BEPERKT KERNST0PAKK00RD GETEKEND Bonn zal nog niet tekenen Kroesjtsjewnu een niet-aanvalsverdrag Weer komkommers naar Duitsland Natuur bevestigt: Yersekse oesters kapot! J Meneer X met vakantie V.N. BESLISSEN OV REFERENDUM OP Oproep tot alle landen zich bij verdrag aan te sluiten Robert Schuman ernstig ziek Handvol kwekers brengt nog de moed op om pannen te zetten in Oosterschelde Tankwagen in Turkije ontplofte - 21 doden WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN „Gewichtige" wereldatlas ONDERTEKENAARS Eerste goede stap „Goed verdrag" Voor industriële bouw honderd miljoen meer WEER SCHOTEN OP KOREA Mr. Bot behandelt zelf t.v.-beleid Prinses Irene vierde verjaardag in huiselijke \ring Om twaalf uur gaat de grens open Invoerstop wordt vandaag opgeheven Voorlopig blij" Alles verkocht Oesterbroedval mag geen naam hebben 'f 'A/i1:!' Verzoek aan Thant teams van V.N. te zenden Bases V.N. beslissen 206e jaargang - no. 182 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok A Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 6 augustus 1963 Pagina 3 De Westduitse regering heeft be sloten nog niet toe te treden tot het in Moskou tussen de Sowjet- Unie, de V.S. en Engeland gesloten beperkte kernstopverdrag. Ze wil afwachten hoe de peilingen van de V.S. en Engeland in Moskou verder verlopen. Voorts wil Bonn graag van de V.S. en Engeland schriftelijke waarbor gen hebben tegen misbruik van het ver drag door Moskou of de Oostduitse re gering Eerst als het resultaat van de peilingen bekend is en de V.S. de verlangde waar borgen hebben gegeven, zal de West duitse regering de kwestie van de onder tekening van het kernstopverdrag op nieuw bestuderen. Het standpunt van de Westduitse regering werd gisteren in Bonn bekend na een onderhoud tussen bondskanselier Adenauer en de Ame rikaanse minister van defensie, McNa- mara, die op verzoek van Adenauer zijn terugkeer naar de V.S. had uitge steld. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie, Dean Rusk, Lord Home en Gromyko, hebben gistermiddag in Moskou hun handtekening gezet onder het be perkte kernstopverdrag. Onder de aanwezigen bij de plechtigheid waren onder meer premier Kroesjtsjew en secretaris-generaal Thant. Na de ondertekening werd een communiqué uitgegeven, waarin een beroep op andere landen in de wereld wordt gedaan het verdrag eveneens te tekenen. Met ingang van 8 augustus kan dit gebeuren in Moskou, Washington en Londen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de Sowjet-Unie, de V.S. en Engeland die maatregelen zullen nemen die nodig zijn voor een snelle ratificatie van het verdrag. De regeringen van deze landen, aldus het communiqué, zijn het erover eens dat het verdrag een eerste belangrijke stap is naar de vermindering van de internationale span ning en de versterking van de vrede. Zij hopen dat er nog meer voort gang op deze weg gemaakt zal worden. Onmiddellijk na de ondertekening bracht minister Gromyko een heildronk uit op „de vrede en vriendschap" een voorbeeld dat door de andere aanwezi gen werd gevolgd. Gromyko, die als eerste het woord voer de, verklaarde onder meer, dat het ver drag de weg kan openen tot andere zeer belangrijke akkoorden, met name over een volledige ontwapening. De Sowjet- regering zal al het mogelijke doen om in dat opzicht tot resultaten te komen. Na Gromyko sprak Rusk die de on dertekening een „eerste goede stap" noemde welke echter nog geen einde maakt aan het opslaan van kern wapens. Indien het akkoord door andere wordt gevolgd, dan zal de droom der mensheid die al lang naar vrede heeft verlangd, werkelijkheid worden. Lord Home zei dat het optimisme en de verwachtingen van thans het resultaat zijn van het feit dat de verantwoordelijke leiders in de Sow jet-Unie en het westen tot de con clusie zijn gekomen dat een kern oorlog „ondenkbaar" is. Premier Kroesjtsjew zei op de grote receptie in het Kremlin in een toespraak dat de volgende stap het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het Warschau-pact moet zijn. Het zojuist ondertekende kernstopver drag noemde hij „een groot succes voor alle mensen van goede wil" en een document van grote internationale be tekenis". Wij moeten echter bedenken, aldus de Sowjet-premier, dat er nog vele kwesties te regelen zijn en dat wij het hierbij niet mogen laten. Kroesjtsjew merkte op, dat het verdrag het gevaar van een kernoorlog niet uit bant. Dit gevaar zal volgens hem blijven bestaan zolang de bewapeningswedloop voortduurt. Hij hoopte echter, dat de ondertekening van dit verdrag „een positief effect zal hebben op het inter nationale klimaat en op de betrekkingen tussen de staten". Op de vraag, van een verslaggever wat hij dacht te doen als andere dan de drie ondertekenende landen kernproeven zou den nemen, antwoordde Kroesjtsjew na enig nadenken„Laten we daar niet over praten. Wij hebben een goed verdrag ondertekend. Laten we hopen dat alle andere landen zo verstandig zullen zijn ons te volgen". De ministers van buitenlandse za ken van de V.S., Engeland en de Sowjet-Unie hebben maandagmid dag in Moskou het beperkte kern stopverdrag ondertekend. Foto v.l.n.r: Dean Busk (V.S.), Andrej Gromyko Sowjet-Unie en Lord Home Engelandtijdens de ondertekening. Achter Gromy ko V.N.-secretaris-generaal Öe Thant en een lachende premier Ni- kita Kroesjtsjew. tn^/i/MWMUUUWUVVUUVUWViAAA/lAAAAAAAAilUUVWV Op de verkeersweg van Instanboel naar Ankara in Turkije is gisteren een tank wagen na een botsing met een bus ge ëxplodeerd. Tenminste 21 mensen wer den gedood en 17 anderen gewond, aldus is door de politie bekendgemaakt. De slachtoffers waren voornamelijk passa giers van de bus. De botsing gebeurde voor een banden fabriek ruim 100 kilometer van Instan boel. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. (Van onze Haagse redactie) Voor het bomende parlementaire jaar zal het bouwcontingent voor industriële projecten verruimd worden van 470 tot 570 mil joen. Het beleid zal er tevens op gericht zijn niet meer alle aanvragen in volgorde van binnenkomst te behandelen, maar via een prioriteitenschema, zodat be paalde, van groot economisch belang zijnde, projecten met voorrang gebouwd kunnen worden. Deze beslissing is nog door het oude kabinet genomen, maar is, naar wij vernemen, overgenomen door de nieuwe regering. Gisteren zijn in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea op nieuw schoten gewisseld tussen Ameri kaanse en Noordkoreaanse soldaten, voor de tweede maal binnen 48 uur. Dit beeft het commando van de Ver enigde Naties in Seoel meegedeeld. De schermutseling duurde ongeveer drie minuten. Een Amerikaanse patrouille was gisterochtend ten zuiden van de demarcatielijn op een aantal Koreanen gestoten. Het incident wordt niet ernstig geacht. Er waren geen doden en gewon den. (Van onze Haagse redactie) Mr. Bot, de nieuwe minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, zal zelf het televisiebeleid in handen nemen. Het zal dus niet, zoals tot dusverre, de staatssecretaris zijn, die met dit politiek vrij moeilijk liggende onderwerp, zal worden belast. Minister Bot is tot dit inzicht gekomen, nu de heer Scholten die tot dusver met deze zaken was be last en de materie door en door kende, het departement verlaten heeft en niet meer beschikbaar is. Robert Schuman, de 77-jarige oud- premier van Frankrijk en strijder voor de Europese eenheid, is ern stig ziek in zijn woning in Chazel- les bij Metz. Een priester heeft hem gisterochtend de laatste sa cramenten der stervenden toege diend. Schuman heeft in het bijzonder geijverd voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die een lange tijd bekend stond als „Schuman-plan". Van novem ber 1947 tot juli 1948 en gedurende vier dagen in september 1948 was hij eerste minister van Frankrijk. Van juli 1948 tot januari 1953 was hij onder meer minister van buitenlandse zaken. Schu man is ook voorzitter geweest van de Europese parlementaire vergadering. Prinses Irene vierde gisteren haar ver jaardag in huiselijke kring in het Itali aanse vakantieverblijf van het koninklijk gezin in Porto Ercoie. Zij is hiertoe van Barcelona naar Porto Ercoie gereisd. t IK w Vanaf vanmiddag twaalf uur mo gen Nederlandse komkommers weer in West-Duitsland worden ingevoerd. Vandaag verschijnt namelijk in de Westduitse staatscourant een beschikking, waarbij de invoerstop voor kom kommers die minstens dertig centimeter lang en vier tot zes centimeter dik zijn en waarvan er een tot drie stuks in een kilo gaan, wordt opgeheven. Genoemde categorie komkommers omvat meer dan 90 procent van de Neder landse produktie. Het produktschap voor groenten en fruit zal vandaag weer uitvoermachtigingen verstrek ken. De Duitse invoerstop heeft vanaf zater dag 27 juli geduurd. Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen schat, dat er in die tijd op de Neder landse veilingen vijf miljoen kom kommers zijn doorgedraaid, waarvan vier miljoen in de afgelopen week. Op 24 juli, dus drie dagen voor de in voerstop inging, heeft Nederland langs diplomatieke weg aan West- Duitsland aangeboden, de handha ving van minimumprijzen bij uitvoer van Nederlandse komkommers naar Duitsland te handhaven. Nederlandse en Duitse regeringsfunctionarissen hebben deze aangelegenheid op 30 juli besproken in Brussel, waar toen een E.E.G.-ministerconferentie werd gehouden. Sindsdien is van Duitse zijde geen reactie op het aanbod ge hoord. Het Nederlandse ministerie van landbouw is „voorlopig blij" met het weer open gaan van de Duitse grens voor de Nederlandse komkom mers. maar wacht toch nog steeds op een antwoord op het aanbod van 24 juli. Bij het produkschap neemt men aan dat de beroering die in Duitsland onder consumenten en handelaren is ont staan, de doorslag heeft gegeven bij het jongste Duitse regeringsbesluit en dat niet te zeer gelet is op de minimumprijs. Het Duitse persbureau D.P.A. meldde dat de prijzen op de Duitse markten de laatste dagen zijn aangetrokken, maar bij het produktschap neemt men niet aan, dat het „gewogen ge middelde" der prijzen van alle kwali teiten boven de minimumprijs is ge komen. Op de veiling Kwintsheul, de centrale komkommerveiling voor het West- land, zijn gistermiddag alle aange voerde komkommers van exportkwa liteit, 85.000 stuks, verkocht, doordat berichten over het heropenen van de Duitse grens er ietwat vroegtijdig waren doorgedrongen. MAMMWAMMMUnMniMniUUUUWWUWIMUUIIV Het wordt stil in Yerseke, vooral daar waar nog niet eens zo lang geleden de oesterdrukte heerste. Het nieuwe seizoen is geopend, maar voor velen is het geen sei zoen meer. En de weinigen die er toch op uit trekken, doen het bij na tegen beter weten in (Foto P.Z.C.) NOG EEN HANDVOL Zeeuwse oesterkwekers heeft de moed opgebracht om het er nog een keertje op te wagen de bekende witgekalkte pannen uit te zet ten in de Oosterschelde of par tijen buitenlandse oesters aan te kopen. Maar meer dan een „wanhoopspoging" is het niet. Van oesterbroedval kan niet ge sproken worden. De larvenpro- duktie is maar een fractie van wat zij andere jaren was. De oestercultuur is kapot! De na tuur heeft het na de funeste winter met zijn meedogenloze ijsmassa's bevestigd. En met het „spook" van de Deltawer ken steeds dichterbij heeft ne gentig procent van de bij de oestercultuur betrokken bedrij ven het nu maar opgegeven. „Als we nu nog maar een enkel broedje hebben, dan kunnen we van tijd tot tijd nog een oester presenteren in Yerseke.Elke oester wordt op het ogenblik met „goud" betaald. Dat zijn de indrukken, die men deze tijd meebrengt uit Yerseke. Het wel varende dorp, dat er met zijn wereld beroemd zeebanket ieder jaar voor zorgde dat weer kon worden gezegd „Zeeland Presenteert!" Maar dat zelfde oestercentrum heeft een half jaar terug de „genadeslag" gekregen. De kwekers kregen een enorme schadepost te incasseren. De ijskorst, die zich op de droogvallende banken in de Oosterschelde neerlegde, ver oorzaakte een grote strop. De oesters zetten zich vast en werden zo naar zee getransporteerd. En nu zou daar het nieuwe seizoen weer moeten zijn. Zou het weer feest moeten worden in Yerseke. Met een vlootschouw en met muziek. Maar het blijft er stil. De oesterkwekers zijn op zoek naar een andere brood winning, nu ze te horen hebben ge kregen dat de proef voor het kunst matig verwateren in het Veerse Gat niet doorgaat. Het heeft geen zin meer om de winterschade met volle energie te lijf te gaan, wanneer in de toekomst de totale cultuur als gevolg van de Deltadijk voor de Oosterschel de ten dode is opgeschreven. En de sombere voorspellingen van het voorjaar zijn uitgekomen. Er is praktisch geen oesterbroedval. Tel kens weer knikken de ex-kwekers begrijpend wanneer zij de bulletins van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek te IJmuiden onder ogen krijgen. „Er moet worden aangeno men dat minder dan één procent van de oesters van twee jaar en ouder in leven is gebleven. Er heeft aanvul ling van Franse oesters plaatsgehad maar na aftrek van sterfte blijven er toch slechts enkele miljoenen stuks over". Dat schreef de directeur van het rijksinstituut, prof. dr. P. Korringa op 25 juni aan de kwekers. En sinds- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Voor heel wat Nederlanders de bouwvakkers bijvoorbeeld zit de vakantie er weer op: met frisse energie zijn zij deze week weer aan de slag ge gaan. Dat wil overigens niet zeggen, dat in Nederland niemand meer weg is. Men merkt de „lege plekken" pas goed op, wanneer men de telefoon pakt om de een of andere relatie te bellen. In acht of negen van de tien gevallen wordt er meegedeeld, dat „meneer er niet is". Nee, meneer komt pas dan en dan terug en tot zolang moet er maar worden ge wacht. Goed, dat doet men met begrip, want iedereen heeft vakantie nodig, maar toch vraagt men zich wei eens af hoeveel extra de vakantie via allerlei nevenverschijnselen de nationale econo mie eigenlijk wel kost. Men begrijpe ons wél: we denken er niet aan, hier een betoog op te zet ten ten bate van de afschaffing der va kantie, niet graag zelfs. En we weten maar al te goed, dat er na de oorlog op dit stuk van zaken heel wat is verbe terd, dat voordien een onmogelijkheid leek. Trouwens, ook met de vakantiebe- steding is het een voortreffelijke kant uitgegaan: reizen, die vroeger slechts voor de enkeling waren gereserveerd, zijn thans gemeen goed geworden. Ge lukkig: reizen verrijkt en een dergelijke ver rijking moet een zo breed mogelijke laag ten goede komen. Maar om die din gen gaat het ons hier niet, we willen er slechts op wijzen, dat vakantie ge paard gaat met allerlei nevenverschijn selen, die strikt genomen los staan van het met-verlof-gaan zelf, maar die er niettemin mee zijn verbonden. En juist die nevenverschijnselen kosten nogal wat. Een voorbeeld. Een bepaalde kwestie dient tè worden afgewerkt omdat het belang van een bedrijf een snelle afwik keling nodig maakt. Maar voor die af werking is de hulp nodig van de een of andere overheidsinstantie. Welnu, men belt die instantie op. Maar wat gebeurt? Men krijgt te horen, dat de man die de zaak behandelt, met vakantie is en pas over veertien dagen terugkomt. Tot zo lang moet worden gewacht. En er wordt gewacht. Zeker, die véértien dagen zul len het bewuste bedrijf de kop niet kos ten, maar dergelijke situaties doen zich in de zomermaanden duizend en éénmaal voor: men kan eenvoudig met een spoed zaak niet verder, omdat meneer X. er niet is. Alles bijeen kost dat een lief sommetje. Laten we nog even bij meneer X. blij ven. Deze heer heeft op zijn bureau een brievenmandje, waarin zich de dos siers bevinden, die hij moet behandelen. Op zekere dag in juli neemt hij het dos sier van zaak-Y. ter hand, bekijkt het oppervlakkig en komt tot de ontdekking dat er nogal wat werk aan is. En op dat moment realiseert hij zich (met schrik), dat hij volgende week met vakantie gaat en daarom neemt hij zich voor de zaak voorlopig aan te houden. Vóór de va kantie immers komt hij er toch niet aan toe. Uitstel dus! Het is een vaak-voorkomende uitdruk king in allerlei sectoren van het maatschappelijk leven: „Voor de vakan tie komen w'e er toch niet meer aan toeTijdens een bedrijfsbespreking bijvoorbeeld in juni moet een afspraak worden gemaakt voor de volgende bij eenkomst. De heren trekken met ernsti ge gezichten hun agenda's en bladeren hoofdschuddend. Tja, zegt de voorzitter, „de vakanties komen nou, de heren gaan er vermoedelijk de komende weken zo successievelijk allemaal uit". Instem mend geknik. „Zullen we maar wachten met de volgende bijeenkomst tot laten we zeggen eind-september?" Bevestigend gemompel. Aldus besloten en aldus is de vertraging binnengeslopen. De uitstel- dwang rond vakanties schijnt met name groot te zijn in die bedrijven, waarvan het personeel collectief met vakantie gaat en de zaak dus gesloten wordt. Zelfs interne afspraken kunnen enkele weken tevoren niet worden gemaakt, omdat toch iedereen zegt: „Nou ja, vóór de vakantie beginnen we er maar niet aan". Zo ontstaat een vertragingsactie over de gehele linie, weliswaar ongewild, maar blijkbaar onvermijdelijk. genomen heeft dit alles niets het vakantienemen-zelf te ma ken. Vakantie immers is de heerlijke periode van niets-doen, de tijd waarin men het juk eens even van de schouders kan leggen om in de zon te gaan zitten, om op reis te gaan of om gewoon thuis te blijven, al naar gelang van eigen ge aardheid. Het is de periode om zoals men dat tegenwoordig met zulk een voortreffelijk Nederlands woord noemt te „relaxen", om te „recreëren", om nieuwe krachten op te doen voor de ko mende werkperiode. Dank zij de ambte narenreglementen en de collectieve con tracten is dat tot in de puntjes geregeld en krijgt iedereen de kans om er eens uit te trekken. Maar als men nu zou denken dat het vakantieverschijnsel daarmee uit de doeken is gedaan, dan heeft men het mis. Elke vakantie heeft namelijk allerlei nevenverschijnselen, waar men niet altijd bij stilstaat, maar die bijeen genomen een lieve cent kosten. Nu is er misschien een lezer, die het helemaal niet met ons eens is en op dit moment besluit dat eens precies duidelijk te ma ken via een ingezonden stuk. Wij zou den hem ditmaal willen vragen: „Zoudt U er niet liever mee wachten tot na uw vakantie trikt met COMPROMIS BEREIKT OVER MALEISIË Malakka, Indonesië en de Filippijnen zullen de secretaris-generaal van de V.N. verzoeken teams naar Brits Noord-Borneo te sturen om de kwestie van zelfbeschikking in dit gebied op te lossen. voorts een defensieverdrag terwijl een dergelijk akkoord ook tussen de V.S. en de Filippijnen bestaat. Dit laatste land is tevens lid van de Zuidoostaziatische V erdragsorganisatie. De Filippijnen. Indonesië en Malakka zijn nu in Manilla tot de afspraak ge komen zich te onhouden van het ge bruik van collectieve defensieregelin gen die dienen om de bijzondere be langen van een van de grote mogend heden te dienen. Over de tot dusver door Malakka gestel de eis, dat de federatie op 31 augustus tot stand moet zijn gekomen, wordt in het communiqué niet gesproken. President Soekarno van Indonesië, zijn ambtgenoot van de Filippijnen, Diosdado Macapagal en de eerste minister van Malakka, Abdoel Rachman, die geduren de zes dagen in Manilla hebben gespro ken over de op 31 augustus te vormen federatie Maleisië, maakten dit gisteren in een gezamenlijke verklaring bekend. Malakka zal de regeringen van Enge land en Borneo om medewerking bij het V.N.-vverk verzoeken. Volgens het communiqué zijn de drie landen voorts overeengekomen buiten landse bases die gebruikt worden om de onafhankelijkheid van hun staten te on dermijnen, van hun grondgebied te we ren. Zoals bekend is bezit Engeland ba ses in Malakka en de V.S. op de Filippij nen. Malakka en Engeland hebben Naar verluidt zullen de teams van de V.N. mogen zeggen of zij een referen dum voor de bevolking van Noord-Bor neo, zodat deze zich over toetreding van hun land tot de federatie kunnen uit spreken, noodzakelijk achten. De drie landen hebben voorts afgespro ken verder te werken aan de oprichting van Maphilindo, een statenbond van Ma lakka, de Filippijnen en Indonesië. Waarnemers zeiden dat president Soe karno in een slechte stemming verkeer de toen hij bij de slotceremonie 't woord voerde. Het scheen dat hij verre van ge lukkig was met het compromis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1