Triomfale intocht van het Vierdaagseleger Financiële berichten AANBEVELING STUDIE VAN DE CHRISTELIJKE TRADITIE LAATSTE DAG VIERDAAGSE VAN APELDOORN NIET GEMAKKELIJK Ambtenarengerecht moet geschil legerpredikant behandelen KONING VOETBAL GEMIDDELDE VAN ACHT KILOMETER PER UUR DONNER ELFDE IN HALLE Eist de originele Ceta-Bever RIII1TNRIITC <8*? ALLE ZEEUWEN HAALDEN DE EINDSTREEP NEDERLANDSE PAARDEN WONNEN TE OOSTENDE CHINESE VERSTERKINGEN LANGS INDIASE GRENS HOGERE WINST HOOGOVENS MARKTKOOPLIEDEN IN MIDDELBURG ONTEVREDEN GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN BRITSE EXPORT Trein greep auto - twee doden Slechts negen uitvallers Diskwalificatie Conferentie „Geloof en ^er^orde": Rapporten over aard. en eenheid der kerk Geen uitvallers Structuurverandering concern Van Marle Verdere groei concern M. van Marle BEROEP IS WEL ONTVANKELIJK Unileverproject in Japan stuit op bezwaren PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT ZATERDAG 27 JULI 1963 Wim Schol en zijn metgezel Van Dnyn- hoven, de „winnaars" van de 47ste Vier daagse, lachten maar wat. „Je weet van tevoren waaraan je begint. Goed trai nen, dat is alles". En ze waren getraind, die twee lopers nit Velsen en Helmond. Om tien voor elf in de morgen, na pre cies zes uur en veertig minuten wande len, zaten de 55 kilometers erop. Een ge middelde van 8 kilometer per uur dus. Fit waren ze als eersten langs de vele tienduizenden, die in de vroegte hun plaatsje langs de kilometerslange St.- Annastraat hadden ingenomen, geko men. Schol, die kortgeleden nog uit kwam in de klassieke lange-afstands- wedstrijd LondenBrighton, veroverde hij miste sinds 1948 geen Vierdaagse voor de zestiende maal het begeerde kruisje, De Helmonder liep de tocht voor de vijfde maal. Zo heel erg veel had het snelwandelduo niet aan die haastige spoed, want pas nadat Schol en Van Duynhoven gearriveerd waren, ging de finishcontrole open. Velen verging het deze laatste dag, met de triomfale intocht in Nijmegen, slech ter. Een militair van de Scotch Guards was 's morgens vijf kilometer na de start al groggy. De verzorgster van de Londense vrouwelijke politie nam 's man3 geweer en uitrusting over. Leu nend op de schouder van de vrouwelijke bobby ging hij verder. De volgers die in de eerste uren het Vierdaagseleger op de voet volgden, hadden voorts moeite om in de ochtend een Zwitsers detachement te vinden, waarin geen Helveet zijn ge weer en zijn bepakking niet aan een collega had overgedragen. En het feit dat de man met die attributen marcheer de, gaf hem een „reductie" van vijf ki lometer Reglementair hadden al die lo pers, omdat zij de reglementen hadden overschreden, uit de strijd moeten wor den genomen. Het gebeurde niet, om de eenvoudige reden, dat het aantal mobiele controleurs zeer klein is in de Nijmeegse Vierdaagse. Bovendien maakten z>i de fout vrijwel uitsluitend in auto's te ope reren, in plaats van op veel minder op vallende fietsen of brommers. Het schijnt van ondergeschikt be lang. die strengere controle. Immers, ook die Zwitsers hebben een prestatie van formaat geleverd en zodoende het kruisje verdiend. Dat is ongetwij feld waar en degenen die het slot- defilé zagen, waren dan ook ge- imponeerd door de wijze waarop de Zwitsers hun laatste kilometers af- Na de laatste ronde van het Zoneschaak toernooi, dat in Halle wordt gehouden, hebben twee spelers, de Hongaar Por- tisch en de Deen Larsen zich gekwalifi ceerd voor het Interzonale schaaktoer nooi. Om de derde plaats zullen Ro- batsch en Ivkov een beslissingswedstrijd van 4 partijen moeten spelen. De uitslagen van de laatste ronde wa ren: Portisch (Hong.)Pavlov (Roem.) Larsen (Denemarken)Minev (Buig.) 01; Robatsch (Oostenr.-Iv kov (Zuid-Sl.) Uhlmann (O.- Dld.)Westerinen (Finl.) 10; Malich (O.-Dld.)Hamann (Denem.) afgebr.; Kavalek (Tsj.)Johannesen (Noorw.) 0-1; Ofstad (Zweden)Doda (Polen) Johansson (IJsland)Trifuno- vic (Zuid-Sl.) Donner (Ned.) Johansson (Zweden) V2Kinnmark (Zweden)Kanko (Finl.) 10. De stand ziet er nu als volgt uit: 1. Portisch 14 pnt; 2. Larsen 13 pnt; 3 en 4. Ivkov en Robatsch 12 pnt; 5. Uhl mann 11 pnt; 6 en 7. Johansson (IJsl.) en Trifunovic beiden 10,5 pnt; 8. Malich 10 en 1 afg.; 9. en 10. Kavalek en Minev beiden 10 pnt; 11 en 12. Donner en Jo hansson (Zweden) 9,5 pnt; 13. Hamann 9 en 1 afg.; 14 en 15. Pavlov en Johan nesen (Noorw.) ieder 8 pnt; 16 en 17. Doda en Westerinen beiden 8 pnt; 18. Kinnmark 6 pnt; 19 en 20. Ofstad en Kanko 5 pnt. De ■portier van Madurodam heeft in zijn loopbaan al heel wat mee gemaakt, maar hij stond toch even met de handen in het haar toen een buitenlandse toeriste een kleuter in een boodschappentas aan de controle toonde. Misschien had de goede man al eens ge droomd van kleine mensjes die door zijn miniatuurstad liepen, maar in een boodschappentas, nee. Het kleine probleem werd spoedig met een grote glimlach opgelost. legden. Zij waren echter geen getuige geweest van enkele trieste ogenblik ken. Die toeschouwers hadden niet gezien hoe donderdagmorgen een enkele honderden meters achter geraakte infanterist zjjit startkaart kwijtraakte omdat hij de onvergeeflijke domheid beging even op de bagagedrager van een verzorgers- fiets te gaan zitten. Zij hebben ook niet gezien hoe een burger huilde, omdat hij werd betrapt op een lift van eesi paar honderd meter naar een nabijgelegen E.H.B.O.-post. Volkomen terecht werd In beide gevallen tot diskwalificatie over gegaan. Een diskwalificatie, die de Schot en de Zwitsers, door toeval, juist misten. Het was een kwestie van pech en geluk, maar het zou verstandiger zijn als hét organisatiecomité zorgde, dat in de toe komst die factoren zoveel mogeljjk wor den geëlimineerd. Het was, dank zij de zon, die zijn misstap van donderdag kennelijk diep betreurde, het enige negatieve punt van de laatste Vierdaagsedag. Volgens de traditie was het uitvallersaantal slechts negen lo pers staakten de strijd, zodat 9761 wan delaars het Vierdaagsekruis dan toch eindelijk konden opspelden bijzonder laag. Het défilé langs de St.-Annastraat trok ook nu honderdduizenden toeschou wers. Bovendien had de t.v.-uitzending, die ook voor de lopers steeds weer bij zonder fascinerend blijkt, een wandelaar had er zelfs in het zicht van de finish drie kwartier extra rust voor over het voordeel dat iedere deelnemer zijn best deed om tussen half drie en half vier de finish te passeren. Zodat het kort maar krachtig werd. Kortom, hier gold eind goed al goed, al zal de jonge man, die huilend en ondersteund door twee frêle meisjes het einde haalde, dat de eerste dagen beslist niet geloven Advertentie Voor bungalows, tuinhuisjes enz. DUI I ELI 1DIJ I O De deelnemers aan de is duidelijk dat God thans de christenen op de weg naar eenheid leidt". In een rapport over „eenheid der kerk' wordt gezegd dat er „geen verontschul digingen bestaan voor het voeren van internationale een politiek van rassenonderscheid' conferentie over geloof en kerkorde, die waaraan wordt toegevoegd: „Alle cljrjs- vrijdag te Montreal, in Canada, is geëin- tenen ter wereld dienen een dergelijke digd, zijn twee rapporten overgelegd. De politiek tot elke prijs tegen te gaan i i. :»iMP.n rnPT-if rvn frvf ppp crpmpodQf»>iqddp!nlf commissie, die zich bezig heeft gehou den met de bestudering van bijbel en traditie, heeft aanbevolen een studie te maken van de uitspraken van leiders der vroeg-christelijke kerk, met het doel meer licht te verkrijgen aangaande vraagstukken betreffende bijbeluitleg en om te kunnen bepalen wat eigenlijk on der „christelijke traditie" dient te wor den verstaan. In het rapport wordt ook aanbevolen te streven naar medewer king van r.-k. geestelijken bjj deze stu- Men roept op tot een gemeenschappelijk protest. Soepeler vormen „De kerken moeten proberen soepeler vor men te vinden voor de verspreiding van het evangelie in deze zich veranderende wereld" aldus verder het rapport over de „eenheid der kerk". In het rapport wordt ook het vraagstuk van het aanwijzen van vrouwen voor het uitoefenen van een geestelijk ambt ter Met pijnlijke voeten, knellende en bran dende blaren en stijve spieren waren gistermiddag vergeten toen het Vier- daagseiegioen bij de binnenkomst in Apeldoorn voorbij trok aan het bestuur van de N.W.B., Apeldoorns burgemees ter A. L. des Tombe, de wethouder van sportzaken, de heer J. Quast, en talrijke andere genodigden voor wie in de Assel- sestraat een podium was opgetrokken. Het publiek beloonde de wandelaars en wandelaarsters met een spontaan ap plaus en bloemen en bloemen van fa milieleden en kennissen voor de in de afgelopen vier dagen geleverde presta ties. Manmoedig toverden diegenen die de pijnlijkste voeten hadden tijdens het défilé een glimlach op hun gezicht en eveu manmoedig probeerden zij mee te lopen in het ritme van de „Ottawa Tech nical High School Band", op tournee in Nederland, de drumband van het Vete- ranenlegioen Nederland en de jeugd drumband te Rheden. De laatste loodjes wogen nu werkelijk niet meer het zwaarst. Verschillende wandelaars be weerden met een stalen gezicht dat ze nog wel vier dagen wilden wandelen. De voorzitter van de Nederlandse Wan delsportbond, jonkheer J. J. G. Alting van Geusau, heeft voor de aanvang van het défilé diegenen die voor de tiende maal deze geslaagde Apeldoornse Vier daagse meemaakten, toegesproken. 37 wandelaars en wandelaarsters gingen in deze Vierdaagse voor de tiende keer van start en zij allen hebben de finish ge haald. Hun beloning was een extra kroontje bij de herdenkingsmedaille. Een uniek bezit, omdat dit kroontje alleen bij het lustrumjaar verstrekt wordt. De heer Alting van Geusau noemde deze 37 de pijlers van de Apeldoornse Vierdaag se en dankte hun voor hun bijdrage die zij geleverd hebben voor de groei en het steeds weer slagen van dit wandeleve nement. Voor vele wandelaars is de laatste dag toch lang niet gemakkelijk geweest. De blaren veroorzaakten nogal wat moei lijkheden, maar met steun, letterlijk zo wel als figuurlijk, van vrienden en vrien dinnen, werd de Vierdaagsefinish toch gehaald. Al vrij vroeg was het bij Rust een Weinig in Hoenderloo een drukte van belang. Vele wandelaars werden door supporters van hun vereniging, waar- b" ze zijn aangesloten, begeleid en dat maakte het natuurlijk wel wat lichter. Des morgens waren bij La Bordelaise 1319 wandelaars en wan delaarsters gestart. Er kwamen er evenveel binnen, zodat het totaal aantal uitvallers in deze Vier daagse 23 bedraagt. Meer dan in an dere jaren, maar nog altijd een bijzonder klein aantal. In deze Vierdaagse zijn 20 Zeeuwse wan delenthousiasten van start gegaan. Al len bereikten donderdag de finish. Het waren acht leden van de wandelsport vereniging „Emma" te Axel, de heer Matzinger te Etten-Leur (vroeger te Vlissingen), voorzitter van de Zeeuwse Wandelsportbond met zoon en dochter, de heer J. van de Parel, secretaris van de Z.W.B., mevrouw Risseeuw te Ter- neuzen, mevrouw Kole-van Koeveringe te Yerseke en de heren Van Veen te Goes, Verijzer te Wilhelminadorp, A. A. C. Peters te Bergen or Zoom, Davidse te Sint-Laurens, P. Geldof te Vlissingen en Thomas te Westdorpe. De Zeeuwse deelnemers verzamelden zich op het sportterrein van Robur et Velocitas. Van de Zeeuwse Wandelsport bond kregen zij daar een boeket witte en oranje dahlia's aangeboden. In de afgelopen week heeft de bekende Nederlandse sportman, oud-zesdagenko- ning Piet van Kempen, kans gezien weer van zich te doen spreken. Donder dag 18 juli wist zijn paard Batailleur als grote outsider de prijs Marlborough te 'ostende te winnen en zaterdag 20 juli won Fiduculi het hoofdnummer van het weekend, de prijs André van Derton, een hindernisren over 3500 meter. Fiduculi, die reeds eerder zijn capacitei ten als springer had getoond, wist met veel machtsvertoon te winnen. Ook hij startte als outsider. P. van Kempen stak een slordige B.frs. 200.000,in zijn por temonnee. Aanstaande zondag wordt als hoofdnum mer de prijs Wellington verreden, een ren voor 2-jarige paarden over 1400 me ter. Van de thans reeds ingeschreven paarden moeten wij Iago en Ronalda goede kansen geven. Het openingsnum mer biedt The Philogynist de gelegen heid om te tonen, dat hij nog steeds een woordje meespreekt. De verkoopsren brengt een aantal oude bekende paarden aan de start. Indien hier Arria als eerste aan de finish ver schijnt zou ons dat niet verwonderen. In de prijs Missouri komt Seridor van onze landgenoot Soesdorp aan de start. Seridor heeft tot heden nog niet aan de verwachtingen beantwoord, of hij nu het goede paard Aventure van de overwin ning ai kan houden valt te betwijfelen. Als rechtervoorman van een groepje mannen van het 891ste verbindingsbedieningsbataljon uit Bergen op Zoom, loopt sergeant Ruud de Wolff, de helft van de „Blue Diamonds", mee in de Vier daagse van Nijmegen. De regen maakte in de Vierdaagse wel „al le wandelaars grauw", maar dat nam niet weg, dat het toch vaak gebeurde, dat een fan, zoals hier, Ruud met blij gezicht een eind op zijn natte weg vergezelde. WWUSWAAKISKAA/WWWWWWWWWtfWWWWWW Een Amerikaanse rubbermaatschappij heeft dit „V-luchtschip" geconstrueerd, dat speciaal gebouwd is voor weten schappelijke waarnemingen: de platte „staart" aan de achterzijde is een berg- laats voor allerlei instrumenten, die hier beschermd zijn tegen bijna elke weersomstandigheid. Het 33 meter lange luchtschip is gevuld met (onbrandbaar) Helium. Het ligt verankerd aan een zgn. „mechanische muilezel", waardoor het geheel min of meer mobiel geworden is. die, ook al maakt de R.-K. Kerk geen Sprai<e gebracht. „Sommige kerken heb- deel uit va nde Wereldraad van Kerken. ben hun standpunt hierin reeds bepaald. die de onderwerpen ^rfin b„ar p„htpr mnptpn vroo-pn HH Ook de commissies „aanbidding van God" en „de aard van de aard van de kerk" hebben bestudeerd, hebben rapport aan de driehonderd op de conferentie aanwezige theologen van de orthodoxe, de anglicaanse en de pro testantse kerken uitgebracht. Deze rap porten zullen worden toegezonden aan de 201 leden van de wereldfederatie van kerken voor bestudering en het even tueel nemen van maatregelen aan de hand van het gerapporteerde. Avondmaal De commissie voor de aanbidding heeft de volgende aanbevelingen gedaan; gere geld viering van het Heilig Avondmaal; het meer inschakelen van leken bij de verbreiding van het geloof; het leggen van meer nadruk op de betekenis van de zondag en het schenken van groter aan dacht aan de erkende christelijke feest dagen. In het rapport over de aard van de kerk wordt onder meer gesteld: „Het De Indiase minister van defensie heeft de stafchef van het leger, generaal Chaudhoeri, verzocht zijn reis naar de V.S. en Canada af te breken en naar zijn post terug te keren, zulks naar aan leiding van berichten over Chinese troe penbewegingen aan de noordgrens van India. Dit is gisteren van welingelichte zijde in Nieuw Delhi vernomen. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ook melding gemaakt van Chinese ver sterkingen in het grensgebied. De directie van de Koninklijke Maat schappij voor Havenwerken N.V. deelt mede, dat het in het voornemen ligt aan de te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het divi dend over het boekjaar 1962 te bepalen op 14 procent. Over 1961 werd een dividend van twaalf plus een extra dividend van vijf procent, beide in contanten en een dividend van 12% procent in aandelen voorgesteld. z „REESINK" H. J. Reesink en Co. N.V. te Zutphen deelt mede, dat over het boekjaar 1962- '63 zal worden voorgesteld een dividend van negen procent uit de winst. Het afgelopen boekjaar gaf een omzet stijging van enkele procenten te zien: hierbij dient in aanmerking te worden zijn echterverder gestegen: daardoor daalde de exploitatiewinst van f2.950.000 in 1961-62 tot f2.153.000 in 1962-'63. VEREENIGDE GLASFABRIEKEN De verlies- en winstrekening van de Vereenigde Glasfabrieken over 1962 vermeldt een saldo exploitatierekening van 3.549.245 (v. j. 2.764.272). In de winst- en verliesrekening werd de ongunstige invloed op het exploitatiere sultaat als gevolg van stilstand- en aan loopkosten 0,9 miljoen) voortvloei ende uit het uitgevoerde investerings programma blijkens mededeling der di rectie geëlimineerd en ten laste van het daarvoor beschikbare verniewingsfonds gebracht. Met het oog op de liqulditeitsposltie acht de directie het gewenst de moge lijkheid te openen niet het gehele (on veranderde) dividend van 8 pet. in con tanten uit te keren. Daarom stelt zij voor 3 pet. in contanten uit te keren en 5 pet. ter keuze van de aandeelhouders, in contanten of in aandelen ten laste van de agio-reserve. Commissarissen en directie van de zes in het concern M. van Marle samen werkende schadeverzekeringmaatschap pijen hebben aan aandeelhouders van deze maatschappijen een voorstel tot een nieuwe financiële opzet van het concern gedaan. De zes ondernemingen te zamen hebben een honderd procent deelneming in de levensverzekeringmaatschappij „Stad Rotterdam N.V." en een aanzienlijk minderheidsbelang in de N.V. de Waerdye maatschappijen van levens verzekering op basis van belegging in aandelen. Aan de aandeelhouders wordt, blijkens een verschenen bericht, een ruil voorgesteld van hun aandelen in aan delen op naam of toonder certificaten van aandelen in de nieuw op te richten vennootschap „Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 N.V." Deze nieuwe vennootschap zal de moe derinstelling van de verschillende maatschappijen gaan worden. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd beursno tering aan te vragen voor de certifica ten. Blijkens het gecombineerde jaarverslag 1962 van het concern M. van Marle sa menwerkende verzekeringsmaatschap pijen geeft ook dit jaar de schade- en levensverzekeringsmaatschappij een verdere ontplooiing te zien. Het bruto premie-inkomen schadeverze kering steeg van 26,4 miljoen tot 29,6 miljoen, een stijging van 12,1 pro cent (stijging vorig jaar 11,7 procent). De premie-ontvangst eigen rekening steeg tot 22,35 min. 19,9 min.). De totale toeneming van het bruto-inkomen werd afgeremd, doordat in het trans portverzekeringsbedrijf een conservatief beleid werd gevolgd. De nettowinst bedraagt 665.020 tegen 896.856 over 1961. De verlaging vindt aldus de directie, voor een deel haar oorzaak in een minder gunstig technisch verloop, terwijl de kosten niet onaan zienlijk hoger zijn dan in 1961 (circa 16 procent). Eenzelfde dividend als vo rig jaar wordt voorgesteld. De directie van Hoogovens heeft een overzicht gegeven over de resultaten in het tweede kwartaal 1963. De winst vóór winstverdeling bedroeg f 27,5 miljoen tegen 30,2 miljoen in het tweede kwartaal 1962. De emzet beliep L 181,4 miljoen tegen 151 miljoen in t 2e kwartaal 1962. De cijfers dragen een voorlopig karak ter en zjjn niet door de accountants van het concern gecontroleerd. Men zou haar echter moeten vragen dit opnieuw in debat te brengen. Het is van groot belang dat over dit vraagstuk een waarlijk christelijke gedachtenwisseling plaatsvindt, daar anders het gevaar be staat dat afwijkende standpunten tot verdere vervreemding en onenigheid tus sen de christelijke kerken leiden", aldus het rapport over de „eenheid der kerk', dat op de internationale conferentie over geloof en kerkorde te Montreal werd uit gebracht. $De Oostduitse minister voor de handel met het buitenland, Julius Balkow, heeft alle bedrijven in zijn land verboden, handel te drijven met Zuid-Afrika. Deze maatregel is naar zijn zeggen genomen om de Zuid- afrikaanse bevolking in haar strijd tegen „het terreurregime-Verwoerd" te steunen. LEZERS SCHRIJVEN Wij zijn ontevreden over de plaatsver deling op de verzette Markt te Mid delburg op donderdag jl. Tot onze grote verwondering werd ons een plaats aangewezen door de markt meester in een rij van circa 23 kramen. Daar werden 3 kooplieden (twee uit Goes en één uit Middelburg) met de zelfde branche „kleinvak" zowat naast elkaar gezet en zes souvenirkooplieden, waar ik zelf bij hoor, ook in die zelfde rij vlak bij elkaar. Toen m'n collega en ik een opmerking maakten was het antwoord van de marktmeester: „het kan niet anders". Nu, het kon wel anders! Op het gedeel te bij de kerk tot aan de Lange Delft werd er geeneen opgesteld met „klein vak" en met souvenirs slechts een paar. Waarom moet zo iets gedaan worden? Waar het het drukste is stond niemand met „kleinvak" en een paar met souvenirs en op het pleintje (het kerkhof voor de koopman) stonden ze volop. Dat is geen plaatsverdeling, dat is kinderwerk! Waarom zijn de plaatsen niet eerlijk verloot? Dan had er niets van gezegd kunnen worden, maar zoals het nu ge beurde ging het 100 procent fout. Ik heb mijn ogen goed de kost gegeven en meer met mij. De kooplieden die zo genaamde „maandklanten" genoemd worden omdat ze in de winter maar één keer in de maand komen, kregen naar mijn mening de beste plaatsen. Waarom werd er aan de een wel voor rang gegeven, waarom aan de ander niet? Waarom kreeg de Engelse vis handel wel voorrang. Waarom kreeg Janse sigarenhandel, wel voorrang? En nog een andere vraag waarom mochten de souvenirskooplieden zater dag niet staan? Waarom mocht een kippenboer wel staan, terwijl hij geen inwoner is van Middelburg. Middelburg. J. R. Dille. J. Haarink, Goes. C. Haarink, Goes. CENTRALE RAAD VAN BEROEP BESLIST: De centrale raad van beroep in Utrecht heeft dezer dagen de behandeling van het geschil tussen ds. J. H. J. B. Austie uit Zeist en de staatssecretaris van defen sie over de overplaatsing van de predi kant van Nieuw-Guinea naar Nederland terugverwezen naar het ambtenarenge recht in Utrecht. In de jaren 1960 en 1962 was deze do minee als reserve-legerpredikant in Nieuw-Guinea werkzaam. Tijdens een bespreking met de hoofdlegerpredikant, ds. A. T. W. de Kluis, en de hoofdaal moezenier, mgr. Van Straelen, was hem te kennen gegeven dat hij er goed aan zou doen overplaatsing naar Nederland Hoe groot de macht van koning voetbal is en hoe uitgestrekt zijn rijk, blijkt uit enkele cijfers, <Üe door de internationale voetbalfe deratie, de F.I.F.A., bekend zijn gemaakt. In de F.I.F.A. zjjn 125 voetbalorganisaties onderge bracht: 33 uit Europa, 10 uit Zuid- Af rika, 18 uit Midden- ;a, 34 -Ame; rika en 30 uit Azië. In Europa bestaan 110.249 voet balverenigingen. Deze clubs bren gen te zamen 296.762 elftallen op de been, terwijl 8.221.962 spelers zijn geregistreerd. Dit duidt op het merkwaardige hoge gemiddel de van ruim 27 spelers, beschik baar per ploeg. West-Duitsland heeft het hoogste aantal geregis treerde voetballers, nl. 2.128.247. Engeland heeft het grootste aan tal clubs: 30.360, de Sowjet-Unie het grootste aantal elftallen: ruim 90.000. Het Europese voetbal kan be schikken over 156.469 scheidsrech ters. Recordaantallen aan fluitis ten zijn: 42.000 in de Sowjet-Unie, 30.000 in West-Duitsland en 20.500 in Engeland. VUUWMIWVUVilWIfftMAfVUIiMIWWVWWUtfWVVIfVWVWWWI Vierentwintig Japanse levensmiddelen producenten doen gezamenlijk pogingen om te voorkomen dat het Ünilevercon- cern vaste voet krijgt op de Japanse le vensmiddelenmarkt. De Japanse over heid heeft onlangs toestemming gegeven voor de oprichting van een gezamenlijke olie- en vetonderneming door de Honen Oil Company in Tokio en Unilever Limi ted in Engeland. De nieuwe maatschap pij, de Honen-Unilever Company, be schikt over een aanvangskapitaal van anderhalf miljoen pond sterling. Men beoogt de produktie van vetten en oliën, met inbegrip van margarine tot onge veer 26.000 ton per jaar. De Japanse regering verlangt dat 55 van het kapitaal eigendom zal zijn van Honen. Voorts moet elke produktiever- groting in de toekomst officieel worden goedgekeurd. De vierentwintig maatschappijen die be zwaren maken tegen het Unileverproject hebben verklaard, dat het verschijnen op de Japanse markt van het Unilever Concern met een omzet van ongeveer twee miljoen pond sterling per jaar een ernstig gevaar zou vormen voor de Ja panse levensmiddelenindustrie. De Britse minister van financiën Regi nald Maudling heeft reden tot tevreden heid. De economische groei van het land is alom merkbaar en voltrekt zich onge veer in het tempo, dat hij op het oog had, toen hij in april zijn begroting voor een „expansie zonder inflatie" indiende. De uitvoer bereikte in juni een record hoogte voor een normale maand met een totale waarde van 359 miljoen pond Te gelijk werd ook het nadelige verschil tussen in- en uitvoer wat groter het bedroeg 42 miljoen pond maar dit werd verwacht. De totale uitvoer van de eerste helft van dit jaar ligt zes procent hoger dan een jaar geleden en was zelfs een half pro cent beter dan de expansie die de natio nale raad voor economische ontwikke ling als doelwit had gesteld, namelijk een van 5% procent. Opvallend is daar bij, dat de landen van de E.E.G. ondanks het fiasco van Brussel steeds betere klanten worden voor Engeland, terwijl er ook hoop bestaat op een groei van de export naar Amerika. I ^aan te vragen. Moeilijkheden tussen de predikant en katholieke geestelijke ver zorgers vormden de reden voor deze overplaatsing. Hetgeen toen werd be sproken, werd bevestigd in een brief van de hoofdlegerpredikant. Ds. Austie zag hierin geen ontslag uit zijn functie en wachtte rustig af wat er verder zou gebeuren. Een maand later volgde een mededeling van de staats secretaris van defensie aan de hoofd legerpredikant, waarin de voorgestelde maatregel tot overplaatsing werd goed gekeurd. Toen dit ds. Austie ter kennis werd gebracht, ging hij na enkele weken in beroep bij het ambtenarengerecht. Zijn bezwaren werden niet ontvanke lijk verklaard wegens overschrijding van de beroepstermijn. Deze werd na melijk geacht te zijn ingegaan op de dag van de bespreking van 14 maart. Hier nu is de centrale raad van be roep het niet mee eens. Dit college staat op het standpunt dat voordat ds. Austie de mededeling ont ving dat de staatssecretaris de over plaatsing had goedgekeurd, de predi kant niet duidelijk was gemaakt, dat hij terug moest naar Nederland. De vraag of het ontslag al dan niet rechtmatig is geweest en welke financiële regeling er dient te worden getroffen, zal nu nader worden behandeld door het ambtenaren gerecht. Op de spoorwegovergang in de weg Laag Schardam in de gemeente Beets is donderdagavond een personenauto door een personentrein gegrepen. Van de vier inzittenden van de auto allen Amsterdammers werden de 42-jarige mevrouw A. L. Dienaar-van Dijk en haar zwager, de 28-jarige stucadoor L. M. Dienaar gedood. Mej. Vrolijk, verloofde van deze stu cadoor, werd zwaar gewond. Zij is in het Sint Jansgasthuis te Hoorn opge nomen. De bestuurder van de wagen, de 36-jarige stucadoor N. J. Dienaar, kon na in hetzelfde ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde om even voor half negen. De auto was de onbeveiligde overweg reeds gedeeltelijk gepasseerd. Hij werd door de trein geramd en mee gesleurd. De ongehuwde heer Dienaar werd uit de wagen geslingerd, evenals mej. Vrolijk. De auto belandde in een vaart langs de weg. Mevr. Dienaar-van Dijk moest uit het water worden opge haald, 9 Naar in welingelichte kringen te Buenos Aires verluidt, is de Argentijnse politie een bende handelaars in verdovende middelen op het spoor. Tot dusver zouden vier Ar gentijnen en één Nederlander zijn aangehou den. Op 40 km van Buenos Aires werd een marihuana-plantage ontdekt, waarvan de stekken door Nederlandse zeelieden uit Hongkong zouden zijn meegenomen. Heden is in vrede van ons heengegaan, onze lieve man, vader, be huwd- en grootvader DAVID VOS op de leeftijd van 58 jaar. Vlissingen: J. Vos-de Bruijne. Souburg: W. Vos. M. Vos- de Nooijer. Vlissingen: P. Schout-Vos. H. A. Schout. David. Vlissingen: B. Vos. Eindhoven: H. Vos. Vlissingen: J. Vos. Vlissingen, 26 juli 1963. Hendrick de Keyserstraat 10. De overledene is opge baard in het zieken huis „Bethesda". De begrafenis zal D.V. plaatshebben dinsdag 30 juli a.s. Vertrek Hendrick de Keyserstraat 10 des namiddags te 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4