BESPREKINGEN IN MOSKOU OVER ONDERHANDELINGSPROGRAM" EEN Gewonde soldaat overleden Vandaag ondertekening akkoord van beperkt Toch overeenstemming bereikt in Manilla VAKANTIEVAARTEN ZIERIKZEE-KATS DRIE JAAR SUCCES NA T.v.-uitzending van ondertekening kernstopakkoord GEMEENTEKANTOREN ZOUDEN ZATERDAGS OPEN MOETEN ZIJN Alle ontwapeningsvoo rstellen onder de loep NOODWEER IN FRANKRIJK EN SPANJE EIST SLACHTOFFERS M.s. „Noord-Beveland" nu regelmatig goed bezet met toeristenverkeer Vandaag NA AUTOBOTSING TE WATER EN VERDRONKEN Zes doden bij botsing in België Weer bomaanslagen in Zuid-Tirol WARD OVERLEDEN EXTRA OVERTOCHTEN BUITEN „SEIZOEN" NIET MOGELIJK WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN RUSKHOME EN KROESJTSJEW Thant Chinese voorstellen Rivieren traden buiten hun oevers Schade Sowjetantwoord Moskous akkoord werd zeer gunstig ontvangen HET LEVEN GAAT VERDER IN SKOPJE Treinongeluk in Uruguay - 24 doden Compromis tijdens overleg Rahman- dr. Soebandrio Spanje Commissie Windhoos bij Appingedam Als compensatie middag in de week gesloten 206e jaargang - no. 181 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag 5 augustus 1963 rh denjBolJo811 Y' HoofdredactieW. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: 3647/2?43?Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 9Q11ywiwp,». Vori 4-oi «mor VoT onnT' ^7"a" j ""*"ooo±, oei. oo-±x *.u.g.g. icu. ^uio/oxoy, auv. xmoj; uoesc*r. maritt x, cex. oi<±u *.u.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. •san, iieriKzee. rea. tel. 2425, aam. tel. 2094. «1 Adv.pr. 30 ot. p. mm. Min. p. adv. 4,50, Ingea, med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. De soldaat Visser uit Oud-Beijerland, die vorige week bij het verlaten van de Van der Palmkazerne in Bussum ernstig ge wond werd, is in de nacht van zondag op maandag om half een overleden. Visser werd door een kogel in de lies getroffen, toen de op wacht staande sol daat op zijn benen richtte na een waar schuwingsschot. De 22-jarige dienstplichtige soldaat C. Commissaris uit Rucphen is dit week einde het slachtoffer geworden van een verkeersongeval ter hoogte van de krui sing Claudius Prinsenbrug in Breda. Hij belandde in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto, waarin hij met twee zusjes zat, in het water van de singel, nadat hij in botsing was geweest met een combi-auto, bestuurd door J. M. uit Kampen. De laatste zou hebben verzuimd voorrang te verlenen. De bei de meisjes konden door personen, die het ongeluk zagen gebeuren, onmiddel lijk uit het water worden gehaald. De militair, die o.m. een ernstige hoofdwond had opgelopen, overleed zondag in het St.-Ignatius ziekenhuis in Breda. De bestuurder van de andere auto is gearresteerd. Uit een bloedproef bleek namelijk, dat de man, die met grote snelheid had gereden, onder invloed van alcohol was. M. kwam van de kermis in Tilburg, die hij met zijn verloofde en twee kennissen had bezocht. Het gezel schap had daar verscheidene café's be zocht. De verloofde van M. werd bij de aanrijding uit de auto geslingerd en daarbij ernstig gewond. De beide auto's werden ernstig bescha digd. De N.T.S. zal vandaag van 14.1515.00 uur een directe reportage uitzenden van de ondertekening van het kern- stopakkoord. Toelichting zal gegeven worden door de heer Neuman. De Amerikaanse en Engelse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en Lord Home, zijn zaterdagmiddag in Moskou aan gekomen, om vanmiddag het beperkte kernstopakkoord te onder tekenen. Lord Home verklaarde voor zijn vertrek uit Londen, dat na de ondertekening van het akkoord in Moskou drie-mogend- hedenbesprekingen zullen worden gehouden om te onderzoeken of er nog meer onderwerpen zijn, waarmee vorderingen kunnen worden gemaakt en hoe zij kunnen worden besproken. Lord Home legde er de nadruk op, dat hij in Moskou alleen maar zal praten over de voorbereiding van een program voor verder over leg. Amerikaanse zegslieden verklaarden, dat Rusk en Home samen met premier Kroesjtsjew alle eerder gedane voorstellen tot ontwapening onder de loep zullen nemen. >WWWW»V%fWWVWWVWVWWWWI/IA<VWWWVWA< Wat de besprekingen over een niet- aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het pact van Warschau betreft, geloofde men niet, dat er be langrijke ontwikkelingen te verwachten waren, totdat Amerika ruggespraak heeft gehouden met de andere N.A.V.O.- partners. De ondertekening van het beperkte kernstopakkoord in Moskou wordt ook bijgewoond door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant. Deze verklaarde gisteren, dat hij van de ge legenheid gebruik gaat maken vandaag of morgen in de Russische hoofdstad met premier Kroesjtsjew en minister van buitenlandse zaken Gromyko over leg te plegen over verdere stappen ter vermindering van het oorlogsgevaar. Hij noemde in dit verband uitbreiding van het verbod op het nemen van kernproe ven en algehele ontwapening. De Chinese regering heeft gisteren de tekst bekendgemaakt van de brief, die op 2 augustus aan alle regerings- ZWARE REGENVAL EN HAGELBUIEN Bij' een noodweer in Zuidoost- Frankrijk zijn zaterdag zeven mensen om het leven gekomen. In een dorpje in het Forezgebergte, ten westen van Lyon, verdronken twee vrouwen en een vijfjarig jon getje toen het huis waarin zij zich bevonden door een als gevolg van zware regenval sterk gezwollen rivier werd meegesleurd. Ook ten zuiden van Lyon traden enkele rivieren buiten hun oevers. In het dal van de rivier de Doux bij Tournon moes. ten vijf kampeerterreinen in allerijl wor den ontruimd. Een jonge Nederlandse toerist uit Zeist, die een auto in veilig heid hielp brengen, kwam in het kol kende water terecht en verdronk. Verder stortte in deze streek een boerderij in, waarbij de boer, de boerin en een zes jarig jongetje omkwamen. In Dauphiné hebben hagelbuien grote schade aangericht onder de te velde staande gewassen. Als gevolg van een hevige storm raakten telefoonverbindm gen onklaar. In dit gebied deden zich voorts tal van verkeersongelukken voor. In de buurt van Grenoble en Chambery werden verscheidene branden veroor zaakt door blikseminslag. leiders werd gezonden en waarin wordt opgeroepen tot een algemene ontwapeningsconferentie. De Chinese regering stelt voor om stap voor stap te komen tot: Een plechtige verklaring van alle landen, zowel die over kernwapens be schikken als die deze niet bezitten, waarin zij zich verplichten de kern wapens geheel te verbieden en te ver nietigen. Alle mogendheden zouden zich moeten verbinden geen gebruik te ma ken van deze wapens, ze niet in of uit te voeren en ze niet te vervaardigen of te ontwerpen. De ontmanteling van alle militaire bases, waaronder ook de atoombases op buitenlands grondgebied en het terug trekken van kernwapens uit het buiten land. Het instellen van een atoomvrije zone in Azië, het gebied van de Grote Oceaan met inbegrip van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, China en Japan, evenals het instellen van dergelijke ge bieden in Midden-Europa, Afrika en Latijns-Amerika. De Sowjet-Unie heeft zaterdag gerea geerd op een verklaring van commu nistisch China, dat het in Moskou tot stand gekomen beperkte kernstop akkoord „grote zwendel" noemde. In haar antwoord verwerpt de Sowjet- Unie de „verzinsels" over haar buiten landse politiek en noemt de Chinese ver klaring in grove tegenstelling met de al gemene lijn zoals die door de communis tische landen in de „internationale are na" wordt gevolgd. Het kernstopverdrag kan alleen bezwaren oproepen bij men sen die buiten de strijd tegen atoom oorlogen staan en die achter grote woorden over de meest radicale ontwa peningsmaatregelen hun onwil om een ontwapening te bereiken verbergen, zo zegt de Russische verklaring, die onge veer vijfduizend woorden telt. De meeste landen vierenzestig hebben het kortgeleden in Moskou ge sloten kernstopverdrag „zeer gunstig" ontvangen, zo hebben Amerikaanse functionarissen aan de hand van de be schikbare gegevens meegedeeld. Tweeëndertig landen daarvan hebben zich tot op heden openlijk bereid ver klaard, het akkoord te ondertekenen. Voorts hebben 29 landen het verdrag „gunstig" beoordeeld, hebben twee lan den zich er niet over willen uitlaten, moeten zestien landen hun standpunt nog bepalen, en hebben drie landen communistisch-China, Frankrijk en Al banië) zich er tegen verklaard. Zaterdagavond zijn in België bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto zes mensen om het leven ge komen en drie zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Dinant naar Ciney, dicht bij de Franse grens, toen de bestelauto twee andere wagens wilde inhalen. Vier der slachtoffers waren onmiddellijk dood, terwijl de twee anderen kort na opname in een ziekenhuis overleden. In Zuid-Tirol, het Noorditaliaanse ge bied waar de Duits-sprekende bevolking een grotere autonomie wenst, zijn gis teren drie sabotagedaden gepleegd, waarbij twee mensen werden gewond. Te Campo Tures werd een politiepost door een bomaanslag verwoest. Twee mannen die daarbij werden gewond, worden door de politie ondervraagd. Enige uren tevoren waren twee hoog spanningsmasten nabij het bergdorp Molini di Tures door een explosie ver nield. Bij een andere mast vond de po litie een nog niet ontplofte lading dy namiet. De aanslagen deden denken aan de bomexplosies die zich twee jaar geleden in de provincie Bolzano voordeden. Italië en Oostenrijk voeren op het ogen blik onderhandelingen om te komen tot een nieuwe bijeenkomst van hun minis ters van buitenlandse zaken ter regeling van het probleem Zuid-Tirol. Langzaam maar zeker normali seert het leven zich in de geteis terde stad Skopje. Nog steeds worden er hergen puin doorzocht en nog steeds spelen er zich ver schrikkelijke taferelen af als slachtoffers worden opgegraven. De overlevenden echter dwingen zich tot werken en als het kan worden de normale werkzaamhe den weer hervat. Hier een kapper, die zijn klanten bij gebrek aan een salon in de openlucht helpt. VWVVWWVWVWVWWVWWVWVWWVWWWWi/VWWVWVWW Stephen Ward, de osteopaat en kunste naar, die een rol heeft gespeeld in het geruchtmakende Britse zedenschandaal, is zaterdagmiddag in het St.-Stephen's hospital gestorven. Ward's dood was het gevolg van een zelfmoordpoging. Vier dagen tevoren had Ward een te grote dosis slaappillen ingeslikt en sindsdien is hij niet meer bij bewustzijn gekomen. Volgens voorlopige cijfers zijn er bij een treinongeluk, dat in de nacht van don derdag op vrijdag j.l. op elf kilometer van de Uruguese hoofdstad Montevideo plaats vond, 24 mensen om het leven ge komen en 78 gewond. Het ingestelde onderzoek heeft de ver onderstelling, dat sabotage de oorzaak van de aanslag is, bevestigd. Er wordt thans gezocht naar een zwakzinnige, die in de omgeving van de plaats, waar de aanslag werd gepleegd, heeft ge woond, doch nu verdwenen is. DRIE-LANDENGESPREK HAD RESULTAAT Gisteravond laat is in Manilla ver nomen dat de vertegenwoordigers van Malakka, Indonesië en de Fi lippijnen „volledige overeenstem ming" hebben bereiht. Dit ge schiedde na een besloten overleg van vijftig minuten tussen de Ma- lakkaanse premier Abdoel Rah man en de Indonesische minister van buitenlandse zaken dr. Soe bandrio. Malakka en Indonesië zijn tot een com promis gekomen, waarbij Malakka er niet langer op staat dat de Maleisische statenbond op 31 augustus een feit moet worden, terwijl Indonesië niet lan ger zal aandringen op het houden van In de Spaanse streek Catalonië is even ten zuiden van de Pyreneëen de rivier de Ribagorzana buiten haar oevers getreden na een zware wolk breuk. Volgens het persbureau Cifra zijn een Frans echtpaar en een Spaanse vrouw verdronken. Grote schade werd aange richt in de dorpen Pont de Suert, Villa- Ier, Bono, Arties en Senet. Vijf grote elektrische centrales zijn vernield. Bijna ieder uur komen midden op de Oosterschelde in deze vakantie maanden twee ponten elkaar te gen. Voor de veerdienst Zierik- zee-Kats is een speciale zomer dienstregeling ontworpen, die na drie seizoenen een volledig succes blijkt te zijn geworden.... (Foto P.Z.C.) VOOR HET DERDE achter eenvolgende jaar maakt het m.s. „Noord-Beveland" in de twee maanden van het vakan tie-hoogseizoen volgens de dienstregeling vier vaarten vice versa op werkdagen. En daar mee is op de lijn Zierikzee-Kats een vaartenfrequentie ontstaan, die wel ongeveer met het woord „uurdienst" mag worden aange kondigd. Enkele tijdstippen per dag uitgezonderd vertrekt dus zowel van de steiger aan de veerhaven „De Val" bij Zierik- zee als van de aanlegplaats in Kats een pont naar de overkant. Meestal zijn ze volgeladen. Voor de regelmatige gebruikers van deze veerdienst is daarom deze vraag niet zo vreemd: „Waar om gebeurt dat ook in de andere tien maanden van het jaar niet?" Het antwoord van de di rectie en de gedeputeerde voor de Zeeuwse veerdiensten: de heer M. J. van Poelje: „We kun nen dan niet op een voldoende vervoersaanbod rekenen en dus is het onverantwoord." Hoewei dus ook op dit veer tussen Schouwen en Midden-Zeeland de overzetcijfers van jaar tot jaar op lopen, ziet het er voor het najaar en de komende winter niet naar uit, dat er meer zal worden gevaren dan één pont per twee uur. Uitgezonderd dan natuurlijk de reservevaarten van het m.s. „Noord-Beveland", wanneer de gebruikelijke pont op dit veer, het m.s. „Koningin Emma" afgeladen is. Maar die tochten konden tot nu toe gemiddeld tot twee vaarten vice ver sa per dag worden beperkt. De „Noord-Beveland" laadde dan 's mor gens en 's middags op de piek-uren wat op het veerplein was blijven staan om het een half uur later naar de overkant te transporteren. Het was dus een kwestie van inci dentele overtochten. Vaarten, waarop men niet mocht rekenen. Want kon de „Koningin Emma" toevallig alles meenemen, dan werd de motor van het reserveschip niet aangeslagen. In zomermaanden juli en augustus is de zomermaanden juli en augustus is dat anders. Dan vaart de „Noord- Beveland" volgens een eigen rooster. Enkele uitzonderingen daargelaten: op de even uren uit Zierikzee en op de oneven uren uit de veerhaven Kats. Het betekent niet alleen, dat men op deze manier veel meer (va kantie)-vervoer kan vervoeren, maar tevens zijn de regelmatige ge bruikers onder de automobilisten op het veer verzekerd van meer moge lijkheden tot vertrek. De vraag, die onder deze categorie gebruikers van het veer rijst, is dus alleszins begrij pelijk. Vooral als ze vaak zien, "dat de „Noord-Beveland" toch in het kielzog achteropkomt, wanneer de normale veerboot buiten de va kantiemaanden dus vol is. Maar het provinciaal bestuur en de directie van de Provinciale Stoom boot Diensten denken er anders over. „Staat een dergelijke uitgebreide dienstregeling eenmaal in de reisgids, dan moeten we varen. Ook als het niet verantwoord blijkt te zijn van wege te weinig vervoersaanbod. En we zijn ervan overtuigd, dat het aanbod niet voldoende is. Een derge lijke drastische wijziging in de nor male dienstregeling zou derhalve veel te duur worden", vindt gedeputeerde Van Poelje. En dan denkt hij niet in de eerste plaats aan het varen, maar veel meer aan de bemanning van de veerboten, het personeelsvraagstuk. Daarom ziet het er niet.naar uit, dat er nog voor de opening van de Oos- terscheldebrug in 1965 een uitbreiding van de vaartfrequentie op de lijn Zierikzee-Kats te verwachten is. Het vervoersaanbod wettigt vooralsnog geen vergroting van de overzetcapa- citeit dan negen vaarten vice-versa op werkdagen met enkele reserve- (Zie slot pag. 2 kol. 4) een volksstemming Borneo. in Brits-Noord- Verder wordt in de overeenkomst tussen Indonesië, Malakka en de Fi lippijnen bepaald, dat een commissie voor de statenbond zal worden ge vormd met de Filippijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, als voorzitter. Malakka en Indonesië zullen Engeland raadplegen over de aanspraken, die de Filippijnen op Noord-Borneo maken. Na 31 augustus zal Maleisië Engéland als onderhandelaar vervangen. Het nieuws dat een overeenkomst was bereikt kwam twaalf uur voor het einde van de vorige week woensdag begonnen conferentie, toen het scheen, dat er geen sprake zou zijn van een volledige over eenstemming. WVIMVVVVVVVVVVVtMVWVVVVVUVVVVVVVUVVVWIWV ...is het 150 jaar geleden, dat de Noorse dichter, toneelschrijver en dialectonderzoeker Ivar A. Aa- sen te Oersta werd geboren. WWWWA/WWVWWWWVWVWWWVWVWVWWIAft Tijdens een kort onweer, gepaard gaan de met een bijna tropische regenval en hagelbuien, ontwikkelde zich zaterdag ten zuiden van Appingedam een wind hoos. Deze trok juist langs het Schild- meer in de richting van Appingedam. Op haar weg werden hier en daar grote bomen ontworteld en moesten de te vel de staande gewassen het ontgelden. Op het nieuwe marktplein in Appinge dam woei een grote tent, die gebruikt wordt voor het houden van evangelisa tiesamenkomsten, geheel in. Kort tevo ren was men gewaarschuwd voor hevige rukwinden. De kinderen, die juist deel namen aan een kindersamenkomst, werden ijlings uit de tent gestuurd. En kele ogenblikken daarna knapten de touwen, waarmee de tent was vastge zet. Er ontstond aan de tent en het meu bilair enige schade. Te Holwierde leed een boerderij schade. Het dak van de schuur werd afgerukt WENS VAN INDUSTRIE In industriële kringen leeft de wens, dat de overheidsdiensten naar het voor beeld van Duitsland zaterdags weer zullen worden geopend. De vrije za terdag bij de overheidsdiensten heeft namelijk als consequentie, dat het pu bliek daar op die dag niet terecht kan en verzuim tijdens de werktijd voor het vervullen van allerlei formalitei ten vooral bij gemeentelijke in stanties in de hand wordt gewerkt, aldus meldt het A.N.P. uit Den Haag. Met name de organisatie van de metaal industrie en de electro-technische in dustrie heeft de wens geuit, dat de gemeentebesturen dit in overweging nemen. Voor het werken op zaterdag door gemeente-ambtenaren zouden de kantoren dan bij wijze van compen satie op een bepaalde middag in de 'week gesloten kunnen zijn. Men kan in winkels, bij kappers enz. toch ook op zaterdag terecht, zo merkt deze industriële organisatie, de Fe deratie Metaal en Electrotechnische industrie (FME) in haar orgaan op. Maar juist bij gemeentelijke diensten, waar men dikwijls persoonlijk moet verschijnen, is dit niet het geval. Omdat het van groot belang is, en voor de bedrijven en voor de werknemers, ieder verzuim dat vermeden kan worr den ook inderdaad te vermijden, lijkt de ondernemers een dusdanige dienst verlening door gemeentelijke bedrij ven op zaterdagmorgen zeer nut tig. „En met wat goede wil ook best mogelijk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1