Dr. Jan Schouten op 12 Augustus tachtig jaar Brits Geluidsarchief- klinkende stemmen uit verleden en heden Kanalisering Moezel maakt wijnen zoeter me'WS IN a VOOR VELE LONDENSE BEJAARDEN WORDT DROOM WERKELIJKHEID IN DE V.S. DRAGEN 22.000 VROUWEN MILITAIR UNIFORM Karakteristieke smaak verloren Natuurschoon beter te zien „KOEKOEK" UIT ZWARTE WOUD IS NIET DOOD GILDE- GROEP VAN DEN DRIEST Voor uw familieberichten de P.Z.C. BEKWAAM A.-R.-P0LIT1CUS Voorman van de oude stempel Eindhovenaar bij Nice verongelukt Archief van onschatbare waarde A mazone-Indianen zingen voor de bandrecorder Een levensavond aan zee Wapens mogen zij niet hanteren Schoonheid Tot Trier Balletmuziek gezocht Brakms-Adenauer-Stalin Koekoeksklok in negerkraal en iglo Gemoderniseerd A. W. Boerwinkel AFWEZIG Attentie goede prijzen. M. van Wijngen, GRATIS ZONNEVOORHANGER MAANDAG 29 JULI 1968 (Van onze parlementaire redacteur) Op 12 augustus wordt dr. Jan Schouten tachtig jaar. Misschien weten veel jongeren al niet meer wie dr. Jan Schouten is. Zeven jaar geleden verdween hij uit de Ne derlandse politiek, na daarin tus sen de beide wereldoorlogen en na de bevrijding van de Duitse over heersing een vooraanstaande rol te hebben gespeeld. Onder de naam Jan Schouten is de nu bijna tachtigjarige a ntirevolutionaire politicus nog altijd onder zijn partij genoten, zijn geestverwanten, zijn vrien den en de vroegere collega's van andere partijen bekend Officieel is deze staats man: dr. Johannes Schouten, geboren op 12 augustus 1883 in Maassluis. Lange tijd was hij de onbetwiste politieke lei der van de Antirevolutionaire Partij, ge durende talrijke zittingen van de Twee de Kamer voorzitter van de antirevolu tionaire fractie. Uit het goede hout De heer Schouten is wat men noemt een self-made man. Hij is uit het goede hout gesneden. In hem leefde van jongsaf een sterke politieke ambitie en de wil om vooruit te komen in de wereld. Zijn energie en zijn heldere verstand hebben hem ten slotte gebracht op een plaats waar hij veel voor het land heeft kun nen doen. Hij begon na de lagere school als tuinmansknecht, hij eindigde zijn carrière als een staatsman van gewicht. In 1908 haalde hij de middelbare akte boekhouden. Hij was toen vijfentwin tig jaar. Tot zijn negentiende jaar had hij in de bloemisterij gewerkt. Hij werd lid van de gemeenteraad van Rotterdam en bracht het daar tot het wethouderschap. Hij was lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Hij was directeur van de Rotter damse Boazbank en nadat hij op 22 oktober 1918 lid van de Tweede Kamer was geworden een lidmaat schap dat hij tot 1956 heeft vervuld bekleedde hij het directeurschap van de vereniging voor hoger onder wijs op gereformeerde grondslag, waarvan de Vrije Universiteit in Am sterdam uitgaat. Tijdens zijn politieke loopbaan was hij voorzitter van het centraal comité van antirevolutionaire kiesverenigingen en lid van enige staatscommissies en van tal van andere commissies. Hij onder hield gedurende zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer een nauw contact met het maatschappelijk leven. Zijn ver diensten voor de Nederlandse politiek en voor het iand in het algemeen werden gewaardeerd door zijn promotie in 1950 tot doctor in de rechtswetenschappen honoris causa aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Man van gezag Jan Schouten heeft zich altijd een man van gezag getoond. Hij is rechtzinnig in de leer zowel in godsdienstig opzicht als wat zijn trouw aan de antirevolu tionaire staatkunde betreft. Bij al zijn handelen, bij zijn beslissingen, bij zijn redevoeringen in het parlement ter ver dediging van voorstellen of maatrege len of ter bestrijding van wetsontwerpen, welke invoering hij onjuist achtte, liet hij zich door deze rechtzinnigheid leiden. Men wist daardoor altijd wat men aan hem had. Maai daardoor miste zijn op treden ook meestal het verrassende ele ment, dat charme aan het politieke steekspel kan geven. Na de tweede wereldoorlog heeft hij vooral een rol gespeeld bij het bepalen van het Nederlandse beleid in de moei lijke affaire Indonesië. Hoewel hij vaak blijk gaf zin voor de realiteit te bezit- Zaterdagayond is bij een auto-ongeluk in de omgeving van Nice om het leven gekomen de heer Ridder, apotheker te Eindhoven. De echtgenote, twee doch tertjes en een 17-jarig vriendinnetje zijn ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De auto reed tegen een boom. ten, toonde hij zich toch niet alleen wat Indonesië betreft, maar ook op het overige terrein van de Nederlandse po litiek, aan de behoudende kant. De heer Schouten is een voortreffelijk redenaar. Hij kent op zijn duimpje de werking van de effecten van een goed beoefende welsprekendheid en hij maak te van die effecten graag gebruik. Hij wisselde in zijn speeches waarnaar altijd met aandacht werd geluisterd, op een afgewogen wijze de pianissimo's en de fortissimo's met elkaar af. Men heeft hem daarom wel een toneelspeler ge noemd. Niet alleen echter daarom had hij steeds de belangstelling van de Ka mer. Dat was ook, omdat wat hij zei altijd de moeite waard was. Hij droeg in ruime mate het zijne bij aan de oplossing van moeilijkheden, maar door zijn soms stugge houding kon hij ook problemen scheppen. In hart en nieren Jan Schouten is een politicus in hart en nieren. Hij was in zijn tijd een groot man in het Nederlandse staat kundige leven. Hij koestert een veel zijdige belangstelling en gaf altijd blijk de onderwerpen, waarover hij sprak, te beheersen. Toen hij in 1956 niet meer in de Tweede Kamer terugkeerde verloor de Neder landse politiek een markante figuur, een wijs man, een gedegen politicus, die met enkele andere prominenten jaren lang duidelijk zijn stempel op de wijze, waarop de openbare zaak behartigd werd, gedrukt heeft. Een ernstige aardbeving heeft vrijdagochtend in de Zuidslavi- sche stad Skopje in Macedonië, honderden mensen gedood en zeer vele anderen gewond. Er werden grote vernielingen aangericht. Be foto toont het bijna geheel ver nielde station van de stad. (Van onze correspondent John Hammond) „Wij weigeren nooit een grammo foonplaat". Dit zou het motto kunnen zijn van het Britse ge luidsarchief, dat zijn zetel heeft aan het Londense Russell Square, slechts enkele minuten 'WWVWWWVtfWWWVWVWWyWWWWV/VtfWWWW STADSBESTUUR KOOPT HUIZEN AAN DE KUST (Van onze correspondente Helga Fritsche) Een huisje aan zee is een wens droom, die een groot deel van de bevolking van Groot-Brittan- nië een leven lang met zich mee draagt. Voor een aantal geluk kige Londense gepensioneerden wordt deze droom thans werke lijkheid. Het Londens stadsbestuur is bezig aan de noordkust van de graafschap Kent huizen en bungalows aan te kopen, waarin gepensioneerden en gezinnen, die op de ellenlange Lon dense woningwachtlijst staan, onder gebracht kunnen worden. Op deze manier wordt in Londen zelf woon ruimte vrijgemaakt voor mensen, die in verband met hun werk gedwongen zijn in de stad te wonen en tegelij kertijd worden oudere mensen gehol pen, die liever vandaag dan morgen de steenwoestijn van de Londense metropool de rug toekeren om dan in frisse zeelucht en bij het geruis van de branding in te slapen en 's mor gens wakker te worden door het gekrijs van de meeuwen. Studenten op jaagpad Studenten, die goed ter been zijn en kunnen omgaan met mensen en die ren, kunnen deze zomer een aardig zakgeldje verdienen in een beroep dat al uitgestorven leek. Een firma in Stretford, Manchester, zoekt na melijk studenten als „jagers". Zij moeten de paarden geleiden, die ple- zierbootjes door de kanalen van die streek trekken. Eens waren deze kanalen voor de Britse economie van aanzienlijke betekenis, doch al ja renlang worden zij door de binnen scheepvaart nauwelijks meer ge bruikt. Maar sinds kort zijn zij door rustzoekende vakantiegangers op nieuw ontdekt: zij laten zich in kleine en grotere scheepjes gezellig en zon der enige haast door het landschap trekken. De studenten worden ervoor gewaarschuwd, dat zij zowel bij mooi weer als bij regen een behoor lijke afstand te voet langs het jaag pad zullen moeten afleggen. Zij verdienen met hun zorg voor een paard en de maximaal veertien pas sagiers vau de trekschuit niet slecht: 55 gulden per week en volledige vrije kost en inwoning. Studententehuis Over studenten gesproken: speciaal voor buitenlandse studenten wordt binnenkort in het Londense Regent Park een studentenhuis met club in gericht. Het nieuwe gebouw achter de gerestaureerde facade van een rij huizen van de bekende vroeg-negen- tiende eeuwse bouwmeester John Nash zal ongever 900.000 gulden gaan kosten. Er zullen 135 buiten landse studenten onderdak kunnen vinden en de clubruimten zijn bere kend op 2000 studenten. In de mensa kunnen dagelijks tot duizend goed kope maaltijden worden geserveerd. Sedert 1946 is het aantal buiten landse studenten in Groot-Britannië gestegen van 3000 tot 60.000, waar van de helft in Londen studeert. Hierdoor is een ernstig huisvestings probleem voor studenten onstaan, waarin het nieuwe tehuis enige ver lichting kan brengen. Nieuw woord En dan nog een nieuw woord: het woord „Dotel" dat nog in geen woor denboek staat, maar al enige bekend heid begint te krijgen. Het is een samentrekking voor „DO-it-yourself- hoTEL" en het eerste „Dotel" wordt dit zomerseizoen geopend in Croford in de graafschap Somerset. Elke ka mer is met bedden, een fornuis, be stek en keukengerei uitgerust en de gasten kunnen hun eigen levensmid delen in het dorp kopen of deze be trekken uit de diepvrieskoelkast van het bedrijf. Met het koken is de zelfdoenerij ove rigens en gelukkig afgelopen: het huispersoneel wast voor de gas ten af, maakt de bedden op en houdt de kamers schoon. Het zelf koken is een nieuwe en voor dit land erg gelukkige vinding. Immers, de maal tijden in Engelse buitenhotels wor den uitsluitend op zeer vaste tijden geserveerd. Wie om negen uur 's avonds van een uitstapje terug komt, vindt de hond in de pot. Het „dotel"-systeem geeft de gasten dus aanzienlijk meer vrijheid. BIJ LEGER, LUCHTMACHT EN MARINE In Amerika dragen 22.000 vrou wen het uniform van het leger, de marine of de luchtmacht. Ze zijn bestemd voor speciale diensten. Met wapens mogen zij niet om gaan. Het militaire vrouwenkorps bestaat nu aangaan van 30_ jaar.^ Ze mag trouwen twintig jaar. Eerst werd het Women's Army Corps (WAC's) opgericht, kor te tijd later gevolgd door het vrouwen- ook verboden aan boord van schepen of vliegtuigen te gaan, wanneer deze op een gevechtsactie uit moeten. In de drie strijdkrachtonderdelen kun nen de vrouwelijke inspecteurs de rang bereiken van overste. Voor het overige is kapitein de hoogst bereikbare rang. De vrouwelijke militairen krijgen dezelf de soldij als haar mannelijke collega's. Hun dienst is vrijwillig. Het meisje, dat officier wil worden, moet universiteiten hebben gehad en mag niet ouder zijn dan 32 jaar. Slaagt ze voor haar offi ciersexamen, dan kan ze een contract korps van de marine (WAVES) Na de oorlog, in 1947, werd ook een vrouwen korps bij de luchtmacht gevormd. In de tweede wereldoorlog hebben 240.000 vrouwen bij het leger en de ma rine dienst gedaan. Daarbij werd per wet vastgesteld dat zij nooit een wapen zouden mogen dragen. Het is de dames nMAIUUl/UWWUUWWAMMMMAnMAMMMMW De aardbevingsramp in Skopje heeft zeer vele doden en gewon den geëist. Foto: een politieman, geholpen door een burger en een toeriste in spijkerbroek, dragen een gewonde vrouw uit de puinho pen weg. en hoeft dan met de dienst uit. Wel moet ze de dienst verlaten als een baby op komst is. Ze valt dan onder de nor male ziektekostenregeling. Rekruut Meisjes, die het niet direct hogerop zoeken, en die 18 moeten zijn om als recruut te kunnen worden toegelaten, ontvangen een eerste training van tien weken. Daarna volgt hun specia lisatie Wie na beëindiging van het twee- of zesjarig contract een onder officiersrang heeft behaald kan bij tekenen voor een periode van dertig jaar. Is er een blijde gebeurtenis op komst, dan moet ook de vrouwelijke onderofficier de dienst uit. Haar pensioenrechten vervallen echter niet. De vrouwelijke militairen in Amerika worden ingezet in de dienstvakken: ma- teriaalbeheer, telefoondienst, vlieger alarmdienst, gezondheidsdienst, pers- en informatiedienst, bibliotheekdienst, mi litaire rechtspraak, militaire studie dienst en culturele troepenverzorging. In tijden van oorlog kunnen ze bovendien taken krijgen bij de veldpost, de aan- en afvoerdienst, de vliegvelddienst en de opleidingsdiensten. Of de kenners en genieters van de Moezelwijnen het nu betreuren of niet de kanalisering van de wereld bekende en veelbezochte loop van de rivier zal ook de smaak van de „Uerziger Würzagarten", „Zel- tinger Himmelreich", „Piesporter Goldtröpfchen", „Conder Arzlay" en de wijnen van alle andere plaat sen beïnvloeden. Het kanaliserings project tien jaar geleden nog veel omstreden en nu al bijna klaar zal een grotere watermassa als tot nu toe in het nauwe Moezeldal vasthouden. Het gevolg zal een groter warmtereser- voir zijn, dat doelmatig zal beschermen tegen vorst, en in de herfst tegen ster kere nevelvorming. Moezelwijn zal zo door de kanalisering zoals bij de Nee- kar en de Main reeds is gebleken in smaak liefelijker en zoeter worden en misschien zelfs in enkele gevallen iets van haar karakteristieke „Moezel"- smaak inboeten. De weinig grote oog sten zullen ondertussen beter uitvallen als tot nu toe, aldus schrijft Von Gerold Lingnau in de Frankfurter Allgemeine. De informatie over het lot van de Moe zelwijn was slechts een van de vele vragen, waarop bondsminister van ver keer Seebohm zelf een wijnkenner van formaat na zijn inspectietocht van Trier naar Koblenz gedetailleerde inlichtingen gaf. Ook de natuurbeschermingsenthousias ten moesten daarbij van hun vrees af geholpen worden. De verandering van de Moesel in een scheepvaartweg zal het bekoorlijke en afwisselende land schap niet van zijn schoonheid beroven, integendeel die schoonheid zelfs nog verhogen. De sterke waterpeilschommelingen, wel ke in de zomer op de beboste oevers grondverschuivingen veroorzaakten en bij hoogwater haar rampmerktekens achterlieten op de huismuren van de stadjes aan de Moezel, zullen verdwijnen en een geleidelijker verloop van de wa terstand zal worden bereikt. De stuwen op Duits gebied, elf in getal, zullen niet zoals in de Main en de Nec- kar, door de sterke uitbouwen storend werken voor de natuurliefhebber. Onder de stuwen zal de ingreep van de ingenieurs wel merkbaar zijn, maar hier kan als troost dienen, dat de doorsnee afstand tussen de sluizen en de stuwen met ongeveer twintig kilometer bedui dend groter is dan bij de andere gekana liseerde zijrivieren van de Rijn. Natuurvrienden, die op de Rijn zelf graag van het schip af het oeverland schap aan zich voorbij zien trekken, wacht ook wat de Moezel betreft goed nieuws. Na de beëindiging van de kana- liseerwerken zullen de grootste van de Mensen uit de omgeving van de berg Kerintji in Midden-Sumatra zijn begonnen weg te trekken uit dit gebied, zo meldt ra dio-Djakarta. De top van deze 3700 meter hoge vulkaan is gehuld in dichte rookwolken en men heeft diverse malen ontploffingen ge hoord. In 1962 zijn in Beieren zesendertig mensen bij bergongelukken om het teven gekomen. Slechts twee werden door lawines bedolven, de overigen verongelukten bij klimpartijen in het warme jaargetijde. Charles Trotta, een bekende Amerikaanse trompettist, is op 56-jarige leeftijd in Jack sonville (Florida) overleden. Trotta speelde onder meer in de bands van Paul Whiteman, Glenn Miller. Artie Shaw, Eddy Duchin en Tommy Dorsey De bevolking van de Sowjet-Unie is, vol gens een door Tass gemelde opgave van het Russische Centraal Bureau voor de Statistiek, in de eerste helft van 1963 met 1.700.000 men sen toegenomen tot ongeveer 225 miljoen. Het aantal fabrieks- en kantoorarheiders bedraagt 69 miljoen. 0 In het afgelopen academische jaar hebben bijna 65.000 buitenlandse studenten aan Ame rikaanse middelbare scholen en universitei ten gestudeerd. Onder hen bevonden zich ze venduizend Europeanen. De meeste studen ten kwamen uit het Verre Oosten. De politie van Calfiornië heeft de hand gelegd op valse bankbiljetten van twintig en vijftig dollar ter waarde van een miljoen dol lar. Het geld werd ontdekt toen de politie een man arresteerde. Hij vervoerde de bank biljetten in een valies. Westduitse straaljagerpiloten zullen bij de Amerikaanse luchtmacht gaan oefenen. Beide landen hebben daartoe een overeenkomst ge sloten. De vaak slechte weersomstandigheden in Europa vertraagden het oefenprogramma van de Westduitse luchtmacht. In Neder-Oostenrijk en speciaal in Sankt Poelton en Scheibbs en omgeving zijn kort geleden rond 150 gevallen van geelzucht ge constateerd. In januari heerste er in deze streken ook geelzucht. op de Rijn varende passagiersschepen hun weg tot Trier of nog verder stroom afwaarts de Moezel kunnen vervolgen. De Keulen-Düsseldorfer-Rijnstoomboot- dienst, die al de Benedenmoezel tot Broden bach bevaart, wil naar gelang de stand van de bouwwerkzaamheden voor het komende voorjaar op zijn minst tot Bernkastel, misschien al tot Trier varen. Hoe ver Moezelopwaarts en met welke scheepsgrootte het personen vervoer wordt uitgevoerd, hangt er van af, of met de bouw van drie bruggen in Koblenz, Niederemmel en Mehring op het goede tijdstip aangevangen kan wor den. Later, na het volledig vrijgeven van het verkeer, wil de Keulen-Diisseldorfer met twee schepen van Trier en Koblenz uit in tegengestelde richting de Moezel bevaren. Inbegrepen het sluizenopont- houd wordt voor de gehele tocht met een vaartijd van 13 tot 14 uur gerekend. Bovendien zullen schepen voor korte uitstapjes vanuit Trier heen en weer op de lijn Bernkastel-Cochem varen. Volgens een rapport van de Unesco zal het aantal volwassen analfabeten in elk van de komende zes o± zeven jaar met 20 tot 25 miljoen toenemen. In het rapport wordt gewaarschuwd voor de gevolgen hier van ten aanzien van de plannen voor het omhoogbrengen van de levensstandaard. Ruim 700 miljoen mensen vijftig procent van' de volwassen wereldbevolking kun nen volgens de beschikbare gegevens noch lezen noch schrijven. In sommige gebieden is zeventig tot tachtig procent van de be volking analfabeet. De Unesco stelt een tien jarenplan voor om 330 miljoen volwassenen in Afrika, Azië en Latijns Amerika te leren lezen en schrijven. De nationaal-socialistische beweging in Engeland wil het nationaal-socialisme in Duitsland bevorderen en met propaganda materiaal steunen, zo heeft een leider van deze beweging verklaard. Men heeft duizen den nazi-propagandageschriften, waarin Duitse geestverwanten worden opgeroepen mee te werken aan de bevrijding van de we reld uit de joodse macht, in Duitsland ver spreid. De blaadjes eindigen met de aanspo ring „Duitsland ontwaakt". verwijderd van het Britse Mu seum. Van de nieuwste tophits tot redevoeringen van reeds lang gestorven staatslieden, dichters en toneelspelers maandelijks worden ongeveer duizend nieuwe opnamen in dit geluidsarchief opgeborgen. Het Britse geluidsarchief werd in 1955 op initiatief van particulieren en en kele organisaties gesticht, die en thousiast waren voor de gedachte een dergelijk archief op te bouwen. Het staat thans ter beschikking van belangstellenden en organiseert ge regeld voordrachten met geluids illustratie. Kunstenaars en wetenschapsmensen op elk terrein maken van het archief gebruik: choreografen, die naar ge schikte muziek voor nieuwe ballet ten zoeken, historici, die zich met eigen oren willen overtuigen, hoe ge schiedenis gemaakt werd of diri genten, die willen horen, hoe promi nente musici uit het verleden de werken van grote meesters inter preteerden. Daarnaast zijn er vele bijzondere wensen: een toneelspeler vraagt bijvoorbeeld naar de opname van een Engels sprekende Rus ten einde zijn rol met het juiste accent te kunnen spelen. Ook buitenlanders weten het geluidsarchief in Blooms- bury te vinden. En wie uit Austra lië, Canada of de Verenigde Staten komt, heeft hier de gelegenheid, de parlementsdebatten uit zijn eigen land te horen. De gemiddelde bezoeker geeft echter de voorkeur aan opnamen met de stem men van beroemde mannen en vrouwen uit het verleden. Hij kan hier de dichters Browning en Ten nyson, de staatslieden Gladstone en Roosevelt, de grote acteur Henry Irving, ja zelfs de broeder van de man die Lincoln vermoordde, horen. Een ongewone opname van jongere da tum is een rede van Bernard Shaw, die hij in 1930 ter ere van Albert Einstein hield op een banket in Lon den. Tot de schatten van het archief, waarin alle musici geïnteresseerd zijn, behoort een opname van Brahms, die een eigen compositie speelt (de opname was oorspronke lijk op een pianola-rol vastgelegd). Prominenten van onze tijd zijn even eens sterk vertegenwoordigd, zoals bijvoorbeeld Adenauer met een zeer vroege rede van voor de tweede we reldoorlog, verder Kroesjtsjew, Sta lin, Lenin en Hitler. Bij het streven van het archief onze eigen tijd in geluid vast te leggen, is de geluidsband onontbeerlijk gewor den. Veel expedities bijvoorbeeld hebben de organisatie toestemming gegeven, opnamen uit alle hoeken van de wereld over te nemen. Zo bracht bijvoorbeeld een Brits-Colum- biaanse expeditie uit de vallei van de Amazone ongeveer tachtig geluids banden met muziek en zang van de Indianen mee. AL 200 JAAR EEN „TOPNUMMER" (Van een correspondent) Goede rekenaars zijn tot de conclusie ge komen dat eigenlijk elke Afrikaan in het bezit zou moeten zijn van een koekoeksklok uit het Zwarte Woud. Zulke hoeveelheden van dit beroemde produkt van de uurwerkindustrie in de bergen langs de Rjjn worden na melijk naar het zwarte werelddeel ge ëxporteerd. De roep van de Schwarz- walder koekoek die van uur tot uur zijn deurtje opent in het huisje van houtsnijwerk en dan de tijd verkon digt, klinkt in de verste hoeken van Afrika, op rancho's in Zuid-Amerika, op Amerikaanse steunpunten in het poolgebied, in de igloo's van Eski mo's, in de steden van Azië en in de keukens van Europese huisvrouwen. Honderdmaal is al voorspeld, dat het eens uit zou zijn met de populariteit van dit uurwerk. Maar de koekoek uit het Zwarte Woud is eenvoudig niet dood te krijgen. Al tweehonderd jaar is hij, wat men vandaag een topnummer noemt. En elk jaar wor den méér van deze klokken geëxpor teerd. Het geboortejaar van de koekoeksklok is niet precies bekend. Men weet slechts, dat omstreeks 1750 de boer en knutselaar Franz Anton Ketterer uit het zuiden van het Schwarzwald op de gedachte kwam, de roep van de geliefde en in het volksgeloof zo vaak wederkerende vogel in een klok te bouwen. Van het begin af aan waren Ketterers klokken bijzonder populair en al spoedig hoorden de koekoeks klokken net zo thuis in de boerderij van het Zwarte Woud als het be roemde spek van die streek in de schoorsteen. De vertrouwde klank van de voorjaarsbode bracht zelfs in de hardste wintermaanden een beetje troost en hoop in de donkere, rokeri ge boerenkeuken. De betweters en uitvinders begonnen de koekoeksklok te moderniseren en te verbeteren. Hun succes was te ver waarlozen. Het enige wat zij na twee eeuwen bereikten was, dat het koe koeksfluitje in de klokken inplaats van uit hout thans uit kunststof wordt vervaardigd, maar dan nog maar voor een heel klein gedeelte der klok ken. De echte Schwarzwalder koe koeksklok geeft ook vandaag nog zijn geluid met een houten fluitje weer, zoals ook het huisje nog steeds in huisarbeid met de hand wordt gesne den. De goede oude koekoek moest vervangen worden, vonden sommige vooruitstrevende fabrikanten. Men liet hanen kraaien, kwartels slaan en auerhanen balsen. Maar ook dat had geen succes. De roemruchte toeristensmaak jaar lijks bezoeken miljoenen mensen van overal ter wereld het Zwarte Woud zag wel kans, enkele variaties in te voeren. Zo zijn er vandaag koe koeksklokken, waarin op het uur een melodie klinkt, een populair volks wijsje soms, maar ook wel het „Ave Maria". Tegen deze melodieën is niets maar dat zij als speeldoosdeuntjes in het huisje van de koekoeksklok niet op hun plaats zijn, wordt alleen al bewezen door het feit, dat deze vari aties de echte koekoeksklok niet kon den verdringen. En zo koekoet hij dan voort, tussen noord- en zuidpool. En ook de komen de tweehonderd jaar zal hij niets van zijn populariteit inboeten, verwach ten de klokkenmakers uit het Schwarzwald- De heer en mevrouw Ver- heul-de Groof geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter ANNEKE. Goes, 27 juli 1963, Patijnweg 32. arts, van 31 juli tan. 6 aug. Voor de vele blijken van be- angstelling voor en bij ons ouwelijk ondervonden zeg gen wij mede namens we derzijdse ouders hartelijk iank. J. J. Schouwenaar M. W. Schouwenaar- de Haze Wilhelminadorp, juli 1963. DAGBLADRECLAME IS DOELTREFFENDE RECLAME Mevrouw, voor lompen en papier geven wij Ook voor uw oude kachels. Lompen-, papier- en me taalhandelaar Telefoon 0 1180-3910. Wagenplein 8, MIDDELBURG. Adverteren doet verkopen. OPTICIENS Vlissingen GARANDEERT IEDEREEN: eerlijke prijzen bril in 1 dag klaar 1 jaar garantie op de bril bij aankoop van een bril. ZIEKENFONDSLEDEN: glazen gratis 20 korting op het montuur - - a Compleet voor 2 personen 945,-. Kleuren: rood/antraciet, antraciet/crème. Dealer: I KREIDLER?^^ Gravenstraat 18, Middelburg. HiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiliiiiliiiiiiiiliuiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiir

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4