BONN ANT WOORDDE NOG OP NEDERLANDS VOORSTEL Invoerstop voor fruit is reeds voorbereid KLANKBORD ■iMii SISli Wetenschappelijk speurwerk ten behoeve van de veeteelt Ook maatregel voor aardappelen gevraagd NOG GEEN BESLISSING OVER LANDINGSRECHTEN SINGAPORE Schoonoord te Zeist Brabant wil spoedig oost-westverbinding ELK UITSTEL BEVEILIGING VAN MIDDENBERM ONVERANTWOORD Brazzavil-e-vroep gaat verdwijnen Niet vóór vrijdag Aardappelen T elstar"-model voor Koudekerk A. G. M. BOOST (A.N.W.B.): Proeven mogen niet vertragend werken Studie Streep door straf van Lucky Gordon Niet vertragend COMMENTAREN OP REDE VAN DE GAULLE Het mes in de bureaucratie Bv m REGERING DRINGT AAN OP BESLUIT Britten komen er nader op terug Instituut annex proefhoerderij Methoden Aangehouden Groot opgezet Afvaltanks Maatregelen Concurrentie WOENSDAG 31 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze Haagse redactie). Terwijl gisteren opnieuw op de belangrijkste komkommerveiling van het Westland, namelijk te Loosduinen, grote hoeveelheden kom kommers werden aangevoerd, was in Den Haag nog geen antwoord uit Bonn ontvangen óp het Nederlandse voorstel aan de bondsrepu bliek, de invoerstop voor komkommers en augurken op te heffen, wanneer Nederland een minimumprijs garandeert. Nederland heeft ofschoon Duitsland zich in de procedure aan de spelregels heeft gehouden in Brussel de steun gekregen van de E.E.G.-commissïe, die echter ook niet meer kan doen dan het Nederlandse voorstel on dersteunen. Officieel is het een kwestie tussen Den Haag en Bonn. Intussen heeft maandag de Westduitse minister van landbouw, Schwartz, mede gedeeld, dat reeds voorbereidingen zijn getroffen om, indien nodig, een invoer stop voor bepaalde fruitsoorten te kun nen afkondigen. Welke fruitsoorten dit zullen zijn, is nog niet te voorzien. Wel echter heeft Duitsland te Brussel reeds enige tijd geleden de eerste stap ondernomen om eventueel tot en mini mumprijsregeling te kunnen overgaan. Voor vrijwel alle fruit- en groentesoor ten heeft de bondsrepubliek namelijk te Brussel een zogenaamde intentieverkla- De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor westelijk Noord-Brabant te Breda, mr. K. A. M. Bastiaensen, die tevens wethouder van Breda is, heeft meegedeeld dat een com missie, samengesteld uit vertegenwoor digers van het Brabantse bedrijfsleven, van de Stichting Ontwikkeling Brabant se Industrie (Sobie) en van de Ka mers van Koophandel te Breda en Til burg een actie gaat ondernemen om zo spoedig mogelijk te komen tot een oost- westverbinding in Brabant, die zeer ur gent wordt geacht. Het gaat hier om een nieuwe ver keersweg tussen Korteven, nabij de Brabants-Zeeuwse provinciegrens, en Oirschot bij Eindhoven, die door de om streken van Gilze Rijen en onder Til burg loopt. Bij Oirschot zou de weg moeten aansluiten op de vierbaansweg naar Eindhoven. De Brazzavillegroep, een unie van Franssprekende Afrikaanse landen en Madagascar die drie jaar geleden in Brazzaville werd gevormd, zal verdwij nen. De leiders van deze landen die se dert zaterdag in Cotonou in Dahomey geconfereerd hebben, maakten dit gis teren in een communiqué aan het einde van hun conferentie bekend. Het be sluit is een gevolg op de topconferentie van dertig Afrikaanse landen, die on langs in Addis Abeba werd gehouden en waarop men besloot een organisatie voor Afrikaanse eenheid te stichten. L; vooral jegens ons zelve en laat ik daarom de mogelijkheid niet uitsluitendat het komt omdat het mij niet beschoren is een groot man te zijn, dat ik de bezwaren die hoge posities meebrengen zo duidelijk zie. Dat ik ze zó duide lijk zie, dat ik er troost uit putten kan voor het feit, dat ik niet tot de toonaangevende rakkers be hoor. Ik zit niet eens in het be stuur van deen of dandere vereni ging, ik ben nooit ergens voorzit ter van geweest. De hoogste plaats op de maatschappelijke ladder is die van patrouilleleider bij de pad vinders geweest. Maar dat is al een tijdje geleden, al ben ik die roem nooit vergeten. Ik had een oranje lintje op de mouw en dat is het enige lintje gebleven. Het enige symbool dat mij ooit onder scheiden heeft van alle willekeur- lingen, die de massa vormen. Ik kom op de bezwaren van het groot-zijn door een lijstje, dat ik m een Amerikaanse krant las, het lijstje van de vliegtuigen waar over de heer John F. Kennedy, mister president, de beschikking heeft: tien „kopters, een speciaal- toegeruste Boeiing 707 jet, drie niet-speciaal-toegeruste jetten, een D.C. 6b piston-engined wat dat ook beduiden moge), een viermotorige legerjet, twee jach ten en een trein op wieltjes. Ver der nog: een 21 voet lange auto met een achterbank die op allerlei hoogten en standen gedraaid kan worden, voorzien van twee radio telefoons en speciale voet- en handgrepen voor de mannen van de geheime dienst die aan de bui tenkant behoren te hangen Er staan nog drie auto's voor per soonlijk en gezinsgebruik in de garage van het Witte Huis.... Dat. zijn dus te zamen 23 vervoer middelen voor één persoon en al is die dan ook de machtigste man op aarde, 't lijkt mij danig veel. zó veel dat het benauwend moet zijn. De Grieken zeiden reeds dat alle overdrijving schaadt en wijlen mijn vader trachtte mij al in te prenten, dat alles waar ,,te" voor staat niet goed is, behalve tevre den, tehuis en te bed. U kunt uit die 23 gerust de con clusie trekken dat mister presi dent nooit op eigen houtje, zoals wij dat nu eenmaal noemen, een poot kan verzetten. Misschien mag hij wel eens een keer een korte wandeling door de tuin van het Witte Huis maken, maar dan wordt hij toch altijd nagezeten door een koppeltje no-nonsense- boys, die over zijn veiligheid moe ten waken. Maar dat is dan ook alles. Al zijn andere bewegingen buitenshuis worden ten volle beheerst door de tirannie der 23. Nooit eens lek ker op de brommer door de bocht scheuren of rijen-rijen-rijen in een eigen wagentje naar eigen inzicht en verlangen Nee, het. lijkt me met benijdens waardig. Maar misschien wordt mijn medelijden gevoed, uit mijn onbewuste of onderbewuste te leurstelling over het feit dat ik moet lopen óf op de bus ben aan gewezen en dat dat patrouille- leiderschap mijn enige glorie is geweest. ring ingediend. Zelfs voor fruitsoorten, die niet meer verhandeld worden zoals kersen, morellen en aardbeien. Op de lijst staan o.a. appelen en peren, prui men, uien, peen, tomaten, bloemkool, sla en andijvie en voorts uiteraard komkom mers, augurken en sperciebonen. Ofschoon de komkommerprijzen In Duitsland zich herstellen en zelfs op sommige markten helemaal geen komkommers te koop waren, ver wacht Nederland niet, dat de invoer stop voor vrijdag kan worden opge heven. De prijzen moeten namelijk hiervoor minstens drie dagen lang boven de minimumprijs liggen. De Duitse boerenbond heeft gisteren de minister van landbouw, Schwarz, ge vraagd het invoerverbod voor aardappe len, dat op 11 augustus zou eindigen, te verlengen tot. 15 september. Slechts de Invoer van 2000 ton aardappelen voor industriële verwerking zou volgens de bond toegestaan moeten worden. De boerenbond stelt, dat de toestand op de aardappelmarkt aanleiding geeft tot grote ongerustheid. Nu de bondsrepu bliek subsidies voor het vervoer van aardappelen naar Berlijn en andere af- zetbevorderende maatregelen geweigerd heeft, zou alleen een handelspolitieke maatregel nog enige rust op de aard- appelmarkt kunnen bewerkstelligen. Duitsland is voor ons land een belang rijk afzetgebied voor aardappelen miwiiiiwiiiiiiwviumwuiiiiwfiiwwiiifMifififmumwMMWw Burgemeester Q. Waverijn van de Zuidhollandse gemeente Kou dekerk a. d. Kijn heeft uit Ame rika precies een jaar nadat hij via de „Telstar" een proefgesprek mocht voeren met zijn ambtgenoot van het stadje Artesia in Califor- nië van de Bell Telephone Com pany een perfect afgietsel op een derde van de ware grootte van deze satelliet ontvangen. Het schaalmodel, dat een plaats zal krijgen in het gemeentehuis van Koudekerk, is vervaardigd van plastic en voorzien van ech te lichtcellen, antenne en stra- lingsdetectors. Het is uiterst ge schikt voor lezingen en zelfs voor praktische demonstraties, indien men tenminste beschikt over mi crogolf apparatuur. W/iAflAAAAAA/UUVU\AAIVA/VMMVIAA/VUUVUUUVUUUi (Van onze Haagse redactie) De A.N.W.B. acht het volkomen onverantwoord dat thans nog steeds met het plaatsen van mid denbermbeveiligingen vangrails, olifantsdraad, dijkjes) wordt ge wacht tot proefnemingen hebben uitgemaakt, welke vorm van bevei liging de beste is. Dit heeft de heer A. G. M. Boost, direc teur wegen en verkeer van de A.N.W.B. gistermorgen medegedeeld, onder meer naar aanleiding van het ongeval dat maandag tussen Utrecht en Gouda drie slachtoffers eiste. De A.N.W.B. acht het weliswaar juist, dat men naar de beste vorm van beveiliging zoekt, doch dit mag directe en definitieve plaatsing van vangrails en andere beveiligingen niet in de weg staan. Men meent, dat een in tegrale beveiliging op alle daarvoor in aanmerking komende wegen, zoals ook in Duitsland geschiedt, zo spoedig moge lijk moet worden doorgevoerd. Tijdens een in het najaar van 1962 ge houden verkeersveiligheidscongres in Salzburg zijn Duitse cijfers gepubliceerd, die onomstotelijk aantoonden, dat het aantal botsingen ten gevolge van door de berm schieten na het aanbrengen van beveiligingen sterk was afgenomen. Op dat tijdstip bestudeerde de rijkswater staat nog Amerikaanse rapporten over middenbermbeveillgingen. Doch ook na het bekend worden van de Duitse cijfers is men blijven stude ren, zij het dan, dat de vorige minis ter van verkeer en waterstaat, de heer Korthals, in zijn begroting voor 1963 heeft aangekondigd, dat op een Het Britse hof van beroep heeft een streep gehaald door het vonnis dat on langs was uitgesproken tegen de jazz- zanger Aloysius Gordon (bijgenaamd Lucky), een vroegere vriend uit het Profumo-schandaal bekend geworden Britse meisje Christine Keeler. Gordon, 31 jaar, was voor de Old Bailey tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens mishandeling van miss Keeler. De Lord Chief Justice, Lord Parker, Engelands hoogste rechter, heeft dit vonnis thans vernietigd omdat enkele getuigen in deze. zaak niet waren ver hoord. Lord Parker zei dat deze personen se dertdien verklaringen hebben afgelegd tegenover de politie welke, als zij de ju ry bekend waren geweest, mogelijk „ge rede twijfel" hadden doen rijzen wat de schuld van Gordon betrof. aantal proeftrajecten beveiligingen zouden worden aangebracht. De A.N.W.B. ontkent niet, dat één me thode de beste zal zijn en dat om dit uit te maken proeven noodzakelijk zijn, doch deze mogen niet vertragend werken. De rijkswaterstaat heeft destijds als be zwaar tegen de zogenaamde vangrails aangevoerd, dat het middel misschien erger is dan de kwaal, omdat de met de vangrail botsende auto wordt terugge worpen op de weg. De heer Boost gelooft echter, dat de meeste ongevallen ont staan tijdens inhaalmanoeuvres en dat de inhalende auto dan langs de vangrail „schampt" in de rijrichting Hij zou zelfs in eerste instantie geneigd zijn, de veiligheid van de argeloze, niets vermoedende tegenligger op de andere rijbaan primair te stellen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisterochtend in antwoord op een ver zoek om een reactie op de verklaringen van generaal De Gaulle het volgende commentaar gegeven „Het doet vreemd aan dat een E.E.G.- partner in ultimatieve vorm eisen stelt met betrekking tot de ontwikkeling van de E.E.G. Dit is immers niet in over eenstemming met de gelijkgerechtigd heid van de Iid-staten". „Wij delen niet de vrees van generaal de Gaulle dat in de oost-west-verhou ding afspraken gemaakt worden buiten de andere bondgenoten om", aldus de woordvoerder. President de Gaulle had maandag op zijn persconferentie namelijk onder meer verklaard, dat vóór 31 december alle nog hangende problemen binnen de E.E.G. geregeld zullen moeten worden. „Op die datum zal de Euromarkt vol tooid moeten zijn of moeten verdwijnen", aldus de Franse president. 9 Van de buitenlandse bladen vond de „Washington Post", dat Amerika zijn atoomgeheimen met Frankrijk moet de len om te voorkomen dat Frankrijk voortgaat met het nemen van atoom- proeven. 9 De „New York Times" achtte het niet onmogelijk, dat president de Gaulle een proefballon heeft opgelaten om te we ten te komen of Amerika bereid is zijn atoomgeheimen te delen. 9 De „New York Herald Tribune" ver weet de Franse president gebrek aan lo gica. „Hij noemt de N.A.V.O. noodza kelijk maar laat niets na om het bond genootschap te verzwakken. Het kern- stopverdrag noemt hij nuttig als punt van uitgang, maar wil er niet aan deel nemen". De Britse pers toonde zich over het al gemeen niet verrast over de woorden van de Gaulle. Het rechtse blad „Daily Express" noemde de Gaulle „realistisch en vooruitziend". Het Wereldgebeuren A- Boven: In Skopje is men begonnen met een massale vaccinatie om weerstand te kunnen bieden aan eventuele epidemiën. Onder: Enkele redders en inwonrs van Skopje hebben doeken voor het gezicht gebonden tegen de stank, die zich als gevolg van de nog niet geborgen lijken en de gesproeide ontsmettingsmid delen over de stad begint te verspreiden. (Van onze Haagse redactie). Mr. A. baron Bentinck van Schoon- heeten, Nederlands ambassadeur te Londen, heeft maandag een on derhoud gehad met de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Lord Home, over de K.L.M.-lan- Met de modernste middelen wordt bij varkens de dikte van de speklaag geme ten (Van een onzer verslaggevers) Verscholen achter bosschages staat in Zeist een indrukwekkend gebouw, waarvan de aanblik een supermoderne architectuur ver raadt. Het demonstreert duidelijk 3e durf en fantasie van de archi tect, die het ontwerp op papier zet te. Feitelijk is het jammer, dat het gebouw van de weg af niet is te zien, maar het gemeentebestuur van Zeist streeft ernaar grote de len van het dorp verscholen te houden achter groen. Op zich een loffelijk streven, maar voor archi- techt J. Wiedijk wellicht enigszins teleurstellend, omdat nu alleen de bezoekers van het gebouw kennis maken met zijn bijzonder fraaie creatie. Hier is thans gevestigd het instituut voor veeteeltkundig onderzoek, Schoonoord, jarenlang gehuisvest in enkele oude en weinig doelmatige Utrechtse huizen. Aan het instituut is de grote proefhoer derij De Bunzing verbonden, waar in meer dan honderd dieren huis vesting vinden, bestemd voor proe ven van allerlei aard. De boerderij omvat twintig hectare grasland op uiteenlopende grondsoorten. De opstallen kwamen tot stand onder architectuur van P. Niesten te Leeu warden, onder wiens toezicht de boer derij in 1959 werd voltooid. Twee jaar later onderging de huisvestingsaccom modatie voor proefdieren een aanzienlij ke uitbreiding door de bouw van een ioopstallencomplex voor zestig stuks rundvee. Verder kwam ook een speciale doorloopmelkstal tot stand. Hierin experimenteert men met diverse systemen van inrichting. De totale vee stapel omvat zestig melkkoeien, voor het overgrote deel ééneiïge tweelingen, ruim tachtig mestdieren en tien volwas sen stieren, eveneens ééneiïge tweelin gen. Daarnaast bezit de boerderij het nodige jongvee ter aanvulling van de steeds slinkende veestapel. De proefnemingen op de boerderij be treffen de werkmethoden en de appara tuur bij het machinaal melken, de huis vesting van melkkoeien en erfelijke ver schillen in de geschiktheid voor vlees- produktie. De volwassen stieren doen dienst voor proeven op het gebied van de kunstmatige inseminatie. De afgelo pen jaren heeft men ook een proevense- rie uitgevoerd met betrekking tot het mesten van kalveren in al dan niet ver duisterde ruimten. De conclusie luidde, dat het weinig zin heeft deze jonge die ren bij het mesten in een donkere ruim te te houden. Bij de proeven gaat men verder bij af stammelingen van KI-stieren de snelheid van de groei en het voedergebruik na. Bij voorkeur neemt men proeven met ééneiïge tweelingen, omdat de vergelij- kingswaarde bij deze dieren het grootst is. Bij het gebruik van deze dieren kan men volstaan met een geringer aantal, hetgeen de kosten drukt. dingsrechten in Singapore, aldus is gisteren medegedeeld door het mi nisterie van buitenlandse zaken. Hoewel de K.L.M. weer op Djakarta vliegt is de Britse regering tot dusverre niet bereid gebleken de vroegere lan dingsrechten in Singapore voor drie transitovluchten per week te herstellen. Tot dusver hebben de Britse autoriteiten slechts vergunning willen verlenen voor één tussenlanding per week te Singa pore in de dienst op Djakarta. Voor het melkonderzoek iet men vooral op de voedings- en behandelingsfacto ren. Bij de proefdieren past men diverse melkmethoden toe, terwijl ook huisves- tirigsproeven op het programma voor komen. Ter vergelijking gebruikt men verschillende systemen voor elektrisch melken. Daarbij is inmiddels gebleken, dat het beter leegmelken van de koe door toepassing van een machine met een groot vacuum, de produktie stimu leert. Bij de ééneiïge tweelingen van manne lijke runderen, neemt men voedings- en behandelingsproeven waarvan de resul taten zich weerspiegelen in de kwali teit van het sperma. De boerderij is voor dit soort onder zoekingen op speciale wijze ingericht, waarbij men er angstvallig voor waakt, dat de dieren eikaars voedsel bemach tigen. Daardoor kan het verbruik per rund op grote lijsten worden bijgehou den. Zo verkrijgen de onderzoekers ver gelijkbaar cijfermateriaal om hun be vindingen op te baseren. Het nieuwe gebouw in Zeist is groot opgezet. Dat wijzen de stichtings- kosten uit, die inclusief inrichting en tuinaanleg 4,3 miljoen hebben be dragen. Het gebouw telt drie verdie pingen met diverse vleugels, waarin de administratieve gebouwen, labora toria en dierenruimten zijn onderge bracht. Op de bovenverdieping onderscheidt men slechts vertrekken met een administra tief karakter, waaronder de schitterend ingerichte bibliotheek. Hierin bewaart men vakliteratuur uit binnen- en bui tenland, die uitstekend studie- en na slagmateriaal voor de specialisten vormt. Op de lager gelegen verdiepingen vindt men de laboratoria, terwijl een aparte vleugel is ingericht voor de afde ling, die met radio-actieve isotopen werkt, voornamelijk voor stofwisselings- onderzoek. In verband met het stralingsgevaar zijn de radio-actieve isotopen opgeborgen in een speciale kluis, beschermd door de dikke lagen van een betonnen bak, die bovendien bekleed is met loodplaten. Het betreden van deze kluis zonder speciale kleding Is verboden. De met een eenti- metersdikke ioodlaag beklede deur is hermetisch gesloten en slechts enkele medewerkers beschikken over de sleu tel. Sinds de stopzetting van de K.L.M.- dienst op Djakarta in 1958, toen Singa pore met één landing per week eindsta tion werd, en vooral na het herstel van de luchtverbinding in het voorjaar is deze beperkte frequentie herhaalde ma len met de Britse autoriteiten onder werp van gesprek geweest. De Neder landse regering had er op gerekend dat bij heropenen van de dienst op Dja karta via Singapore de Britse autoritei ten de status quo ante, te weten drie landingen per week, zouden herstellen. De Britse regering heeft echter een definitieve beslissing in deze aange legenheid tot dusverre steeds aange houden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag jl. medegedeeld spoedig' op deze aan gelegenheid terug te zullen komen. Deze besprekingen hebben dus plaats gevonden één maand voordat de federa tie Maleisië, waarvan Singapore deel uitmaakt, zelfstandig wordt. Het is waarschijnlijk, dat de regering van de nieuwe staat aanzienlijk minder terug houdend zal zijn ten aanzien van lan dingsrechten voor de K.L.M. dan de Britse regering' thans, die rekening heeft te houden met de Britse luchtvaartbe- langen. Niettemin heeft de Nederlandse regering gemeend, deze zaak niet tot het tijdstip van overdracht te kunnen laten rusten omdat men in het geval van een gunstige Britse beslissing ook een be paald recht zou kunnen laten gelden tegenover de nieuwe regering. eens radio-actieve isotopen gebruikt. Dit geschiedt in een Wagenings laborato rium. Het radio-actief afval bewaart men in een apart keldergebouw, totdat de vaten vol zijn en gereed gemaakt worden om in zee te worden geworpen. Het besmet te afvalwater wordt opgevangen in buf fertanks, vanwaar het na controle in het riool wordt gepompt. Behalve de laboratoria onderscheidt men op deze etage een tweetal klimaat kamers, waar men temperatuur en vochtigheidsgraad kan regelen. Ook deze kamers zijn bestemd voor dier proeven. In het chemisch research laboratorium houdt men zich voornamelijk bezig met het vleesonderzoek. Een groot probleem vormt de laatste tijd de dikte van de speklaag bij varkens, waartoe men tot voor kort geen bepalingsmethoden ken de. Ook heeft men hier de mogelijkheid ontwikkeld om de graad van gedege nereerdheid van vlees in cijfers uit te drukken. Voor de consumptie is gede genereerd vlees te gebruiken, maar voor de industrie (blikverpakking) blijkt het bepaald ongeschikt, omdat de vochtig heidsgraad veel te hoog ligt Uiteraard zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat radio-actief materiaal buiten de afdeling of zelfs buiten het gebouw raakt. De mede werkers kunnen de afdeling niet zon der meer binnenstappen, maar zijn gedwongen via een zijkamertje te lo pen, waar zij een psychologische drempel passeren met een hoogte van twintig centimeter. Op die plaats hangt aan de muur een geigerteller, die onmiddellijk verraadt of iemand radio-actief besmet materiaal buiten de afdeling brengt. De laboratoria zijn zoveel mogelijk van naadloos en glad materiaal vervaardigd om het schoonmaken te vereenvoudigen. Overigens werkt men over het algemeen met lage activiteiten, zodat het prakti sche gevaar niet groot is. Dit is begrij pelijk, als men bedenkt, dat de isotopen veelal in gebruik zijn voor het nagaan van het stofwisselingsproces bij dieren. Bij hogere activiteiten zouden de dieren ernstige schade ondervinden. Het Zeis- ter instituut houdt zich niet met verede- l lingsonderzoek bezig, waarbij men even- Het Zeister instituut is noodzakelijk, daar de veeteelt in scherpe concurrentie staat met het buitenland. Vooraan blij ven in kwaliteit en kostprijs blijft een onmisbare voorwaarde. Vooral nu de concurrentie zich steeds meer toespitst, is het zoeken naar nieuwe en betere wegen dringend nodig. Wetenschappelijk speurwerk, zoals in dit instituut wordt verricht, kan tot het vinden van nieuwe mogelijkheden bij dragen. Tot nu toe is het onderzoek in een veeteeltland bij uitstek als Neder land enigszins verwaarloosd geweest. Het is laat op gang gekomem vooral omdat het moeilijk bleek dit onderzoek waarbij grote aantallen dieren nodig zijn, ter hand te nemen met het oog op de kosten. Het onderzoek richt zich vooral op runderen en varkens, omdat schapen, paarden en geiten economisch van minder betekenis zijn. Het instituut voor veeteeltkundig onder zoek, (lat lange tijd heeft behoord tot T.N.O., ressorteert thans onder het mi nisterie van landbouw. Directeur H. de Boer en zijn staf van zeventig mede werkers zijn niet zo gelukkig met deze veranderingen, omdat bepaalde beslis singen bij het ministerie dikwijls lang op zich laten wachten, hetgeen voor een onderzoek soms vertraging betekent. Daarom was men blij met de woorden van ir. J. Wellen, directeur-generaal van de landbouw, die bij de opening van het gebouw heeft toegezegd alles te zullen doen om de beslissingen te bespoedigen. uitenlanders, die met kennis van za ken over Italië spreken, plegen ge woonlijk onderscheid te maken tussen twee delen van het land: noord en zuid. De Italianen zelf gaan nog ver der. Zij denken in provincies en zij doen dat heel vaak op een zeer chauvinisti sche manier. Nog steeds wordt het land in zijn geheel vanuit Rome ge regeerd, maar niet iedere Italiaan vindt dat iets vanzelfsprekends. Het gesprek over decentralisatie kwam reeds lang geleden op gang en het wordt sedert dien steeds heftiger gevoerd, ja het is zelfs een belangrijk facet van de binnen landse politiek geworden. De decentralisatiegedachte is vooral door de ver doorgewoekerde bureaucra tisering van het Italiaanse bestuursap paraat zo sterk op de voorgrond ge treden. Het is thans zo, dat van een doeltreffende werking van het over heidsapparaat geen sprake is. De be stuurszaken worden met grote vertra ging afgehandeld, vergunningenstelsels zijn een ware plaag geworden en een toenemend aantal rechtszaken wijst er op, dat kortsluiting dreigt te ont staan tussen overheid en publiek. Dit alles vormt een probleem, dat niet van vandaag of gisteren dateert. Reeds kort na de tweede wereldoorlog speelde de Italiaanse regering met de gedachte het bestuursapparaat te moderniseren en te decentraliseren. De belangen van diverse gebieden in Italië waren zo verschillend, dat de centrale regering het geheel soms niet meer kon over zien, laat staan dat zij de problemen efficiënt kon aanpakken. Zo werd een programma opgesteld voor een geleidelijke hervorming van het be stuursapparaat. Maar door de geleide lijkheid* kwamen de plannen al spoedig op een doodlopend spoor terecht. Tegen stand van de ambtenaren, die hun posi ties bedreigd zagen en een zekere mate van zuidelijke nonchalance maakten, dat van alle goede voornemens weinig te rechtkwam. In de loop der jaren werd het regeringsapparaat echter zo inge wikkeld, dat toch eindelijk wel eens iets gedaan móest worden. Het nieuwe kabinet van premier Leone heeft zich thans met die taak belast. Eenvoudig zal het de premier en zijn ministers waarschijnlijk niet vallen een eind te maken aan een bestuurspa- troon, dat door het merendeel der amb tenaren als een traditie wordt be schouwd. Binnen het voor buitenstaan ders ontoegankelijke bestuursbastion voelen velen zich immers maar al te veilig. De bureaucratie is een bescher ming, die slechts weinigen willen mis sen. Maar de regering zal de belasting betaler niet kunnen negeren, wanneer die eist, dat zijn zuurverdiende lires, door de overheid op een verantwoorde wijze worden besteed. De nieuwe regering is daarom begonnen met het kwaad in de wortel aan te tas ten. Het vraagstuk van de decentralisa tie voorlopig buiten beschouwing latend, heeft zij een begin gemaakt met de ge zondmaking van het centrale bestuurs apparaat. Een minister zonder porte feuille, zo meldt de Frankfurter Allge- meine Zeitung, is reeds met de voorbe reidende werkzaamheden belast. Als voorbeeld heeft de Italiaanse regering de situatie in Engeland voor ogen. De regering van premier Macmillan be schikt over talrijke allround krachten, die tussen de ministeries kunnen worden uitgewisseld, wanneer dat nodig is. Daardoor heeft het Britse bestuursappa raat een grote soepelheid, die stagnering van het werk voorkomt en de samen werking bevordert. Voorlopig zal het de Italianen wel niet lukken om even ver te gaan als de En gelsen, die over veel meer ervaring be schikken. maar bij het aannemen van personeel zal in ieder geval rekening worden gehouden met dit nieuwe beleid. Zo zal bij de personeelsvoorziening niet langer in de eerste plaats worden gelet op de diploma's, welke de adspirant- ambtenaar kan overleggen, maar zal meer aandacht worden geschonken aan de persoonlijke eigenschappen van de sollicitanten. Een academische opleiding zal voortaan niet meer automatisch de deuren van de regeringspaleizen voor de ambtenaar openen. De hiergenoemde maatregelen betref fen natuurlijk vooral de hoogste ambtenaren. Voor allen, ook voor de la gere, geldt echter, dat zij in de toekomst gemakkelijker ontslagen kunnen wor den. wanneer zij niet aan de hogere eisen voldoen. Dat is voor de ambtenaren-in- kwestie niet zo'n prettig geluid, maar voor het publiek, dat zich nogal eens be klaagde over de hoogmoedige mij-kan- niets-gebeuren-houding van het perso neel in overheidsdienst, een garantie dat zijn belangen beter zullen worden be heerd. Van de Italiaanse ambtenaar zal in de toekomst een duidelijker dienstbe toon, meer kennis van zaken en groot aanpassingsvermogen worden geëist. Ook de arbeidstijden wil de nieuwe rege ring veranderen. Momenteel is de situa tie zo, dat de overheidsdiensten 's och tends om acht uur met het werk begin nen tot 's middags twee uur. Natuurlijk wordt niet de hele ochtend doorgewerkt, maar is er een koffiepauze, die soms nogal eens veel tijd opeist. Wanneer de Dlannen van de regering doorgaan wor den de werktijden thans aan die in het particuliere bedrijfsleven aangepast. Dat wil zeggen, dat ook voor het overheids personeel een vijfdaagse werkweek zal worden ingevoerd en dat tevens de hele dag door zal worden gewerkt. Dit laatste is een strop voor de kleine ambtenaren, die er 's middags een baan tje bij plegen te hebben of die, door 's middags over te werken, er een aardi ge cent bijverdienen. Dit overwerkstelsel werd indertijd op zettelijk door de staat ingevoerd, omdat daardoor een lagere bezoldiging moge lijk was met als voordelig gevolg dat ook de pensioengrondslagen nooit erg hoog waren. Wanneer dus het huidige systeem grondig wordt gewijzigd, dan zal dat voor de staat nieuwe lasten mee brengen, Het is daarom nog niet zeker, dat de mooie plannen van de regering- Leone nok inderdaad zullen worden ver wezenlijkt. Een onderzoek naar de mo gelijkheden is nog maar pas gaande en dan zal ten slotte het parlement nog meebeslissen. PREMIER LEONE .niet gemakkelijk voor zijn ambtenaren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3