KLANKBORD STREVEN NAAR EVENWICHT OP WONINGMARKT IN 1970 Komkommers worden massaal doorgedraaid Ook prioriteit voor verbetering positie agrarische bevolking Tweede Kamer besprak regeringsverklaring Rus en Amerikaan samen delen NIEUWE VERKEERSWET GEVING TRAM VERLIEST ALLE VOORRANG aan Duitsland overgedragen Drostambt Tudderen REGERINGSVERKLARING Tweemaal J. K Op vier veilingen 350.000 stuks Geen koper Man gered na 5 dagen onder puin in Skopje Augurken Prins moet rusten na val op boot Zelfbeschikking voor bevolking Portugees Afrika M" ONTWERP-BELINFANTE Getrokken strepen op wegdek krijgen rechtskracht Ward gedeeltelijk schuldig bevonden H° Diensttijd korter Kinderbijslag Europees college Huurverhoging Belastingdruk Uitgaven Geen eigen geluid Indonesië Economie Taakverdeling Vertrouwen DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE VLIEGENMEPPER. John Mallet, een propagandist van de Britse Conser vatieve Partij, is door een rechter in Wo kingham in, zij het voorwaardelijke, vrij heid gesteld, hoewel hij had toegegeven de plaatselijke penningmeester van de partij, David Gillman, te hebben willen mishandelen. Zijn wapen was een vlie genmepper geweest. ANTIEK UUR. De 34-jarige Ameri kaanse mevrouw J .M. heeft een uur op gesloten gezeten in een antiekwinkel aan de Denneweg in Den Haag. De eige nares van de zaak, die de klant niet had gezien, sloot de winkeldeur en ging met haar kinderen naar het strand. De Amerikaanse dame probeerde eerst aan alle kanten om uit de winkel te ko men. Toen dat niet lukte, nam ze haar toevlucht tot de telefoon. Het woord „politie", nogal een internationaal woord, kon ze ontcijferen in de telefoon gids en ze belde het nummer. De politie kwam, maar kon haar toch niet helpen. Er bleek een slotemaker aan te pas te moeten komen. Om zeven uur gisteravond heeft land drost H. M. J. Dassen het drostambt Tudderen officieel overgedragen aan de Duitse bondsrepubliek. Dit drostambt omvat het grenscorrectiegebied Zelf kant, een zeven kerkdorpen omvatten de agglomeratie van bijna 42 kni2 met 6500 inwoners ten oosten van Sittard. De belangstelling voor dit historische gebeuren was gering. Slechts een hand jevol, meest jonge inwoners van Tud deren, toonde interesse. De overdracht had plaats in het on aanzienlijke raadhuis van Tudderen en wel in 'de meest representatieve ka mer in dit oude gebouw: in de kamer van de landdrost. Hij en de Oberkreis- direktor, dr. A. Kohlschutter van de kreis Geilenkirchen-Hensberg, tekenden daar de bescheiden betrekking hebbend op de overname door de Duitse instan tie van de inventaris van de burgerlijke stand, van het bevolkingsregister, van het kadaster, van de legesadministratie van het drostambt en van de kas, die nog een bedrag bevatte van 10.427,59. Het plaatsen van de handtekeningen door de beide plaaiselijke gezagsdra gers werd afgewisseld met toespraken. Advertentie Ket Wereldgebeuren ENGELAND HEEFT NOG WEL BELANGSTELLING Meer dan 350.000 komkommers zijn gisteren alleen al op vier vei lingen, die van Loosduinen, Delft, Pijnacker en Kwintsheul, doorge draaid. Loosduinen meldde een aanvoer van 180.000 gewone komkommers, waarvan er honderdduizend doordraaiden. De rest werd gered doordat er grote vraag was uit Engeland. De 27 ton kromme en stekkomkommers draaiden geheel door. In Pijnacker draaide van de aanvoer van 150.000 stuks de helft door. De rest ging naar Engeland en het binnenland, tegen prijzen die net iets boven de minimum prijs lagen. Kwintsheul, de centrale komkommerveiling voor het Westland, had voor deze veiling vrjj hoge aanvoer van 145.000 stuks. Zestig procent draai de door, de rest ging voor weinig meer dan de minimumprijs naar Engeland en het binnenland. Delft kreeg 180.000 staand-glaskom- kommers aan, waarvan veertig procent doordraaide. De rest ging voor een groot deel naar Engeland, voor een klein deel naar Zweden. Engeland be steedde nog tot negentien cent, Zweden tot elf of twaalf cent per stuk. De 28.000 platglas-komkommers draaide voor 90 tot 95 cent door, de 190.000 kilo kromme komkommers voor honderd procent. Van de aanvoer van kaskomkommers op de streekveiling te Venlo, groot 150.000 stuks, zijn er gisteren 120.000 doorgedraaid, omdat ze voor de mi nimumprijs van tien cent nog geen koper konden vinden. Ook op de stadsveiling werden tienduizenden komkommers doorgedraaid. De aanvoer van augurken, groot 350.000 kilogram, kon nog geheel worden afge zet dank zij de belangstelling van de Nederlandse conservenindustrie die bij de huidige lage prijzen voorraden in koopt. De augurkenoogst neemt echter snel in omvang toe. Binnenkort kunnen te Ven lo aanvoeren van een miljoen kilogram per dag worden verwacht. Gisteren, vijf dagen na de aardbeving, die de Zuidsiavische stad Skopje ver woest heeft, is een man, Bogdan Mar- kovich genaamd, uit het puin bevrijd. Zijn toestand is volgens de artsen vrij ernstig. Markovich is per vliegtuig naar Belgrado vervoerd. Tot dusver zijn 840 doden geborgen. Alle maatregelen zijn genomen om epi demieën te voorkomen. Gisteren hebben vliegtuigen Skopje besproeid met een vloeistof tegen muskieten en vliegen. Van dinsdagmiddag tot gisterochtend zijn in Skopje veertien aardschokken waargenomen. Sinds de zware aardbe ving die vorige week vrijdag de hoofd plaats van Macedonië grotendeels in puin legde, zijn in dat gebied 170 aard schokken geregistreerd. Nederlandse komkommers brachten dinsdag op de groothandelsmarkten van Dusseldorp, Essen, Frankfort, Keulen en Hamburg nog tussen de 30 en 55 pfennig per stuk op, Duitse komkommers tussen 25 en 45 pfen nig. Volgens het produktschap voor groenten en fruit is de waarde van deze cijfers als vergelijkingsmateriaal echter maar be trekkelijk, omdat afspraken over sorte ring van buitenlandse komkommers nog ontbreken. Duitsland geeft nu incidenteel wat in voervergunningen voor augurken, die in Nederland op contract voor de Duitse industrie geteeld zijn. Ook enige invoer van komkommers ten behoeve van de Duitse industrie wordt toegelaten. Maar het wachten is toch nog steeds op het Duitse antwoord op het Nederlandse voorstel tot het garanderen van mini mumprijzen voor komkommers. Prins Bernhard is in Porto Ercole, waar het koninklijk gezin met vakantie ver blijft, bij het opstappen op zijn motor boot gevallen, waarbij hij in niet ernsti ge mate zijn rug heeft bezeerd. Een onderzoek heeft geen verrassingen opgeleverd en aan de prins is alleen veertien dagen rust voorgeschreven. Het voorgenomen bezoek aan de wereld jamboree, die in augustus in Maraton wordt gehouden, zal evenwel niet kun nen doorgaan. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft gisteren de Afrikaans-Aziatische resolutie goedge keurd, waarin Portugal wordt verzocht, onverwijld het recht van de bevolking van de Portugese gebieden in Afrika op zelfbeschikking en onafhankelijkheid te erkennen en met spoed andere maat regelen tot dekolonisatie te treffen, waaronder het staken van alle onder drukking en het verlenen van onvoor waardelijke politieke amnestie. Vóór de resolutie stemden Brazilië, Gha na, Marokko, Nationalistisch-China, Noorwegen, de Philippijnen, de Sowjet- Unie en Venezuela- De Verenigde Sta ten, Frankrijk en Groot-Brittannië ont hielden zich van stemming. Er waren geen tegenstemmers. In de resolutie wordt voorts alle landen verzocht alles in het werk te stellen „om de verkoop en de levering van wapens en militaire uitrusting aan de Portugese regering te verhinderen". Een Amerikaanse en een Russische na tuurkundige, Edwin M. McMillan en Wladimir I. Veksler, zijn gezamenlijk onderscheiden met de prijs „Het atoom voor de vrede". Zij krijgen elk een gou den medaille, maar moeten het geld, 75.000 dollar, delen. „Het atoom voor de vrede" is een Ame rikaanse prijs, die in 1955 met steun van het Ford-fonds werd ingesteld in ant woord op een verklaring van president Eisenhower over de noodzaak om het vreedzaam atoomonderzoek te stimule ren. De prijs wordt nu voor de zesde keer uitgereikt. McMillan, die directeur is van het labo ratorium voor radiatie van de universi teit van Californië en Veksler, die een instituut voor kernonderzoek in Moskou leidt, krijgen de prijs voor hun onafhan kelijk werk ten gunste van de theorie betreffende de synchrotrons. Zij lever den dit werk goeddeels twintig jaren ge leden. (Van een onzer verslaggevers) De tram verliest alle voorrang! Dit is een van de belangrijkste fei telijke wijzigingen, die in de Ne derlandse verkeersregels zullen worden aangebracht, indien het ontwerp-wegenverkeersreglement van professor Belinfante kracht van wet krijgt, zo vernemen wij. Een tweede belangrijk punt is, dat de getrokken strepen op het wegdek rechts kracht krijgen zoals in vele andere lan den van Europa reeds het geval was en ten slotte zal het gebruik van de richtingaanwijzer bij het inhalen ver plicht worden gesteld. Dat deze twee laatste punten onder meer in het ontwerp zouden voorkomen was reeds lang bekend: tijdens de toch al wat ongebruikelijke gang van zaken bij het tot stand komen van het ont werp er is namelijk tijdens de voor bereiding vrij veel over bekendgemaakt zijn zij door professor Belinfante her haaldelijk in het openbaar als voorbeel den genoemd van een Europese harmo nisatie van verkeersregels, die hij na streefde. Dat de tram zijn tot nu abso luut voorrangsrecht zou verliezen is echter bepaald wel een verrassing. Slechts Amsterdam, Den Haag en Rotterdam kennen nog de stads tram. Het opheffen van de voorrang voor de tram is echter van veel ver strekkender betekenis, dan alleen voor de naaste omgeving van deze steden. Het zijn namelijk juist ter plaatse onbekende weggebruikers, die vaak worden verrast door volko men onverwachte kruisingen met en afbuigingen van de tram. Een zegsman van de A.N.W.B. die overigens niet kon bevestigen, of de op heffing van het voorrangsrecht van de tram inderdaad in het ontwerp-Belinfan- te is opgenomen verklaarde: „Als dit zo is, kunnen wij het alleen maar toe juichen. Gezien de huidige constructie van de trams heeft het allang geen zin meer, de vaak gevaarlijke voorrang van de tram te handhaven, zeker niet bij het afbuigen..." Misbruik knipperlicht Eerder reeds hebben de verkeersbor den zich uitgesproken over andere pun ten van het ontwerp: de wens om de getrokken lijn op het wegdek rechts kracht te geven, leefde al véle jaren. Die wens gaat nu dus in vervulling. Met het „knipperen" bij inhalen is men min der gelukkig: gevreesd wordt, dat dit zal leiden tot toestanden, die in het bui tenland al zijn gesignaleerd, namelijk dat men uitsluitend op het eigen knip perlicht gaat vertrouwen en steeds min der de achteruitkijkspiegel gebruikt. Tweemaal J.K. is gelijk aan een eeuw vooruitgang". Dat is de leus van Braziliès ex-president Joscelino Kubit- schek, de man van wie het plan af komstig was om midden in de wilder nis van het Braziliaanse binnenland een nieuwe hoofdstad te bouwen. Die stad, Brasilia is er gekomen. Maar van het plan van Kubitschek, die nu als senator nog steeds een grote politieke rol speelt, is weinig overgebleven, evenmin als van de ideeën, welke Niemeyer, de architect van Brasilia aan zijn ontwerp verbon den had. Niemeyer zag het toekomstige Brasilia indertijd als een stad zonder klasse verschil; hij had er een socialis tisch experiment mee op het oog. Dat er overal lucratieve gelegenheden zouden verschijnen om miljonairs te vangen, was nooit zijn bedoeling geweest. Kubitschek is minder teleurgesteld. Hij is een optimist en hij deelt de mening van sommige van zijn landgenoten niet, die zeggen dat Brasilia een misluk king is Dat talloze gebouwen in de nieuwe hoofdstad nog steeds leeg staan, dat de meeste regeringsdepartementen in Rio de Janeiro zijn gebleven en dat president Goulart liever aan de zee woont dan in het afgelegen binnenland, deert Kubitschek niet in het minst. In een geSprek met de hoofdredacteur van het Parijse blad Le Monde, die een reis naar Brazilië heeft gemaakt, zei de vroegere president, dat hij geen spijt heeft van zijn veel bekritiseerde plan en hij is ervan overtuigd, dat ge noeg Brazilianen hem zullen volgen, wanneer hij weer president wordt en naar zijn eigen hoofdstad trekt. Want Kubitschek is druk bezig met de voor bereiding van zijn verkiezingscampagne. Vandaar die nieuwe leus: „Tweemaal J. K. is een eeuw vooruitgang", die is afgeleid van het motto uit zijn eerste ambtstermijn: „Vijf jaar Kubitschek staat gelijk met vijftig jaar vooruit gang", een uitspraak waarin ongetwij feld veel waarheid schuilt. aar op het ogenblik heeft Kubit schek het niet voor het zeggen. Goulart is de president van vandaag en dat is duidelijk te merken. Goulart is als politicus moeilijk in een vakje te plaatsen. Hij heeft echter duidelijk linkse ideeën en maakt soms een zwakke in druk, zoals hij zich door links en rechts heen en weer laat drijven. Vooral zijn zwager Brizola, een fel- linkse bewonderaar van Moskou en een beruchte agitator heeft, naar het schijnt, grote invloed op Goulart. Het optreden van Brizola heeft al heel wat crises binnen de regering tot gevolg gehad en zijn gestook heeft ook de verhouding met de Verenigde Staten meer kwaad dan goed gedaan. In juni heeft Goulart een nieuwe re gering gevormd, nadat de vorige door interne strubbelingen uit elkaar was ge worpen. wat voor een deel natuurlijk weer aan Brizola te wijten was. Met de nieuwe regering lijkt het echter al weer dezelfde kant op te gaan. Hoe wel Goulart bij de samenstelling streef de naar een kabinet op zo breed moge lijke basis met een zo groot mogelijke steun in het parlement, is door de vele weigeringen en bedankjes van dit voor nemen weinig terecht gekomen. Het ge volg is, dat het kabinet-Goulart gevaar lijk ver naar links overhelt met alle wankele gevolgen van dien. Om toch "een beetje evenwicht te schep pen zocht en vond Goulart daarbij een uiterst conservatieve minister van fi nanciën: de vroegere gouverneur van Sao Paulo, Carvalho Pinto. Pinto komt uit een oud Portugees ge slacht en zijn naam is een begrip in de zakenwereld van Sao Paulo. Zijn tegenpool binnen de regering is de nieu we minister van buitenlandse zaken, Evandro Lins e Silva, die officieel tot geen enkele politieke groepering be hoort, maar die niet verbergt, dat zijn sympathie naar Moskou uitgaat en dat hij van de Verenigde Staten maar heel weinig moet hebben. oewel het Braziliaanse kabinet al leen qua samenstelling dus reeds genoeg stof voor conflicten bevat, kan men niet zeggen, dat het de Braziliaan se politieke structuur niet weerspiegelt. Integendeel, het politieke stelsel in Bra zilië is ingewikkelder dan in welk an der Zuidamerikaans land ook, Argen tinië wellicht uitgezonderd. De partijen hebben er weinig werkelijke invloed. De parlementsleden hebben meer rekening te houden met de politieke pressie-groe pen in het district, dat zij vertegenwoor digen dan met de wil van de partij, die zij aanhangen. Daarbij wisselt het politieke patroon van staat tot staat, waar de gouver neurs een grote macht bezitten, zich vaak met succes tegen de bepalingen van de regering in Rio verzetten. Een van de invloedrijkste gouverneurs is die van Rio de Janeiro, Lacerda, een strijdbare anti-communist. Lacerda heeft weinig waardering voor het beleid van de regering-Goulart. Hij vreest dat de communisten nog verder zullen door dringen in het bestuursapparaat, de vakverenigingen en andere instellingen, wanneer Goulart doorgaat hen zoveel vrijheid te geven. Lacerda staat ook heel sceptisch tegen over het werk van minister Celso Fur- tado, die speciaal belast is met de zorg voor het noordoostelijk deel van het land, waar de eeuwenlang heersende feodale toestanden, een ontevreden boe renbevolking dicht bij het communisme hebben gebracht. Minister Furtado tracht met zijn dienst een hervormingsplan uit te voeren, waarbij het zwaartepunt ligt op de verdeling van grootgrondbezit onder de behoeftige bevolking. Hij heeft daar voor de medewerking nodig van de grote hacienda-bezitters, maar onder de ze categorie hereboeren is de animo om mee te helpen niet groot. Slechts een klein aantal van hen, heeft, geschrokken door de gewelddaden van Castroistische rebellen, land afgestaan. Gouverneur Lacerda moet van die land- verdeling niet veel hebben. Hij noemt haar even communistisch als de activi teiten van de illegale boerenbonden en hij is al even gekant tegen de natio nalisering van nutsbedrijven, die in bui tenlandse handen zijn, een der voor naamste punten op het programma van de regering-Goulart. Lacerda ziet meer in het voorstel van de zeer kundige ex-minister van finan ciën, Santiogo Dantas, die de bedrijven van hun Amerikaanse eigenaars wil ko pen. Daar voelde Brizola toen echter niets voor en dusging het niet door. De jury heeft de Britse osteopaat Stephen Ward gisteren in het proces voor de Old Bailey op twee punten van de vijf punten tellende aanklacht schul dig verklaard aan souteneurschap. Het betreft de eerste twee punten: bet tussen 1 juni 1961 en 31 augustus 1962, geheel of gedeeltelijk leven van uit pros titutie verkregen inkomsten en hetzeflde voor wat betreft de periode tussen 1 september en 31 december 1962. In deze perioden leefde hij samen met Christine Keeler en Marilyn Rice-Davies. De president van de rechtbank heeft meegedeeld, dat er pas uitspraak zal worden gedaan, als Stephen Ward „fy siek" in staat is in de rechtszaal te ver schijnen. Ward moest gistermorgen in een Londens ziekenhuis worden opgeno men nadat hij een te grote hoeveelheid slaapmiddelen had ingenomen. De advocaat van Ward heeft inmiddels laten weten, dat hij beroep zal aanteke nen. JUSCELINO KUBITSCHEK ...gelijk aan eeuw vooruitgang... Het kabinet acht de leniging van de woningnood in ons land een zaak van rechtvaardigheid en maatschappelijke solidariteit. Bij concretisering van diverse andere onderdelen van het regeringsbe leid zal bij voorrang rekening moeten worden gehouden met de implicaties hiervan op de woningvoorziening. In de komende vier jaar zal een evenredige bijdrage moeten worden geleverd om in 1970 een bevredigend evenwicht op de woningmarkt te kunnen bereiken. Zo nodig moet hiervoor verzwaring van lasten worden aanvaard, aldus de minister-president mr. Marijnen in de gisteren afgelegde regeringsverklaring. Voor 1964 heeft het kabinet het woning- bouwprogramma bepaald op 90.000 wo ningen, waarvan 45.000 woningwetwo ningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 ongesubsidieerde woningen. Indien de bouw van meer dan 90.000 woningen mogelijk blijkt te zijn, zullen de eerst volgende 5000 woningen worden toege wezen aan de ongesubsidieerde sector. Wat de defensie aangaat deelde mr. Ma- rijnen o.a. mee dat, nu de proefneming met een nieuw aanvullingssysteem is geslaagd, dit systeem geleidelijk bij de Koninklijke Landmacht zal worden in gevoerd bij die eenheden, waarbij dit mogelijk is. Dit zal tot gevolg hebben dat voor de dienstplichtigen, ingedeeld bij de parate eenheden, de werkelijke diensttijd met een of twee maanden kan worden bekort. De bewindsman kwam er rond voor uit dat de sociaal-economische toe stand van de landbouw de regering met zorg vervult. Zij heeft daarom besloten een hoge prioriteit toe te kennen aan maatregelen ter verbete ring van de huidige situatie. Voor wat het markt- en prijsbeleid be treft zal de regering zowel binnen het kader van het E.E.G.-Iandbouwbeleid als in het nationale beleid - er naar stre ven een redelijke bestaansmogelijkheid voor de sociaal-economisch verantwoor de bedrijven te waarborgen. De regering zal de verdere uitbouw van een op ge zonde economische beginselen gebaseerd Europees landbouwbeleid zoveel moge lijk bevorderen. Het beleid betreffende de cultuur-tech nische werken zal versterkt worden voortgezet. In streken, waar ook ont wikkeling van niet-agrarische aard aan de orde is, zal de ruilverkaveling meer nog dan tot dusverre mede deze andere belangen gaan dienen. De regering is voornemens om, met in achtneming van de daarvoor beschikba re mogelijkheden de regelingen van de kinderbijslag voor de loontrekkenden en voor de zelfstandigen dichter bij elkaar te brengen. Daarmee zai een begin worden ge maakt door op korte termijn de in diening te bevorderen van een wets ontwerp, waarbij zal worden voorge steld om de in de algemene kinder bijslagwet voorkomende inkomens grens van 14.000 gulden boven wel ke zelfstandigen niet voor kinderbij slag in aanmerking komen, te doen vervallen. Het ligt in het voornemen uit de minis terraad een vast college voor Europese aangelegenheden te vormen. Op het ter rein van de internationale betrekkingen zou het kabinet het door het vorige ka binet gevoerde beleid voortzetten. Veel begrip heeft de regering, zo verklaarde mr. Marijnen, voor de problematiek der ontwikkelingslanden. Wezenlijke hulp die een gebiedende eis is kan alleen bij rui me internationale deelneming worden bereikt. Van Nederlandse zijde zal deze met alle kracht worden bevorderd. De minister liet er geen twijfel aan dat ook in de komende regeringsperiode huurverhogingen onvermijdelijk zijn. Zo nodig zal, met het oog op de redelijke voorziening in de woningbehoefte, de met de huurverhoging gepaard gaande subsidieverlaging matiging dienen te ondergaan. Mr. Marijnen noemde het een beleids vraag in welke mate de aanwas van de rijksmiddelen moet worden aangewend voor uitgavenvergroting dan wel voor verlaging van belastingtarieven. Daarbij noemde hij het van wezenlijke betekenis dat bij ongewijzigde tarieven de pro gressiefactor in ons belastingstelsel de belastingdruk, dat wil zeggen de ver houding van de totale belastingop brengst tot het nationale produkt, bij voortduring doet toenemen. Indien budgettaire en sociaal-econo mische overwegingen zich daartegen niet verzetten, zal de regering haar streven niet alleen richten op neutra lisering van de progressiefactor, doch tevens op een verdergaande verla ging van de belastingdruk. In het verloop van zijn rede vestigde mr. Marijnen er de aandacht op dat optrek king van de A.O.W.-uitkeringen tot een sociaal minimum een voorname plaats inneemt in het regeringsbeleid. Na het uitbrengen van het advies van de Soci aal-Economische Raad over de definitie ve vorm van de oudedagsvoorziening zal de regering zich op korte termijn daar op beraden en de indiening bevorderen van voorstellen om haar beslissing ten aanzien van het algemeen ouderdoms pensioen en de daaruit voortvloeiende consequenties voor het weduwen-pensi oen te effectueren. De regering streeft ernaar in de komen de periode tot invoering te geraken van de bij de Tweede Kamer aanhangige re geling inzake een arbeidsongeschikt heidsverzekering voor loontrekkenden. In het kader van het te voeren sociaal zekerheidsbeleid op langere termijn blijft het streven gericht op de totstand koming van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's, waarom trent in de loop van 1962 advies is ge vraagd aan de S.E.R. (Vervolg van pag. 1 driessen schreef in het tijdschrift van de C.-H.U., dat de overheidstaken zo belangrijk zijn, dat belastingverlaging onmogelijk is. De liberalen zouden be lastingverlaging willen laten voorgaan. Voelt prof. Andriessen zich nu wel thuis in het gezelschap, waarin hij terechtge komen is? Prof. Vondeling wilde weten wat voor de naaste toekomst de schattingen zijn van de uitgaven voor defensie. Hoeveel zal minister Van Aartsen nodig hebben voor verkeer en waterstaat? Minister Bogaers stond niet lang geleden als kamerlid zeer aarzelend tegenover huur verhoging. Denkt hij daarover plotse ling heel anders? De P.v.d.A.-afgevaardigde drong aan op het nemen van beslissingen betref fende de woningbouw, opdat de woning nood spoedig zijn oplossing vindt. Hij pleitte ook voor de optrekking van de A.O.W. met gedeeltelijke financiering uit de algemene middelen. Dat is de beste wijze van belastingverlaging en van herverdeling van het nationale inkomen, die ook minister Andriessen voorstaat. Voorts informeerde hij voor welke dienstplichtigen faciliteiten verleend zul len worden en of nog gedacht wordt aan een minister voor Europese zaken. Waarom wordt geen onderzoek inge steld naar speculatieve prijsvorming? Wat het tweede televisienet aangaat betreurde de heer Vondeling, dat de regering geen eigen geluid laat ho ren. Er komt een pacificatiecommis sie, maar zal de regering de uit spraak van deze commissie eerbiedi gen? Ten slotte verklaarde prof. Vondeling zich getroffen door de bezetting van het departement van verkeer en waterstaat door mr. Van Aartsen, die men op volks huisvesting niet meer terugwilde. Eist verkeer en waterstaat minder dan volks huisvesting? Enige twijfel bekroop prof. Vondeling of mr. Bot het departement van o., k. en w. wel aankan. Hij wilde weten hoeveel staatssecretarissen er ko men en aan welke departementen. De samenwerking in Atlantisch verband zal, gezien haar vitaal belang, zowel voor het westen als voor de wereld in haar geheel een hoeksteen blijven van het beleid der regering. Bovendien zal de politiek van de regering ook in honds- genootschappelijk verband, gericht blij ven op internationale maatregelen van regulering en bewapeningsbeperking. De regering hecht er grote waarde aan de onlangs herstelde betrekkingen met Indonesië verder te ontwikkelen aldus mr. Marijnen. Haar beleid te dien aan zien zal zijn gericht op blijvende en we zenlijke verbetering der verstandhou ding. Centraal zou de regering willen stel len de bevordering van 'n zo hoog mo gelijk groeitempo van de economie, zo verklaarde de minister-president toen hij de sociaal-economische pa ragraaf van het regeringsprogram besprak. De regering zal gezien de betekenis die zij hecht aan het be trekken van alle delen van het land in de economische groei het be leid van de regionale industrialisatie krachtig voortzetten. Zij hoopt dat het reeds ingevoerde nieu we systeem van loonvorming zich op gunstige wijze zal ontplooien. Ook blijft de regering het wenselijk achten het op stabilisatie van de prijzen gerichte be leid ten principale voort te zetten. De invoering van de Delta- en Zuiderzee werken zal met voortvarendheid wor den voortgezet. Aan een commissie op hoog niveau zal opdracht worden gegeven advies uit te brengen over de taakverdeling tussen de departementen van maatschappelijk werk, onderwijs, kunsten en wetenschap pen en sociale zaken en volksgezond heid. Daarbij zal de naamgeving van deze departementen worden betrokken. Voorts vertrouwt de regering dat in de komende tijd de herziening der ambte lijke pensioenwetgeving kan worden vol tooid. De pensioenmaatregelen 1963 zul len worden geïncorporeerd in het ont werp der nieuwe pensioenwet, waar omtrent het overleg met de centrales van overheidspersoneel in volle gang is. Op het gebied van het onderwijs zal de regering met kracht streven naar in voering op zo kort mogelijke termijn van de wet op het voortgezet onderwijs, de zogenaamde mammoetwet. Na prof. Vondeling kwamen de andere oppositiepartijen aan het woord. De heer Lankhorst van de P.S.P. had graag ge zien dat van Nederland initiatieven wa ren uitgegaan tot verbetering van de be trekkingen met Indonesië. De medede lingen in de regeringsverklaringen over de defensie achtte hij uiterst vaag. De staatkundig-gereformeerde heer Van Dis kon de grondslag van het kabinet niet aanvaarden, evenmin als van het vorige kabinet en wel omdat er libera len inzitten. Zeer uitvoerig besprak dr. De Kort, de voorzitter van de fractie van de K.V.P. de geschiedenis van de kabinetsforma tie. Als formateur is hij er zeer nauw bij betrokken geweest. Vooral bracht hij hulde aan prof. De Quay en deelde mee, dat hij het kabinet-Marijnen met ver trouwen tegemoet treedt. Ten onrechte heeft men het een kabinet van tegenstel lingen genoemd. Voor de controversiële punten zijn oplossingen gevonden. Mr. Beernink, de voorzitter van de Christeiijk-Historisehe Unie, zag de ver kiezingsuitslag als een duidelijke goed keuring van het beleid van het kabinet- De Quay. De P.v.d.A. heeft als oppositie partij gefaald. Uitgangspunt van het ka binet is weer het voeren van een chris telijke politiek, wat niet uitsluit, dat de confessionele partijen ook wel liberale en socialistische trekken kunnen verto nen. Een beeld wit Tuddern, een half etmaal voor de overdracht. Grote aantallen vrachtauto's, geladen met zuivel, staan geparkeerd bij de melkfabriek. Om 00.00 uur van nacht staan ze „geruisloos" op Duits gebied. De inhoud wordt met behulp van geklopt ijs koel gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3