KERNST0PAKK00RD HEEFT SLECHTS BEPERKTE WAARDE" Uitnodiging voor een ontwapeningsgesprek Aardgas ie Friese bodem Noff overlevenden uit puinhopen van Skopje Meer grensfaciliteiten voor goederenvervoer bepleit Skopje n DEEL HANDELSMISSIE NA BEZOEK AAN „China nog lang geen kernmacht" Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen Vandaag.... Chirurgen proberen jongetje handen terug te geven Gespannen situatie aan de Indiaas- Chinese prens WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Timmeren aan de Finse weg PRESIDENT DE GAULLE: Frankrijk ondertekent akkoord niet. Ontwikkeling eigen kernwapens gaat door Structuur N.A.V.O. Reacties Uitnodiging EXPLOSIE IN MADRID „Van investeringen willen Indonesiërs niets meer weten" Niet snectmdair Auto te^en trein - één dode en een zwaargewonde Twee Amerikanen gedood op Korea Drs. Sjarif naar Suriname Geen investeringen Weer twintig mensen gered Stad wordt op „veilige plaats herbouwd Herbouwen AARDBEVING IN PERZIË Eén doorlopend geot>end kantoor aan Zeeuwse grens Faciliteiten DRIE DODEN BIJ BOTSING De slavenarbeid van de fietstaxibestuurders 206e jaargang - no. 177 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walsrraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 30 juli 1963 Pagina 2 Neen, men kan niet zeggen, dat de krant van gisteren veel opgewekt nieuws bracht: een vliegtuig neergestort met zestig mensen, onder wie een groep jongens op weg naar de jamboree, ver der vooral de nadere berichtgeving over de ramp van Skopje. Frankrijk kent aan het in Moskou gesloten beperkte kernstopak- koord slechts een „beperkte waarde" toe, zolang het geen onder deel vormt van een uitgebreider ontwapeningsverdrag. Frankrijk zal de overeenkomst dan ook niet ondertekenen en doorgaan met het vormen van een eigen kernmacht. Dit heeft de Franse presi dent De Gaulle gistermiddag verklaard op een persconferentie. President De Gaulle zei voorts: „Frankrijk verklaart, bij monde van zijn president, plechtig dat er nimmer een Franse aanval zal plaatsvinden. Daarom heeft het voor Frankrijk ook geen zin toe te treden tot een niet-aanvalsverdrag". Frankrijk kant zich thans onvoorwaardelijk tegen het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de Warschause verdragsorganisatie. Met betrekking tot de N.A.V.O. ver klaarde de Gaulle: „Frankrijk is voor handhaving van de N.A.V.O., doch de structuur ervan dient te worden gewijzigd, daar de betrekkingen tussen de Verenigde Staten enerzijds en Europa, en met name Frankrijk, anderzijds, eveneens zijn veranderd. Frankrijk houdt zich gereed om zich hierover met de Verenigde Staten te ver staan". Hij vervolgde: „Frankrijk meent dat er wellicht een tijdstip zal komen, waarop het mogelijk zal zijn tot een daadwerke lijke overeenstemming met de Sowjet- Unie te komen. Wanneer die dag een maal is aangebroken, zal Frankrijk op bouwende voorstellen doen betreffende het handhaven van de vrede en het even wicht in Europa". „Maar voor het ogenblik zal Frankrijk geen overeenkomst onderschrijven waar over, buiten ons om, overeenstemming werd bereikt. Dit geldt met name voor het Duitse vraagstuk". De president vervolgde: „Frankrijk zal er zich door het gesloten kernstop- akkoord niet van laten afbrengen zich de middelen voor onmetelijke verwoes tingen te verschaffen, die de te Moskou vertegenwoordigde mogendheden bezit ten. Frankrijk zou niet langer zelfstan dig voor zijn onafhankelijkheid en lands verdediging kunnen zorgen, indien het geen kernwapens zou bezitten en andere landen wel'. licht onmogelijk is geworden, het zo dringende ontwapeningsvraagstuk te bespreken". Hierna kwam de Gaulle te spreken over de Frans-Amerikaanse vriendschap, waarover hij zich in zeer lovende be woordingen uitliet. De negatieve houding van president de Gaulle tegenover het Sowjetrussische voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de N.A.V.O. en die van het verdrag: van Warschau wordt in niet-officiële kringen in Washington be schouwd als een domper op de plannen om verdere stappen te ondernemen ten einde de spanning tussen oost en west te verminderen. Men verwachtte echter niet, dat de besprekingen met de Sowjet- Unie hierdoor zouden worden tegenge houden. De Britse minister van buitenlandse za ken. Lord Home, heeft gezegd, dat men in Engeland niet anders had verwacht, dan dat Frankrijk zich nier bij het ge deeltelijke kernstopakkoord zou aanslui ten. „Ik ben dus niet teleurgesteld", aldus Lord Home tijdens een interview voor de Engelse televisie. „Geen discriminatie, geen bevoorrechting" Frankrijk zal de drie andere kern- mogendheden uitnodigen voor het einde van het jaar en voordat dit wel- In een kliniek te Bourg-de-Peage in Frankrijk pogen chirurgen de acht jarige .Jean-Louis Benistant zijn handen terug te geven. Het kind had die jl. vrij dag verloren in een landbouwmachine. Enkele uren na het ongeval werd de rechterhand weer vastgeopereerd. De chirurgen zeggen dat zij over enkele dagen zullen weten of de operatie defi nitieve kans van slagen heeft. Als dat het geval is, zullen zij ook de linkerhand bevestigen. Die hand wordt thans in be vroren toestand bewaard. Het jongetje is momenteel volledig bij bewustzijn. Gedurende de eerste nacht na het ongeluk is enkele malen bloed transfusie toegepast. Op de binnenplaats van het hoofdbureau van de Spaanse veiligheidspolitie in Ma drid heeft zich gistermiddag tegen zes uur bij de paspoortenafdeling een ont ploffing voorgedaan. Volgens de eerste berichten werden daar bij 12 mensen gewond, van wie twee ernstig. De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij in Oldenzaal, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke Shell groep en de Standard Oil Company (New Yersey) heeft laten weten dat zij met haar exploratieboring „Sonnega I" het bestaan van aardgas in de bodem van de pro vincie Friesland heeft aange toond. De put wordt aan de ge bruikelijke proeven onderwor pen. Omtrent de grootte van de vondst is medegedeeld dat het hier een gas- voorkomen betreft dat van beperkte omvang lijkt te zijn en te vergelijken is met één van de kleinere door de N.A.M. in Overijsel gevonden gasvel- den. De exploratieboring „Sonnega I" werd eind vorig jaar aangevangen. Hier aan ging een seismografisch onder zoek vooraf. Van de uit 8 leden bestaande han delsmissie, die twee weken geleden naar Djakarta vloog om pools hoogte in Indonesië te gaan nemen, zijn gistermiddag ir. C. S. Knottne- rus, mr. J. R. Voute en drs. A. Rom. Colthoff op Schiphol terug gekeerd. Zij reikten een communiqué uit, dat de opgesteld en als voornaamste indruk ken de volgende conclusie weergaf: De delegatie is in Indonesië boven de verwachting hartelijk ontvangen, zowel door president Soekarno en alle minis ters als door hoofdambtenaren en vele anderen. Van enige discriminatie tegen Neder land is geen spoor meer te bekennen. Aan de andere kant is van voorkeur boven andere landen echter evenmin sprake. De handel met Indonesië kan wei weer op gang komen, maar men dient hier geen spectaculaire ontwikkeling te ver wachten. De relaties zullen zeer gelei delijk en voorzichtig van de grond af moeten worden opgebouwd. Nederland zou er goed aan doen Indone sië vooral ook als een ontwikkelings land te beschouwen en daarbij te beden ken, dat financiële steun aan Indonesië wellicht beter besteed is dan soortgelijke Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in Grootebroek is gistermiddag om tien over vier een personenauto gegrepen door de trein van Énkhuizen naar Amsterdam. De bestuur der, de heer Desanois uit Grootebroek en een mede-inzittende, mevrouw G Laan-Eken, werden zwaar gewond. In de loop van de avond is mevrouw Laan- Eken in het ziekenhuis in Enkhuizen aan de verwondingen bezweken. De trein kreeg een uur vertraging. Bus sen vervoerden de treinpassag'iers naar Hoorn, vanwaar zij weer per trein ver der konden reizen. De trein in omge keerde richting kreeg een oponthoud van een half uur. Naar een woordvoerder van het V.N.- commando in Zuid-Korea heeft meege deeld, zijn gistermorgen vroeg twee Amerikaanse militairen gedood en een derde ernstig gewond, toen de jeep waar mede zij op weg waren naar hun wacht post. door Noordkoreanen met machi negeweren en granaten werd bestookt. Het incident had plaats ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Zuid en Noord-Korea. Drs. Moh. Sjarif, Indonesisch zaakge lastigde in Nederland, is gisteravond van Schiphol via Rio de Janeiro naar Paramaribo vertrokken voor een oriën- tatiebezoek van ongeveer een week aan Suriname. steun aan sommige andere ontwikke lingslanden. Aan het communiqué veogden de drie op Schiphol teruggekomen leden nog toe, dat zoals men in Indonesië zelf ook wel weet de economische situatie er verre van rooskleurig is. „Dat sluit echter de mogelijkheid van zaken doen nooit uit", verklaarden zij. „Ten slotte exporteert Indonesië goederen en dus bestaat de mogelijkheid van handelsverkeer". Van het woord „investeringen" willen de Indonesiërs echter niets meer weten. Zij voelen alleen wat voor de nieuwste methode, genaamd production-sharing, een risico dragende participatie van een buitenlander in een Indonesisch bedrijf, waarbij de opperleiding bij de Indonesiër blijft. De Amerikaanse onderminister voor po litieke kwesties Averell Harriman, heeft gisteren gezegd dat premier Kroesjtsjew zich niet veel zorgen maakt dat com- munistisch-China spoedig een kernmacht zal weten op te bouwen. Harriman, die dit zei in een vraagge sprek met verslaggevers, verklaarde dat hij in Moskou, waar hij besprekingen over een verbod op het nemen van kern proeven voerde, met premier Kroesjtsjew over de vorming van de Chinese kernstrijdmacht had gesproken. „Kroesjtsjew bleek niet bijzonder be zorgd. Hij zei tegen mij dat het nog zeer lang zal duren voor de Chinezen over een kernmacht van enige betekenis beschikken", aldus Harriman. De Ame rikaanse onderminister verklaarde dat de Russische leider van oordeel was dat de Chinezen de industriële basis, die voor de opbouw van een kernmacht on ontbeerlijk is, missen. Reddingsploegen hebben gisteren 20 mensen levend uit de puinhopen van de Zuidslavische stad Skopje gehaald. Zestien van hen kwamen nagenoeg ongedeerd uit de tunnel van het verwoeste spoorwegsta tion. Men gelooft dat in deze tunnel nog honderden mensen opgeslo ten zitten. Een groep Franse deskundigen, die ook hulp verleenden na de grote aardbe vingsramp van Agadir, zocht gisteren met uiterst gevoelige luisterapparaten de puinhopen af. Zij ontdekten een 35- jarige Zuidslavische vrouw, die onder een geweldig blok beton dat haar tegen vallend gesteente had beschermd zat op gesloten. Haar echtgenoot, die naar de markt was toen de ramp plaatsvond, was bij haar redding aanwezig. Hun 2 kleine kinderen liggen echter nog onder het puin. De reddingsploegen deden gisteren een laatste uiterste krachtsinspanning om te trachten nog zoveel mogelijk mensen levend uit de ruïnes te halen. De auto riteiten zijn namelijk van oordeel dat na gisteravond geen levenden meer zul len worden gevonden. Het zal nog wel drie dagen duren alvorens de ergste ru ines zijn opgeruimd, zo verklaarden zij. Op een persconferentie heeft de voor zitter van het provinciaal bestuur van Macedonië, Grlickow, meege deeld, dat de stad waarschijnlijk „op een veiliger plaats" zal worden her bouwd. Dit zou afhangen van onderzoekingen door Zuidslavische en buitenlandse des kundigen onder andere op geologisch en seismologisch gebied. Grlickow zei dat er nog 700 mensen worden vermist en dat er 2170 gewonden zqn, van wie een aantal zeer ernstig. Zondagavond waren 813 stoffelijke overschotten geborgen. Na een onderzoek van leden van de Ma cedonische commissie, die de reddings werkzaamheden in de getroffen stad Een auto is gedeeltelijk bedolven onder de puinhopen. Door het ge weld is de auto van de trottoirband naar het midden van de straat geschoven (foto boven). Reddingsploegen zoeken koorts achtig tussen de puinhopen in de hoop nog overlevenden te vinden (foto onder). IWWVWWVWWVWWWWWWVWVVWUVWWWtA Een zware aardschok heeft gisteren het Perzische dorpje Gagoem getroffen. Het dorp, dat bij Bandar Abbas aan de Perzische Golf ligt, is zeer klein en men neemt aan dat het aantal slachtoffers niet groot zal zijn. Medische hulptroepen zijn naar het getroffen gebied onder weg. Sinds 1958 is Perzië zesmaal door grote aardschokken getroffen. Vorig jaar september verloren bij een aard bevingsramp elfduizend mensen het le ven. leidt, is besloten dat slechts de meest noodzakelijke medische ploegen in de stad zullen blijven. De Macedonische premier zei ook dat ongeveer 100.000 inwoners van Skopje de stad hebben verlaten of naar elders zijn overgebracht. Uit de gehele wereld stromen thans bij dragen voor het zwaar getroffen Skop je binnen. Bij het Nederlandsche Roode Kruis kwam onder meer een gift bin nen van koningin Juliana en prins Bern' hard. „Een vrachtauto, die het gehele jaar door tweemaal per week van Rotterdam naar Parijs en terug rijdt, staat ruim 866 uren of meer dan 36 etmalen werkeloos bij de grenzen te wachten". Dit staat te lezen in het „rapport inzake het grensoponthoud bij het goederen vervoer over de weg", samenge steld door de drie landelijke ver voersorganisaties (E.V.O., K.N.V.- T.O. en N.O.B.-wegtransport) en aangeboden aan onder andere het ministerie van financiën en de ka mers van koophandel in Neder land. De gegevens uit het rapport kortgeleden ook behandeld door de kamer van koophandel en fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn verkregen uit de antwoorden van 800 geënqueteerde bedrijven in geheel Nederland. Zij geven een duidelijk beeld van de zeer ongun stige invloed van deze improduk- tieve wachttijden op de bedrijfs resultaten van de goederenver voerbedrijven. Het rapport behan delt een groot aantal klachten en geeft daarnaast aan welke verbe teringen de geënqueteerde ver voersbedrijven noodzakelijk en mogelijk achten. „Die klachten en wensen zijn er ook in deze provincie", zo zei de secretaris dis trict Zeeland van de N.O.B.-wegtrans port, de heer R. J. van Strien te Mid delburg. Met name noemde hij een ver zoek van diverse Zeeuwse transporton dernemingen, waarin wordt gepleit voor het openstellen van de grenspost Sluis- Westkapelle van 7 tot 19 uur, afschaf fing van de middagpauzes van 12-14 uur en de passagemogeïijkheid voor voertui gen met aan bederf onderhevige goede ren van 6 tot 22 uur. Maar de wacht tijden overdag zijn hier bepaald korter dan in het rapport staat aangegeven voor de grote kantoren aan de Neder lands-Belgische en Nederlands-Duitse grens" aldus de heer Van Strien. De klachten over de beperkte openstel ling van grensdouanekantoren zijn overi gens niet nieuw. Wel worden ze veel- vuldiger geuit omdat het grensover schrijdend goederenvervoer over de weg voortdurend in intensiteit toeneemt. Ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, zei er in zijn jongste nieuwjaarsrede nog het volgen de van: „Door de sterke toeneming van het verkeer in Nederland, zal het weg vervoer meer gebruik gaan maken van de nachturen, zoals in Duitsland en Frankrijk reeds het geval is". Een ver gelijking, die ai onmiddellijk het knel punt aangeeft. „Want", zo ging de heer Van Krevelen verder, „Nederland is een sterk ex- en importerend maar bijzon der klein land, zodat het vervoer voor een belangrijk deel grensoverschrijdend is". Ook nij pleitte in zijn rede voor dag en nacht openstelling op korte termijn van enkele plaatsen aan de Belgische en Duitse grens. „Mocht dit zover ko men, dan zullen wij er op moeten aan dringen, dat ook in Zeeuwsch-Vlaande ren een zodanig kantoor zal worden in gericht", aldus de heer Van Krevelen. Hij dacht daarbij niet alleen aan het ex- en inmportverkeer uit en naar Zeeuwsch-Vlaanderen, maar meer nog om het vervoer van en naar overig Ne derland doorgang te doen vinden tijdens de uren dat de veerdiensten om welke redenen ook niet worden uitgevoerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de kanto ren over het algemeen geopend van 8 tot 12 en van 14 tot 18 uur. Gunstige uit- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Er waren eigenlijk twee Skopjes, zo lezen we in een persoonlijk getinte beschouwing in het Deventer Dagblad. Het nieuwe Skopje met zijn moderne ho tels, theaters, woningen en met die twee hoge poortgebouwen, die de trotse brug over de Vardar markeerden, dat nieu we Skopje was de steen-geworden de monstratie van de levensdurf, waarvan ook hier het land van Tito doortrokken was. En dan was er, door de oude brug van koning Dusan van de nieuwe stad gescheiden, het oude Skopje: de levend gebleven herinnering aan de Turkse tijd. Met z'n moskeeën en minaretten, maar daarnaast in vredige nabuurschap z'n or thodoxe kerkjes, ju welen soms van inte rieur was vooral dat oude Skopje een stad, die men nooit meer vergeten kon. Die bonte klederdrachten op de overvolle markten, die mengeling van volkstypen, die oosterse uitbundigheid van leven. Skopje was een stad om van te houden, je voelde die stad leven, je maakte er de bewogen overgang mee van oud naar nieuw: onvergetelijk was niet alleen de drukte op die oosterse markten, maar even onvergetelijk het trotse paraderen van de moderne jeugd 's avonds in de hoofdstraat, die uitliep op het station. Nu is die stad gestorven. Dood. Ver woest. Weggevaagd in amper twintig seconden. En wij mensen, die zo langza merhand toch wel aan veel gewend zijn, zijn vanwege dit onvoorstelbare versla gen, staan vanwege dit wrede verstomd. Aldus het Deventer Dagblad. Vreemd: de berichten en foto's in de dagbladen, de t.v.-beelden over de Joegoslavische dodenstad zijn schok kend, maar schijnen toch uit een andere wereld te komen. Onze eigen kleine Zeeuwse wereld is er de laatste dagen een van zon en met onze talloze gasten verheugen wij ons daarover, we genieten van zon, zee en wind, van de vele goede dingen, die ons zijn geschonken. En daar wordt ons dan bericht van een totaal an dere wereld, waar de aarde scheurde en de huizen instortten. De dood sloeg on verbiddelijk toe en in enkele seconden verloren ouders hun kinderen en werden kinderen wezen. Maar is dat heus een andere wereld? Laten we ons niet be driegen: de wereld van Skopje is dezelf de als de onze, de geslagenen zijn men sen als wij. Wij kunnen hen niet voorbij gaan als de priester deed in de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Wat een ramp betekent, weten wij in Zeeland. Wij weten ook wat hulp is, die ontroe rende bereidheid van anderen (vreemden vaak, mensen die onze taal niet spreken) om mee te lijden in ogenblikken van on uitsprekelijk verdriet. Daaraan terug denkend doortintelt ons nog de dank baarheid voor alles wat toen voor Zee land is gedaan. De wereld van Skopje is de onze. Zij eist onze solidariteit als mens te genover mens. En daarom ten slotte dit nummer: giro 777, Rode Kruis, Den Haag. Op de rijksweg onder Reeuwijk heeft gistermiddag een ernstig autoongeluk plaats gehad, dat aan drie mensen het leven heeft ge kost. Een personenauto uit de richting Utrecht kwam in de middenberm te recht, waarbij de chauffeur de macht over het stuur verloor. De auto ging door de middenberm heen en kwam op de linkerbaan in botsing met een perso nenauto uit de richting Rotterdam, waarvan de beide inzittenden, het echt paar H. J. Mellegers Bezemer uit Rot terdam op slag werden gedood. In de andere auto kwam de 7-jarige Gerrie van Domburg om het leven. Zijn ouders, de 33-jarige G. A. van Dom burg en diens 35-jarige echtgenote, me vrouw A. P. van Domburg-Bakhuisen uit Nieuwerkerk aan de IJsel, werden zwaar gewond, zij zijn in het Van Iter- son ziekenhuis te Gouda opgenomen. De Indiase minister van defensie Tsia- van, die op tournee was door Zuid- India, is gisteren in allerijl naar Nieuw- Delhi teruggekeerd in verband met de berichten over Chinese troepenconcen traties langs India's noordgrens. Zoals gemeld is de stafchef van het Indiase leger, die een reis door de V.S. maakte, reeds eerder naar Nieuw-Delhi terugge keerd. Functionarissen in Nieuw-Delhi hebben intussen ontkend dat India de moge lijkheid van luchtaanvallen overweegt om de Chinezen uiteen te slaan. Behalve in Ladach waren de Chinezen nog steeds binnen de door hen erkende grenzen. Luchtaanvallen in het gebied van La dach zouden militaire tegenacties van de Chinezen uitlokken waartegen de In diase defensie nog niet opgewassen zou zijn. is het 100 jaar geleden, dat de in 1947 overleden Amerikaanse grootindustrieel Henry Ford sr. te Spring Wells (Michigan) werd geboren. iVVWtnA/VWWVVWVVVWVVVWWVVVWVVVVWU In Indonesië is bezwaar gemaakt tegen de slavenarbeid, welke de mannen van de „betja's" (de fietstaxi's) verrichten. In hun driewielige voertuigjes pedaleren zij twee en soms zelfs drie passagiers door de tropische hitte. President Soe karno heeft geprobeerd de fietstaxi's te verbieden, want hij was tegen deze sla venarbeid. Zijn poging is mislukt. Een verbod zou alleen al in de hoofdstad Djakarta 100.000 mensen werk os ma ken en er zijn al werklozen genoeg. Bo vendien is er een ernstig tekort aan openbare vervoermiddelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1