„Kuria" Westenschouwen afgebrand erez f Domburgs ijsbaan wordt belangrijk uitgebreid Zierikzee begroet de Maas"-zeilers weer Nieuwe burgemeester in Zaamslag benoemd Expositie „Goes en Bevelanden" tot september in streekmuseum IEHEIhI op ALMANAK HOOFDONDERWIJZER J. DEY NAM AFSCHEID VAN JULIANASCH00L RAAD VAN SCHERPENISSE OVER „ADMINISTRATIEVE VOORSTELLEN" Gemeenten en particuliere inzenders brachten fraaie collecties bijeen Meisje uit Nieuw en Sint-Joosiand vermist s PRIJZEN Bevredigende resultaten N.V. Zeeuwse Confectie over eerste halfjaar Tweede arts aan stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden Zeeland" benoemd Eerste nieuwe appelen op Zeeuwse veilingen SASSENAAR GEWOND BIJ ONGELUK IN ANTWERPEN RAAD VERLEENDE MEDEWERKING EILANDJE WORDT WEGGEGRAVEN Zeeuwse Bloemrijk Vandaag begin wedstrijden JJ Vele bekers en prijzen staan op het spel Waarschuwing aan Zeeuwse kleinfruittelers Bijeenkomst in Oost- en West-Souburg J. VAN WIJK UIT RIJSWIJK Graag naar een kleine gemeente Gravures Veel contact met andersdenkenden Begroting voor „verkleinde" Centrale Dienst aan bod Rijk^ verzameling uit historie Vriendschap HET WEER IN EUROPA PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT VRIJDAG 26 JULI 1963 HET DICHT met toeristen bevolkte Westenschouwen heeft in de vroege morgen van donderdag het verenigings gebouw „Kuria" in het zogenaamde Oostenrijkse dorp in een minimum van tijd als een vonkend stuk vuurwerk zien uitbranden. Enkele uren tevoren had het verdienstelijke strandpastoraat er nog een geslaagde „bandrecorderavond" af gesloten. 's Morgens kort na vier uur vonden de uit hun tenten en zomerhuis jes toegesnelde toeristen de brandweer vechten met een laaiende fakkel, waar uit niet meer dan een armzalig hoopje as en verteerd hout te voorschijn kwam. Van een dichtbij staand zomerhuis schroeide de gehele voorgevel weg. De bewoners moesten hun vakantiewoning ontruimen en onderdak zoeken in de buurt. De oorzaak van deze plotselinge brand in het bijna honderd vierkante meter oppervlakte beslaande gemeentelijke ver enigingsgebouwtje te Westenschouwen is nog een volkomen raadsel. Een van de bewoners van het rijtje zomerhuisjes bij „Kuria", mevrouw Van de Meer-Kop- penberg, werd midden in de nacht plot seling wakker van een onheilspellend ge knetter. Ze rende haar bed uit en trof buiten het gebouwtje „Kuria" in volle gloed. Nauwelijks was ze daar of ook de overbuurman, de heer J. Kloet, was pre sent. Onmiddellijk ontstond er een gehol naar de dichtstbijzijnde telefoon om de brandweer te alarmeren. Maar dat lever de nogal wat moeilijkheden op, omdat men aanvankelijk het raadhuis in Haam stede overdag de brandmelding en niet de commandant van de plaatselijke brandweer probeerde te bereiken. Toen dit misverstand was opgehelderd, had het vuur zich inmiddels al een flink eind door het houten gebouwtje gevreten. Vijf minuten nadat de commandant van de Haamsteedse brandweer, de heer L. C. v. d. Velde, zijn mannen had wakker geschud, kwam de nevelblusspuit naar Westenschouwen aanstormen. Ook de brandweer van Renesse rukte aan en korte tijd later konden zes stralen op de vlammen worden gericht. Het hielp niet veel meer. Het houten gebouw was al bijna uitgebrand. De rossige gloed tegen de sombere ochtendhemel doofde en toen lag daar „Kuria" in puin. Alle meubilair was vernietigd, het filmapparaat van de hervormde kerk waarde f 3500 bleek slechts een hoopje gesmolten staal te zijn en de voorraad oud papier van het Westenschouwens jongensclubje had het vuur nog extra aangewakkerd. Het zomerhuisje „Salvia", dat op vier meter afstand van „Kuria" stond, moest worden leeggehaald. De bewoners von den onderdak bij buren. Er was nog aanzienlijke schade aan het omliggende houtgewas. De brand trok veel bekijks onder de toeristen. Het verenigingsgebouwtje „Kuria" is oorspronkelijk de centrale fietsenberg plaats voor het „Oostenrijkse dorp" ge weest. In 1953 werd het neergezet voor gezamenlijk gebruik van de bewoners in deze „geschenkwoningen". In 1960 kreeg het de bestemming tot verenigingsge bouw. Het werd verbouwd, interieur vernieuwd en verhoogd. Het heeft sinds dien vele goede diensten bewezen aan Westenschouwen en zijn toeristen. Een felle brand heeft donderdagmorgen vroeg in de gemeente Westenschouwen het houten verenigingsgebouw „Kuria" volkomen in as gelegd. Er bleef van het gebouwtje weinig meer over, zoals op deze foto is te zien. (Advertentie) ROTTERDAM AUTHENTIEKE Meent 124 TAPIJTEN Tel. 010 IN ALLE 136854 MATEN AANZIENLIJK VERLAAGD De netto bedrijfsresultaten over de eer ste zes maanden van het lopende boek jaar van de „N.V. Zeeuwsche Confectie fabrieken", zijn, blijkens een tussentijd se bedrijfsmededeling, slechts weinig ten achter gebleven bij die van verleden jaar. Dit niettegenstaande de produkti- viteit in de eerste maanden van 1963 ongunstig werd beïnvloed ten gevolge van de strenge koude, waardoor extra hoge kosten, stagnatie in de grondstof- fenaanvoer en hoger absenteïsme. Het bedrijf is tot medio oktober van vol doende orders voorzien. De toenemende ontwikkeling van Zeeland en in 't bijzonder van Walcheren als recreatiegebied heeft een nog krappere arbeidsmarkt tot gevolg. „Een dividend-prognose zal, zoals ge bruikelijk ongeveer half december wor den gepubliceerd", aldus de directie. Tot tweede arts van de verpleeginrich tingen der stichting „Verpleeg- en Rust huizen Midden Zeeland" is benoemd mej. A. M. van den Brink te Nieuwerkerk aan de IJsel. Mej. Van den Brink werd te Oudenrijn geboren en behoort tot de Ned. Herv. Kerk. Zij legde, in 1957 te Utrecht het artsexamen af en is thans schoolarts te Nieuwerkerk aan de IJsel. Dokter Van den Brink hoopt per 1 september van dit jaar in dienst te tre den. Een week vroeger dan vorig jaar j zijn donderdag op de Zeeuwse vei- lingen de eerste appelen van de i nieuwe oogst verschenen. De pro vinciale afzetcommissie had de aanvoer vrijgegeven van Yellow Transparant in de maat 60 mm j en daarboven. De eerste dag was er al een vrij redelijk aanbod. Het gezamenlijk aanbod van de drie j voornaamste fruitveilingen be- droeg rond vijfentwintig ton. Ten j opzichte van vorig jaar viel de prijs voor deze primeurveilingen tegen. Toen lagen alle prijzen voor I de sorteringen in de klassen I en Extra rond en soms nog aanraer- j kelijk boven de gulden. Gisteren varieerde de prijs voor kwaliteit Extra tussen 45 tot 70 cent en I kwaliteit I van 30 tot 60 cent per kg. Kwaliteit II ging van 30 tot j rond 50 cent. j De oogst van Yellow Transparant is dit seizoen matig tot redelijk, met wisselende beelden per bedrijf. Een topoogst van Yellow mag dit jaar zeker niet verwacht worden. Een Nederlandse personenauto werd woensdag te Brasschaet bij Antwerpen totaal vernield bij een aanrijding met een Italiaanse vrachtauto. De bestuur der van de personenauto, de 55-jarige S. Dames uit Breda werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Een mede-inzittende, de 30-jarige R. van Eetveldt uit Sas van Gent werd met zware verwondingen opgenomen in een ziekenhuis te Brasschaet. De inzitten den van de Italiaanse vrachtauto ble ven ongedeerd. De Domburgse gemeenteraad heeft zich tijdens zijn vergadering van gisteravond onder voorzitter schap van waarnemend burge meester J. F. Seydel beziggehou den met een „ijzige" zaak, name lijk de vergroting van de ijsbaan. De raadsleden besloten medewer king te verlenen in de vorm van verhuur aan het streven van de ijsclub Domburg het huidige baan tje van nog geen 400 meter lang en 20 meter breed achter het sport veld uit te breiden tot een respec tabele ijsvlakte van bijna één hec tare. Om dit te bereiken zal het ei landje, dat thans binnen de huidige ijsbaan ligt, uitgegraven worden. Daartoe wordt tegemoet gekomen aan de wens van vele Domburgse ouders om de ijsbaan veiliger te maken. Tot nu toe was het voor de jongste Domburgers vaak gevaarlijk hun baantje te kiezen temidden van de hard- en schoonrijdende ouderen, die op hun beurt weer niet vol uit konden rijden. Volgens de voorwaar den verhuurt de gemeente het terrein voor 400 per jaar, terwijl de ijsclub een subsidie ook per jaar van 100 ontvangt. De ijsclub moet 170 kubieke meter grond aan de gemeente leveren nodig voor het ophogen van bouwterrein mag de rest zelf verkopen en de dan nog onverkoopbare grond is eveneens weer voor de gemeente. Hoe de nieuwe ijsbaan er zal uitzien is nog niet bekend, maar men mag veronderstellen, dat er een hardrij-, een schoonrij- en een kinder „krab- bel"-baan zal worden ingericht. Burgemeester Seydel deelde tijdens de raadsvergadering' mee, dat de ijsclub ak koord gaat met de door de gemeente ge stelde voorwaarden. De raadsvergade ring toonde zich verheugd, dat de smalle baan nu de komende winter tot het ver leden zal behoren. De heer Joh. de Vis ser Wzn (s.g.p.) wenste aantekening te gen het voorstel gestemd te hebben, om dat de baan ook op zondagen voor het publiek opengesteld zal worden. De heer De Visser ging evenmin ak koord met het voorstel om een subsidie van 50 te verlenen aan de Domburgse ringrijdersvereniging ter bestrijding van de onkosten, die zij gemaakt heeft voor de organisatie van het ringrijderskam- pioenschap van de Z.R.V. Voorts werd een bedrag van 5000 uitgetrokken voor de vernieuwing Collecte De collecte voor S.A.K.O.R. heeft te Ovezande 17,64 opgebracht. We zitten weer midden in de expo sities. Van Zwin tot. Zijpe worden activiteiten op dit gebied ont plooid en men hoeft niet ver van zijn woonplaats te zoeken voor een brokje kunstleven. Zo ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een bekend spreker en schrijver uit de omgeving een tentoonstelling van schilderwerk van een gevoe lige, woordrijke inleiding voorzag. En passant besprak hij het werk, wees hij zijn gehoor op catalogus nummer en kwaliteiten van dit of dat doek en in een gevoelige en kleurige woordenstroom kwam een en ander uit de verf. Zo wees hij op een geschilderde fluitspelerdie zo te zien een liedje pijpt van de vrolijke en mooie dingen dezer aarde. Men voelde in de expositiezaal het liedje op stijgen en minstens zo geïnteres seerd volgde men de visie van de spreker op een ander doek, een visie die met veel schone woorden en een maximum aan adjectieven tot stand kwam. „En dan is er deze struisvogel, deze verschijning in zijn pre historische gedaante gegrepen, deze vogel als symbool van de angst (no. 31)..." Een enkeling keek in zijn cata logus onder nummer 31. Daar stond: Ipo. 31: „Haan" Uit Hoek van Holland en uit Wil lemstad zijn ze donderdag weer naar Zierikzee gestevend: de onge veer zestig jachten van de Konink lijke Roei- en Zeilvereenïging „De Maas" te Rotterdam, die op de stromen voor deze stad het komen de weekeinde hun traditionele „Zeeland-wedstrijden"-1963 zullen verzeilen. De Nieuwe Haven van Zierikzee was gisteravond weer één deinend platform van witte pleziervaartuigen in alle mogelijke afmetingen en modellen. Daaruit 'len de komende dagen weer de winnaars tevoorschijn komen van de verschillende prijzen en bekers, die op het spel staan. Roompot, Schaar van Onrust, Engelsch Vaarwater, Schaar van Vuilbaard: dat zijn weer de favoriete zeilwateren voor Zierikzee, waarin de banen voor de ver schillende wedstrijden zijn uitgezet. Zie rikzee is nu al enkele jaren de nieuwe thuishaven voor de Zeeland-wedstrijden van „De Maas". Nadat het Veerse Gat is afgesloten hebben de leden van de Rotterdamse roei- en zeilvereniging hun domicilie van Veere verlegd naar een andere historische stad, voor wiens kust het goed zeilen is in de Oosterschelde. Er zijn weer zes verschillende klassen, waarin de jachten uitkomen. Vier zoge naamde R.O.R.C.-handicap klassen en twee klassen voor ronde- en platbodem- jachten. Een tiental verenigingen heeft voor de wedstrijden 1963 ingeschreven. En het belooft vandaag (vrijdag) zater dag en zondag dan ook weer een span nende race te worden. Zierikzee is voor dit jaarlijks terugkerend evenement van de watersport het gastvrij centrum. De stad heeft zoals bekend een wissel- prijs uitgeloofd: een tinnen schaal, ei eeuwigdurend wisselobject van het plaat selijk zeilcomité. Éénmaal is die al van eigenaar veranderd. In 1960 legde het jacht „Illusie" er beslag op met aan het roer F. MaasEen jaar later won deze zelfde zeiler de stadsprijs op het jacht Blauwvoet' 'en vorig jaar kwam de prijs op naam van „Thalatta" van W. P. van Duyl. Winnaar van de tinnen schaal is het snelste jacht in de wedstrijden op de laatste dag. Er zijn nog vele andere prijzen. Er is de Atalanta-beker, de Mon dragon-wisselbeker en het zilveren boeierjacht. De laatste wordt verzeild onder de klasse der ronde- en platbo- demjachten. De waarschuwingsdienst voor de tuin bouw heeft aan de telers van kleinfruit een waarschuwing doen uitgaan om, nu op zwarte besen steeds meer Ameri kaanse kruisbessenmeeldauwaantasting optreedt, na de pluk een bespuiting met Karathane 0,06 uit te voeren. Geadvi seerd wordt tevens de bestrijding met tussenpozen van een week te herhalen. Bij bessen treedt dit jaar ook een sterke bladvalziekte op. Hiervoor wordt de telers aangeraden direct na de pluk een bespuiting met één van de bekende mid delen uit te voeren. Nu er bij bessen ook al spint voorkomt, dient deze op korte termijn bestreden te worden om vroeg tijdige bladval te voorkomen. De telers van aardbeien wordt geadvi seerd om op de overjarige velden een bespuiting uit te voeren tegen de aard- beimijt. Met deze bespuiting wordt te vens het spint gedood. Voor de frambozen wordt gewaar schuwd tegen de larven van de frambo- zeschorsgalmug, spint en bloedluis. De dienst acht het raadzaam na de pluk een bestrijding toe te passen met 0.09 Parathion, waarbij vooral het onderste gedeelte van de stengels moet worden geraakt. Voor bladluis en spint moet vooral het blad bespoten worden. Ten slotte wordt gewezen op de grauwe schimmel of botrytis in bramen. Geadvi seerd wordt vooral op beschutte perce len een regelmatige bestrijding van vruchtrot toe te passen. Collecte De collecte gehouden voor de kinder bescherming heeft in de Ned. herv. kerk te Heinkenszand opgebracht 91,45. van de daken van de noodwoningen in de Beatrixstraat. Voor een nieuwe freesmachine werd 1000 beschik baar gesteld en voor de organisatie van een Veilig Verlceersdag f 150. Er zal tijdens deze dag een verkeerswa- gen in Domburg gestationeerd wor den, die de rijvaardigheid test, terwijl er voorts o.a. films gedraaid worden. Bij de ingekomen stukken werd nog meegedeeld, dat het beroep van me vrouw Terwoert-Goedbloed tegen de door de gemeente opgelegde woonforen- senbelasting door het Haagse gerechts hof gegrond verklaard is. (Van een speciale verslaggever) Tot burgemeester van de gemeen te Zaamslag is met ingang van 17 augustus a.s. benoemd de heer J. van Wijk, commies, tevens waar nemend-chef afdeling stadsontwik keling van de gemeente Rijswijk bij Den Haag. De nieuw benoemde burgemeester, die 35 jaar is, ge huwd en vader van twee kinderen, is Nederlands hervormd (ortho dox) en lid van de C.H.U. Hij heeft al een hele carrière achter de rug op het gemeentelijk vlak, waar van hij in zijn nieuwe gemeente veel zal kunnen profiteren. Nadat de heer Van Wijk was geslaagd voor zijn mulo A ging ook de h.b.s.-A hem vlot af. Met beide diploma's in han den kwam hij in januari 1950 in dienst van de gemeente Waarder nabij Woer den. Lang duurde dit dienstverband niet, want in oktober van hetzelfde jaar stap te hij over naar de gemeentesecretarie te Woudenberg. Hier bleef hij tot mei 1951. Volgende standplaats was Bunnik (Utrecht), waar de heer Van Wijk heeft gewerkt van mei 1951 tot oktober 1952. De volgende gemeente gaf een langduri ger dienstverband te zien. Dat was in Schoonhoven, waar de heer Van Wijk werkte en woonde tot mei 1958. In al deze plaatsen had hij op diverse afdelin gen van de secretarieën gewerkt zodat hij de tijd gekomen achtte om ook in een wat grotere gemeente ervaring op te gaan doen. Zo kwam hij in Rijswijk, waar hij is opgeklommen tot zijn huidi ge functie namelijk die van commies waarnemend-chef afdeling stadsontwik keling. Politiek en kerkelijk heeft de nieuw benoemde burgemeester grote ac tiviteiten ontplooid. Zijn vrouw leerde hij reeds op de schoolbanken kennen en samen deden zij gelijktijdig eindexamen h.b.s. in de stad van hun geboorte: Utrecht. Ook mevrouw Van Wijk is bijzonder actief in het verenigingsleven. De heer en mevrouw Van Wijk zijn reus achtig blij met de benoeming in Zaam slag. Hoewel geen van beiden sterke contac ten of familie in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben, gaan zij bijzonder graag naar Zaamslag toe. De lieer Van Wijk vertel de ons, dat hij graag in een kleine ge meente wil werken, omdat het contact met de bevolking zo veel intensiever is, Te velen zoeken een benoeming in het westen zo meende hij. In zijn diverse ambtsperiodes behaalde de heer Van Wijk o.m. het diploma ge meenteadministratie I. Thans studeert hij voor zijn tweede diploma. Voor de ze venjarige zoon Hendrik Jan zal de ver huizing bijzonder welkom zijn. Hij is geen (echte) stads jongen zegt zijn moe der en hij zal zeker kunnen wennen in zijn nieuwe woonplaats. In restaurant „Mondragon" zal „De Maas" tijdens de wedstrijddagen weer zijn vestiging hebben. Aan het einde van de eerste wedstrijddag is daar ook een bijzonder feestavond en 's zondags zullen daar de prijzen met een feestelijke om lijsting worden uitgereikt, oor de wed strijden op zondag heeft het zeilcomité Zierikzee bovendien een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Hierinder bevinden zich enkele oude gra vures in lijst en kunstvoorwerpen. De stad zal haar monumenten tijdens het komende weekeinde weer in de schijn werpers zetten. Met name het stadhuis torentje zal zich dan in nieuwe weelde laten zien. „De Zeeland-wedstrijden" breken weer aan. De lieer J. Dey heeft donderdagavond, na 46 jaar het onderwijs te hebben ge diend, in „Rehoboth" te Souburg af scheid genomen als hoofd van de „Ju- lianaschool", de school voor christelijk volksonderwijs. De vele sprekers, die hem kwamen bedanken, kenschetsten de heer Dey als een goed onderwijzer en ais een verdraagzaam christen. Een man ook, die bij tal van andersdenkenden vrienden heeft gemaakt. De bijeenkomst werd geopend door de heer VV. Sinke, voorzitter van het school bestuur, die er aan herinnerde, dat de heer Dey al 35 jaar in Souburg werk zaam is, eerst als hoofd van de „Marnix- school" en later van de „Julianaschool". Hij sprak mede namens de andere be stuursleden zijn dank uit voor de voor treffelijke samenwerking die er tussen het schoolbestuur en de heer Dey heeft bestaan. Daarna bood hij hem, ook na mens het personeel, een boekebon aan. Tevens verwelkomde de heer Sinke het nieuwe schoolhoofd, de heer C. Ooms uit Gouderak. Symbolisch gaf hij hem de leiding van de school door het aanbieden van een bos sleutels. VANAVOND VERGADERING DE RAAD van Scherpenisse vergadert hedenavond (vrijdag) om zeven uur over een serie voorstellen, die stuk voor stuk in de „administratieve sfeer" liggen. Zo wordt van de heren goed keuring gevraagd op de rekening 1961 van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg. Ook dient de gemeente rekening over dat jaar voorlopig te worden vastgesteld. Er is verder een wijziging nodig in het algemeen ambte narenreglement, in de arbeidsovereen komstenverordening en in de wachtgeld regeling. Nog een ander „administratieve" aange legenheid zal vanavond in de raad van Scherpenisse aan de orde komen, waar aan in de toekomst nog vérstrekkende consequenties verbonden kunnen wor den: een begroting van inkomsten en uitgaven voor de verkleinde Centrale Dienst „Noord-Zeeland", opgesteld door de burgemeester van Middenschouwen, S. Francke. Bij deze begroting wordt een ontwerp-schrijven gevoegd aan het college van Gedeputeerde Staten. Daar in zetten de blijvende" gemeenten in de Centrale Dienst hun standpunt nog eens uiteen. Burgemeester D.- C. Bou- wense zal vanavond nog een toelichting geven op deze brief. Subsidie Verder komt aan de orde een brief van de voetbalvereniging „S.V.V.", onder bijvoeging van door de raad verlangde financiële gegevens. In afwachting van het rapport van de sportcommissie, be staande uit de heren D. Kleppe en J. Joppe, zal ter vergadering het voorstel van b. en w. op het In de vorige ver gadering aangehouden subsidieverzoek voor 1962 worden toegelicht, zomede het voorstel op het verzoek om toekenning van subsidie voor 1963. Bij de ingekomen stukken bevinden zich nog verslagen van de schoolarts over het onderzoek, dat hij deze maand op de kleuterscholen in Scherpenisse heeft verricht. NA HET succes van vorig jaar zal het bestuur van het Streek museum voor Noord- en Zuid- Beveland aan de Turfkade te Goes dit zomerseizoen weer met een zorgvuldig opgebouwde ex positie de aandacht vestigen op wat de eigen streek aan histori sche bijzonderheden en markan te restanten uit vroeger eeuwen heeft nagelaten. Morgen (zater dag) gaat in het Gothische Huis, waarin het museum sinds jaren een sfeervolle vestiging »eeft, een tentoonstelling ope onder het motto „Goes en de Bevelanden". Tot eind septem- oer kan men daar kostbare en zeldzame collecties bekijken va»1 particuliere eigenaars en ge meenten, die met smaak tussen het eigenlijke museumbezit zijn geschikt. Er is van alles te zien. Voor de streekbewoner, die zijn eigen ge schiedenis wil leren kennen en voor de toerist, die in het veranderde Zeeland van thans, zo graag nog eens wat uit het rijke, typerende verleden tegenkomt op zijn speur tochten door de provincie. In het Goese streekmuseum kan hij twee maanden lang een gevarieerde staal kaart vinden. Er zijn kostbare sieraden en op schik van klederdrachten uit vroe ger dagen in vitrines uitgestald. Er is een uitgebreide collectie aarde werk te zien. Originele archiefstuk ken, tekeningen en gravures hebben er een plaatsje gekregen. Kerkzil- ver en zangboeken van eeuwen ge leden liggen er als een herinnering aan de tijd, toen de religieuze kunst nog in volle bloei was. Vorig jaar heeft het bestuur van het museum in Goes in haar monumen tale pand eigendom van de Hen drik de Keyservereniging te Amster dam veel bezoekers kunnen boe ken op een korte expositie over de opgravingen en de historische bij zonderheden van het slot „De Hel- lenburg" te Baarland. En dat mooie resultaat is de stimulans geweest om dit jaar opnieuw het streekmu seum met een tentoonstelling naar voren te schuiven. Bovendien is de opzet van de expositie om het ac cent te leggen op het streekkarakter van het museum, dat tot op heden voor het grootste deel op de stad Goes is afgestemd. ARCHIEFSTUKKEN Van verschillende gemeenten in de omgeving heeft het bestuur mede werking gekregen bij het inrichten van de expositie. Zo heeft de ge meente Goes archiefstukken naar het pand aan de Turfkade gebracht. De rijksdienst voor monumenten zorg gaf de oorspronkelijke, acht tiende eeuwse tekeningen van de Goese Grote Markt in bruikleen. Waardevolle expositiestukken, waar uit men duidelijk een beeld kan vor men over de stijlverandering van het vroeger gothische stadhuis in de rococogedaante van thans. Kapelle pronkt op de expositie met zijn kerk-in-restauratie. Kruiningen stond gravures uit het raadhuis af, waarop bijvoorbeeld het Huis voor Haute voorkomt. Kloetinge laat zijn bodeketen uit 1786 zien en Nisse heeft een paar antieke brandweer- stokken geleverd. Baarland is weer present met bijzonderheden over de „Hellenburg". En dan zijn er de kle derdrachten uit het voormalige weeshuis van Goes, compleet met het bordje „Leugenaar". De bezoe ker vindt er een missaal uit de Goese grote kerk van 1413, een bre viarium en zangboeken uit de zes tiende eeuw. Er staat een tinnen Avondmaalsstel en de r.-k. pastorie heeft gezorgd voor een 16e eeuws kazuifel, een monstrans en fraai bewerkte schenkkannen. Dan is er een grote verzameling Zeeuwse munten van de heer F. Peman Ka- kebeeke en twee vitrines vol siera den voor de hoerendracht van de heer A. de Boo uit Kwadendamme. Deze inzender heeft ook foto's van oude Goese fotografen bijeenge bracht. De heer K. Goudzwaard uit Goes ten slotte laat er zijn uitge breide collectie prentbriefkaarten zien, aangevuld met aardewerk en de houten pijpen, die kortelings in de Goese Wijngaardstraatbodem zijn gevonden. Alles bijeen een rijk geschakeerd beeld van „Goes en omgeving" uit vroeger eeuwen. De expositie is van zaterdag af iedere werk dag open. Op deze foto, genomen tijdens het af scheid van de 'hoofdonderwijzer van de Julianaschoolte Souburg, de heer Dey, ziet men rechts de heer Dey, in het mid den mevrouw Dey en links de heer Sin ke, die hem namens het schoolbestuur toesprak. (Foto P.Z.C.) In een geestige speech dankte de heer Dey het schoolbestuur voor de boekebon. „Ik zal er boeken voor kopen, waar ik over na kan denken. Geen detectives dus, of liefdesroman netjes". Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny kenschetste het werk van de heer Dey als zijnde „naast gloria Dei, ook gloria Dey". Voorts bood hij hem en zijn vrouw namens het gemeentebestuur bloemen aan. Ook mevrouw Ooms ontving bloe men als blijk van welkom. Ds. J. A. van Duyne, predikant van de Nederlands hervormde gemeente, sprak daarna over de „ton" (een bar) met in houd. die de scheidende hoofdonderwijzer van de leerlingen had gekregen. „Ik had verwacht, dat U een gereedschapskist had gekregen. Dat is normaal voor ie mand, die met pensioen gaat. Maar nu zie ik, dat U ook andere hobby's heeft", aldus ds. Van Duyne. Wethouder F. Leenhouts dankte de heer Dey voor het prettige contact, dat hij met hem heeft gehad. „Hoewel ik over vele dingen anders denk, is er tussen ons vriendschap ontstaan", zei de heer Leen houts, die hem een doos sigaren aan bood. Hier sloot de heer Alberts, hoofd van de openbare lagere school, zich bij aan. „Er bestond tussen ons een goedé samenwerking. U zei altijd waar TJ vóór was, nooit waar U tegen was", merkte de heer Alberts op. Ook de heer M. J. Contant, hoofd van de School met de Bijbel, wees op de goede samenwerking met de heer Dey. De heer C. Faassen bedankte namens de contact commissie voor het C.V.O. voor de gast vrijheid, die de commissie in de school had genoten. Tot slot sprak de heer C. P. van Loenen, hoofd van de „Marnix- school". Hij bedankte de heer Dey voor de steun die hij heeft gehad, toen hij pas hoofd van de „Marnixschool" werd. De heer Dey wees er in zijn slotwoord op, dat hij blij is zo gezond met pensioen te mogen gaan. Na afloop bleef het bestuur en het personeel nog enige tijd bijeen. De groepscommandant der rijkspolitie srzoekt na- te Oost- en West-Souburg verzoek mens de ouders te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Adriana Cornelia Neeltje Baas, oud vijftien jaar, wonende te Nieuw- en St.-Joosland. Ze is sedert 20 juli 1963 spoorloos. Een on geluk wordt gevreesd. Signalement: lang ongeveer 1,55 meter, donkerblond, niet krullend haar, blauwe ogen, bleke gelaatskleur. Ze was ge kleed in een zwart-witte japon met schouderbandjes en opgestikte zakken. Ze droeg houten slippers, waarin de ini tialen S. B. en heeft een blauw nylon windjack bij zich. Een ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde groepscomman dant, telefonisch te bereiken onder net nummer 01183, abonneenummer 340, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Brussel, zwaar bewolkt 16 gr. Parijs, zwaar oewolkt 22 gr. Nice, regenbui 29 gr. München, licht bewolkt 32 gr. Zürich, onweer 28 gr. Innsbruck, half bewolkt 33 gr. Rome, zwaar bewolkt 32 gr. Madrid, half bewolkt 36 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Iets ho gere middagtemperaturen dan gisteren. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag beter strandweer met zon. Zwakke tot matige zeewind. In de mid dag 17-19 graden C., zeewater 18 graden C. Vooruitzichten: hogedrukgebied komt via Zuid-Engeland naderbij met tegen het weekeinde weer iets warmer strand weer. ZON EN MAAN. 27 juli zon op 4.52 onder 20.40 maan op 12.11 onder 23.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2