KERNST0P0VEREENK0MST GEPARAFEERD Verbod ruimte, op in proeven in atmosfeer en onder water Geen staatssecretaris meer voor middenstand E.E.G .-commissie doet beroep op Duitsland Zeeuwse politie strijdt tegen de „bromliinder" Gevangenis bestormd in Caracas ONDERHANDELAARS IN MOSKOU: „BASIS VOOR VERDER GESPREK" Voorlichting we Klein, klein kleulerlje OOK SCHIERMONNIKOOG HEEFT EEN ONVERKLAARBAAR GAT" Wijziging economische zaken Pleidooi in zaak Stephen Ward Wél voor E.E.G. en ontwikkelingshulp PLAN-STIKKER DOOR PARIJS GETORPEDEERD LEVENSLANG VOOR EX-NAZI WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Gestolen (was) goed gedijt niet... >r Onderzoek bleef zonder resultaat Parijs ingelicht Reacties Parijse stem NEDERLANDSE VERKENNERS OP WEG NAAR GRIEKENLAND BONN DREIGT MET VERBOD OP ALLE INVOER VAN GROENTEN Fruitstop Begrip „Verloren" raketten in Ede gevonden Russen hielden een walvisvaarder uit Japan aan Geen spoor Niets opgeleverd Hoogleraar IR. BAKKER OVERLEDEN Indien nodig wordt de bromfiets in beslag genomen Nieuwe uitlaat Onderzoek Gang vol.... BiJ Jongetje (5) door auto overreden 206e jaargang - no. 174 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F_ van de Velde, P. B. den Boer en W- de Pagter. Hoofdredactie. W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen; waistraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853 adv. 5213>. Oostburg: tel. 2395. Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regei (min. f 1,50) Brieven bur van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C. Middelburg. Vrijdag 26 juli 1963 Pagina 7 geen doeltreffende overeenkomst is voor 1 algemene ontwapening inclusief passen de controlemaatregelen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag noemde gisteravond de eerste berichten over de parafering van het gedeeltelijk kernstopakkoord te Moskou verheugend. De woordvoerder voegde er echter aan toe dat de tekst van het akkoord in Den Haag nog niet is bestudeerd. Anderhalve meter doorsnee, kaarsrechte wanden WWWWUVWWVWWVWWWWWWWWWVWVMMWW, Op het ministerie van maatschap pelijk werk in Den Haag heeft mej. dr. M. A. M. Klompé, woens dag haar portefeuille overgedra gen aan haar opvolgster, mevrouio drs. J. F. Schouivenaaf-Franssen van de V.V.D. Foto: Tijdens het doornemen van de stukken, links de nieuwe en rechts de vertrekkende minister. (Van onze Haagse redactie) Na Wormerveer en Workum heeft nu ook Schiermonnikoog het mysterie van een gat van aan zienlijke omvang, dat op onver- Engeland, Amerika en Rusland hebben gistermiddag op het Spi- ridorowkapaleis in Moskou een akkoord geparafeerd, waarbij zij zich verplichten geen kernproeven te ondernemen in de lucht, in de ruimte of onder water. Voor Rusland tekende de minister van buitenlandse zaken An drei A. Gromyko, voor Amerika de onderminister van buiten landse zaken W. Averell Harriman en voor Engeland de minister van wetenschap lord Hailsham. Harriman deelde aan de pers mee, d*at de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk binnenkort naar Moskou zal komen voor de ondertekening van het verdrag. Daarna moet het verdrag nog geratificeerd en goedgekeurd worden door de regeringen en parlemen ten der drie betrokken landen. Toen de ongeveer 50 journalisten °P het gebied van een algemene, met toe- uit de gloeiende hitte buiten om de zlcht gepaard °aande' ontwapenmgs" conferentietafel mochten samen drommen om het in drievoud gete kende akkoord te aanschouwen, sprak Gromyko de hoop uit, dat dit akkoord zal leiden tot verdere stappen. Lord Hailsham voegde er aan toe: „We hopen dat dit het be gin zal zijn van vele goede dingen". Harriman verklaarde dat de gesprekken zakelijk waren geweest. „Van begin tot eind was er goede wil". De Amerikaan vertelde dat Kroesjtsjew voorstellen had gedaan over vestiging van controleposten in havens en op vlieg velden, om te waken tegen onverhoedse aanvallen. De Russische premier heeft een desbetreffend voorstel ook gedaan in een redevoering tijdens het bezoek van de Hongaarse premier Janos Kadar. „Het is een belangrijke stap vooruit. Het zou de spanningen tussen oost en west verminderen", aldus Harriman. En over het verbod van proeven met kernwapens zei hij„Het zal de vrees van de mensen voor de gevaren van besmetting vermin deren". President de Gaulle heeft gisteren te legrammen ontvangen van president Kennedy en premier Maemillan, zo verluidde in officiële kringen te Pa rijs. De boodschappen hadden betrek king op de besprekingen in Moskou. President Kennedy had bondskanse lier Adenauer aan het begin van deze week in een persoonlijke brief reeds uitvoerig ingelicht over de stand van zaken bij de kernstopbesprekingen. Een zegsman van de Westduitse rege ring juichte de te Moskou bereikte over eenkomst gisteren toe. Hij beschreef het akkoord als het eerste gedeeltelijke suc ces na jarenlange onderhandelingen over ontwapeningskwesties en zei dat de bondsregering hoopte dat deze eerste overeenkomst zou leiden tot vorderingen overeenkomst. „De regering verwacht, tegelijkertijd dat het na het sluiten van dergelijke overeenkomsten makkelijker zal worden de oorzaken van de spannin gen in Europa weg te nemen", zei hij. Ontwapeningsdeskundigen in Genève hebben de parafering van de gedeelte lijke kernstop gisteren toegejuicht als een betekenisvolle doorbraak in de onderhandelingen tussen oost en west. Zegslieden van de Amerikaanse delega tie bij het ontwapeningsoverleg uitten de hoop dat de gedeeltelijke kernstop „binnenkort" zou worden gevolgd door een verbod op alle kernproeven. In kringen van de Britse delegatie werd de parafering van het akkoord beschre ven als „zeer bemoedigend nieuws", ter wijl Canadese en Italiaanse zegslieden verheugd waren over de toekomstige stopzetting van de voor de wereldge zondheid gevaarlijke proeven op grote hoogte. In Parijs verklaarde gisterochtend de Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville ten overstaan van de commissie voor buitenlandse za ken uit de assemblee, dat Frankrijk zijn kernwapens niet zal opgeven zolang er Een gerechtshof in Bamberg heeft gis teren de 49-jarige gewezen politiefunc tionaris uit de nazi-tijd, Georg Schlos- ser, tot levenslange .gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op 'n joodse me dische assistent in liet getto van Czes- tochowa in Polen. Hij werd tevens voor het leven uit de burgerrechten ontzet. Schlosser deed in de laatste oorlog dienst als bewaker in het getto. Het Nederlandse jamboreecontingent van 550 verkenners, dat gistermor gen uit Overasseit naar Marathon in Griekenland is vertrokken, heeft gis teravond Stuttgart, de eerste etappeplaats bereikt. Het einde van deze eerste dag betekende ook het einde van enige moeilijk heden, die gistermorgen waren ontstaan bij het vertrek, doordat er een te veel aan bagage bleek te zijn. Als gevolg daarvan dreigde men een aantal zitplaatsen in de bussen te kort te komen. Een deel van de bagage kon echter worden overgeladen op een speciale vrachtwagen, die in de loop van de avond het konvooi in Stuttgart bereikte. Ook twee bussen, die on derweg pech hadden gekregen, kwamen gisteravond tijdig aan in het tij delijk kamp in Stuttgart. WVUWVAAAAWVVWVVVtfiAWWVVVWV\A/VV\AAAAAAAAAWVVVVVVVVUUVVVV\AMVV\fWVlfW\AfVVAAfV\AIV\AMVV In een telegram aan de regering van de Duitse bondsrepubliek steunt de commissie van de E.E.G. het woensdag door de Nederlandse regering aan Bonn gedane voor stel, de invoer van komkommers niet te onderwerpen aan schorsing of beperking, maar genoegen te ne men met een door de Nederlandse regering gewaarborgde inachtne ming van de minimumprijzen bij de uitvoer naar Duitsland. De in houd van het telegram werd gister- Op de vierde dag van het proces tegen de Londense masseur Stephen Ward, verdacht van het leven van de immore le verdiensten van enkele vrouwen van lichte zeden, heeft de verdediger zijn pleidooi gehouden. Ward zelf verklaarde in de getuigen bank dat hij de Britse veiligheidsdienst „in augustus of juni 1961" reeds op de hoogte had gesteld van de intieme ver houding die tussen Christine Keeler en de toenmalige minister van defensie John Profumo, bestond, toen eerstge noemde ook intieme relaties onderhield met een Russische diplomaat. Laatstgenoemde was marine-attaché van de Russische ambassade, Eugene Iwanow, die eerder dit jaar inderhaast naar Moskou werd teruggeroepen. Ward legde zijn verklaringen af toen mej. Keeler het gerechtsgebouw verla ten had en daarbij door de menigte was uitgejouwd, terwijl eieren naar haar werden geworpen. in Brussel bekendge- middag maakt. De Nederlandse regering had zich woensdag tot Bonn gewend met het aan bod om harerzijds de inachtneming van de minimumprijzen bij de uitvoer van komkommers tè waarborgen, zulks in overeenstemming met artikel 5 van de beschikking van de ministerraad van de E.E.G. betreffende minimumprijzen. Het Nederlandse voorstel was een poging om de komkommerexport naar Duitsland, die geschorst dreigt te worden doordat Duitsland met ingang van zaterdag ter bescherming van de eigen markt in dit produkt het stelsel van minimumprijzen in werking wil laten treden, toch door gang te doen vinden Aan de commissie van de E.E.G. had de Nederlandse regering het verzoek gedaan aan de totstandkoming van de door haar bedongen egeling mee te werken. Blijkens het aan de rege ring te Bonn verzonden telegram heeft de commissie aan dit verzoek gevolg gegeven. De beslissing berust echter, naar men in Brussel nog met nadruk verklaarde, uitsluitend bij de regering in Bonn. Het Westduitse ministerie van economi sche zaken heeft gisteren verklaard een invoerstop voor alle groente- en fruit- soorten te zullen toepassen wanneer voor deze produkten de minimumprijs niet wordt gehaald. De vice-voorzitter van de Westduitse boerenbond, Wilhelm Froeh- lich, had bij minister van economische zaken Erhard krachtig op een dergelijke maatregel aangedrongen. Na de invoerstop voor bonen, komkom mers en augurken wordt de toezegging van Bonn gezien als een verdere stop om de „groentenoorlog" in de Rijnpalts te beëindigen. De Westduitse minister van landbouw, Schwartz, zei gisteren dat hij begrip heeft voor d"! moeilijke positie waarin de groente- en fruitkwekers uit de andere landen van de E.E.G. en uit derde staten zijn komen te verkeren, maar dat het lot van de eigen landbouw hem nu meer ter harte gaat. (Van een onzer redacteuren). Gisterochtend heeft een boer te Lunte- ren onder Ede de twee luchtmachtraket ten, die woensdag van een straaljager waren afgevallen, gevonden. Hij waar schuwde de Kon. Marechaussee van de brigade Ede, die een wacht bij de wa pens plaatste in afwachting van de komst van de bergingsdienst van de Kon. Luchtmacht. De luchtmacht laat een onderzoek in stellen naar de oorzaak van het los raken van de raketten. De wapens zijn anderhalve meter lang en grijs geschil derd. Het type is al ongeveer acht jaar in gebruik. De nieuwe minister van economi sche zaken wenst geen staatssecre tariaat meer voor middenstands- vraagstukken en toerisme. Dit is de reden waarom de afgetreden staatssecretaris drs. F. J. W. Gij zeis niet meer in zijn functie terug- Gebleken is dat de 27 ton metende Ja panse walvisvaarder „Shinsei Maroe 7", die 21 juli jl. is verdwenen, toen hij eiland Hokkaido op de walvisvaart was, door de Russen is aangehouden en op gebracht. Dit is aan de dag getreden toen zich onder zeven Japanse zeelieden, die giste ren door een Russische patrouilleboot aan de Japanners overgedragen, een der negen opvarenden van de „Shinsei Ma- roe 7" bleek te bevinden. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn ambassadeur te Moskou opgedragen de Sowjetrussische regering om een ver klaring te vragen. keert. De gedachten van prof. An- driessen gaan uit naar eventueel twee nieuwe staatssecretarissen, die zouden worden belast met E.E. G.-aangelegenheden en de interna tionale ontwikkelingshulp. Van de overige staatssecretarissen heeft dr. H. R. van Houten al eerder te kennen gegeven niet meer op zijn post op buitenlandse zaken te willen terugkeren. Deze 55-jarige oud-diplo maat is op het ogenblik met ziekte verlof wegens een ernstige maagaan doening. Dr. Van Houten was voor zijn benoeming directeur-generaal politieke zaken op het departement. klaarbare wijze in zijn bodem is gekomen. Op ongeveer hetzelfde tijdstip waarop in verscheidene delen van Engeland en Schotland mysterieuze gaten in de bodem werden ontdekt, (lie thans nauwkeurig worden onderzocht door leger- en politieautoriteiten, ontdekte jachtopziener Visser op Schiermon nikoog drie weken geleden, tijdens een rondgang door het duingebied van de domeinen bij het. Wester- strand een merkwaardig rond gat van niet minder dan anderhalve me ter doorsnee. „Het was een gat met kaarsrecht afge sneden wanden, dat op het ogenblik waarop we het voor het eerst onder zochten zeker meer dan vier meter diep stak", deelde ons de burgemees ter van Schiermonnikoog, de heer O. G. de Boer gistermorgen mede. „De wanden waren zo loodrecht en zo glad afgestoken, dat van een verzak king geen sprake kon zijn", zo voeg de de heer De Boer er aan toe. Onlangs werd er in een actualiteiten rubriek van de t.v. aandacht ge schonken aan enkele merkwaardige ho tels in Nederland: zij zijn gebouwd op de duinen en worden door het water be dreigd. In de reeks was ook een Zeeuws hotel opgenomen, een bekend etablisse ment in Cadzand. De uitzending bestond voornamelijk uit korte vraaggesprekken met de hotelhouders, die uiteraard in de gelegenheid waren hun standpunt weer te geven. Wij kregen de indruk, dat men nogal bezwaren had tegen rijkswater staat omdat deze instantie te weinig voor sommige betrokkenen zou doen en daardoor hun broodwinning zou bedrei gen. „Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees echter uit, dat er geen enkel spoor van menselijke activiteit in de wijde omgeving te zien was. Dat was en is het onverklaarbare, want ver scheidene kubieke meters grond haalt men maar niet zo weg, zonder dat dat sporen achterlaat, vond de burgemeester. „En bovendien, men sen die grond weghalen, steken een gat waar zij die grond uithalen be slist niet zo loodrecht af." Prof. dr. H. H. Janssen, die vorig jaar juni op o. k. en w. de plaats innam van de plotseling overleden staatssecretaris Stubenrouch, heeft reeds bij zijn benoe ming gezegd dat hij zich slechts als „in valler" beschouwde. Hij ambieert geen prolongatie van zijn staatssecretariaat schap en keert nu terug naar Nijmegen als hoogleraar in de Latijnse taal en let teren. Een van de redenen waarom de staats secretaris van verkeer en waterstaat de heer E. G. Stijkel niet terugkeert, ligt in het feit dat hij na zijn geschil met de V.V.D.-leiding over het Europese hoofd stuk in het verkiezingsprogram, niet meer als exponent van de V.V.D. kon worden beschouwd. Het is nog niet be kend wat deze oud-directeur-generaal bjj Euratom in Brussel zal gaan doen. Toen wij hem vroegen wat hij dan ver onderstelde, zei de burgemeester het antwoord schuldig te moeten blijven. „We hebben er niet veel ruchtbaar heid aan gegeven, maar we hebben er wel meteen politie en militairen bij gehaald. Van de luchtbasis Leeu warden is een groep militairen geko men, die met detectors het gat heb ben onderzocht, zonder dat dat enige positieve conclusies heeft opgele verd". „Ze wisten er geen oplossing voor en ze hebben ten slotte gezegd dat het gat maar moest worden dichtgegooid. We weten dus niets, maar volgens mij moet er iets van grote hoogte daar op de grond terecht zijn geko men en met enorme kracht diep in de bodem zijn weggezonken, aldus de burgemeester, ,,'t Is jammer dat we daarover nu geen zekerheid krijgen want het lijkt me toch wel in het landsbelang te weten hoe een derge lijk gat zomaar in de grond kan ont staan." Frankrijk heeft gisteren in de ver gadering van de permanente N.A. V.O.-raad zijn veto uitgesproken tegen het plan van secretaris-gene raai Stikker voor een onderzoek van de strategie en de defensieve middelen van het westelijk bond genootschap. Naar de mening van Frankrijk gaat het voorstel in tegen de in mei door de N.A. V.O.-ministerraad aangegeven richtlij nen. De permanente raad vergaderde tweeëneenhalf uur achter gesloten deu ren over het plan-Stikker. De zitting werd zonder officiële verklaring be ëindigd. Een grote meerderheid van de vergadering had steun aan het voorstel gegeven. Er waren enkele suggesties ge uit, aldus ingelichte kringen. Men was overeengekomen in het licht van op de vergadering geuite meningen verder overleg te plegen. Volgens N.A.V.O.- functionarissen heeft men echter geen datum voor een nieuwe speciale bijeen komst afgesproken. In Amsterdam, waar hij de laatste tijd woonde, is op 68-jarige leeftijd overleden ir. H. T. Bakker, die tot 1960 als secre taris van het college van curatoren ver bonden is geweest aan de technische ho geschool te Delft. e hebben ons afgevraagd of deze uitzending nu wel de juiste vorm had gekregen. Wie zich wel eens in de problematiek van dergelijke gevallen heeft verdiept, weet rnaar al te goed hoe moeilijk de situatie meestal is: vaak is destijds de oorspronkelijke vergunning verleend geheel voor risico van de bou wer, er komt bij dat de inzichten op het gebied van zeeweringen zijn veranderd en dat de bouw van opstallen in een dijk of op een zeekerend duin vrijwel niet meer kan worden toegestaan. Maar bo vendien is niet alleen de rijkswaterstaat bij deze zaak betrokken, integendeel: deze dienst komt er meestal formeel ge zien pas in laatste in stantie bij te pas, om dat het waterschap in de eerste plaats ver antwoordelijk is. De situatie is echter van geval tot geval anders, maar helaas kwamen deze aspecten in de bewuste uitzending geheel niet aan de orde, ter wijl er wél verwijtend werd gedaan in de richting van de overheid. Een onjuiste eenzijdigheid. Het valt ons wel eens meer op bij t.v.- uitzendingen, met name bij actuali teitenrubrieken. dat bepaalde onderwer pen een eenzijdige benadering krijgen, waarbij het hoor-en-wederhoor in de journalistiek gebruikelijk niet wordt toegepast. In feite echter wordt de kij ker daardoor onvolledig voorgelicht. Zo suggereerde de hoteluitzending min of meer alsof de rijkswaterstaat in gebreke bleef. Afgezien van de vraag of dit juist is: het ware in zulk een geval toch be ter geweest de opvattingen van die kant eens te belichten. Maar daaraan ontbrak het. Wij willen overigens niet met stenen gooien naar onze collega's van de t.v., want we weten maar al te goed dat er in de dagbladpers -en ook in onze krant wel eens in de haast van het werk wordt verzuimd de regel hoor-en- wederhoor uitputtend toe te passen. Maar het lijkt ons, dat de t.v. op dit gebied nog wel eens overbodig slordig is. Zo komen de commentatoren van sommige rubrieken soms met autoritaire uitspraken, die op zijn minst genomen een genuanceerder formulering zouden hebben gevergd dan wel gebaseerd had den moeten zijn op een uitgebreidere be nadering van het onderwerp. Bij een zo invloedrijk medium als de televisie moet men begTijpen, dat het niet alleen gaat om het aardige beeld of om het leuke verhaal, maar vooral ook om een gede gen voorlichting. De Zeeuwse politie, vooral in de grootste steden, heeft zich in het afgelopen jaar zeker niet niet onverdeeld succes geweerd tegen te veel en onnodig lawaai makende bromfietsers. En als de personeelsbezetting het in het huidige hoogseizoen maar even toelaat, nemen de wetsdie- naren ook thans de strijdbijl op tegen de geluidshinder, veroor zaakt meestal door niet behoor lijk geluiddempende uitlaatpij pen, een verknoeide carburateur of door het hinderlijke „spel" met de gasmanet. Met name in de grote steden Vlissingen, Mid delburg en Goes heeft de politie reeds herhaaldelijk te veel la waai producerende bromfietsen voor langere of kortere tijd in beslag genomen, terwijl de voer tuigen in enkele gevallen zelfs door de kantonrechter verbeurd verklaard zijn. Het is overigens geen gemakkelijke taak voor de politiemannen om alle „bromhinder" uit de straten, lanen en van de boulevards te bannen. Er ko men steeds meer bromfietsen de le ven makende gelederen versterken, terwijl de politie toch ook nog altijd de bewijzen moet leveren, dat er te veel lawaai geproduceerd is. Een meetapparatuur hoeft er niet aan te pas te komen om dit bewijs te leve ren, hoewel verschillende politieauto riteiten ons verzekerden, dat een een voudig apparaatje het werk van hun personeel op het geluidsterrein toch heel wat gemakkelijker zou maken. ook thans nog regelmatig laat con troleren op te veel lawaai. Ook thans komt het nog wel eens voor, dat er een hinderlijke brommer mee naar het politiebureau genomen wordt, maar dit „kwaad" is veel geringer dan in de beginperiode, ongeveer een jaar geleden. Thans treden de politiemannen dus na feitelijke waarneming op tegen de geluidshinder. De bromfietsers mo gen met hun voertuigen slechts een bepaald maximum geluid produce ren en dat de politie zeker een goed oor heeft voor te veel lawaai produ cerende brommers moge een opmer king bewijzen van de Vlissingse com- misaris van politie, de heer J. van Marion, die ons vertelde, dat in de afgelopen maanden de gang van het Vlissingse politiebureau wel eens vol- gestaan heeft met brommers, die te veel geluidshinder veroorzaakten. Dat was voornamelijk in het begin van de politieaanvai tegen de Vlis singse „bromhinder" het geval. Thans is het, zo verzekerde de heer Van Marion, praktisch niet meer nodig om te veel leven makende bromfiet sen in beslag te nemen. „Op dit punt is men toch wel aanmerkelijk voor zichtiger geworden", meende de Vlis singse commissaris, die zijn mensen Ook de Middelburgse politie heeft al heel wat suceesjes geboekt in deze strijd; in het afgelopen kwartaal zijn er zo ongeveer 15 tot 20 processen- verbaai opgemaakt en ook nu worden er regelmatig hinderlijk lawaai ma kende bromfietsers verzocht mee naar het bureau te gaan, waar dan hun voertuig aan een technisch on derzoek wordt blootgesteld. En regelmatig treft de Middelburgse politie bromfietsen aan met een uit laatpijp, die niet behoorlijk geluid dempend of over de gehele lengte gasdicht is, terwijl het ook voorkomt, dat de bromfiets is voorzien van een andere dan voor het betreffende type goedgekeurde carburateur. Dan neemt de politie aan, dat het voer tuig niet langer voldoet aan de defi nitie van bromfiets, of dat de brom mer niet van deugdelijke bouw of inrichting is. In al deze gevallen volgt onherroepelijk een proces-ver baal. Succes heeft ook hier de bijkomende straf: de brommer een bepaald aan tal dagen in beslag nemen, zo verze kerde ons de Middelburgse commis saris van politie, de heer M. A. Rene- man. In Goes rijden er al heel wat brom fietsen rond, die het politiebureau van de Ganzestad verlaten hebben met een nieuwe aan de eisen getoet ste uitlaat. De „knettervehikels" wa ren meegenomen naar het bureau en de jeugdige eigenaars konden ze niet eerder weer meenemen, dan nadat er een nieuwe uitlaat op gemonteerd was. Er zijn er wellicht nog wel hon derden, die daar ook voor in aan merking komen, veronderstelde in specteur van politie S. E. Siebels, die zich overigens verheugd toonde, dal het bromfietsverbod in de binnenstai' een succes geworden is. „We blijven echter steeds actief' verzekerde inspecteur Siebels. He' zal dan bepaald niet bij enkele tien tallen processen-verbaal blijven, wan neer de in Goes rijdende brommers te veel lawaai blijven produceren. In Terneuzen heeft de politie momen teel nog niet veel last van brommers die toerrondjes door de stad maken De politie is bij de eerste poginger daartoe al drastisch tegen op getre den en dat heeft, succes gehad. Er ko men wel eens bromfietsen op het Terneuzense politiebureau terecht, maar in bijna alle gevallen betreft het minderjarigen, die er op rijden. Ook de rijkspolitiemannen in de Zeeuwse gemeenten treden, ais het nodig is, regelmatig op tegen de „bromhinder". Ernstig is het echter in de kleine gemeenten helemaal niet. Er worden, evenals in de grote ge meenten, wel eens bekeuringen uitge deeld, maar speciale maatregelen heeft de rijkspolitie nog niet hoeven te treffen. rj een onderzoek, dat de N.T.S. liet instellen naar het meest geschikte uur voor kleuteruitzendingen, kwamen enkele merkwaardige dingen aan het licht. Zo bleek, dat 35 van alle kleu ters wel eens naar het avondprogramma kijkt. Tussen acht en negen op zaterdag kijkt liefst 11 Misschien houden wij er antieke opvattingen op na, maar wé moeten eerlijk zeggen, dat dergelijke cij fers ons verbazen. Het lijkt ons name lijk weinig aanbevelenswaardig voor een peuter om „kastje-te-zitten-kijken" kort voor het naar bed gaan: we kunnen ons althans prettiger bezigheden voor hen op dat uur voorstellen. In het bewuste rapport is hierover de mening opgeno men van de Amsterdamse pedagoge pro fessor Stellwag. Zij en haar naaste me dewerkers stellen, dat het pedagogisch onjuist is, wanneer kleuters vlak voor het naar bed gaan met beelden worden geconfronteerd. „Een kind zal rustiger slapen en sneller in slaap vallen als het vlak voor het naar bed gaan kalm bezig is geweest, zich niet heeft opgewonden". Men ziet, er zijn meer antiekelingen. De ouders van die 11 moesten verstan diger zijn. Vroeger werd aan de kleuters een ver haaltje verteld als ze naar bed gin gen, maar tegenwoordig mogen zij althans een deel van hen via het jour naal alles horen en zien over de kabi netsformatie en negerrelletjes in de V.S. Klein, klein kleutertje, wat doe-ie bij t.v. Een Newyorks radiostation meldt, dat „pro-communistische terroris ten" gisteren een gevangenis in Caracas, de hoofdstad van Vene zuela, hebben bestormd en onge veer 600 gevangenen hebben be vrijd. Twee mensen zouden hierbij om het leven zijn gekomen. In de stad Caracas zouden zware ge vechten ontbrand zijn tussen „terroris ten" enerzijds en politie en militairen anderzijds. De vijfjarige Petrus C. M. Hopman is gistermiddag omstreeks vier uur in de Balistraat te Amsterdam door de aan hangwagen van een vrachtauto overre den en korte tijd later overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1