Landbouwschuur bij Lewedorp na blikseminslag in brand Vakantievaarten veer Zierikzee-Kats succes Zeeuws zware waterbalet na onweersbuien BEELDEN UIT ZEELAND IN FILMS VOOR AMERIKAANSE BEELDBUIS Foto Verschoore VISSERSLEGERTJE VAN 600 MAN VING NAUWELIJKS BOT Militair uit Zaamslag in België dodelijk verongelukt Voorraden hooi en graszaad gingen verloren ALMANAK Een moderne camera of projector kopen Zeilboot kapseisde 175 verloren Brandweer met zes stralen in actie Blikseminslagen in slaapkamers Zeeuwse Buitenstaander Water in Axel is weer best Grote toename van kampeerders in Westerschouwen Nablussen Aanlooptijd Zeehengelwedstrijd Terneuzen Belangstelling groot doch eenzijdig: vis bleef weg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 De Deltawerken, Middelburg, Vlissingen en Goes zullen Zeeland vertegen woordigen in een serie films, die deze herfst via het televisiescherm de Amerikaanse huiskamers binnenkomen. De films worden gemaakt op initiatief van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. 'Zij hebben uiteraard tot doel de toeristische mogelijkheden en attracties van Nederland via het beeldscherm nog eens te onderstrepen. Daarbij blijven de traditionele beelden van klompjes, molentjes en weiland jes achterwege: men wil de aandacht met name vragen voor de dynamiek in Nederland. De Zeeuwse flitsen voor deze zes kleurenfilms elk een kwartier lang zijn vrijdag en zaterdag opgenomen: een cameraploeg van de produktie- maatschappij Telefund uit Amsterdam onder regie van de heer G. Trebert, maakte opnamen van het Middelburgse stadhuis, het standbeeld van Mi- chiel de Ruyter in Vlissingen, het Vlissingse strand en de boulevard. Za terdag was Goes aan de beurt. Hier maakte de ploeg „shots" van de Grote Kerk, de Markt en de antiekzaak tegenover het stadhuis. Bij de Delta 's werken werd al eerder gefilmd. Het is mogelijk, dat de uitzending van deze filmserie met de Nederlandse toeristische troeven niet alleen tot Amerika beperkt blijft. Er zijn ook besprekingen gaande met de B.B.C. en wellicht kunnen ook de Franse t.v.- kijkers de serie zien. Verder wordt gedacht aan theatercirculatie in het buitenland. Tijdens een onweersbui is zater dagmiddag de bliksem in een schuur bij Lewedorp geslagen, waarbij het dak mét de opgesla gen voorraad hooi in brand raak te. Foto P.Z.C.) Zaterdag is op verschillende plaatsen in Zeeland de bliksem ingeslagen. Niet al leen de kapitale schuur in Lewedorp werd getroffen, maar ook sloeg de blik sem in een slaapkamer in Arnemuiden en in Heinkenszand. In Arnemuiden werd de familie H. Meulmeester zaterdagmorgen opge schrikt door blikseminslag in de slaap kamer. De twee meisjes, die in de ka mer lagen bleven ongedeerd. De schade bleef beperkt tot een lichte beschadiging van de muren. In Heinkenszand sloeg de bliksem eveneens zaterdagmorgen in. Hier was het de woning van de heer en mevrouw Meulendijk die het moest ont gelden. Het dak werd zwaar beschadigd, evenals de lamp in de slaapkamer. De heer en mevrouw Meulendijk die nog in bed lagen, bleven ongedeerd. In Kemseke in België is de 19-jarige M. Zeegers uit Zaamslag met zijn brom fiets dodelijk verongelukt. De heer Zee gers was ongehuwd. Hij vervulde zijn militaire dienstplicht. HET onweer, dat zaterdagmiddag over Zeeland trok, heeft in de Quarlespoider, niet ver van Lewedorp toegeslagen. Blikseminslag zette daar de kapitale landbouwschuur van de heer M, Steijn in brand. Via het riet onder de pannen zocht het vuur zich een weg naar de in de schuur opgeslagen voorraden. Het gevolg: ongeveer 40 ton hooi en 6500 kg graszaad gingen verloren. Een groot deel van het dak werd door het vuur vernield. De schuur is eigendom van de domeinen; de inhoud was tegen brand verzekerd. Om ongeveer drie uur sloeg de bliksem in. Dadelijk alarmeerde de heer Steijn de brandweerkorpsen van Nieuw- en St.- Joosland en Nieuwdorp. Zij waren snel ter plaatse: nauwelijks een kwartier la ter verschenen de manschappen in de Quarlespolderseweg. In die tussentijd hadden de heer Steijn en verschillende buren het materiaal in de schuur 2 tractoren, een elevator, enkele wagens, een motorwiedmachlne naar buiten gebracht. De 70 haantjes, die in de aan de schuur gebouwde stal zijn onderge bracht, konden blijven, waar ze waren: hun verblijf was brandvrij. Met zes stralen gingen de brandweer lieden van Nieuwland en Nieuwdorp het vuur te lijf. Zij deden dat in aanjaag- verband: het water moest namelijk uit een ongeveer 300 meter verder gelegen sloot worden aangevoerd. Via twee mo toren werd het water daarom door de slangen gestuwd om de stralen de no dige kracht te geven. Toen het blus- singswerk op gang was, kregen de twee korpsen nog de assistentie van de brand weer uit 's-Heer-Arendskerke, die later was gewaarschuwd. Het blussingswerk gebeurde onder leiding van comman dant G. van Damme uit 's-Heer-Arends kerke. Een afschuwelijk vermoeden werd voor de Middelburger trieste ze kerheid, toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn scoo ter voor een naderende donderbui uit probeerde droog thuis te ko men: zijn benzine was op. En om de kwelling nog te vergroten: het gebeurde precies bij het benzine station te Abeele waar duizenden liters felbegeerde brandstof, bui ten zijn bereikt, aanwezig waren. De Middelburger duwde zijn scoo ter op de parkeerstrook aan de kant, vlak achter een grote zwar te auto. Tot verbazing van de Mid delburger ontstond beweging in de zwarte auto, een man in wit-zwart gestreept pak bewoog op de ach terbank en keek de Middelburger argwanend aan, ontstak een lamp je in de auto en ging vervolgens wild in zijn handen zitten klap pen „Vreemd geval", overwoog de Mid delburger en de wildste gedachten gingen hem door het hoofd: ont snapte gevangenef Losgebroken geestelijk gestoorde.... De man in gestreept pak draaide het portierraam neer: „U duwt uw scooter toch niet tegen mijn auto hé?", vroeg hij nadrukkelijk. „Nee, nee...." haastte de Middel burger zich te zeggen. De man keek hem doodstil aan.... De don derbui kwam opzetten, harde sla gen rolden door de lucht, bliksem schichten flitsten rond, een harde wind stak op en dikke druppels begonnen te vallen. Afschuwelijkbedacht de Mid delburger, hoe kom ik ooit in mijn bed? Hij keek nog eens naar de lucht en de man in de auto open de een zwart portier. „Stap maar vlug in. het is hier droog", nodigde hij xiit. De Middelburger stapte in en de man ging handenklappend door met muggenvangen. „Ik heb geen benzine meer", sprak de Mid delburger, die nu pas zag dat de man gewoon een pyjama droeg en op de achterbank sliep. „Ik woon hier tegenover", sprak de man vriendelijk, „maar het was zo warm en broeierig in bed, dat mijn vrouw en ik gewoon ruzie kregen omdat we de slaap niet konden vatten. In zo'n geval kies ik altijd de wijste partij en dan zeg ik: Vrouw, ik ga al buiten slapen. En dus slaap ik hier buiten in mijn auto. Die staat altijd bui- tGYlf> Een echte buitenstaander, over woog de Middelburger.... De Axelaars, die willen zwemmen, kunnen weer in hun zwembad te recht. Sinds zaterdag is het bad in de Kleine Kreek weer voor het publiek opengesteld. Zoals bekend was het vorige week gesloten, als gevolg van de verontreiniging van het water. Het waterlaboratorium „Zuid" uit Breda heeft het bad vrijdag gekeurd. De kwaliteit van het water bleek toen zodanig ver beterd, dat het laboratorium het verantwoord achtte om het bad weer te openen. Het water wordt echter nog in de gaten gehouden. Westerschouwen heeft dit vakantiesei zoen aanmerkelijk meer gasten binnen de grenzen dan vorig jaar. Dit blijkt uit jaarlijkse telling, die het gemeente bestuur de afgelopen week heeft georga niseerd. Op een van de topdagen 31 juli werden 18.615 bezoekers geregis treerd. De eerste augustus van vorig jaar bedroeg dit aantal 16.152. De toe name van dit aantal gasten werd vooral bereikt op de kampeerterreinen: 26 Daarbij bleek ook, dat het aantal kam perende Nederlanders in Westerschou wen sterker stijgt dan het aantal bui tenlanders, namelijk 27 tegen 19 pro cent. Het aantal Nederlanders, dat niet in hotels, pensions of zomerhuizen was ondergebracht bedroeg verdeeld over de kernen Haamstede-Burgh en Renesse- Noordwelle respectievelijk 5216 en 5061, het aantal buitenlanders was 813 en 2155. Van de toeristen buiten de Ne derlandse grens gaan de Duitsers voor op, de Belgen bezetten de tweede plaats en in kleiner aantal telt Westerschou wen ook Zwitsers, Engelsen en Zweedse toeristen. Voor de eerste maai werden bij de tel ling van vorige week ook de auto's van de kampeerders geregistreerd. Er waren er meer dan 2100. Dat komt neer op een gemiddelde van 1 auto per 6 kam peerders. De kampeerterreinen werden tijdens de telling bezet door 13.028 vakantiegan gers (in 1962: 10.366). Daarvan wa ren 10.277 Nederlanders (in 1962: 8048) en 2751 buitenlanders (in 1962: 2318). In hotels en pensions vertoefden 563 mensen (tegen 826 in 1962). Zij werden onderverdeeld in 346 Nederlanders (303 in 1962) en 217 buitenlanders (523 vorig jaar). In zomerhuizen, gemeubileerde woningen of bij familie waren naar schatting 5024 toeristen (vorig jaar 4960). (Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven. Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN Collecte prov. kerkewerk De collecte voor het provinciaal kerke werk in de Ned. Herv. Kerk te Ovezan- de heeft 22,95 opgebracht. GEMATIGDE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met hier of daar nog wat regen of een bui. Over wegend matige wind, in hoofdzaak tus sen zuid en west. Gematigde tempe raturen. STRANDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker.) Vandaag enkele opklaringen en nog een kleine buienkans. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: geleidelijk v/eer iets beter strandweer met opklarin gen, maar minder warm. ZON EN MAAN 6 augustus Zon op 5.08 onder 20.23 Maan op 21.18 onder 6.01 Tegen vijven hadden de spuitgasten de grootste moeilijkheden onder de knie. Gevaar, dat de brand naar de woning zou overslaan was er niet: de afstand was te groot en ook stond de wind van het huis af. De nablussing vergde de meeste tijd. Tot één uur in de nacht van zaterdag op zondag was men bezig het hooi naar buiten te brengen en nat te houden. Daarna hield een uitgezette wacht een oogje in het zeil. Deze moest nog drie maal de vlammen bestrijden die uit het buitenliggende hooi oplaaiden. Uiteraard trok de brand veel bekijks. Met name in de middaguren was het in de Quarlespolderseweg een drukte van belang door de vele automobilisten en fietsers, die op de rook afkwamen. Op merkelijk is, dat de bliksem niet voor de eerste maal in de boerderij van de heer Steijn sloeg: vier jaar geleden was er op dezelfde plaats tijdens een on weersbui eveneens een blikseminslag; toen brak geen brand uit. Tijdens de zware onweersbui van zater dagmorgen was de bliksem al ingesla gen in een van de opslagloodsen van de N.V. Huso aan de Stationsstraat te Le wedorp. De schade bleef beperkt tot de bovenleiding van het licht en enkele golfplaten. De heer A. Sinke uit Wolphaartsdijk werd zondagmiddag in zijn zeilboot op het Veerse Meer ter hoogte van Geers- dijk overvallen door een onweersbui. Door de plotseling opstekende wind kap seisde de boot. Hierdoor gingen alle in de boot liggende bezittingen van de heer Sinke verloren. Hieronder bevond zich een portemonnee met ongeveer 175. Toch besloot het provinciaal bestuur deze maatregel de verkorte lijn Zierikzee-Kats was toen juist in ge bruik niet onmiddellijk te annule ren. We hebben een langere aanloop tijd nodig, zo werd gesteld. En dus maakte het reserveschip ook vorig jaar zijn „vakantievaarten". Het ging toen al belangrijk beter met het ver voersaanbod. Dit jaar blijken de ex tra overtochten niet langer meer voor discussie vatbaar te zijn: ze zijn een noodzakelijkheid geworden om de autofiles op de veerpleinen weg te werken. Met name in de nu afgelo pen topweken van de bouwvakva kantie is dat duidelijk bewezen. Keer voor keer was het dek van de „Noord-Beveland" goed bezet met Foto boven: Zoekplaatje: waar is het gras Foto onder: Verkeersbeeld na de wolk- weekend in augustus. breuk, op de lioek Oost straat-Raadhuis- straat te Zoutelande.... Foto's P.Z.C.) De hevige onweersbui, die zaterdag boven Zeeland en een gedeelte van Noord-Brabant heeft gewoed, zal menige vakantievreugde danig ver stoord hebben. In Vlissingen viel er bijvoorbeeld 41 mm regen. In de rest van Zeeland is het niet veel beter geweest. Heel wat kampeer- liefhebbers zijn van de terreinen afgespoeld of hebben zelf de wijk genomen. Vooral bouwvakkers, die van plan waren zondagavond het einde van hun vakantie weg te gaan, zijn zaterdag naar hun woonsteden teruggekeerd. Het weer heeft zodoende wel gezorgd voor een abrupt einde van de hitteperiode. Bovenstaande foto's tonen wel duidelijk aan, wat voor een last zo'n bui kan veroorzaken. Om dan nog maar niet te spreken van de in Vlissingen en Middelburg ondergelopen kelders en het naar boven gekomen rioolwater. De rijkspolitie echter heeft het door dat weer wel rustiger gekregen dan aanvankelijk was gevreesd. De uittocht van de bouwvakkers begon zaterdag al en daardoor bleef een „drukte- piek" achterwege. Ook het aantal vakantiegangers, dat naar Zeeland kwam, bleek minder te zijn, dan te verwachten is voor het eerste Een beeld van de vissersdrukte langs de Westerscheldedijk bij Terneuzen, waar een legertje van hengelaars, tijdens de internatio nale zeehengelwedstrijd, nauwe lijks bot ving. Want hoe groot de belangstelling van de deelnemers ook was, déze bleek slechts van één kant te komen. De vissen ble ven namelijk weg. P.Z.C.) Een „legertje" van bijna zeshonderd hengelaars(sters), met een verrassend groot aantal Belgen, had zich zaterdag morgen ten oosten van Terneuzen langs de Westerschelde opgesteld voor de in ternationale zeehengelwedstrijd. Een optimistisch „leger", dat zich door de gestaag plensende regen niet had laten weerhouden om van heinde en ver naar de omgeving van de watertoren te trek ken. Hun optimisme bleek bovendien ge rechtvaardigd, want toen klokslag half twaalf de driekleur op de water toren werd gehesen, ten teken dat de grote jacht op bot, schol en soort gelijke vis kon beginnen, was juist het zonnetje door het wolkendek ge broken. Het weer blééf goed, tot vlak voor het einde van de wedstrijd, toen een plotselinge bui het vissersleger toch nog doorweekte. Kilometers lang, vanaf de oosthaven- dam tot aan het „Schulpenhoekje" za ten zij naast elkaar, grijsaards en schooljongens, boekhouders en bouwvak kers, huismoeders en teenagers. Maar de vis liet het „afweten". Een enkel botje liet zich wel door de duizenden pieren verschalken maar als geheel was de vangst „minimaal" zoals insiders ons toevertrouwden. Na afloop van het massaal hengelfes- tijn werd een aantal genodigden door loco-burgemeester M. de Vos ten stad- huize ontvangen. Hij zei zeer vereerd te zijn met dit bezoek en verheugd over het grote aantal deelnemers, die naar hij hoopte ook Terneuzen zelf nog wel eens zouden willen bekijken. De heer C. J. v. d. Broek, voorzitter van de or ganiserende vereniging „Ontspanning Na Inspanning", legde vooral de nadruk op de belangeloze medewerking van de zakenmensen in en om Terneuzen. Ook dankte hij de plaatselijke V.V.V. Loco burgemeester De Vos bood hij een her inneringslepeltje met inscriptie aan. Na mens de zeehengelfederatie „Wester schelde" werd het woord gevoerd door de heer W. Gruben uit Biervliet, die het gemeentebestuur van Terneuzen dankte voor de ontvangst en „O.N.I." voor de keurige regeling en organisatie. Prijzen In het clubgebouw „La Belle Vue" waar de heer A. Ysebaert nog namens de jury sprak reikte de heer De Vos later de ereprijzen uit. De hoogste vis serseer was voor de heer J. de Pauw van de Gentse „Molenvissers", die met 491 punten een fraaie koelkast en een beker in de wacht sleepte. De beker voor de best geklasseerde bui tenlander was voor de heer M. de Nijs uit Nieuwpoort en die voor de beste Ne derlander ging naar F. van Cleemputte uit Terneuzen, die tevens de beker voor de hoogst genoteerde O.N.I.-deelnemer verwierf. Bij de dames gingen de bekers naar me vrouw Poisonnier uit Heist aan Zee (beste buitenlandse) en mevrouw Schoof uit Terneuzen (beste Nederlandse). De beker voor de best geklasseerde Zeeuw kwam terecht bij de heer A. de Caluwé uit Sas van Gent, terwijl die voor de vereniging met het grootst aantal deel nemers naar de prijzenkast van de hen gelsportvereniging „Sluiskil" verhuisde. Voorts waren er nog ereprijzen voor de man die de zwaarste vis ving (J. de Pauw, Gent) en voor hem, die de meeste vissen bemachtigde (J. Harms, Terneu zen, 19 vissen). In totaal waren er niet minder dan 115 prijzen, De voornaam ste kwamen terecht bij 1. J. de Pauw te Gent (B) 491 pnt.; 2. F. van Cleemputte te Terneuzen 408; 3. A. de Caluwé te Sas van Gent 388; 4. M. de Nijs te Nieuwpoort (B.) 379; 5. A. Smolenaars te Terneuzen 371; 6. D. Maas te Terneuzen 355; 7. G. Heb- brechts te Gent (B.) 334; 8. W. Loof te Sluiskil 320; 9. J. Kiel te Terneuzen 292; 10. J. Harms te Hoek 286; 11. P. Cop- pens te Nieuwpoort (B.) 272; 12. L. Cor nells te Vlissingen 260; 13. J. A. Faas te Sluiskil 252; 14. A. M. Verhelst te Terneuzen 248; 15. Mevrouw Schoof te Terneuzen 248; 16. M. de Bock te Hoek 242; 17. W. Gevaert te Zeebrugge (B.) 237; 18. G. van Tilburg te Halsteren 234; 19. J. Schepers te Halsteren 231; 20. N. Claeys te Gent (B.) 225; 21. A. Peeters te Zwijndrecht (B.) 220; 22. J. Jansen te Otsene 220; 23. J. Blommaert te Kloosterzande 220; 24. Mevrouw Veld huis te Halsteren 215; 25. Mevrouw Van Deursen te Kloosterzande 213; 26. J. de Bree te Hoek 210; 27. H. de Koeijer te Zaamslag 210; 28. M. de Kraker te Othe- ne 200; 29. M. Schetters te Halsteren 200; 30. G. Wïllems te Oostburg 200. Slot van pag. 1 vaarten en vier overtochten heen en weer op zondagen. Overigens blijkt de aparte zomer dienstregeling van het nr.s. „Noord- Beveland" in de vakantiemaanden juli en augustus dit jaar wel degelijk in een dringende behoefte te voor zien. Het schip is tijdens de meeste reizen vol of bijna afgeladen. Daar uit kan worden afgeleid, dat het va- kantievervoer in de afgelopen drie jaar belangrijk is toegenomen. De vier extra-vaarten heen en weer van de „Noord-Beveland" woiden nu na melijk voor het derde seizoen ge maakt. In 1961 werd besloten om te voren vastgestelde extra vaarten in de maanden juli en augustus bij wijze van proef in de reisgidsen aan te kondigen. Veelal door onbekendheid bleken deze overtochten toen niet da delijk een succes te zijn voor wat be treft het gebruik ervan. auto's. En het komt zelfs voor, dat buiten de vaarten „uit het boekje" nog meer dan vier reizen heen en weer worden gemaakt. Als speciale maatregel voor de auto mobilisten, die op zaterdag en zondag op de laatste reis vanwege de drukte niet mee kunnen, wordt later op de avond nog een overtocht gemaakt. Echter uitsluitend voor de auto's die er al stonden respectievelijk vóór ne gen uur en acht uur, de tijdstippen van vertrek van de laatste pont op zaterdag en zondag. Drie zomerseizoenen hebben de P.S.D. dus wel geleerd, dat het steeds drukker wordt op de veerdienst Zie rikzee-Kats. De speciale vakantie- vaarten zijn bijzonder in trek. Eerst wanneer het vervoersaanbod ook in de andere tien maanden van het jaar soortgelijke afmetingen gaat aanne men, kan een uitbreiding van de dienstregeling worden overwogen. .ywuwwwwvwvwwvwwvwwwwwwvwwwvw Waterballet bij de Koningsbrug in Mid delburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2