KLANKBORD ALLE STAATSSECRETARISSEN, OP ÉÉN NA, TREDEN AF weer Meestal drukkend tijdens de hondsdagen Na Duitse boeren nu fruittelers onrustig IN P.B.O. en bezitsvorming zullen onder sociale zaken ressorteren Delftse studenten verplicht zich te laten doorlichten Landbouwers zelf met aardappelen naar de stad KAPITEIN TER ZEE IR. VINKE WORDT PROFESSOR IN DELFT voor portretten van Stephen Ward Bijna 30.000 gulden - Verf met voldoening HONGAREN WONNEN OOK TWEEDE WEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND GUATEMALA VERBREEKT CONTACT MET ENGELAND Het Wereidgebeuren EERSTE PERSCONFERENTIE MINISTER-PRESIDENT Nixon en fans Buitenstaander Geen herverkaveling Parlementair kabinet Vochtigheid in de lucht de oorzaak V.S. protesteren tegen overneming oliebelangen Nederlandse jager in Denemarken neergestort Bonn: „invoerstop wettig" Pruimen Aardappelen Buitengewoon hoogleraar aan de T.H. Bijzondere carrière Van marineman Kernenergie College geven DONDERDAG 25 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE OVERVAL. Aan het loket van het kleine postkantoortje van Five Oak Green in Engeland, vervoegde zich maandag een man met een bijl die van de kantoorhoudster miss Elizabeth Ash- by geld eiste. „Doe niet zo gek", zei miss Ashby. Ver bijsterd zette ae man het op een lopen. WENS VERVULD. Een Londense straatveger, Snowey Tobin, zal op 3 sep tember zijn wens in een vervulling zien gaan: hij mag dan Times Square aan vegen. Tobin die al dertien jaar de brug van Westminster en het plein voor de Big Ben schoonhoudt, veegt niet alleen voor zijn brood maar ook voor zijn plezier. Zo brengt hij bij voorkeur ook zijn va kanties al vegende door, maar dan in het buitenland. Na een groot aantal Europese steden op deze manier te heb ben bezocht hij hanteerde onder an dere de bezem op het Rode Plein in Moskou wilde hij dit jaar de Atlan tische Oceaan oversteken. Burgemeester Wagner van New York heeft hem nu laten weten dat hij daar welkom is. Er staat al een nieuwe bezem klaar. Terwijl de Britse masseur Stephen Ward die van onzedelijke praktijken is be schuldigd, gisteren in de beklaagden bank zat, droegen tweeduizend mensen vijf shilling bij voor zijn verdediging. Ze deden dat door een bezoek te bren- gen aan het kleine museum, waar men Aan een der oevers van de mooie blau we Donau in Hongarije's hoofdstad Boedapest is de vroegere vice-president van de Verenigde Staten Richard M. Nixon afgelopen zaterdag bijna onder de voet gelopen door een uitgelaten groep fans, die hem hartelijk toejuichte en met tientallen notitieboekjes zwaaide voor een handtekening. Op de plaats waar bijna zeven jaar ge leden bloedig werd gevochten tegen Rus sische tanks werd nu de auto bestormd van een van Amerika's topfiguren en de enige politieman, die bij dit geestdriftig treffen aanwezig was en door zoveel ver toon van hartelijkheid een beetje werd verontrust, kreeg zelfs geen kans om tussenbeide te komen. Totaal overbluft werd hi] aan de kant gedrongen. Even had hij nog getracht een vlugge fotograaf, die op een- vuilnisbak was ge klommen, naar beneden te commande ren, maar de menigte nam zelfs dat niet. „Het is verboden hier te fotograferen", verdedigde hij zijn optreden volgens de correspondent van de New York Times. Maar Nixon's bewonderaars brachten hem in het nauw: „een dwaas verbod" zei een niet op haar mondje gevallen Hongaarse en de politieman gaf zich ge wonnen. Dat was in het Boedapest anno 1963 en westerse verslaggevers, die Nixon op zijn tocht door Oost-Europa volgen, heb ben enigszins verrast van het incident melding gemaakt. Zo'n warme ontvangst had waarschijn lijk niemand verwacht. De gebeurtenis is tekenend voor de huidige situatie in Hongarije, waar de westerse bezoeker vaak voor grote verrassingen komt te staan. Zij die naar Boedapest gaan met de herinnering aan de opstand van 1956 nog vers in het geheugen, staan ver baasd over de veranderingen in het leef klimaat. Vermeden de Hongaren vroeger liefs,, ieder contact met vreemdelingen uit angst voor het alziende oog van de staatsveiligheidsdienst, thans spreken zij ronduit met bezoekers uit het westen over alles wat hen interesseert, ook over de politiek. Dat een Amerikaanse politicus in het openbaar kan worden toegejuicht en dat een politieman, die zich daarmee wil be moeien ongestraft wordt afgebluft, is een bewijs van de liberalisering, die het leven achter het Hongaarse ijzeren gor dijn de laatste jaren heel wat dragelijker heeft gemaakt. Dit neemt evenwel niet weg, dat het ijzeren gordijn nog steeds een zeer con crete barrière is tussen oost en west. Maar de houding van vele Hongaren te genover de prikkeldraadversperringen en mijnenvelden geeft hoop. Geruchten, dat een overeenkomst op handen is tus sen de regeringen van Hongarije en Oos tenrijk om tot een normalisering van de grensbewaking te komen, gaan als een lopend vuurtje door Boedapest. En men is oprecht blij met deze berichten, ook al weet men dat die vreugde voorbarig is en dat de geruchten door de regering worden ontkend. Er is namelijk wel de gelijk een grond voor enig optimisme, daar de regering-Kadar herhaalde malen heeft laten blijken, dat zij de betrekkin gen met het westen wil herstellen. Zo worden pogingen gedaan om diplomatie ke contacten te leggen in Washington en worden onderhandelingen gevoerd met Oostenrijk. Een gemengde commissie voert momen teel besprekingen over de grenskwesties en ook al vlotten deze onderhandelingen niet erg, er is in ieder geval een basis voor overleg gevonden. Gunstig lijkt bovendien het feit, dat het initiatief voor dit Oostenrijks-Hongaars contact is uitgegaan van Boedapest. Ka- dar is er nogal op gebrand om de weder zijdse diplomatieke vertegenwoordigin gen tot ambassades te verheffen. Oosten rijk is wel geneigd op deze wens in te gaan, maar het stelt vooralsnog enkele eisen. In de eerste plaats zouden de be trekkingen tussen Hongarije en net Va- ticaan geregeld moeten worden, voorts wil Wenen, dat de prikkeldraadversper ringen aan de gemeenschappelijke grens plaats maken voor een afscheiding van ietwat vreedzamer aard, terwijl het bo vendien compensatie eist voor genationa liseerde Oostenrijkse eigendommen en ten slotte ook wenst, dat Hongarije eerst in het reine komt met de rest van de we reld en tracht de erkenning te verkrijgen van de Verenigde Naties. Naast de gewijzigde houding ten op zichte van de kapitalistische landen valt de binnenlandse klimaatsverbete ring sterk op. Reeds in het begin van dit jaar verleende de regering amnestie aan duizenden gevangenen, die na de misluk te opstand van zeven jaar geleden waren gearresteerd. Ook wordt niet langer de oude regel ge handhaafd, dat alleen georganiseerde communisten recht hebben op een goede baan. Niet-communisten kan men thans aantreffen op hoge posten en in het be drijfsleven is van discriminatie weinig meer te bespeuren. Reizigers, die uit Hongarije terugkomen, verklaren vooral ook getroffen te zijn door de openhartig heid, waarmee de Hongaren durven te spreken. Kritiek op het regime en op het binnenlandse politieke beleid wordt open lijk gegeven en politieke grapjes - voor al die met betrekking op de niet al te gunstige economische toestand zijn bijzonder populair. Evenals trouwens in Polen, het land, dat mét Hongarije het verst is wat de liberalisering betreft. Van de grappen, die in Polen worden verteld, publiceerde onlangs „De Poolse oudstrijder", het nieuwe maandblad van Nederlandse Polen, dat onder redactie staat van de Vlissingse Pool, Billy Strenk, een aardige bloemlezing. Zo is het antwoord op de vraag „wat is com munisme?": „communisme is de over winning van het idee boven het gezond verstand". Dit laatste grapje zal men misschien niet tegen iedereen durven vertellen, maar het volgende zeker wel. Een oma vertelt haar kleinzoon in 1980 over het Polen van twintig jaar geleden, toen lange files mensen voor de winkels te wachten st.ond°n. Het jongetie vraagt dan: „wat zijn files, oma? De oude vrouw antwoordt: „files ziin lange rijen mensen, die voor een winkel wachten om wat vlees te konen". Het is dan de beurt van het jongetje om weer te vragen: „Wat is vlees, oma?" Typerend voor de relatie met Rusland is ten slotte dit ■-agdseltie: de zon en steenkool geven heMe hitte. Wat is het verschil tussen beide? Het antwoord luidt: de zon be weegt zich naar het westen, de steenkool naar hef oosten. EX-VICE-PRESIDENT NIXON ...handtekening voor Hongaren. ..i Van de acht overgebleven staatssecretarissen er waren er in het kabinet-De Quay elf, van wie er drie, namelijk de heren Scholten, De Jong en Bot tot minister benoemd zijn zullen er zeven niet terugke ren. Wel is weer benoemd mr. dr. W. H. van den Berge op het departe ment van financiën. De minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft dat gisteren in een gesprek met de parlementaire pers meegedeeld. Het ontslag van de volgende staatssecretarissen is dus door de koningin aanvaard: M. R. H. Cal- meyer, defensie; F. J. W. Gijzeis, economische zaken; dr. H. H. van Houten, buitenlandse zaken; B. Roolvink, sociale zaken; drs. W. K. N. Schmelzer, algemene zaken; prof. dr. H. H. Janssen, onderwijs, kunsten en wetenschappen en E. G. Stijkel, verkeer en waterstaat. Ongetwijfeld zullen verschillende minis ters weer spoedig staatssecretarissen aantrekken. Het is op dit ogenblik echter nog niet bekend, wanneer dat zal zijn de nieuwelingen in het kabinet zullen zich eerst willen oriënteren, voordat zij tot het inroepen van.de hulp van een staatssecretaris overgaan en het is niet bekend wie het zullen zijn. In elk geval zal gestreefd worden naar een zo evenredig mogelijke verdeling van de staatssecretarissen over de partijen. Een strikte mathematiek kan hierbij echter niet worden toegepast. De benoemingen moeten door het kabinet worden goed gekeurd. te doen. Hij is bij de formatie uitgegaan, zo verklaarde hij, van het convenant van Wassenaar en de formule zes drie- twee-twee voor de verdeling van de mi nisterszetels over de aan het kabinet meewerkende partijen, hoewel hij ruime re mogelijkheden had. Mr. Marijnen ziet zijn schepping als een parlementair ka binet. Dat is ook de mening van het ka binet zelf. De minister-president deelde voorts mee, dat de departementale indeling is gehandhaafd. Er heeft geen herver kaveling plaats gehad. Ten aanzien van de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie en de bezitsvorming wordt echter wel een verandering aange bracht. Bij de kabinetsformatie in 1959 werd de staatssecretaris voor de P.B.O. en de bezitsvorming, drs. Advertentie Schmelzer, bij het departement van algemene zaken ondergebracht. Voor taan zullen deze zaken ressorteren onder het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid. Dr. Veld kamp, die dit departement beheert, zal er een staatsseertaris voor benoe men. De coördinatie van het beleid ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antil len is bij de vice-minister-president ge bleven. De zaken, die de West betreffen, vallen nu dus onder mr. Biesheuvel, die behalve vice-premier minister van land bouw en visserij is. In het kabinet-De Quey was drs. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, vice-minister-pre- sident. De West valt niet onder een be paald departement. Het is een zaak van de vice-premier persoonlijk. De Tweede Kamer komt woensdag a.s. 31 juli bijeen. In de ochtenduren zal mr. Marijnen de regeringsverklaring afleg gen. 's Middags komt de Kamer aan het woord en de volgende dag antwoordt de regering. Onder deze omstandigheden was het mr. Marijnen niet mogelijk enige mededeling over het regeringsprogram De minister-president ontkende, dat hij tijdens de formatieperiode-De Quay is opgetreden als co-formateur. Van het begin af heb ik van de forma tie niet meer geweten, aldus mr. Ma rijnen, dan wat de kranten erover publiceerden, aangevuld met enige we tenschap, die ik kreeg, doordat mij als demissionair minister van land bouw en visserij wel eens vragen door een formateur of informateur werden gesteld. Ik ben nauwer bij de forma tie betrokken geraakt van het ogen blik af, dat prof. De Quay mij vroeg of ik minister-president wilde wor den. Dat was, toen bleek, dat van het premierschap van prof. Zijlstra, die prof. De Quay eerst had aangezocht, niets kon komen. Wat het toevallen van het vice-minister- presidentschap aan de A.R.P. en het mi nisterschap van financiën, een sleutelpo sitie, aan de V.V.D.. twee partijen, die bij de verkiezingen hebben verloren, aan gaat, terwijl de winnende K.V.P. defen sie heeft moeten nemen, waarvoor het niet voelde, gaf mr. Marijnen ons het di plomatieke antwoord, dat de waarde ring van een departement afhangt van het gezichtspunt, waaruit men de zaak bekijkt. Afweging van de departementen tegen elkaar is niet mogelijk, vond hij, omdat men met heterogene elementen te maken heeft. EIND JULI—AUGUSTUS Een produkt van de Sikkens Groep De studenten aan de technische hoge school in Delft zullen vanaf het komende studiejaar verplicht zijn zich te laten doorlichten. Zij zullen dus geen college kaart kunnen krijgen, als zij weigeren zich te laten doorlichten. Dit heeft mr. J. 31. L. T. Cals, minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, geant woord op schriftelijke vragen van ir. C. N. van Dis (s.g.p.). Mr. Cals acht het in het algemeen be lang niet verantwoord dat op deze be palingen uitzonderingen worden ge maakt. Dit is alleen mogelijk in bijzon dere gevallen op aanwijzingen van me dici. De minister wijst er in dit verband op dat ook militairen op grond van prin cipiële bezwaren geen vrijstelling kun nen krijgen van röntgenonderzoek. In het laatste studiejaar hebben onge veer 1400 studenten aan de t.h. in Delft zich niet laten doorlichten. Bij de in schrijving is gewezen op het risico voor henzelf en voor hun medestudenten, maar er is geen pressie uitgeoefend. De bevoegdheid van het college van cu ratoren om op dit punt maatregelen te nemen berust op de wet op het weten schappelijk onderwijs, zo zegt minister Cals. Het Hongaarse waterpolozevental heeft dinsdagavond in Alphen aan de Rijn ook zijn tweede wedstrijd tegen Nederland gewonnen. De score in deze door 1500 toeschouwers bijgewoonde oficieuze in terland was 21 (00, 01, 10, 1 0) in het voordeel van de Hongaren. De doelpunten werden gescoord daar Aal- berts (tweede periode), Konrad 1 (derde periode) en Doemoetoer (vierde perio de). (Van onze weerkundige medewerker) Vooral in deze tweede helft van de zomer speelt de vochtigheid van de lucht een grote rol bij het weers- verloop. Het aantal liters melk dat per dag als „zuur" in de goot ver dwijnt loopt bij bepaalde weerssi- tuaties (zwoel en drukkend) in ons land in de duizenden. Ook tal van andere voedingsmiddelen zijn sterk aan bederf onderhevig. De vochtigheidsgraad van de lucht is, naast temperatuur, zon en windrichting van veel belang. Het kan bij overdag 22 a 24 graden, een zonnetje en een dro ge oostenwind minder warm maar veel aangenamer aanvoelen dan bij 20 graden C, vrijwel windstil en een betrekkelijke vochtigheidsgraad van de lucht die bij 80 pet. of hoger ligt. Wij voelen ons mat en loom. Een weertype dat in de volks mond „drukkend" wordt genoemd. De lucht is waterdamprijk waardoor onze huid weinig transpiratievocht kwijt kan. Is de lucht vrij droog dan verdampt er veel vocht van onze huid. Daarvoor is warmte nodig die van het lichaam wordt betrokken en het weer voelt fris aan zodat iedereen, ook al staat het kwik bij 25 graden, zich kiplekker voelt. Augustus 't vochtigst\ Onder de volstrekte vochtigheid van de' lucht verstaat men het aantal grammen damp in 1 m3 lucht aanwezig. Onder be trekkelijke vochtigheid de verhouding van de hoeveelheid damp in 1 m3 aan wezig tot de hoeveelheid die I m3 zou bevatten als deze verzadigd was bij een bestaande temperatuur. Bij -10 C kan de lucht per 1 m3 niet meer dan 2,3 gram water bevatten; bij 10 graden 9,3 gram; 20 graden C 17,2 gram bij 30 graden C 30,1 gram water. Dit ver klaart tevens de soms zware regenval in de zomer. Wanneer de lucht 30 graden is en het vochtgehalte zeer hoog dan zitten er in onze atmosfeer vele duizen den en nog eens duizenden kilo's water dienaar beneden komen wanneer de temperatuur plotseling gaat dalen of...i zoals bij buien geschiedt, de warme lucht snel opstijgt naar de koudere boven lagen, snel condenseert en in, eerst wol ken, daarna in regen overgaat. Het meest drukkende (zwoele) weer-' type komt veelal in de hondsdagen (eind juli-augustus) voor in welke periode gemiddeld in ons land de luchtvochtigheid het grootste is. Vooral wanneer de zon achter wolken schuil gaat, vlak voor een bui b.v., zodat er nauwelijks meer enige verdamping is, kan het weertype benauwend zijn. Hoe hoger de temperatuur en hoe vochtiger de lucht hoe groter ook de zogenaamde dampspanning die soms tot 20 mm kwikdruk per cm2 kan oplopen. Bij een dergelijk weertype begint men in openlucht al te trans pireren zodra men alleen al lacht of hardop gaat denken. Aan de hand hiervan kan men afleiden of het zomerweer fris, normaal of druk kend zal aanvoelen. Wij hopen dat het K.N.M.I., althans in de drie zomermaan den, aan deze vochtigheidsgraad eens wat meer aandacht gaat besteden. Niet alleen voor de vakantieganger maar ook de landbouw, bij het bespuiten van ge wassen, is dikwijls geïnteresseerd bij opgaven van de vochtigheids graad. Een weerelement dat naast temperatuur, wind, zon en neerslag een belangrijke rol speelt. Vooral in deze tijd van het jaar. 144 portretten van de hand van Ward kan bezichtigen. Voor de eerste dag van de tentoonstel ling voorbij was, deelde Wards agent, Pelham Pound, mee, dat de hele verza meling, 2700 pond sterling waard, was verkocht. Samen met het entreegeld, heeft Ward nu 3000 pond beschikbaar voor de betaling van zijn raadsheren. Het eerste portret dat van de hand ging, was dat van lord Snowdon, echt genoot van prinses Margaret, door een anonieme koper voor ruim 2500 gulden aangekocht, de helft van de prijs die op de catalogus stond. Portretten van de Russische diplomaat Ivanof, Douglais Fairbanks jr. en oud premier Diefenbaker van Canada, gin gen weg voor de gevraagde sommen van meer dan 1500, 1000 en 2500 gul den respectievelijk. Het portret van Diefenbaker werd ge kocht door Ross Henderson, lid van het dagelijks bestuur van de Canadese Con servatieve Partij, „om te voorkomen dat het in handen valt van politieke gangsters". Hij zal het de oud-premier cadeau doen. Maar uit Ottowa is mee gedeeld dat Diefenbaker het niet wil hebben. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bij Ceylon een klacht ingediend over wetsvoorstellen die ertoe zullen leiden dat de Ameri kaanse oliemaatschappijen liun laatste bezittingen op het eiland zullen kwijt raken. De Amerikaanse nota heeft betrekking op het besluit van de Ceylonse regering van begin juni om de Ceylonese staats oliemaatschappij met ingang van 1 ja nuari 1964 het monopolie voor de bin- denlandse distributie van olieprodukten te geven. De nota is op 5 juli in Ceylon overhandigd maar tot dusver is geen antwoord ontvangen. Verleden jaar heeft Ceylon een derde van de distribu tiefaciliteiten van de Amerikaanse olie maatschappijen genationaliseerd. De Verenigde Staten verklaren in hun nota dat zij niet het recht van een soe vereine staat tot nationalisering betwis ten maar dat zij de Ceylonese wetsvoor stellen om twee redenen „betreuren": ze zijn „in strijd met de verzekering die in 1962 werd gegeven dat de particuliere oliemaatschappijen vergunning zouden krijgen op Ceylon te werken op basis van eerlijke concurrentie en er is nog geen schadeloosstelling gegeven voor de onteigening van de bezittingen der Ame rikaanse maatschappijen in 1962". Een flinke dosis geduld en een even grote dosis fotografengeluk had de maker van dit plaatje tij dens een zomers onweer aan de Beierse Chiemsee. Een Nederlandse straaljagerpiloot, de 33-jarige kapitein der luchtmacht 31. E. Heintïrich, heeft zich gisteren met be hulp van de schietstoel het leven gered, toen zijn vliegtuig nabij de plaats Ring- sted op Seeland, ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Kopenhagen, neer stortte op een meter of 25 afstand van een boerderij. De Nederlander maakte een routine- vlucht boven Denemarken, toen zijn vliegtuig door nog onopgehelderde oor zaak in moeilijkheden kwam. Heindrich is per militaire helikopter overgebracht naar een Deens vliegkamp ten noorden van Kopenhagen. Prinses Cecilia van Bourbon-Par- ma, de zuster van prins Carlos Maria de Bourbon-Parma (pre tendent voor de Spaanse troon naast Don Juan de Bourbon), die geruime tijd als verpleegster in een leprozenkolonie werkzaam is geweest, heeft het verpleegsters- schort verwisseld voor de zware uitrusting van de Spaanse para chutisten. Dezer dagen maakte zij haar eerste sprong boven het vliegveld Cuatro Vientos bij Ma drid. Hier maakt zij zich gereed voor de eerste sprong. Guatemala heeft de diplomatieke betrek kingen met Engeland verbroken uit pro test tegen Engelands besluit Brits Hon duras, waarop Guatemala aanspraak maakt, autonomie te verlenen. Terwijl de groenteprijzen op de vei lingen in de Palts gisteren een nieuw dieptepunt bereikten, hield de Westduitse regering zich intensief bezig niet de pro blemen van de boeren. Rege ringswoordvoerder Von Hase deelde op een persconferentie mee, dat de bondsregering alle gerechtvaardigde wensen van de boeren wil inwilligen, voor zover dat binnen de verdragsbepalin gen van de E.E.G. mogelijk is. De regering zou het toejuichen, als de tussenhandel door lagere prijzen de kritieke situatie te boven helpt komen. D toestand op de groentemarkten is sinds maandag enigszins verbeterd, behalve in de deelstaat gftijnland- Palts, zo zei Von Hase. De invoerstop voor komkommers, augurken en bo nen uit de E.E.G.-landen, die met in gang van 27 juli van kracht zal wor den, noemde Von Hase volkomen wet tig. De bondsregering heeft overeen komstig haar verplichtingen de E.E.G.-commissie tijdig op de hoogte gesteld. Van de voor vandaag vastge stelde bespreking met minister Schwartz willen de tuinders uit De Palts het laten afhangen, of zij zater dag met duizend landbouwtrekkers een protesttocht naar Mannheim zul len houden. De Duitse boerenbond gaf gisteren toe, dat een invoerstop geen zin heeft als de rampzalige toestand op de markt alleen aan eigen overproduktie te wij ten is. De situatie mag echter naar zijn oordeel niet door een groter in voer nog verslechterd worden. Ter wijl de groentetelers, behalve die in De Palts, de grootste prijsval achter de rug schijnen te hebben dreigt nu weer groot gevaar voor de fruittelers. Binnen tien dagen valt volgens het ministerie van landbouw in Dussel- dorp een te groot aanbod van pruimen te verwachten. Inmiddels hebben boeren uit de Beierse plaats Neuburg a. d. Donau gisteren het voorbeeld van hun collega's el ders gevolgd en zijn met vrachtauto's naar 3Iunchen gereden om hun aard appelen daar rechtstreeks aan de man te brengen. Een grote menigte stroomde bij de auto's samen en ruk te de zakken aardappels nagenoeg uit de handen van de boeren. Binnen twee uur waren twintig ton aardappe len tegen de prijs van ongeveer ne gentig cent voor zes a zeven kilo ver kocht. De boeren zijn van plan om vrijdag opnieuw een dergelijke markt te houden. (Van onze correspondent) Aanstaande zaterdag wordt ka pitein ter zee van de technische dienst ir. W. Vink, hoofd van het wetenschappelijk onderwijs aan het koninklijk instituut voor de marine in Den Helder. Dit betekent een nieuwe fase in de bijzondere carrière van een marineman, die 46 jaar geleden in Nieuwediep werd geboren als zoon van een zeeloods. Met be trekking tot overste Vinke (za terdag gaat zijn vervroegde pro motie tot kolonel in) wordt een in ons land unieke combinatie van kwaliteiten van kracht. Met ingang van 1 september 1963 is hij namelijk benoemd tot bui tengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft. Ir., kapitein ter zee, professor. Overste Vinke studeerde in 1936 at aan de hogere technische school in Amsterdam, in 1939 aan het konink lijk instituut voor de marine in Den Helder. Oorlogsherinneringen heeft hij te over. In mei 1940 moest hij met H.3I. Sumatra naar Engeland, waar de prinsessen Juliana, Beatrix en Irene aau boord werden genomen om naar Canada tc worden gebracht Vlak voor de komst van de Japan ners vertrokken uit Indonesië, terug naar Engeland, op D-day de Suma tra bij Normandië laten zinken voor het landingshoofd. Overste Vinke, die bij de mijnen- dienst diende, die van 1946 tot 1948 opnieuw in Indonesië verbleef en on der andere was geplaatst op het fre gat H.M. Van Kinsbergen, studeerde van 1949 tot 1953 aan boord. Verdere studie en in oktober 1958 de bekro ning: ingenieur. Zijn grote belang stelling ging uit naar de kernreacto ren, waartoe hij in 1957 naar Enge land ging om er een studie van te maken. Vorig jaar naar de Verenigde Staten. Allemaal zaken de kernergie betreffende. Zijn interesse daarvoor vloeide min of meer automatisch voor uit zijn opleiding. Sinds 1959 was overste Vinke hoofd van de werkgroep kernenergie van het mi nisterie van defensie in Den Haag. Het is wellicht bekend, dat hij voor zitter is geweest van de ontwikke lingsgroep van de Europese commis sie voor de kernenergie. Daarvan da teerde het plan, koopvaardijschepen met kernvoortstuwing te bouwen Voorlopig zal daarvan in ons land niets komen. Men vindt het te kost baar, terwijl men de dringende nood zaak niet aanwezig acht. De moder ne vorm van scheepsvoortstuwing is voorlopig alleen voor oorlogsbodems van belang. Dat hij nu hoofd wetenschappelijk onderwijs aan het koninklijk instituut voor de marine wordt, doet overste Vinke genoegen. Hij kent het insti tuut, hij kent Den Helder, en hoewel zijn functie voornamelijk een coördi nerende zal zijn, zal zich gerust af en toe de gelegenheid voordoen, college te geven. Gedurende drie dagen per week zal overste Vinke van september af in het koninklijk instituut te vinden zijn, de beide andere werkdagen zal hij doorbrengen als buitengewoon hoog leraar aan de technische hogeschool te Delft, waar hij sedert 1958 een leeropdracht vervult over de con structie van kernreactoren. Als hoog leraar zal hij daarvoor college blijven geven, terwijl hij voorts onderwijs zal geven in scheepsvoortstuwing. Men zou zo zeggen, dat het hoofd van overste Vinke elk moment van de dag boordevol problemen aangaande de kernenergie zit. Toen wij hem in het koninklijk instituut bezochten, merkten we daarvan niets. Hij werd „gekweld" door een ander probleem: „Ik zoek een huis in Den Helder". En dat is ook voor een professor, ka pitein ter zee, ingenieur met zes kin deren geen kleinigheid. 't Vrouwtje buiten Het meten van de betrekkelijke vochtig heidsgraad in procenten kan met een hy grometer geschieden. Deze werkt op een met ether ontvet mensenhaar dat de gewoonte heeft bij verzadigde lucht (95 a 100 pet. vocht) 2 pet. langer te worden dan bij zeer droge lucht (25 pet. of min der). In de weerkunde op de weerstations wordt de vochtigheidsgraad bepaald met een zogenaamde droge en nattebol ther mometer. Hoe droger de lucht hoe vlug ger de natte bol droogt en afkoelt. Uit het verschil tussen de gewone droge en deze nattebol thermometer kan men de vochtigheidsgraad afleiden. Het droogst is het in het voorjaar. Bij oostenwinden kan in de middag de vochtigheidsgraad tot beneden 20 pet. dalen. In mistgebie- den (verzadigd met water) is 97 a 100 pet. vocht aanwezig. Ook het weerhuisie werkt op de vochtigheidsgraad van de lucht. Bij weersverwachting Diverse buitenlandse weerstations ma ken bij de weersverwachting gewag van de gemeten vochtigheidsgraad van de lucht en het te verwachten percentage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3