Raad Goes „rangeerde" over tracees spoorlijn bij aankoop houthandel „Vrederust" heeft miljoenenplan voor gebouw „bewegingstherapie" BIL RAADSLID EN BURGEMEESTER ATEN POFFERTJES OP PROEF Foto Verschoore Minderheid wilde „wissel omgooien" B. en w.: „G.S. staan achter ons" GEEN EENSTEMMIG OORDEEL OVER HERINDELINGSPLAN Psychiatrische inrichting kampt met een nijpend personeelstekort BEDRIJF BIJKER G0RCUM GAAT OVER NAAR DE VRIES R0BBÉ 1.250.000 minder besteed aan gronden Veerse Meer en Sloe VERWACHT... Zeeuwse ALMANAK Een moderne camera of projector kopen s Na lang debat besluit met 9-6 genomen Nieuws.... Combinaties Aankondiging op 59ste jaarvergadering Oneindig geduld Herdenking Nijpend Overdracht begin '64 Waardering Politie Middelburg roept getuigen van autobotsing op Belgisch jacht gekapseisd in de Roompot KUNST Oude meesters Francois v. d. Ende en Hilco Visser HET WEER IN EUROPA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 JULI 1963 EEN DEBAT van een uur over de aankoop van de houthandel E.N.C. van Riesen voor de aanleg van de omstreden spoorlijn naar het haven- industrieterrein en van de westelijke ontsluitingsweg in Goes een voorstel dat voor zover op dit moment becijferd 870.251 gaat kosten heeft woensdagavond in de raad nog weer eens geleid tot een uit voerig „rangeren" over de verschillende uitgestippelde tracés. Aan de ene kant stonden b. en w. met de meerderheid van de raad achter zich, die vasthielden aan het destijds met 12-2 genomen besluit en nu mét alle financiële consequenties wilden „doorzetten" om geen nieuwe onzekerheden te scheppen en in tijdnood te geraken. Maar op hun „rails" troffen zij een hardnekkige oppositie van de K.V.P. en V.V.D.- fractie, aangevuld met de heer B. G. C. Kegge (c.h.u.). En dit zestal stond met de wissel in de hand om liet om te gooien naar de al zo vaak gepropageerde wijdere boog om Goes, het zogenaamde noordelijke tracé, waarvoor zij voldoende financiële ruimte aanwezig achtten. De wissel werd niet overgehaald: met 9-6 stemmen viel het besluit om de houthandel Van Riesen aan te kopen. Het werd een moeizame discessie. Toen burgemeester mr. F. G. A. Huber het punt aan de orde had gesteld, was er al onmiddellijk een aantal vragen. De heer J. Haringman (v.v.d.): „Wat denkt de A.K.F. de fabriek, die bij haar vestiging een spoorlijn is toegezégd over het spoor te vervoeren per jaar De heer Kegge (c.h.u.): „Wat gaat de paalfundering kosten, die de gemeente voor de houthandel Van Riesen op haar nieuwe bouwplaats zal betalen De heer SI. Haasdonk (v.v.d.),,Hoe zit het met de belastingschade, die ook voor re kening van de gemeente komt De financiële commissie drong aan op een financieringsschema. Zij wilde we ten in hoeverre de kosten gedekt kun nen worden uit de reserve voor kosten van de infrastructuur. Hoe de dekking uit de algemene middelen kan worden bereikt. De heer J. H. Roose (k.v.p.) ging nog verder. Hij stelde de kwestie van de spoorlijn om te beginnen weer in haar algemeenheid aan de orde. Los van de kritiek op de aankoop voor de houthandel, die hij zeker niet onder stoe len of banken stak. De K.V.P.-fractie- voorzitter bepaalde zich tot de gehele toekomstige structuur, waarbij deze spoorlijn naar het havenindustrieterrein zijns inziens een bij uitstek bepalende rol speelt. „Er zijn nieuwe factoren ont staan sinds de vorige raadsbeslissing over deze zaak", zo stelde hij. Zijn op somming: Oosterscheldebrug, Sloeplan, naderende herindeling. Punten genoeg om het infrastructuurbeleid opnieuw te beschouwen. „En nu het dus toch om gi gantische bedragen gaat, moet daaraan de meest efficiënte bestemming gege ven worden!" WAAROM GEEN STUDIE? Ter vergelijking greep de heer Roose terug naar de financiële consequenties krachtens het raadsbesluit, dat destijds zo'n grote meerderheid had behaald: een bedrag van 3.559.000 was daarmee ge moeid. Nu is gebleken, dat het hiervoor beslist niet kan. En daarom had hij even de uitgaven, die nog zullen volgen, voor de raadsleden onder elkaar gezet. Aankoop Van Riesen 1.250.000, ver legging van pijpleiding van de Gasmaat- Advertentie) Het wordt nu moeilijk. Moeilijk om de krant te vullen. Een merkwaardig verschijnsel, jaarlijks terugkerend, doet zich voor: het is namelijk komkom mertijd. Gek dat zoiets altijd met de kermis samenvalt, maar een verband hoeft er natuurlijk niet te bestaan. Zeker is. dat de komkommertijd zich kenmerkt door schokkend nieuws als: Morellenpluk begon nen, of Appelpluk begonnen, of Aardbeientijd voorbij. Dit soort dingen zijn te verwach ten, ze staan al maanden voor de deur en ineens, ja hoor.... dan is het zo ver: MORELLENPLUK BEGONNEN! Zo komkommeren we lekker door. Zo noteren we op Miniatuur Wal cheren de honderdduizendste be zoeker. Ook al weer een stuk nieuws dat nauwelijks moeilijk te voorspellen was, vooral als zulks geschiedt op precies dezelfde dag als vorig jaar.... Nee, dan in Duitsland. Daar zegt men: „Komkommertijd? Dan ook komkommernieuws en onmiddel lijk gingen de grenzen dicht voor dit edele brokje natuur. Boeiend nieuwtje was ook: Pro vinciale Almanak 1963 versche nen. We moeten erbij vermelden dat die Almanak dat voor de 39ste keer heeft gedaan en U voelt ze ker ook wel dat de uitgevers even de komkommertijd afwachten voordat ze met dit jaarlijks spek takelstuk op de markt verschij nen. Want dat brengt wat leven in de komkommers, niet waar Nog even volhouden, dan komt er weer nieuws. Dan is de zomer voorbij en gaat alles iveer nor maal draaien. Nog even volhou den, of, om met dat Oostkappelse jongetje te spreken: „Nog even volhouden, nog een paar weken en dan mag ik het kippekot weer uit en kan ik weer lekker in mijn eigen bed..." schappij Midden-Zeeland 200.000, voor zieningen bij de begraafplaats 150.000; voorzieningen voor het grondbedrijf 250.000. Schadeposten en extra bevei ligingen nog maar pro memorie hou dend, kwam de heer Roose tot een extra uitgaaf van 1.850.000, wat hij op een minimum van 5,4 miljoen afrondde. „Er is dus zeker meer dan 5 miljoen financiële ruimte om de plannen nog te wijzigen. De heer Roose gaf ook nog even een blik op de voordelen van het noordelijke tracé: meteen ruimere rond wegen, een grootscheepse aanpak van het uitbreidingsplan Goese Polder, de beste landbouwgronden in de Wilhelmi- napolder kunnen worden ontzien, Goes- Noord wordt niet afgesneden. Veel voor deliger. En hij vond de steun in zijn mo tiveringen bij zijn fractiegenoten. Mr. H. P. J. M. Koopmans zag alleen nu nog een gelegenheid om terug te komen op het eerder genomen besluit. „Laten we ervoor zorgen, dat ons later niet een kortzichtige visie wordt verweten". En de heer J. Andringa: „Het is niet moge lijk met de politiek van gisteren plannen voor morgen te maken". Waarom is dat andere tracé niet bestudeerd. Dat was de vraag, die de K.V.P.-ers beantwoord wilden hebben. „SABOTAGE" Maar de P.v.d.A.-fractie bjj monde van de heer Ph. Haverlioek, benaderde het onderwerp van een heel andere kant. „Hoe liggen de kansen bij G.S. en In „Den Haag" voor het huidige tracé, waarmee we ten slotte zaken moeten doen De heer Haverhoek zag zeker in, dat een spoorlijn toezeggen nog niet een spoorlijn leggen is. Maar de manier, waarop b. en w. van verschillende kan ten zijn aangevallen, noemde de heer Haverhoek „unfair". Hij had een stelselmatig wantrouwen in de pers gesignaleerd en vond dat de opposanten-raadsleden de zaak saboteer den. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf wil de in zijn antwoord de zaak tot zijn juis te proporties terugbrengen. „Het gaat nu om de uitvoering van een besluit. Dan moeten we niet op „zijspoortjes" gaan rijden. De belastingschade aan de hout handel Van Riesen kon volgens de wet houder „wel eens heel erg meevallen". Hij stelde dit namelijk afhankelijk van een verschil in boekwaarde en vergoe- dingswaarde, dat kan worden gebruikt bij nieuwbouw. Maar volgens zijn infor maties is de juiste berekening ervan zo ingewikkeld, dat een deskundige hier voor zeker twee dagen zou moeten „gaan zitten". Op de suggestie van de heer Haasdonk, dat dat dan maar moest ge beuren, ging de wethouder niet in, aan gezien er nog te weinig exacte cijfers te produceren zouden zijn. BRIEF G.S. Om het standpunt van G.S. over het „huidige tracé" te illustreren, citeerde hij een brief van dit college aan de mi nister. „G.S. hebben daarin een duide lijke voorkeur uitgesproken. Zowel tech nisch, financieel, planologisch en econo misch". De wethouder noemde enkele ar gumenten van G.S., zoals ze in deze brief waren aangevoerd. „Weg en spoorbaan gescheiden zou veel duurder worden. Een oostelijke route zou twee kilometer langer wor den. Naarmate de tijd verstrijkt wordt het geheel duurder. De A.K.F. is met grote spoed gediend. Het hui dige tracé is in al te ver gevorderd stadium. De toekomstige verbindin gen komen planologisch gezien alleen in het westen te liggen". „We moeten nu eens een keer van die andere tracégedachten afkomen. Er is gekozen. En wat de financiering betreft: voor de haven I zijn voorschotten toe gezegd, waarom zou dat voor de spoor lijn niet gebeuren. De rest moeten we dan maar lenen". Wethouder J. S. Vis- scher vulde dit antwoord nog aan. dat het door de K.V.P. gepropageerde tracé in een bespreking met G.S. en deskun digen al in december 1961 als „heilloos" was bestempeld. Aan het begin van de avond had de heer M. Loeve (a.r.) het standpunt van de voorstanders uiteengezet. „Dat noorde lijke tracé heeft het college niet van voordeel overtuigd. We moeten ons niet laten afleiden. We moeten voortgaan met een besluit, waaraan al veel werk is be steed. Het is een verstandig voorstel, deze aankoop". De burgemeester rondde de discussie af met de opmerking: „We mogen niets nalaten om de spoorlijn zo spoe dig mogelijk te realiseren. De vesti ging van de A.K.F. zal de offers, die we nu brengen, zeker compenseren. Weegt U het allemaal maar eens te gen elkaar af". Dat werd gedaan: met 96 ging zoals gezegd de aankoop van de houthandel Van Rie sen er ten slotte „door". CSlot van pag. 1 slechts één wens, namelijk het be houd van de volledige zelfstandig- VOOR DE psychiatrische inrichting „Vrederust" te Halsteren komen plannen op papier voor een groot nieuw gebouw, waarin een zaal voor bewegingstherapie, een ontspanningszaal voor patiëënten en perso neel, een kantine voor de bezoekers, een ruimte voor de uitleenbiblio theek en een toko zullen worden ondergebracht. Het gaat hier om een complex, waarin verschillende nu nog ontbrekende voorzieningen on der één dak komen. Een plan, dat de Vereniging tot christelijke ver zorging voor geestes- en zenuwzieken in Zeeland de komende jaren met een aantal andere hoognodige vernieuwingen voor miljoenen investeringen zal zetten. Tegenover een kerkzaal vol vertegenwoordi gers van afdelingen en corporaties in Zeeland heeft de voorzitter, de heer J. J. Duvekot dit alles woensdagmorgen aangekondigd. Hjj deed dat aan het begin van de 59ste jaarvergadering, die enkele honderden ijveraars voor het werk van de vereni ging weer een dag lang met het wel en wee van „Vrederust" in contact heeft ge bracht. Het zal nog wel enige jaren ver gen eer dit nieuwe complex er staat, omdat de opzet nog van alle kanten moet worden bekeken en uitgewerkt. Op het ogenblik wordt in „Vrederust" en in het neurosensanatorium „De Vier sprong" te Halsteren al op bescheiden schaal met de „bewegingstherapie" ge werkt. „Maar willen we deze grote ontdek king van de laatste tien jaren goed en verantwoord toepassen, dan heb ben we een zorgvuldig geoutilleerd gymnastieklokaal met speciale voor zieningen nodig. Dan zullen we ook een gespecialiseerde kracht moeten aantrekken, eventueel met assisten ten". Deze toelichting op het plan kwam later op de morgen van de kant van de aan de staf van „Vrederust" verbonden psychiater, dokter P. J. Jongerius. Helder en boeiend gaf hij het gehoor in de inrichtingskerk een indruk van de bewegingstherapie. Een begrip, waarover veel en ingewik keld is geschreven, maar waarover vol gens dokter Jongerius alom nogal wat misverstand bestaat. En dat wilde hij graag uit de weg ruimen om te bereiken, dat het plan van de vereniging een juiste waarde krijgt toebedacht. Met eenvou dige voorbeelden zette hij uiteen, hoe de bewegingstherapie op het terrein van de psychiatrie haar intrede heeft gedaan. „De psychiatrische patiënt heeft vaak een gestoord bewegingspatroon. Om hem te genezen zal zijn ziektebeeld in de eer ste plaats via medicamenten worden be- invloed, maar daarnaast is het zaak zijn bewegingen weer soepel te maken. Met oneindig geduld wil de bewegings therapie weer contact tussen hem en het gewone leven leggen. Om hem zover te krijgen, dat hij weer kan „meedoen". Langs een omweg komen we zo op het zelfde punt uit, als waar dat langs medi sche weg gebeurt. We werken dan van twee kanten, zoals men een muur ook van twee kanten kan doorboren. Deze therapie geeft vaak een aanmerkelijke verkorting van de opnametijd". Het was een interessant facet van de ter J. L. Dregmans. De laatste lichtte nog toe, dat 1962 voor de vereniging een duur jaar is geweest en hij verwachtte voor 1963 al niet veel minder. nieuwe behandelingsmethodiek, dat dok ter Jongerius op deze vergadering in een actuele schijnwerper kon plaatsen. Tevoren had voorzitter Duvekot in zijn openingswoord 'n duidelijk beeld gegeven van de stand van zaken in de vereniging tot op dit moment en van de verschillen de voorzieningen die in de komende ja ren op „Vrederust" getroffen zullen moe ten worden. Zo is een gasaansluiting met de gemeente Halsteren tot stand geko men, die het gebruik van gasflessen tot een eind heeft gebracht. Bij Bergen op Zoom heeft het bestuur bezwaren inge diend tegen de uitbreidingsplannen van deze stad, omdat ze „de rust op „Vrede rust" dreigden te verstoten. Er is een bouwvergunning aangevraagd voor pa- viljoen-4, nadat op het plan reeds goed keuringen zijn verkregen. Voor de bouw van een aardap pelbewaarplaats is de vergunning afge komen. De elektriciteitsvoorziening van „Vrederust" zal worden gemoderniseerd en van 125 op 220 volt worden gebracht. Het orgel in de kerk van de inrich ting, die in 1963 veertig jaar bestond, zal meteen worden vernieuwd. Uit de vergadering werd de suggestie ge daan daarvoor een jubileumactie op touw te zetten. En idee, dat bij het be stuur onmiddellijk veel weerklank vond. Aan het begin van de bijeenkomst sprak de heer Duvekot nog enkele woorden ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden animator van de vereniging, de heer A. H. S. Stemer- ding, „onder wiens krachtige en energieke leiding als voorzitter veel tot stand is gekomen". Voor het huis houdelijke gedeelte van de vergade ring verzorgde ds. J. H. Kluiver uit 's Gravenpolder een korte wijdings- dienst. Er moest deze morgen worden voorzien in de vacatures van zeven bestuursleden. De heren J. L. Dregmans en mr. J. Thie- len werden herkozen. In de vacatures R. Batten, ds. J. H. Kuiver en S. de Vlieger werden benoemd ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee en mr. A. J. v. d. Hoeven, bur gemeester van Tholen en ds. K. van Lie- re van Wolphaartsdijk. De heer J. W. van den Doel te Zierikzee en ds. A. Postma te Kamperland hadden bedankt voor hun bestuurszetel. In hun plaats werden gekozen de heer H. Wiersma te Middel burg en ds. H. W. Doornik te Groede. 's Middags was er in de kerk een ont- spanningsnrogramma. waaraan mee werkten de muziekvereniging „Eupho- nia", de vereniging „Zanglust", mevrouw C. Verton-van Dort met declamatie en de organist J. Hekhuis. In zijn openingswoord vroeg de voorzit ter speciale aandacht voor het perso neelsvraagstuk, dat op „Vrederust" steeds nijpender wordt. „De vijfdaagse werkweek en de uitbreiding van de va kanties hebben voor een groot tekort gezorgd en de geneesheer-directeur weet vaak niet hoe hij bij de verpleging de eindjes aan elkaar moet knopen". De heer Duvekot wees de vergadering op de goede mogelijkheden, die er voor het verplegend personeel op „Vrederust" zijn. „Er is een uitstekend internaat en een goed vormingscentrum met een uitgeba lanceerde vooropleiding, salarissen en so ciale voorzieningen zijn goed. We moe ten er niet aan denken, dat we de opne ming van patiënten in de toekomst dras tisch zouden moeten beperken", zo zei hij. In deze jaarvergadering kwamen als ge bruikelijk de verschillende overzichten aan de orde. Het verslag van secretaris A. de Lange en dat van de penningmees- De directies van de Vries Robbé Co. N.V. en van Bijkers Aanne mingsbedrijf N.V., beide gevestigd te Gorkum, hebben overeenstem ming bereikt over de verkoop van het Gorkumse fabriekscomplex van Bijker aan de Vries Robbé. In verband met de technisch-economi- sche ontwikkeling van het constructie bedrijf, welke meer en meer in de rich ting gaat van de vervaardiging van gro tere eenheden, bestond reeds geruime tijd bij de Vries Robbé de wens om te beschikken over fabrieken en terreinen aan groot vaarwater. De N.V. Bijker, welke naast de scheepswerf te Gorkum een constructiebedrijf te Vlissingen en een landelijk montagebedrijf van zware staalconstructies, zoals bruggen en on dersteuningen van landketels exploiteert, wenst tot concentratie van haar bedrij ven over te gaan. Beider belangen zijn dus gediend met de thans gesloten overeenkomst. De daarvoor in aanmerking komende te Gorkum woonachtige werknemers van Bijker kunnen op dezelfde voorwaarden bij de Vries Robbé in dienst treden. Het overige personeel blijft in dienst van de N.V. Bijker. Een gedeelte hiervan zal in de gelegenheid worden gesteld de werk zaamheden voort te zetten in Vlissingen. Aangezien Bijker thans nog enige sche pen in aanbouw heeft, zal de overdracht van haar Gorkumse bedrijf eerst begin 1964 kunnen plaatsvinden. Over de uitvoering van de maatregelen op personeelsgebied wordt contact on derhouden met de vakverenigingen. Een andere interessante vraag is: „Hoe hebben de gemeenteraden zich uitgesproken ten aanzien van de voorgestelde combinaties en toekom stige indeling en welke nieuwe sug gesties zijn daarbij naar voren ge bracht?" Laten wij daarbij de volg orde aanhouden, die ook Gedeputeer de Staten in hun ontwerp hebben ge bruikt. I. Hulst, Ciinge en Sint-JansteenZo als reeds gemeld, geeft Hulst de voor keur aan één grote gemeente voor het gehele oostelijk deel van Oost- Zeeuwsch-VIaanderen, in het westen begrensd door de lijn Kampen-Koe wacht. Sint-Jansteeri wijst de combi natie af en wil alleen maar zelfstan dig blijven. Ook Clinge voelt niets voor een samenvoeging met Hulst. Als alternatief kiest deze raad een combinatie met Graauw en Langen- dam. II. Graauw en JLangendam, Honte- nisse en Vogelwaarde: Kennelijk heeft Graauw en Langendam overleg gepleegd met Clinge omdat ook daar als tweede mogelijkheid na behoud van de zelfstandigheid de voor keur wordt gegeven aan aansluiting bij Clinge. Hontenisse en Vogelwaar de schaarden zich volledig achter het ontwerp-voorstel. III. Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe: Koewacht en Overslag hebben geen enkel bezwaar tegen de voorge stelde combinatie. Zuiadorpe daaren tegen wil wel met Overslag „in zee' gaan, maar voelt er niets voor om „onder curatele" gesteld te worden door Koewacht, zoals één van de raadsleden het uitdrukte. FV. Noordeljjke kanaalzonegemeente Terneuzen: Uit de raadsvergadering is duidelijk gebleken, dat Terneuzen de verantwoordelijkheid over één grote kanaalzonegémeente (nog) niet durft te dragen. Men gaat akkoord met het voorstel, maar met enkele correcties in het westen (liefst geheel Hoek bij Terneuzen) en in het oos ten Hellegatpolder en gebied om Otheense Kreek) er nog bij. V. Zuidelijke kanaalzonegemeente Sas van Gent/Westdorpe: De raden van beide gemeenten menen dat het hun toegedachte gebied te klein is ten opzichte van de noordelijke ge meente. Zij pleiten voor gebiedsuit breiding met Philippine en willen meer armslag in de richting van Sluiskil en Axelse Vlakte. VI. Axel, Zaamslag: Vrijwel overal in Zeeuwsch-Vlaanderen spreekt men me.t grote waardering over de hou ding van Axel, dat een groot offer wil brengen door in net belang van de streek volledig en vrijwillig afstand te doen van haar hele grond gebied langs de kanaalzone. Op voor waarde evenwel dat die kanaalzone door één gemeente zal worden be stuurd. Gebeurt dat niet, dan wil ook Axel in dat gebied blijven „mee- regeren". Als zodanig heeft Axel geen bezwaar tegen samenvoeging met Zaamslag, desnoods met de com binatie Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe. Zaamslag heeft echter in dui delijke bewoordingen te kennen gege ven, niets te voelen voor combinaties met welke gemeente dan ook. Met andere woorden, geen gebiedsafstand maar behoud van de eigen zelfstan digheid. VII. Biervliet, Hoek, Philippine en IJzendjjke: Deze combinatie heeft in de volksmond al een naam, namelijk: „de blinde darm van Zeeuwsch- Vlaanderen". Niemand heeft er een goed woord voor over. Biervliet wil zelfstandig blijven, maar als dat niet mogelijk is, dan wil men samenwer ken met Philippine en Hoek. Ook Hoek staat niet afwijzend tegen een combinatie met de Braakmanpart ners Philippine en Biervliet, hoewel daar ook stemmen opgaan voor aan sluiting bij Terneuzen. Maar beide ge meenten 'zijn tegen een combinatie met IJzendijke. Typisch is dat Phi lippine voor die samenwerking op eens niets meer voelt en de blik gaat Beloofd is beloofd, dacht burgemeester J. Drijber van Middel burg, ook al is het nog zo lang geleden. Daarom zaten hij en zijn echtgenote gisteravond met raadslid J. A. van Bennekom en echtgenote in de poffertjeskraam op de Middelburgse Markt. Het bezoek had tot doel het raadslid de edele dingen van een ker mis te laten proeven, want in de raadsvergadering van 22 okto ber had de heer Van Bennekom zich nogal laatdunkend over de vestiging van de kermis op de Markt uitgelaten. Zijn opmerking over de „veredeling van de kermis" lokte van de burge- neester toen een invitatie uit voor een gezamenlijk bezoek aan de poffer- jeskraam. En dus zaten de twee gemeentebestuurders gisteravond, ge- ichaard achter een grote portie poffertjes, glimlachend de kermis te veredelen. De heer Van Bennekom kon desondanks nog niet zeggen, of lij door het bezoek aan de poffertjeskraam meer waardering voor de Kermis had gekregen: de portie poffertjes was namelijk nog niet voor de helft op en ten slotte moet een uitspraak van een raadslid zelfs op de kermis goed gefundeerd zijn. Op de foto: rechts achter burgemeester Oriiber, tegenover hem de heer Van Bennekom. (Foto P.Z.C.) J |/w\AftA/\A/V\ftWAfWW\A/VWA/VWWMVWWWIAAiWW\^I\AA<WWWWAIWWVWAW\WAIWWWWVWVVWWW richten zonegemeente. Ook hier heeft kenne lijk vooroverleg plaatsgehad tussen Sas van Gent, Westdorpe en Philip pine. IJzendijke ziet totaal geen „brood" in de voorgestelde samenvoe ging met het Braakmantrio en wil niets meer of minder dan een eigen gemeente IJzendijke. Duidelijk ge noeg, dunkt ons. VIII. Breskens, Groede, Hoofdplaat en Schoondijke: Van deze vier „in dustriepartners" hebben Breskens en Schoondijke zich achter het G.S.- plan geschaard. Hoofdplaat daaren tegen wijst elke combinatie af. De raad van deze gemeente meent dat gemeenschappelijke regelingen vol doende mogelijkheden tot samenwer king bieden. Groede voelt helemaal niets voor deze combinatie eigen lijk ook niets voor industrie en ziet meer heil in een samenwerking met de kustgemeenten Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement. IX. Oostburg, Zuidzande, Waterland- kerkje, Cadzand, Nieuwvliet en Re tranchement: Oostburg is van me ning dat deze combinatie zal uit groeien tot een krachtige centrum gemeente. Zuidzande wil zich liever beperken tot een samenvoeging met Oostburg en Waterlandkerkje. Cad zand en Retranchement menen dat deze voorgestelde, bestuurlijke een heid te groot wordt om de kust- recreatie naar behoren te beharti gen. Nieuwvliet wil zelfstandig blij ven, of één grote gemeente in geheel West-Zeeuwsch-VIaanderen en eerst als derde mogelijkheid de voorgestel de combinatie, aanvaarden. In elk ge val geen deelneming in één kustge- meente. Zoals gemeld heeft Water landkerkje zich nog niet uitgespro ken. X. Sluis en XI. Aardenburg: Gemaks halve „voegen" wij deze twee zelf standigen toch maar samen. Beide gemeenten zijn uiteraard tevreden met het behoud van hun zelfstandig heid. Zeer opvallend is evenwel dat Sluis geen bezwaar maakt tegen de toevoeging van Draaibrug en Aar denburg niet tegen die van Heille, maar dat geen van beide de buurt schappen aan de ander wil afstaan! De uitspraken van de 29 gemeente raden zijn dus niet van dien aard, dat men nu maar meteen de juiste grenzen op een kaart van Zeeuwsch- Vlaanderen kan afbakenen. Daarvoor liggen de wensen en verlangens te ver uiteen. Om elke gemeente zijn zin te geven, zou men eigenlijk moeten be schikken over een gebied dat twee maal zo groot is als Zeeuwsch- Vlaanderen De commissaris van de gemeentepolitie te Middelburg verzoekt hen, die getuige zijn geweest van de aanrijding, welke dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf op de splitsing Zanddorp-Breeweg plaats vond tusen twee personenauto's, zich bekend te willen maken. De veroorzaker van de botsing, de be stuurder van een crême-gele auto, die links door de bocht kwam, reed na de aanrijding met de andere personenauto bestuurd door mevrouw A. E. M. uit Vlissingen door en verdween in de richting van Vlissingen. Beide voertui gen liepen aanzienlijke schade op. De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp Ingediend voor een begrotingswijziging^ van zijn departement, voor 1962, waarin de post „uitvoering van werken door het rijk" onder het hoofd „Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen" met een bedrag van 250.000 is verminderd. Ter toelichting deelt de bewindsman mee, dat aangezien de voorlopige land bouwkundige exploitatie in eigen beheer van drooggevallen gronden in het Veer se Meer en het Zuid-Sloe in 1962 nog slechts van geringe omvang is geweest, van het op deze post geraamde bedrag ongeveer 250.000 niet is besteed. Met de uitvoering van ontginningswer ken en dergelijke op deze drooggevallen gronden, waarvoor gelden waren ge raamd, kon in 1962 nog geen begin wor den gemaakt. Over de daarvoor uitge trokken gelden werd dus niet beschikt. Ook de uitvoering van enige andere grondverbeteringswerken en het bouwen van een boerderij en enige kleinere bouw werken kon in 1962 nog niet worden ge realiseerd. Daarom is een andere post nog eens met een miljoen gulden ver minderd. Tengevolge van de vrij sterke zuidwes telijke wind is dinsdagmorgen om streeks half elf in de Roompot bij de Noordbevelandse kust een Belgisch jacht afkomstig uit Gent, door over slaand water volgelopen en gekapseisd. Van der vijf bemanningsleden konden er drie op een ander jacht overspringen, terwijl er twee, waarvan er één de zwemkunst niet machtig was, te water geraakten. Zij konden echter door hun collega's aan boord worden genomen. Kapitein Gort van het betonningsvaar- tuig „Terneuzen", die het ongeluk had opgemerkt, voer naar de gekapseisde boot om hulp te bieden. Nadat hij de drenkelingen aan boord had genomen en de kok hun van soep had voorzien, werd het jacht weer recht gelegd, leeggehoosd en op sleeptouw genomen naar Wemel- dinge. Daar werd het vaartuig weer on der de hoede gesteld van de vijf onfor tuinlijke opvarenden. Collecte Een collecte van „Sakor", de samenwer kende kinderbeschermingsorganisaties heeft te Oud-Vossemeer 119,50 opge bracht. f Advertentie) Keuze uit een grote serie van de beste merken - waarover wij U graag alle adviezen geven Catalogus op aanvraag. GOES - VLISSINGEN - KRUININUEN Expositie schilderijen, Bur ger Weeshuis, Zierikzee. Tot 14 september kan men in Zeeland een kostbare collectie werken van oude meesters gaan zien, een expositie van 38 schilderijen uit de Gouden Eeuw. Een dergelijke zending schilderijen passeert Zeeland niet dagelijks en opmerkelijk is dan ook dat achter deze expositie het persoonlijk initiatief van kunstenaar-te kenleraar Ad Braat schuil gaat. Geïnspi reerd door de ruimten van het oude Bur ger Weeshuis te Zierikzee, waarin hij met zijn gezin woont en werkt, en ver vuld van de wens inwoners van Zierik zee en andere bezoekers iets goeds te bieden, trok hij deze tentoonstelling aan. Daarvoor benaderde hij met succes de Dienst voor 's Rijks verspreide kunst voorwerpen en zo slaagde hij erin in het Burger Weeshuis een schilderkunstige doorsnee van de Gouden Eeuw te geven, met alle financiële risico's van dien. Een lofwaardig initiatief, waarvoor men slechts bewondering kan hebben. En waarom zouden andere plaatsen in Zee land niet de mogelijkheid onderzoeken de expositie, nu deze toch in de buurt is, ook voor enige tijd aan te trekken? De gedachte in het beknopte bestek van 38 werken een zo ruim mogelijk over zicht van de belangrijke overgangsperio de, de zeventiende eeuw, te geven, is con sequent doorgetrokken. Zo treft men er het portret, het landschap, het dierstuk, het genretafereel, het architectuurstuk, het historiestuk en het stilleven aan. Bovendien kan men, aan de hand van de geëxposeerde werken, de accentverschui vingen in schilderkunstige opvattingen gedurende het verloop van de zeventien de eeuw vrij nauwkeurig volgen, ook al heeft men hier voornamelijk te maken met het werk van kunstenaars van het „tweede plan", met alle schitteringen en zwakke plekken van dien. De accent verschuivingen in die periode waren dui delijk: de breuk met de relegieuze kunst was immers nog vrij recent en de uitin gen, gebaseerd op renaissance en huma nisme begonnen door te werken. Zo is het interessant in het Burger Weeshuis de nummering van de schilde rijen te volgen, te beginnen met het Win terlandschap van Joost de Momper. Een prachtig en sfeerrijk werkstuk waarin de oude Vlaamse opvattingen doorwerken terwijl de nieuwe opvattingen over per spectief al verwerkt zijn. Het doek Sol daten in een bos van Jan Brueghel (zoon van Pieter) vertoont dezelfde kenmer ken, hoewel hier bovendien van een ster ke Italiaanse invloed sprake is. Zo is er ook een sterk genretafereel, het doek Alarm met een sterke typering van de alledaagse gebeurtenis waarin de gewo ne man de hoofdrol speelt, duidelijk ge- ent op het werk van zijn tijdgenoot Adriaan Brouwer. Hoe in die zeventien de eeuw het accent verder schoof naar de sfeervoller tegenstelling in lichte en donkere partijen, tot aan het uiterste clair-obscure zien we op de expositie aan het werkstuk van Ferdinand Bol: De engel verschijnt aan Gideon. Het feit dat Bol een leerling van Rembrandt was verloochent zich niet. En dan zal men het sfeerrijke Landschap met bosvijver van Jacob van Ruysdael zeker ook zien als een specimen van accentverschuiving naar een sterke contrastwerking tussen licht en donker, inplaats van de lineaire weergave die langzaam begon te ver dwijnen. Vervolgens zien we op de Zie- rikzeese expositie de verschuiving in de portretstukken, waarin soms een over dadige stofuitdrukking overheerst. Dit bovenstaande slechts in vogelvlucht wat de tentoonstelling betreft. Met de keuze van de werken mag dan niet het allerbeste uit die periode bijeengebracht zijn (afgezien van de mogelijkheid daar van), een interessant en zeker overzich telijke tentoonstelling is het in ieder ge val. R. Expositie tekeningen en schilderijen, openbare lage re school, Burgh. Er is een tijd geweest dat het werk van kunstenaars pas werd geëxposeerd als die kunstenaars waren overleden. Er kenning en hulde kwamen niet zelden posthuum. Later verschoof het tijdstip van expositie naar voren, naar het mo ment waarop het gerijpte talent een ge slaagde loopbaan afsloot. Het tijdstip bleef naar voren schuiven, zozeer, dat sommigen schamper opmerken: „Te genwoordig exposeren de kunstenaars al voordat zij iets gemaakt hebben". Er schuilt een zekere waarheid in. Want waarom zou een jong beginnend dichter zijn notitieboekje laten uitge ven, of een schoolgaand toekomstig componist de slordige krabbels waarmee hij een melodietje wil vasthouden dat hem door het hoofd speelt? Zo mag men het teken- en schilderwerk van de academie-studenten Francois van den Ende en Hilco Visser (beiden stude ren te Amsterdam voor leraar-tekenen) in de lagere school te Burgh, beschou wen als een expositie van hun huis werk. De prenten, studies, schetsen en materiaaloefeningen hebben ze in het kader van hun opleiding vervaardigd, wellicht zit er nog een stuk vrijetijdsbe steding bij. Dat ze van hun huiswerk genieten, dat ze daarin reeds een ferme voldoening en scheppingsvreugde vin den, strekt hun tot eer. Het is overigens een leuke expositie ge worden met enkele bijzonder aardige werkstukken zoals de gevoelige pente keningen van Francois van den Ende en enkele gouaches als Symfonie in groen, van Hilco Visser. Sommige werkstuk ken als de goed gecomponeerde goua che De Haven en de fors aangezette portretstudies van Van den Ende, mo gen zeker gezien worden. Het blijft naar ons gevoel echter „huiswerk". In een oude school, met een aandoenlijk bord „Expositie" en een gratis entree, kan zo'n premature „tentoonstelling" overigens echt geen kwaad. R. Brussel, geheel bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Milnchen, onbewolkt Zllrich, half bewolkt Innsbruck, regenbul 25 gr. 26 gr. 28 gr. 30 gr. 29 gr. 29 gr. AANMERKELIJK KOELER Aan de kust zonnige perioden, in het binnenland wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige, en aan zee vrij krachtige wind tussen west en noord west. Maximumtemperaturen van 17 graden aan de kust tot 21 graden in het oosten van het land. (Van onze weerkundige medewerker) Een koufrontje passeerde in de afgelo pen nacht met plaatselijk enkele buien, in de namiddag weer gevolgd door op klaringen. Koelere lucht. In de middag 18-20 C, zeewater 18 0 C. Matige, tij delijk nog krachtige wind, ruimend naar noordwest. Vooruitzichten: ten westen van Ierland nadert een nieuw hogedruk- gebied, dat tegen het weekeinde weer stabieler strandweer brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2