Groot aantal uitvallers in Nijmeegse Vierdaagse RIJKSGOEDKEURINGSBELEID BIJ DECENTRALISATIE GEBAAT Herman Willemse won voor de 4e maal in Atlantic City TWEEDE DAG VAN APELDOQRNSE VIERDAAGSE BIJZONDER ZWAAR „GEKKENWERK" IN MELISKERKE KWAM DUITSER DUUR TE STAAN TOESCHOUWERS WERDEN MISLEID: WILKES EN TERLOUW ONTBRAKEN Van Looy niet ernstig gewone! EXAMENS Opgelopen tot 389 Na minder dan 10.000 lopers Record aantal Wilma Rudoïnh voor de tweede maal getrouwd PZEJL KAMPIOEN PN DE ZOMER A V ONDCOMPETITIE en Oe Roo rese**ves in voor Ronsse Esbjerg-P.S.V. op 25 september Groot verlies bij „Palthe" Tienkamp Animo Warmte grootste handicap Tien deelnemers haalden finish niet Kantonrechter Middelburg Automonteur reed met 70 km snelheid door de dorpskom Minimum- prijsregeling voor appelen en peren Sterk rennersveld in Acht van Chaam Nederland tweede in schaaktoernooi jeugdoloegen Donner verloor tweemaal in Halle Hontenisse verloor met 31 van Rotterdams elftal VERENIGING VAN GEMEENTEN PLEIT: Betere bepaling van prioriteiten MUTATIES CHR SCHOOL Suggesties Meer vrijheid DONDERDAG 25 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Sergeant Ruud „Blue Diamond" de Wolff was er helemaal niet van onder de indruk. „Een Vierdaagse zwaar? Nee, echt niet", zei het idool van Neerlands teenagers tijdens de rust, die hij kort na Wychen genoot dank zij de bescher ming van een gastvrij woonhuis, dat hem van zijn bewonderaarsters scheid de. „Het valt me echt mee. Je moet na tuurlijk getraind zijn", vertelde hij ver der met een routine, die zijn met gespit ste oren meeluisterende collega's hem zichtbaar benijdden. „Ik heb wel een enkele blaar, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben". De donkere zanger, wiens grote, altijd lachende ogen bijna schuil gingen onder een groene vechtpet, was kennelijk in zijn element. Of alle mannen van het 891e verbin- dings-bedieningsbataljon uit Bergen op Zoom, straf maar sympathiek geleid door majoor Hoebink, dat waren, is ove rigens een geheel andere vraag. Als rech- ter-voorman gaf sergeant Ruud de Wolff woensdag in het Land van Maas en Waal het tempo aan van het kleine, kwieke groepje. Hij deed het met de allure van een ware woudloper. „Een aardige vent, dat niet", zei een van zijn collega's dan ook in diepe twijfel, „maar die snelheidVoor een van de ver bindingsmannen werd het bijna te erg. „Majoor", klonk het als wrange spot, „ik ben al tot mijn middel in gescheurd, is het nog niet voldoen de? De tweede dag van de Vierdaagse, woensdag, was de dag van Wijchen. Foto: er is altijd wel een jongetje met vakantie, dat tot eigen plezier en tot lafenis van de verhitte wandelaars, be reid is met royaal gebaar de slang van de waterleiding te hanteren (Advertentie) Herman Willemse, de 29-jarige Utrecht se onderwijzer, bewees maandag voor de kust van Atlantic City, dat hij zonder twijfel de grootste marathonzwemmer ter wereld is. Op waarlijk overtuigende wijze won hij voor de vierde maal in successie de marathonrace over 26 mijl (40.225 meter). Willemse die nu vier jaar lang aan de top staat en in die periode geen enkele race heeft verloren, finishte met een voorsprong van 96 mi nuten op zijn belagers en bemachtigde 5000 dollar 18.000) in 10 uur 31 min. en 15 seconden zwemmen. Abdel Latif Abou-Heif uit Alexandrië werd tweede. De 36-jarige majoor in het leger kreeg 2000 dollar. Zijn tijd was 12 uur 7 min. 31 sec. De derde prijs is de inzet geweest van een hard gevecht tussen de Canadezen John Lacoursiere, derde in 12.13.15, met slechts een hand slag voorsprong op Cliff Lumsden 4e in 12.15.6) en de vroegere olympisch kam pioene, de Deense Greta Anderson (5e in 12.14.05). De Utrechtse langeafstandzwemmer mag zich wederom voor een jaar de we reldkampioen der marathonzwemmers noemen want de wedstrijd rond het Ab- second eiland wordt als het hoogtepunt beschouwd voor de prof zwemmers. Hoe sterk het zwemmen van Herman Wil lemse wel is bewees hij door slechts vier minuten boven zijn beste prestatie van 1960 teblijven en zijn verrichting krijgt nog meer reliëf wanneer men weet dat hij zijn voorsprong van ruim 1% uur verkreeg op de crème de la crème van de landafstandzwemmers. Onder de 17 gegadigden bevonden zich deelnemers als de Egyptenaar Abou Heif, Cliff Lumsden (Canada), winnaar in 1956 en 1959 en de beroemde Argentijn Alfredo Camerero. Ofschoon deze tocht ook voor Herman Willemse bepaald geen sinecure is, ein digde hij in Atlantic City in een hoog tempo onder ovationele toeiuichingen van de duizenden langs de kant Hoe fris hij was bewees hij in een lange kus ge wisseld met filmster Jayne Mansfield, die hem daarna buiten adem de cheque van 5000 dollar overhandigde. Wilma Rudolph, drievoudig olympisch kampioene in Rome, is het voorbije weekeinde voor de tweede maal ge trouwd. Na haar eerste mislukte huwe lijk stapte Wilma Rudolph voor de twee de maal in het huwelijksbootje met een schoolvriend Robert Eldridge. Niet alleen in dat 891ste verbindings-be- dieningsbataljon hebben de lopers het zwaar gehad. Het is helemaal een moei lijke dag geworden. Nadat zich 's mor gens na de 63 uitvallers van de eerste dag 133 deelnemers niet hadden gemeld, hebben maar liefst 193 wandelaars ze ker een naoorlogse record en waarschijn lijk zelfs een uitvallersaantal dat de Vierdaagse nog nooit heeft gehad woensdag de kilometers de kilometers gelaten en zijn op andere, waarschijn- lijk meer prettige wijze, hun vakantieda gen gaan besteden. Afgezien van de deelnemers, die donderdagmorgen het bed zul'en verkiezen boven de plicht om te wandelen, is het aantal uitvallers op gelopen tot 389, zodat er voor het eerst sinds 1954 minder dan tienduizend lopers op pad zullen gaan. Hoe groot de moeilijkheden voor velen zijn geweest bleek pas goed in de vroege avond, kort voordat de finishcontrole werd gesloten. Tot half zeven druppel den ze binnen, vaak zich meer voort slepend dan lopend. Ze hadden „geluk", ze redden het nog juist en donderdag mogen ze starten. De vraag blijft na tuurlijk of het niet verstandiger zou zijn als de medische dienst van de Vierdaag se in die gevallen hard zou toeslaan. Me nigeen zou zich in de toekomst nog wel eens bedenken, kiezen tot doelmatiger trainen en niet inschrijven. En dan te be denken dat de weersomstandigheden weliswaar niet gunstig, maar beslist ook niet abnormaal slecht zijn g'eweest. De hitte, die nog door een frisse bries werd getemperd, is uitputtend geweest. Zeker voor de minder geoefende deelne mers. Volgens de theorieën moet nu zo lang zamerhand het kaf van het koren zijn gescheiden. Of die stelling echter louter theoretisch is zullen we donderdagavond pas weten, nadat het wandelleger de tocht naar Groesbeek en Berg en Dal, met zijn mooie, maar lange en beruchte Zeven-Heuvelenweg achter de rug hdeft. Als er in de zomeravondvoetbalcompe titie, naast het elftal van de P.Z.E.M., nog andere elftallen waren, die kam- oioensdromen hadden, dan zijn die dro men woensdagavond wel in rook vervlo gen. Het P.Z.E.M.-elftal wist namelijk een van die kampioenspretendenten, V.A.W., met 51 te verslaan. Dit was voldoende om met nog één wedstrijd te spelen drie punten op de naaste concur renten voor te komen en zo kampioen te worden. Het pleit was al gauw beslecht. Na 7 minuten had Jo Geluk al voor twee doel punten gezorgd en hoewel er in theorie nog van alles zou kunnen gebeuren, toonde V.A.W. zich al een geslagen ploeg. In de 28ste minuut wist Rinus de Waard de stand te brengen op 30 en Huib Izeboud zorgde er in de 31ste minuut voor, dat het P.Z.E.M.-elftal met een royale 40 voorsprong de rust in kon gaan. Na de rust vertoonde het spel een matheid, die deed vermoeden, dat beide ploegen zich bij de respectievelijke nederlaag en overwinning hadden neer gelegd. Ook toen Jaap de Bree nog een tegenpunt scoorde, was er niemand, die de V.A.W.-toekomst wat lichter begon te zien. Het P.Z.E.M.-elftal, in de persoon van Huib Izeboud, zorgde voor een nog somberder toekomst door in de 28ste mi nuut de eindstand op 5—1 te brengen. Het P.Z.E M.-elftal was kampioen en hoewel het vertoonde snel dit kampioen schap niet geheel rechtvaardigde, was de vreugde er niet minder om. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft de definitieve wegploeg (profs) bekendgemaakt voor het wereld kampioenschap in Ronsse. Het zijn: Piet Damen (Helmond), Dick Enthoven Stekenewaes, België) Ab Geldermans (Beverwijk), Jo de Haan (Huybergen), Jan Hugens Amstenrade), Jan Janssen (Noot dorp), Peter Post (Amstelveen), Huub Zilverberg (Goirle), reserves: Jo de Roo (Kruiningen), Piet van Est (Klundert), Piet Rentmeester (Kalmthout-België) en Ad Biemans (Ulvenhout). De Deense kampioensploeg E.F.B. Esbjerg en de Nederlandse titelhouder P.S.V. hebben overeenstemming bereikt over de data van hun wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker. Hoewel Esbjerg het recht had verkregen om het eerst uit te spelen, zal de eerste ontmoeting in Esbjerg plaatsvinden en wel op woensdag 25 september. Twee weken later, woensdag 9 oktober, ont moeten beide ploegen elkaar opnieuw te i Eindhoven. Als datum voor een even tuele beslissingswedstrijd is woensdag 16 oktober vastgesteld. (Van onze correspondent) De aandeelhouders van Paithe's textiel- veredelingsbedrijven N.V. te Almelo krijgen op 9 augustus a.s. een jaarver slag over 1962 te behandelen, dat alles behalve gunstig is. Het concern sloot het boekjaar af met een verliessaldo van ƒ1.303.861,96 (over 1961 bedroeg het verlies ƒ659.099,44). De directie stelt de aandeelhouders dan ook voor over 1962 geen dividend uit te keren. Als oorzaken van de teleurstellende gang van zaken worden genoemd: 1. De ongunstige situatie van de textielindus trie in 1962, waarvan het veredelingsbe- drijf van Palthe onmiddellijk de terug slag ondervond; 2. De steeds stijgende lonen en sociale lasten; 3. De slechte weersomstandigheden die de resultaten van de afdeling chemisch reinigen on gunstig beïnvloedden; 4. De tegenvallers bij verschillende dochterondernemingen, die nog niet zo lang geleden door Palthe werden overgenomen en de gevolgen nog ondervinden van de destijds bestaan de onvoldoende en onjuiste organisatie. Het aantal personeelsleden van het con cern bedraagt ruim 2600. De resultaten van het Belgische dochterbedrijf De Ribby te Antwerpen waren zeer teleur stellend. Ook de resultaten van Palthe G.m.b.H. en Co. te Krefeld, waarin het Paltheconcern voor 50 procent partici peert, zijn zeer teleurstellend. Besloten is het belang van Palthe aanmerkelijk te beperken. Met een belangrijk vermo- gensverlies zal in 1963 rekening moeten worden gehouden. De Souburgse korfbalvereniging „Ani mo" hield dezer dagen de jaarlijkse tienkamp. Dit keer namen 30 senioren deel, te weten 13 dames en 17 heren. Bij de dames ging de strijd hoofdzake lijk tussen Nel Groenevelt en Gerda den Engelsman en de nog jeugdige Jannie Kodde. Deze laatste bleek na het opmaken van de balans de meeste punten te hebben verzameld, waartoe vooral haar prestaties bij het balwer- pen-strafworpen en kogelstoten (record verbetering) in het bijzonder hebben bijgedragen. Zij won de wisselbeker met ruime voorsprong. De uitslag was: 1. Jannie Kodde, 2623 punten; 2. Ned Groenevelt, 2438 punten; 3. Gerda den Engelsman, 2428 punten. Bij de heren was de strijd zo mogelijk nog heviger. Het was uiteindelijk Wout v. d- Wekken die de wisselbeker van •Tan Dieleman over nam. Tevens zorg de hij voor drie recordverbeteringen. In totaal werden de records op 5 van de 10 onderdelen scherper gesteld. De uit slag bij de heren was: 1. Wout v. d. Wekken,4501 punten; 2. Jan Dieleman, 4241 punten; 3. Jack Thoma. 4221 pnt. (Van onze correspondent) De tweede dag van de Apeldoornse Vierdaagse is bijzonder zwaar en moei lijk geweest. Zo zwaar en moeilijk dat het aantal uitvallers groter was dan ooit tevoren. Welgeteld tien man wan delaars en wandelaarsters haalden de finish niet, zodat er 1329 hun kaart konden laten afstempelen. Niet de bla ren, maar de drukkende hitte is giste ren de grootste vijand van het wandel legioen geweest. Weliswaar was het aantal blaren ten gevolge van de hoge vochtigheidsgraad van de atmosfeer vrij hoog, maar de grootste handicap on dervonden wandelaars door de druk kende wari die het wandelen op de zand en gri .vegen bijzonder moeilijk maakte. Reeds na een achttal kilome ters waren er de eerste uitvalsters. En nadien hebben nog 8 wandelaars en wandelaarsters de strijd moeten staken. Sonja van den Bogaard uit Heerlen staakte de strijd niet wegens blaren of vermoeidheid, maar wegens een aanval van blindedarmontsteking. De G.G.D. zorgde voor vervoer naar het zieken huis in Apeldoorn. Hoe moeilijk het was vertelde ons de voorzitter van de wandelvereniging „De laatste loodjes" tevens voorzitter van de Noordhollandhe Wandelsportbond de heer J. P. Lubbers uit Zaandam. Toen wij hem ontmoetten had hij achter elk aar al drie pilsjes gedronken. „Als het zo ver komt dat ik bier ga drinken", al dus de heer Lubbers, „dan is er wat aan de hand, dan is de tocht bijzonder zwaar en heb ik moeite om de finish te halen. Niettemin morgen ga ik weer met frisse moed op stap". De grootste klap kreeg op deze dag de wandelvereniging „Steeds Voor waarts" uit Velp, die drie leden, waaronder de voorzitter, verloor. De E.H.B.O.-ers hebben het ook behoor lijk druk gehad. Het aantal te behan delen blaren viel nog wel mee, maar de grootste strijd moest worden ge voerd tegen onwillige en stijve spie ren. Op deze tweede dag van de N.W.B.- Vierdaagse heeft de Nederlandse Tele- visiestichting opnamen voor het jour naal gemaakt, terwijl de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie jonkheer mr. A. Feith alsmede de leider van het algemeen secretariaat van de N.S.F., een kijkje langs het parcours zijn ko men nemen. De Duitse, uit Wuppertal afkomstige automonteur R. S. is tjjdens de middag- zitting van het kantongerecht te Mid delburg door mr. J. Moolenburgh bij verstek veroordeeld tot een boete van f 150,en betaling van de schade, die hij op 12 april veroorzaakte, toen hij midden in Meliskerke met een personen auto uit de bocht vloog, waarna de wa gen kantelde. Daarbij ontstond schade aan het gemeentelijk plantsoen en aan de voorgevel van een woning. Het kan telen van de auto werd bevorderd, door niet goed functionerende remmen. „Het is gekkenwerk om met een snel heid van 65 a 70 km door een dorpskom te rijden", zei de officier mr. P. K. Doe- dens, die de kantonrechter vroeg voor het eerste feit een boete van f 100, subs. 20 dagen op te leggen. Voor de slechte gesteldheid van de bedrijfsrem- men vorderde hij een boete van f 50, subs. 10 dagen. Hij eiste eveneens van de automonteur, dat deze de aan ge meente en particulier toegebrachte schade zal vergoeden. Namens de ge meente vorderde de heer J. F. een be drag van f 42,terwijl de landbouwer J. D., tegen wiens huis de auto terecht was gekomen, kwam meedelen, dat de onkosten van de reparatie f 40,be droegen. Mr. Moolenburgh vond dat deze wijze van rijden in een zo rustig en Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland heeft voor het seizoen 1963-1964 voor de verkoop van appelen en peren weer een minimum prijsregeling vastgesteld. Deze prijsrege ling zal maandag 29 juli in werking (re den. In de regeling wordt bepaald, dat appelen niet beneden 10,oer 100 kg verkocht mogen worden. Bij eventuele doordraai dient opnieuw te worden ge veild, waarbij alleen verwerkers of ex porteurs, die inkonen voor verwerkers én voor zover zij met het Centraal Bu reau een speciale overeenkomst hebben aangegaan, als kopers zullen worden toegelaten. Voor deze herveiling zal dan een minimumprijs gelden van f 5,per 100 kg, waaronder ook kroet valt. Bij doordraai zal voor kwaliteiten beter dan kroet een vergoedingsprijs gelden van 6,per 100 kg. Indien bij herveiling een hogere prijs verkregen wordt, zal deze in zijn geheel aan de teler kunnen worden uitbetaald. Voor doorgedraaide kroet zal geen vergoeding gegeven wor den, behalve wanneer deze bij hervei ling op of boven 5,per 10Ó kg ver kocht kan worden. Over alle aangevoerde appelen van de kwaliteitsklassen extra, I en II behoren de tot de groottesorteringen A, B en/of C, die bij het veilen geen 22,per 100 kg of meer opbrengen, zal een heffing van 0,40 per 100 kg worden ingehou den. Over alle andere appelen, behalve over kroet, zal eveneens een heffing van 0,40 verschuldigd zijn, ongeacht de prijs. Voor peren is de minimumprijs vastge steld op 6,per 100 kg. Met eventuele doordraai zal op dezelfde wijze als bij appelen dienen te worden gehandeld, be halve dat het veilen van doorgedraaide peren is gebonden aan een minimumprijs van 3,Bij doordraai zal de op brengst bij het veilen voor de industrie als vergoedingsprijs worden uitbetaald. In tegenstelling met de appelen zullen peren niet aan heffingen zijn onderwor pen. lieflijk dorp als Meliskerke alle perken te buiten was gegaan. Zijn vonnis week niet af van de eis. Zwaaiend met buks Politiemensen hadden de mecanicien J. H. T. W. uit Vrouwenpolder op 10 mei in de Vlissingse Walstraat „in kennelijke staat" aangetroffen, terwijl hij met een „gelukkig ongeladen" buks liep te zwaaien. Voor het eerste feit was volgens mr. Doedens een boete van f 70,subs. 14 dagen op zijn plaats. Omdat hij meende, dat W. kennelijk niet op weg was naar het jachtveld conclu deerde hij, dat in dit geval eveneens de wapenwet was overtreden. Daarvoor eiste hij f 30,subs. 6 dagen. Ook vond hij, dat het wapen verbeurd verklaard diende te worden. Mr. J. F. C. Deinse, die als gemachtigde van de niet ver schenen mecanicien optrad, voerde aan, dat het hier geen regelmatige drinker betrof. Hij vroeg de verbeurdverklaring te laten vallen. De officier veranderde echter niet van mening: „een bijzonder duidelijke waarschuwing is hier op zijn plaats". De kantonrechter zei, dat deze wijze van handelen niet meer door de beugel kan, zijn vonnis luidde; voor het eerste feit f 50,subs. 10 dagen. Voor wat betreft de geëiste boete voor de overtreding van de wapenwet, sloot hij zich bij de officier aan. Mevrouw L. L.-D. uit Vrouwenpolder die op 22 april in Middelburg op de splitsing Seisweg-Olmenlaan een les auto had ingehaald en medé daardoor een aanrijding veroorzaakte, werd ver oordeeld tot een boete van f 15,subs. 3 dagen, conform de eis. De P.T.T.-beambte L. de N. uit Middel burg was op deze 22e april met zijn bromfiets door de automobiliste aange reden. De N. moest terecht staan, om dat hij bij het linksafslaan op de Olmen laan geen voorrang zou hebben ver leend. Hij werd ontslagen van rechts vervolging. De officier nam daarbij in aanmerking, dat De N. de auto van mevrouw L. niet heeft kunnen zien aankomen. Ook hield hij rekening met de aarzelende wijze van rijden van de lesautobestuurster aan wie De N. voorrang had moeten verlenen. Bij het plegen van een strafbaar feit zou de Souburgse schildersknecht J. van D. in aanraking met de politie zijn ge komen. Later bleek, dat hij een ver keerde naam had opgegeven. Voor het om de tuin leiden vorderde mr. Doedens een geldboete van f 25,subs. 5 dagen. De kantonrechter vonniste conform. (Advertentie) Voor de traditionele wielerwedstrijd „De Acht van Chaam" is dit jaar weer een sterk rennersveld gecontracteerd. Aan de start zullen o.a. verschijnen Willy Vannitsen (België), de winnaar van het vorig jaar, zijn landgenoot Rik van Looy en Rik van Steenbergen, wereld kampioen Jean Stablinski (Frankrijk) en de Brit Tommy Simpson. Van de Ne derlanders nemen o.a. deel Jo de Roo, Piet Rentmeester en Jo de Haan. Denemarken, Nederland en Engeland hebben het internationale schaaktoer nooi voor jeugdploegen, dat in Den Haag wordt gespeeld, met een krachts explosie besloten: een 40 zege. Dene marken was al zeker van de eindzege, maar Nederland kwam door de grote overwinning op Oostenrijk nog tot een gedeelde tweede plaats. De uitslagen van de laatste ronden lui den: EngelandBelgië 40: Noorwegen West-Duitsland 13, ZwitserlandDe nemarken 04, NederlandOostenrijk 40, (ZuidemaGretner 10, Hartoch Seuss 10, Schol!Holaszek 10, KerkhoffSkrob 10). De eindstand: 1. Denemarken 22% pnt., 2. Nederland en West-Duitsland 17% pnt., 4. Noorwegen 15% pnt., 5- Oos tenrijk 15 pnt., 6. Engeland 14% pnt., 7. Zwitserland 6% pnt., 8. België 3 pnt. De prijzen voor het beste resultaat per bord gingen naar: eerste bord: Zwaig (Noorwegen), 6 pnt., tweede bord: Har toch (Ned.), 6 pnt. Derde bord: de veer tienjarige Hübner (West-Duitsland), 6 pnt. Vierde bord: Sörensen (Denemar ken), 6% pnt. De blessure van Rik van Looy is niet van zo ernstige aard dat hij 'niet zal kunnen deelnemen aan de wereldkam pioenschappen, zo is uit zijn woning te Herentals vernomen. België zal volgende profs naar het we reldkampioenschap op de weg sturen: Rik van Looy, Frans Aerenhouts. Beno- ni Beheyt, Pina Cerami, Armand Des met, Gilbert Desmet, Joseph Pla^i-kaert en Louis Proost. Reserves zijn Eddy Pauwels, Frans Melckenbeek, Willy Bocklandt en Noël Foré. Onze landgenoot Jan Hein Donner heeft zijn twee nog openstaande hangpartijen in het zonetoernooi in Halle beide niet tot enige winst kunnen voeren. Hij ver loor zowel van de Oostduitser Uhlmann als van de Fin Kanko. Alle hangpartijen werden woensdag uitgespeeld. De stand vóór de laatste ronde luidt nu: 1. Portisch (Hongarije) 135 pnt.; 2. Larsen (Denemarken) 13 pnt.; 3. en 4. Ivkov (Zd.-Slavië) en Robatsch (Oos tenrijk) beiden 11.5 pnt.; 10. Donner (Ned.) 9 pnt. De organisatoren van de voetbalwed strijd Hontenisse tegen een elftal van oud-internationals en bekende profvoet ballers hebben woensdagavond onge veer 1000 toeschouwers in de maling ge nomen. Met nogal wat ophef was aan gekondigd, dat niemand minder dan Faas Wilkes, Rinus Terlouw, Liebregts en Bak naar Kloosterzande zouden ko men om een wedstrijd te spelen ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Dergelijke namen doen het altijd, vooral in eeii provincie waar men niet dagelijks voetbalsterren aan het werk ziet. Het publiek was ken nelijk teleurgesteld toen bekend werd gemaakt, dat de hier met name genoem de spelers wegens de inmiddels aange vangen training niet konden deelnemen. Later vernamen wij dat men dit ook helemaal niet had verwacht. De namen waren alleen gebruikt als trekpleister... Het elftal bleek te bestaan uit een aan tal spelers van Xerxes, Excelsior, Her mes DVS, Sparta en Heracles. Hoofdza kelijk voorhoedespelers, die overigens als gelegenheidsteam nog met kop en schouders boven het eerste elftal van Hontenisse uitstaken. In de eerste helft lieten zij het enthousiaste Hontenisse- team maar wat begaan, waarbij zelfs een 10 achterstand niet de minste in druk op hen maakte. Werkelijk voetbal len deden ze eerst in de tweede helft en wel op zodanige wijze, dat velen hun te leurstelling over het gebrek aan beken de spelers bijna weer kwijt waren. De aftrap werd verricht door de echtge note van de arts J. Hermans uit Kloos- De aftrap voor de ivedstrijd van de oud-internationals in Hontenis se. Spelers met beroemde namen, aangekondigd in het programma, kwamen niet opdagen (Foto P.Z.C terzande in haar functie van vice-presi- dente van de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelminafonds. In de be ginfase bleken de jongens uit Klooster zande geheel tegen de Rotterdammers opgewassen. Hun aanvallen waren in die fase ook veel gevaarlijker en met wat meer geluk hadden zij zeker 2 a 3 doel punten kunnen scoren. Het bleef er bij één, van midvoor Van Kruijssen, die in de vijfde minuut een voorzet van rechts op de juiste wijze benutte (10). Met die stand ging ook de rust in. Na de thee kwamen de Rotterdammers, waar bij vooral de gebroeders Rijsmouwer en Koers van Xerxes en Brugman van Ex celsior opvielen, eerst goed op gang In de derde minuut kwam reeds de gelijk maker van Post (Sparta), die een vrije trap wegens ongeoorloofd aanvallen keurig in een doelpunt omzette'. Zeven minuten later brak dezelfde Post alleen door de Hontenissedefensie en dat be tekende 12. Het fraaiste doelpunt werd gescoord in de tweeëndertigste minuut, toen opnieuw Post onstuitbaar door de achterhoede van de thuisclub flitste en van grote afstand een juweel van een doelpunt scoorde. Kennelijk wil den de Rotterdammers niet verder gaan. Zij lieten het bij wat solospel en een beetje show, zelfs binnen hun eigen strafschopgebied. Samenvattend toch wel een interessante wedstrijd, goed geleid door de Terneu- zense scheidsrechter H. Mop. Bovendien leverde de wedstrijd een aardig batig saldo op voor het Wilhelminafonds. Jam mer dat men meende hiervoor het pu bliek in de maling te moeten nemen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten wenst een grotere decentrali satie op het gebied van de rijksgoedkeu ring van bouwobjecten. In een adres over het beleid bij de vast stelling en de verdeling van het bouw programma aan de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten gepleit voor een meerjarenprogram ma, opdat de gemeentebesturen een re delijke zekerheid krijgen op het punt van de continuïteit van de plaatselijke bouwactiviteiten. Zij spreekt zich voorts uit voor een be tere afstemming tussen de centraal be heerste verdeling in een groot aantal sectoren van de bouwnijverheid en de in het regionale en lokale vlak noodzakelij ke bepaling van prioriteiten. „Door een steeds verder gaande de tailverdeling van het totale bouwvo lume op nationaal niveau komt de De heer J. J. van Bremen te Krabbendij- ke slaagde te Rotterdam voor het exa men elektromonteur. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn voor het examen Frans MO-A geslaagd de heren J. C. L. A. Limonard en S. A. Luitwieler uit Vlissingen en A. J. Schie man uit Sas van Gent. Bij de in Terneuzen gehouden examens van de Stichting Vakopleiding en Exa mens in het Bakkersbedrijf zijn ge slaagd voor het diploma gezel: A. R. M. Buijsse, Sluis; L. Dekker, Terneuzen; E. H. J. Gijsel, Sluiskil; W. de Visser, Axel; F. L. Janssen, Hulst; J. J. M. Ha- geman, Clinge. Twee kandidaten werden afgewezen. Bij de elders gehouden exa mens voor le gezel (vakbekwaamheid) zijn geslaagd: G. M. J. Joos, Hontenis se; J. P. Kornelis, Biervliet; J. L. A. de Smet, IJzendijke, allen leerlingen van de technische school te Terneuzen. Eén kandidaat werd afgewezen. De heer A. J. van Olm uit Vlissingen is geslaagd voor de hoofdakte l.o. Voor het te Rotterdam gehouden exa men sterkstroommonteur V.E.V. slaag den de heren C. M. Marinisse te 's-Heer- Arendskerke en H. J. van Sorge te Vlis singen. De vereniging van waterleidingbedrij ven in Nederland heeft te Utrecht exa mens afgenomen in waterleidingtech niek. Hiervoor slaagden de heren J. Boo- gaarts te Vlissingen en M. A. de Roo te Terneuzen. De heer S A. Masclee te Retranehemenr slaagde te Goes voor het eerste deel van het toelatingsexamen voor de voortge zette opleiding nijverheidsonderwijs De heer M. J. Karman, hooraonderwtjzer aan de christelijke nationale school te Wissenkerke is met ingang van 1 sep tember benoemd als onderwijzer aan de hervormde uloschool aan de Olmenlaan te Middelburg. De heer J. K. Lankhorst, onderwijzer aan de christelijke school, zal de heer Karman als hoofdonderwij zer opvolgen. In zijn plaats in benoemd als onderwijzer de heer R. Wiersma uit Culemborg. regionale en lokale beoordeling van de met elkaar concurrerende priori teiten steeds minder tot haar recht en is de bewegingsvrijheid in dit vlak thans tot een ontoelaatbaar minimum gereduceerd", aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeentep. Als suggesties, die verbetering in deze situatie kunnen brengen, noemt de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten o.m.: Vaststelling van een richtlijnenpro gramma voor ten minste drie jaren en verdeling, voor zover mogelijk, van het totale bouwpakket over de provincies, die op hun beurt voorzien in verdeling van het provinciale bouwpakket over de gemeenten., Toewijzing van een gemeenschappe lijk bouwcontingent, indien daarom wordt verzocht, aan samenwerkende gemeenten., Bevordering van de continuïteit in de bouw door de toewijzing van bouwvolu me naar rato van het uitvoeringsniveau in de regio of de gemeente., Bevoegdverklaring van de gemeen ten tot toepassing van verschuivin gen binnen het hun toegewezen aan tal woningen en verlening van mede zeggenschap bij de bepaling van priori teiten bij het tot stand brengen van bij zondere gebouwen van een lokale of re gionale betekenis ten dienste van het algemeen welzijn. De vereniging verwacht van een betere inschakeling van de gemeentebesturen bij het bouwbeleid, een doeltreffende be nutting van de bouwcaoaciteit. Met het oog op een benutting van la tente bouwcapaciteit wordt voorts be pleit een grotere vrijheid voor de inci dentele bouw van woningen voor eigen bewoning door de eigenaar in de pre miesector en de ongesubsidieerde sec tor. Ook meent de vereniging dat centrale toewijzing van projecten voor de wo ningbouw aan bepaalde maatschappijen, zich slecht verdraagt met een verant woorde bepaling van prioriteiten, die aansluit aan de regionale en plaatselijke behoeften, indien daarbij niet tevens door inschakeling van de regionale en lokale overheden wordt verzekerd, dat het beleid op verantwoorde wijze op de werkelijke plaatselijke behoeften wordt afgestemd. Nagekomen advertentie Nog treurend over het verlies van onze moe der werd plotseling van ons weggenomen, onze beste vader, be huwd- en grootvader MARCUS ADRIAAN FAASSE in de ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam: C. Faasse Burg, Langebeeke- straat 24. Arnemuiden, 24 juli 1963. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 27 juli a.s. te Arnemuiden om 13.00 uur vanuit het vereni gingsgebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7