bijna fabelachtige prijs op Impasse ziekenvervoer op de beide Bevelanden Bouwput in Terneuzen wacht op sluizenbouw Boerderij in Vrouwenpolder bracht Oosthurger werd koper: f 140.620 ZEEUWSE VAKANTIEMAAND VOOR VLUCHTELINGE! JES TEN EINDE TON OP ZIERIKZEESE GIRO BLEEK „KLEINE Weer inbraak in een sigarettenautomaat: buit 55 pakjes Stationschef te WEG KANAALDIJK TERNEUZEN BIJNA GEREED Krabbendijke verduisterde 1100 Zeeuwse ALMANAK Vertuien Gewoon Vrouw (63) in Hulst dodelijk verongelukt ZIERIKZEESE VISSER DEED GOEDE VANGST STREMMING VEERDIENST TE OUD-VOSSEMEER HET WEER IN EUROPA NU MODERN WASSEN Belangstelling Tweede perceel WASMACHINE BLAÜW Weer terug naar „Finkenwerder" van C.J.V. Aktie „Kasporgo"-dansers van trip terug Geen discussie Verantwoord VOOR KLEINE HOFSTEDE EN 6 HECTARE GROND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 31 JULI 1963 Enkele hectaren grond in de ge meente Vrouwenpolder hebben dinsdagmiddag een bijna fabel achtig bedrag opgebracht. Want een prijs van tegen de anderhalve ton voor twee percelen van elk ongeveer drie hectaren met nog een hofstede van geringe waarde kan zelfs na het niet verlengen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden noch normaal, noch maatgevend worden ge noemd. De grond werd dinsdag middag op verzoek van de heer J. Mesu in het verenigingsgebouw te Veere in liet openbaar verkocht. Koper werd de heer A. I. Brakman te Oostburg voor 140.620. De te verkopen grond omvatte de hofstede „Plantlust" aan de Mei- vverfweg 12 te Vrouwenpolder, groot 3.26.10 ha, waarvan 1.60.00 ha wei land en 1.20.00 ha bouwland en een perceel bouwland gelegen aan de Bieweg te Vrouwenpolder, groot 3.04.50 ha. De hofstede is gelegen vlak bij de kreken en het bos te Vrou wenpolder. Het gebruik als zomerwo ning is toegestaan en waarschijnlijk is dit de reden van de hoge prijs. De gebouwen er 't erf waren direct ont ruimd te aanvaarden, het bouw- en weiland na roven der oogst 1963. Alles was vrij van pacht. Woensdag 7 augustus a.s. zullen op de hof stede de veldvruchten, het beestiaal en de landbouwersinspan worden ver kocht. Advertentie slechts 15 cent Dit is de hofstede Plantlust" te Vrouwenpolder, die dinsdagmiddag in het verenigingsgebouw té Veere in het openbaar werd verkocht. (Foto P.Z.C.) De verkoping zou oorspronkelijk worden gehouden in restaurant „Het Veerse Meer", maar door te grote belangstel ling was men genoodzaakt naar een grotere ruimte te trekken, welke werd gevonden in het Verenigingsgebouw. Tegen de 200 belangstellenden en aspi rant-kopers waren daar aanwezig toen kandidaat-notaris J. Schot die bij uit- stedigheid van notaris R. Batten te Mid delburg de verkoop leidde de condi ties voorlas en vervolgens de inschrij ving voor het eerste perceel, de hofstede en 1.60.00 ha weiland en 1.20.00 bouw land openstelde. „Zijn er nog heren die wensen in te schrijven" klonk de stem van de afslager. Zij waren er: een tien tal mensen. Toen het bedrag van de hoogste inschrijver de heer A. 1. Brak man te Oostburg werd bekendgemaakt, ging er een gemompel van verwondering door de zaal: 92.355. Daar viel niet tegen op te bieden en dat gebeurde dan ook niet. De afslager kon nog wei enkele ma len aansporen een hoger bod uit te brengen, er kwam geen reactie uit de zaal. „Jullie bent veel te stil", concludeerde hij Daarna kwam het „eenderwerf, anderwerf. Hoor ik nie mand beter. Goed bedacht? Dan blijft het zo!" Ook de inschrijving voor het tweede ge deelte, het perceel bouwland aan de Bie weg, groot 3.04.50 ha, leverde een lichte sensatie op. Weer was de heer Brak man de hoogste inschrijver, nu voor 48.265. Weer kwam er geen reactie uit de zaal, evenmin trouwens daarna, toen in combinatie werd verkocht. De prijs van in totaal 140.620 was dermate hoog, dat niemand er voor voelde een hoger bod uit te brengen. Het ligt overigens wel voor de hand, dat de grond voor recreatiedoeleinden zal worden gebruikt. „Hij koopt het voor een rijke Belg, die er een zomerhuis wil neerzetten", was de reactie van een van de landbouwers. De prijs waarvoor de grond van de hand ging, lag flink boven de „raming". Men had namelijk verwacht, dat de twee percelen in combinatie 80.000 tot ten hoogste 100.000 zouden opbrengen. Voor de eigenaar, de heer Mesu, was de prijs een meevallertje. Hij had vorige week nog een bod gekregen op het eer ste perceel met de hofstede van rond de 70.000. De hofstede „Plantlust" te Vrou wenpolder heeft bij een openbare verkoping in het verenigingsgebouw te Veere een bijna fabelachtige prijs opgebracht140.620. Uiter aard was deze hoge prijs na de ver koping onderwerp van gesprek. ('Foto P.Z.C.) met Reckitts Een verslag van een onlangs ge houden teenager festival te Oost burg vestigde weer eens de nadruk op de tomeloze fantasie welke rondwaart bij de naamgeving van muziekgezelschapjes van jongeren. Deze namen zijn stuk voor stuk zo sprankelend en origineel gekozen, dat we er in dit hoekje niet aan voorbij willen gaan, Om de juiste draagivijdte van deze namen goed te doorvoelen, zullen we er enkele moeten vertalen, met goed begrip voor de juiste sfeer en gevoelswaar de der woorden, zodat van de oor spronkelijke tekst zo weinig moge lijk verlóren gaat. Zo lazen wij dat de „Jumping Je wels" uit „Holland" ook van de partij waren en menigeen heeft dan ook genoten van deze „Springende juwelen". Uit Sluis gaven „The Blue Jets" acte de presence, de „Blauwe stralen", zogezegd. Goes was vertegenwoordigd door „The Rollin' Thunders"ófwel „De Rol lende Donders"een naam waar Winnetou nog wat van kan leren en een gezelschapje waar Wodan verliefd op geworden zou zijn, Een Vlissingse jongeman, genaamd An- dré, maakte het taalkundig nog wat bonter met dc naam: „André et ses blue jeans" „André en zijn spij kerbroeken". Wat André met die spijkerbroeken in Oostburg kwam doen is niet geheel duidelijk gewor den. Ook uit Vlissingen kwamen „The Twinklin' Stars", als „De Schitterende Sterren" een veelzeg gende naam, overigens aardig te variëren met: „De schijnende maan", of „De schijnende zon" etc. Erg aardig is ook de naam ,Jlockin' Devils" van een Zeeuwse band, netjes vertaald: „De schommelen de duivels" „Wiegelende duivels" mag ook). Een minder aantrekkelij ke naam vonden wij die van het Sluise gezelschap: „The Wild Winds", ofwel „De wilde winden". Kom, kom, moet dat nu zo wild? En trouwens, al die winden... Kortom, er is een aardige varië teit. We hebben wat de vertaling betreft ons best gedaan complete and unabridged, zogezegd) en ver wijzen de heren bandleden beleefd naar het Engels woordenboek van Ten Bruggencate... Ze zijn weer terug naar Duitsland, de dertig vluchtelingenkinderen, die een maand lang in verschillende plaatsen in Zeeland hebben vertoefd. Hun Zeeuwse vakantie is achter de rug: dinsdagmorgen namen zij bij het sportgebouw te Kapelle afscheid van hun pleegouders, die hun kinderen- voor-een-maand bij dit centrale punt uitgeleide deden. Het is bekend: de vluchtelingenhulp van het Christelijk Jongeren Verbond be vat ook een vakantie in Nederland voor vluchtelingenkinderen, die oor spronkelijk van achter het ijzeren gordijn afkomstig zijn. De C.J.V. in Zeeland haakt ieder jaar ditmaal was het de achtste keer op deze aktie in. De heer H. Eversdijk uit Heinkenszand neemt de leiding voor Zeeland op zich. Dit jaar waren het dertig kinderen uit het vluchtelingen kamp „Finkenwerder" bij Hamburg, die het troosteloze leven in het kamp voor een maandje konden verwisse len met een zonnige vakantie in het Zeeuwse land. De jongelui varië rend van 7 tot 14 jaar werden in verschillende delen van Zeeland bij pleegouders ondergebracht. Daar was hun verblijf in ieder geval anders dan in het vluchtelingenkamp: zij maakten er kennis met een nor maal gezinsleven de bedoeling van deze vakantiemaand. „Het leven in de kampen is vaak erg onregelmatig," zo stelde de heer Eversdijk. „Vader en moeder werken allebei en zijn wei nig in het kamp. Daar worden de kin deren de dupe van. Er is bijna geen gewoon gezinsleven". Het was er dus niet om begonnen, dat de pleegouders hun logeetjes van de ene bezienswaardigheid naar de an dere slepen. Maar uiteraard was er nu en dan toch wel een „extraatje": een dagje naar het strand, een toch tje door de provincie, een bezoek aan Miniatuur Walcheren of een andere Zeeuwse trekpleister. Dinsdag was dat allemaal voorbij. Met particulie re auto's werden de vluchtelingetjes van Kapelle uit naar Amersfoort ver voerd. Daar stapten zij op de trein, die hen in de loop van de avond in Hamburg afleverde. En daarna ging het naar het kamp „Finken- Faillissementen De heer C. D. Krijger, veehouder en han delaar te Krabbendijke is failliet ver klaard. De curator is mr. M. Vlaming in Middelburg. Eveneens failliet verklaard is de heer J. Beukelaar, h.o. Koeltech- nisch bedrijf „Delta" in Tholen. Hier is de curator mr. J. Reith in Tholen. werder" het „gewone" leven weer tegemoet... Voor volgend jaar bestaan er opnieuw plannen om kinderen uit het kamp „Finkenwerder" een vakantie in Ne derland te bezorgen. Of dat doorgaat, hangt af van de kampleiding en vanzelfsprekend van het tijdstip, waarop het kamp wordt opgeheven. Enkele van de kinderen, die de afge lopen julimaand in Zeeland zijn ge weest, zuilen niet meer terugkomen in het kader van deze C.J.V.-actie hun ouders kunnen in de loop van dit jaar een huis betrekken en zullen het kamp verlaten. De stationschef van Krabbendijke, de 43-jarige A. de V. is aangehou den in verband met verduistering van een bedrag van f 1100,ten nadele van de Nederlandse Spoor wegen. De V. zal vandaag woensdag voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. De verduistering kwam aan het licht tijdens een maandag ingesteld extra accountantsonderzoek. Bij een vorige controle was namelijk een tekort ont dekt, dat toen weliswaar door De V. werd aangevuld, maar dat aanleiding was voor de accountantsdienst om een tussencontrole in te stellen. Er bleek een kastekort te zijn van ca. 1100. Nadat eerst een interne commissie van de Ne derlandse Spoorwegen een onderzoek had ingesteld, waarbij de stationschef De V. toegaf het geld te hebben weggenomen, werd de spoorwegrecherche ingescha keld. Deze heeft de man aangehouden en overgedragen aan de rijkspolitie groep Kruiningen. Hangende het onderzoek is De V. geschorst in afwachting van defi nitief ontslag. In de nacht van maandag op dinsdag is in Souburg op de Nieuwe Vlissingse- weg een sigarettenautomaat opengebro ken. De diefstal, die 's morgens werd ontdekt, is de tweede van deze soort in enkele dagen tijd. Eerder heeft, zoals bekend, een soortgelijke inbraak plaats gehad in Vlissingen. Toen werd er geld gestolen. Nu bestond de buit uit 55 pakjes sigaretten. De eigenaar van de winkel, de heer Landsheer, heeft 's nachts geen verdachte geluiden ge hoord. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. Dinsdag is het gezelschap volksdansers van de r.-k. gymnastiekvereniging „Kas- porgo" te Goes van zijn veertiendaagse trip naar het buitenland in de Ganze- stad teruggekeerd. Zoals bekend is de groep aanwezig geweest op een inter nationaal volksdansfestival in Optija in Joego-Slavië. Daarnaast trad „Kas- porgo" ook op in Lauffen en in Salz burg. Het eerste gedeelte van de nieuwe ka naaldijk vanaf Terneuzen in zuidelijke richting is vrijwel geheel gereed. De nieuwe, brede verkeersweg, bovenop de dijk is reeds opengesteld voor fietsers en bromfietsers komend uit de richting Sluiskil. Binnen enkele dagen zal de drie kilometer lange weg voor het ove rige gemotoriseerd verkeer open gaan. De nieuwe weg begint bij de buurtschap Wulpenbek, waar het verkeer uit de richting Hoek er zonder meer kan op rijden. Voor het verkeer van en naar Terneuzen moet nog een passende aan sluiting worden aangelegd. De weg stijgt vrij snel tot op de vier meter hoge dijk. Drie kilometer verderop, dus ongeveer halverwege Terneuzen en Sluiskil is een „kortsluitinkje" gemaakt zoals dat in vaktermen wordt genoemd waar over het verkeer weer naar de oude rijksweg langs het kanaal wordt geleid. Over dezelfde afstand van drie kilometer is ook een rijkswaterleiding met bijbe horende duikers gegraven. Ruim tien meter ten oosten van de verkeersweg op de dijk is de boordvoorziening voor het toekomstige 150 meter brede kanaal en voor de binnenvoorhaven van de nieuwe zeesluis aangebracht. Alle huizen tussen de nieuwe dijk en het kanaal zijn inmid dels afgebroken, zodat binnen zeer kor te tijd alle beletselen, die een feitelijke verbreding van dit kanaalgedeelte nog in de weg stonden, zullen zijn opge ruimd. Verwacht wordt, dat nog in de loop van de maand augustus cutterzuigers en een baggermolen aan het verbreden (van 67 tot 150 meter) en het uitdiepen (van 8.75 meter tot 12.50 meter) kunnen be ginnen. (Foto P.Z.C.) Een Zierikzeese zakenman kreeg maandag de verbazing van zijn leven te verwerken. Van het Centraal Girokantoor ontving hij de mededeling dat door het Gemeentelijk Administratiekantoor te Amsterdam een bedrag op zijn giro zou worden gestort van honderdduizend gulden. De verblufte zakenman was zich niet bewust van een transactie waarmee een dergelijk bedrag ge moeid was. Was het dan misschien een schenking? Van een on bekende? Ach kom! De zakenman toog op informatie uit en kreeg dinsdag al zijn vermoedens bevestigd. Er was een ver gissing begaan. Een „kleine vergissing" zei men hem op het girokantoor Slot van pag. 1 schikten over één ligplaats sinds eni ge tijd hebben er twee een ligplaats op reserve en dat achtten de medici to taal onvoldoende. 99 De 63-jarige weduwe L. 51. Verdurmen- van Hee.se uit Groenendijk, gemeente Hontenisse, is dinsdagmiddag te Hulst door een auto aangereden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde omstreeks 2 uur op de Tivoliweg vlak bij het ly ceum, waar het slachtoffer op onvoor zichtige wijze de weg wilde oversteken. Zij werd daarbij gegrepen door een vee auto, bestuurd door H. v. d. V. uit Hulst, die de plotseling overstekende vrouw niet meer kon ontwijken. Fietser botste tegen geparkeerde auto Dezer dagen reed de Axelse fietser D. J. O. in de Noordstraat te Axel tegen een geparkeerde auto. Dit ge beurde, doordat de fietser achterom keek om zijn achterlicht te controleren. Fiets en auto liepen lichte schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Advertentie) TOAST Verfijnde, croquante combinatie van melk- en pure chocolade, gevuld met stukjes hazelnoot ƒ1.25 per 100 gr. LADE Vooral de steeds toenemende verkeersin tensiteit op de rijksweg 58 zien de art sen als een „spook" wanneer de fre quent voorkomende ongevallen daar niet met een soepel en snel functionerend vervoersapparaat kunnen worden „be streden". Nadat de artsen hierop voor de eerste maal hadden geattendeerd, hebben zij steeds opnieuw aan de bel getrokken. Na veel aandringen kwam begin vorig jaar een Rode-Kruisambulance het be staande team versterken. Deze kon in reserve worden gehouden voor het ge val de ambulance van de Goese garage A. Kik niet beschikbaar was. Hij werd bemand met E.H.B.O.-ers. Er is een proefalarm gehouden. „De Rode-Kruis- auto kwam wel, maar het bleef toch een erg moeizame zaak. Bovendien is de outillage ervan bepaald ontoereikend" zo lichtte dokter J. A. E. v. d. Feen uit Goes ons namens het afdelingsbestuur toe. Opnieuw gingen er brieven uit. „Maar de zaak verslechterde eerder dan dat zij verbeterde. De zaak bleef maar doorsukkelen. In het najaar van 1962 hebben zich op de Zeeuwse weg enkele grote ongevallen voorgedaan. Bij Krabbendijke en 's- Heer-Arendskerke. „We hebben alle waardering voor de „jongens" van de ambulances. Ze zijn goed en snel. Maar ze kunnen geen drie gewonden in een half uur naar het ziekenhuis trans porteren, zolang ze er maar één tegelijk in hun wagen ruimte kunnen bieden". De Bevelandse artsen hebben het er niet bij laten zitten. Opnieuw hebben ze het college van b. en w. te Goes en de uitvoerende com missie voor de regeling van het gewon den- en ziekenvervoer benaderd. „Over de noodzaak van verbetering en moder nisering behoeft men echt niet te dis cussiëren. Iedereen is serieus van plan om maatregelen te nemen en toont zich bereidwillig. Maar men komt geen stap verder", zo was hun conclusie na her haald aandringen. „Begin dit jaar leek het erop, dat er werkelijk spijkers met koppen zouden worden geslagen. Er was De heer A. Visbeen te Zierikzee heeft dezer dagen een bijzonder goede vangst gedaan. Hij was met een aantal Belgen in een motor boot gaan vissen op de Ooster- schelde. Toen hij op een gegeven moment beet kreeg, bleek het niet gemakkelijk om de lijn van zijn werphengeltje in te halen. Drie man waren er nodig om de buit aan boord te halen: een pijlstaart rog van 17 kg en 3 ons. WUMWWUMUWWWUWWI/WI/WWWWUWIIWWWIAAAAAAAA/M In de bouwput voor de nieuwe bin- nenvaartsluis te Terneuzen is de „Internationale Combinatie tot Uitvoering van Scheepvaartsluizen te Terneuzen (ICUST) enige tijd geleden begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor de sluizenbouw. De put is bijna 400 meter lang, ruim 50 breed en 11 meter diep. Langs een van de korte zijden van de put is een weg aangelegd voor het tran- port van de' moderne grond- en hei machines, die bij de bouw van de sluis zullen worden gebruikt. Op de bodem en langs de taluds moeten namelijk nog wat grondwerkzaamheden worden uitge voerd, waartoe de zuiger en baggermo len niet in staat waren. Inmiddels zijn aan de onderkant van een van de ta luds reeds enkele damwanden aange bracht. Overigens worden in Terneuzen de werkzaamheden aan de nieuwe bin- nenvaartsluis met gemengde gevoelens gevolgd. Om die werkzaamheden te kun nen uitvoeren moet de bouwput uiter aard droog worden gehouden, waardoor cotinu moet worden gepompt. Het eigen aardige is, dat sinds het begin van deze bronbemaling op verschillende plaatsen in de kom van het oude Ter neuzen verzakkingen, gepaard gaande met scheuren in gebouw en woonhuizen worden geconstateerd. Rijkswaterstaat controleert nu op diverse plaatsen of het grondwater in de kom van de stad verder wordt weggezogen dan normaal het geval was. En zo ja, of het droog- houden van de bouwpunt daarvan de oorzaak is. Uiteraard zal eerst moeten worden bewezen of dit inderdaad het geval is. Pas dan kan eventueel scha devergoeding worden geclaimd. (Foto P.Z.C.) al een datum vastgesteld waarop ons de nieuwe aanwinst zou worden gedemon streerd. Maar nu is dat plotseling alle maal weer van de baan", zo werd van de zijde van de Maatschappij voor Ge neeskunst verklaart. Overigens tekenen de Bevelandse artsen bij hun bezwaren tegen de huidige gang van zaken aan, dat zij bij de beide Goe se ziekenhuizen graag een ambulance zagen ondergebracht. Vooral omdat deze dan kon uitrukken met deskundig per soneel, bijvoorbeeld een zuster en spe cialist voor beademingsapparatuur. De auto's, die gestationeerd zijn in de peri ferie zouden de medici bovendien niet graag missen, omdat hierdoor bijzonder veel tijd wordt gewonnen bij ongelukken. Het college van b. en w. van Goes is daarvoor ook sterk geporteerd. Maar tegen invoering van dit andere systeem zijn de buitengemeenten sterk gekant. Zij hebben berekend dat een vaste bezetting van een vervoers apparaat bij één ziekenhuis op onge veer tachtigduizend gulden per jaar komt aan personeelslasten. Nu het vervoer in particuliere handen is, be loopt de subsidie van de gemeenten achtduizend gulden. Men is dus le lijk in een impasse geraakt. De eni ge kans is nog, ontbinding van de gemeenschappelijke regeling met het fiat van alle 26 gemeenten. Goes kan dan een eigen dienst opzet ten en de andere gemeenteen op de Be velanden zouden samen de rest moeten opknappen. Maar voor begin 1965 zit ook die mogelijkheid er niet in. Is dit nu wel verantwoord?, vragen de artsen. Kan dat nu allemaal zo? Het overzetveer te Oud-Vossemeer op Nieuw-Vossemeer is de eerste 10 tot 14 dagen gesloten voor auto's en motoren. Fietsers en bromfietsers kunnen nog wel overgezet worden met een roeiboot. Deze maatregelen zijn genomen als gevolg van de herbestrating van de Veerstraat, die na de bouwvakvakantie gaat begin nen. Advertentie in de Abdijgebouwen Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aanvang 21 en 21.30 uur Ingang Nieuwe Kerk. Londen, licht bewolkt 28 gr. C. Brussel, onbewolkt 26 gr. C. Luxemburg, onbewolkt 26 gr. C. Parijs, onbewolkt 28 gr. C. Nice, zwaar bewolkt 26 gr. C. München, onbewolkt 24 gr. C. Zürich, onbewolkt 24 gr. C. Locarno, geheel bewolkt 27 gr. C. Innsbruck, onbewolkt 28 gr. C. Rome, half bewolkt 30 gr. C. VRIJ ZONNIG Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer met vooral in het noordoos ten van het land een kans op een on weersbui. Zwakke tot matige wind tus sen noord en noordoost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. STRAN D VERWACHTINGEN (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG: overwegend zonnig en goed strandweer. Matige noordoosten wind. In de middag 22 a 23 graden. Zeewater 19 graden. VOORUITZICHTEN: kleine onweerssto ring trekt van Zuid-Zweden via West- Duitsland naar het zuiden en zal een onweersbui kunnen veroorzaken al blijft de kans hierop in Zeeland belangrijk kleiner dan in Oost-Nederland. ZON EN MAAN 1 augustus Zon op 5.00 onder 20.32 Maan op 17.38 onder 1.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2