PADMOS EN SALM KWEKEN OESTERS, MAAR ANDERE DAN THUIS Cartoonisten vestigen aandacht op hun kunst met kidnapping Weinig mogelijkheden voor verdere ontwikkeling Australië onderweg (III) Opsinjoorkevan Mechelen na veel moeite uit kast bevrijd ONDERSCHEIDINGEN VOOR OUD-MINISTERS EN STAATSSECRETARISSEN STUDENTEN VERTROKKEN NAAR INDONESIË Door het raam Propaganda VAN YERSEKE NAAR TANILBA BAY Enorme consumptie Helemaal anders Mogelijkheden gering Salon van de Humor" in Heist PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT MAANDAG 5 AUGUSTUS 1968 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) 'Tanilba Bay „We zijn niet trots, maar dankbaar!" Het werd me als een laatste groet toegeroepen uit het mooie huis aan Tanilba Bay, waar de heer en mevrouw Padmos jazeker, uit Yerseke me met de traditionele, hartelijke Zeeuwse gastvrijheid hadden ontvangen. In de werkschuit, niet ver van het in een rimpelloze baai liggende steigertje, had ik zoveel met een vijl opengebroken oesters geproefd, dat ik de duizenden liters gefiltreerd brak water als het ware in m'n maag voelde klotsen. In de glazen woning", die, geheel volgens de regels van de moderne binnenhuisarchitectuur, door mevrouw Padmos was ontworpen, was ik getrakteerd op een stevige Hollandse schotel, zó Hollands, dat het moeilijk was me voor te stellen aan de andere kant van de wereld te zijn. Zo liggen de oesters in Austra lië „opgebaard"op in de bo dem gedreven rekken, waarop weer afneembare stokken. Mét de heer A. Salm eveneens uit Yerseke afkomstig en slechts vijftig nieter van zijn partner van daan wonend behoort de heer J. Padmos tot de enige Zeeuwse oester- kwekers, die het hebben gewaagd in Australië een nieuw bestaan op te bouwen. Avontuur eerder dan nood zaak dreef hen naar de boven New Castle liggende Tanilba Bay. In 1961, het jaar van hun aankomst, werd de Nederlandse oestercultuur per slot van rekening nog niet bedreigd. En dat in 1963 de nekslag zou komen nog verhaast door de vrijwel totale oestersterfte in de afgelopen winter kon toen beslist nog niet worden voorzien. „Australië is een geweldig oester- land", zei de heer Padmos. „Voor de consumptie van kreeft en garnalen kan men er trouwens ook goed te recht. Oesters zijn voor niemand hier een luxe. Zowel in de winkels als in de restaurants zijn ze bij dozijnen tegelijk te krijgen". De goedlachse Zeeuw vertelde me niets teveel. In Sydney en Mel bourne had ik al verschillende soor ten oesterschotels geproefd wat denkt U van Oysters Kilpatrick, of wel van oesters met spek die niet veel duurder waren dan andere voor gerechten. En de trots, waarmee de Australiërs elke nieuwkomer over hun oesters vertellen, is ook al een maatstaf voor het lucullisch genoe gen, dat uit deze exquise schaaldie ren wordt gehaald. „De oester, die hier geproduceerd wordt", vertelde de heer Salm, „is een heel andere dan die in de Zeeuw se stromen. Het is de zogenaamde rotsoester in Nederland komt uit sluitend de imperiaaloester voor die inheems is aan de Australische kust. De cultuur geschiedt voorna melijk in het gebied tussen Melbour ne en Brisbane. Een werkelijk inten sieve cultuur vindt echter alleen in het kustgebied van de staat Nieuw Zuid-Wales plaats. De baaien, waar de rivieren in uitmonden, zoals Bo tany Bay, zijn wel de belangrijkste kweekplaatsen. Nee, Australië expor teert nog niet veel. Alleen een beetje naar Hongkong en Singapore, geloof ik. De honderd miljoen oesters, die jaarlijks worden geproduceerd, ko men vrijwel allemaal op de eigen ta fel terecht". „De cultuur zelf is ook geheel ver schillend van die in het vaderland", vulde de heer Padmos aan. „De Zeeuwse oester bijvoorbeeld groeit op de grond, de Australische op stok ken, die op rekken zijn geplaatst, welke zich boven de laagwaterlijn be vinden. Als de dieren te hoog zitten, groeien ze slecht; als ze te diep in het water staan, gaan ze dood. Hier zeggen ze altijd: oesters moeten ook zon hebben". Uit het gesprek bleek duidelijk dat een Zeeuwse oesterkweker, die naar Australië emigreert, zich bijna totaal zal moeten heroriënteren. De kweek is anders, de winning is verschillend de volwassen drie- a vierjarige dieren moeten van de stokken, waar aan ze zich gehecht hebben, worden afgeklopt en ook de sortering en het op de markt brengen van het eigen produkt zal men moeten leren. Eigenlijk het enige, waarvan hij on middellijk gemak heeft, is dat hij met een boot kan manoeuvreren. De partners Padmos en Salm, die zonder geld in Tanilba Bay zijn be gonnen. hebben een allesbehalve ge makkelijke weg afgelegd om hun doel; een eigen bedrijf, te bereiken. Dat ze het op 't ogenblik goed heb ben en dat beiden een groot, eigen huis hebben kunnen laten bouwen, fWWVWVWWWVWWWWWWVWWWWV zijn hier de oorzaak van, o.m. de temperatuur van het water, het eb- en vloedverschil, het zoutgehalte en de slibrijkdom. Tegelijkertijd kan niet worden ontkend dat alle beschikbare en geschikte grond al is uitgegeven. Volgens de „Commonwealth Scienti fic and Industrial Research Organi sation" zouden er echter goede moge lijkheden in Zuid-Australië, West- Australië en het Noordelijk Territori um zijn. Ook Queensland en Tasma- nië zouden voor de oesterteelt in aan merking komen. Alleen zullen de nieuw te gebruiken wateren moeten worden „ontdekt", wat uiteraard ri sico voor de pionier inhoudt. Voor wat betreft Tasmanië kan nog worden toegevoegd dat daar dezelfde imperiaaloester als in de Zeeuwse wateren inheems is. Volgens experts zegt dit overi- WWWWWWWV\AWWWWWIWWWWWWWM«WWMWWWMWWWWWW«WMWWWWWWWWWWWMWWWWWWWWV hebben ze aan hun werklust en door zettingsvermogen te danken. „Voor we zover waren", aldus de heer Padmos, „hebben we eerst ja renlang in loondienst gewerkt. Dank gens niets van de produktie-om- standigheden en van de te vol gen produktie-methoden. In Nieu w-Zeeland, waar de rotsoester weer voorkomt, is nog nooit iets aan de oester- kweek gedaan. Proeven zouden echter goede resultaten hebben gehad, terwijl er voldoende bruikbare wateren aanwezig zouden zijn. Er schijnen enige wettelijke belemmeringen te be staan, doch men is thans doen de deze uit de weg te ruimen. In de werkschuit zijn de oes ters van de stokken afgeklopt. Het vullen der standaardzak- ken kan dan ook beginnen. Links de heer Padmosrechts de heer Salm. WVWWWWWWWWWWWMWWWWWWMWWWMWWMWWWWWWWWWWWWWWIMWWWWVWWWWW/WWWWMWWWW zij onze patroon, die ons onder meer z'n vaarmaterieel ter beschikking stelde, konden we hectare voor hec tare aan de opbouw van een eigen „farm" beginnen. We hebben nu eigen boten: een platboom werk schuit, een roeibootje en een motor scheepje, eigen stokken en rekken, terwijl we erin geslaagd zijn zo'n vijfentwintig hectare kweekgrond te huren". Wat nu zijn de mogelijkheden van de in Nederland op z'n laatste benen lopende Zeeuwse oesterkweker in de Australische wateren, waarmee ook de kustgebieden van Tasmanië en Nieuw-Zeeland worden bedoeld? Volgens de officiële gegevens zijn in Nieuw-Zuid-Wales ongeveer acht honderd oesterkwekers gevestigd. De meeste bedrijven in dit „Zeeland" van Australië zijn klein (één a twee ar beiders), hoewel er enkele zeer grote ondernemers zijn. De oesterpercelen worden door de staat aan de kwekers verpacht. De pachtsom is laag (ongeveer twintig gulden per hectare), evenals trou wens de noodzakelijke investeringen. Die zijn: vaarmaterieel, stokken, rek ken en zakken). Het pachtcontract, dat vervreemdbaar is, loopt over een periode van vijftien jaar, doch bij de herverpachting geniet de pachter voorkeur. Een vergunning is nog ver eist in verband met de hygiënische criteria ten aanzien van het water en de behandeling van de gekweekte oesters. Behalve op stokken en rekken wordt ook nog op gaas geproduceerd. De laatste methode is echter bijzonder arbeidsintensief, waardoor niemand er veel voor voelt hiermee te begin nen. De teelt valt uiteen in de zoge naamde ,,spat"-produktie (diertjes van een halve tot twee centimeter lengte, die dus het larvestadium zijn ontgroeid en die zich tengevolge van de schelpvorming op de stokken kun nen vastzetten), de opkweking (na het ,,spat"-stadium van een half jaar tot tweeëneenhalf jaar durend) en de af mesting (maximaal zes maanden). Onder de oesterkwekers in Nieuw- Zuid-Wales heerst een uitgesproken conservatieve geest. Elke gedachte aan produktieverhoging, of export bevordering stuit op weerstanden. De Verenigde Staten zouden een nieuw afzetgebied voor de bloeiende en zeer constant gebleven bedrijfstak kunnen vormen, hoewel het de vraag is, of alle Australische oesterbedden aan de bijna ridicule Amerikaanse „gezond heidseisen" voldoen. De volgende vestigingsmogelijkheden zijn te onderscheiden: 1. als arbeider op een bestaand be drijf. 2. als ondernemer op een overgeno men bedrijf. 3. als ondernemer op nieuwe pacht gronden. Daar het in de oesterteelt in Nieuw- Zuid-Wales - in andere staten wordt de oesterteelt dikwijls als „tweede baan" uitgeoefend om in totaal duizend loontrekkers gaat, zijn de mogelijkheden van plaatsing gering, Hierbij komt nog, dat er bijzonder weinig verloop is. Het ondernemer zijn op een overge nomen bedrijf houdt in dat dit be drijf moet worden gekocht. Verkoop komt echter zelden voor, tenzij het om een verdere concentratie van oester percelen gaat. Een aanzienlijke ka pitaalsinvestering is ermee gemoeid, voor één hectare „baai" ongeveer zes tienhonderd gulden. Voor de laatste categorie onderne mer dus op nieuwe pachtgronden zijn de uitbreidingsmogelijkheden tussen Melbourne en Brisbane be perkt. Natuurlijke omstandigheden In hotel De Wittebrug te Der, Haag zijn vrijdagavond de ministers en staatsse cretarissen van de afgetreden regering De Quay voor het laatst bijeen geweest. Tijdens deze bijeenkomst heeft de nieu we minister-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen medegedeeld, dat H.M. de Konin gin aan de niet terugkerende ministers en staatssecretarissen de volgende on derscheidingen heeft verleend. Tot Commandeur in de Orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd de oud-minister-president en oud-minister van algemene zaken dr. J. E. de Quay en de oud-minister van financiën dr. J. Zijlstra. Tot Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau mr. J. M. L. Th. Cals, oud-mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen. Tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau werden benoemd mej. dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van maat schappelijk werk, drs. W. K. N. Schmel- zer, oud-staatssecretaris van algemene zaken en de heer M. R. H. Calmeyer, oud-staatssecretaris van defensie. Tot Commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau werden benoemd de oud-vice- minister-president en oud-minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals, de oud-staatssecretaris van buiten landse zaken, drs. H. R. van Houten, en de oud-staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. H. H. Janssen- Tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw werden benoemd de oud ministers Beerman, Visser en De Pous, resp. oud-minister van justitie, van de fensie en van economische zaken, en de heren Stijkel, Gijzeis en Roolvink. oud- staatssecretarissen van verkeer en wa terstaat, van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondeheid. Op de terreinen van paleis 't Loo in Apeldoorn werd een tweedaagse pony manifestatie van de Nederlandse Pony Club gehouden. Op de foto zien we Welsh-pony's, waarvan de veulens net speelgoedpaardjes zijn. Zaterdagavond is een groep van 38 Ne derlandse studenten van Schiphol naar Djakarta vertrokken voor een verblijf van zes weken in Indonesië, waar zij de gast zullen zijn van Indonesische stu dentenorganisaties. Deze reis is onder deel van een studentenuitwisselingspro gramma. Zo zullen op 9 september 40 Indonesische studenten op Schiphol aan komen, die op hun beurt enkele weken in ons land zullen blijven. De leider van de Nederlandse groep, mr. J. N. Scholten, voorzitter van de Neder landse Staatkundige Studenten Federa tie, vertelde voor zijn vertrek van Schip hol dat de Nederlandse studenten eerst een rondreis over Java wacht en tevens de viering van de Indonesische onafhan kelijkheidsdag op 17 augustus. Daarna splitst de delegatie zich in groepen die Sumatra, Borneo en Celebes zullen be zoeken. De delegatie is op zeer brede basis sa mengesteld. Zij vertegenwoordigt 11 stu dentenorganisaties en dit noemde mr. Scholten een uniek voorbeeld van sa menwerking in de Nederlandse studen tenwereld. Hij raamde de totale kosten van dit uitwisselingsprogramma op cir ca een kwart miljoen gulden. De subsi die van het ministerie van o„ k. en w. bedraagt 50.000 gulden. De deelnemers betalen 600 gulden voor de vlucht, maar de overige kosten, inclusief tropenuit- rusting, schat mr. Scholten op ongeveer 1500 gulden per persoon. bieden ontspanning. Zoals Arsenal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Dan is het hoog tijd dat wij ver trekken. Daarmee wist Dani, dat de operatie gelukt was en nam hij ook afscheid van de „uiterst vriendelijke man" met de belofte dat hij „nog zou horen van die reportage". U1 r stonden de afgelopen week op een ochtend een aantal toeristen voor de ingang van de stedelijke feestzaal te Heist. Zij begre pen werkelijk niet wat er gebeurde. Waarom mochten zij vandaag het Salon van de Humor niet bezoeken? De televisie! merkte er plots iemand op. En die mannen met hun lampen, accu's en 16 mm camera's mochten wél binnen. Er kwamen ook journalisten.... Wat zou hier gebeurd zijn? Het lijkt wel of er een moord of een diefstal gepleegd is. En al les gaat zo geheimzinnig. Alleen is er geen politie.... Inderdaad politie was er (gelukkig) niet. En diefstal was er ge pleegd. Is de politie op de hoogte? vroeg zelfs droogweg een journalist aan stadsambtenaar en public relationsman Gobert van Heist. De ze trok zijn schouders op.... terwijl hij keek hoe de fotografen twee jongens en een meisje, die op de grond geboeid zaten, op de gevoe lige plaat vastlegden. Ook loerde hij even naar een soort vliegtuig je dat tegen de zoldering hing en waaraan een zonderlinge oude pop hing: „opsinjoorke". Haha! Dat is dus, die „belangrijke personage", waarvoor ik van morgen naar hier ben gestuurd, dacht een college luidop. Het is sinds mensenheugenis in Vlaanderen de gewoonte dat het Antwerpse of het Mechelse „opsinjoorke" ontvoerd wordt. Er zijn in de loop van de ge schiedenis regelmatig voldoen de Vlaamse studenten gevon den met zoveel „zin voor tra ditie" dat gans Vlaanderen weer een tijdje over „opsin joorke" sprak. Dit jaar vonden twee cartoo nisten het blijkbaar al te bar dat bij die luttele zonnige da gen, die wij thans beleven het arme opsinjoorke in zijn muffe kast opgesloten moest blijven. iAn/XAAA/WVlA/VUVWVVWWVtn/VWVWVVVVVVVVWV waker het ook zou bemerken vroeg hij om ook de dia's te mogen zien en de begeleidende bandopnamen te ho ren. Terwijl dit volop bezig was ver scheen plots zijn vriend Picha: Hoe laat is het?, vroeg hij. Vijf uur. Picha was er inmiddels in geslaagd eerst het oudere echtpaar belangstel ling te doen krijgen voor wat in een andere zaal te zien was en vervol gens de vele vijzen los te schroeven en „Opsinjoorke" uit zijn glazen kooi te halen. Maar daarmee was men nog niet aan het einde. Die pop was veel groter dan voorzien: de benen bengelden uit de tas. Men kon dus niet naar buiten via de grote ingang. Er werd een andere uitweg gezocht, maar die leidde naar de kelder. Dan maai- door het venster. Maai er zaten heel wat mensen in het parkje in de zon. Deze werden met een foefje van „heeft er iemand mijn bal gezien" afgeleid. Op dat moment werd de zak met opsinjoorke in de struiken gedropt. Boem! Sommige baders hadden blijkbaar wel iets ge hoord, maar onze cartoonist wist ze wel te misleiden. Uiteindelijk was het zover dat de zak met de buit veilig in de auto geraakte evenals cortoo- niste-reporter Dani, die zijn eerste filmloze fotoreportage achter de rug had. Vandaar werd gereden naar een rus tige plek in de duinen (zelfs met dit heerlijk augustusweer blijken die nog te bestaan aan de Belgische kust) en werd de camera (mét film deze keer) weer bovengehaald om de „bewijsfo- to's" te maken. ledereen heeft zo z'n eigen genoegens. Ze geven het leven kleur en Opsinjoorke was de voorafgaande zondag gestolen op de tentoonstelling over Mechelen en Tongeren, die plaats had in het stadhuis te Blan- kenberge. Dat had alvast in de krant gestaan. Maar de drie, die men in middels de boeien had afgedaan en die de daders van deze „snode daad" bleken te zijn, lieten verstaan dat zij nu eens de juiste versie gingen ver tellen. Iedereen ging zitten. Hubrecht Go bert, de organisator van dit „Salon van de Humor", stelde ons het drie tal voor: de cartoonisten Dani en Pi cha met zijn verloofde. Ze werden ge decoreerd met een grote kartonnen humoristenorde. waarna zij hun ver- Zaterdagnamiddag trokken zij ge drieën naar het stadhuis van Blan- kenberge. Er bleek een bewaker te zijn terwijl er ook een zeer lang zaam voortschuivend echtpaar aan wezig was in de bovenzaal waar „op sinjoorke" in zijn plexiglazen kast gevangen zat. Dani moest de bewa ker bezighouden terwijl Picha en zijn verloofde moesten zien dit echtpaar af te leiden en hun slag te slaan. Dani vertelde aan de bewaker dat hij een reportage moest maken over Tongeren. De bewaker had blijkbaar iets gehoord over plubic relations en deed zijn best om zo behulpzaam mo gelijk te zijn. Dani noteerde en foto grafeerde, maar hoorde tussendoor: kxK=2._" ~t ie 0 Op ae Amerikaanse luchtmachtbasis Ed wards in Californië zijn proeven genomen met een jachtbommenwerper van het type F-5A, die een snelheid heeft van 1600 km per uur. Het toestel, dat vervaardigd wordt door de Northrop vliegtuigfabriek, kan lan den in de directe omgeving van slagvelden. Het kan geschut, bommen, raketten en na palmbommen vervoeren. (i De Iraakse regering heeft plannen opge steld om het percentage Irakezen dat bij de oliemaatschappijen in het land werkt te verhogen. Volgens het blad „Al Arab" zal dit percentage dit jaar van 75 tot 80 procent stijgen. In Moskou is een perstentoonstelling ge opend. Volgens deze manifestatie heeft de Russische pers een dagelijkse oplage van 80 miljoen exemplaren, of 1/3 van het totaal aantal exemplaren in de wereld. Maar wat was nu de bedoeling vroeg de persman. Wel vooreerst hebben wij als deel nemers aan het Salon van de Humor enige tijd geleden een brief gekregen, waarin een ieder cartoonist werd ge vraagd naar best vermogen propa ganda te maken voor deze tentoon stelling. IJ ziet: wij hebben ons best gedaan. Tevens is deze stunt bedoeld om de stichting van een groep Belgische jonge cartoonisten aan te kondigen. Deze stichting zal waarschijnlijk in september e.k. te Brussel plaatsvin den. Sommige journalisten verdenken er Hubrecht Gobert, de handige plubic relationsman van Heist van de „zo veelste ontvoering van opsinjoorke" te hebben uitgedacht. Hij ontkent evenwel. Dit neemt niet weg dat hij er niet alleen inslaagt ieder jaar weer een en ander te brengen dat de aan dacht vestigt op deze gezellige fami liebadplaats, maar tevens weet hij er de t.v., de radio en de pers toe te be wegen ruime aandacht aan zijn eve nementen te schenken. Onder het thema „Het Toeristisch Verkeer" wordt deze tentoonstelling van de humor gehouden die tot 16 augustus iedere dag van 10 tot 13 en van 15 tot 22 uur voor het publiek gratis toegankelijk is. Er werden 165 cartoons ingestuurd door de volgende Belgische specialis ten in dit genre: Brasser, Bugh, Buth, Cabra, Cockx, Crabbe, Cram, Dani, Jo de Meester, Bob de Moor, Den- kens, Frankivo, Freddy, Ray Gilles, GoT, Guido, Guno, Horn, HugoKé, Hullaert, Joke, Lempereur, Lie, Linck Miltor, Picha, Ploeg, Sehleiper, Sleen, Tuur, Vanbogaerd, Horn jr., Bot het Moorke, Vendenveen jr. Het gemeentebestuur van Heist dat met het eerste Salon van de Humor in 1962 aan 17.136 bezoekers een totaal van 2.810.304 glimlachen ont futselde, rekent op meer dan 3.000.000 glimlachen bij de 165 toeristisch ver keerde cartoons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6