RUSSEN STELLEN NIET-AANVALSVERDRAG ALS VOORWAARDE Gematigd optimisme bij gesprek Genève Chinese dreiging aan de grens met India Ziekenvervoer op de Bevelanden in impasse Nutsbedrijf Officiële Chinese reactie op kernstopakkoord Boete van f300 voor naispuiten boekenbalbezoekers Zweefvliegen naar Frankrijk komt op boete te staan Kroesjtsjew aan de vredespijp Amerikaanse vredespijp voor Kroesjtsjew PRESIDENT S0EKARN0 DREIGT UIT MANILLA TE VERTREKKEN Correctiegebieden gaan vandaag per kwitantie over Plannen aankoop twee ambulances op dood spoor GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT IN BRUSSEL Amerika overweegt tegenmaatregelen op Korea Gedemilitariseerde zone is nu weer bezet Nu vrees voor aardverschuivingen bij Skopje WEER EEN AMERIKAANSE MAATSCHAPPIJ BESTELT „CONCORDES" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Honderdduizend in Zierikzee ONDERHANDELAAR TSARAPKIN Sluiten niet-aanvalsverdrag moet bovenaan agenda REGERINGSVERKLARING OP TELEVISIE Lof Cassette met geld geroofd in Den Haag „Onoplosbaar" Troepenconcentraties in Tibet Kabinet bijeen TOPGESPREK OVER MALEISIË GEOPEND „Abdoel Rachman zal zijn houding moeten herzien Verslechterd Brit per tractor over Het Kanaal Lord Home en Dean Rusk gaan naar Moskou VERSCHIL VAN INZICHT REMT VERBETERINGEN Maximumsnelheden vastgesteld 206e jaargang - no. 182 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok A Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3648); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 31 juli 1963 Pagina 2 De Britse journalist Philby, de derde man in de spionagezaak- Burgess en MacLean, heeft in de Sowjet-Unie politiek asiel gekre gen, zo is gisteravond in de Russi sche hoofdstad bekendgemaakt. Tevens is hem het Sowjetrussische staatsburgerschap verleend. Het regeringsblad „Iswestia" publiceer de het bericht onder de kop „Brits ge heim agent heeft politiek asiel ge vraagd". De opperste Sowjet heeft zijn verzoek ingewilligd, aldus het blad, dat verder zegt dat Philby „een vooraan staande positie bij de Britse inlichtin gendienst" innam. Een halfjaar geleden was Philby spoor loos uit Beiroet verdwenen. Zijn Ame rikaanse vrouw en zijn kinderen die met hem in Libanon waren, zijn inmid dels naar Engeland teruggekeerd. De Chinese regering heeft vannacht voorgesteld om een topconferentie van alle staatshoofden van de wereld te hou den teneinde een volledig verbod en ver nietiging van alle kernwapens te berei ken. Volgens de verklaring die door het officiële persbureau „Nieuw China" werd gepubliceerd, is het gedeeltelijke kernstopakkoord van Moskou „een gro te zwendel". Het verdrag is een poging van de drie kernmachten om hun mono polie te consolideren en China is hier van een ernstig tegenstander, aldus de verklaring. Vanochtend zal de N.T.S. van elf uur tot ongeveer half twaalf een rechtstreekse uitzending van de regeringsverklaring verzorgen. Aangezien de debatten in de Twee de Kamer waarschijnlijk eerst om Irie uur vanmiddag beginnen en in eerste termijn wel tot middernacht zullen duren met een onderbre king van zes tot acht uur, is het nog niet zeker of integrale uit zending van deze beraadslaging nogelijk zal zijn. De beraadslaging in tweede termijn zal, naar ver wacht kan worden, morgenmiddag om 13.00 uur beginnen. De regeringsverklaring zal over de radio via beide zenders te be luisteren zijn. Wegens zaakbeschadiging heeft het ge rechtshof in Amsterdam een geldboete van 800,of 30 dagen hechtenis opge legd aan de 34-jarige in Eindhoven wo nende en in Utrecht medicijnen studeren de H. J. W. P., die tijdens het boekenbal in de Utrechtse Stadsschouwburg op 3 april 1963 met een brandslang vijf men sen van de dansvloer heeft gespoten en voor ongeveer elfhonderd gulden schade aanrichtte. De procureur-generaal had een week ge vangenisstraf geëist nadat de student hoger beroep had aangetekend tegen de door de Utrechtse rechtbank opgelegde gevangenisstraf van drie dagen die de student te hoog vond. Naar zijn zeggen vond hij het op de dansvloer maar een saaie boel. Hij had slechts de feestvreug de willen verhogen door de brandslang op de boekenbalvierders te richten. In cle Woodstock Gallery in Lon den wordt tot 17 augustus een ex positie gehouden van schilderijen van de 15-jarige Mary-Jo Morland, dochter van een fabrieksdirecteur. Het werk van het meisje kan opval lend worden genoemd. Thuis in Tot- teridge schildert zij bij voorkeur op de grond, een ezel is haar vreemd. Tijdens het schilderen wor den handschoenen gedragen, opdat zij vlug met schone handen aan ta fel kan gaan. Op de foto poseert Mary-Jo met het schilderij: „Jazz- kelder". (U.P.I.). De Russische onderhandelaar op de ontwapeningscon ferentie in Genève, Tsarapkin, heeft gisteren aangeboden met het westen te onderhandelen over een hele reeks vraagstukken die voortvloeien uit de koude oorlog. Als voorafgaande voorwaarde wil de Sowjet-Unie echter een niet-aanvalsverdrag sluiten tussen de N.A.V.O. en de leden van het Warschaupact. „Rusland acht het een gebiedende eis, dat deze kwestie bovenaan op de agenda wordt geplaatst", zei hij. De Russische delegatieleider was de eerste spreker op de bijeenkomst van gisteren. De conferentie was zes weken geleden verdaagd en het hernieuwde overleg begon na het succes van de kernstopbesprekingen in Moskou in een sfeer van gematigd optimisme. De Amerikaanse afgevaardigde Charles C. Stelle legde de plechtige gelofte af, dat de Verenigde Staten zullen zoeken naar middelen om ook op andere punten tot overeenstemming te komen. De veranderde sfeer op de conferentie kwam tot uiting toen Stelle lof toezwaai- Gisteravond om omstreeks half zeven in de Wagenstraat in Den Haag een roofoverval gepleegd. De magazijnchef van een stoffenhandel in de Spuistraat, die dagelijks de dagopbrengst van die zaak naar het bijkantoor van de Am sterdamse Bank in de Wagenstraat brengt, stond daar met drie cassettes, die deze dagopbrengst bevatten, toen er een jongeman bij nem kwam, die hem om een vuurtje vroeg. Voor de maga zijnchef het geld in de kluis kon laten glijden, werd hem een van de drie cas settes ontrukt. De man verdween in een zijstraat. Ach tervolging, die ook door enige mensen uit het publiek werd ingezet, had geen succes. Iemand uit het publiek wist dat de man met een auto met een bepaald nummer was weggereden, maar dit bleek niet te kloppen. Het is echter niet uitgesloten dat hij met een auto ver dwenen is. Hoeveel geld de verdwenen cassette bevatte, was bij benadering nog niet vast te stellen. De ministers van buitenlandse zaken van de zes E.E.G.-landen zijn er gis teren in Brussel niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over een ver laging van de tarieven op Amerikaanse slachtkippen. De Duitse delegatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken, Ger hard Schroder verwierp twee voorstel len die door andere lidstaten waren in- ediend. De ministerraad, die verga derde onder voorzitterschap van de Ne derlandse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns besloot daar op de Europese commissie op te dragen tegen eind september een oplossing voor het vraagstuk te vinden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat als gevolg van botsingen met Noordkoreaanse troepen op Zuid- koreaans gebied tegenmaatregelen wor den overwogen. De woordvoerder van het ministerie zei dat de mogelijkheid dat de nieuwe inci denten met communistische troepen in Zuid-Korea in verband staan met de Chinese troepenconcentraties langs de Indiase grens niet uitgesloten wordt geacht. (Van een onzer redacteuren) Bij de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart is men zeer ver baasd over een Frans optreden tegen een tweetal Nederlandse zweefvliegers tijdens het afgelopen weekend, de he ren Hartkamp en Guldenmond. Beiden kwamen tijdens een duurvlucht, resp. van Twente en Teriet, in Frankrijk te recht en mochten met hun toestel het land eerst weer verlaten, nadat zij een boete van enige honderden guldens had den betaald. Een snel onderzoek door de K.N.V.V.L. leverde het verrassende nieuws op, dat sinds juni een overeenkomst tussen Frankrijk, Engeland en Zwitserland van kracht is, waarbij aan zweefvliegers van deze drie landen wordt toegestaan zon der beperkingen bij elkaar te landen. „Blijkbaar", zegt men bij de K.N.V.V.L. geldt dit verdrag met uitsluiting van andere landen en zulks terwijl voor dien in Frankrijk geen enkele beperken de bepaling gold. Nederlandse zweef vliegers zijn op duurvluchten herhaalde lijk in Frankrijk geland". Naar men ons mededeelde, was ook de rijksluchtvaartdienst niet op de hoogte van de tri-partite-overeenkomst. Intus sen heeft de K.N.V.V.L. de aangesloten clubs geadviseerd geen vluchten meer naar Frankrijk te maken. De kwestie is voorts met de rijksluchtvaartdienst de aan Tsarapkin, die hij een symbool noemde van de velen die zo langdurig hebben gestreefd naar het bereiken van een kernstopakkoord. De Britse delegatieleider, Peter Tho mas, die als derde het woord voerde, zei dat het vraagstuk van het ontdek ken van ondergrondse proeven voor het ogenblik onoplosbaar is. Ook Stelle had naar dit probleem verwe zen, toen hij verklaarde, dat men dui delijk moet begrijpen dat men er met het beperkte kernstopverdrag nog niet is, daarbij er de nadruk op leg gend, dat de Sowjet-Unie zich nog steeds verzet tegen inspectie ter plaatse. De Rus Tsarapkin had in zijn rede als mogelijke punten voor onderhandelingen onder meer genoemd een vermindering en „bevriezing" van de militaire begro tingen, het vinden van wegen om ver rassingsaanvallen te voorkomen en het stationeren van waarnemers aan beide zijden van de „demarcatielijn" in Duits land. Premier Kroesjtsjew had deze pun ten al eerder aangeroerd. De Amerikaanse onderhandelaar Stelle onthield zich van het noemen van be paalde punten en de Britse delegatie leider deed een beroep op de Ameri kaanse en Russische afgevaardigden, die beiden optreden als voorzitters van de conferentie, een ontwerplijst op te stel len van onderwerpen, waarover zou kun nen worden gesproken. De Amerikaans minister van landbouw, Orville Freeman (links) heeft premier Kroesjtsjew (rechts) dinsdag in het Kremlin een Indiaanse vredespijp aangeboden. „Als symbool van ons gemeen schappelijk verlangen naar wereldvrede", zo zei Freeman. De Amerikaanse minister van landbouw Orville L. Freeman heeft gisteren op bet Kremlin aan premier Kroesjtsjew een Indiaan se vredespijp geschonken. Kroesjtjsew zei dat hij er blij mee was, hoewel hij zelf niet rookt. Hij was, zei hij, gaarne bereid de pijp als een symbool te aanvaar den en hij brak een lans voor „de liquidatie van de koude oorlog". Minister Freeman is sinds 14 juli in de Sowjet-Unie. Hij brengt of ficiële bezoeken aan boerderijen en landbouwondernemingen. De over handiging van de vredespijp was de inleiding tot zijn ontmoeting met Kroesjtsjew. Vervolgens werd aan de aanwezige journalisten verzocht de heren alleen te laten. (UWUWitVUWVWifVfUWVUUUUUWVWt/ViAAAAAAMW De Indiase regering heeft gisteren meegedeeld dat de Chinezen langs de gehele Tibetaans-Indiase grens troepen hebben samengetrokken. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken zei in antwoord op vragen voorts, dat de Chinezen de gedemilitariseerde zone van twintig kilometer ten noorden van de grens, waaruit zij in de winter eige ner beweging vertrokken waren, weer bezet hebben. Ook de gedemilitariseerde zone in La- dach hebben zij weer in bezit genomen. De toestand aan de grenzen blijft „een dreiging vormen", aldus de woordvoer der. Overigens hebben de Chinezen nog geen enkel gedeelte van het Indiase grondge bied in het noordoostelijke grensdistrict of van het betwiste gebied in Ladach bezet. Het Indiase kabinet kwam gister morgen bijeen om zich over de jong ste ontwikkelingen te beraden. Pre mier Nehroe heeft zijn ministers waarschijnlijk ingelicht over de maat regelen die worden genomen om een mogelijke Chinese aanval het hoofd te kunnen bieden. Volgens in Nieuw Delhi verkregen in lichtingen heeft de Sowjet-Unie India luchtdoel- en vliegtuigraketten, radar- toestellen en transportvliegtuigen aan geboden, maar dit kon niet officieel worden bevestigd. Geologen hebben twee breukstructuren ontdekt in de bodem onder Skopje. De breuken zijn bijna tweehonderd meter lang en een tot tien cm breed. Gevreesd wordt voor het optreden van grondver schuivingen. Meer dan 6000 kinderen zijn de afgelo pen dagen naar andere steden en dorpen geëvacueerd. Ongeveer 66.000 mensen leven in tenten rondom de stad. Het Amerikaanse legerhospitaal, dat door de lucht is aangevoerd, heeft maan dag de eerste patiënten opgenomen en herbergt thans meer dan 120 ernstig gewonden. Experts uit Belgrado onderzoeken de beschadigde gebouwen om te zien wel ke weer bruikbaar te maken zijn. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren, de dag waarop de „Aziatische topconferentie" over de vorming van de federa tie van Maleisië werd geopend, reeds gedreigd, de bijeenkomst te zullen verlaten als er geen verandering komt in de houding van de premier van Malakka. Soekarno en Abdoel Rachman hadden naar buiten toe niets van hun onder linge onenigheid laten merken en elkaar voor en na de openingsbij eenkomst lachend een hand gegeven maar volgens een officiële Indonesi sche woordvoerder zal de Indonesi sche president donderdag vertrekken als op de besloten bijeenkomst van vandaag blijkt, dat Abdoel Rachman nog steeds „de geest schendt" van het onlangs tussen beiden in Tokio bereikte akkoord en van de overeen komst tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de vorige maand. De verhouding tussen Indonesië en Ma lakka is, naar bekend, de laatste tijd naar aanleiding van de plan nen tot vorming van de federatie van Maleisië, waarvan Malakka, Singa pore en Brits-Borneo deel zullen uit maken, zeer verslechterd. President David Tapp, een Britse ingenieur en boer, is gisteren in zeven uur en 50 minuten per tractor het Kanaal overgestoken. Honderden vakantiegangers en toeristen verwelkomden hem toen hij even voor 12 uur te Kingston, ruim drie kilometer ten zuiden van Deal, met zijn tractor het strand opreed. Tapp bleef op zijn tractor zitten terwijl politiemannen, douaniers en andere functionarissen hem vragen stelden. Hij was gistermorgen om 4.30 uur met zijn felgele, van vier grote wielen en een ballasttank voor ziene, tractor vanuit Pas de Ca lais, aan de Franse kust, vertrok ken. Soekarno verzet zich met hand en tand tegen dit voorstel, heeft een „confrontatie"-politiek aangekondigd, een semi-mobilisatie van zijn strijd krachten afgekondigd en oefeningen van de Indonesische marine laten houden voor de kust van Malakka. Zowel Rachman als de Indonesische pre sident zag er gisteren van af, op de openingsbijeenkomst het woord te voeren. Vandaag zullen zij met pre sident Macapagal van de Philippijnen achter gesloten deuren beraadslagen. Volgens gezaghebbende Britse kringen zal de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, het komende week einde naar Moskou vertrekken voor de ondertekening van het in Moskou tot stand gekomen gedeeltelijke kernstop verdrag. Volgens genoemde kringen zal de ondertekening vermoedelijk begin volgende week plaatshebben. Ameri kaanse functionarissen in Washington verklaarden gisteren, dat ook minister Rusk dit weekeinde naar Moskou zal reizen voor de ondertekening van het verdrag. Oostenrijk, Denemarken en Finland hebben zich bereid verklaard het kern stopverdrag te tekenen. (Van onze Haagse redactie) Het correctiegebied Tudderen, achter Sittard, gaat vanavond om zeven uur over in handen van de bondsrepubliek W.-Duitsland wanneer landdrost H. M. J. Dasen de archieven, de kas en de in ventaris van het drostambt tegen teke ning van een kwitantie zal overdragen aan Oberkreisdirektor dr. Kohlschutter en Regierungsbeauftragter dr. Braun. Het ministerie van binnenlandse zaken, van buitenlandse zaken en het bestuur van de provincie Limburg zullen bij de ze inboedeloverdracht niet vertegen woordigd zijn. De archieven van het drostambt Elten, achter Arnhem, worden aan de Duitse instanties overgedragen om precies mid dernacht. Van Nederlandse kant wordt de handtekening op de overdrachtskwi- tantie gezet door landdrost baron H. G. J. van Tuyll van Serooskerken. Duits land zal vertegenwoordigd zijn door de Regierungsbeauftragter dr. Griese. Vroeger was het haast een luxe-voor werp, de telefoon, en de zakenman die er over beschikte, verzuimde niet van zijn aansluiting nadrukkelijk in ad vertenties en ander drukwerk melding te maken. Met een telefoon ging de standing van de zaak omhoog en met de nummers was het precies als met de vroegere autonummers: wie een laag had, demonstreerde dat hij bij „de eer sten" had behoord. Voor de oudere ge neraties was een laag telefoonnummer een symbool van vooruitstrevendheid. Die tijd is echter voorbij en in menig he dendaags huis is de telefoon even onver mijdelijk en onmisbaar als de douche en het elektrisch licht. Maar men vergisse zich niet: dat betekent allerminst, dat iedereen nu maar een-twee-drie tele foonaansluiting kan krijgen. Hoe moei lijk dat gaat, moet men maar eens aan de bewoners van de nieuwe Rotterdamse wijk Prins Alexanderpolder vragen. Men spreekt in Rotterdam al over het „telefoondrama". Zelfs heeft een groep „misdeelden" zich tot een actie comité verenigd om te proberen sneller een aansluiting te kunnen krijgen. P.T.T. kan hier namelijk het tempo van de stadsuitbreidingen niet bijhouden met als gevolg dat in deze Prins Alexander polder velen zonder telefoon zitten, ter wijl zij uit hoofde van hun beroep drin gend zo'n apparaat in huis moeten heb ben. Zelfs voor een aldaar gevestigde arts was geen aan sluiting beschikbaar. De telefoondienst heeft nu op de actie van het comité gerea geerd met de verkla ring, dat een aantal urgente gevallen in het laatste kwartaal van dit jaar- wel een aansluiting kunnen krijgen. Er- zal dus geselecteerd moeten worden. Maar daar neemt het comité weer geen genoegen mee, want wat is urgent? Als een arts wél een toestel krijgt, heeft dan een zakenman er geen nodig? Het comité noemt de telefoonsituatie hier „gevaarlijk en economisch schadelijk", Over deze kwestie zijn drie maanden geleden vragen gesteld door het ka merlid Reehorst, maar pas begin deze maand kwam er een antwoord op, uiter aard nog van minister Korthals. Het is nogal een omslachtig antwoord. Er wordt daarin op gewezen, dat een be drijf als de P.T.T. voortdurend moet overwegen of nu wel voorrang moet wor den gegeven aan investeringen voor ap paratuur om het toenemend aantal ge sprekken van de aangesloten abonnees op te vangen, dan wel aan investeringen voor de aansluitingen van zich in groten getale aandienende nieuwe gegadigden. Zo kan het wel eens gebeuren, dat „storingen" ontstaan en de nieuwe aan sluitingen het tempo van de stadsuit breidingen niet kunnen bijhouden, aldus de minister. Maar hij wees er tevens op, dat hij nog vierentwintig miljoen extra zal aanvragen voor extra-investe ringen in de telefoonsector. Daardoor wordt dan eveneens tegemoet gekomen aan de wens van de industrieën, die aan P.T.T. leveren, meer continuïteit in hun produktieprogramma te verkrijgen. Deze laatste opmerking onthult eigen lijk onverbloemd waarom het hier gaat: de industriën, die de apparatuur voor de uitbreidingen moeten leveren, zouden dat beter en regelmatiger kun nen doen indien de P.T.T. zijn opdrach ten meer op langere termijn zou plaat sen. Dat gebeurt dus kennelijk in onvol doende mate. Waarom? Boze tongen beweren, dat het staatsbedrijf voortdu rend op de vingers wordt getikt door het ministerie van financiën. Elke ont werpbegroting, die bij dit departement wordt ingediend, zou met het blauwe potlood flink worden beknot. Hoe dan ook, de gevolgen zijn duidelijk: er zijn stadsuitbreidingen, waar een telefoon aansluiting eenvoudig een onmogelijk heid is. Overigens niet alleen een ver schijnsel uit de Randstad: onlangs bleek tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland, dat zich ook in ons gewest knelpunten hebben voorgedaan. e conclusie ligt voor de hand: we moeten verder „los" van de luxe gedachte uit het slingerkastje-tijdperk. De telefoon is een stuk openbare nuts voorziening geworden. Het is ondenk baar bijvoorbeeld, dat in een stadsuit breiding straten worden aangelegd zon der de mogelijkheid van een riolerings- of elektriciteitsaansluiting. Welnu, eigenlijk behoort het even ondenkbaar te zijn dat nieuwe wijken worden aange legd, waarin geen onmiddellijke aanslui tingsmogelijkheid is voor telefoon. Bo vendien een nevenoverweging, die toch niet helemaal is te verwaarlozen gaat het hier om de enige P.T.T.- sector, die winst oplevert. Men zal dit alles bij het staatsbedrijf, of misschien vooral bij het schrappende ministerie van financiën, moeten begrijpen, want aan nog meer „telefoondrama's" is geen behoefte. Vermoedelijk zal bij de komende begrotingsbehandeling ook de nieuwe minister vanuit de kamer wel worden duidelijk gemaakt, dat de tele foonsituatie in sommige delen van het land niet zorgelijker kan worden dan zij al is. De voorgenomen uitbreiding en modernisering van het vervoer van zieken en gewonden op de Bevelan den is sinds enkele maanden volle dig op een dood spoor gekomen. De oorzaak hiervan moet men zoe ken in een verschil van opvatting over de toekomst van de gemeen schappelijke regeling. Zoals men SS, iLitoMÏXÏ nemen alle 36 gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland daarin deel. Deze „organisatie" heeft mo menteel in totaal vier ambulances. Zij zijn gestationeerd in Goes, Krabbendijke, 's-Heerenhoek en Kamperland plus een reservewa gen van het Rode Kruis. De uit rusting van deze wagens is niet toereikend om, met name bij grote en soms op verschillende plaatsen in het werkgebied gelijktijdig voor komende gevallen, een optimale capaciteit te leveren. Daarom wa ren er plannen opgezet om twee nieuwe ambulances door de parti culiere ondernemers te laten aan schaffen. Maar op het laatste moment is dit plan netje afgesprongen. Tot grote teleurstel ling van de afdeling „Zuid- en Noord- Beveland van de Maatschappij voor Ge neeskunst". Een van de twee nieuwe auto's was al op zijn kwaliteiten ge test. Er waren al afspraken met de fa briek in Bonn gemaakt, toen alles plot seling niet meer doorging. Wat was het geval? de gemeente Goes, althans het colle ge van b. en w„ wilde wel meewerken aan de verbetering van het in gebruik zijnde materiaal, maar na 1 januari 1965 prefereert men daar een ge meentelijke dienst voor zieken- en ge- wondenvervoer, die dan zou moeten worden ondergebracht bij de twee ziekenhuizen. 0 De overige „buitengemeenten", ver tegenwoordigd in de gemeenschappe lijke regeling, rekenen voor de aan schaf van de beide auto's op voor- Dr schot aan de particuliere onderne mers een afschrijvingstermijn van 10 jaar. Dus kunnen zij de gemeente Goes na het aflopen van de eerste termijn van de regeling voor het ge wonden- en ziekenvervoer niet de handen vrij geven. Iedereen is er dus wel van overtuigd, dat er nodig iets moet worden verbeterd aan de bestaande situatie en apparatuur, maar de zaak is vast komen te zitten op de letter van de intergemeentelijke re geling. „We zijn het langzamerhand moe". Dat is de mening van de artsen, verenigd 'in de regionale afdeling van de Maatschappij voor Geneeskunst. Sinds de zomer van 1961 hebben zij bij de uit voerende commissie van de regeling gehamerd op verbeteringen. Dat ging moeizaam. Alle vier ambulances bij de over het gebied verspreide garages be- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Met ingang van vandaag zijn maximum snelheden vastgesteld voor gedeelten van de rijksweg nr. 55, van Nijmegen over Grave naar Den Bosch en voor het traject over de Maas bij Hedel. De stukken van rijksweg 55, waarvoor een maximumsnelheid van 70 km/u is vastgesteld, zijn: de gedeelten vóór de bebouwde kom van Heesch, het gedeelte door de gemeente Grave (alleen van 8 uur 's morgens tot acht uur 's avonds) en het gedeelte van Hintham naar Ros malen (van 8 tot 20 uur). Bij het na deren van de Maasbrug bij Hedel is 90 km/u de maximumsnelheid, die op de brug 70 km bedraagt. Na Pan American heeft thans ook de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Continental Airlines het supersonische Brits-Franse Concorde straalpassa- giersvliegtuig besteld. De maatschappij maakte gisteren be kend dat zij een order voor drie toestel len met een totale waarde van dertig miljoen dollar heeft getekend. Pan American Airways heeft reeds een be stelling lopen voor zes van deze toestel len, die 104 passagiers kunnen vervoe ren en een snelheid van ruim tweedui zend kilometer halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1