Luctor-dames- en Schelde-herenteam wonnen meeste Zeeuwse zwemtitels Tijden in Middelburg aan de magere kant Amateur-achtervolgers 37/100 seconde achter Nederlandse zwembasis bleek opvallend smal Jan Derksen zet er definitief een streep onder Mazure sneller dan v. dHeuvel Tiny Daalhuizen bijna ingehaald KAREL WEYLAND OP 200 M VÓÓR FAVORIET MICHIEL DE POOTER Onbedreigd Eén-tiende Halve minuut Massale eindsprint in „Drie zustersteden" NAC won met 2-1 van Grazer A.K. Rudi Altig winnaar Parijs-Luxemburg NIET ALLE SCHULD OP HET ONTBREKEN VAN OVERDEKT BAD STEKEN AD DE GRAAF BEGON MET ZEGE, MAAR VERLOOR TOCH SLECHTS ENKELE GOEDE TIJDEN Zesde snelste Praktisch gelijk NA LANGE REEKS VAN SUCCESSEN LAATSTE ZEGE Sneller dan kwartfinalisten, maar Oost-Duitsland won van Hongarije (1-0) Zweden in Davis Cup gelijk tegen Engeland BELANGRIJKSTE UITSLAGEN VAN STRIJD OM ZEEUWSE ZWEMTITELS HERMAN WILLEMSE WOU IN CANADA 3509 DOLLAR Drie wereldtitels en 15 nationale Satako Tanaka brak eigen wereldrecord Honkbalploeg sloeg de Belgen met 12-0 Europees record 4 x 100 meter voor Engelsen MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE ZEEUWSE ZWEMTOF heeft zaterdag in het Middelburgse ge meentelijke bad de zwemtitels weer voor een jaar verdeeld. De hege monie van deze titeIstrijd-1963 is voor de dames terechtgekomen bij Luctor et Emergo Middelburg (de organiserende vereniging) en voor de heren bij Schelde uit Terneuzen: beide ploegen sleepten vier van de zeven te verdelen kampioenschappen in de wacht. Bij de dames nam Scheldestroom twee kampioenschappen mee naar Breskens, ter wijl SVZ uit Souburg er één behaalde, terwijl bij de heren Ganze uit Goes, Luctor en Scheldestroom de resterende drie titels eerlijk ver deelden. De zwemelite uit Sas van Gent (Bruinvis), Middelburg (Luctor), Terneuzen (Schelde), Breskens (Scheldestroom), Aardenburg (Star ters), Souburg (SVZ) en Vlissingen (Zeehond) heeft bij deze se- niorenstrijd voor meer spanning gezorgd dan voor aannemelijke tijden. Het is zelfs nog niet vaak voorgekomen, dat de tijden bij een kampioenschap zo aan de magere kant waren. Wellicht daardoor heeft dit belang rijkste treffen in de Zeeuwse zwem- wereld enkele verrassende resultaten opgeleverd. Want dat de sterke vrije slagzwemmer Michiel de Footer van Schelde met slechts één van de twee titels (200 en 400 meter) naar huis ging, mag toch wel als een verras sing worden beschouwd. Hij zege vierde nu slechts en na felle tegen stand van Herman Frantzen van Ganze, en Wim van Kruiningen van KAKEL WEYLAND ...verraste ploeggenoot De Pooter op de 200 meter... Luctor op de 400 meter in 5.56.4, ter wijl voor de beide achtervolgers een zelfde tijd genoteerd werd (6.01.8), nota bene in verschillende series... Op de 200 meter moest De Pooter de eer echter aan zijn ploeggenoot Karei Weyland laten. Onbedreigd scheen Mi chiel als eerste te gaan finishen, maar na 130 meter slonk zijn voorsprong van zeker 4 a 5 meter plotseling aanzien lijk in. Weyland liep sterk in en op de laatste meters had De Pooter geen kracht meer om de aanval van Wey land te weerstaan: 2.41.3 en 2.43.6. Wei nig training door drukke werkzaamhe den moge hier echter zeker voor De Pooter als verontschuldiging aangevoerd worden. Schoolslagspecialist Piet v. d. Heu vel van Scheldestroom haalde het ook niet. Zeker 150 meter was er weinig ruimte te zien tussen Piet Mazure van Schelde, Van den Heu vel en Rinus de Braai, eveneens van Schelde, maar op de laatste 50 meter trok Mazure onweerstaanbaar naar voren: 3.06.8 tegen 3.09.4 voor Van den Heuvel. Diezelfde afstand bij de dames werd een enorm gevecht tus sen Prancien Ploegaert van Luctor en Harie-Jean Rijnders van Bruinvis, dat de Middelburgse met een hand- verschil won: 3.43.8 x 3.44.-. Bijna heeft ook Tiny Daalhuizen van SZV haar „abonnement" op de 100 me ter vrije slag niet gehaald. Terwijl de Souburgse té veel concurrente Theunie v. d. Heuvel van Scheldestroom in de gaten hield, schoof de Middelburgse Mar griet Kingmans decimeter voor decime ter dichterbij. Tiny bleef slechts 0.1 sec. (1.19.9 en 1.20) op Margriet voor, maar het was voldoende voor de prolongatie van het sprintkampioenschap. Theunie v. d. Heuvel ging evenals vorig jaar met twee kampioenschappen over de Schelde terug. Evenals in 1962 de De ploeg van Ganze, die ivinnaar werd, op de viermaal 100 meter vrije slag: Wim Barends, Albert Bakker, Ad van Oost en Hans van Oost. (Foto P.Z.G). 100 meter rugslag en voor de 400 me ter vrije slag, waarbij zij al snel een be slissende voorsprong nam op Margriet Kingmans, die er wat te laat aan „ging trekken". De vlinderslagtitels bleven in Middelburg: bij de dames zorgde Diene- ke Prancke er voor, bij de heren Theo Vervoorn. Bij de estafettes werd er spannende strijd geleverd: Luctor won ze (de 4 maal 100 meter vrije slag en de 4 maal 100 meter wisselslag) bij de dames, Schelde en Ganze verdeelden ze bij de heren. De vrije slagploeg van de Scheldstroommeïsjes gaf de kampioenen echter kranig partij: Paula Donze en Margriet Kingmans begonnen bijna gelijktijdig aan de laatste 100 meter, maar dat was voor de snelle Middelburgse (1.17.9) vol doende om de titel voor haar ploeg in de wacht te slepen. In de wissel- slagbanen ontmoetten de Luctor-da mes echter niet zoveel tegenstand: 6.48.1 tegen 7.05.6 voor het Starters- team De Ganzeploeg (Ad en Hans van Oost, Albert Bakker en Wim Barends) had zich kennelijk speciaal op de vrijeslag- estafette voorbereid. En dat is niet zon der succes gebleven. Na een scherpe strijd met de SZV-heren ging het Goe- se kwartet als eerste door de finish, waarbij Albert Bakker een felle aanval van de laatste SZV-man Leo van Klin ken, afsloeg. Enerverend was de wisselslagstrijd bij de heren. Michiel de Pooter (rugslag) en Piet Mazure (schoolslag) lieten Rinus de Braai voor de vlindèrbaan met een forse Scheldevoorsprong het water in duiken, maar SZV-derde man Adrie Sampon vlinderde dermate snel, dat hij zelfs met een heel kleine voorsprong zijn aandeel afsloot! Karei Weyland stelde de Scheldezege evenwel veilig: 6.13.8 en 6.18.7. MICHIEL DE POOTER ...winnaar 400 meter vrije slag... UIT ENKELE tijden uit dit ver slag blijkt dus reeds, dat het alle maal niet zo bijster snel ging. Zeer zeker mag de Zeeuwse zwemelite enkele verontschuldigingen aan voeren de weersomstandigheden waren niet bijster gunstig, het hoofdstedelijke zwembad was niet zo snel, hetgeen er oorzaak van was, dat de deelnemers „zwaar" door het water gingen. Maar an derzijds bleek toch ook wel, dat er aan de training niet die aandacht besteed is, die er aan gegeven kan worden. En daarbij moet men be paald niet alle schuld op het on- breken van een overdekt zwembad schuiven. Op deze manier zal er nog wel enige tijd voorbijgaan voordat er weer geno ten kan worden van het onstuimig en enthousiast geweld, dat een Raymonda Vergauwen, een Jan Dirkse, Piet Rotte, Kees de Rijk, Jan Geerling, enz. vroeger ontketenden. Een vergelijking met de tij den van deze zwemtop is dan ook nu niet door te voeren, maar wanneer men de resultaten van deze kampioenschap pen toetst aan die van vorig jaar of 1961, dan is er hoegenaamd geen voor uitgang te bespeuren. Zelfs achteruit gang. Om enkele voorbeelden te noemen: de 200 meter schoolslag heren ging in 1961 in 3.09.6, vorig jaar in 3.04.7, thans in 3.06.8; bij dè dames is het verschil nog veel groter. De tijden van 1961 tot nu zijn voor de 100 me ter vrije slag dames: 1.15.7, 1.16.6 en en 1.19.9, de 100 meter rugslag voor de heren: 1.27.6, 1.22.5 en 1.25.7; de 100 meter vlinderslag voor de heren 1.31.3, 1.27.2 en 1.28.1, terwijl de te ruggang voor de wisselslagestafette bij de heren zelfs opmerkelijk is: 5.39.7, 5.54.6 en 6.13.8... Ruim een halve minuut dus. Terwijl we toch bepaald niet mogen stellen, dat de Zeeuwse sportzwemmers en -zwemsters niet even snel hun baan tje kunnen trekken als de gemiddelde wedstrijdploegen elders in het land uitgezonderd de nationale top. Om dat te bereiken ontbreekt het de Zeeuwen (naast een beter aangepak te training) echter aan nog te veel middelen: deskundige trainers, die clubbesturen en deelnemers onder an dere kunnen en moeten wijzen op de noodzaak van specialisatie (nu wordt nog te veel aan verschillende onder delen deelgenomen) en vanzelfspre kend ook overdekte baden om de wintertraining te kunnen beoefenen. Genoeg al over dit laatste; we zou den te veel in herhaling treden. Maar één zaak moet toch nogmaals dui delijk geconstateerd worden: de Zeeuwse zwemsport ligt bij die in de rest van Nederland nog vér achter. Aad de Graaf noch de Nederlandse amateur-achtervolgersploeg zijn er in geslaagd op Rocourt de suc cessen te verwerven waarop wij in stilte hadden gehoopt. Aad de Graafhij was zo fraai tot de laatste acht doorgedrongen. Hij won zelfs tegen de Fransman Mo reion de eerste rit van de kwart finale amateursprint. Maar de ten gere Moreion bleek meer sprin terspijlen op de boog te hebben. Hij won de tweede rit zowel als de „belle" en daarmee was voor onze Rotterdamse sprinter het einde gekomen van alle illusies die hij werkelijk mocht hebben op een plaats bij de laatste vier. Jaap Oudkerk, Cor Schuuring, Theo Nikkessen en Gerard Koel vormden de Nederlandse achtervolgingsploeg. De on tevredenheid over de samenstelling van dit team was reeds spoedig na het be kend worden van de uitverkorenen tot De start van de tweede serie 200 meter schoolslag dames, zaterdag in het Middelburgse zwembad tij dens de Zeeuwse zwemkampioen- schappen voor de senioren. Foto P.Z.C ifiAIWWWVVWVWWWVVWWWVWWWVVVtfWtfWWWWVVV Door een doelpunt, gescoord in de 71e minuut van de wedstrijd, zegevierde het Hongaarse voetbalteam onder 23 jaar, dat als het toekomstige olympische elftal wordt gezien over Oost-Duits land. Bij de rust was de stand 00. Het enige doelpunt in deze wedstrijd, die door 90 000 toeschouwers werd bij gewoond, werd gescoord door midden voor Dunai-1. Scheidsrechter was Leo Horn. Zweden kwam zaterdag in de Davis- cupwedstrijd voor de finale van de Eu ropese zone op gelijke hoogte met Groot - Brittar.nië, doordat Jan Erik Lundquist met 36, 26, 62, 62, 61 won van Bobby Wilson. De stand is daardoor 22 geworden. Het laatste en beslis sende enkelspel tussen Schmidt en Sangster moest worden uitgesteld tot maandag. De belangrijkste uitslagen van de Zeeuwse zwemkampioenschappen zijn: DAMES: 100 m rugslag: 1. Theunie v. d. Heuvel (Scheldestroom) 1.30.2, 2. Els de Cooker (Bruinvis) 1.35.8, 3. Mab Brakman (Starters) 1.36.7, 4. Ina Stad houders (Luctor et Emergo) 1.36.8; 200 m schoolslag: 1. Francien Ploegaert (Luctor) 3.43-8, 2. Marie-Jean Rijnders (Bruinvis) 3.44, 3. Tamara Frangois (Luctor) 3.50, 4. Patricia Aeke (Bruin vis) 3.52.2; 100 m vrije slag: 1. Tiny Daalhuizen (SZV), 1.19.9, 2. Margriet Kingmans (Luctor) 1.20, 3. Theunie v. d. Heuvel (Scheldestroom) 1.21.6, 4. Ina Stadhouders (Luctor) 1.24-8; 100 m vlinderslag: 1. Dieneke Francke (Luc tor) 1.47.5, 2. Coby Melieste (Bruinvis) 1.53.8, 3. Tamara Frangois (Luctor) 2.03.8, 4. Christianne Galle (Starters) 2.05.8; 4 x 100 m vrije slag estafette: 1. Luctor (Dieneke Francke, Ina Stad houders, Lia Jasperse, Margriet King mans) 5.48.8, 2. Scheldestroom (Ina Claeijssens, Paula Donze, Coby Heyboer, Theunie v. d. Heuvel) 5-57.9, 3. Bruin vis 6.21.5, 4. Schelde 6.42.2; 4 x 100 m wisselslag estafette: 1. Luctor (Ina Stadhouders, Frederiek Ploegaert, Die neke Francke, Margriet Kingmans) 6.48.1, 2. Starters (Lies Brakman, Els Verstraete, Christianne Galle, Gerda Hoogerheide) 7.05.6, 3. Bruinvis 7.07.4; 400 m vrije slag: 1. Theunie v. d. Heu vel (Scheldestroom) 6-37.7, 2. Margriet Kingmans (Luctor) 6.47.2, 3. Gerda Hoogerheide (Starters) 6.50.3, 4. Tiny Daalhuizen (Luctor) 6.50.7. HEREN: 100 m rugslag: 1. Piet v. d. Heuvel (Scheldestroom) 1.25.7, 2. Ad. v. d. Woestijne (Zeehond) 1.31-5, 3. Ivan Cappaert (Bruinvis) 1.32.2, 4. jaap Kasse (SZV) 1.38.2; 200 m schoolslag: 1. Piet Mazure (Schelde) 3.06.8, 2. Piet v. d. Heuvel (Scheldestroom) 3.09.4, 3. Rinus de Braai (Schelde) 3.13.9, 4. Sjaak Sinke (Zeehond) 3.22.4; 200 m vrije slag: 1. Karei Weyland (Schelde) 2.41.3, 2. Michiel de Pooter (Schelde) 2.43.6, 3. Wim van Kruiningen (Luctor) 2.48, 4. Wim Jongman (Scheldestroom) 2.51.7; 100 m vlinderslag: 1. Theo Ver voorn (Luctor) 1.281, 2. Sjaak Sinke (Zeehond) 1.36.9, 3. Piet v. d. Heuvel (Scheldestroom) 1.39.6; 4 x 100 m vrije slag: 1. Ganze (Ad van Oost, Hans van Oost, Albert Bakker, Wim Barends) 5.09.3, 2. SZV (Rob van Zandwijk, Wim v. d. Steen, Cor Wagenaar, Leo van Klinken) 5.16, 3. Schelde 5.18.5, 4. Bruinvis 5.36.2; 4 x 100 m wisselslag estafette: 1. Schelde (Michiel de Pooter, Piet Mazure, Rinus de Braai, Karei Weyland) 6.13.8, 2 SZV (Cor Wagenaar, Wim v. d. Steen, Adrie Sampon, Rob van Zandwijk) 6.18.7, 3. Starters 6.46.3; 400 m vrije slag: 1. Michiel de Pooter (Schelde) 5-56.4, 2 en 3 Wim van Krui ningen (Luctor) en Herman Frantzen (Ganze), beiden 6.01.8, 4. Theo Ver voorn (Luctor) 6.09.3. Jeugdkampioenschappen Voor het eerst heeft de KNZB dit jaar nationale jeugdkampioenschappen zwemmen en sehoonspringen voor leef tijdsgroepen georganiseerd. Het beteken de de eerste stap naar een grotere dif ferentiatie van leeftijdsgroepen. Voor dit eerste jaar in het zwembad Groenoord te Schiedam betrof het de leeftijdsgroepen 12-13 jaar en 14-15 jaar. De oudste groep, waarvoor reeds natio nale kampioenschappen bestonden, Rentmeester werd 17e De Belg Jos Verachtert heeft de wieier- wegwedstrijd van de „drie zustersteden" over een afstand van 260 km gewonnen. De strijd werd beslist in een massale eindsprint van 55 renners. Hierbij be vonden zich ook alle Nederlanders, van wie Piet Rentmeester zeventiende werd. Ofschoon men anders zou vermoeden, Is er toch wel strijd geleverd. Als eersten trokken de Belgen Vandeweyer en Helle mans in gezelschap van de Spanjaard Gomez-Delmoral er tussenuit. Zij namen een voorsprong van acht minuten op het peloton. Het trio Ludo Janssens, Verachtert en Thyssen reageerde als eerste en voor Grammont (142 km) had het de vluchte lingen bereikt. Toen daarna de krachten in het peloton zich bundelden en een te genoffensief inzetten, slonk de voor sprong van de leiders zienderogen en te Asselbroeck, op 18 km van de finish, had er een hergroepering plaats. De Ne derlanders Van de Ven en Geldermans en de Belg Noël Foré probeerden nog wel een beslissende sprong naar de ze ge, maar zij slaagden niet. De tegen stand was te sterk. De uitslag luidt: 1. Verachtert (Belg), 6 uur 30 min.; 2. Gustave Desmedt (Belg): 3. Jos Wouters (Belg); 4. Dewit (Belg.); 5. Van Aerde (Belg); 6. Daems (Belg), 7. Beheyt Belg); 8. Proost (Belg); 9. Maes (Belg); 10. Troonbeek (Belg); 17. Rentmeester Ned.); 23. Stol- ker (Ned); 24. Jan Janssen (Ned); 26. Maliepaard (Ned); 33. Damen (Ned); 34. Geldermans (Ned.); 48. Van de Ven (Ned.); 50. De Haan (Ned.); allen in dezelfde tijd als de winnaar: 6.30.-. zwommen in series en finales, bij de „ponkies" was de tijd direct beslissend. Eerlijk gezegd zijn de gemiddelde pres taties niet meegevallen. Onder de hoge top die ons zwemmen internationaal be zit, blijkt deze basis opvallend smal. Gelukkig waren er enkele uitzonde ringen, zoals de 1.20,6, waarmee het Groningse meisje H. Keilt erna de 100 meter rugslag voor 12- en 13-jarigen won en de 1.07,5 van de HPC-er Van der Veen op de 100 nieter vrije slag in dezelfde leeftijdsgroep. Uiteraard konden Ineke Reijmerink met 1.13,3 op de 100 meter rugslag, Els Hul- sebos met 5.47,5 op de 400 meter wis selslag en Ada Kok met 1.10,2 op de 100 meter vlinderslag, allen in de groep van 14 en 15 jaar nauwelijks meer in druk maken, want velen van de huidige wereldrecordhoudsters zijn maar weinig ouder dan deze meisjes. uitdrukking gekomen. Cor Schuuring zelf benadrukte dat nog eens na afloop van de serie, toen op tijd gereden moest worden en Nederland (als eerste ge start) op 4.55.49 over de 4090 meter terecht bleek te zijn gekomen. „Wij had den Arie den Hartog en Jan Pieterse erbij moeten hebben", had Cor Schuu- ring gezegd. Gerard Koel en Theo Nikkessen kon den inderdaad niet imponeren. Tel kens als één van dit tweetal op kop lag kon men Jaap Oudkerk en Cor Schuuring losjes zien pedaleren. De klok stond op die momenten bij wijze van spreken stil. Toen Gerard Koel af was gevallen kon Theo Nikkessen het tempo van zijn beide makkers niet volgen. In de laatste ronde werd hij losgereden en aangezien de tijd van de derde man doorslaggevend is kostte dat onze ploeg kostbare se conden Als zesde snelste ging Nederland over naar de kwartfinale waar Denemarken een gevreesde vier-eenheid voor de „knock-out" zou zorgen. Die „knock out" is niet gekomen. Het werd een pun- tenoverwinnlng voor de Denen met het bijzonder geringe verschil van 0,37 se conde. Waar ter wereld werd duidelijker getoond wat mysterieuse krachten in de sport vermogen. Gerard Koel na enkele ronden al uit geput? Het mocht wat! De jeugdige sprinter van het Nederlandse viertal draaide soepel mee en gaf pas in de voorlaatste ronde vrij baan aan de drie overigen. Theo Nikkessen amechtig in het spoor van Jaap Oud kerk en Cor Schuuring? De Limbur ger reed triomfantelijk mee met het sterke Amsterdamse duo. En de Ne derlandse ploeg hield stand tegen de Deense favorieten. Er was zelfs een kleine voorsprong die een ronde voor het einde verloren ging. Toen kwam de laatste krachtexplosie van twee volkomen aan elkaar gewaag de viertallen. De schoten knalden prak tisch gelijk. Denen en Nederlanders re den met opgeheven handen uit. Toen kwam de speaker de Nederlandse illu sie verstoren. 1 Denemarken 4.50.96, 2 Nederland 4.51.33. Met een tijd beter dan die van de Russen 4.51.51 was Oranje uitgeschakeld. Het verschil be droeg 0,37 seconde. Slechts West-Duits- land had een betere tijd gemaakt 4.47.82. In de halve finale van de ploegachtervol ging komen West-Duitsland 4.47.82, Denemarken 4.50.96, Rusland 4.51.51 en Frankrijk 4.52.80. Dat Henk van Campen het niet tot een finaleplaats kon brengen bij de amateur stayers was half en half verwacht. In de herkansing eindigde hij op de vierde plaats, hoewel hij van kop vertrokken was. Met Henk Buis, onze nationale kampioen, en Bert Romijn is ons land in deze finale echter goed vertegen woordigd. Er zit hier echt een kansje op een hoge klassering in, al zal de titel wel terechtkomen bij de Belg Deloof. Herman Willemse, de succesvolle Neder landse lange afstandzwemmer heeft za terdag voor de derde achtereenvolgende maal de 24 mijls wedstrijd over het Lake St. John in Canada gewonnen. Zijn tijd was 8 uur 32 minuten 50 seconden, hetgeen een record voor deze wedstrijd betekende. De eerste prijs in deze race, waaraan tien zwemmers uit vier lan den deelnamen, bedroeg 3500 dollar. Op de tweede en derde plaats eindigden ex aequo de Egyptenaar Abdel Abou- heif en de plaatselijke favoriet Rejean Dacourciere. Beiden arriveerden een half uur na Willemse aan de finish. De Bredase eredivisieclub NAC won op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen de Grazer AK (Oostenrijk) met 21. Alle doelpunten werden na de rust ge scoord. NAC nam door doelpunten van rechtsbinnen Groenewegen en linksbin nen Visschers een 20 voorsprong, al vorens invaller Mulle voor de Oosten rijkers scoorde. De 4000 toeschouwers zagen, dat NAC waarin de nieuwe aanwinsten Van Gorp (rechtshalf) en Saris (midden voor) goed voor de dag kwamen, meer interesse toonde dan de Grazer AK en voornamelijk daardoor een verdiende overwinning haalde. JAN DERKSEN in januari wordt hij 45 jaar zal volgend jaar geen sprintkampioen van Ne derland meer worden, noch zal hij een wereldkampioenschap betwis ten. De Noordhollandse profsprin ter heeft namelijk na afloop van de wereldkampioenschappen in Rocourt besloten definitief een streep te zetten onder zijn actieve en lange wielerloopbaan, waarin hij drie wereldkampioenschappen en vijftien nationale titels verover de. Overigens zegt Jan Derksen de wieier sport niet helemaal vaarwel. Hij heeft nu volop de tijd voor het managerschap van het Olympisch Stadion en wellicht wordt hij door de K.N.W.U. belast met de training voor jonge baanrenners. En in dit geval kan hij er misschien een belangrijk steentje toe bijdragen, dat er weer een opvolger van Arie van Vliet en Derksen zelf op de baan komt, die Nederland op het sprintfront weer op internationaal niveau kan brengen. De Japanse zwemster Satako Tanaka, die in het begin van dit jaar acht wereldrecords scherper stelde, heeft zon dag bij de nationale zwemkampioen schappen in Tokio haar eigen wereldre cord op de 200 meter rugslag met 0,3 seconden verbeterd tot 2 min. 28.2 sec. Het vorige record zwom Satako Ta naka bij wedstrijden in de Australische plaats Perth op 21 februari van dit jaar. In een tijdsverloop van drie jaar heeft de Japanse zwemster nu het wereld record op deze afstand met 5,1 se conden omlaag gebracht. Derksen heeft al een tijdje met het plan rondgelopen om afscheid te nemen ais actief renner. Nu na de kwartfinale van de prof-sprint op Rocourt had hij het definitief geweten: „ik moet ophouden. Met mijn 44 jaar kan je toch echt niet meer tegen de top op". Jan Derksen had in die kwartfinale tegen Gaiardoni geen kans gekregen. De Italiaan had in de eerste rit ge profiteerd van een iets te trage re actie van onze landgenoot, die daar door op de streep centimeters te kort kwam. In de tweede rit won Gaiar doni op klassieke wijze uit tweede positie. Jan Derksen had die laatste acht via de herkansing bereikt. Na een ietwat teleurstellende nederlaag tegen de Ita liaan Ogna in de serie volgde een fraai herstel. Potzernheim en Gaignard kre gen geen kans in de repechage. Het zou de laatste overwinning zijn die good old Jan Derksen in een wereldtoernooi be haalde. Op de baan van Rocourt, waar hij in 1957 zijn laatste wereldtitel be haalde in die geheel Nederlandse sprint finale tegen Arie van Vliet, luisterde onze landgenoot nog eenmaal naar het hartelijk applaus dat van de tribunes voor hem opklaterde. Op 12 augustus rijdt Jan Derksen in het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn afseheidswedstrijd in ons land. Hij zal daar hartelijk worden gehuldigd. Dan nog enkele duels in het buitenland, Kopenhagen, België, Duitsland, het af scheid op de winterbanen, en dan is de streep definitief getrokken". Jan Derk sen zal een enorme leegte achterlaten. JAN DERKSEN ...streep er onder... De Duitse wielrenner Rudi Altig heeft de tweedaagse wegwedstrijd Parijs-Lu xemburg op zijn naam gebracht. Altig had in de eerste etappe van Parijs tot Reims samen met de Belg Armand Desmet een voorsprong van bijna zeven minuten op nummer drie, de Fransman Joseph Groussard. Anderhalve minuut daarna kwamen Simpson en Van Looy over de finish. Altig kwam in de tweede etappe op de vijftiende plaats. De Fransman Poulidor kwam als eerste in Luxemburg over de streep. Op een seconde gevolgd door de Ier Elliott. De veelvoudige Tour de France winnaar, Jacques Anquetil, kwam bijna een halve minuut later aan. De Nederlanders speelden in deze wed strijd geen grote rol. De beste was Leo Knops nog, die in de eindrangschikking de 21ste plaats bezette met een tijd van 11.51.10. Altig had een totaaltijd van 11.39.29. Zilverberg werd ten slotte 23ste en Hugens 46ste. Het eindklassement luidt: 1. Altig (Did.) 11 uur 39 min. 29 sec.; 2. Armand Desmet (Belg.) 11.39.34; 3. Poulidor (Fr.) 11.46.26; 4. Joseph Grous sard (Fr.) 11.46.33; 5. Gainche (Fr.) 11.47.05; 6. Anquetil (Fr.) z.t.; 7. An- glade (Fr.) 11.47.06; 8. Moresi (Zwit.) 11.48.03; 9. Preciosi (It.) 11.48.16; 10. Hoban (G.-B.) z.t.; 21. Knops (Ned.) 11.51.10; 23. Zilverberg (Ned.) 11.51.16; 46. Hugens (Ned.) 12.06.44. De premies voor de strijdlustigste ren ners werden toegekend aan de Belg Armand Desmet voor de eerste etappe en aan de Ier Seamus Elliott voor de tweede. Het Nederlandse honkbalteam heeft voor een uitverkocht Sparta-terrein de 36e interland tegen België met 12-0 ge wonnen. Het Nederlandse team speelde in deze 36ste interland tegen de Belgen bijzon der sterk en daarom was het zo bij zonder jammer dat het verweer van de Belgische topformatie ditmaal aanmer kelijk poverder was dan in voorgaande wedstrijden, waarin de marges beperkt bleven tot 2-0 en 3-0. Meer aan vier in nings duurde het vóór de Belgen voor het eerst een speler op het eerste honk kregen en pas in de achtste slagbeurt kwam er een reële kans op het scoren van een punt. Dat gebeurde na honk- slagen van Warroux en Van Ballaert op het werpen van Beidschart. Maar een intelligent dubbelspel tussen Beidschat, Maat en derde honkman Arrindell maakte aan deze situatie snel een einde. Tijdens de atletiek-landenwedstrijd En- geland-Ver. Staten heeft de Britse ploeg op de 4 x 110 yards, bestaande uit Pe ter Radford, Ron Jones, David Jones, Bervyn Jones het Europees record ver beterd en gebracht op 40 seconden rond. Het oude record stond sinds 1959 met 40,4 seconden op naam van een West- duitse ploeg (met o.a. Lauer) en werd gemaakt op dezelfde Londense baan. Het Amerikaanse team had op de eerste dag een voorsprong genomen van 61-44 punten. De Britse dames leidden in hun wed strijd tegen de Amerikaanse dames met 28-27 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3