Sint Laurens hanteert nieuw wapen tegen de annexatie Recreatieplan in de raad van Baarland AGENDA ?EEUWSCH-VUAW)EPF,N AANKOOP INDUSTRIETERREIN IN RAAD SINT-MAARTENSDIJK RAAD KAPELLE STEMT IN MET NIEUWE BRANDWEERREGELING MARKTBERICHTEN KERKDIENSTEN LEERLING ELEKTRISCH LASSERS TUINSLANG jgfcy Studie van probleem stad-randgemeenten Subsidie voor de provinciale V.V.V. EXAMENS Wfawfl Zeeuws-Vlaanémrttn REGELING MET RANDGEMEENTEN Elektrische installatie in het gemeentehuis Eenzijdig Deskundigen EEN POCKET KOOP ELKE WEEK DE VEY MESTDAGH Plaatsje in folders Filmverslag van een vlucht uit Oost-Berlijn Raad vergadert woensdag Jeugdleiderscursus Jeugdraad in Goes Elektrificatie Subsidies Onderlinge hulp en hijstand let gemeenten Kruiningen, Wemeldinge en Yerseke Schoolreisjes leerlingen oJ.s „De Vrije Vlucht" N.Ï. TERMEUZENSCHE SCHEEPSBOUW Ml). Mutaties rijkspolitie R.-k. streekgezinszorg op Walcheren gewenst ZATERDAG 27 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 Sint-Laurens zal deelnemen aan een gemeenschappelijke regeling voor zogenaamde randgemeenten, die op korte termijn het probleem stad-randgemeenten in zijn alge meenheid in studie zullen nemen. Aldus heeft de gemeenteraad tij dens de vergadering onder voorzit terschap van burgemeester W. Baas vrijdagmiddag in principe be sloten. De gemeenten willen op de ze manier een tegenwicht vormen tegen de volgens hen hand over hand toenemende opvatting als zou annaxatïe op ruime schaal de enig mogelijke of juiste oplossing bieden voor de ruimtelijke orde ning van stedelijke agglomeraties. In een toelichting op het voorstel be toogde burgemeester Baas, dat de noodzaak van annexatie slechts voor de realisering van spectaculaire en suggestieve structuurplannen van de grote gemeenten bestaat. Men ontkomt zelfs niet aan de indruk, aldus de heer Baas, dat het groot-worden van de stad uitgangspunt is en dat het struc tuurplan dient om de groei van de stad te forceren. Hij wees er op, dat er andere plano logische maatregelen zijn, die even zeer uitkomst brengen en die an nexatie overbodig maken of zelfs uitsluiten, met name wanneer de streek bij de te verwachten ontwik keling ingeschakeld wordt. Daarbij komt nog volgens de burgemeester van Sint-Laurens, dat vrijwel alle annexatieplannen mank gaan aan het euvel van te eenzijdige benade ring van het probleem: het is de pla- nologisch-technische visie, die do mineert, terwijl aan de bestuurlijke aspecten onvoldoende aandacht wordt besteed. „Zodra men de be stuurlijke en sociologische aspecten op de voorgrond plaatst, blijkt an nexatie vaak een minder gewenste oplossing te geven", aldus burge meester Baas, die er voorts op wees, dat het verweer van de bedreigde gemeenten weinig indruk maakt, ook al omdat dit noodzakelijkerwijs veel negatieve elementen moet be vatten. Het gevaar bestaat daarom, zo stelde de burgemeester, dat bij het ontbreken van een gezaghebbende, actuele uit spraak over de problematiek in zijn geheel geen voldoende houvast is te vinden als men het zelfstandig voort bestaan of het onaangetast laten van randgemeenten wil bepleiten. De heer Baas achtte het voor de hand liggend, dat de gemeenten het probleem zelf aanpakken, omdat het initiatief niet van de regering kan worden afgedwon gen en de vereniging van Nederlandse gemeenten afzijdig behoort te blijven, omdat al meerdere procedures zijn ge opend. De heer Baas wees er vervolgens op, dat voor de gemeenschappelijke rege ling geen goedkeuring van de kroon nodig is. De raden van de deelnemende gemeenten kunnen gezamenlijk op dracht geven aan nadere aan te wijzen deskundigen om een rapport op te ma ken over het probleem stad-randge meenten, waarbij zowel aan de bestuur lijke als aan de planologische en socio logische aspecten aandacht wordt be steed. De burgemeester achtte het van belang dat een dergelijke overeenkomst spoe dig tot stand komt- Verwacht wordt immers, zo zei hij, dat een rapport van gezaghebbende deskundigen de nadelen van annexatie zal belichten en tot voor zichtigheid zal manen. Zo'n rapport kan ook als basis of aanvulling dienen voor verweerschriften van de bedreig de gemeenten en het biedt bovendien de mogelijkheid gezamenlijk stelling te nemen tegen annexatievoorstellen. Na deze toelichting besloot de raad zonder hoofdelijke stemming aan de re geling deel te nemen en er het benodig de krediet vermoedelijk 10 cent per inwoner voor beschikbaar te stellen. Riol°rinrt Voorts deelde burgemeester Baas tij dens deze vere-c lering mee. dat er hoe genaamd geen kans bestaat, dat bin nen afzienbare tijd het tweede deel van de riolering van de grens met Mid delburg tot aan de uitvalsweg aan gelegd kan worden. Zoals bekend had den b. en w. geprobeerd een bijdrage in de kosten te krijgen, die thans op on geveer 350.000 tot 400.000 geraamd worden. Ged. Staten, die het gemeentebe stuur niet konden helpen, adviseer den om een onderhoud met de mi nister van binnenlandse zaken aan te vragen. B. en w. hebben dit ge daan, zo verklaarde de heer Baas, maar van het ministerie kwam be richt, dat het college met genoegen ontvangen zou worden, maar dat een extra bijdrage niet beschikbaar gesteld kan worden. „Het. enige, wat we kunnen doen is uw brief depone ren bij de stapel van 400 andere brieven van gemeenten, die in het zelfde schuitje varen", zo werd het college meegedeeld. „Waarschijnlijk moeten we wel enige jaren, met de andere gemeenten wachten tot er een nieuwe regeling voor dergelijke zaken afkomt", merkte burgemeester Baas mistroos tig op. Voorts besloot de raad om de subsidie voor het Koningin Wilhelminafonds met ingang van 1964 te verhogen van 1 tot 2 cent per inwoner. Tot slot werd besloten aan de woning bouwvereniging „Huis en Hof" voor 9000 een perceel bouwgrond te ver kopen, waarop 3 woningwetwoningen gebouwd zullen worden. Deze (nieuwe) stichtingsplaats was nodig, omdat de vereniging de drie woningen van G.S. niet op de oude plaats (bij de begraaf plaats mocht herbouwen. Thans komen de woningen in het uitbreidingsplan achter de Ned. herv. kerk, waar even wel aannemer J. Walraven reeds optie was verleend. Deze optie moest worden ingetrokken, terwijl nu besloten werd om aan deaannemer ter compen satie van reeds gemaakte kosten op tie te verlenen op een perceel bouwter rein, gelegen achter de Van Citters- straat. (Advertentie) BOEKHANDEL w B I N D E R IJ Bellamypark 45-58 - Vlissingen De raad van BaArland, heeft vrijdag avond enige aandacht besteed aan het recreatieplan van deze gemeente. Sedert de laatst gehouden vergadering heeft het college van b. en w. verschil lende besprekingen gevoerd met de V. V.V. in Zeeland. Het zal namelijk te zij ner tijd nodig zijn aan het plan de nodi ge publiciteit te geven. Óp medewer king van de zijde van de V.V.V. kan zeer zeker worden gerekend. Op voor stel van b. en w. besloot de raad dan ook zonder hoofdelijke stemming de provinciale V.V.V. te steunen met een jaarlijkse bijdrage, ingaande 1963, van f 25,Hierdoor zal men een plaatsje kunnen krijgen in de door de V.V.V. uit te geven folder (s). Voorts werd VANDAAG. Middelburg City: Der Vogelhandler, 20 utir, alle leeftijden. Electro: Eddie schiet met scherp, 19 en 21.15 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 922 uur. Zeeuws museum: Exposities ver zameling Bal en J. H. Koekkoek, 10 17 uur. Van Benthem en Jutting: Expo sitie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator), 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: Der Vogelhandier, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Eddie schiet met scherp, 19 en 21 uur, 14 jaar. Stenen- beer: Bingrijderij, aanvang 9 uur Veere De Schotse Huizen: Expositie Dirk van Gelder, 10—12 en 1417 uur. Cir cus Kinsbergen, 16 en 20 uur. Goes Grand: Terug uit de hel, 19 en 21 uur. Museum Turfkade: Expositie Goes en Bevelanden, 1012 en 1417 uur. Kortgene Stadswijnkelder: Ontspannings avond „Dousadj", 19 uur. Kerkplein: Attracties, 14 uur. Kloetinge Bedrijf Buysrogge: Prov. vee- beoordelingswedstrijd, 10 uur. Terneuzen Luxor: lm schwarzen Rössl, 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Gordon, de zwarte piraat, 20 uur, a.l. Axel Het Centrum: Dreigend tromgerof fel, 20 uur, 14 jaar. Hulst Bioscoopgebouw: De valstrik, 20 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Het zwaard van Bobin Hood, 20 uur, 14 jaar. Gemeente huis: Expositie schilderijen, gouaches en keramiek Len Peperkamp en Gérard Grassère, 912 uur. Breskens Casinobioscoop: Misdaad zDnder hartstocht, 20 uur, 18 jaar. IJzendijke Hofzichttheater: Operatie vals geld, 20 uur, 14 jaar. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie Ed Dukkers en Suzanne Taub, Adriek Westenenk en Marijke van Vlaardingen, 921 uur. Sluis Gemeentehuis: Expositie schilde rijen en tekeningen Marcaine, 1012 en 1419 uur. Zierikzee Concertzaal: Romance la carte, 20 uur, a.l. Burger Weeshuis: Exnositie schilderijen Zeventiende eeuwse mees ters, 1017 uur. Haamstede Bioscoop Bom: Voor schur ken geen genade, 20 uur, 14 j. Sportpak Van Zuijen: Optreden Trommelaere van Boesendaele, 19.30 uur. Bruinïsse Haven: Mosselfeest 1963, ver trek vlootschouw 10.30 en 14 uur. St.-Maartensdijk Bioscoop De Gouden Leeuw: De nieuwe avonturen van cap tain Blood, 19.30 uur, a.l. Bergen op Zoom Roxy: Die lustige Witwe. 18.45 en 21 uur, a.l.: Luxor: Te vuur en te zwaard, 18.45 en 21 uur, 14 jaar. MORGEN. Middelburg City: Der Vogelhandier, 20 uur, a.l. Een engel in huis, 14.30 uur, a.l. Electro: Eddie schiet met scherp, 15.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 922 uur. Vlissingen Alhambra: Der Vogelhandler, 15, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Eddie schiet met scherp, 15 en 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Terug uit de hel, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Terneuzen Luxor: Parachutisten comman do, 14 uur, 14 jaar. Luxor: lm schwarzen Rössl, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Gordon, de zwarte piraat, 15.30 uur, a.l. Olym piatheater: Dokters zonder masker, 20 uur, 18 jaar. Axel Het Centrum: Dreigend tromgerof fel, 15.45 uur, 14 jaar. Het Centrum: Vlucht uit Oost-Berlijn, 20 uur, 14 jaar. Hulst Bioscoopgebouw: De valstrik. 15 uur, 14 jaar. Bioscoopgebouw: De stem in het duister, 18 en 20.30 uur, 18 jaar Oostburg Ledeltheater: Jong maar geraf fineerd, 14 uur, 18 jaar. Ledeltheater: Het zwaard van Robin Hood, 16.30 en 20 uur, 14 jaar. IJzendiike Hofzichttheater: Operatie vals geld, 17 en 20 uur, 14 jaar. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte Expositie Ed Dukkers, en Suzanne Taub. Adriek Westenenk en Marijke van Vlaardingen, 1418 uur. Sluis Gemeentehuis: Expositie schilderijen en tekeningen Marcaine, 1012 en 14 —19 uur. Zierikzee Concertzaal: Voor schurken geen genade, 15 uur, 14 jaar. Romance la carte, 15 uur, a.l. Bergen op Zoom Roxy: Hercules verovert Atlantis, 14.30 uur, 14 jaar; Roxy: Die lustige Witwe, 16.30, 18.45 en 21 uur, alle leeftijden: Luxor: Mr. Buldog van Inter pol, 14 uur, 14 jaar; Luxor: Te vuur en te zwaard, 16, 18.45 en 21 uur, 14 jaar. BRESKENS Wielrijder gewond Op de boulevard te Breskens zijn vrij dagavond twee wielrijders ten val geko men, toen de sturen van de fietsen in elkaar haakten. De heer G. K. uit Vlis singen liep hierbij enkele hoofdwonden op. Dokter A. van der Maas te Breskens verleende eerste hulp en liet K. per taxi naar zijn woning te Vlissingen brengen. AXEL Bevorderingen ter secretarie Mej. K. Scholten, stenotypiste ter se cretarie van Axel, is met ingang van 1 september a.s. bevorderd tot schrijver-A. Mej. R. M. M. Verdurmen, typiste ter secretarie van Axel, is per zelfde datum bevorderd tot typiste A. Fokveedag De vereniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, afdeling Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen zal op 26 septem ber een fokveedag houden op het Markt plein te Axel. Tevens vindt een onder zoek plaats op exterieur van de. verer ving van de stier Rudolf Siccana 48780 S. Films in Zeeuwsch-Vlaanderen Enige maanden geleden ontsnapten uit Oost-Berlijn 28 mannen en vrouwen, via een tunnel onder de „muur". De 28 vluchtelingen kwamen dadelijk in het nieuws. Maandenlang hadden ze gewerkt aan de tunnel, totdat deze eindelijk tot in West-Berlijn reikte. Filmjournaals maakten opnamen van de tunnel. Holly wood zou Hollywood niet zijn als men deze kans niet dadelijk had aangegrepen. Christine Kauffmann en don Murray doen hef in „Vlucht uit Oost-Berlijn" allemaal nog eens over. Voor een deel zijn de opnamen authentiek, en de rest heeft Hollywood er zelf aan vast gefan taseerd. Het verhaal is uiteraard sterk gedramatiseerd en doet op sommige pun ten nogal ongeloofwaardig aan. (Het Centrum, Axel). Voorts in Het Centrum een western, „Dreigend tromgeroffel". Een aardige film, waarin twee officieren in een prairiefort niet al te best met elkaar overweg kunnen. Een stam wilde In dianen'brengt daar verandering in. In het Bioscoopgebouw in Hulst een spannende thriller, „De stem in het duister". Een vrouwelijke bankbediende wordt door een bandiet geprest „haar" eigen bank te beroven. Een spannende jacht op de schurk volgt. In „De Val strik" zien we Richard Widmark, Lee Cobb en Tina Louise in de hoofdrollen. Een conflict tussen twee broers over de dood van hun vader. In het Ledeltheater in Oostburg twee oude bekenden: „Het zwaard van Robin Hood" en „Jong maar geraffineerd", beide reeds eerder besproken, evenals „Dokters zonder masker" in het Olym piatheater in Sas van Gent. Voorts in het Olympiatheater een ouderwetse pi- ratenfilm, getiteld „Gordon, de zwarte piraat". Het gaat hard tegen hard, maar de „goede" piraat zegeviert uiteindelijk toch weer over de slechte. „Im schwarzen Rössl" is een vrolijke Duitse operette, die in het Luxortheater in Terneuzen is te zien. In de hoofdrollen onder meer Peter Kraus. „Operatie vals geld" is gebaseerd op een Duitse onder neming uit de tweede wereldoorlog: het namaken van Engelse pondbiljetten. Een reporter ontdekt een aantal kisten met deze biljetten in een meer en krijgt het aan de stok met enkele voormalige S.S.- officieren (Hofzichttheater, IJzendijke). In Het Casino in Breskens draait de thriller „Misdaad zonder hartstocht" met in de hoofdrol Grant Williams. De gemeenteraad van St.-Maartensdijlk zal in de vergadering van donderdag middag 1 augustus twee voorstellen van B. en w. schrijven de raad, dat de ge vraagde 10.000 m2 niet beschikbaar is, in verband met eerdere verkopen en toe zeggingen. Naar het zich laat aanzien is 7000 a 8000 m2. Beschikbaar. B. en w. stellen voor deze grond te verkopen a 3 per m2. De raadsagenda vermeldt voorts de slo- Gezien het grote succes van de cursus- CADZAND Kerkconcert in Cadzand Woensdagavond gaf het Ned. hervormd kerkkoor te Cadzand in de Ned. her vormde kerk te Cadzand een geslaagd concert onder leiding van dirigent M. Zonnebeld, waarbij vooral de soli van i sen in 1961 en 1962 is de classicale mevrouw G. van Luijk-Hoolhorst, so- jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk voor- praan en het instrumentaal tussens >el j nemens ook aan het begin van het sei- op het orgel van de dirigent en Nic.:zoen 1963-1964 in Goes een cursus te Luuring, hoogtepunte vormden van organiseren voor jeugdleiders en leid- deze muzikale avond. sters en wel op 1, 8, 15, 22 en 29 oktober. Voorzitter J. C. Basting sprak een wel- Op het programma staan de volgende komtswoord tot het dit jaar niet zo grootonderwerpen: spelen om de tafel, jaar aantal belangstellenden en gaf de lei- feesten-clubfeesten en ouderavonden, ding vervolgens in handen van dirigent vormen van aanbieding (groepsdiscus- Zonnebeld, waarna koor en solisten een sie e.d.), jeugd en muziek en creatief zeer gevarieerd en interessant program-spel. ma afwerkten. Achtereenvolgens werd J Er zal niet alleen theorie worden behan- uitgevoerd: Adoramus te, Christe en Oldeld, maar ook zal in belangrijke mate bone Jesu van G. P. da Palestrina, Ecce aandacht worden besteed aan het prak- quomodo moritur van Jac. Handel, Lo-1 tische gedeelte. Aan de cursus wordt cus iste van A Bruckner, Sanctus van medewerking verleend door wika D. E. Fr. Schubert, Laudate Dominum van W. Hiensch en de beroepsfunctionarissen A. Mozart en gedeelten uit „Der Mes- van het C.J.V. in Zeeland, sias" van G. F. Handel Voorzitter Basting besloot deze avond V.V.V. festiviteiten De evenementencommissie van de V.V.V. te Oostkapelle heeft de volgende festiviteiten' vastgesteld. Vandaag, za terdag 27 juli, zwemwedstrijden en wed strijden in het maken van schelpfigu ren. Om 19.30 is er een demonstratie met politiehonden op het sportterrein. Dinsdag, 30 juli, wordt er 's avonds op de camping „Dennebos" een kampvuur ontstoken. ™8w. behandelen betreffende de im van het weeshuis De heer In dustrieën in de gemeente. De heer G. H. roense te St.-^naland wil drt verrich Polderman te St.-Maartensdijk wenst ten voor t, !w n een 10.000 m2 industrieterrein te kopen zijn voor de sloper met uitzondermg van in de Pluimpot. Tevens vraagt hij daar- ?evelste®?? ppschrift, die vermoe- bij rekening te houden met de reeds delijk nog bij de restauratie van het ge- door hem gemaakte putten in het ter- meentehuis zal worden gebruikt, rein. Deze putten zijn gemaakt om vol- De raad zal zich voorts uitspreken over doende voorbezinking te verkrijgen voor een voorstel betreffende de gunning van de lozing van het afvalwater van zijn <je elektrische installatie in het gemeen tehuis aan de firma Verjaal voor 11.734,78 alsmede een voorstel het Groene Kruis een subsidie te verlenen van 3150. Tot nu toe is de gemeente subsidie 850, waarbij komt 500 voor het badhuis en 500 van de instelling voor maatschappelijke zorg. De contribu tie van het Groene Kruis is onlangs ver- fabriek op de riolering. het van belang geacht om in de loop van dit jaar de mogelijkheden tot op richting van een V.V.V.-afdeling even tueel een streekafdeling onder het oog te zien. Het college voerde voorts een uitvoer! ge bespreking niet het staatsbosbeheer over de beplanting. Hieruit bleek dat het recreatieplan op dit punt subsidia bel is tot maximaal 75 Ten einde dit te kunnen verkrijgen dient echter een ontwerpplan met begroting te worden ingediend Als deskundige voor het op maken hiervan werd de heer K. Gouds waard te Goes, directeur van de plant soenendienst aldaar, aangezocht, die zich bereid verklaarde dit plan op te maken. Oriënterende besprekingen von den reeds plaats en indien enigszins mo gelijk zal nog dit jaar met de aanplant worden begonnen. Wederom werd een voorstel van de P.Z.E.M. inzake financiering van de elektrificatie van onrendabele percelen (niet gelegen in het herverkavelings- blok) ter tafel gebracht. Rekening hou dend met hen, die nog niet willen aansluiten, worden de gemiddelde aan sluitkosten thans geraamd op 6000, waarvan 20 te betalen door de ge meente. Van belanghebbenden wordt gevraagd een bedrag van 500, plus 54,per ha. De gemeentelijke bij drage wordt naderhand eventueel her zien aan de hand van de werkelijke ge middelde aansluitkosten. Van de gemeente wordt thans gevraagd 20 van het werkelijke aanlegkapitaal thans begroot op 1200. Hiertegen had geen der raadsleden bezwaar zodat op voorstel van b. en w. werd besloten de bijdrage te verlenen. Anders was het echter met het gevraagde voor de per celen, waarvan de eigenaar geen aan sluiting wil. Hiervoor werd gevraagd één derde van de gemeentelijke bijdra ge; één derde gedeelte van het door be langhebbende te betalen bedrag 500,plus 54,per ha en één derde gedeelte van het door belangheb bende te garanderen stroomverbruik per jaar. B. en w. voelden er volgens de toelichting niets voor om voor perce len, die niet aansluiten enige bijdrage te verlenen of te garanderen, temeer daar het in de gemeente slechts gaat om één perceel, dat echter zodanig is gelegen dat na eventuele ontruiming er waarschijnlijk geen belangstelling meer voor zal bestaan. Ook de leden van de raad waren van mening, dat zo de be woner geen medewerking wenst te ver lenen, de gemeente dat dan ook niet moet doen. Besloten werd dan ook met algemene stemmen voor degene die niet wil aansluiten geen bijdrage of garan tie te verlenen De raad kreeg voorts een groot aantal verzoeken om subsidie te verwerken. Afwijzend werd beslist op een verzoek van de Bond tegen het vloeken. Een voorste] van de heer P. Elenbaas (a.r.) om aan deze bond toch een subsidie te verlenen van 5,werd slechts ge steund door de heren M. Elenbaas (s. g.p.) en I. van Hemert (herv. kie zers). Eveneens werd afgewezen het subsidieverzoek van de Stichting Na tionaal Schriftmuseum. De bijdrage werd gevraagd voor het beschikbaar- stellen van prijzen voor een te organi seren nationale schrijf- en tekenwed strijd in het kader van de natuur- en dierenbescherming. Voor het museum voor Zuid- en Noord- Beveland werd een jaarlijkse subsidie verleend van 5,Het jaarlijks terug kerend verzoek van het Zeeuwse Con sultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg werd thans in gunstige overweging genomen. Er werd een jaarlijkse bijdrage van 10,verleend in de rondvraag vroeg de heer P. Elenbaas aandacht voor de bestrating van de Dorpsstraat aan de Noordzijde. De heer I. van Hemert vroeg naar een mogelijkheid zand te storten bij het strand, zodat de kinderen ook bij hoog water kunnen spelen. Het aangaan van de gemeenschappelijke regeling voor brandweervoorziening be tekent voor de gemeente niet, dat de bestaande brandweereenheid komt te vervallen. Integendeel, elke gemeente De raad van Kapelle heeft donderdag- zal verplicht zijn de volledige uitruk- hoogd tot 10, nadat eerst 9 was voor- avond zijn instemming betuigd met het eenheid, bemand en uitgerust, in stand gesteld. Wanneer de contributie 9 zou voorstel van b. en w. tot vaststelling te houden. De centrale verbindingspost met gebed. SLUISKIL School B heet nu „De Vrije Vlucht" De openbare lagere school B te Sluiskil heeft een nieuwe naam gekregen. De laatste dag voor de vakantie is deze naam gewijzigd in o.l.s. „De Vrije Vlucht". In aanwezigheid van mevrouw E. Dooms-Ortelee, gemeenteraadslid en lid van de commissie, die tot keuze van een nieuwe naam was ingesteld en en kele leden van de oudercornmissie heeft het hoofd van de school, de heer A. M. Wesdorp, deze naam onthuld. Hans van der Sluis, die de naam had bedacht, kreeg uit handen van mevrouw Dooms een prijs. De naam is in een moderne lettervorm, met als illustratie een ge stileerde meeuw, op de school aange bracht. De leerlingen van de openbare lagere school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil heb ben dezer dagen schoolreisjes gemaakt. De leerlingen van de laagste drie klas sen gingen een dag naar Walcheren, waar ze de Deltadam en Veere bezoch ten. Ook hebben ze een bezoek gebracht aan het strand en de bossen te Oranje zijn geworden, had de gemeentelijke subsidie moeten worden verhoogd tot 3150. Het bestuur heeft gevraagd met de nieuwe contributiewijzigingen reke ning te houden. B. en w. achten dit ech ter niet juist, omdat dan de hoogte van de subsidie te veel zou kunnen worden gekoppeld aan het percentage van de contributies. Voor 1963 stelt het college voor de subsidie dan ook op 3150 vast te stellen. van een gemeenschappelijke regeling van waaruit hulpverlening zal worden van brandweervoorziening met de ge meenten Kruiningen, Wemeldinge en Yerseke. Met deze regeling wordt be oogd tot een doelmatige brandweervoor- ziening te komen als bijvoorbeeld het geven van onderlinge hulp en bijstand met materiaal en personeel in geval van brand, het zoveel mogelijk aanpassen van het brandweerpersoneel en het hou den van gezamenlijke oefeningen. Voor het praktijkexamen boekhouden van de Nederlandse Associatie slaagden de heren S. Nijsse en P. J. Bruijnooge te Kapelle. De heer P. Lodder, onderwijzer aan de geref. ulo te Middelburg slaagde voor het examen handelskennis te 's-Graven- hage. zon. De leerlingen van de hoogste klas sen zijn vier dagen naar „De Kloof" in de Wouwse Plantage geweest. Zij vulden hun dagen met speurtochten, vossejach- ten en sportwedstrijden. RETRANCHEMENT Concert Excelsior Het christelijk muziekgezelschap „Ex celsior" uit Cadzand, geeft vanavond zaterdag om half acht een concert op de Markt te Retranchement. ZONDAG 28 JULI 1963 Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 dienst. Axel 10 en 2.30 ds. Pennings. Biervliet 9.30 ds. Evenhuis. Breskens 9.30 ds. Maas, 11 ds. v. Evert, Duitse dienst. Cadzand 9.30 ds. Laansma, 7.30 ds. Poort. Groede 9.30 ds. Doornink. Hoek 10.30 en 2.30 ds. Van Meeuwen. Hoofdplaat 10.30 eerw. heer Begeer. Hontenisse 9 ds. Timmers. Hulst 10.30 ds. Timmers. Nieuwvliet 9.30 ds. Poort. Oostburg 10 ds. Van Dalen. Philippine 9.30 eerw. heer Begeer. Retranchement 9.30 ds. Van Bork, Sas van Gent 10.30 eerw. heer De Visser. Schoondijke 9.30 ds. Brinkman. Sluis 9.30 ds. Balk. Sluis kil 9 en 10.30 eerw. heer Schaeffer. St.- Anna ter Muiden 11 ds. Balk. St.-Kruis 9 dienst. Terneuzen, Noordstraat 10 ds. Scholten, 7 ds. Pennings, De Schakel 9 ds. Van Meeuwen. IJzendijke 11 ds. Evenhuis. Zaamslag 10 ds. Becht, 2.30 ds. Becht (H.D.). Zuidzande 9.30 eerw. heer De Vries. Gerefonn. Kerk. Aardenburg 10 en 3 ds. Firet. Axel 10 en 3 ds. Elders, Breskens 10 en 3 ds. Struys. Hoek 10 en 2.30 ds. v. d. Horst. Oostburg 10 en 3 ds. De Nood. Terneuzen 11.15 en 7.30 ds. Meijer. Schoondijke 9.30 en 2.30 ds. Meijer. Zaamslag 10 en 3 ds. Den Boer. Zoute- te TERNEUZEN. WIJ ZOEKEN Bij voorkeur jeugdige personen, met diploma l.t.s.; ook zij die niet in het bezit zijn van dit diploma kunnen solliciteren. De leerling elektrisch lassers worden in de gelegenheid ge steld om opgeleid te worden voor het diploma N.V.L. elek trisch lassen. Aanmelding mondeling of schriftelijk bij onze afdeling personeelszaken. Deze afdeling verstrekt gaarne, ook schriftelijk, alle gewenste inlichtin gen; reisl asten voor uw aanmeldingsbezoek gemaakt wbrden vergoed. WIJ ZIJN MET VAKANTIE VAN 27 JULI T.M. 9 AUGUSTUS. spui 10 en 3 ds. Kornet. Sas van Gent 7 ds. Stam. Gereform. Gemeente. Axel 10 en 2.30 leesd. Oostburg 10 en 3 leesd., Pro Rege 9.30 en 2.30 leesd. Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Gemeente. Oostburg 9.30 en 2.30 leesd. Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesd. Vrije Evang. Gemeente. Breskens 10 dhr. L. v. d. Molen. Cadzand 9 ds. v. d. Mo len. Nieuwvliet 10.30 ds. v. d. Molen. Re tranchement 2.30 dhr. L. v. d. Molen. Evang. Luth. Kerk. Groede 9.30 ds. Blok. Vergadering der gelovigen. Breskens 10 en 5.30 leesd. Geref. Kerk (Vrijgem.). Axel 10 en 3 ds. Noort. Hoek 10 en 2.30 ds. Brandes. Ter neuzen 10.30 en 3 ds. Kooy. Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Molij. Zoutespui 9 en 5 ds. Kooy. Oostburg 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9.30 en 2.30 Volle Evang. Stichting „Filadelfia". Oostburg 7.30 ds. De Vries. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg 10.15 ds. Van Hamel. Volle Evang. Gemeente. Terneuzen 10 dienst. Leger des Heils. Terneuzen 10 en 7.30 samenkomst. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN. Terneuzen: dokter A. C. S. van Breda-Vries- man, Herengracht 11, tel. 2003. Axel: dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. Zuid zande, Cadzand, Sluis en Retranchement: dokter J W. Beek te Zuidzande, tel. 01170 2424. Breskens, Groede en Schoondijke. dok ter J. E. van der Maas te Breskens, telef. 01172466. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen dijke: dokter A. E. Lievens te IJzendijke, tel. 01176266. Oostburg, Aardenburg en Eede: dokter N. J. Rijk te Aardenburg, tel. 01177—466. Apotheek Terneuzen: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. DIERENARTSEN. Oostburg, Groede en Sluis: dokter W. H. Kapsenberg te Sluis, tel. 01178225. Axel, Sas van Gent en Zaamslag: dokter J. Jans sen te Axel, tel. 01155488. VEILING ROTTERDAM. 25 juli. Eerstelingen groot 914, poters 9, bonken groot 12—15, kriel 34. Barima groot 911, poters 9, kriel 3—4, Doré groot 1318, poters 910, kriel 3—6. Eigenheimers groot 911 per kg. Bloemkool IA: 6 stuks per bak 2634 per stuk, 7 stuks per bak 1920 per stuk. Bloemkool IIA: 6 stuks per bak 18—20 per stuk. Dubb. bonen I 6778, II 5868, Kassnijbonen 5669. Rode kool 5</21° Per kg. Sla I 512. Komkommers 70-80 1518. 60- 70 12—17, 50-60 10—12. 40-50 10 per stuk. Sel derij 5—10. Peterselie 2—5 per bos. Waspeen IA 21. IIA 10. Kroten IA 6—8. Uien 20—24 per kg. Paprika 1821 per stuk. Peulen 6090. Tuinboenn 811. Rabarber 57 per kg. Kus- sa's 212 per stuk. Sjalotten 30. Spitskool I 711 per kg. Oogmeloenen 1.001.21. Netme- loenen 731.04 per stuk. Kruisbessen I 4469, II 25. Ontario IA 1.73—1.82, IB 1.64—1.67, IIB 1.16—1.20, IC 1 00—1.20. Golden Japan IA 1.64 —1.72, IB 1.35—1.54. Beauty IA 1.38—1.42, IB 1.26—1.28. Rode bessen IA 51—79, IIA 36—45. Zwarte bessen I 981.02, II 93 per kg. Aan voer 37.000 kg. Perziken A extra 1822, IA 1116, IB 58, IC 36 per stuk. Tomaten A extra 4.80, AI 4.80, BI 4.30—4.50, C extra 4.60, Cl 4.40, CC 3.80 per bak. June Blood IA 1.35 1.45 per kg. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 26 juli. Doré 1 1613, 2 139, bonken 19. Bin tjes 1 12.88—11, 2 11—9.35, bonken 22. Ei genheimers 1 1614, 2 1410. Aanvoer 3800 kisten. GRAANBEUJtS ST.-MAARTENSDIJK. 26 juli. Tarwe 32—34. Gerst 2527. Haver 2626. Kleine erwten 3540. Schokkers 45 50. Bruine bonen 6070. Maanzaad 5560. VEILING STAVENISSE. 26 iuli. Doré, gewone 1215.40, bonken 17.30. drielingen 8.20, kriel 9.70. Bintjes gewone 812.80, bonken 21.50. Aanvoer 1300 kisten. VEILING TERNEUZEN 26 juli. Sla 3,5013,80. Bloemkool All 1242, Bil 1215, afwijkend 1216. Groene kom kommers 1011. Witte komkommers 1011. Selderij 38. Peen II 1016. Kroten 4. Uien 6—10. Barima, bonken 1112, I 10. Doré, bonken 18, I 1014, kriel 4. Eerstelingen, bon ken 1120, I 9—14, drielingen 910, kriel 78. Bintjes 79. Eigenheimers 13. Andijvie II 722. Prinsessenbonen I 6063, II 5360. Saxa 38—56. Prelude I 64, II 3649. Rode kool 1012. Spitskool II 12. Peulen II 2527. Sa- vooie kool 11—16. Doppers 1011. Waspeen II 24. Rabarber II 9. Tomaten A 7678, All 70, B 65—75, Bil 43—65, C 60—64, CII 48, CC 32. Aardbeien per doos: Red Gauntlet I 85 92, II 4761. Sengana II 45. Rode bessen I 2326, II 15—35, III 11. Kruisbessen II 17, per kilo 2348. Zwarte bessen n 4979. Mo rellen B 103104. Witte druiven 328. Blauwe druiven 202265. VEILING V.V.Z.B. GOES 26 juli. Zwarte bessen I 104,10, II 101103,10, III 8388. Rode bessen II 36—39. Duitse zure II 35. Zure Morellen I 104, II 83, III 11. Fram bozen I 210—214, II 209. Dubbele prinsessen- bonen I 63. Yellow Transp. KL. I 75-80 57, 70-75 59. 65-70 53, 60-65 38—39, KL. II 75-80 55, 70-75 56, 65-70 50, 60-65 35. Diversen per doos: Talisman III 49. Red Gauntlet I 85, II 89, III 26—50. Rode bessen I 23—29, II 26—30, III 12. Kruisbessen I 2224, II 1416. Fram bozen I 4043. Hedelfinger I 42. Loganbessen I 51, II 42. Per kg: Red Gauntlet II 122—123. Kruisbessen I 5268, II 1747. Rode bessen II 41—58. Oranjepruimen I 46—63. II 38—51, fabriek 32. Ruth .Gestetter grof 6885 fa briek 55 Zoete Morellen II 100. Klerken II 132147. Varikse zwarte II 125130. Yellow Transp. grof 2636, kroet 1017, val 11 Close KL. I 75-80 50—55, 65-75 51, grof 34. Per stuk: Perziken I 34—50, II 21 Pruimen I 1620. Groenten: per stuk: Bloemkool Al 2841, All 18—36, BI 18, Bil 12—15, afwijkend 10—24. Komkommers AI 16, All 1516, BI 10—12, BH 11—12. Kropsla I 7—9, II 3,50—7. Kussa I 39, II 4. Per bos: Wortelen I 1112. Kro ten I 5—13. Selderij 1624. Per kg: Dubbele prinsessenbonen I 5863,. II 58. Prelude I 50 58. Wagenaars I 4046. Probator I 5860. Saxa I 48. Kassnijbonen I 8298, H 53, afwij kend 1217. Kroten 1517. Andijvie I 1216. Tomaten A 5360, B 4862, C 4247, afwij kend 2831. Zilveruien 47. Rabarber 3. Pos telein II 5—10. Waspeen I 14—16, II 10—12. Aardappelen, bonken 913, grote 911, drie lingen 9. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 26 juli. Aardappelen, bonken 17,80, grote 11,30, drielingen 10,kriel 5,Aanvoer 45 ton. Fruit: Tomaten: AI 4,67. BI 4,45, Cl 4,05. Aardbeien per doos 4178. Rode bessen per kg 4284 Netmeloen 76157. Kaspruim 130— 221. Appelen: 70-80 57—66, 65-70 48—71, 60-65 43—64, All 4,11, BII 3,74. Frambozen 27—66. Kruisbessen 16—74. Kasperziken 1750 Fran- kenthaler 301304. Groenten: Sla 3,5012. Bloemkool 4 per kist 13—25, 6 per kist 12—23, 8 per kist 12—14. Komkommers groen 60-75 1120, 50-60 10 17, 40-50 1013. Komkommers wit 1019. Saxa 3344. Prei 6073. Andijvie 714. Bos- peen 1020. Boskroten 26. Waspeen 2145. Postelein 1225. Spitskool 10—20. Savooiekool 912. Dubbele bonen 4261. Snijbonen 4158. VEILING KAPELLE 26 juli. Frambozen in kratten I 225228, 226. Rode bessen I 83—86, II'X 66—76, II 36—40, III 35. Zwarte bessen I 103—105, II 102,50—104,00, III 75—82. Zure Morellen ontst. I 105,50 106,00, II 88, III 10. Dubbele prinsessenbonen I 6568, II 6063. Prelude 1 5253. Tomaten per krat van 6 kg: IA 406412, IB 407409, IC 361. Appelen: Yellow Transp. I 75 68, I 70 60—65, I 65 50—57, I 60 39-rt5, II 75 56, II 70 kg: Ruth Gestetter I 83100, II 6571, 63, fabriek 1027. Oranjepruimen I 41— 1923. Kasontario ex. 181, I 147. Earley ton I 128—138, n 51—96, grof 99. Kasper per stuk IB 21, IC 20, ID 10—11, II 8. L bessen per doos I 4859, II 48. Rode b per doos I 2329, II 17—18. Kruisbesse: doos I 1719. Aardbeien per doos I 1 5885, III 2341. Witte bessen per doos I 18, II 13. Kersen per kg: Klerken II 100142, III 14—51. Krieken I 117—121, II 105—109. Varikse zwarte II 100124. Wllhelminakers I 100, II 7880, III 43. Mierlose zwarte II 8489, III 27. Aardappelen, bonken 1115, I 911, II 9, kriel 12. Groenten: Kropsla I 8—10, II 3','29(4. Bloem kool 1232. Tuinbonen 10. Snijbonen 108. Boskroten 69. Bospeen 1011. Bosuien 8. Bosselderij 911. Doperwten 35. Komkom mers 11. Augurken onges. 18. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1378 kg exportgarnalen 2,012,69, 19 kg bot, 8 kg schol, 28 kg tong, 4 kg paling, 25 kg ongesorteerde vis. VEILING KRABBENDIJKE 26 juli. Zwarte bessen I 99102, II 95. Rode bessen 3546. Dubbele bonen I 60, II 53. Yellow Transp. I 75 5859, I 70 58—59, I 65 49—51, I 60 36—37, II 75 52, II 70 52, n 65 46—48, II 60 33, III grof 23—32. Close II 75 32, II 70 29—38, II 65 27. III grof 25—33, kroet 15. Rode bessen per doos II 23. Red Gauntlet per doos II 54. Loganbessen per doos I 44. Earley Laxton per kg II 88, idem per kg, fabriek 44. Kerkdiensten op zon- en feestdagen in juli en augustus 1963. Haamstede 7.30, 9.00, 10.30 en 19.00 uur in toeristenkerk; Renesse 8.00, 9.30 en 10.30 uur in kerktent; Zierikzee 7.30 en 10.00 uur in parochiekerk; Goes 7.30, 9.00, 10.30 en 12.00 uur in parochiekerk; Kamperland 8.00 en 9.30 uur in de Banjaard; Veere 9.00 uur in bijkerk; Vrouwenpolder 8.00 en 9.30 uur in kerk tent; Domburg 8.00, 9.30 uur op recre atieterrein en 19.30 uur in bijkerk: Westkapelle 8.00 en 9.30 uur in toeris tenkerk; Zoutelande 9.00 en 19.30 uur in toeristenkerk; Dishoek 8.00 en 9.30 uur in toeristenkerk; Vlissingen 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 en 19.00 uur in parochie kerk; Middelburg 7.00. 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Cadzand 8.00, 10.00 en 19.00 uur in kerktent; Groede 7.00, 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk; Breskens 7.00, 8.30 en 10.30 uur in parochiekerk. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg BLANKER, tel. 2865. T.C. WALCHEREN, tel, 3200 geregeld, komt in de gemeente Kruinin gen. Van daaruit zal bij alarmering een hogedrukwagen, uitgerust met een ver- bindingsinsallatie, naar de plaats van de brand worden gedirigeerd. De lasten van het materieel, dat voor gemeenschappe lijk gebruik wordt aangeschaft, zullen worden gedragen door de deelnemende gemeenten naar verhouding van het in wonertal. Raadslid J. de Jager (a.r.) zei in de gemeenschappelijke regeling toch en kele bezwaren te zien. „Als er hulp moet komen, zal blijken, dat onze wegen zo vol zijn", zo opperde dit raadslid. Verder vond hij ook de Vlakebrug een mogelijke hinderpaal. De burgemeester achtte dit wel reële bezwaren, maar toch van zo kleine om vang dat het volgens hem wel heel toe vallig zou zijn als zij een sta-in-de-weg zouden vormen gezien het aantal bran den en de frequentie hiervan gemeten naar de laatste jaren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Een verzoek om zekerheidstelling voor rente en aflossing van een geldlening ten behoeve van woningbouw van de heer A. van Loo werd toegewezen. De raad besloot voorts de woningwetwoning Oude Bosstraat 11 te verhuren aan de heer C. A. Bos te Wemeldinge. Voordat de vergadering begon, werd de heer I. J. Haverhoek als nieuwe secretaris ge ïnstalleerd, waarbij burgemeester Van Suijlekom als wens uitsprak, dat hij zich spoedig thuis zou voelen in zijn werk, colleges en gemeente. Na een dankwoord van de heer Haverhoek sprak J. de Ja ger namens de raad nog een welkomst woord (Advertentie) Wachtmeester der rijkspolitie J. de Reg- ter te Breskens is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963 bevorderd tot wachtmeester I. Aan wachtmeester D. J. de Klerk te Breskens is per 15 augus tus a-s. eervol ontslag verleend. Op Walcheren bleef het werk beperkt tot een afdeling: Vlissingen, die met en kele krachten werkte. Een streekgezins zorg Walcheren mogen we ondanks alle pogingen onzerzijds blijven wensen". Dit wordt gemeld in het verslag over 1961 en 1962 van het werk van de stichting katholiek maatschappelijke gezinszorg in het bisdom Breda. Het verslag meldt voorts, dat er in Nieuw-Namen, Clinge en Graauw een maatschappelijk werkster zal worden aangesteld. Men zal waarschijnlijk gaan samenwerken met Hulst en vermoedelijk ook met St.-Jansteen. Ook in Vogel waarde wordt het werk door de over heid met meer belangstelling gevolgd. Het katholiek gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt hiermee geheel door de organisatie van de gezinszorg bestre ken. Op Zuid-Beveland kwam een wijziging in het bestuur van Goes en het aanstel len van een leidster full-time, het werk tot een voorspoedige bloei. In 1960 werk ten er negen krachten en in 1962 twin tig. Opmerkelijk is ook het grote aantal Zeeuwse meisjes (22) dat in 1962 de opleiding gevolgd heeft. Vismijn Breskens De aanvoer over de week van 21 juli 28 juli 1963 in de vismijn Breskens is: 15.018 kg exportgarnalen, 238 kg bin nenlandse garnalen, 437 kg bot, 486 kg schar, 704 kg schol, 1654 kg tong, 12 kg wijting, 2 kg rog, 2 kg rog, 7 kg tarbot, 248 kg wulken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17