm opleverde. Over het algemeen is juli in ons land droger dan normaal geble ven. Ook de bouwvakvakantieper- riode gaf, met uitzondering' van de laatste dag, heel weinig regen zo dat zij de regenjas niet of maar voor een klein ogenblik nodig heb ben gehad. Normaal geeft juli 60 mm in Den Helder tot ruim 80 mm in het oos ten van het land. In onze omge ving werden de volgende hoeveel heden waargenomen: Sas van Gent 81, Wolphaartsdijk 78, IJzendijke 72, Oostburg 71, Re- nesse 69, Borssele en Cadzand 62, Sint-Maartensdijk 61, Goes 57, Aagtekerke en Kapelle 52, Vlissin gen en Axel 49, Kats 44 mm. IWWWWWWWVWWVWWWWWWWWWWWWW De reeks carillonconcerten van de mees- ter-beiaardier prof. Ephrem Delmotte, zullen ook in de maand augustus voort gezet worden. De plaatselijke V.V.V. acht dit, gezien het succes in juli, ver antwoord. Evenals in juli wordt iedere woensdag om 4 uur en 8 uur n.m. een concert ten gehore gebracht. Dinsdagavond is in Wemeldinge een tienjarige jongen met zijn fiets bij een botsing tussen een bestelauto, zeer ern stig gewond. De knaap, J. C. Alderlies- ten uit 's-Gravenhage, die in Wemeldin ge logeerde, raakte bij het afrijden van de oprit aan de Bonzijweg de macht over het stuur kwijt. Een bestelauto, be stuurd door H. P. L. uit Wemeldinge, die in de richting Bonzijbrug reed, zag geen kans meer de jonge wielrijder te ont wijken. Dokter J. Eckhardt verleende eerste hulp. Met een ernstige schedelba- sisfractuur werd de jongen per ambu lance naar een ziekenhuis in Goes ver voerd. Mej. J. de Korte en mej. J. Wisse, bei den te Meliskerke, behaalden te Breda het diploma tailleuse. Te Utrecht slaagde aan de slagersvak school voor het volledig vakdiploma slager, de heer M. de Bree te Hoek. De heer J. L. Basting te Retranchement slaagde voor het getuigschrift brood banketbakker. De raad van Zaamslag, die dinsdag avond onder voorzitterschap van waar nemend burgemeester A. Koster, bijeen kwam, heeft uitvoerig gesproken over de aanleg van een rijwielpad aan de Axelseweg. Ingekomen was een schrij ven van G.S. van Zeeland, waarin b. en w. worden uitgenodigd, te bevorderen dat de raad zal besluiten tot goedkeu ring. Dit zou inhouden, votering van een bedrag, groot 35 van de werke lijke kosten van uitvoering van het ont werp, waarbij een ramingsbedrag van f 53.000 als leidraad zou kunnen dienen. Naast dit bedrag f 18.550 zou de gemeente een bijdrage moeten ver lenen van 35 van 3 van de ra- mingskosten oftewel f 556,50 voor het opmaken van het ontwerp. De voor de aanleg van het rijwielpad benodigde gronden moeten door de gemeente worden aangekocht, ook de onderhoudskosten komen voor reke ning van de gemeente. De voorzitter zei in een nadere toelich ting op het voorstel, dat het oorspron kelijke plan inhield dat het rijwielpad ook op Axels grondgebied zou worden doorgetrokken. Dit kan niet worden uit gevoerd, omdat de gemeente Axel geen medewerking verleent. De gemeente Zaamslag heeft thans toestemming ge kregen het rijwielpad op haar grondge bied langs de Axelseweg tot aan de ge meentegrens van Axel door te trekken. Het pad krijgt een breedte van 2,70 DE OPPERVLAKTE glas, waaronder aardbeien wordt geteeld in Zeeland, is het afgelopen jaar bijna verdubbeld. Werd vorig jaar 19.800 vierkante meter glas geregistreerd dit seizoen signaleerde de tuinbouwcommissie van de Z.L.M. een „glasvlakte" voor de aardbeienteelt in Zeeland van 35.494 vierkante meter. In haar deze week gehouden vergadering heeft de commissie de ontwik keling van de tuinbouw en de glascultuur in de provincie met vergelijkend cijfer materiaal nog weer eens bestudeerd. Zij kwam daarbij tot deze conclusie: hoewel een aantal hectare boomgaard is gerooid, is de uitbreiding in de fruitteelt in de volle grond minder groot geweest, dan tot nu toe werd aangenomen. Bij deze slotsom wordt wel aange tekend, dat in aanmerking moet wor den genomen de late plant van de hoofdgewassen als gevolg van een dito voorjaar, terwijl de telling in mei reeds is gehouden. In die telling is een stijging van enige duizenden vier kante meters glasoppervlak waar te nemen voor de produkten meloenen, tomaten en overige groenten. De teelt van komkommers onder glas gaf een teruggang van 2160 vierkante meter te zien. Bij de groenten in de open grond viel een uitbreiding van 347 hectare zaaiuien en 131 hectare vroege aardappelen te con stateren. Augurken en bloemkool gaven een geringe teruggang te zien. Het are aal appels is met 282 hectare uitgebreid sinds vorig jaar; dat van de peren met 121 hectare. In de vergadering onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker werd de verwachting uitgesproken dat de oogst van hard fruit op 275 miljoen kilo appe len zal komen tegen een inleg van 225 miljoen kg in 1962. De cijfers voor de peren zijn onveranderd op 95 miljoen kg geraamd. Over de afzet van de pro dukten merkte de commissie op, dat na de hoge groenteprijzen van de afgelopen winter en voorjaar thans een periode van lage prijzen voor groenten en vroege aardappelen is ingetreden. Het zacht fruit heeft veel geleden van de over vloedige regen. De schade en aantasting door botrytis in aardbeien was vrij groot. Ook in bessen en frambozen was er schade. De prijzen voor aardbeien en frambozen werden goed genoemd; die van zwarte bessen niet aan de hoge kant, maar toch redelijk. De prijzen van rode bessen waren laag. Van zure mo rellen was de prijs ook goed. De afgelopen winter is op verschillende plaatsen een flinke wildschade opge treden door vreterij van hazen en konij nen. Telers, die met voldoende zorg te werk gegaan zijn hebben weinig of geen schade geleden. Vergoeding zal in vele gevallen niet mogelijk zijn of dit moet geregeld kunnen worden tussen jacht- gerechtigden en grondgebruiker. Op Noord-Beveland, Walcheren en Schouwen-Duiveland is een flinke ople ving van de konijnenstand waar te ne men. Met een fret is dit schadelijk wild behoorlijk in te perken, zo werd in de commissievergadering gesteld. Wat het onderwijs betreft kon worden meegedeeld, dat de lagere tuinbouw school te Kapelle op 2 september zal starten met 34 nieuwe leerlingen, zodat een totaal van 106 pupillen de school zal bezoeken. Op de rijks middelbare tuin bouwschool te Goes zal de afdeling mid delbaar tuinbouwonderwijs met 12 leer lingen beginnen. De vakscholen van fruit-, groente- en bloembollenteelt ge nieten een zeer grote belangstelling. Onder deze kop (zonder vraagteken) lezen wij dat overtochten op het veer KatsZierikzee buiten het seizoen niet mogelijk zijn, omdat invoering daarvan met vermelding in de dienstregeling wellicht zou leiden tot varen met lege of bijna lege schepen. Ten dele kunnen we hier in komen, al rijst toch de vraag bij ons of het nu werkelijk niet anders kan dan met de ongeregelde vaarten (de z.g. tussenboten), die, als er veel ver voersaanbod is, een half uur na de nor male dienstboot vertrekken. O.i. zou het bedrijfsleven méér gebaat zijn met enkele officiële vaarten per dag meer, b.v. op de spitsuren (dat is 's morgens om 9 uur van Kats en 's avonds om 6 uur van Zierikzee), dan nu met de ongeregelde vaarten. Buiten het toeristenseizoen is het zo, dat, wil men om 8 uur mee vanaf Kats, men om 7.15 uur bij de aanlegsteiger dient te zijn. Alleen dan is men ervan verzekerd, mee te kunnen. Blijken er om 8 uur twee auto's te blijven staan, dan vaart de tussenboot niet, ook niet al staan er dan om 9 uur tien auto's. Ditzelfde kan gezegd worden van de dienst die om 5 uur van Zierikzee ver trekt. Ook dan bestaat de kans dat er geen tussenboot is, en moet men wach ten tot 7 uur, met alle redelijke kansen dat er ook dan weer enkele blijven staan. Zou men buiten het toeristenseizoen een vaste tussenboot laten varen om 9 uur van Kats en om 6 uur van Zierikzee, dan zou het voor het bedrijfsleven mo gelijk zijn daar rekening mee te houden. Veel meer dan met ongeregelde vaar ten, want men weet dan dat er gevaren wordt, wat men van de ongeregelde vaarten nooit vooraf kan zeggen. Nu wordt er onder de geregelde gebrui kers al gepraat over de „vertegenwoor digersboot" van 8 uur en de „ambtena- renboot" van 10 uur. Deze discriminatie kon dan gelijk ook opgeheven worden. Hèt personeelsvraagstuk lijkt ons'bij deze twee diensten ook niet urgent te zijn, omdat men nu toch in reserve lig gen moet, gereed om op het eerste sein uit te varen. Dat het zakenleven, gezien de tegen woordige enorme kosten, natuurlijk lie ver de nu bestaande regeling gehand haafd zou willen zien, hoeft geen be toog, maar dat is in uw artikel al aan de orde geweest, en niet voor inwilli ging vatbaar. Dat deze twee „vaste" diensten meer moeilijkheden op zouden leveren dan de „ongeregelde vaarten" wil er bij ons niet in, en als gedeputeer de Van Poelje hiernaar een gedegen onderzoek zou instellen, dan geloven wij dat deze wens uit het zakenleven best vervuld zou kunnen worden. Uit de ge sprekken die we al wachtende bij deze dienst beluisterd hebben, weten we ze ker, veel medestanders te hebben. Wij geloven dan ook dit te schrijven na mens vele gebruikers van deze dienst. Middelburg. J. A. WESTSTRATE. Kortgeleden las ik, dat bovenvermelde opdracht werd uitgevoerd door een kazerneschildwacht van een van de ka zernes in ons land. Ik betwijfel of dit verantwoord was en dat is dan ook de reden dat ik het onder de aandacht van uw lezers wil bren gen. Uit militair oogpunt gezien is misschien door bovengenoemde schildwacht juist, en in gehoorzaamheid aan de krijgs tucht gehandeld, daar wil ik afblijven. Maar is het niet de hoogste tijd, dat er in deze eens verschil wordt gemaakt tussen oorlogs- en vredestijd De soldaat die geen gehoor gaf aan het bevel van zijn kameraad was fout, maar wat was de drijfveer tot deze ontvluchting? Wanneer wij als kameraden in dezelfde kazerne, eerbied hebben voor eikaars leven, gaat men toch maar niet direct over tot het gebruiken van vuurwapens in een tijd van vrede. Of ging het gevaar van streng arrest voor de schildwacht, boven het levens gevaar van zijn kameraad? Wanneer hij direct de wachtcomman dant had ingeschakeld, en die had een vervoermiddel, een auto bijvoorbeeld gecharterd, om de gevluchte soldaat te achterhalen, dan was het gebruik van een vuurwapen overbodig geweest, en de vluchteling had spoedig ingerekend kunnen worden. Heren militairen heb toch eerbied voor eikaars LEVEN! Het is al erg genoeg dat er in tijd van oorlog slachtoffers moeten vallen, laten we dan in tijd van vrede voorzichtig zijn, en geen vuurwapens gebruiken dan bij oefening. Ik hoop dat de hogere legerleiding het dragen van scherpe munitie in de toe komst zal verbieden, behalve dan bij schietoefeningen. Kapelle Z.-B. P. C. VAN ZWEDEN. Kerkplein 3. In geheel West-Europa zijn er moeilijk heden met de afzet van produkten. Zo zijn de Nederlandse telers ook de dupe geworden van maatregelen tegen over matige invoer van komkommers, augur ken en bonen uit alle andere landen, die de Duitse regering heeft genomen. Even wel kon thans wordén meegedeeld, dat de uitvoer naar Duitsland van C-augur- ken vrij is en dat eveneens bonen, die op contract geteeld zijn weer aan de Duitse industrie kunnen worden geleverd. Komkommers mogen weer vrij worden ingevoerd, mits ze minimaal 30 cm lang zijn, 4-6 cm dik en een gewicht hebben van 1-3 stuks per kg. In telerskringen maakt men zich ongerust over de te verwachten invoerstop van appelen en peren omstreeks september. De regering heeft reeds stappen ondernomen om met garantie van minimumprijzen de invoer open te houden. Mocht een en ander geen resultaat hebben dan zal moeten worden nagegaan of deliberalisering mogelijk is. Met andere woorden: zelf minimumprij zen vaststellen om buitenlandse appelen te weren. Uit de vergadering kwam de opmer king dat in Frankrijk en België minder streng gekeurd zou worden op de kwa liteit extra van appelen. Nagegaan zal worden of hier sprake is van enige dis criminatie. Voorzitter Dekker kon nog meedelen, dat de verplichting tot het gebruik van eenmalig fust voor export met ingang van 12 augustus een feit zal worden. Gestreefd is naar standaardisatie van dit fust. De handel had hiertegen grote bezwaren. Daarom heeft het produkt- schap groente en fruit de minister ver zocht om zijn beschikking in te trek ken. Voor 1963-1964 wordt aanbevolen het kratje te gebruiken dat het centraal bureau ook vorig jaar heeft aanbevolen. Graskalveren 400 325 280 Nuchtere kalveren 175 150 130 Lopers 120 100 80 Biggen 65 60 50 Schapen 120 100 80 Lammeren 125 100 90 Kalf- en melkkoeien 1150 1000 825 Vare koeien 860 750 650 Vaarzen 880 760 650 Pinken 550 425 375 In het gemeentelijk gymnastiekgebouw te 's-Heer Arendskerke legden de man nelijke leden van de plaatselijke gymnas tiekvereniging De Arend vaardigheids- proeven af. Proef B: Leo Nieuwenhuijze 170 punten Sjako Nieuwenhuijze 170 punten; Rinus Walhout 165 punten; Bram Janse 160 pt; Rinus op 't Hof 160 punten; Nico de Vos 155 punten; Nico Moerman 140 pt. Proef A: Floor Koppejan 170 punten; Harry Weststrate 170 pnt.; Jan Janse 160 pnt.; Siep Nieuwenhuyze 155 pnt. Huib Braamse 150 pnt.; Ad Tolhoek 140 pnt.; Jaap Janse 140 pnt.; Bram Janse 135 pnt.; Ab Janse 135 pnt.; Rinie Bou- wense 130 pnt.; Jan Traas 125 pnt. Kees Beenhakker 115 pnt.; Piet van Oos ten 115 pnt. Geref. Gemeente Yerseke Vanavond (woensdag) half acht zal. in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te Yerseke voorgaan ds. P. Blok uit Dirksland. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 5-8: Nordhelm van Nyland, Herbjorn van Heroya, Ronan van Swansea, Leliegracht van Antwerpen, Waar- drecht van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 5-8: Nordhelm naar Middelburg. Herbjorn naar Semarang, Lelie gracht naar Abö, Ronan naar Terneuzen. Gepasseerd naar Antwerpen 5-8: Attis van Bremen, Vanguard van Hull, Johannes van Liverpool, Albert V van Frederikssund naar Terneuzen. 6-8: Lenie van Liverpool, Ceres van Curacao, Amasus van Zee. Gepasseerd van Antwerpen 5-8: Andijk naar Port Everglades, Mijdrecht naar Rotterdam, Angolakust naar Amsterdam, Janny naar Londen, Admiraal Nelson naar Rotterdam. 6-8: Eagle naar Londen, Regina naar Kopen hagen van Gent, Brouwersgracht naar Hel sinki, Attis naar Rotterdam, Zonnekerk naar Amsterdam. meter, de strook tussen het rijwiel pad en de rijweg bedraagt 3,50 me ter. Oorspronkelijk was er voor deze strook een breedte van 1 meter ge raamd, maar men meende dit te moe ten wijzigen in verband met even tuele verbreding van de rijweg. De heer L. F. Florussen (p.v.d.a.) vond dat in het gewijzigde plan nogal veel grond moest worden aangekocht, zijns inziens zou verder een breedte van 2.10 meter voor het pad voldoen de zijn. De heer J. van Hoeve (c-h.) zou liever zien, dat de onderhoudskosten niet voor de gemeente, doch voor de provincie zou den zijn. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente hiervoor een vergoeding krijgt, waarna het voorstel zonder hoof delijke stemming werd goedgekeurd. Aan de heer A. Baijens is door de raad met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school, In verband met zijn be noeming als hoofd van de openbare la gere school te Spijkenisse-Hekeringe. De nieuw benoemde burgemeester van Zaamslag, de heer J. van Wijk, die voor de vergadering met de raadsleden kennismaakte, is benoemd tot amb tenaar van de burgerlijke stand met in gang van 16 augustus. Een verzoek van de voetbalvereniging Zaamslag om een subsidie van f 300, is door do raad ingewilligd. De subsidie geldt alleen voor dit jaar, een volgend verzoek zal vergezeld dienen te gaan van een begroting en van de betaalde rekeningen in 1963. De heer J. van Oosten te Domburg is dinsdagmiddag onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons. Deze onder scheiding is hem verleend in verband met het feit, dat hij gisteren 40 jaar werkzaam was bij het bakkersbedrijf van de heer H. Bimmel. Tijdens een bijeenkomst in kleine kring in het huis van de heer Bimmel, speldde waarne mend burgemeester J. F. Seijdel de heer Van Oosten de medaille op. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de dochter en schoonzoon van de heer Van Oosten, de familie Bimmel en wet houder J. Francke en gemeente-ontvan ger W. Bernard. De zoon van de heer Van Oosten kon dit feest niet bijwonen. Hij vaart en komt pas later in augustus thuis. Nadat waarnemend burgemeester Seijdel de jubilaris de medaille had opgespeld, feliciteerde de heer H. Bim mel de heer Van Oosten en bood hem een enveloppe met inhoud en de draag- medaille behorende bij de onderscheiding aan. Daarna bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij verscheidene herinnerin gen werden opgehaald. De heer Van Oosten kwam op 6 augus tus 1923 bij het bakkersbedrijf Bimmel. De laatste 16 jaar was hij werkzaam onder de huidige eigenaar; de heer H. Bimmel. De heer Van Oosten is dit jaar tevens 50 jaar bakker. Verdere bijzon derheden over dit jubileum zijn te vin den in de „Kroniek van Zwin tot Zijpe". VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 3182. Weekaanvoer 5036. Vet te koeien en ossen 2210. Gebruiksvee 869. Vette kalveren - 540. Graskalveren 259. Nuch tere kalveren 514. Lopers 52. Biggen 67. Paar den 66. Schapen of lammeren 524. Bokken of geiten 33 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in ets per kg.) Vette koeien 300—330 270—290 255—270 Vette kalveren 290—310 265—280 245—260 Slachtpaarden 280 250 240 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen gelijk; vette kalveren aanvoer kleiner, handel vlot, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer iets meer, handel ta melijk, prijzen goed; nuchtere kalveren aan voer iets korter, handel tamelijk, prijzen con stant; lopers en biggen aanvoer redelijk, handel goed, prijzen goed; slachtpaarden aan voer groter- handel kalm, prijzen staande; schapen en lammeren aanvoer ruimer, han del redelijk, prijzen prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer tamelijk, handel goed, prijzen prijshoudend; vare koeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen constant. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM. Bonken, groot 1518, Eerstelingen, groot 10 14- Poters 57, Doré, groot 1117, Poters 310, Barima, groot 816, Poters 3, Eigen heimers, groot 1015, Poters 6—8, Andijvie 1115 per kg. Sla 815 per stuk. Spinazie I 1233 per kg. Bloemkool IA 6 stuks 3740, stuks 2234. Bloemkool IIA 6 stuks 2228, stuks 1217 Dubb. bonen I 5466, II 4.1 52, Snijbonen I 6781, II 36—59, Stambonen 44—54, Spitskool 412- Kroten 610, Was- peen IA 1523, IB 817 per kg. Komkommers 70-80 11—16, 60-70 10—15, 50-60 10—14, 40-50 1012 per stuk. Komkommers 1019 per kg. Selderij 911, Peterselie 713 per bos. Rode kool IA 1417, IB 41A9, Prei 2736 per kg. Stark Early IAA 96—1.01, IA 89—94, IB 72— 37, IC 56—61. Yellow Transp. IA 41—48, IB 34 —39, IC 27—33- IIC 19—26 per kg. Perziken IAA 26—38, IA 16—24, IB 11—17 per stuk. Golden Japan IIA 1,42—1,68, IIB 1,08—1,37, Ontario IA 1,822,02 per kg. Tomaten AI 2,552,65, BI 2-602,75, Cl 2,40 per bak. Rode bessen 3578 per kg. Oogmeloenen IA 41 1,05, IB 2542, IC 25. Netmeloenen IA 4994, IB 37—62. IIA 56—68 per stuk. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Doré I 15-11—13,00, II 13,00—11,19, bonken 13,98, eigenheimers 15,7113,00, bintjes I 12,97—10,00, II 10,00—7,02, bonken 18,33— 17,38. Aanvoer 3600 kisten. VEILING KRABBENDIJKE. 6 augustus. Zwarte bessen 1 en 2 82, Dubbele bonen 1 48, 2 44. Loganbessen 2 24. Yellow Transp. 1 75-80 43, 70-75 43, 65-70 34—35, 60-65 25. 55-60 15- 2 75-80 29—31, 70-75 32—35, 65-70 28—29, 60-65 22, 55-60 14. 2 D doordr. 3 gr. 1517, 3 f. doordr. kroet doordr. Perzik rode zomerappel 2 75-80 35. 70-75 43, 65-70 44, 60-65 33, 2 D 20, 3 grof 15. Bramen per doos 1 28—29, 2 15—28. Ontario 1 143. Early Laxton 1 89—118, 3 gr. 56, 3 f 31. Stark Ear liest 1 75-80 82, 70-75 80—81, 65-70 71—72, 60-65 58—60. 55-60 46, 2 D 29, 3 gr. 36, 3 f 28, kroet 26. Close 2 75-80 27, 70-75 27, 65-70 23, 3 gr. 29. VEILING ST.-ANNALAND. augustus. Doré gewone 17, bonken 14- drielingen 10.50, kriel 8.50. Bintjes gewone 13, bonken 17. Eigenheimers gewone 16, bonken 10. Aanvoer 222 ton EIERNOTERING GOES. Kippeneieren 10,5 et., poeljeëieren 6 ct. Bericht van verzamelaars. VEILING KAPELLE. 6 augustus. Yellow Transp. 1 75 44, 70 43—44, 65 36, 60 25—26, 55 16, 2 75 34, 70 40, 65 33, 60 25, 55 14, 2 d 10, grof 1618, fijn e'n kroet doordraai. Stark Earliest 1 75 78, 70 7981» 65 74, 60 62, 55 47, 2 60 57, 55 43, 2 d 29. grof 56, fijn 35, kroet 1018. Scarlet Pimp. 1 75 76, 70 75, 65 68, 60 59, 55 44. Oomskinderen- peer 1 60 79, 55 76- 50 65—67, 2 45 54—56, 2 d 38, grof 40, fijn 15—20, kroet 6—10. Perzik- appel 1 65 38, 60 33, 2 d 23. Verpakt fruit: Stark Earliest ex 75 84, 70 87 89, ex 65. Rode bessen 2 x 8992, 2 3947, p. doos: 1 21, 2 1421. Zwarte bessen 2 72. Frambozen in tubs 60, in doosjes 1 251264, 2 158. Zure morellen ontst. 1-2 4395, 3 5.50. Bramen in doosjes 1 108132» 2 99. Dubb. pr. bonen 1 42.30—45.30, 2 38.20—39.80. Prelude 1 34, 2 30. Loganbessen 2 2529. Kruisbessen p. d. 1 14 —15, 2 10, per kg 1 49, 2 6—28. Pruimen: Early Laxton 1 102128, 2 5976, grof 75—105, fabriek 1642. Czar 1 112, 2 67. Oranjepruimen 1 2227, 2 13. Tollenaarsprui- rnen 1 1525. 2 12. Occulanen 1 6. Ontario grof 95. Eldense blauwe 1 59, 2 25. Gescheurde pruimen 628. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 6 augustus. Exportgarnalen aanvoer 3572 kg, 162261. Binnenlandse garnalen aanvoer 62 kg, 120—133. Schar 98 kg. Bot 170 kg. Schol 24 kg. Tong 90 kg, Paling 3 kg. Rog 4 kg. Ongesorteerde vis 43 kg. BEURSBERICHT MARKT GOES. Luzernehooi f 115—f 120 per 1000 kg, geperst uit de ruiter. Weidehooi f 90f 110, id. Dijkhooi f 70f 90 id. Veldbeemd f 50f 65 per 1000 kg, geperst. Engels raai f 50f 60 id. Voor extra kwaliteit worden iets hogere prijzen betaald. Voor tweede soort hooi be staat geen belangstelling. Vlas. Voor de betere partijen vlas gelden prijzen van f 1600 tot f 2200 per ha. Voor afwijkende partijen was de notering f 400 f 1500 per ha. Voor vlas uit de schelf ge leverd is de prijs 2125 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1,63 per kg. VEILING GOES. 6 augustus. Yellow Transp. 1 80-85 48, 75-80 42—43. 70-75 43—44, 65-70 35,10—36,30, 60-65 24.60—25.50, 55-60 16—18, 2 75-80 39—41, 70-75 41, 65-70 34—35, 60-65 23—24, 55-60 14, 2 D 10. grof 1530, fijn 10, kroet doordr. Stark Earliest 1 80-8© 7677, 75-80 71—81, 70-75 68—77, 65-70 63—71, 60-65 53—59. 55-60 42—48. 2 75-80 67, 70-75 61—69, 65-70 55—63, 60-65 38—49, 55-60 36—41, 2 D 20—32, grof 3756, fijn 1325. Perzikrode zomerappel 1 75-80 43, 70-75 50, 65-70 4345, 60-65 24 33, 2 D 1418, grof 28, fijn 14. Oomskinderen- peer 1 55-60 63—86. 50-55 61—73, 2 50-55 42— 52, 45-50 47—54, 2 D 29—35- grof 41—50, fijn 18. Beauty of Bath 1 65-70 49. 60-65 32—40, 55-60 19—23, D 2 14, grof 20—28, fijn 1011. Dubb. pr. bonen 1 38.6040.80, 2 35.70 —37.20 Prelude 1 33. 2 32. Zwarte bessen 2 6174. 3 60. Verpakt fruit: Stark Earliest 1 70-75 82—85, 65-70 71—77. Beauty of Bath 1 75-80 66, 70-75 52—71, 65-70 47—54. 60-65 44. per doos: Rode bessen 1 2326- 2 1531. Kruisbessen 1 22, 2 20—28. Loganbessen 1 52 —54, 2 3132. Bramen 1 2635, 2 22—26. Frambozen 2 24—39: per kg: Kruisbessen 2 5761. Rode bessen 2 7782, 3 4043. Oranjepruimen 1 20—28, 2 6. Occulanen 2 1—3. Early Laxton 1 90—121, 2 50—70. grof 42—111. fabriek 367, gescheurd 28—39. Czarpruimen 1 110145, 2 47. Eldense blauwe 1 68. Tollenaars 1 11—19, 2 10—18, grof' 9. fabriek 617. Vleeskersen 3 51. VEILING STAVENISSE Bintjes gewoon 9,70—12,80. Bonken 17,30, Drielingen 3.40, Doré, gewone 12,5014,80» Bonken 12.90, Drielingen 6,00, Eigenheimers, gewone 10,70—14,80, Bonken 9,00, Drielingen 4-60. Aanvoer 1700 kisten. VEILING THOLEN Eigenheimers, bonken 17,20, Gewone 13,50, Poters 5,00, Kriel 8,40, Doré, bonken 13,90, Gewone 15,4016,80» Poters 7,109,80, Kriel 8,40, Bintjes, bonken 18,40, Gewone 10,00— 11,70, Poters 3,20, Witte eigenheimers, bon ken 9,60- Gewone 13,00—13,90, Poters 7,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13