INEENS BEGON DE AARDE TE BEVEN" KLANKBORD „Kernstop - verdrag is een goed begin" Engeland akkoord met overleg in de W.E.U. Stadsplein was plotseling vol gillende, radeloze mensen A.N.W.B.-team en t.v.-reporters naar Skopje Kroesjtsjew in interview: En nu een vredesverdrag met Duitsland" Nederlandse Jeugdgemeenschap is het niet eens met C.B.S. Soldaat na mars Vierdaagse in levensgevaar UIT SKOPJE ONTSNAPTE FRANSMAN VERTELT: Acht doden bij oproer in gevangenis te Caracas Leider mislukte staatsgreep in Syrië gepakt Radeloos Nachtmerrie Indonesië wijst 2 Engelsen uit Hoge hakken niet meer in de mode Niet overdrijven KOMKOMMERS WERDEN DOORGEDRAAID Griekse boot sloeg om - 12 doden CONTACT OP MINISTERIEEL NIVEAU Voorstel E.E.G.- landen aanvaard FREGAT DRIE JAAR BIJ NIGERIAANSE MARINE In Duitsland 250 toeristen in quarantaine Premier Adoula wil V.N.-troepen nog niet missen Aantal leden niet teruggelopen Dienstverlening Anti-stakingswet weer door Franse senaat verworpen Manana in Ecuador ZATERDAG 27 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Drie Fransen, het echtpaar Miaille en hun vriend Leprince-Sac, die in de buurt van de Parijse luchthaven Orly wonen, waren in Skopje, toen de aardbeving zich voordeed. De heer Miaille ver telde er dit over: „Wij kampeerden met onze wagen ..Aan de rechterzijde van de weg lag de in het stadsnark van Sknnie Wii kazerne van het Joegoslavische leger en in net stausparK van ouopje. wij voor ons zag ik een gTOte( oude brug hadden geen flauw idee wat ons Op dat ogenblik begon de aarde te be- over enkele minuten te wachten™ne"kracht van de schok was verschriU. Stond. Om Vijf uur S morgens bra- kelijk. Ik zag nog hoe de kazerne als een ken wii onze tenten af. stapten in1 kaartenhuisje ineenstortte. Grote stenen vlogen in het rond en onze wagen kreeg onze auto en reden in de richting er behoorlijk van langs, wij hielden ons van het centrum van de stad. dereen sliep nog". Ie- Bij een hevige opstand in de Plantage- vangenis te Caracas heeft een groot aantal van de 800 gevangenen kans ge zien te ontsnappen, zo is gisteren van officiële zijde in de Venezolaanse hoofd stad meegedeeld. Met klem ontkende deze zegsman, dat aan de opstand een aanval van een groep gewapende aan hangers van een uiterst linkse organi satie zou zijn voorafgegaan. Pas na en kele uren slaagden leden van de politie en de nationale garde er in de toestand meester te worden. Er zouden acht do den en een vijftigtal gewonden zijn. Volgens de politie heeft geen enkele politieke gevangene aan de opstand deelgenomen. De actie zou uitsluitend een aangelegenheid van de gewone ge vangenen zijn geweest. Eén van hen, met de bijnaam „de gorilla", slaagde er in de deur van zijn cel te forceren. Ver volgens lokte hij achtereenvolgens zes bewakers naar zijn cel, die hij allen ontwapende en in de cel opsloot. Daar op stelde hij andere gevangenen in vrij heid, van wie hij aan enkelen wapens verstrekte De zo losgelaten gevangenen verdeel den zich in twee groepen, waarvan de een zich meester maakte van de wapen- voorraad van de gevangenis en de an dere zich een weg baande naar de zie kenafdeling, waarbij zij de bewakers die hen trachtten tegen te houden, on der vuur namen In de loop van het ge vecht wist een onbekend aantal gevan genen uit de gevangenis te komen Eni gen van hen werden later in het cen trum van Caracas aangehouden. Radio Damascus heeft gisteren omge roepen dat de voormalige generaal-ma- joor Mohammed al Jarrali, die als een der leiders van de mislukte staatsgreep van vorige week wordt beschouwd, is gearresteerd. Generaal Jarrah was hoofd van de af deling politie en veiligheidszaken van het ministerie van binnenlandse zaken onder kolonel Sarraj tijdens de unie met Egypte. Nadat generaal Jarrah en an deren zich niet binen 48 uur hadden overgegeven werden zij beschuldigd van gewapende opstand en werden hun roe rende goederen in beslag genomen. HET ZOU wel kunnen dat het so is en dat ik mij vergis als ik veronderstel dat het allemaal toch wel een beetje anders zal zijn en dat het wel heel toevallig zou wezen als het over de hele linie werkelijk zo zou zijn als de voor lichters ons, het volk, willen doen geloven maar ik kan het toch moeilijk geloven, dat al de minis ters en adspiranten zo vlekkeloos zijn als zij ons in gedrukte ge schrifte worden voorgetoverd. Zouden het nu écht allemaal zulke perfecte echtgenoten zijn? Zou er niet één bij zijn die een huistiran, een pottekijker, een pestertje- van-mevrouw en een tersluiks kij- ker-naar-vreemde-dames is En zouden alle ministersvrouwen zulke lieftallige, glimlachende, geurige-koffie-aandragende, ge duldige, ons vader diep-begrijpen- de, en hem een warm nestje be- reiende zoetekoekmoedertjes zijn, die „alles voor pappie" als richt snoer voor haar lieve leven heb ben? Hebt U wel eens opgelet dat niet één krant ooit verteld heeft dat minister zo-en-zo bepaald een rot vent in huis is, of dat minister die-of-dat mét al zijn ongetivijfeld goede eigenschappen een beest voor zijn ondergeschikten is, de ivanhoop voor zijn secretaresse, dat hij er niet tegen op ziet zijn chauffeur drie uur te laten wach ten, dat hij zes kleine glaasjes vóór tafel pleegt te drinken, een niets-en-niemand ontziende stre ber is, een belachelijke ijdeltuit, dat hij bepaald niet proper is en dat hij aan tandenpoetsen een he kel heeft? U moet eens opletten dat alle gro te mannen altijd in alles groot zijn: groot als echtgenoot en als vader' zijner kinderen, groot in zijn eenvoud; en bescheiden; Zijne Excellenties zijn stuk voor stuk heel bescheiden jongens, die alle maal heerlijk genieten van wat moeders eenvoudige, huiselijke pot schaft; die zich niet verho vaardigen ten opzichte van hun ondergeschikten en die er voort durend blijk van geven zich heel wél te herinneren hoe simpel hun jeugd was. Zij hebben ook altijd allemaal, gestrenge doch strikt- eerlijke, oerverstandige vaders gehad en lieve, zachte, begrijpende moeders, die hun grote jongen, die het zo ver gebracht heeft, door de haren strijken en hem waar- schuiven tegen het gevaar dat roem, eei en succes hun zuivere kinderzieltje kan deren. Je leest wél van grote mannen die zondagsochtends voor het hele gezin eieren bakken; die vaardig zijn in het eigenhandig herstel van gebroken huisraad, die (ondanks alles) iedere dag tenminste één uur oefenen op viool, blokfluit, of triangel; maar nóóit van kenmer kende gierigheid, gulzigheid, ja loersheid, eerzucht of gaat U het hele rijtje van zonde en onge rechtigheid maar langs. Nog eens, het zou wel kunnen, dat het zo is. En nog eens: het lijkt mij heel onwaarschijnlijk. ELIAS hart vast" „Voor ons zag ik eerst een leeg plein, maar binnen enkele seconden was het er vol gillende mensen, die in paniek door elkaar heen renden. Velen wa ren nog gekleed in pyjama". „Vanuit een straat in de buurt van de kazerne, zag ik iemand tevoorschijn ko men, die in de richting van het plein rende. Halverwege bleef hij staan en zakte toen in elkaar. Een steen had hem getroffen. Ik liep op hem toe met de be doeling hem te helpen. Doch het was niet meer nodig. De man was reeds dood". „Ik keek radeloos om mij heen. De auto wilde niet op gang komen en ik was be zeten van de gedachte uit deze stad weg te gaan, zo snel mogelijk. De stad bood een chaotisch aanblik. Grote gebouwen waren binnen enkele minuten in een puinhoop veranderd". „Gelukkig snelden enkele mensen ons te hulp en onze wagen kwam weer op gang". „Weg uit deze stad, was mijn enige ge dachte. Snel reden wij in de richting van het vliegveld. Daar aangekomen stap ten wij in een speciaal vliegtuig, dat ons naar Belgrado bracht". „Het was een nachtmerrie. Ik denk nog aan het vreselijke beeld dat wjj achter ons hebben gelaten". (Van een onzer redacteuren) Gisteravond om ongeveer negen uur is van het A.N.W.B.-hoofd- kantoor in Den Haag een kleine expeditie vertrokken naar het rampgebied van Skopje. Met dag en nacht doorrijden hoopt men de 2300 kilometer in twee dagen te kunnen afleggen, zodat de expedi tie morgenmiddag ter plaatse kan zijn. Doel is: Nederlandse toeris ten, die door de ramp in moeilijk heden zijn geraakt, bij te staan. Het team beschikt over een bus en een landrover. De heer C. Dijk huizen, hoofdinspecteur van de wegenwacht, heeft er de leiding van. Met hem reizen vier chauf feurs, één wegenwacht, een man van de persdienst en een aantal journalisten. Tot de uitrusting be horen tenten met toebehoren, een complete E.H.B.O.-inrichting, re paratiegereedschap en materiaal om beschadigde voertuigen voor repatriëring gereed te maken. Men nam gisteravond bij de A.N.W.B. aan, dat zich in het rampgebied vermoedelijk wel Ne derlanders zouden bevinden, ook al had men nog steeds geen be richt over landgenoten, die in moeilijkheden waren geraakt. Een belangrijke taak voor zichzelf ziet de expeditie ook in de moge lijkheid ter plaatse te kunnen op treden als verbindingskantoor tus sen de alarmcentrale, de repatrië- ringsdienst en de technische afde ling in Den Haag en Nederlan ders, die hulp nodig hebben. Men verwacht ongeveer een week in het rampgebied te blijven. De A.V.R.O.-reporters Wim Ruth en Joop van Zijl zijn gisteravond vertrokken van Schiphol naar Skopje, teneinde aldaar radio- en televisieopnamen te maken. Deze opnamen zullen morgen worden uitgezonden, te weten in het radioprogramma om 12.45 uur (herhaling in het radiojournaal 's avonds tussen 22.40 en 23.00 uur) en in het A.V.R.O.-televisie- programma om ongeveer 20.30 uur. Kroesjtsjew heeft gisteren in een vraaggesprek met het Sowjetrus- sische regeringsblad Izvestia ver klaard dat het gedeeltelijke kern- stopverdrag dat donderdag in Moskou is geparafeerd, „een goed begin" genoemd kan worden, en dat het van groot internationaal belang is. Hij zei te hopen dat de westelijke mo gendheden het regelen van grote inter nationale vraagstukken nu zullen voort zetten met het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland, het voornaamste probleem voor de vrede. „Ik wil alle mensen van goede wil, die hun krach ten hebben gewijd aan het bereiken van een overeenkomst tot stopzetting van de kernproeven, geluk wensen. Ik wil ook de regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en hun vertegen woordigers geven wat hun toekomt". Het feit dat de overeenkomst is be reikt „toont dat, wanneer de grote Indonesië heeft twee Britse vice-consuls tot „personae non gratae" verklaard en hun een week tijd gegeven het land te verlaten, aldus heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, gisteren meegedeeld. Het geldt hier een represaille op de uitwij zing door Engeland van twee Indone sische consulaire ambtenaren uit Noord- Borneo. Terwijl dr. Soebandrio de Indonesische maatregel bekendmaakte demonstreer den ongeveer tachtig jongelui voor het gebouw van de Britse ambassade in Djakarta om te protesteren tegen de Britse steun aan de vorming van de nieuwe federatie Maleisië en tegen de uitwijzing van de Indonesiërs uit Noord- Borneo. Hoge hakken schijnen praktisch te hebben afgedaan, gezien de modellen die maison Dior donder dag in Parijs aan de pers toonde. De schoenen voor overdag hebben of lage hakken of bijna geen hak ken. Voor de avond presenteert Dior slofjes met kleine, van ach teren geronde hakken. Zij waren opgesmukt met talrijke kralen, sierstenen, pareltjes en rijnstenen. In de collectie waren slechts twee paar pumps met hoge hakken voor de avond. Vele schoentjes zijn aan de zijkant open en met slechts een dun bandje aan de hiel bevestigd. De meeste schoe nen lopen puntig uit. Slechts en kele mannequins droegen schoei sel met vierkante neuzen. Evenals andere modehuizen toon de Dior tot de knie reikende laars jes, zoals een paar zwarte laars jes voor overdag, met veters dicht- geregen, namiddaglaarsjes van imitatie zeehondenleer, en een paar chartreusekleurige laarsjes voor de avond, bestikt met zwarte kraaltjes. De hakken waren niet extreem hoog of laag. machten hun goede wil tonen, succes bereikt kan worden bij het oplossen van de internationale vraagstukken op wederzijds aanvaardbare voor waarden". Het zou echter niet juist zijn het succes te overdrijven en daarmee de kracht en vastbeslotenheid voor het verdere stre ven naar het regelen van de zaken waar van de wereldvrede afhangt, te verzwak ken. „Men moet-zich er goed bewust van zijn dat het verbieden van kernproeven nog niet betekent dat er een eind geko men is aan de bewapeningswedloop en op zichzelf dus het gevaar voor oorlog niet afwendt", aldus Kroesjtsjew. „De voornaamste taak blijft juist het stop zetten van deze wedloop en de ontwape ning". De Sowjetrussisehe regering is van me ning dat zich nu gunstige gelegenheden voordoen ter oplossing van de interna tionale vraagstukken. Als eerste daar van zag hij een non-agressiepact tussen de N.A.V.Ó. en de landen van het Ver drag van Warschau. Bij de besprekingen in Moskou is overeengekomen over dit vraagstuk besprekingen te blijven voe ren. De vorm van een dergelijk pact is van ondergeschikt belang, zei hij. Vrijdag is in Schiedam Hr. Ms. patrouillevaartuig Queen Wilhel- mina" aan de Koninklijke Nigeri- aanse Marine overgedragen. Op de foto zien we de Nigeriaanse staatsminister voor marine, Z.Exc. Mbu tijdens het inspecteren van de erewacht, welke voor de helft uit Nigeriaanse schepelingen be stond. Van de 324.000 staande glaskomkom mers en de 18.000 kromme komkom mers, die gisteren werden aangevoerd aan de Delftse groenteveiling kon onge veer 10 procent de minimumprijs van tien cent niet halen. Deze hoeveelheid werd doorgedraaid. Donderdag was dit ongeveer 14 procent. Men noemde deze percentages aan de veiling „aanzienlijk, maar zeker niet massaal". Blijft echter de Duitse grens voor kom kommers gesloten, dan verwacht men volgende week wel een massale door draai. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de Nederlandse ambas sade te Bonn in opdracht van de Neder landse regering gistermiddag de Duitse regering benaderd heeft ten einde er nogmaals op aan te dringen dat de grens van de Bondsrepubliek niet zal worden gesloten voor de invoer van komkom mers uit Nederland. Op het meer van Amvrakia In Midden- Griekenland is gisteren een boot met pelgrims omgeslagen, die oj» weg waren naar een godsdienstige bijeenkomst in een kerk aan de andere zijde van het meer. 21 van de 23 opvarenden zijn ver dronken, twee konden er worden gered. Engeland heeft gisteren officieel het voorstel van de E.E.G.-landen voor geregeld overleg via de West- europese Unie aanvaard, zo heeft een woordvoerder van het Foreign Office in Londen bekendgemaakt. Het antwoord op het voorstel van de zes is woensdag in Brussel overhandigd. Het doel van het geregelde overleg (de zes hebben viermaal per jaar voorge steld, in beginsel op ministerieel niveau) is zoveel mogelijk elke maatregel in de E.E.G. of Engeland te voorkomen die ongunstige consequenties kan hebben voor een van de partijen. Met het ge regelde contact wil men de mogelijkheid openlaten van toetreding van Engeland tot de gemeenschap op een later tijdstip. De ministerraad van de E.E.G. heeft op 11 juli in Brussel overeenstemming hierover bereikt, waarna minister Luns als voorzitter van de raad het voorstel aan de Britse regering heeft doen toe komen. Drie jaar zal het nu twintig jaar oude Nederlandse fregat „Queen VVilhelmina" de trots zijn van de Kon. Nigeriaanse Marine, die de oorlogsbodem haar eerste werkelijke zeeschip voor die tijd in bruikleen heeft gekregen voor de opleiding van haar nog weinig ervaren Sersoneel. Tijdens de dienstperiode in 'igeria vaart het fregat onder de naam H.M.N.S. „Ogoja", die ontleend is aan een stad in de jonge Afrikaanse staat. Nederland heeft de „Queen Wilhelmina tijdelijk afgestaan in verband met de bouworder voor het toekomstige vlagge- schip van de Nigeriaanse marine een luchtafweer- en onderzeebootbestrij- dingsfregat met een waterverplaatsing van 2000 ton die de regering van Nigeria heeft geplaatst bij de werf van Wilton-Feijenoord in Schiedam. De kiel daarvan wordt over enkele weken ge legd. Het schip komt in 1066 in de vaart. De overdrachtsplechtigheid op de Schie- damse werf, waar de kleine „Queen Wilhelmina" afgemeerd lag in de scha duw van haar veel grotere zuster de kruiser „De Ruyter", werd gistermor gen een kleurrijke ceremonie door de aanwezigheid van de staatssecretaris van marine van Nigeria, de heer Mbu, die gekleed was in zijn nationale kos tuum, een prachtig geborduurde agbada. De staatssecretaris werd op de werf ont vangen door de bevelhebber der zee strijdkrachten, chef van de marinestaf vice-admiraal H. A. J. van der Schatte Olivier, met wie hij vóór de vlagwisse- ling de gewapende machten van Neder lands en Nigeriaans marinepersoneel in specteerde. De matrozenkapel van het marinevliegkamp Valkenburg speelde de beide volksliederen. Het Wereldgebeuren Woensdag is de dienstplichtige soldaat eerste klasse Th. J. Rijks, afkomstig uit Echt (Limburg) die in een detache ment van het 101 Technische Dienstba- taljon ui de Du Moulinkazene te Soes- terberg meeliep in de Vierdaagse van Nijmegen, bij het bereiken van de fi nish bewusteloos geraakt en in zeer ernstige toestand opgenomen in het Radboudziekenhuis te Nijmegen. Ofschoon het bewustzijn inmiddels i,s teruggekeerd moet de toestand van de genoemde militair als levensgevaarlijk worden beschouwd. Voordat hij aan de mars deelnam was hij medisch onder zocht en fysiek geheel geschikt bevon den voor deelname, zo deelde de leger- voorlichtingsdienst gisteren mee. De tuinders in ons land, die met zorg dit jaar hun komkommers hebben geteeld, worden ernstig getroffen door de nieuwe Duitse maatregel, de invoer van kom kommers stop te zetten. Het werk in de kassen gaat door en de kos telijke vruchten worden met de Meer dan 250 toeristen, onder wie vele Nederlanders, zijn donderdag op een kampeerplaats bij de Sorpestuwdam bij Arnsberg (Noordrijn-Westfalen) tot maandagnacht onder strenge quarantai ne gesteld. De gezondheidsautoriteiten in Arnsberg deelden mee dat een tienjarige Duitse jongen en zijn zesjarig broertje aan de uiterst besmettelijke nekkramp (menin- gopokken-meningitis) lijden. De twee kinderen zijn met de overige leden van het gezin in het ziekenhuis van Arns berg streng afgezonderd. De eerste minister van het voormalige Belgisch Kongo, Cyrille Adoela, heeft op een persconferentie in Londen er voor gepleit de strijdkrachten van de V.N. nog een jaar in Kongo te handha ven. Sprekend aan het eind van zijn officiële bezoek aan Engeland, achtte de premier het wat overhaast om de V.N.-troepen al tegen het eind van dit jaar terug te trekken. Zijns inziens had den de Kongolese autoriteiten nog een jaar nodig om in het gehele land orde en rust te verzekeren. CIJFERS GEVEN VERKEERDE INDRUK (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Jeugdgemeen schap is het niet eens met de uitleg van de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, welke zou den uitwijzen dat de deelname aan het jeugdvormingswerk sterk te rugloopt, in tegenstelling tot de sterk toenemende deelname aan de sport. Wél lopen de ledentallen van de niet-ge- subsidieerde jeugdorganisaties terug, maar de ledencijfers van de organisaties, welke zijn aangesloten bij de N.J.G. of bij de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad, gaan omhoog. Hun ledental, dat in 1940 403.000 bedroeg, was in 1962 590.200, een stijging dus van 46 procent. De N.J.G. noemt 1949 een hausse-jaar. De gesubsidieerde en niet gesubsidieerde jeugdorganisaties hadden toen 736.900 leden. Het C.B.S. heeft becijferd dat vo rig jaar 638.400 lid waren van een jeugd vereniging, een daling dus van 98.500. Dit ging met 78.700 leden ten koste van de niet gesubsidieerde jeugdverenigin gen (van 126.900 op 48.200) en met 19.800 ten koste van de gesubsidieerde organisaties (van 610.000 leden op 590.200). Het ledental van 590.200 ligt echter 10.700 hoger dan het gezamenlij ke ledental in 1961. De niet-gesubsidieer- de organisaties verloren van 1961 op 1962 9400 leden (en kwamen van 57.600 op de eerder genoemde 48.200). De N.J.G. heeft de C.B.S.-cijfers ont rafeld in haar gisteren verschenen verslag over 1962. In dit verslag wordt voorts geconstateerd dat er steeds meer jeugdorganisaties en -in stellingen zijn, die vooral in het zgn. „open jeugdwerk" een dienstverle nend karakter hebben, waardoor ten eerste tal van organisaties en instel lingen veel meer jongeren in hun werk betrekken, zonder dat er sprake is van een formeel lidmaatschap der jongeren. Ten tweede komen in de cijfers van het C.B.S. niet voor de bij de N.J.G. aange sloten speeltuinorganisaties, waarbij in totaal meer dan 400.000 jongeren zijn betrokken. Het is daarom niet overdre ven, zo stelt het jaarverslag, als we stel len dat het aantal jeugdigen dat betrok ken is bij het werk en de vele activiteiten van de bij de N.J.G. aangesloten organi saties meer bedraagt dan één miljoen. Acties Overigens ziet het georganiseerde jeugd werk telkens weer kans om met grote landelijke acties vele jongeren buiten de organisaties te activeren. Dat is in 1962 duidelijji gebleken bij de actie „10 maal 10" (voor 't moestuinproject in Daho mey)' welke bijna 2,5 miljoen heeft op gebracht, voor de helft zuk'u'ldoffers, voor de andere helft opbrengsten uit eigen activiteiten van de jeugd. De Franse senaat heeft gistermorgen ook in de tweede lezing net wetsont werp tot het tegengaan van verrassings stakingen verworpen, en wel met 213 tegen 35 stemmen. Vorige week is opnieuw een president weggejaagd uit een Zuidamerikaans land en heeft een militaire junta een greep naar de macht gedaan. Een rou tinegebeurtenis. die in Europa weinig de aandacht heeft getrokken. Het enige opmerkelijke kantje aan de omwenteling in Ecuador was de reden van het mili taire optreden: president Carlos Julio Monroy werd uit zijn paleis verjaagd, omdat hij aan de alcohol verslaafd was en omdat hij de naam van Ecuador in het buitenland ten schande had gemaakt. Carlos Arosemena, in 1919 geboren als de zoon van een bekende bankier uit Guayaquil, Ecuadors belangrijkste han delscentrum, was een kundig en uiterst begaafd politicus, die zeer goed thuis was in de economische problematiek. Hij was weliswaar enigszins links georiën teerd, maar behoorde absoluut niet tot de Castro-communisten. Zijn relaties met Washington waren de laatste jaren echter niet zo goed meer, omdat hij na een befcoek aan de Sowjet-Unie in juli 1961, duidelijk had laten uitkomen, dat de structuur van de communistische maatschappij hem tot op zekere hoogte wel aantrok. „Het socialisme biedt bepaalde voor delen, die mijn land ten goede zouden kunnen komen", verklaarde Arosemena toen. Ondanks deze welwillende houding te genover het communisme heeft het enige tijd geduurd voordat de legerleiding te gen Arosemena besloot op te treden. Volgens welingelichte Amerikaanse bronnen, hebben rechts georiënteerde parlementsleden het leger zelfs onder zware druk moeten zetten. Toen pas commandeerde de generaals hun troe pen naar het paleis van de president, dat na een korte schermutseling werd bezet. Volgens het bekende Zuidamerikaanse recept werd de president vervolgens in razend snel tempo naar het vliegveld afgevoerd en op een toestel naar Pana ma gezet. Daar heeft hij nu tijd om van zijn enerverende ervaringen te bekomen. Binnen enkele jaren tijd was het de tweede maal, dat Arosemena in con flict kwam met het leger. In 1961, toen hij nog vice-president was en voortdu rend ruzie had met de toenmalige pre sident José Valasco Ibarra, had hij ge bruik gemaakt van een volksopstand om zijn positie te versterken. Het leger was toen zijn voornaamste tegenstander. Hij slaagde dank zij de steun van de ma rine en de luchtmacht. Terwijl toch de politie van president Ibarra in Quito en Guayaquil naar Arosemena zocht met de bedoeling hem gevangen te zetten, werd Ibarra zelf door marine en lucht macht afgezet. Maar het leger gaf zich niet zo vlug gewonnen en benoemde 's lands hoogste rechter, Camilio Galenos Toledo tot president. Een typisch Zuid amerikaanse chaos was het gevolg van deze actie met drie mannen, die zich president noemden: Ibarra, Arosemena en Toledo. Even zag het er daardoor benard uit voor Arosemena, toen hij door de politie werd gevonden en ge vangengezet. Maar zijn bondgenoten van luchtmacht en marine lieten hem niet in de steek. Zij bevrijdden hem, waarna hij zijn hoofdkwartier stichtte in het con gresgebouw. Dat wekte de woede op van Toledo, die zich inmiddels reeds in het presidentiële paleis had geïnstalleerd. Onmiddellijk liet hij het congresgebouw door tanks omsingelen. Arosemena ant woordde daarop met machtsvertoon in de lucht en toen de vliegtuigen in duik vlucht op het hoofdkwartier van Toledo afkwamen nam de laatste ijlings de be nen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een groot aantal topfiguren in het leger die nederlaag van 1961 nimmer heeft vergeten en dat zij de kans schoon za gen om revanche te nemen, toen leden van het parlement zich van de president wilden ontdoen. Arosemena's verslaving aan de drank was daarbij een goed niet-politiek excuus. „Ik mag toch wel mijn manne lijke fouten hebben?", vroeg Arosemena verontwaardigd na zijn arrestatie. Het antwoord van de junta was nee. Het kon niet door de beugel, dat de president van Ecuador eens in kennelijke staat bij president Kennedy was gearriveerd, met wie hij een afspraak had en dat hij bij een andere gelegenheid, eveneens onder de invloed van alcohol, de Verenigde Staten van uitbuiting had beschuldigd tegenover een groot gezelschap van bui tenlandse diplomaten. Niettemin heeft het er alle schijn van dat de slechte gewoonten van de presi dent niet de voornaamste reden waren om hem af te zetten. De eerste maatre gelen van de junta wijzen op een andere reden. Zij waren namelijk gericht tegen de communisten, die ten tijde van Arose mena's bewind grote vrijheden genoten. In haar zuiveringswoede heeft de junta intussen al een grote fout gemaakt door de burgemeester van Guayaquil, Assad Bucaram de laan uit te sturen, want Bu- caram was zeer populair, bovendien een integer mens en volstrekt anti-commu nistisch gezind. Een andere vergissing was de benoe ming van twee broers van defensiemi nister Luis Agusto Bowen op belangrijke regeringsposten. De eerste foute beslissingen van de junta niet in aanmerking nemend, is naar programma overigens een groot succes. Er is een landhervormingsplan bekend gemaakt, dat voorziet in de ver deling van grasland onder de duizenden kleine Indiaanse veehouders in het hoog land. De moeilijkheid is echter, dat er al zes aardige landhervormingsplannen bestaan, die nimmer werden uitgevoerd. Ook de belastinginning zal worden her zien, hetgeen wel nodig is. De correspon dent van de New York Times in Quito schreef laatst, hoe er in een van de grote steden een belastingkantoor is, dat ver licht wordt door drie lampen van 25 watt, voorts de beschiking heeft over twee kapotte telmachines, terwijl de ont vanger zijn personeel moet betalen met de belastinggelden, die deze ambtenaren zelf innen. Postzegels voor de formulie ren waren er in dit kantoor niet, die moesten de employés zelf kopen. Met de inning van de invoerrechten is het ook al zo slecht gesteld. Naar bere kening zouden de invoerrechten de helft van het staatsinkomen moeten opbren gen, in de praktijk komt er vrijwel niets binnen. In bepaalde delen van het land is door de levendige smokkel zelfs een bijzondere industrie ontstaan. Een be paalde fabriek legt zich bijvoorbeeld toe op produktie van leren „schoenen" voor koeien. Deze „schoenen" beschermen de hoeven van de dieren, wanneer zij door het hooggebergte naar Peru worden ge smokkeld. Aan al deze toestanden wil de junta nu een eind maken. President Arosemena wilde het indertijd ook. Maar Ecuador is een Zuidamerikaans land en er blijft nogal eens een plan in de kast liggen. Alleen aan goede voornemens heeft men er nooit gebrek. Manana, morgen, is er een geliefde leus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3