PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Klanken uit de ether QUICK GEREFORMEERDE IN DIENST VAN WERELDRAAD NAAR PERZIË T zer'm mco gwif o Waar zijn onze schepen? D DURE VOETBALBENEN EN GEVOELIGE VOETEN. dartiavidl ALS „FRATERNAL WORKER" Voor hulp in door aardbeving getroffen gebieden <0D Even puzzelen 54 r Vertrouwen in eenwording van de Lutherse Kerken Kerkelijke mutaties Op naar de top van de Euromast HOOG EN LAAG WATER MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT 7 HEIMWEE NAAR AMATEURSPORT E.F.B. staat er in witte letters op de blauwe windzak, die door een stevige zeebries strak ge bold boven het clubhuis hangt. Sigfried Larssen, de beheerder, ruimt in de grote voortuin de zachtgekleurde plastic potjes op waarin zaterdagavond voor een week langs de tuinpaden kaar sen brandden. Gehurkt duwt hij een die avond door een onvoor zichtige voet platgetrapte gras rand recht. „Een fijn feest, was het", zegt hij over zijn schou der omhoog kijkend, „iedereen was er, alle eerste-elftalspelers met hun dames, het bestuur, trainer, masseur, iedereen".... Achter de brede glazen deur van het op een riante moderne bungalow lijkende clubhuis mompelt even later de heer Egon Skou, vice-voorzitter: „Dat feest? Nee, dat was ner gens om. Dat was zo maar. Ge zellig. Vrienden onder elkaar. Doen we vaak". Als we door de met gevlamd hout beklede gang op het achterbordes komen, doen de sambakreten van trainer Sörensen me schrikken. „Dat is de andere kant van de medaille", lacht de heer Skou, wijzend op de spelers die hard werken op het don kergroene trainingsveld om de over tollige vakantiepondjes kwijt te ra ken. Van de versgelakte bruine bank langs de clubhuismuur en van een heuvelrand, die een nauwe natuur lijke tribune vormt tussen de bomen en struiken die verder het veld om zomen, klinken vrolijke aanmoedi gingen van een vijftigtal supporters. VOORBEREIDINGEN Ïs het dit door c!e lage, geelrode zon beschenen grasperk tussen de don kere bomen? Is het het lange, be tegelde terras langs de clubbunga low met die vrolijke mensen Het leuke, blonde meisje, dat ons koffie brengt? Het is moeilijk te denken, dat hier de voetbalclub EFB-Esbjerg bezig is zich voor te bereiden op de Europa-bekerwedstrijden tegen onze landskampioen PSV. Een speler wandelt het terrein op en loopt naar trainer Sörensen. „Dat is rechtsbuiten Knud Petersen, bij komt meestal een uur te laat, omdat hij tot 's avonds laat moet werken als winkelbediende", zegt Egon Skou. „Nou zijn ze er allemaal, behalve John Madsen, onze midhalf. Die komt vanavond niet, omdat zijn vrouw ja rig is. Die knaap heeft deze winter heel v/at deining veroorzaakt door te zeggen, dat hij niet meer in inter landwedstrijden wil uitkomen. Kost hem te veel tijd, meent hij. Betekent voor hem verlies van een zekere reis naar Tokio. Zie je die donkere knaap daar? Dat is Jens Petersen, onze beste technie ken Hij weigert ook verder voor het nationale team uit te komen, omdat- ie zich als amateurtje met beperkte mogelijkheden niet langer beschaamd wil laten zetten door profs". De transfertijd is voorbij. De spelersmarkt is gesloten. Feyenoord kocht wat het heb ben wilde. Andere clubs waren blij een speler kwijt te raken en daardoor enkele munten op de lege bodem van hun kas te krijgen. De balans kan worden opgemaakt. Vele spelers trek ken andere shirts aan. Wat zeggen die nieuwe clubkleuren hun? Voelt men niet een beet je weemoed als men het hier naast afgedrukte verhaal leest van onze medewerker JAN DASSEN, die de Deense voet balkampioen AFB-Esbjerg be zocht? Weemoed om die on gekunstelde gastvrije sfeer van jarenlange vrienden, die samen iets bereiken in hun sport om dat het alleen maar hun hobby is? WWWWUWWWUWWUWUWUVfUWWWift/WlftAAAAAAA) AMATEURISME ft AToeilijk probleem hier in Dene- jjlVl marken, dat vasthouden aan het amateurisme. De spelers roe ren zich steeds meer. Ze zien te veel in het buitenland. Hoewel je dat bij ons met zo'n acht spelers die meer of minder regelmatig het nationale shirt dragen, zou verwachten, hebben wij als club weinig last van dit pro bleem. We doen alles voor ze, gezel lige feesten, kleding, schoeisel, een goed clubhuis, een prachtig stadion. Alle comfort, al het mogelijke bin nen de perken van het door Kopen hagen gedecreteerde amateurisme hebben of krijgen ze. Enkele spelers hebben aanbiedingen van buitenlandse profs gehad. Nie mand is gegaan. Ze weten, dat niet wij als clubbestuur maar de heren van de Danske Boldspiel Union de irreële stelling huldigen: we willen de laatste pure amateurs zijn. 't Lijkt me nooit een compliment de laatsten te zijn De zon zakt tegen de boomtoppen aan. De spelers gaan naar de kleed kamers. Enkele kinderen rennen naar trainer Arne Sörensen en bede len om een handtekening. „Hij is een bei-oemd man hier in De nemarken", zegt Egon Skou glim lachend. „Een knaap die durft. Speel de zo in de jaren 1937 tot 1946 der tig keer in het nationale elftal. Trok toen op goed geluk naar Frankrijk om daar prof te worden. Kwam uit voor Stade Frangais en Nancy. Keerde naar Kopenhagen terug als trainer o.a. voor Akademik Bold- klub. Werd in 1957 bondstrainer met de opdracht een sterk team te vor men voor de Olympische Spelen in Rome. Dat lukte hem door alle medewerking van de D.B.U., die voor die gelegenheid net deed of ze niet zagen, dat Sörensens opleiding sterk naar professionalisme riekte. Dene marken won met dat team zilver in Rome. Na dat succes wilde Sörensen op dezelfde voet doorgaan, maar toen herinnerden de D.B.U.-heren hem eraan, dat in Denemarken een van de belangrijkste taken van een bondstrainer is het afreizen van kleine dorpsclubs, die geen trainer kunnen betalen. Sörensen voelde niets voor dat werk en te kende een contract met ons. Kost te ons heel wat, maar wij waar deren zijn harde mentaliteit. Hij weet wat topsport vraagt. Wij willen hier topvoetbal omdat voet bal hier in deze 56.000 zielen tel lende vissersplaats de grote - welhaast enige ontspanning voor de massa is". TALENTVOL We hebben talentvolle, jonge, en thousiaste spelers. In heel De- nemarken is talent genoeg, omdat iedere Deense jongen voetbalt. Dat talent ontwikkelen, daar heb je er varen mannen als Sörensen voor no dig. Voor hem hadden we Rudi Strittich uit Wenen. Die heeft de basis gelegd. Sörensen heeft de kroon op het werk gezet. We zijn nu al twee jaar achtereen landskampioen, veruit de sterkste ploeg van Dene marken, is het niet Arne?" Trainer Sörensen, die langs ons wilde lopen, staat stil. Na de kennisma king vult hij aan: „We hebben internationaal contact nodig, hoe meer hoe beter. Van de Deense tegenstanders kunnen we niets meer leren. Wel van bijvoor beeld de Duitse profclubs. Hardheid en snelheid moeten mijn jongens krijgen. De hardheid en snelheid van een profspeler. Heb je ze gezien? Twee uur lang heb ik ze laten dra ven en draaien, springen en sprin ten. Ze hebben geen bal aangeraakt. Alleen maar conditie. Mentaliteit moeten ze hebben. Karakter. De laatste wedstrijd tegen Holstein-Kiel, een Duitse profclub, bogen ze een 41-achterstand om in een 6-4- zege. Goed, een vriendschappelijke wedstrijd, maar ze doen het tóch maar. Talent hebben ze. Jongens als Preben Jensen, John Madsen, Jens Petersen hebben een technische vaar digheid, een baltechniek die je rustig op internationaal niveau kunt schat ten. Carl Bertelsen, onze middenvoor, is weer eens door scouts van In- ter uit Milaan benaderd. Toch niet voor niets, wel Ze hebben er alles voor over, trainen vier keer per week, werken als paarden, zijn onderling dikke vrienden. Waarom? Omdat de club hen al les geeft, omdat ze alle elf echte clubjongens zijn. Als „puslinge" (pupillen) in EFB begonnen. Twee jaar werk ik nu met deze ploeg. In die twee jaar bijna on gewijzigd gespeeld. Het is een hecht team. Hoe is PSV-Eindho- ven?" vraagt hij plotseling. P.S.V. Als ik mijn schouders ophaal, zeg dat ik liever een antwoord schul dig blijf, omdat PSV enkele nieuwe spelers gekocht heeft en ik niet weet of die het elftal zullen versterken, kijken mijn twee woordvoerders elk aar aan. Wat denken ze nu Konden wij ook maar kopen? Of: dat arme PSV, dat geld nodig heeft om kansen te schep pen? In die sfeer van vrienden onder elkaar, die sport bedrijven omdat het hun liefhebberij is en samen hard werken om er het beste van te ma ken kan ik moeilijk praten over het kopen en verkopen van spelers bij ons. Lijkt elk woord daarover me op deze plaats een vloek. Ik weet, dat ik dat overdreven zal vinden als ik weer op een Neder lands voetbalveld sta, dat ook in ons zakelijk voetbal sportiviteit en vriendschap niet uitgebannen zijn. Maar hier... met die rode zonnegloed tussen de bomen, dat gezellige club huis, die gastvrije ongekunstelde mensen, die tuin met vetpotjes, dat gegolfd tribunedak van het vriende lijke Esbjergse Idraetsparken boven de bosrand, hier heb ik neiging te waarschuwen: Jongens, met geld win je misschien aan spelkwaliteit, maar je verliest ook iets... Arne Sörensen pakt de nu in militair uniform gestoken doelman Erik Gaardhöje en de clubhuisbeheerder Sigfried Larssen om de schouders. Zou hij de ex-prof voelen, dat hij met dat gebaar precies illustreert wat ik met dat „iets" bedoel? JAN DASSEN „Balletje goed, meneer?", vraagt clubhuisbeheerder Sig fried Larssen aan trainer Sö rensen flinks) op het rustieke trainingsveld achter de viante E.F.B.-bungaloween onderdeel van het prachtige Indraetspar- ken. (Advertentie) Nu over enkele weken Koning Voetbal de scepter weer gaat zwaaien, vinden er veel transacties van spelers plaats. Hieraan worden grote bedragen besteed. Minder kapitaalkrachtige verenigingen zijn soms genoodzaakt hun beste spelers op de transferlijst te plaatsen, om niet in financiële moeilijkheden te geraken. Daarnaast kampen veel verenigingen met enkel- en knieblessures van hun spelers, gedurende 'het voetbalseizoen opgelopen. Veel aandacht wordt besteed aan con ditie, training en massage. Maar aan de keuze van het materiaal, waarmee de voetballer (sportman) zijn snelheid en uithoudingsvermogen gedurende het ge hele seizoen op peil moet houden, wordt weinig of geen aandacht besteed. Heren voetballers, oefenmeesters en besturen van voetbalverenigingen, gebruik en adviseer uitsluitend voetbalschoenen, die in de voetholte versterkt zijn. Voet balschoenen die in de voetholte door buigen, voorzien van noppen, veroorza ken het doorzakken der voeten, met het gevolg: grotere vermoeidheid en vermin dering van het uithoudingsvermogen. De voet buigt nu eenmaal niet in de holte, maar in de voorvoet. Raadpleeg hiervoor eens uw sportarts. Moge ons schrijven bijdragen tot betere resultaten in het nieuwe voetbalseizoen ENIGE NEDERLANDSE SCHOENFABRIKANTEN. WMWWWWWWWWWWWWMWWWWWWWWMNWWWWIAWMWWWWWWWWWWMIW^ filMl MV K WEET, DAT JE HET ZULT tmnui. uni aannemen, carol- /waar nog een ding - is joe wil-* son de reden van f natuur lijn niet, ïdrich-nu ga- |c ik me verkleden. door DAVID WRIGHT 2471. Zodra hij wist hoe de zaken er voor stonden, kwam Commissaris Sturgess in actie! Om te beginnen liet hij groot alarm slaan, waardoor alle beschikbare politiemannen zich op de posten meldden, ook degenen die geen dienst hadden. Vervolgens belde hij het Ministerie van Oorlog op. Zijn vingers trommelden ongeduldig op zijn bureau terwijl hij wachtte tot aan de andere kant de hoorn werd opgenomen. Het was natuurlijk nog erg vroeg in de morgen, maar ten slotte mocht men toch wel verwach ten, dat het Ministerie van Oorlog ten alle tijden paraat was! Eindelijk kreeg hij antwoord. Een droge afge meten stem vertelde hem dat het hoogst ongepast was om op dit ongoddelijke uur te telefoneren. Er vas nog geen enkele ambtenaar aanwezig, enzovoorts. En als de commissaris meende dat de minister voor hem uit zijn bed ge haald zou worden, dan had hij het glad mis! Sturgess kneep van woede bijna de hoorn van zijn telefoon fijn en met moeilijk beheerste stem sprak hij dreigend: „Goede man, dit is een zaak van landsbelang. Als ik niet binnen zestig seconden de minister persoonlijk te spreken krijg, kom ik U eigenhandig villen! En nu voortmaken alsjeblieft! En staan mensenlevens op het spel!" De laatste woorden brulde hij letterlijk uit. a,inniiniiniiiniiiiniiiiiniiiiniiinTiiniiiiiiiniiniiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiHiiHiniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!£ ft 39 Gisela, geschrokken van haar eigen on bedachtzaamheid, stamelde excuses: „Neen, neen, ik heb mijn rijkostuum niet meegenomen". „Daar kunnen we toch een rijknecht op afsturen. Hij zal voor vanmiddag te laat terug zijn. Maar vanavond is het kos tuum hier". Gisela zag de rijknecht al in Easton Neston aankomen om daar te vernemen dat de keizerin er nog steeds vertoefde. Misschien trof het zo, dat hij haar met eigen ogen van de jacht zag thuis ko men. „Neen, neen, ik moet een paar dagen rust houden. Zelfs paardrijden kan wel eens te veel worden". In eigen ogen bruiste dit zo tegen haar natuur in, dat het bijna op lastering leek. Maar Lord Quenby's gastvrij aan bod kon slechts rampzalige gevolgen op leveren. Was hij teleurgesteld? Hij liet niets blijken. Ze kwamen in de tuigka mer. Hier haalde Lord Quenby een glim mende toom van een haak. „Deze toom heb ik onlangs in Twoces- ter gekocht". Gisela werd er even bleek van. „Waarom ik plotseling die zadelmakerij binnen liep, weet ikzelf niet. Misschien kwam het door een tafelgesprek van de avond te voren. Iedereen had het over uw prachtige zit in het zadel. Toen ik naar huis reed, viel het mij in, dat er in mijn stallen geen goede toom te vinden was die uw kleine handjes passen". Hij wachtte even en Gisela kneep haar vingers tot vuisten. Ze wist, wat komen zou. „Mag ik U deze toom aanbieden als be wijs van mijn bewondering voor uw on geëvenaarde rijkunst?" „Neen, neen. liever niet", stotterde Gi sela. Lord Quenby keek er verbaasd van op. Hij begreep nauwelijks, waarom ze van de toom terughuiverde, of er zwarte magie ir zit. Met de grootste krachtsin spanning kreeg ze haar zenuwen weer in bedwang. Ze zag de scène in de zadelmakerij weer voor zich. Hoe dit arrogante Lord ieder een in de winkel was voorbijgelopen. Hoe hij ten slotte de deur was uitgegaan, haar zo verontwaardigd achterlatend, dat ze zelfs haar verdere boodschappen had laten schieten. En nu werd haar die be wuste inkoop aangeboden! Wel een gril lige loop van het lot! Plotseling echter kwam haar dubbele rol haar weer te hulp. Dit aanbod had niets uit te staan met het schunnig geklede zielige kind in Fred Tylers winkel. Het was een ge schenk aan de keizerin van Oostenrijk. Door moeilijk bewogen lippen bracht Gisela een „Dank U zeer, Mylord", uit. „De toom zal aan uw kamenier over handigd worden mevrouw. .Ik hoop, dat U hem met genoegen zult gebruiken". Voelde hij haar weerzin in het cadeau? De cynische klank in zijn stem liet het blijken. Toen keek hij omhoog naar de klok boven de stallen en Gisela ontdekte met verbazing, dat het alweer tijd was voor de lunch. „Wat zijn de uren voorbijgesneld", voel de ze zich verplicht te zeggen. „We moe ten naar het huis terug". „Ja het eten wacht ons". Hij scheen zich om haar verlegen hou ding te amuseren. De zon scheen warm op hun ruggen, toen ze langzaam terug wandelden. „Ik zou U dolgraag te paard willen zien", overpeinsde Lord Quenby. „Men wist me te vertellen, dat er niemand be ter rijdt dan U". „Ik ben gek op paarden". Gisela glim lachte onwillekeurig, toen ze dat zei. „Ze geven inderdaad veel meer voldoe ning dan mensen. Een wereld met enkel dieren zou misschien beter zijn". „Wat hebben de mensen U aangedaan, dat U zo iets beweren kunt?" Gisela was zelf verbaasd, dat ze zulk een vraag ongedwongen wist te stellen. Hij liep een tijdje zwijgend voort om ten slotte te zeggen: „Het is erg genoeg om enigst kind te zijn, maar als je vader dan nog niets van je wii weten, is dit je reinste tra gedie". Bijna had Gisela. die hem immers zo goed begreep, zich vergalloppeerd. De keizerin, die ze voorstelde, kwam uit een groot gezin. Alsof hij hier ook aan dacht, ging Lord Quenby voort: „U kan zich zoiets niet begrijpen. U met uw vele broers en zusters en een vader, die naar men zegt, U aanbad. Ze vertel len allemaal, dat U uw vaders lieveling was". Gisela wendde het hoofd af. „Dat is zo", merkte ze op, „maar vertel me nu meer over Uzelf". „Dat is helemaal niet interessant. Ik voelde me ongelukkig, maar vermoede lijk was ik wel een ondankbaar, verve lend kereltje. Ouders krijgen meestal de kinderen, die ze verdienen". Zijn stem had een harde onverzoenlijke toon aangenomen. „Hij heeft het ellendig, heel erg ellendig gehad", ontdekte Gisela. Voor het eerst voelde ze oprecht medelijden met hem En haar vrees week. Ze keek naar het prachtige kasteel in de verte. Voor een kind kon dit grote gebouw heel wat af' schuwelijks bevatten. Had ze zelf niet in de nachten na haar moeders dood liggen huilen in bed in doodsangst voor vreem de schaduwen en griezelig gekraak in de binten, die spookvisioenen opriepen. Misschien hadden alle kinderen deze vreselijke angsten, die alleen de liefde en koestering van een moeder hen kon besparen. (Wordt vervolgd) De heer R. de Jong uit Zeist zal woens dag 7 augustus naar Iran vertrekken om daar hulp te verlenen op het ge bied van migratie van dorpelingen naar de stad en om beslissingen te nemen over de omvang en aard van de hulp aan christelijke en moham medaanse gezinnen. De Wereldraad van Kerken, die de heer De Jong in deze functie heeft benoemd, had van de Armenisch- Orthodoxe Kerk het verzoek gekre gen een „fraternal worker" beschik baar te willen stellen. Zoals bekend is de Wereldraad van Ker ken na de aardbeving in Iran op 1 september 1962 op tweeërlei wijze be hulpzaam geweest. E/ werden plan nen gemaakt voor de herbouw van het mohammedaanse dorp Esmata- bad en voor de hulp aan vier andere dorpen, die deels door mohammeda nen, deels door Armenisch-orthodoxe christenen werden bewoond. Dank zij grotere en kleinere bijdra gen van kerken uit alle delen van de wereld kwam in totaal ruim 2% mil joen gulden bijeen. De helft van dit bedrag kwam uit Nederland. MAANDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lich torkest. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. .13.15 Licht ensemble. 13.45 Filmmelo dieën (gr.). 13.55 Ougurkumer muziek festijn: herhaling tuinconcert van 1 augustus 1963. 14.55 Kamerorkest en so liste: moderne muziek. 15.40 Vocaal en semble: geestelijke liederen. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Klarinet en piano: klassieke muziek. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Muziek voor de kleintjes (gr.). 17.30 Country en Western muziek (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram mofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzen- ding: De Javaanse inwoners van Para maribo, door dr. G. D. v. Wengen. 18.00 Orgelspel: amusementsmuziek. 18.30 Met band en plaat voor U paraat: opera fragmenten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Mili taire marsmuziek (opn.). 20.20 Splijtstof blijspel (herhaling van 7 april 1961). 21.00 Licht ensemble. 21.20 Magnificat (Urfassung), Bach. 21.55 Moderne grammofoonmuziek. 22.10 Beiaardmu- ziek. 22.30 Nieuws en herhaling S.O.S.- berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Lichte grammofoonmuziek. 23.40 Het Evange lie in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 bc/s. 12.00 Pianorecital (gr.): klassieke mu ziek. 12.30 Mededeling-en t.b.v. land- en (Advertentie) WET QUICK A/O.1 „„ARBETf(?„0£TBAL Met voetholte versterking dus orthopedisch verantwoord Sportschoenfabriek N.V. Hengelo (Gld.) 20 21 it 2t> ia 29 SO H" I 10 11 23 21 as 4f SL 3è Horizontaal: 1. gegraven watering; 5. geb. in Zuid-Amerika; 9. hinderlijk in- sekt; 10. streling; 11. pot door elkaar; 13. schop; 15. soort papegaai; 16. ont kenning; 17. dwaas; 18. deur om naar buiten te gaan; 20. onbelangrijk ge sprek; 23. groente; 26. tocht; 27. zak; 28. de hele hoeveelheid; 31. vlug; 33. houding; 34. telwoord; 35. werptouw; 36. Spaans riet. Verticaal: 1. trop. oliehoudend gewas; 2. langwerpig rond; 3. boom; 4. hoogste punt; 5. lokmiddel; 6. kroes; 7. godin van de jacht; 8. slop; 12. open bosplek; 14. boom; 19. buitenkans; 20. pronk; 21. mollerit; 22. drager v. wereldbol; 23. bijzondere prestatie; 24. briefzegel; 25. stad in Drente; 29. vordering; 30. school Ress. off.; 32. jongensnaam. De oplossing van de vorige puzzel is: 1520. tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Vocaal ensemble (gr.)lichte mu- zie. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de mid denstand. 13.20 Licht instrumentaal sex tet. 13.45 Het Midden-Oosten: stromcen- trum van de Oude Wereld, 3e uit een serie van 8 lezingen. 14.00 Kamerorkest met solist: Nederlandse orkestwerken. 14.35 Moderne kamermuziek (gr.). 14.50 De Aloë, hoorspel (herhaling van 16 no vember 1960). 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht orkest met zangsolist. 17.50 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Melodieën-Expres. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitzending: Antilliana. Een serie klankbeelden, sa mengesteld door het Bureau Voorlich ting van het kabinet van de Nederlandse Antillen. 19.30 Buitenlandse radio-orkes ten en solisten: amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1963: Blazers van het Concertgebouwor kest: Moderne en klassieke muziek. 21.20 De wijsgeren van Amsterdam, klankbeeld. 21.50 Western Time door Cowboy-Combo en zangsolisten. 22.20 Wereldkampioenschappen wielrennen te Rocourt, erportage. 22.40 Tango-rumba- orkest met zangsolisten. 23.10 Op de praatstoel. 23.00 Lichte grammofoonmu ziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S CVK-IKOR-RKK: 19.30 Verslag van de elfde Evangelische Kirchentag in Dort mund. NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.20 Prijs de zee, documentaire Nederlandse film. 20.40 De aandeelhouder wint, t.v.- film. NTS: 22.10 Eurovisie: Reportage van de wereldkampioenschappen wiel rennen te Rocourt. 23.1523.20 Jour naal. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.30 Culturele actualiteiten. J9.43 Fran se les. 19.57 De weerman. 20.00 Nieuws. 2030 Panorama. 20.50 Kus me voor je sterft, speelfilm (voor volwassenen) 22.25 Reportage van de wereldkampi oenschapen wielrennen (Eurovisie). 22.50 Nieuws. 23.0023.15 Reportage van de wereldkampioenschappen wiel rennen. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.00 Berichten. 19.03 Voor de kinderen. 19.35 La Caravan de l'Enfer, avontu renfilm. 20.00 Journaal. 20.30 Sportuit- zending. 21.00 A l'Ecole des Vedettes: gevarieerd programma. 22.00 Rebellion gefilmde reportage over Ierland. 22.30 Journaal. DINSDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture: lichte grammofoonmu ziek. 7.5 Overweging. 8.00 Nieuws. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.15 Mo,derne muziek van Russische componisten (gr.). 11.00 Klein koor: Negro spirituals. 1115 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit, lezing. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.0 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven: boekbespreking. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. Het dorp Esmatabad nadert zijn vol tooiing. Met de herbouw is in totaal 1.800.000 dollar gemoeid. Met de naar verhouding beperkte middelen kon men niet de vier dorpen volledig her bouwen. Voor de Armenisch-Orthodoxe Kerk was het ook de vraag of men er wel goed aan zou doen de bewoners van de dorpjes, die tot de armste uit het ge hele aardbevingsgebied behoren, in de gelegenheid te stellen zich op nieuw op onvruchtbare grond een kommervol bestaan op te bouwen. De uittocht van de bewoners naar de hoofdstad Teheran, al jaren geleden begonnen, was na de aardbeving ver sterkt. Gebleken is dat het merendeel van deze bewoners in de omgeving van Teheran zal blijven. Besloten is deze groep te assisteren bij het kopen van land en bij de bouw van woningen. De in de dorpen ach tergebleven christenen en mohamme danen zulen geholpen worden bij het herstellen van hun verwoeste bescha digde huizen. Het gehele project zal tenminste 700.000 vergen. De heer De Jong, die lid is van de Gereformeerde Kerken, zal van zes tot twaalf maanden op zijn post in Iran blijven. De lutherse bisschop van Hannover, dr. Lilje, voormalig voorzitter van de Lu therse Wereldbond, zei vrijdag in Hel sinki, dat hij vol vertrouwen is voor wat betreft de eenwording van alle Lutherse Kerken. Lilje zei, dat enkele grote Lutherse Ker ken die nog buiten de wereldorganisa tie stonden op weg zijn om zich aan te sluiten. Iets meer dan tweedederde van alle lu theranen zijn thans bij de wereldbond aangesloten. Buiten de Lutherse Wereld bond staan voorlopig nog de streng or thodoxe kerken waaronder in de eerste plaats de met synode van Missourri ver bonden gemeenten. Volgens de bisschop zijn er behalve ver scheidene moeilijkheden, die uit de tradi tie voortvloeien ook diepgaande theo logische meningsverschillen tussen de Lutherse Kerken. De eenwording zal ech ter sneller worden bereikt, dan tegen woordig algemeen wordt aangenomen, aldus Lilje. De bisschop verzekerde dat het bestaan van de Lutherse Wereldbond het streven naar eenheid van alle chris tenen niet in de weg staat. Alle leden van de Lutherse Wereldbond zijn tevens lid van de Wereldraad van Kerken. NED. HERV. KERK Beroepen te Zuilichem-Nieuwaal: B. J. Zaal te Nieuwe Tonge; aangenomen naar Tilburg (vac. J. A. Steenbakker Morilyon Loysen), toezegging: P. B. W. Polvliet, voorheen pred. Evang. Christ. Kerk te Nieuw-Guinea, wonende te Hil versum; aangenomen naar Oldebroek, tweede pred.plaats: A. Noordegraaf te Daarle; aangenomen naar Schoonre- woerd: G. F. Smaling, kand. te Amers foort; bedankt voor Bleidwijk (toezeg ging): H. F. Wolgen te Vollenhove; be dankt voor 't Harde: J. van Sliedregt te Baarn. GEREF. KERKEN Beroepen te St.-Anna Parochie: J. W. de Roo te Sellingen; beroepen te Kapel- le-Biezelinge: E. C. Kim te- Feitsum (Fr.)beroepen te Wapenveld en te Wil- sum (O.): R. Pluim, kand. te Meppel. VOLGORDE VAN VOORRANG 9 De Europese commissie van de E.E.G. heeft de 43-jarige Belg J. D. Neirinck be noemd tot directeur-generaal voor sociale aangelegenheden. De post was onbezet sinds de vorige directeur-generaal in december van het vorige jaar met pensioen was ge gaan. Neirinck was tot dusver werkzaam bij het Belgische sociale verzekeringswezen. (Advertentie) Geval A: Bij het naar links of rechts afslaan op een kruising moet AL het tegemoetkomend en achteropkomend verkeer, voor zover dit rechtuit blijft rijden, voorrang worden verleend. Hier bij kan zich het geval voordoen dat ook bij het naar RECHTS afslaan aan TE GEMOETKOMEND verkeer voorrang moet worden verleend, n.l. als daar een rijwielpad ligt dat in twee richtingen wordt bereden. De A.N.W.B. raadt automobilisten aan: als U bij intensief rijwielverkeer, b.v. op een spitsuur, rechtsaf moet slaan, gaat dan UITERST RECHTS, dus dicht tegen de trottoirband rijden. Wielrijders zijn dan genoodzaakt achter uw auto te blijven of deze links te passeren. Geval B: Hier geldt de regel: rechts gaat voor, tenminste voor zover het gelijkwaardig verkeer betreft, (lang zaam verkeer moet echter WEL VOOR RANG geven aan snelverkeer, ook al komt dit van links). Het doet er in dit geval niet toe of degene die van rechts komt naar links of naar rechts afslaat, dan wel recht door wil rijden. Deze regel geldt ook op een z.g. T-kruising. Óok dan heeft het gelijkwaardig verkeer op de „dood lopende weg" voorrang indien het van rechts komt. De regel: „rechtuit gaat voor" heeft dus alleen betrekking op voertuigen die zich op dezelfde weg bevinden. ACHILLES 2 te Callao AEGIS 2 van New York naai sto Domingo AMMON 2 te Curasao AMSTELVELD 2 van Le Havre naar Port Said ARES 2 van Cristobal naar Curasao BATJAN 3 van Iquique naar Ancr BENGALEN 3 te Kitimat BOVENKERK 3 te East Londen CALTEX EINDHOVEN (t) 3 te Sue> CARRILLO 2 van Charleston naar New York CARTAGO 2 van Mobile naar Cristobal CITIES SERVICE VALLEY FORGE p. 1 Masirah naar Suez DIEMERDIJK 3 te Vancouver DIOGENES 3 te Guayaquil GAASTERKERK 3 te Port Kembla GOEREE 3 te Moji GORREDIJK 3 te Antwerpen GRAVELAND 3 te Pto Alegre HERCULES 2 te Laguaira HERMES 2 van Bremen naar Amsterdam IVOORKUST 3 te Dakar JASON 2 van Pta del Gada naar Le Havre KERM IA (t) 3 te Curasao KONINGSWAARD (t 2 van Bachaquero naar Curasao KOSICIA (t) 1 van Pto Miranda naar Perthamboy MAINLLOYD 3 te Djibouti MATARAM 2 300 m ozo Sokotra NEDER E8RO 3 van San Franc-sco naar Los Angeles NEDERWAAL 3 te Singapore OBERON 2 van Brighton naar Baltimore ON Dl NA (t) 3 van Mena naar Rotterdam PACAYA 3 te Gulfport PALAMEDES 2 van Valparaiso n San Antonio PARTHENON 2 van Fort Libortc naar Miami PERICLES 3 van Famoa naar Matias de Galvez RIOUW 2 van Port Said naar Genua ROEPAT 2 te Port Swettenham SERVAASKERK 2 van Tripoli naar SIBIGO 2 van Kuehing naar Singapore SI NON 2 van Bachaquero naar Pto Limon SLAMAT 2 van Djibouti naar Akaba STAD DEN HAAG 2 rede Rio de Janeiro STENTOR 2 te Sto Domingo STRAAT BALI 3 te Montevideo STRAAT LOMBOK 2 van Beira naar Zanzibar STRAAT TORRES 2 van Takoradi naar Monrovia TAHAMA 3 te Triëste TJIBANTJET 3 te Singapore TJINEGARA 3 te Penang VIVIPARA 2 300 m zo Messina VAN LINSCHOTEN 2 te Port Harcourt WESTERTOREN 2 20O m w. Karachi WILLEM RUYS 2 van Southampton naar Port Said WILLEMSTAD 2 van Port of Spain naar Paramaribo ZARIA 2 100 m. o. Malta ZONNEKERK 2 van Bremen naar Antwerpen 6 augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 2.29 2.43 2.55 2.28 3.03 3.38 4.11 1.65 nap uur meter 2.15 2.30 2.41 14.45 15.16 15.52 15.18 1.35 4.25 2.01 16.47 1.70 nap uur meter 8.51 1.86 9.27 2.02 9.58 2.14 9.28 1.32 nap uur meter 21.21 2.17 21.57 2.34 22.28 2.45 21.48 1.67 9.54 1.54 22.12 1.91

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7