CONTACT MET BONN OVER FRUITEXPORT Gisteren doordraai van miljoen komkommers Duizenden toeristen aan Rivièra „gestrand" EEN-VIJFDE DEEL ZEEUWSE HUIZEN IS KROTWONING Eenzijdig Aanvragen voor kerncentrale in Boekwaard GEEN OVERHAASTE MAATREGELEN TEGEN SCHEPEN VAN DE H.A.L. Vandaag Ruwe schatting na onderzoekcirca 16.000 ERNSTIGST OP PLATTELAND Kwaliteitskaarten Voldoende duidelijk Criteria In Skopje gewonde student terug naar ons land DODE EN GEWONDE BIJ BRAND IN HOOFDSTAD De WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN REGERING Bereid minimumprijzen appelenperen en tomaten te waarborgen V.S. en Duitsland zullen samen een tank bouwen TAPTOE DELFT DIT JAAR I TEKEN VAN 2 HERDENKINGEN j Topconferentie in Manilla verlengd Loosduinen Venlo Ben Goerion houdt het hoofd koel H.A.L.: „schip in Havana was een Libanees Verworpen V akantieplannen in de war door staking zeelieden Slaapzaal Portugal laat verkiezingen in Angola houden 206e jaargang - no. 180 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaterdag 3 augustus 1963 De Verenigde Staten en West-Duitsland zullen gezamenlijk een gevechtstank gaan ontwerpen en voorts een gemeen schappelijke permanente logistieke staf gaan instellen die tot taak krijgt het ontwerpen van een logistiek bevoorra dingssysteem in tijden van oorlog. Dit is het resultaat van de besprekingen, die de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, de afgelopen drie dagen met zijn Westduitse collega Von Hassel heeft gevoerd. In een na afloop hiervan uitgegeven communiqué spreken de mi nisters de hoop uit, dat ook andere N.A.V.O.-landen later aan deze samen werking zullen gaan deelnemen. De nieuwe tank zal in de jaren zeventig- in produktie worden gebracht en vo.gens het communiqué zullen alle toekomstige snufjes op het gebied van vuurkracht, wendbaarheid en bepantsering daarin worden toegepast. De Nederlandse regering heeft gisteravond langs diplomatieke weg de Westduitse regering aangeboden de inachtneming van vastgestelde minimumprijzen voor appelen, peren en tomaten uit Nederland te waarborgen. Op grond van deze waarborg heeft Ne derland aan West-Duitsland verzocht bij een eventuele invoerstop de invoer van deze produkten uit ons land niet te schorsen of te verminderen. De Europese commissie is van deze stap op de hoog te gebracht. Zoals bekend heeft West-Duitsland bij de E.E.G. minimumprijzen gedeponeerd voor appelen, peren, tomaten en nog enkele andere tuin- bouwprodukten. Het meeste belang heeft Nederland bij genoemde drie produkten. Als begin van de periode waarin eventueel een invoer stop voor appelen zal kunnen gelden is aanvankelijk 1 september ge noemd. Dat is nu vervroegd tot 15 augustus. Miiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiinuiiiiiiiiiniiiiiii H De tiende Taptoe Delft, die van 29 augustus tot en met zaterdag 6 sep- H jg tember des avonds zal worden gegeven op de Markt te Delft, zal dit jaar H in het teken staan van twee feiten: 150 jaar onafhankelijkheid van ons H s land en 50 jaar Koninklijke Luchtmacht. M Dit werd gistermiddag te Delft meegedeeld door de luitenant-kolonel J. G. M. Kraayenoord, die de algehele leiding van de taptoe zal hebben. Ach- 3 tereenvolgens zullen het leger (huzaren nummer 6 van Willem Frangois g van Boreel), en de marine (mariniers en matrozen), die zich in de bewo- H gen dagen van 1813 onmiddellijk onder de bevelen van de Oranjevorst, de 3 g latere koning Willem I hadden geschaard, door een gezamenlijk optreden g met hedendaagse vertegenwoordigers van de drie krijgsmachtonderdelen g g uiting geven aan hun vreugde over de herwonnen vrijheid, zo vertelde 3 3 luitenant Kraayenoord. Vlaggen van Nederland, Suriname en de Antillen 3 g en de wapens van de elf provinciën zullen de kleurrijkheid van dit pro- g g grammaonderdeel in niet geringe mate verhogen. De herdenking van het herkrijgen van onze onafhankelijkheid zal haar H g hogtepunt vinden in de ontvangst van de soevereine vorst, die begeleid g door onder anderen een kozakkenofficier, te paard zijn intrede zal doen 3 H binnen de vesten van de stad Delft. 3 De muzikanten van de toenmalige Delftse nationale garde (later dienst- g doende schutterij geheten) en nog twee in de Franse uniformen met oranje g g kokarden op de sjako's zullen te zamen met de trompetters van het regi- M 3 ment huzaren nummer 6, concerteren. Matrozen van 's lands vloot geven g j§j ten slotte een excercitie met de scheepssabel. liiiiinHiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimil (Van een onzer verslaggevers). Nadat hierover lange tijd onzeker heid heeft bestaan, staat het thans vast dat er bij de bevoegde instan ties aanvragen zijn ingediend voor een kernenergiecentrale te Dode- vraard. Het wordt, zo vernemen wij, een experi menteel project, dat zal worden gefin- nancierd door een in oprichting zijnde naamloze vennootschap, waarin alle provinciale elektriciteitsbedrijven als mede de gemeente Amsterdam deelne men. Ook de Amerikaanse industriële organisatie General Electric zal van deze N.V. deel uitmaken, zij het evenwel zon der commerciële consequenties. General Electric heeft in de afgelopen jaren reeds deelgenomen aan de studie voor de oprichting van een kernenergie centrale in Nederland. De centrale zal een vermogen krijgen van 50 megawatt, een zeer beperkt vermogen dat opzette lijk is gekozen om alle technische en economische problemen aan de toepas sing van kernenergie verbonden, te on derzoeken. De leiders van Indonesië, de Filippijnen en Malakka, die in Manilla bijeen zijn, hebben besloten de „topconferentie" over de kwestie-Maleisië met een dag te verlengen. De presidenten van Indonesië en de Fi lippijnen en de premier van Malakka hebben gistermorgen het „Maphilindo- akkoord" getekend. Volgens de Filip pijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, is dit een beginselver klaring om een statenbond van Indone sië, de Filippijnen en Malakka te vor men op de grondslag van regelmatig en veelvuldig overleg. Officieel is in Ma nilla bekendgemaakt, dat Thant de re geringsleiders van de drie landen heeft meegedeeld van mening te zijn, dat hij in Brits-Borneo een volksstemming kan laten houden onder toezicht van de V.N. zonder voorafgaande toestemming van de algemene vergadering. Deze zou ach teraf de maatregel kunnen goedkeuren. Een miljoen komkommers, dat is 60 procent van de totale aanvoer van 1.700.000 stuks, zijn gisteren in ons land doorgedraaid, zo vernam het A.N.P. van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Zo groot als gisteren is de doordraai nog niet geweest. De aanvoe ren hebben, na de in het begin van de week door de telers betrachte terughou dendheid, weer de voor seizoen en weersomstandigheden bereikt. normale omvang Van de zeer grote komkommeraan- voer op de veiling Loosduinen, 200.000 stuks, zijn er gisteren 120.000, zestig' procent dus, doorgedraaid. De vijftig ton kromme en stek-komkom- mers draaiden alle door. Van de aan voer op de veiling Westerlee: 70.000 stuks plus 12.000 kilo, draaide eveneens zestig procent door. De rest haalde pre cies de minimumprijs. In Delft waren aanvoer en doordraai groter dan eerder in deze week. Van de 220.000 staandglaskomkommers draaide tachtig procent door. Bijna elf ton voor de export geschikte kromme komkom mers en 36 ton industriekomkommers van stand glas waren, .ondanks de door Duitsland geopende mogelijkheden voor industriekomkommers, voor zo goed als honderd procent onverkoopbaar. De aanvoer van platglaskomkommers: 37.000 rechte en tien tot twaalf ton kromme, draaide geheel door. Wat ver kocht werd, ging tegen de minimum prijs. Op de coöperatieve Venlose veiling wer den 140.000 stuks glaskomkommers aan gevoerd, waarvan er 75.000 de minimum prijs niet haalden en werden doorge draaid. Er was een grote augurkenaan- voer, 402.000 kg, welke nagenoeg in zijn geheel kon worden verkocht. In Kwintsheul draaiden van de 133.000 in stuks genoteerde komkommers 64.500 door, plus de gehele aanvoer van mindere soorten: 20.000 kg. In Pijnacker was de doordraai 110.000 van de 150.000 stuks,plus alle negentien ton kromme en stekkomkommers. - A (|H EERST ONWEERLEGBARE BEWIJZEN Tegen de Holland-Amerika Lijn of andere maatschappijen met sche pen die ervan verdacht worden Cu baanse havens te hebben aange daan zullen geen „overhaaste maatregelen" worden getroffen als er geen onweerlegbare bewijzen zijn. Dit heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse bond van havenarbeiders gis teren gezegd naar aanleiding van een beschuldiging van de voorzitter van de ze bond, Joseph Curran, die verklaard had dat een schip van de Holland-Ame rika Lijn op 3 juli in de haven van Ha vana was gefotografeerd. Zijn beschuldiging is door de Nederland se scheepvaartmaatschappij verworpen. Volgens de H.A.L. is het gefotografeerde wordt president Habib Ben Ali Bourguiba van Tunesië 60 jaar. MORGEN is het 25 jaar geleden, dat de Duitse dichter en romanschrij ver Rudolf G. Binding te Starn- berg overleed. 'vwwwwwwvwwwwwwwwwwwwwina De voormalige premier van Israël dr. David Ben Goerion geniet van zijn vakantie. In het zwembad vindt hij volmaakte ontspanning en verkoeling. yyy^/yyyyywyVlAA/WWUIAAAA/UIAAAIIA/WMtAA/UUWlA/VWWUUWWWWUWWUUWWVWUUUVUlAA/UUUUWIAAI schip de Libanese vrachtvaarder Anthas, die op 29 juni Havana binnenliep. De woordvoerder zei, dat de beschul diging van Curran was gebaseerd op een kleurenfoto, die zijn zoon op 3 .juli in de haven van Havana had ge maakt. Volgens Curran waren de kleuren van de banden om de schoor steen die van een H.A.L.-schip. Op de foto waren echter ook de letters „Anth" zichtbaar, aldus de woord voerder. Hij zei dat de bonden van zeevarenden en havenarbeiders een vergadering zul len houden ter bespreking van een ac tieprogramma tegen de maatschappijen van schepen die nog steeds op Cubaan se havens varen. Dit programma zal niet aandringen op overhaaste daden tegen een maatschappij. Als er al sprake van actie is dan zal dit gebeuren wanneer duidelijk vaststaat dat een bepaalde scheepvaartmaatschap pij verantwoordelijk is, aldus de woord voerder. Hij voegde daaraan toe niet te kunnen, zeggen wat in deze (de H.A.L.) kwestie zal gebeuren. STEMMING SLECHT IN NICE EN MARSEILLE Ruim 13.000 toeristen zijn in de Franse steden Nice en Marseille „gestrand" als gevolg van een sta king onder de Franse zeelieden. De stemming onder de toeristen, die hun plannen om hun vakantie op Corsica of in Noord-Afrika door te brengen door de staking in de opgaan, is bijzonder rook zagen slecht. De politie in Nice moest gisteren tussen beide komen toen een woedende menigte gestrande reizigers een stakende zeeman te lijf wilde gaan, die bezig was pam fletten uit te delen. De politie moest zelfs een cordon leggen rondom de sta ker om hem te beschermen tegen de opdringende menigte, die bij de haven rondhing in de hoop iets te weten te komen over de eerstvolgende afvaart van hun schip. Ook in Marseille moest de politie enkele malen handelend optreden. De haven van Marseille lijkt wel een openluchtslaap zaal. Honderden mensen, brengen er Donderdagnacht is bij een middelbrand in een woning op de derde etage aan de Prinsengracht in Amsterdam de 65-ja- rige K. Muntejewerf om het leven geko men. Van de derde verdieping, waarin het pension gevestigd was van mevrouw W. G. van Eek, brandde het voorstuk geheel uit. Ook de daarbovengelegen zolders werden door het vuur verwoest. De benedenetages liepen ernstige vuur- en waterschade op. De brand ontstond omstreeks kwart voor drie. Aangenomen wordt dat hij is ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel op de pension kamer van de heer Muntjewerf. Deze kon zich niet meer bijtijds in veiligheid stellen. Zijn stoffelijk overschot kon pas toen de brand was geblust, omstreeks tien over vier, worden geborgen. De 23-jarige mevrouw E. van Kraai- Zantvoort, die een kamer op de derde verdieping aan de achterzijde van het huis bewoonde, liet zich in'een poging voor het vuur te vluchten, uit het raam van de tweede etage op de tien meter la ger gelegen binnenplaats vallen. Zij kwam echter zo ongelukkig terecht dat ze met beenwonden en in bewusteloze toestand in het Wilhelminagasthuis ter verpleging moest worden opgenomen. gewikkeld in dekens en badhanddoeken de nacht door. De stemming onder hen werd er gisteren niet beter op, toen de stakers aankondigden dat zij niet zou den toestaan, dat extra schepen in de vaart worden gebracht om de achter stand in het vervoer van passagiers in te lopen. Bij de passagekantoren stonden gisteren lange rijen mensen, die hun reeds betaalde passagegeld wilden terug hebben. De Franse zeelieden staken reeds enkele dagen voor hogere lonen en betere se cundaire arbeidsvoorwaarden. Zij hebben tot dusver de voorstellen van de reders verworpen. Dr. Ward heeft getracht zich te ont trekken aan het oordeel van zijn aardse rechters door het innemen van te veel slaapmiddelen. Dat voegt een naargeestig accent toe aan deze onver kwikkelijke zaak, die al zoveel tongen, pennen en camera's in beweging en be roering heeft gebracht. Onverkwikke lijk is de zaak inderdaad, een combi natie van spionage, prostitutie en po ging tot zelfmoord. En dat alles in een milieu, waarmee leidinggevende kringen in het Verenigd Kroninkrijk contacten onderhielden. Uit bepaalde commentaren rond deze affaire kan men hier en daar de opvatting afleiden als zou deze zaak Profumo-Keeler-Ward het klinkklare be wijs er voor zijn. dat onze eeuw totaal verdorven is. Deze opvatting is, naar het ons voorkomt, eenzijdig. vm misverstanden te voorkomen: wij hebben geen behoefte om het onze toe te voegen tot de verdediging van de heer Ward, we hebben evenmin nei ging op te treden ten gunste van me juffrouw Keeler. We geloven, dat er de laatste tijd te veel eer aan beiden is be steed, een gevolg van de relatie met oud minister Profumo, een gevolg vooral van de opvallende nieuwsgierigheid naar misdrijven, waarin sexuele verhoudingen een rol spelen. En als dan deze misdrij ven zich afspelen in wat dan gemeen lijk wordt genoemd „de hogere kringen" is het helemaal smul len geblazen. Het is een vreemd menselijk trekje: hoofdschud dend en met ontzetting in de stem spre ken over een zaak als deze, maar tege lijkertijd met een eigenaardige gretig heid er alles over nalezen. Zo viel ons deze week op, dat er nogal wat Neder landers op de hoogte zijn van de meer dan uitgebreide en van details voorziene rechtbankverslagen in sommige Engelse boulevardbladen. Men leest die blijkbaar. Daarover echter niet: het gaat ons dit maal om de hier en daar wel gehoorde opvatting als zou de Keeleraffaire er een sport bewijs voor zijn, dat onze tijd een dieptepunt van de beschaving mee maakt. Men vergeet, dat figuren als Ward en miss Keeler zo oud zijn als de mensheid zelf. En even oud zijn hun re laties met kringen, die men als regel dergelijke contacten niet toedenkt omdat zij „in hoogheid zijn gezeten". Die hoog heid maakt dezulken overigens niet tot andere wezens. Zij zijn als iedereen: de een geneigd tot de dingen des geestes, de ander bereid de zwakheid des vleses nader te onderzoeken. Zo is de mens eenmaal. Daarom zijn schandalen als de ze Profumo-nasleep er in alle tijden ge weest, al zijn ze pas in de vorige eeuw in het centrum van de publieke belang stelling gekomen. De drukpers is daar van mede de oorzaak. Zo was in hetzelf de Engeland, waar men zich nu bezig houdt met Ward c.s., de toenmalige prins van Wales betrokken in een ver velend echtscheidingsproces. De bedro gen echtgenoot noemde als de verleiders van zijn vrouw twee vrienden van de prins, alsmede „anderen". Wie met die „anderen" werd bedoeld, begreep heel Engeland: de prins was een vast bezoe ker van het ontrouwe vrouwtje. Tijdens een openbaar proces werd de prins als getuige verhoord, een pijnlijke zaak, maar hij kwam er vrijwel zonder kleer scheuren af. Zijn toch al niet zo goede reputatie had echter een knak gekregen. De Keeler van de vorige eeuw op het vasteland was Lola Montez, een avon tuurlijke vrouw die Lodewijk I van Beie ren in haar macht kreeg. Het kostte de oude koning ten slotte zijn kroon. Ook in Frankrijk zijn er vele malen geëmo tioneerde processen gevoerd, waaruit ministers allerminst brandschoon te voorschijn kwamen. Neen, de zaak-Ward is een allesbehalve frisse bedoening, maar men moet haar niet voorstellen als uitsluitend tot onze tijd behorend. e schijnwerpers staan nog altijd op de hoofdfiguren van dit proces ge richt. Het ziekteproces van Ward wordt zelfs via een communiqué van het zie kenhuis aan de buitenwereld doorgege ven. Maar het is een opgeschroefde be langstelling en vermoedelijk zal er bin nen niet al te lange tijd geen aandacht meer aan worden geschonken. Er is nu al met rotte eieren naar de Keeler- juffrouw gegooid, terwijl enkele weken geleden de menigte haar aangaapte als een wereldwonder. Eigenlijk zijn het heel trieste mensen, Ward en zijn meisjes. De wanhoopsdaad van Ward onder streept hoe het met hem gesteld was: een slappe man in een schijnwereld van geld en sexe, die de consequenties van dit lege leven niet aandurfde. Hij nam te veel slaapmiddelen. WWmWWUWWVUWMIUWWUVUVUVMMIUIAMVUW Een foto, die weinig verduidelijking behoeft: enkele van de ongeveer 16.00 krotwoningen in Zeeland, één die zelfs met' palen gestut moet worden. (Foto P.Z.C.) Volgens een ruwe schatting kan ongeveer éénvijfde deel van de cir ca 80.000 huizen tellende Zeeuwse woningvoorraad als krotten aange merkt worden, een deel ook, dat binnen tien jaar zou moeten ver dwijnen en vervangen zou moeten worden door nieuwe woningen. Tot deze voorzichtige raming is ir. L. D. Huisman, de hoofdingenieur-di recteur van de directie Zeeland van de volkshuisvesting en bouw nijverheid, gekomen naar aanlei ding van een ingesteld kwaliteits onderzoek naar de Zeeuwse wonin gen. Hoewel ir. Huisman nog niet beschikt over de gegevens voor ge heel Zeeland, heeft hij zich niette min een bepaald beeld kunnen vor men met de cijfers van de Wal- eherse gemeenten, die nagenoeg compleet zijn en die geleerd heb ben, dat rond twintig procent van de woningvoorraad binnen tien jaar zou moeten verdwijnen. Op grond daarvan heeft de Zeeuwse hoofdingenieur-directeur aangeno men, dat het Zeeuwse beeld zal komen te liggen in de orde van grootte van het Walcherse. Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft dit kwaliteitsonderzoek gevoerd in samenwerking met de Zeeuwse gemeenten. Het „ruwe beeld" van de woningkwaliteit op Walcheren is vr(j gevarieerd: er zijn gemeenten, waar rond 50 procent van de woningvoor raad als krotten aangemerkt kan worden, terwijl in andere gemeenten hoogstens twee procent daarvoor in aanmerking zou komen. Ook in an dere delen van Zeeland zijn derge lijke percentages opgetekend. Over het algemeen zijn er veel krotten te vinden in oudere gemeenten, terwijl ook talrijke dijkwoningen als zoda- nik aangemerkt kunnen worden. Pro centueel vallen de zwaarste klappen bij het „krottenfront" op het platte land, zo deelde ir. Huisman mee. Dat blijkt onder meer uit twee voorname „instrumenten", die voor de Zeeuwse directie het totaalbeeld moeten vormen: kwaliteitskaarten en adressenlijsten. De twee categorieën woningen (slecht en goed) moeten door de gemeenten in kleur op de kwaliteitskaarten worden aangegeven, zodat de directie Zeeland (en uiteraard ook de gemeenten zelf) op gemakkelijke wijze een inzicht kan krijgen in sanerings-, reconstructieplan nen enz. Hoe is dit onderzoek nu gevoerd Elke gemeente heeft van de Zeeuwse directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid een handleiding ont vangen voor het onderzoek, dat een globaal beeld zou moeten opleveren. Vanzelfsprekend had men gaarne een volledig beeld van het huidige wo ningbestand in Zeeland verkregen, maar een dergelijk diepgaand onder zoek kon met het oog op de be schikbare tijd en vooral de beperkte mankracht niet ingesteld worden. Toch zal dit onderzoek voor het doel, dat voor ogen gesteld is: een inzicht te krijgen in aantal en ligging van de wo ningen, die vervangen moeten worden omdat ze onherstelbaar zijn, een voldoen de duidelijk aanvangsbeeld verkregen worden, aldus verwacht de heer Huis man. Op basis daarvan kunnen geleide lijk meer verfijnde onderzoekingen wor den verricht, die gericht zijn op een in fasen uit te voeren sanering. Bij het opstellen van het kwaliteitssche ma zijn de woningen ingedeeld in de volgende klassen: 1. Crepeergevallen: de in deze categorie op te nemen krotten zijn van derma te slechte kwaliteit, dat onmiddellijke ontruiming vereist is. Soms zijn ze reeds onbewoonbaar verklaard, waar bij er op gewezen is, dat verlenging van de ontruimingstermijn ongewenst is. 2 Zeer slechte woningen: deze catego rie omvat de woningen, die voor di recte onbewoonbaarverklaring in aanmerking' komen. Verbetering van deze woningen is uitgesloten, terwijl ook het aanbrengen van noodzake lijke herstellingen niet meer verant woord is, daar ze zo spoedig moge lijk ontruimd moeten worden. 3. Slechte woningen: deze dienen niet meer te worden verbeterd, aange zien dit economisch niet meer ver antwoord is. Hoogst noodzakelijke herstellingen kunnen nog wel aange bracht worden. Na afloop van een termijn van ongeveer vijf tot tien jaar kunnen deze huizen nader wor den bezien; dan zal er wellicht on bewoonbaarverklaring moeten vol gen. Matige woningen: deze huizen kun nen in vele gevallen nog aanvaard baar en uit economische overwegin gen verantwoord worden verbeterd. Goede woningen. De directie voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de scheidslijn voor de kwaliteitsbeoordeling getrokken tus- eventueel nog een onderverdeling ge maakt kan worden, waar een sanering aangepakt moet worden. De vraag of een woning tot de categorie: crepeerge vallen, zeer slechte of slechte woningen, dan wel tot de categorie: matige of goede woningen moet worden gerekend kan beantwoord worden aan de hand van een aantal eenvoudige criteria, die betrekking hebben op constructietech- nische, woontechnische en stedebouw- kundige gebreken. Niet aan alle tekortkomingen moet het zelfde gewicht worden toegekend, maar in het algemeen kan worden uitgegaan van basisgebreken. In het algemeen ook kunnen de technische diensten van de gemeenten op deze wijze wel een beeld vormen hoewel ook andere auto riteiten dat kunnen doen en wanneer er twijfelgevallen zijn, is en wordt as sistentie verleend door twee ambtenaren van de directie Zeeland. Daar men hier dus bij de beoordeling met subjectieve inzichten te maken heeft, nemen deze ambtenaren ook in verschillende ge- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Op Schiphol werd vannacht omstreeks twee uur een vliegtuig verwacht met aan boord het eerste (en hopelijk enige) Nederlandse slachtoffer van de aardbe ving uit Skopje. Het is de 20-jarige stu dent Auke Boerema, die voor zover gis teravond bekend met een gebroken arm in een ziekenhuis van Skopje lag, toen de ramp zich voltrok. Gisterochtend is in opdracht van de A. N.W.B. een Havilland „Dove" vliegtuig je van Martin's Air Charter naar Zuid- Slavië vertrokken om de ernstig gewon de Boerema op te halen. Onze landgenoot werd dezer dagen door de A.N.W.B.-equipe 80 km ten zuidoos ten van Skopje in het plaatsje Stip aan getroffen. Naar het schijnt sprong Boe rema tijdens de aardbeving uit een raam van het ziekenhuis en werd daarbij ern stig gewond. Hoe hij in Stip terecht is gekomen is nog niet bekend. Intussen is de weerstoestand in Skopje aanmerkelijk slechter geworden. Don derdag werden tijdens een hevig onweer tal van primitieve tenten vernield waar in overlevenden van de ramp vertoef den en de 80.000 daklozen die zich nog in de stad bevinden keken gisteren be zorgd naar de lucht, daar nog meer re gen voorspeld werd. Vele tenten zijn van dekens en doeken gemaakt en de men sen die donderdag dit laatste onderdak ook zagen verdwijnen pakten gisteren in groten getale hun boeltje bijeen om met vrachtwagens van het leger naar omlig gende plaatsen te vertrekken. In regeringskringen in Zuid-Slavië is gisteren vernomen dat Skopje op de plaats waar het grotendeels werd ver nield, zal worden herbouwd. President Fulbert Joeloe van Kongo- Brazzaville heeft donderdagavond mee gedeeld dat hij een brief van premier Salazar van Portugal heeft ontvangen, waarin deze belooft voor het einde van het jaar verkiezingen in Angola te laten houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1