Sint Laurens hanteert nieuw wapen tegen de annexatie Recreatieplan in de raad van Baarland polAk Studie van probleem stad-randgemeenten Subsidie voor de provinciale V.V.V. WALCHEPFN AGENDA AANKOOP INDUSTRIETERREIN IN RAAD SINT-MAARTENSDIJK RAAD KAPELLE STEMT IN MET NIEUWE BRANDWEERREGELING MARKTBERICHTEN KERKDIENSTEN EXAMENS Vlte?!ogeo REGELING MET RANDGEMEENTEN Eenzijdig Deskundigen Elektrificatie Subsidies KOOP ELKE WEEK DE VEY MESTDAGH Plaatsje in folders Bulldozer tegen woning Jubilarissen „De Schelde' Raad vergadert woensdag Elektrische installatie in het gemeentehuis Strandfeest van N.V. „Victoria" Jeugdleiderscursus Jeugdraad in Goes V.V.V. festiviteiten FILMS IN ZEELAND EDDIE IS NIET EDDIE MAAR CHARLIE Piet van Egmond besneeJt het orgel van Serooskerke Onderlinge hulp en hijstand Met gemeenten Kruiningen, Wemeldinge en Yerseke Mutaties rijkspolitie R.-k. streekgezinszorg op Walcheren gewenst ZATERDAG 27 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a Sint-Lanrens zal deelnemen aan een gemeenschappelijke regeling voor zogenaamde randgemeenten, die op korte termijn het probleem stad-randgemeenten in zijn alge meenheid in studie zullen nemen Aldus heeft de gemeenteraad tij dens de vergadering onder voorzit terschap van burgemeester W. Baas vrijdagmiddag in principe be sloten. De gemeenten willen op de ze manier een tegenwicht vormen tegen de volgens hen hand over hand toenemende opvatting als zou annaxatie op ruime schaal de enig mogelijke of juiste oplossing bieden voor de ruimtelijke orde ning van stedelijke agglomeraties. In een toelichting op het voorstel be toogde burgemeester Baas, dat de noodzaak van annexatie slechts voor de realisering van spectaculaire en suggestieve structuurplannen van de grote gemeenten bestaat. Men ontkomt zelfs niet aan de indruk, aldus de heer Baas, dat het groot-worden van de stad uitgangspunt is en dat het struc tuurplan dient om de groei van de stad te forceren. Hij wees er op, dat er andere plano logische maatregelen zijn, die even zeer uitkomst brengen en die an nexatie overbodig maken of zelfs uitsluiten, met name wanneer de streek bij de te verwachten ontwik keling ingeschakeld wordt. Daarbij komt nog volgens de burgemeester van Sint-Laurens, dat vrijwel alle annexatieplannen mank gaan aan het euvel van te eenzijdige benade ring van het probleem: het is de pla- nologisch-technische visie, die do mineert, terwijl aan de bestuurlijke aspecten onvoldoende aandacht wordt besteed. „Zodra men de be stuurlijke en sociologische aspecten op de voorgrond plaatst, blijkt an nexatie vaak een minder gewenste oplossing te geven", aldus burge meester Baas, die er voorts op wees, dat het verweer van de bedreigde gemeenten weinig indruk maakt, ook al omdat dit noodzakelijkerwijs veel negatieve elementen moet be vatten. Het gevaar bestaat daarom, zo stelde de burgemeester, dat bij het ontbreken van een gezaghebbende, actuele uit spraak over de problematiek in zijn geheel geen voldoende houvast is te vinden als men het zelfstandig voort bestaan of het onaangetast laten van randgemeenten wil bepleiten. De heer Baas achtte het voor de hand liggend, dat de gemeenten het probleem zelf aanpakken, omdat het initiatief niet van de regering kan worden afgedwon gen en de vereniging van Nederlandse gemeenten afzijdig behoort te blijven, omdat al meerdere procedures zijn ge opend. De heer Baas wees er vervolgens op, dat voor de gemeenschappelijke rege ling geen goedkeuring van de kroon nodig is. De raden van de deelnemende gemeenten kunnen gezamenlijk op dracht geven aan nadere aan te wijzen deskundigen om een rapport op te ma ken over het probleem stad-randge meenten, waarbij zowel aan de bestuur lijke als aan de planologische en socio logische aspecten aandacht wordt be steed. De burgemeester achtte het van belang dat een dergelijke overeenkomst spoe dig tot stand komt- Verwacht wordt immers, zo zei hij, dat een rapport van gezaghebbende deskundigen de nadelen van annexatie zal belichten en tot voor zichtigheid zal manen. Zo'n rapport kan ook als basis of aanvulling dienen voor verweerschriften van de bedreig de gemeenten en het biedt bovendien de mogelijkheid gezamenlijk stelling te nemen tegen annexatievoorstellen. Na deze toelichting besloot de raad zonder hoofdelijke stemming aan de re geling deel te nemen en er het benodig de krediet vermoedelijk 10 cent per inwoner voor beschikbaar te stellen. Riolering Voorts deelde burgemeester Baas tij dens deze vergadering mee, dat- er hoé- genaamd geen kans bestaat, dat bin nen afzienbare tijd het tweede deel van de riolering van de grens met Mid delburg tot aan de uitvalsweg aan gelegd kan worden. Zoals bekend had den b. en w. geprobeerd een bijdrage in de kosten te krijgen, die thans op on geveer 350.000 tot 400.000 geraamd worden. Ged. Staten, die het gemeentebe stuur niet konden helpen, adviseer den om een onderhoud met de mi nister van binnenlandse zaken aan te vragen. B. en w. hebben dit ge daan, zo verklaarde de heer Baas, maar van het ministerie kwam be richt, dat het college met genoegen ontvangen zou worden, maar dat een extra bijdrage niet beschikbaar gesteld kan worden. „Het enige, wat we kunnen doen is uw brief depone ren bij de stapel van 400 andere brieven van gemeenten, die in het zelfde schuitje varen", zo werd het college meegedeeld. „Waarschijnlijk moeten we wel enige jaren, met de andere gemeenten wachten tot er een nieuwe regeling voor dergelijke zaken afkomt", merkte burgemeester Baas mistroos tig op. Voorts besloot de raad om de subsidie voor het Koningin Wilhelminafonds met ingang van 1964 te verhogen van 1 tot 2 cent per inwoner. Tot slot werd besloten aan de woning bouwvereniging „Huis en Hof" voor 9000 een perceel bouwgrond te ver kopen, waarop 3 woningwetwoningen gebouwd zullen worden. Deze (nieuwe) stichtingsplaats was nodig, omdat de vereniging de drie woningen van G.S. niet op de oude plaats (bij de begraaf plaats mocht herbouwen. Thans komen de woningen in het uitbreidingsplan achter de Ned. herv kerk, waar even wel aannemer J. Walraven reeds optie was verleend. Deze optie moest worden ingetrokken, terwijl nu besloten werd om aan de aannemer ter compen satie van reeds gemaakte kosten op tie te verlenen op een perceel bouwter rein, gelegen achter de Van Citters- straat. (Advertentie) I N D E R IJ Bellamypark 45-58 - Vlissingen De raad van Baarland, heeft vrijdag avond enige aandacht besteed aan het recreatieplan van deze gemeente. Sedert de laatst gehouden vergadering heeft het college van b. en w. verschil lende besprekingen gevoerd met de V. V.V. in Zeeland. Het zal namelijk te zij ner tijd nodig zijn aan het plan de nodi ge publiciteit te geven. Op medewer king van de zijde van de V.V.V. kan zeer zeker worden gerekend. Op voor stel van b. en w. besloot de raad dan ook zonder hoofdelijke stemming de provinciale V.V-V. te steunen met een jaarlijkse bijdrage, ingaande 1963, van 25,Hierdoor zal men een plaatsje kunnen krijgen in de door de V.V.V. uit te geven folder(s). Voorts werd 'i IWNGEN VANDAAG. Middelburg City: Der Vogelhandler, 20 uur, alle leeftijden. Electro: Eddie schiet met scherp, 19 en 21.15 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 922 uur. Zeeuws museum: Exposities ver zameling Bal en J. H. Koekkoek, 10— 17 uur. Van Benthem en Jutting: Expo sitie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator). 9-rl8 uur. Vlissingen Alhambra: Der VogelhSndler, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Eddie schiet met scherp, 19 en 21 uur, 14 jaar. Stenen- beer: Ringrijderij, aanvang 9 uur Veere De Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelder. 10—12 en 14—17 uur. Cir cus Kinsbergen, 16 en 20 uur. Goes Grand: Terug uit de hel, 19 en 21 uur. Museum Turfkade: Expositie Goes en Bevelanden, 1012 en 1417 uur. Kortgene Stadswijnkelder: Ontspannings avond „Dousadj". 19 uur. Kerkplein Attracties, 14 uur. Kloetinge Bedrijf Buysrogge: Prov. vee- beocrdelingswedstrijd, 10 uur. Terneuzen Luxor: lm schwarzen Rössl. 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Gordon, de zwarte piraat. 20 uur, a.l. Axel Het Centrum: Dreigend tromgerof fel, 20 uur, 14 Jaar. Hulst - Bioscoopgebouw: De valstrik. 20 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Het zwaard van Robin Hood, 20 uur, 14 jaar. Gemeente huis Expositie schilderijen, gouaches en keramiek Len Peperkamp en Gérard Grassère, 912 uur. Breskens Casinobioscoop: Misdaad zonder hartstocht, 20 uur, 18 jaar. IJzendijke Hofzichttheater Operatie vals geld, 20 uur, 14 jaar. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie Ed Dukkers en Suzanne Taub, Adriek Westenenk en Marijke van Vlaardingen. 921 uur. Sluis Gemeentehuis: Expositie schilde rijen en tekeningen Marcaine, 1012 en 1419 uur Zierikzee Concertzaal: Romance la carte. 20 uur, a.l. Burger Weeshuis: Expositie schilderijen Zeventiende eeuwse mees ters. 1017 uur. Haamstede Bioscoop Bom: Voor schur ken geen genade, 20 uur, 14 j. Sportpak Van Zurien Optreden Trommelaere van Rötesendaele. 19.30 uur. Bruinisso Haven: Mosselfeest 1963 ver trek vlootschouw 10.30 en 14 uur St.-Maartensdiïk - Bioscoop De Gouden Leeuw: De nieuwe avonturen van cap tain Blood, 19.30 uur. a.l. Bergen op Zoom Roxy Die lustige Witwe, 18.45 en 21 uur, a.l.: Luxor: Te vuur en te zwaard, 18.45 en 21 uur, 14 jaar. MORGEN. Middelburg City- Der Vogelhandler, 20 uur, a.l. Een engel in huis, 14.30 uur, a.l. Electro: Eddie schiet met scherp, 15.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 922 uur. Vlissingen Alhambra: Der Vogelhandler, 15, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Eadie schiet met scherp, 15 en 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Terug uit de hel, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Terneuzen Luxor: Parachutisten comman do, 14 uur, 14 jaar. Luxor: lm schwarzen Rössl, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Gordon, de zwarte piraat. 15.30 uur, a.l. Olym piatheater: Dokters zonder masker. 20 uur, 18 Jaar. Axel Het Centrum: Dreigend tromgerof fel, 15.45 uur, 14 jaar. Het Centrum: Vlucht uit Oost-Berlijn. 20 uur, 14 jaar Hulst BioscooDgebouw De valstrik. 15 uur, 14 jaar. Bioscoopgebouw- De stem in het duister. 18 en 20.30 uur, 18 laar Oostburg Ledeltheater- Jong maar geraf fineerd, 14 uur. 18 jaar. Ledeltheater Het zwaard van Robin Hood. 16 30 en 20 uur, 14 laar IJzendiike - Hofzichttheater Operatie vals geld. 17 en 20 uur. 14 jaar Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte Expositie Ed Dukkers. en Suzanne Taub. Adriek Westenenk en Marijke van Vlaardingen, 1418 uur. Sluis - Gemeentehuis Expositie schilderijen en tekeningen Marcaine, 1012 en 14 19 uur. Zierikzee Concertzaal: Voor schurken geen genade, 15 uur, 14 jaar. Romance la carte, 15 uur, a.l. Bergen op Zoom Roxy: Hercules verovert Atlantis, 14.30 uur, 14 jaar: Roxy: Die lustige Witwe, 16.30, 18.45 en 21 uur, alle leeftijden: Luxor: Mr. Buldog van Inter pol, 14 uur, 14 jaar; Luxor: Te vuur en te zwaard, 16, 18.45 en 21 uur, 14 jaar. Donderdagmorgen om ongeveer tien uur is bij sloopwerkzaamheden in het Ha vendorp een bulldozer tegen een woning gereden. Hierbij scheurde de muur, ter wijl aan het meubilair enige schade werd aangericht. Tijdens het slopen van een naast de woning gelegen pand slipte de bulldozer, bestuurd door C. A. van N., in de modder. Het voertuig reed tegen de muur van de woning van de heer L. van P. De muur scheurde, enkele ruiten sneuvelden, vijf bloempotten werden ver nield, terwijl ook een krantenbak werd beschadigd. Van onze adverteerders De gemeenteraad van St.-Maartensdjjlk zal in de vergadering van donderdag middag 1 augustus twee voorstellen van b. en w. behandelen betreffende de in dustrieën in de gemeente. De heer G. H. Polderman te St.-Maartensdijk wenst een 10.000 m2 industrieterrein te kopen in de Pluimpot. Tevens vraagt hij daar bij rekening te houden met de reeds B. en w. schrijven de raad, dat de ge vraagde 10.000 m2 niet beschikbaar is, in verband met eerdere verkopen en toe zeggingen. Naar het zich laat aanzien is 7000 8000 m2. Beschikbaar. B. en w. stellen voor deze grond te verkopen a 3 per m2. De raadsagenda vermeldt voorts de slo ping van het weeshuis. De heer J. A. Je- roense te St.-Annaland wil dit verrich ten voor 500. De afkomende materialen zijn voor de sloper met uitzondering van de gevelsteen met opschrift, die vermoe delijk nog bij de restauratie van het ge meentehuis zal worden gebruikt. De raad zal zich voorts uitspreken over door hem gemaakte putten in het ter- j een voorstel betreffende de gunning van I de elektrische installatie in het gemeen- rein. Deze putten zijn gemaakt om vol- tehuis aan de firma Verjaal voor doende voorbezinking te verkrijgen voor 11.734,78 alsmede een voorstel het de lozing van het afvalwater van zyn Groene^ Kruis^ ^en subsidie ^te verlenen fabriek op de riolering. Niet minder dan 753 kinderen hebben vrijdagmiddag in Zoutelande meegedaan aan de strandfeesten, die de N.V. bis cuit- en chocoladefabriek „Victoria" had georganiseerd. Er was een ruimte opsen~~in "Ï961~en 1962 is "de classicale Gezien het grote succes van de cursus- Er zijn in de maand augustus een aantal jubilarissen bij „De Schelde. De volgen de heren vieren hun 40-jarig jubileum: 5 augustus, S. van Eenennaam, Afbouw j Accommodatie 16 augustus, A. klnde„en Noofler Casco montage ïian zfln er'ver- i kree& noS wat Zo is iedereen aan zijn SeneCVra0rissegn; die ifjSrMj trekken gekomen. Dit feest zal op 27 het strand afgebakend en daar moesten de kinderen, al naar gelang hun groot te, allerlei spelletjes doen. De kleinsten moesten hardlopen om een vlaggetje te halen. De groteren kregen wat ingewikkelder opgaven. Ze moes ten touwklimmen, over rekken klimmen onder netten door kruipen en alsof dat nog niet genoeg was, ook nog het kwik in een soort thermor-eter o oog - pen. Dat dit menig zweetdruppeltje kostte, is te begrijpen. Maar de moeite werd goed beloond. De eerste prijzen waren linnen vliegers, de tweede gum- en zelfs de laatste van iedere ,,De Schelde" werkzaam zijn. 7 augus tus, J. v. d. Putte, Fin. Administratie. 8 augustus, C. Bimmel, Voormontage. H. Burgerhoff, Plaatwerkerij, J. C. Hane- graaff, Cascomontage. J C. van Huizen, Zware Plaatwerkerij. 11 augustus, D. M. de Kam, Afbouw Accommodatie. 18 augustus, J. Consemulder, Modelmakerij. 22 augustus, A. Schoolmeester, Elektr. tech. Rep. Werkpl.. 23 augustus, M. van de Guchte, Afbouw Accommodatie, C. Meeuwse, Huisvesting. 28 augustus, W. Oreel. Magazijndienst. 29 augustus, D. Beekman, Gereedschapwerkplaats, W. Kruft, Bureau Elektrotechniek, A den Herder, Timmerfabriek en 31 augustus J. I. Verduijn, Timmerfabriek. WESTKAPELLE juli in Domburg en op 3 augustus in Oostkapelle worden herhaald. Op zaterdag 3 augustus zal in West- kapelle een ringrijderij word engehou- den. Dit ringsteken is georganiseerd door de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Het festijn is be doeld als attractie voor de toeristen. OOSTKAPELLE De evenementencommissie van de V.V.V. te Oostkapelle heeft de volgende festiviteiten vastgesteld. Vandaag, za terdag 27 juli, zwemwedstrijden en wed strijden in het maken van schelpfigu ren. Om 19.30 is er een demonstratie met politiehonden op het sportterrein. Dinsdag, 30 juli, wordt er 's avonds op de camping „Dennebos" een kampvuur ontstoken. Eddie is ditmaal geen Eddie maar Charlie, een Amerikaanse paardenfok ker, die zijn bedrijf uitoefent in Frank rijk en die tussen tijds nog wel gele genheid weet te vinden voor een span nend avontuur. Een van deze avonturen ziet men op het witte doek in Luxor (Vlissingen) en Electro (Middelburg). De titel van de film luidt „Eddie schiet met scherp" en het feit dat de Eddie uit de titel de zelfde is als Charlie zal de Constantine- fans waarschijnlijk niet hinderen. Veel tijd voor ergernis laat Constantine zijn bewonderaars trouwens niet. Er zit weer bijzonder veel vaart in deze rol prent, die naar Griekenland voert, waar Eddie, alias Charlie, zich bemoeit met opgravingen, ex-nazi's en een lief tallige fotografe. Een tocht langs de bars van Athene ontbreekt uiteraard niet. Alhambra (Vlissingen) en City (Mid delburg) kozen voor deze vakantieweek een film, die het oude Wenen doet her leven, te weten Von Cziffra's kleuren film „Der Vogelhandler, naar de beken de operette van Carl Zeiler. Het vroege re tienersterretje Conny Froboess, dat aan een volwassen filmcarrière is be gonnen, speelt een der hoofdrollen. We zien haar als Christel. In Grand (Goes) zien we Audie Mur phy weer eens in zijn befaamde creatie in „Terug uit de hel", een oorlogsfilm, die regelmatig in het programma terug keert. City (Middelburg) vertoont zondagmid dag een speciale film voor de jeugd met het Spaanse sterretje Marisol in de hoofdrol, namelijk „Een engel in huis" van Luis Lucia, waarin Marisol zich na de dood van haar vader een nieuwe fa milie aanschaft. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 25-7: Hadsund van Antwerpen. Rogn van Londen. Seagull van Antwerpen. Op 26-7: Folke-Bernadotte van Londen. Kvikkjokk van Gent. Vorning van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 25-7: Cardrona naar Immingham. Zephyr naar Ha- mina. Jule-Berthiere naar Riga. Heinz-Hel- mut naar Stockholm. Hadsund naar Trieste. Rogn naar Liverpool. Op 26-7: Seagull naar Archangel. Kvikkjokk naar Narvik. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 25-7: Maas van Par. Mithras van Tunis. Thea van Amsterdam. Jell van Londen naar Gent. Alletta van Goole. Jonan van IJmuiden. Tri ton van Brugge. Op 26-7: Keyser van MTJdlesborough naar Terneuzen. Prins Fre- derik Hendrik van Rotterdam. Spirit van Ipswich Cornelia B I van Swansea naar Gent. Aldabi van Buenos-Aires. Frejo van Londen naar Gent. Stella-Antares van Salo- niki. Walcheren van Par naar Terneuzen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 25- 7: Merwestad naar Stockholm van Gent. Gro ningen naar Lorient. Tempo-D naar Finland. Gorredbk naar Rotterdam. Vanguard naar Hull. Colette naar Rotterdam. Stella-Maris naar Stockholm. Walenburgh naar Stock holm. Kittiwake naar zee van Gent. Gulnee- kust naar Freetown. Op 26-7: Johannes naar Rotterdam. Alme naar Guernsey. Loppersum naar Houston. Musketier naar Cork. Kroonborg naar Ha- mina. Victress naar Londen. Thea naar Schwarzenhutten van Terneuzen. Democraat naar Londen. jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk voor nemens ook aan het begin van het sei zoen 1963-1964 in Goes een cursus te organiseren voor jeugdleiders en leid sters en wel op 1, 8, 15, 22 en 29 oktober. Op het programma staan de volgende onderwerpen: spelen om de tafel, jaar feesten-clubfeesten en ouderavonden, vormen van aanbieding (groepsdiscus sie e.d.). jeugd en muziek en creatief spel. Er zal niet alleen theorie worden behan deld, maar ook zal in belangrijke mate aandacht worden besteed aan het prak tische gedeelte Aan de cursus wordt medewerking verleend door wika D. E. Hiensch en de heroeosfunctionarissen van het C.J.V. in Zeeland. Het jaarlijks orgelconcert in de Gerefor meerde Kerk van Serooskerke zal op wcei'dn0, 21 iuli gegeven worden De stichting Orgelcentrum heeft Piet van Egmond de organist van de Prinr e-.se- kèrk in Amsterdam, bereid gevonden dit concert te geven. Het is de eerste keer, dat de heer Van Egmond in dit deel van' Zee'and concerteert. Hij geniet gro te bekendheid door zijn wekelijkse orgel bespelingen voor de N.C.R.V. Hij zal onder meer enkele psalmen en enkele werken van Bach, Handel en Mendels sohn ten gehore brengen. van 3150. Tot nu toe is de gemeente subsidie 850, waarbij komt 500 voor het badhuis en 500 van de instelling voor maatschappelijke zorg. De contribu tie van het Groene Kruis is onlangs ver hoogd tot 10, nadat eerst 9 was voor gesteld. Wanneer de contributie 9 zou zijn geworden, had de gemeentelijke subsidie moeten worden verhoogd tot 3150. Het bestuur heeft gevraagd met de nieuwe contributiewijzigingen reke ning te houden. B. en w achten dit ech ter niet juist, omdat dan de hoogte van de subsidie te veel zou kunnen worden gekoppeld aan het percentage van de contributies. Voor 1963 stelt het college voor de subsidie dan ook op 3150 vast te stellen. het van belang geacht om in de loop van dit jaar ae mogelijkheden tot op richting van een V.V.V.-afdeling even tueel een streekafdeling onder net oog te zien. Het college voerde voorts een uitvoeri ge bespreking met het staatsbosbeheer over de beplanting. Hieruit bleek dat het recreatieplan op dit punt subsidia bel is tot maximaal 75 Ten einde dit te kunnen verkrijgen dient echter een ontwerpplan met begroting te worden ingediend Als deskundige voor het op maken hiervan werd de heer K. Gouds waard te Goes, directeur van de plant soenendienst aldaar, aangezocht, die zich bereid verklaarde dit plan op te maken. Oriënterende besprekingen von den reeds plaats en indien enigszins mo gelijk zal nog dit jaar met de aanplant worden begonnen. Wederom werd een voorstel van de P.Z.E.M. inzake financiering van de elektrificatie van onrendabele percelen (niet gelegen in het herverkavelings- blok) ter tafel gebracht. Rekening hou dend met hen, die nog niet willen aansluiten, worden de gemiddelde aan sluitkosten thans geraamd op f 6000, waarvan 20 te betalen door de ge meente. Van belanghebbenden wordt gevraagd een bedrag van 500, plus 54,per ha. De gemeentelijke bij drage wordt naderhand eventueel her zien aan de hand van de werkelijke ge middelde aansluitkosten. Van de gemeente wordt thans gevraagd 20 van het werkelijke aanlegkapitaal thans begroot op 1200. Hiertegen had geen der raadsleden bezwaar zodat op voorstel van b. en w. werd besloten de bijdrage te verlenen. Anders was het echter met het gevraagde voor de per celen, waarvan de eigenaar geen aan sluiting wil. Hiervoor werd gevraagd één derde van de gemeentelijke bijdra ge; één derde gedeelte van het door be langhebbende te betalen bedrag 500,plus 54,— per ha en één derde gedeelte van het door belangheb bende te garanderen stroomverbruik per jaar. B. en w. voelden er volgens de toelichting niets voor om voor perce len, die niet aansluiten enige bijdrage te verlenen of te garanderen, temeer daar het In de gemeente slechts gaat om één perceel, dat echter zodanig is gelegen dat na eventuele ontruiming er waarschijnlijk geen belangstelling meer voor zal bestaan. Ook de leden van de raad waren van mening, dat zo de be woner geen medewerking wenst te ver lenen, de gemeente dat dan ook niet moet doen. Besloten werd dan ook met algemene stemmen voor degene die niet wil aansluiten geen bijdrage of garan tie te verlenen. De raad kreeg voorts een groot aantal verzoeken om subsidie te verwerken. Afwijzend werd beslist op een verzoek van de Bond tegen het vloeken. Een voorstel van de heer P. Elenbaas (a.r.) om aan deze bond toch een subsidie te verlenen van 5,werd slechts ge steund door de heren M. Elenbaas (s. g.p.) en I. van Hemert (herv. kie zers). Eveneens werd afgewezen het subsidieverzoek van de Stichting Na tionaal Schriftmuseum. De bijdrage werd gevraagd voor het beschikbaar- stellen van prijzen voor een te organi seren nationale schrijf- en tekenwed strijd in het kader van de natuur- en dierenbescherming. Voor het museum voor Zuid- en Noord- Beveland werd een jaarlijkse subsidie verleend van 5.Het jaarlijks terug kerend verzoek van het Zeeuwse Con sultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg werd thans in gunstige overweging genomen. Er werd een jaarlijkse bijdrage van 10.verleend In de rondvraag vroeg de heer P. Elenbaas aandacht voor de bestrating van de Dorpsstraat aan de Noordzijde. De heer I. van Hemert vroeg naar een mogelijkheid zand te storten bij het strand, zodat de kinderen ook b^j hoog water kunnen spelen. De raad van KapeUe heeft donderdag avond zijn instemming betuigd met het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling van brandweervoorziening met de ge meenten Kruiningen, Wemeldinge en Yerseke. Met deze regeling wordt be oogd tot een doelmatige brandweervoor ziening te komen als bijvoorbeeld het geven van onderlinge hulp en bijstand met materiaal en personeel in geval van brand, het zoveel mogelijk aanpassen van het brandweerpersoneel en het hou den van gezamenlijke oefeningen. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN. Middelburg: dokter J. de la Hayze, Seis- dam 22, tel. 4305. Apotheek Middelburg: A. Ringeling, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlis singen: dokter W. J. du Fossé, Koudekerkse- weg 73 a, tel. 2525. Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. Koudekerke, Zoutelande en Wêst- kapelle: dokter L. Sloos, Middelburgsestraat 1 te Koudekerke, tel. 01185231. Seroosker ke, Veere en Oostkapelle: dokter P. Bom, Dorpsstraat 2 te Oostkapelle, tel. 01188-276. DIERENARTSEN. Walcheren: dokter R. M. Barkema te Mid delburg, tel. 011803118. ZONDAG 28 JULI. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. de Jong. Biggekerke: 9.30 en 11 ds. Zandee. Domburg: 8.45 Duitse dienst, 10 en 7 ds. Radstake. Gapinge: 10 ds. de Boer. Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. d. Leun. Kleverskerke: 10 ds. Wie- ringa. Koudekerke: 9 en 10.45 ds. Theu- nissen. 't Zandt: 10.15 ds. Altena, 10.15 jeugdd., 7 ds. Clay, Lammerenburg: 7 ds. Altena. Meliskerke: 2.30 ds. Kloos terman. Middelburg: Nieuwe kerk: 10 ds. v. Boven, 7 ds. Koole. Engelse kerk: 10 ds. Snoep (jeugdk.). Koorkerk: 10 dr. Bongenaar. Oostkerk: 10 ds. Eijzen- ga. Nieuw- en St.-Joosland: 10 ds. v. Dullemen, 2.30 ds. v. Duijne. Souburg (oost) 9.30 ds. v. Duijne, 7 ds. Kwak- kelstein; West: 9.30 ds. Bakker. Oost kapelle: 10 en 7 ds Richard. Seroos kerke: 10 ds. Bergkotte, 2.30 ds. v. Boven. St.-Laurens: 10 en 7 ds. Kok. Veere: 10 ds. Otte. Vlissingen: St.-Ja- cobskerk: 8.30 ds. Kloosterman, 10 ds. Kloosterman (H.D.), 5 ds. v. d. Schoot. Johanneskerk: 9.30 ds. v. Leeuwen, 7 ds. v. d. Schoot. Bejaardentehuis: 7 ds. Pontier. Vrouwenpolder: 10 drs. Bak ker. Westkapelle: 9 ds. Gram, Duitse dienst, 10 en 2.30 ds. Oosthoek. Zoute lande: 9 en 10.30 ds. Elzinga, 7 ds. Eijenga. Filadelfia Volle Evang. Kapel. Vlissin gen: (Vrouwestraat) 10 dienst. Geref. Gem. in Ned. Middelburg: (Bo- gardzaal) 10, 2.30 en 7 leesd. Herv. Evang. Westkapelle: 9.45 en 2.45 dhr. Faasen. Adventkerk (zaterdag). Vlissingen: 9 ds. Reith, 10 bijbelstudie. Middelburg: 10 bijbelstudie, 11 ds. Reith. Gereformeerde Kerk. Arnemuiden 10 ds. Van Belzen, 2.30 prof. v. d. Berg. Dom burg 10 ds. v. d. Bom, 2.30 ds. Fokkens. Gapinge 9.30 en 2 ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 kand. Hoogerwerf. Koudeker ke 10.15 en 7 ds. Rothuizen. Meliskerke 10 prof. v. d. Berg, 7 ds. Meijer (intr.). tra, 2.30 ds. Boonstra, 5 ds. Tiemersma, Noorderkerk 9.30 ds. Boonstra, Ontmoe- tingskerk 8.45 ds. Tiemersma, 5 ds. Oostra. Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Pontier. Oostkapelle 9 en 10.30 ds. Gommer, 7 ds. De Vries. Seroos kerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwe. St.- Laurens 10 en 2.30 ds. Van Ulden. Veere 10 en 2.30 ds. De Vries. Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hoogsteen. Vrouwenpolder 9, 10.30 en 7 ds. Bosman. Westkapelle 9.30 ds. Fokkens, 2.30 ds. v. d. Bom. Gereform. Kerk (Vrijgem.). Souburg 9.30 ds. Wielinga. Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Wiskerke. Vlissingen 4.30 ds. Wielinga. Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds. De Vos. Zoutelande 10.45 ds. Wiskerke, 2.30 ds. Gerber. Gereform. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd. Meliskerke 9.30, 2 en 7 leesd. Middel burg 9.30, 2 en 6.30 ds. Zijderveld. Oost kapelle 10 en 2.30 leesd. Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd. Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Zoutelande 10, 2.30 en 7 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. v. d. Molen. Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Boomgaard. Ver. v. Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Middelburg 10 dr. Glas. Vlissingen 10.15 ds. Brouwer. Evang. Luth. Gemeente. Middelburg 11.15 ds. Ten Rouwelaar. Vlissingen 10.30 Duitse dienst ds. Engels, 9 ds. Ten Rouwelaar. Doopsgez. Gemeente. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker. Vlissingen 10 ds. Mat- thijssen. Hersteld Apost. Zendingsgem. Vlissin gen (Bakkersg.). 10 en 4.30 dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstr.) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 heils.k. Vlissingen 10 heils.k. Evang. op G.G. Vlisingen (kazerne Wil lem III) 10 en 5 dhr. De Ridder. Bethel Temple (Pinksterkerk). Vlissin- prof. v. d. Berg, 7 ds. Meijer (intr.). gen (Havendorp) 3 dhr. Davidsz. Middelburg, Hofpleinkerk 9.30 ds. Oos- Volle Evang. Gem. Middelburg 10 dienst. VEILING ROTTERDAM. 25 Juli. Eerstelingen groot 9—14, poters 9, bonken groot 1215, kriel 34. Barima groot 9—11, poters 9, kriel 34. Doré groot 13—18, poters 9—10. kriel 36. Eigenheimers groot 911 per kg Bloemkool IA: 6 stuks per bak 2634 per stuk, 7 stuks per bak 1920 per stuk. Bloemkool IIA 6 stuks per bak 1820 per stuk. Dubb. bonen I 6778, II 5868. Kassnijbonen 5669 Rode kool 5V210 per kg. Sla I 512. Komkommers 70-80 1518, 60- 70 12—17, 50-60 10—12. 40-50 10 per stuk. Sel derij 510. Peterselie 25 per bos. Waspeen IA 21. IiA 10. Kroten IA 68. Uien 2024 per kg. Paprika 1821 per stuk. Peulen 6090. Tuinboenn 8—11. Rabarber 5-—7 per kg Kus- sa's 212 per stuk. Sjalotten 30. Spitskool I 711 per kg. Oogmeloenen 1.001.21. Netme- loenen 731.04 per stuk. Kruisbessen I 4469, II 25. Ontario IA 1.73—1.82, IB 1.64—1.67, IIB 1.16—1.20. IC 1 00—1.20. Golden Japan IA 1.64 —1.72, IE 1.35—1.54. Beauty IA 1.38—1 42, IB 1.26—1.28 Rode bessen IA 51—79, IIA 36—45. Zwarte bessen I 981.02, II 93 per kg Aan voer 37.000 kg Perziken A extra 18—22, IA 1116, IB 58, IC 36 per stuk. Tomaten A extra 4.80, AI 4.80, BI 4.30—4.50, C extra 4.60, Cl 4.40, CC 3.80 per bak. June Blood IA 1.35 1.45 per kg. VEILING TERNEUZEN 26 juli. Sla 3,50—13.80. Bloemkool All 12—42, Bil 1215, afwijkend 1216. Groene kom kommers 1011. Witte komkommers 1011. Selderij 38. Peen II 1016. Kroten 4. Uien 610. Barima, bonken 1112, I 10. Doré, bonken 18, I 1014, kriel 4. Eerstelingen, bon ken 1120, I 914, drielingen 910, kriel 78. Bintjes 79. Eigenheimers 13. Andijvie I] 722. Prinsessenbonen I 6063, II 5360. Saxa 3856. Prelude i 64, II 3649. Rode kool 1012. Spitskool II 12. Peulen II 2527. Sa- vooie kool 1116. Doppers 1011. Waspeen II 24. Rabarber II 9. Tomaten A 76—78. All 70. B 65—75, Bil 43—65. C 60—64, CII 48. CC 32. Aardbeien per doos: Red Gauntlet I 85 92. II 4761. Sengana II 45. Rode bessen I 23—26, II 15—35, III 11. Kruisbessen II 17. per kilo 2348. Zwarte bessen II 4979. Mo rellen B 103104. Witte druiven 328. Blauwe druiven 202265. VEILING V.V.Z.B. GOES 26 juli. Zwarte bessen I 104,10, II 101—103,10, III 8388 Rode bessen II 3639. Duitse zure II 35. Zure Morellen I 104, II 83. III 11. Fram bozen I 210214, II 209. Dubbele prinsessen- bonen 1 63. Yellow Transp. KL. I 75-80 57, 70-75 59. 65-70 53, 60-65 38—39, KL. II 75-80 55, 70-75 56, 65-70 50, 60-65 35 Diversen per doos: Talisman III 49. Red Gauntlet I 85, II 89, III 26—50. Rode bessen I 23—29, II 26—30, III 12. Kruisbessen I 2224, II 1416. Fram bozen I 4043. Hedelfinger I 42. Loganbessen I 51, II 42. Per kg: Red Gauntlet II 122123. Kruisbessen I 5268, II 1747. Rode bessen II 4158. Oranjepruimen I 4663, II 3851, fabriek 32. Ruth Gestetter grof 6885. fa briek 55 Zoete Morellen II 100. Klerken II 132147. Varikse zwarte II 125130. Yellow Transp. grof 2636, kroet 1017, val 11. Close KL. I 75-80 5055, 65-75 51, grof 34. Per stuk: Perziken I 3450. II 21. Pruimen I 1620. Groenten: per stuk: Bloemkool AI 2841, AU 18—36, BI 18. Bil 12—15, afwijkend 10—24 Komkommers Al 16, All 1516. BI 1012, Bil 11—12. Kropsla I 7—9, U 3,50—7. Kussa I 39, II 4. Per bos: Wortelen I 1112. Kro ten I 5—13. Selderij 1624. Per kg: Dubbele prinsessenbonen I 5863. II 58. Prelude I 50— 58. Wagenaars I 4046 Probator I 5860. Saxa I 48. Kassnij bonen l 8298, II 53. afwij kend 12—17 Kroten 15—17. Andijvie I 12—16. Tomaten A 53—60. B 48—62, C 4247. afwij kend 28—31. Zilveruien 47. Rabarber 3. Pos telein II 5—10. Waspeen I 14—16. II 10—12 Aardappelen, bonken 9—13, grote 9—11, drie lingen 9 Voor het praktijkexamen boekhouden van de Nederlandse Associatie slaagden de heren S. Nijsse en P. J. Bruijnooge te Kapelle. De heer P. Lodder, onderwijzer aan de geref. ulo te Middelburg slaagde voor net examen handelskennis te 's-Graven- hage. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 26 Juli. Aardappelen, bonken 17,80. grote 11.30. drielingen 10,kriel 5,Aanvoer 45 ton. Fruit: Tomaten: AI 4,67, BI 4,45, Cl 4.05. Aardbeien per doos 41—78. Rode bessen per kg 4284 Netmeloen 76157. Kaspruim 130— 221. Appelen: 70-80 57—66. 65-70 48—71, 60-65 4364, AH 4,11. BH 3,74. Frambozen 2766. Kruisbessen 1674. Kasperziken 17—50 Fran- kenthaler 301304. Groenten: Sla 3,5012. Bloemkool 4 per kist 1325. 6 per kist 1223, 8 per kist 1214. Komkommers groen 60-75 11—20, 50-60 10— 17. 40-50 1013. Komkommers wit 1019. Saxa 3344. Prei 6073. Andijvie 714. Bos- peen 1020. Boskroten 26. Waspeen 2145. Postelein 1225. Spitskool 1020. Savooiekool 912. Dubbele bonen 4261. Snijbonen 4158. VEILING KAPELLE 26 Juli. Frambozen in kratten 1 225228, 226. Rode bessen I 83—86, IIX 66—76, II 36—40, III 35. Zwarte bessen I 103—105, II 102,50—104,00. III 7582. Zure Morellen ontst. I 105,50 106,00, II 88, III 10. Dubbele prinsessenbonen I 6568, II 6063. Prelude I 5253. Tomaten per krat van 6 kg: IA 406412, IB 407409, IC 361, Appelen- Yellow Transp. I 75 68, I 70 60—65, I 65 50—57, I 60 39—45, II 75 56, II 70 50—57. II 65 41—51, II 60 38—41, grot 23—33, val 9. Close II 75 43, II 70 44. II 65 38. Kruis bessen per kg I 60—73, II 42—59. Pruimen per kg: Ruth Gestetter I 83—100, II 6571. grof 63, fabriek 1027. Oranjepruimen 1 4146, II 1923. Kasontario ex. 181, I 147. Earley Lax- ton I 128138, II 5196, grof 99. Kasperziken per stuk IB 21, IC 20. ID 10—11, II 8. Logan bessen per doos I 4859. n 48. Rode bessen per doo3 I 2329, II 1718. Kruisbessen per doos I 1719 Aardbeien per doos I 102, II 5885. III 2341. Witte bessen per doos I 18, II 13. Kersen per kg: Klerken II 100—142, III 14—51. Krieken I 117—121, II 105—109. Varikse zwarte II 100—124. Wilhelminakers I 100, II 7880, III 43. Mierlose zwarte II 8489. III 27. Aardappelen, bonken 11—15, I 9—11. II 9. kriel 12. Groenten: Kropsla I 8—10, H 3',2—9Va. Bloem kool 1232. Tuinbonen 10. Snijbonen 108. Boskroten 6—9. Bospeen 1011. Bosuien 8. BosselderiJ 911 Doperwten 35. Komkom mers 11. Augurken onges. 18. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1178 kg exportgarnalen 2,01—2,69, 19 kg bot, 8 kg schol, 28 kg tong, 4 kg paling, 25 kg ongesorteerde vis. VEILING KRABBENDIJKE 26 Juli. Zwarte bessen I 99—102, II 95. Rode bessen 3546. Dubbele bonen I 60, II 53. Yellow Transp. I 75 58—59, I 70 58—59, 1 65 49—51, I 60 36—37, II 75 52. II 70 52. II 65 4648. II 60 33. III grof 23—32. Close II 75 32, II 70 29—38, II 65 27, III grof 25—33. kroet 15. Rode bessen per doos II 23. Red Gauntlet per doos II 54. Loganbessen per doos I 44. Earley Laxton per kg II 88. idem per kg, fabriek 44 Kerkdiensten op zon- en feestdagen in juli en augustus 1963. Haamstede 7.30, 9.00, 10.30 en 19.00 uur in toeristenkerk: Renesse 8.00, 9.30 en 10.30 uur in kerktent; Zierikzee 7.30 en 10.00 uur in parochiekerk: Goes 7.30, 9.00, 10.30 en 12.00 uur in parochiekerk: Kamperland 8.00 en 9.30 uur in de Banjaard; Veere 9.00 uur in bijkerk; Vrouwenpolder 8.00 en 9.30 uur in kerk tent: Domburg 8.00, 9.30 uur op recre atieterrein en 19.30 uur in bijkerk; Westkapelle 8.00 en 9.30 uur in toeris tenkerk: Zoutelande 9.00 en 19.30 uur in toeristenkerk: Dishoek 8.00 en 9.30 uur in toeristenkerk: Vlissingen 7.30, 9.00. 10.30, 12.00 en 19.00 uur in parochie kerk; Middelburg 7.00. 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Cadzand 8.00, 10.00 en 19.00 uur in kerktent; Groede 7.00. 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Breskens 7.00, 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg BLANKER, tel. 2865. T.C. WALCHEREN, teL 3200 Het aangaan van de gemeenschappelijke regeling voor brandweervoorziening be tekent voor de gemeente niet, dat de bestaande brandweereenheid komt te vervallen. Integendeel, elke gemeente zal verplicht zijn de volledige uitruk- eenheid, bemand en uitgerust, in stand te houden. De centrale verbindingspost van waaruit hulpverlening zal worden geregeld, komt in de gemeente Kruinin gen. Van daaruit zal bij alarmering een hogedrukwagen, uitgerust met een ver- bindingsinsallatie, naar de plaats van de brand worden gedirigeerd. De lasten van het materieel, dat voor gemeenschappe lijk gebruik wordt aangeschaft, zullen worden gedragen door de deelnemende gemeenten naar verhouding van het in wonertal. Raadslid J. de Jager (a.r.) zei in de gemeenschappelijke regeling toch en kele bezwaren te zien. „Als er hulp moet komen, zal blijken, dat onzé wegen zo vol zijn zo opperde dit raadslid. Verder vond hij ook de Vlakebrug een mogelijke hinderpaal. De burgemeester achtte dit wel reële bezwaren, maar toch van zo kleine om vang dat het volgens hem wel heel toe vallig zou zijn als zjj een sta-in-de-weg zouden vormen gezien het aantal bran den en de frequentie hiervan gemeten naar de laatste jaren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men Een verzoek om zekerheidstelling voor rente en aflossing van een geldlening ten behoeve van woningbouw van de heer A. van Loo werd toegewezen. De raad besloot voorts de woningwetwoning Oude Bosstraat 11 te verhuren aan de heer C. A. Bos te Wemeldinge. Voordat de vergadering begon, werd de heer I. J. Haverhoek als nieuwe secretaris ge ïnstalleerd, waarbij burgemeester Van Suijlekom ais wens uitsprak, dat hij zich spoedig thuis zou voelen in zijn werk, colleges en gemeente Na een dankwoord van de heer Haverhoek sprak J. de Ja ger namens de raad nog een welkomst woord Advertentie I7.V. Vb gebr.g Wachtmeester der rijkspolitie J. de Reg- ter te Breskens is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963 bevorderd tot wachtmeester 1. Aan wachtmeester D. J. de Klerk te Breskens is per 15 augus tus a.s. eervol ontslag verleend. „Op Walcheren bleef het werk beperkt tot een afdeling: Vlissingen, die met en kele krachten werkte. Een streekgezins zorg Walcheren niogen we ondanks alle pogingen onzerzijds blijven wensen" Dit zorg Walcheren mogen we s alle wordt gemeld in het verslag over 1961 en 1962 van het werk van de stichting katholiek maatschappelijke gezinszorg in het bisdom Breda. Het verslag meldt voorts, dat er in Nieuw-Namen, Clinge en Graauw een maatschappelijk werkster zal worden aangesteld. Men zal waarschijnlijk gaan samenwerken met Hulst en vermoedelijk ook met St.-Jansteen. Ook in Vogel waarde wordt het werk door de over heid met meer belangstelling gevolgd. Het katholiek gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt hiermee geheel door de organisatie van de gezinszorg bestre ken Op Zuid-Beveland kwam een wijziging in het bestuur van Goes en het aanstel len van een leidster full-time, het werk tot een voorspoedige bloei. In 1960 werk ten er negen krachten en in 1962 twin tig Opmerkelijk is ook het grote aantal Zeeuwse meisjes (22) dat in 1962 de opleiding gevolgd heeft. Vismijn Breskens De aanvoer over de week van 21 juli 28 juli 1963 in de vismijn Breskens is: 15.018 kg exportgarnalen, 238 kg bin nenlandse garnalen, 437 kg bot, 486 kg schar, 704 kg schol, 1654 kg tong, 12 kg wijting, 2 kg rog, 2 kg rog, 7 kg tarbot, 248 kg wulken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5