„IN CHINA DREIGDE EEN REVOLUTIE" Militie opstandig door voedselgebrek Zon-eclipsexpeditie - niet met lege handen - terug uit Canada HELP MET DIT ETUITJE UW RODE KRUIS ZUID-AFRIKA IN BIOGRAFIE NIET BILLIK BEOORDEELD" AMERIKANEN WERKTEN 65 JAAR AAN WERELDATLAS: GEWICHT 2.82 Geheime documenten over winter '60-61 thans in Amerikaanse handen Meer dan duizend doden in Skopje „X" Artiesten circus Boltini moeten België verlaten Maatregelen Rantsoenen groter Weer was bijna grote spelbreker geworden Tweemaal 10 seconden Weer viel tegen Macmillan gaat naar Helsinki Wisseltruc ging niet op in notariskantoor 7 1 llllSIj 100 jaar Internationaal Rode Kruis! Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlandsche Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist! Twee jaar PRINS BERNHARD IN INTERVIEW: „Die Burger": prins had passage niet eerst gelezen Altijd geweld Nuttigste atlas van heel de wereld- complete cursussen Nieuwe uitgave is nauwkeurig bijgewerkt Bijgewerkt Wetenswaardigheden Verklaring Russische ambassadeur Studentendelegatie in Djakarta Ma DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Uit uiterst geheime documenten welke zich nu in Amerikaanse handen bevinden, is gebleken, dat de levensvoorwaarden in communistisch China gedurende de winter van 1960-1961 zo slecht waren, dat een revolutie dreigde uit te breken. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren verklaard, dat de docu menten, in de vorm van dagboeken van het communistisch-Chinese leger, „een van de belangrijkste geheime bewaarplaatsen van mate riaal vertegenwoordigden, die ooit achter het bamboe gordijn is ver kregen". Uit de documenten blijkt, dat er sprake was van ernstige voedseltekorten en andere onontbeerlijke levensmiddelen voor het leger en het volk. Gedurende een periode, aldus de documenten, von den er in de streek Kanton een aantal „ongeregeldheden" plaats. Burgerleden van de militie begonnen er een protest actie, doodden een aantal leden van de communistische partij en verbraken de verbindingen. Naar verluidt, zouden in enkele gevallen deserteurs uit het leger zich hebben aan gesloten bij de eenheden van de militie, die indirect onder de controle van het leger vallen. In de documenten wordt het aantal deserteurs door de letter „x" voor gesteld. Een woordvoerder van het State Departement verklaarde, dat Amerikaanse analisten van mening waren, dat elke letter „x" op zijn minst 1000 man voorstelde en mis schien nog wel meer. Blijkbaar zijn eenheden van het leger naar de onrusthaarden gezonden en is de Een woordvoerder van het Nederlandse circus Boltini, dat sinds het begin van de vorige maand een tournee maakt door België, en thans in Brugge is gearri veerd, heeft meegedeeld dat het Belgi sche ministerie van arbeid te Brussel op de aanvraag voor een werkvergunning voor de aan het circus verbonden arties ten afwijzend heeft beschikt. De arties ten krijgen 48 uur om het land te ver laten. De reden voor de beslissing van het mi nisterie van arbeid zou, naar men van de zijde van Boltini mededeelde, gelegen zijn in het feit, dat te weinig Belgen door het circus bij deze Belgische rond reis in dienst zijn genomen. Boltini heeft wel pogingen in het werk gesteld, om enkele Belgische nummers in het pro gramma op te nemen, maar is daarin niet geslaagd, omdat alle artiesten van naam elders onder contract bleken te zijn. Het heeft wel 12 tentenbouwers en twee Belgische musici in dienst. Met het verzoek om zijn bemiddeling te willen geven in dit geschil heeft het circus in middels een telegram gezonden naar ko ning Boudewijn. Het heeft ook, naar de woordvoerder van Boltini verklaarde, contact opgenomen met de Nederlandse ambassade te Brussel. IN DE KAMER-OVERZICHTEN heb ik gelezen dat de heer Koe koek de lachlust zijner medele den ontketend heeft omdat hij kennelijk een rede hield die door een ander was opgesteld. Die lacherigheid zal dus wel al leen het slecht voorlezen van andermans tekst gegolden hebben, want het voorlezen-op-zichzelf van zulk een tekst lijkt mij niet lach wekkend. Dat gebeurt achter alle katheders en op alle spreekgestoel ten ter wereld. Als het daarom gaat is de heer Koekoek geen haar minder dan vrijwel alle ko ningen, keizers, presidenten en burgemeesters. Hoeveel procent van dezen dacht U schrijven hun eigen redevoeringen? Ik dacht op z'n hoogst vijf procent. De overige vijf-en-negentig hebben daar hun mannetjes voor. In de Verenigde Staten maakt men daar in 't geheel geen geheim van. Iedereen weet wie de namen zijn, de met name bekende en ge noemde, mannen die de presiden tiële redevoeringen schrijven. Hier bij ons doen wij nog altijd net- alsof, maar wat dacht U dat de perschefs, of hoe die heren ook betiteld ivorden, doen Of dacht U dat de heer Marijnen zelf de re geringsverklaring heeft geschre ven met zijn eigen balpunt? Hij heeft wel even zorgvuldig doorge nomen wat zijn ministers door hun persdiensten hebben laten schrijven en hij zal wellicht hier of daar een wijziging in de tekst hebben aangebracht, maar overi gens heeft hij in feite precies het zelfde gedaan alleen handiger - wat de heer Koekoek niet zo handig heeft gedaan. Ik vind (dus) de lacherigheid van de Kamer in de eerste plaats mis plaatst en in de tweed plaats dom. Dom, omdat er alleen door domme mensen gegrinnikt wordt om on handigheden van iemand die het klappen-van-de-zweep nog niet kent, en vooral dom omdat het ko ren op de molen van de heer Koe koek en zijn volgelingen is. Die kunnen nu met (schijnbaar) recht zeggen: „Zie je wel, ze lachen ons uit; dat zullen wij hen betaald zetten". Trouwens, bijna alle lacherig heid op hoog niveau is meestal on begrijpelijk en onuitstaanbaar Een paar dagen geleden heb ik plaatjes gezien van meneer Harri- moM, die zich een rotje lacht om een flauwiteit van de heer Kroesjtsjew en U moet dan eens op zo'n plaatje zien hoe alle min dere jongens, de superklerken met de lakeienzieltjes die daar bij staan, óók staan te lachen; een weerzinwekkend tafereel van ser viliteit. Als de baas lacht, lachen de knechten gehoorzaam méé. Maar om op de lacherige Tweede Kamer terug te komen: de dames en heren moesten meer gevoel voor humor tonen en vooral: wij zer wezen. Of denken zij de heer Koekoek weg te kunnen lachen Ik wilde dat het ivaar was. Maar het is ni et waar. ELIAS. militie vervolgens grondig gereorgani seerd. Officieren van het leger zouden nu directer zijn betrokken bij de con trole over de militie. De regering in Peking heeft de ernst van de situatie ingezien en maatregelen genomen ter vermindering van de span ning in het leger en onder de burger-, bevolking. Het leger kwam het eerst aan de beurt met een verhoging van de voedsel rantsoenen. Deze geste stemde de sol daten echter niet direct tevreden. Zij maakten zich nog steeds zorgen over hun verwanten, die op de rand van de hongerdood zweefden. Uit de documenten bleek tevens, dat de fysieke toestand van de soldaten niet verbeterde, omdat zij hun extra rant soenen in het geheim naar huis zonden. De regering trof vervolgens maatrege len voor de burgerbevolking, speciaal voor de verwanten van de soldaten, door de rantsoenen geleidelijk aan te ver hogen en door te verklaren, dat de sol daten er goed aan deden hun extra rantsoenen naar huis te sturen. Nader hand werd het de gezinsleden van de soldaten toegestaan de kazernes te be zoeken teneinde met de soldaten mee te eten. Deze verzachtende maatregelen en het einde van de verschrikkelijke winter hebben blijkbaar hun gewenste uitwer king gehad. In begin 1961 bevatte een van de legerkranten een artikel van een generaal, die verklaarde, dat de gevaren van een oorlog waren bezworen. Onderzoek temperatuursverloop in zonatmosfeer (Van een onzer verslaggevers) ,Niet met lege handen terugge komen", is de kwalificatie, die drs. T. de Groot van de sterrenwacht te Utrecht hecht aan de voorlopige resultaten van de Nederlandse „zonsverduisteringsexpeditie", die op 20 juli waarnemingen ver richtte bij Grandmere in Canada en waarvan dit weekeinde enkele leden terugkeerden naar Neder land. Deze expeditie stond onder leiding van dr. D. Koelbloed van de sterrenwacht te Amsterdam die nog in Canada vertoeft. De verdere leden waren drs. T. de Groot en drs. C. Schuurmans met echtgenote uit Utrecht, de heer A. Aalbers uit Delft, een deskundige op optisch gebied en de instrumentmakers N. van Straten en J. van de Broek. De sterrenwacht te tUrecht specialiseert zich op de zon en dus ook op de zons verduistering. Een commissie van de Koninklijke Academie voor Wetenschap pen, de zogenaamde „Nederlandse eclipscommissie", waarvan professor Minnaert voorzitter is, maakt uit, naar welke zoneclipsen een wetenschappelijke expeditie moet worden gezonden. Staat dit vast, dan wordt aan de stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek ge vraagd, zo'n expeditie te subsidiëren. Ook de expeditie naar Grandmere werd bekostigd door Z.W. O. De totaliteitsgordel van de eclips van 20 juli liep van Alaska tot de Ameri kaanse staat Maine. De verduistering vond plaats om 17.40 uur en duurde in totaal 68 seconden in zijn totaliteit. Me tingen aan de zon kunnen veel aan het licht brengen dat ook voor de fysicus op aarde van belang is. „Veel mensen vragen zich af, waarom die metingen alleen tijdens een zonsver duistering kunnen plaatsvinden", aldus drs. De Groot. „Wat ons interesseert is de zonne-atmosfeer en die wordt onder normale omstandigheden door de zonne schijf overstraald. De maan is iets gro ter dan de zon. Tijdens de heel korte duur van de eclips is dus alleen de at mosfeer van de zon zichtbaar. Heb je dus wat te meten, dan moet je dat doen in die korte tijdsduur, die in feite neer komt op tweemaal tien seconden. Er is al veel onderzoek verricht naar de zoge- Zaterdag is een windhoos over het plaatsje Holwierde in Groningen getrokken. De boerderij „Bouw- tenheerd" werd door de hoos zwaar beschadigd: er werd een „hap" uit het dak genomen van ca. 25 meter breedte. Ook werden bij de boerderij enkele bomen uit de grond getrokken. naamde corona, het midden van de tota liteit van de zonsverduistering". „Wij hebben vooral belangstelling voor het temperatuursverloop in de zonatmosfeer vlak bij de zonnebol. In de boekjes staat, dat die temperatu ren in de buurt van de 6000 graden liggen. Wij willen het veel nauwkeu riger weten. Over een hele kleine af stand van het zonne-lichaam naar de zonne-atmosfeer vinden we grote temperatuursverschillen. U moet dit zien als zuiver wetenschappelijk on derzoek". De expeditie had gemakkelijk kunnen mislukken. Het weer in Canada was deze zomer aanzienlijk slechter, dan gewoon lijk. Voor het opstellen van de instru menten waren enkele weken nodig. Daarna zouden de proefopnamen worden gemaakt. Maar pas op de laatste dag voor de verduistering, konden opnamen van de zon gemaakt worden. Op de dag van de zonsverduistering zelf was het zwaar bewolkt. „Eigenlijk hadden we de moed al opgegeven, maar tegen het tijd stip van de eclips, was er een waterig zonnetje. De situatie was waardeloos voor absolute waarnemingen, maar voor relatieve waarnemingen zullen de resul taten zeker bruikbaar zijn", aldus drs. De Groot. Er werden waarnemingen verricht met twee soorten apparatuur: foto- fgrafische en elektronische. Voor de otografische-spectografische waar nemingen werd een oud principe op nieuw toegepast, namelijk dat van de continuemeting van het spectrum op een „lopende film". Dit procédé is al oud, maar werd nu in nieuwe (Advertentie) Premier Harold Macmillan van Enge land wordt vanmiddag in Helsinki ver wacht voor een bezoek van vier "dagen, waarbij onder andere over handelsaan gelegenheden zal worden gesproken, met name over de verhouding tussen Finland en de landen van de Europese Vrijhan delsassociatie (E.V.A.). Voorts zal van gedachten worden gewis seld over internationale vraagstukken en het inmiddels getekende kernstopver- drag, dat Finland zo spoedig mogelijk mede zal onderschrijven. Lord Home, die Britse minister van bui tenlandse zaken die op het ogenblik in Moskou is, zal zich donderdag bij pre mier Macmillan voegen. Vrijdagmiddag reist de Britse eerste minister door naar Zweden. (Van onze correspondent) De „dame" met het ravenzwarte haar en het Spaans temperament die het vrij dagmiddag presteerde het bijkantoor van de Baiffeisenbank van Soest op te lichten voor een bedrag van zesduizend gulden heeft haar werkterrein ook in Apeldoorn gehad. Wat haar vrijdagmid dag in Soest gelukte is haar ten kan tore van notaris W. aan de Deventer- straat in Apeldoorn niet gelukt. Wapperend met een briefje van duizend gulden stevende zij in de mogenuren van dezelfde vrijdag het notariskantoor bin nen. In een mengelmoesje van verschil lende vreemde talen vroeg zij om post zegels van diverse waarden. Toen haar deze verstrekt waren en haar het wis selgeld teruggegeven werd ontspon zich een verwarde discussie waaruit bleek dat zij andere coupures wenste dan zij ont vangen had. Onder de bedrijven door kwam zij angstvallig dicht in de buurt van de geldlade. Als had men het voor gevoel, werd deze voor haar neus ge sloten. Toen zij bemerkte dat men niet genegen was haar het wisselgeld in an dere coupures te verstrekken, verliet zij het kantoor. wondverband j stct'flöem cmtil'A. 1 - sobmmbJ vorm met moderne materialen toege past. Intussen zal 't nog wel even duren, voor men kan zeggen, in hoeverre deze expe ditie is geslaagd: van enkele maanden tot twee jaar. Tijdens de eclips werden ongeveer 100 opnamen gemaakt. In to taal moesten 5000 spectraallijnen worden onderzocht en gemeten en dan volgt nog de interpretatie, die ten slotte weer moet worden vastgelegd in een wetenschap pelijk artikel. Er is over het algemeen een nauwe sa menwerking tussen de verschillende ster renwachten en daardoor ook een goede taakverdeling. Wat echter de zoneclip sen betreft, wordt er wel wat werk dub bel verricht wat overigens bij pech met het weer zijn voordelen heeft. In tussen is het temperatuuronderzoek, dat verricht wordt door de Utrechtse ster renwacht, zeer zeldzaam en wordt dit nu juist niet gepubliceerd in het buitenland. Vandaar dus het grote wetenschappe lijke belang, dat men had bij goed weer en ook de voldoening van de deelnemers, niet met lege handen te zijn teruggeko men. (Van onze Haagse redactie) Volgens het Zuidafrikaanse dag blad „Die Burger" is prins Bern- hard het niet meer eens met wat hij, via de Amerikaanse schrijver Alden Hatch, in zijn biografie „Prins Bernhard, zijn plaats en functie in de moderne monarchie", zou hebben gezegd over de in Zuid- Afrika gevolgde apartheidspoli tiek. In de biografie staat dat prins Bernhard in 1954, bij een bezoek aan Zuid-Afrika, gastvrij en zeer vriendelijk is ontvangen. Maar de politiek van apartheid vindt prins Bernhard rampzalig", aldus Alden Hatch. „Als buitenstaander wat men je onmiddellijk voor de voeten werpt" zegt prins Bernhard, „komt mij de hou ding van de regering' angstaanjagend, halsstarrig en kortzichtig voor. Het is zoiets als tegen een sterke stroom wil len oproeien en ik ben dan ook heel bang, dat er daar nog eens een massale opstand zal komen en veel bloedvergie ten". Het dagblad „Die Burger" heeft naar aanleiding van deze passage op paleis Soestdijk een exclusief interview gehad met prins Bernhard. Bij dit interview was aanwezig de oud-ambassadeur der Nederlanden te Pretoria, dr. Jan v. d. Berg, die" de prins reeds uitvoerig had voorgelicht. Volgens „Die Burger" heeft prins Bernhard tijdens het gesprek op Soestdijk gezegd dat Zuid-Afrika en vooral de apartheidspolitiek in de aan hem gewijde biografie niet billijk zijn beoordeeld. Voorts zou prins Bernhard gezegd hebben dat hij de betrokken passage in het boek niet heeft gelezen voor die passage werd gepubliceerd. Het secretariaat van prins Bernhard kon gisterochtend niet meedelen of het dagblad „Die Burger" het gesprek met prins Bernhard juist heeft weergegeven. Het Wereldgebeuren In het artikel in „Die Burger" staat dat prins Bernhard met zijn biograaf Alden Hatch sprak in de periode van de inci denten in Sharpville. „Dat heeft de prins bezorgd gemaakt, want hij vreesde het ergste als deze dingen voortaan in Zuid- Afrika een alledaags verschijnsel zouden zijn. De prins had over de gebeurtenis sen in Sharpville voornamelijk kennis genomen uit kranten. Van dr. Van den Berg heeft hij intussen een geheel ander beeld ervan gekregen". Volgens dr. Van den Berg, zo schrijft „Die Burger", hapert de voorlichting in de Nederlandse kranten over Zuid- Afrika, omdat zijns inziens de bladen in ons land als gevolg van de hoge telegramtarieven hun nieuws niet rechtstreeks, maar langs allerlei om wegen krijgen. Om een zo zuiver mogelijk beeld te krij gen van wat er in Zuid-Afrika gebeurt heeft prins Bernhard een groep van 150 jonge en invloedrijke Nederlandse zaken lieden, die in september naar Zuid- Afrika gaat, aangeraden om niet alleen op de voorlichting van de kranten af te gaan, maar zelf dieper op de zaak in te gaan. Het leek prins Bernhard nuttig, aldus „Die Burger", dat dr. Van den Berg deze zakenlieden zou toespreken. Com mentaar van het Afrika-instituut: „de heer Van den Berg heeft zich rustig ge houden zolang hij nog Harer Majesteits ambassadeur was. Maar daarna...." De leiding van de reddingsorganisatie in de tien dagen geleden door een aard bevingsramp getroffen Zuidslavische stad Skopje hebben gisteren meegedeeld dat thans 1011 mensen als dodelijke slachtoffers van de ramp geregistreerd zijn. Daarbij zijn meegerekend gewonden die later in ziekenhuizen overleden. In het dodencijfer zijn volgens de mede deling niet begrepen slachtoffers die door familie of vrienden zijn begraven zonder dat de identificatiedienst ervan op de hoogte is gesteld. Volgens het hoofdkwartier van de red dingsorganisatie bedroeg het aantal ge wonden 3350 van wie vijfentwintighon derd kort na de ramp en een honderdtal enige tijd later uit ziekenhuizen zijn ontslagen. Daar worden thans nog zeven honderdvijftig patiënten verpleegd. Het ziet er naar uit, dat de leveran ciers van schoolkaarten voor het aardrijkskundeonderwijs hun tekenaars nog geen opdracht behoeven te geven voor een nieuwe kaart van Azië. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, dat op 31 augustus a.s. de nieuwe staat Malei sië zou verrijzen, waarin Malakka, Sin gapore en twee staten van Noord-Borneo verenigd zouden worden. Dan zou er dus een nieuwe kaart van Azië moeten komen. Maar die datum is thans zwevende geraakt door het verzet van de Indonesische president Soekarno. Zoals men weet, wilde de premier van Malakka, de tengkoe Abdoel Rachman, zijn staat Malakka samenvoegen met het staatje Singapore, en met twee (voormalige Britse) gebieden op Noord- Borneo om daardoor een nieuwe staat te vormen met tien miljoen inwoners. Hij beoogde daarmee tweeërlei. In de eerste plaats het scheppen van een slaat, waar in de Chinese bevolkingsgroep (die enigermate van het communistische hondje is gebeten) een veel kleinere in vloed zou hebben, dan zij thans op Malakka en in Singapore bezit. In de tweede plaats wenste hij een steviger machtspositie in te nemen te genover Indonesië, dat weliswaar in een economische chaos leeft, maar dat beter bewapend is en dat een miljoenen-be volking heeft. Daarbij werd Abdoel Rachman ge steund door de Britten, die nog al tijd bepaalde rechten hebben op de vloot- basis Singapore. Dit nu was aan presi dent Soekarno een doorn in het oog. Hij stelde aan Abdoel Rachman de eis, dat de bevolking van Noord-Borneo zelve zou moeten beslissen over de aansluiting bij het nieuwe Maleisië en hij dreigde openlijk met geweld. Dat geweld opivat- te het zenden van guerrillastrijders naar Noord-Borneo, het spelen met wat lucht afweergeschut in Djakarta, het houden van enkele marine-oefeningen en het uitspreken van boze redevoeringen door hemzelf, door zijn minister van buiten landse zaken en door generaal Nasoe- tion. Alles bijelkaar waren de dreigementen niet zodanig, dat men daarover in pa niek behoefte te geraken, maar de drei gementen waren onaangenaam. Precies zo onaangenaam als destijds de bedrei gingen en de gevechtsactiviteiten, welke president Soekarno tegen Nederland ontplooide toen hij de Nederlandse re gering dwong westelijk Nleuw-Guinea aan hem af te staan. Men moet zich gelukkig prijzen, dat premier Abdoel Rachman op de jongste conferentie te Manilla getoond heeft een stevige ruggegraat te bezitten. Hij heeft niet aan de eis van Soekarno tot het houden van een volkstemming toegegeven en wel, omdat er in de om streden gebieden zo juist verkiezingen zijn gehouden voor de vertegenwoordi gende colleges in die gebieden, uit welke verkiezingen men heel wel kan afleiden hoe de meerderheid van de bevolking over de aansluiting denkt. Abdoel Rach man heeft dan ook Soekarno's (licht vaardige!!) verwijten, dat hij zich schul dig zou maken aan neo-kolonialisme, rus tig naast zich neergelegd. Hij bracht zelfs de moed op aan de heer Soekarno voor de voeten te werpen, dat het com munisme een ernstiger-afbrekende kracht is dan het imperialisme. En voor een president als Soekarno, die wankelend en zich hullend in oosterse mystieke taal een weg zoekt tussen socialisme en communisme moet die felle verwerping van het communisme zo ongeveer gelijk staan met een koud stortbad in een (Russische) winternacht. De berichten uit Manilla zeggen dan ook dat de heer Soekarno zichtbaar ver stoord was na de woorden van de heer Abdoel Rachman. Het door Abdoel Rachman geschapen „verdedigingsblok tegen communisme en ondermijning" ligt Soekarno helemaal niet. De Amerikaanse National Geo graphic Society heeft onlangs de laatste hand gelegd aan haar grootste projekt in haar ge schiedenis, een monumentale nieuwe „wereldatlas". Dr. Mel ville Bell Grosvenor, president en hoofdredacteur van het ge nootschap, beschouwt het werk als „de nuttigste atlas van heel de wereld". En dat zal wel zo zijn. Voor 18,75 dollar (of 24,50 dollar voor de luxe uitvoering) krijgt U beknopte cur sussen in oceanografie, vulkanologie, geofysica, astronomie, seismologie, meteorologie, mineralogie, archeolo gie, antropologie, sociologie, geschie denis en landbouw nog afgezien van aardrijkskunde. De vereniging maakt geen grapje als zij zegt dat haar atlas een monumen taal werk is. Het telt 300 pagina's van 48,2 bij 31,75 cm en weegt (de niet luxe uitvoering) 2,82 kg. De atlas heeft 115 pagina's met kaarten, uitgevoerd in 11 verschillen de kleuren. Ofschoon er 65 jaar aan gewerkt is, is de atlas tot op de dag van heden bijgewerkt. Men kan er de stormen die in maart 1962 de kusten van Maryland teister den op aflezen. De Berlijnse muur, de nieuwe brug over het Maracaibomeer in Venezuela en de nieuwe automo bieltunnel onder de Montblanc staan er eveneens op. Er is een index van 127.071 plaatsnamen in de moderne (Engelse) spelling. De atlas begint met een hoofdstuk, getiteld „de aarde in de ruimte" handelend over de aardkern, de ster renhemel, etc. Elke afdeling wordt ingeleid met een beschrijving van het in kaart ge brachte gebied. Er hebben ongeveer 65 kaartenma kers aan gewerkt gedurende „meer dan anderhalve eeuw aan werkuren". Mensen die houden van goed afge ronde feiten zullen in dit werk veel van hun gading vinden. En zij kun nen zich verlaten op de juistheid er van want de National Geographic Society heeft zich de reputatie van een betrouwbare organisatie verwor ven. Hier enkele voorbeelden van feiten die men in dit werk kan vinden: De Nijl is met haar lengte van 6670 km, de langste rivier ter wereld (wie zei daar de Mississippi of de Amazo ne?). De Angelwatervallen in Venezuela zijn 979 meter hoog en de hoogste ter wereld (niet de Victoria Falls in Afrika). De koudste plaats ter wereld is Wos- tok, Antarctica, waar 127 graden Fahrenheit beneden nul wordt geme ten. De diepste kloof op het land is Hells Canyon aan de Snakeriver in Idaho. Diepte 2400 meter. De hoogste dam is de 262 meter hoge Vaiontdam in Italië. Het getij in de baai van Fundy be reikt soms een hoogte van 16,15 m. 's Werelds langste bergketen ligt on der de Atlantische Oceaan en strekt zich over een lengte van meer dan 16.000 km uit. De atlas bevat allerlei wetenswaar digheden zoals het weer in 198 steden op de aardbol, hoeveel betekenisvolle gelaatsexpressies en gebaren de mens kan maken (ongeveer 700.000) en of het ooit in Calama in de Atacama- woestijn in Chili heeft geregend. Re gen in Calama? De eerste druppel moet er nog vallen voor zover men weet. iimuiiiiiiiiiiiiiimiiiimimmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „De ondertekening van het kernstopver- drag kan van verstrekkende betekenis voor de wereldvrede zijn", zo verklaarde gisteravond de Russische ambassadeur in Den Haag, Iwan Iwanotwitsj Toega- rinow, tijdens een persconferentie in zijn ambtswoning. Ambassadeur Toegarinow zei vurig te wensen, dat dit akkoord de inleiding zal zijn tot verdere stappen in de richting van een vreedzame coëxistentie in het westen, met name tot een non-agressie pact tussen de Warschau-Ianden en de N.A.V.O.-landen. Indien zo'n non-agressiepact tot stand komt, dan zou naar zijn mening de basis gelegd worden voor een wereldwijd ont wapeningsplan. De groep van 38 Nederlandse studenten die zaterdag van Schiphol naar Indone sië is vertrokken is zondagavond op het vliegveld van Djakarta aangekomen. Zij werden daar verwelkomd door de heer Bambang Kushodadi, voorzitter van de Indonesische studentenfederatie, die de hoop uitsprak dat het bezoek zou leiden tot een beter begrip over Indone sië en de Indonesische revolutie. De lei der van de groep, mr. J. N. Scholten, zei dat vriendschap en samenwerking tus sen landen alleen kunnen bestaan op ba sis van wederzijds begrip. De Nederlandse studenten zullen onder meer de onafhankelijkheidsfeesten op 17 augustus in het Merdekapaleis in Dja karta bijwonen. Wat hem wel ligt heeft hij in Manilla duidelijk gezegd. Hij wenst, dat Engeland de basis Singapore in de toe komst zal ontruimen en hij wil, dat de Amerikanen hun bases op de Filippij nen afstaan. Aan de Britse en Ameri kaanse invloed in Zuidoost-Azië moet een einde komen, opdat de samenwer kende staten van Zuidoost-Azië dat zijn dan Maleisië, Indonesië en de Fi lippijnen het te zamen voor het zeggen zullen hebben, waarbij uiteraard het grootste woord gesproken moet worden door Indonesië en dus door Soekarno (of diens opvolger). Nu heeft Abdoel Rachman niet een volledig afwijzend standpunt ingenomen tegenover deze verlangens van Soekarno. Wel heeft hij geweigerd een volksstemming te laten houden in de beide gebieden van Noord- Borneo. Daar zal dan nu de heer Thant van de Verenigde Naties met een paar inspectieteams arriveren om na te gaan of de jongste verkiezingen op een be vredigende wijze zijn gehouden. Veel zal bij die inspectie afhangen van de wijze, waarop de teams zijn samengesteld. Zit ten er veel Afrikaanse en Aziatische sympathisanten van Soekarno in de teams, dan zullen ze erg traag werken en komen ze niet vóór 31 augustus a.s. met hun onderzoek gereed. De vorming van de nieuwe staat Ma leisië zal dan uitgesteld moeten wor den en dat kan nieuwe mogelijkheden openen voor allerlei onrustverwekkende acties van de heer Soekarno. aar ook als de staat Maleisië uit eindelijk gevormd wordt, is Het nog niet afgelopen met de agitatie mogelijkheden voor de man van Djakar ta. In de overeenkomst, welke gisteren maandag te Manilla gesloten werd tussen Malakka, de Filippijnen en In donesië, wordt namelijk vastgesteld, dat de drie staten geen gebruik zullen maken van collectieve defensieregelin gen, die getroffen zijn om de belangen van de grote mogendheden te dienen. Deze afspraak komt er op neer, dat de Filippijnen en Malakka geen actieve rol meer zullen spelen in de Zuidaziatische verdragsorganisatie,, waarin ze verbon den zijn met de Verenigde Staten, En geland, Australië enz. De Amerikaanse en Engelse bases wor den in de overeenkomst nadrukkelijk aangeduid als „tijdelijk" en hieruit blijkt, dat men wil streven naar het verdwij nen van de Amerikanen en de Engelsen uit deze steunpunten. In de nabije toekomst zal de heer Soe karno met zijn Afrikaanse en Aziatische medestanders er voortdurend op blijven hameren, dat Engeland en de Verenig de Staten geheel moeten verdwijnen uit Zuidoost-Azië. Hij zal met grote hard nekkigheid streven naar de vorming van de statenbond „Maphilindo" (Malakka- Filippiinen-Indonesië), waarin hij dan al leen maar een eerste viool kan spelen, wanneer niet achter het gezag van Ab doel Rachman de vriendschap van En geland staat en achter het gezag van president Macapagal van de Filippijnen de wisselvallige, maar een enkele keer toch wel stevige hand van de Verenigde Staten. Westerse waarnemers in Singapore voe len zich niet gelukkig met deze ontwik keling en ook in Australië beginnen som migen al te beseffen, dat oostelijk Nieuw-Guinea geen onbedreigd bezit meer isMaar wat wil men als in Washington niemand enig begrip heeft van wat zich afspeelt in Azië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3