Gemeenten vinden prijs Gasunie te hmo VANDAAG BEËDIGING NIEUW KABINET Regeringsverklaring wordt met spanning tegemoet gezien „Rottumeroog is ten dode opgeschreven" Dean Rusk wellicht deze week naar Moskou OPGRAVING OP ZIERIKZEES BALIE „STADS0NDERZ0EK" TWEEDE HELFT AUGUSTUS VAN START Festival Actie Belgische douane loopt af Ter ondertekening verdrag Via Vlissingen naar de Nijl MR. MARIJNEN HEEFT FORMATIE AFGEROND GENEESMIDDELENWET 1 OKTOBER IN WERKING Laatste gesprek over enkele technische zaken Wegpiraat rijdt in op voetganger 206e jaargang - no. 172 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Sociale paragraaf Staatssecretarissen School houdt de kleuters bij de t.v. vandaan Dit najaar piraten-t.v" in Zweden STRANDVOOGD-KUSTWACHTER TOXOPEUS: JET SPOELT WEGMEN VINDT ROTTUMERPLAAT BELANGRIJKER Pleidooi voor de reconstructie van grote steden Bromfietser rijdt tegen trein RIJKSDIENST OUDHEIDKUNDIG BODEMONDERZOEK BEGINT: Jongen verbrand in werkplaats PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ?ei X" B" ^en„ Boer en de PaSter' Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. .iyii, ^ueriKzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. f Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 24 juli 1963 Pagina 2 Vanochtend zal mr. Marijnen aan de koningin verslag uitbrengen en haar meedelen, dat hij de opdracht tot vorming van een kabinet, welke opdracht hij in beraad gehouden had, aanvaardt en dat hij in de uit voering van deze opdracht ge slaagd is. Daarna zal de koningin, die gisteravond uit haar vakantie oord in Italië in Nederland is aan gekomen, de nieuwe ministers be- edigen. Niet beëdigd behoeven te worden de ministers, die op hun post blijven zitten. Het is de bedoeling, dat mr. Marijnen volgende week dinsdag de regerings verklaring zal afleggen. Zij wordt met spanning tegemoet gezien, omdat men graag wil weten, wat omtrent de sociale paragraaf besloten is. Hier over zijn tijdens de formatiepogingen nog al wat moeilijkheden ontstaan. Gisteren verluidde in Den Haag, dat mr. Biesheuvel, de nieuwe minister van land bouw en visserij en vice-minister-presi dent, de volgende week dinsdag in Brus sel moet zijn voor een bespreking en dat hij er daarom de voorkeur aan zou ge ven, dat de regeringsverklaring volgen de week woensdagmorgen wordt uitge sproken, waarna de Kamer des middags aan het woord kan komen. Dit zal echter wel op tegenstand van de oppositie stui ten, die na het afleggen van de rege ringsverklaring op dinsdag 30 juli de ge legenheid wil hebben zich op het ant- (Van onze Haagse redactie) In de onderhandelingen, die de Gas unie met de samenwerkende regio nale organen voor de gasvoorzie- ning de S.R.O.G. voert, heeft zij gesuggereerd de prijs van aard gas voor de verbruikers vast te stellen op 33 cent per kubieke me ter voor huishoudelijke doeleinden, voornamelijk koken. Voor verwarmingsdoeiemden zouden naar het oordeel van de Gasunie de vol gende prijzen berekend kunnen worden: voor een kamerverwarming bijvoor beeld een gashaard veertien cent per kubieke meter. Voor centrale verwar ming tien a veertien cent per kubieke meter. De Gasunie meent, dat de prijs van 33 cent per kubieke meter voor huis houdelijke doeleinden wellicht nog enigs zins verlaagd zou kunnen worden, bij voorbeeld tot 30 cent, wanneer in aan zienlijke mate wordt overgeschakeld op aardgas voor de verwarming. Aan de gemeenten wil de Gasunie aard gas leveren voor 6.35 cent per kubieke meter, vermeerderd met een bepaald be drag als vast recht per aansluiting. De prijs die de gasbedrijven in de gemeen ten te betalen hebben zou dan ongeveer neerkomen op acht a negen cent per ku bieke meter. Hoewel de gemeenten hun afnemers hogere prijzen kunnen bereke nen, achten zij de prijs, die de Gasunie vraagt, niet acceptabel, omdat zij bij de vaststelling van de uiteindelijke ver- bruikersprijs rekening moeten houden met zeer hoge investeringskosten voor de distributie van het aardgas over de afnemers. Die investeringskosten moeten ook in de verbruikersprijs verdisconteerd worden. Als de Gasunie in totaal acht a negen cent per kublieke meter vraagt, dan zouden de gasbedrijven te hoge prij zen moeten gaan berekenen aan hun af nemers, of zij zouden, wanneer zij de verbruikersprijzen op een redelijk niveau houden, niet tot een rendabele exploita tie kunnen komen. De Gasunie zal aan alle gemeenten in Nederland, die aardgas willen afnemen, dezelfde prijs berekenen. De afstand van de vindplaats van het gas legt dus geen gewicht in de schaal. woord voor te bereiden. De Kamer dient vindt zij, woensdag aan 't woord te ko. men, waarna de regering donderdag kan antwoorden en de re- en duplieken ge houden kunnen worden. Het is niet nodig, dat volgende week ook al alle staatssecretarissen benoemd zijn. Men wil wel bij het aantrekken van „on derministers" de partijverhouding, die in het kabinet bestaat, zoveel mogelijk handhaven, maar overigens is het aan de ministers om uit te maken, of zij zich van de hulp van een of meer staatssecre tarissen willen verzekeren. Een staatsse cretaris behoeft niet dezelfde politieke kleur te hebben als de minister met wie hij samenwerkt. WWMWWWWm/WWWWVWWA/WWWWWWWWWAl Het schoolbezoek moet wel als de belangrijkste oorzaak worden aan gemerkt van het feit, dat slechts een betrekkelijk gering aantal kleuters naar het televisie-kleu terprogramma kan kijken. De moeders zelf noemen dit ook de voornaamste reden van het niet- kjjken van hun kleuter. Tot deze bevinding is de N.T.S. gekomen op grond van de gegevens, die een enquête heeft opgeleverd. Aan de ze opiniepeiling hebben vierhon derd gezinnen met kleuters mee gewerkt. Dertig procent van de kleuters kijkt naar de televisieprogram ma's, die in het onderzoek zijn be trokken. De belangstelling voor het kleuterprogramma is relatief groter in gezinnen van welgestel- den, waar men nog maar kort te levisie heeft, in het westen van het land en in de grote steden. De kleuterprogramma's verheu gen zich in een grote waardering zowel van de zijde van de kleuters als van de kant van de moeders. In bijna driekwart van de gezin nen keek moeder met de kleuters mee. De jongere kinderen kunnen hun aandacht moeilijker op het scherm concentreren dan de oudere. Veel moeders vinden de kleuterprogramma's begrijpelijk, enkelen merken op, dat de klein tjes er bang en onrustig van wor den. Ongeveer 95 procent van de kleu ters kijkt ook meer of minder re gelmatig naar de jeugduitzendin gen op woensdag- en zaterdag middagen. Eén-derde van alle kleuters zit op zaterdagavond na negen uur nog voor de televisie te kijken. Van de moeders vindt 42 procent de woensdagmiddag, voor vier uur, de meest geschikte dag en tijd voor een kleuteruitzending. Eén-derde van de moeders prefe reert de donderdagmiddag, tussen vier en vijf uur, het „problema tisch" uurtje in het gezin, waarin moeder langzamerhand met het klaarmaken van het eten begint. 'A/WWUWUWWWWWUVWWWWWXfWWWt/WW Mevrouw Britt Wadner in Malmoe, be kend als de „Piraten-radiokoningin", is van plan dit najaar te beginnen met dagelijkse commerciële televisie uitzendingen vanaf een schip in de Sont tussen Zweden en Denemarken. in Zuid-Zweden zal men dan naast het gewone programma van de onder staatstoezicht staande Zweedse omroep een tweede programma kun nen opvangen. Dit piratenprogram- ma zou 21 uur per week gaan be slaan en bekostigd worden uit de inkomsten van reclame die een-vijf- de gedeelte van de zendtijd zal vul len. Uit het programma van de staatstelevisie wordt alle reclame geweerd. De commerciële radio-uitzendingen van mevr. Wadner geschieden reeds sinds 1959 vanaf een schip in de Sont, de zogenaamde „radio-zuid". Vorige zomer werden alle op Zweden ge richte commerciële uitzendingen bij een speciale Zweedse wet verboden. Mevr. Wadner werd op grond hier van in december 1.1. veroordeeld we gens onwettig bezit van een radio zender maar hangende haar beroep hiertegen blijft zij haar uitzendingen voortzetten. Haar voorgenomen pi- raten-televisie-uitzendingen zullen ongetwijfeld ook onwettig verklaard worden. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de kabinetsformateur mr. Marijnen van alle door hem aan gezochte personen de toezegging had gekregen, dat zij bereid zijn een ministerspost in het nieuwe kabinet te aanvaarden me vrouw Schouwenaar-Franssen (maatschappelijk werk) en mr. Van Aartsen (verkeer en waterstaat) waren de laatsten, die mr. Marijnen hun toezegging deden zijn de nieuwe aanstaande mi nisters gistermiddag van ongeveer kwart over twee tot even over half zes in constituerende vergadering bijeen geweest. Zij hebben daar hun eerste besprekingen gevoerd over het regeringsprogram en over de benoeming van staatssecretarissen. De stiptheidsactie van de Belgische douane en belastingbeambten begint na negen dagen te hebben geduurd, thans geleidelijk af te brokkelen. De Belgische minister van financiën, Dequae, zei gisteren tegenover verslag gevers, dat de toestand aan het sta kingsfront „belangrijk beter" is dan tij dens de afgelopen week. Volgens de mi nister verloopt de douanecontrole aan de grens weer normaal, er zouden geen verkeersopstoppingen meer voorkomen. Het zwaartepunt van de staking ligt bij de douanekantoren van Brussel en van Luik. In Brussel is het aantal op con trole wachtende spoorwagons inmiddels tot meer dan zevenhonderd gestegen. In verscheidene steden zijn gisteren de monstraties gehouden, waarbij zich ech ter geen incidenten hebben voorgedaan. Op grondslag van de compromisvoor stellen van beide partijen heeft het Bel gische kabinet zich gisteren over de sta king beraden. Het wordt mogelijk ge acht, dat de vakbonden en de regering in de komende dagen overeenstemming bereiken. De Belgische minister van financiën heeft bepaald, dat alle verder actievoe rende ambtenaren zullen worden ontsla gen. De minister zei, dat hij „niet vol doende op de hoogte" was gesteld van de al jaren bestaande ontevredenheid van de ambtenaren. In de Treveszaal aan het Binnen hof in Den Haag is het nieuwe Nederlandse kabinet dinsdagmid dag voor de constituerende verga dering bijeengekomen. Z.E. mr. J. M. A. H. Luns, die weer op bui tenlandse zaken zal zetelen, ont brak wegens zijn verblijf in Ka meroen. Op deze foto v.l.n.r. zittend mr. E. H. Toxopeus binnenlandse za ken), mr. J. van Aartsen (verkeer en waterstaat)mevr. dra. J. F. S cho uwenaar-Franssen maat schappelijk werk), mr. V. G. M. Marijnen premier en algemene zaken), mr. B. W. Biesheuvel (landbouw)mr. Y. Scholten (jus titie), dr. G. M. J. Veldkamp (so ciale zaken). Staande v.l.n.r.: P. J. S. de Jong (defensie), mr. Th. H. Bot onderwijsdrs. J. Middel burg secretaris ministerraad, half zichtbaar), prof. dr. H. J. Witteveen (financiën), prof. dr. J. E. Andriessen (economische za ken) en drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisvesting Het kleinste van de zes Nederland se Waddeneilanden, Rottumer oog, is ten dode opgeschreven. Dat is de mening van de strand voogd-kustwachter Jan Toxo peus, die de toekomst van „zijn" eiland een wandelend brokje zand en slik met een oppervlak te van nauwelijks vier vierkante kilometer somber inziet. Hij is de overtuiging toegedaan, dat dit paradijsje in de Waddenzee een „lost paradise" is een verloren stukje Nederland dat zijns inziens verwaar loosd wordt. „Er gebeurt niet wat er gebeuren moet", aldus de heer Toxo peus. Onomwonden verklaart hij, dat men Rottumeroog laat wegspoelen. Die „men" zijn dan de mensen van rijks waterstaat en met name van de dienst landaanwinningswerken, die zetelt in het Groninger Bafio en die ressor teert onder de directie Groningen en Drente van rijkswaterstaat. Strand voogd Jan Toxopeus meent, dat „Ba fio" de zandplaat Rottumerplaat tus sen Schiermonnikoog en Rottumeroog belangrijker acht dan zijn Rottumer oog en dat dit eiland in de toekomst letterlijk en figuurlijk plaats moet maken voor de westelijker gelegen plaat, die -in tegenstelling tot Rot tumeroog wel beschermd wordt en voor de instandhouding en uitbreiding waarvan wel gelden beschikbaar zijn, in ieder geval in meerdere mate dan voor Rottumeroog worden uitgetrok ken. De hoop van strandvoogd Toxopeus is nu gevestigd op staatsbosbeheer, dat het eiland broedplaats voor duizenden vogels naar zijn mening zal kun nen en willen exploiteren als natuur- beschermingsgebied. Bovendien zal Premier Adoela van Kongo brengt op het ogenblik met zijn echtgenote zijn eerste officiële bezoek aan Engeland. Maandag werd het echtpaar door pre mier Harold Macmïllan ontvangen (foto), dinsdag begonen voor de Kongo lese staatsman de besprekingen met de Britse regering. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld dat de wet op de geneesmiddelenvoorziening op 1 oktober a.s. in werking zal kunnen tre den. Een uitzondering moet worden ge maakt voor enkele artikelen. zijn inziens Rottumeroog, meer nog dan Rottumerplaat, van betekenis kunnen zijn voor de landaanwinnings werken in de Wadden en als natuur lijke golfbreker voor de kust van Groningen en van Friesland. Vandaag (woensdag), brengt mr. C. L. W. Fock, commissaris der koningin in Groningen, een bezoek aan Rottum. Het echtpaar Toxopeus en hun twee nog op het eiland wonende kinderen Hendrik Jan en Wiepkje zullen hun gast ontvangen, zoals zjj ook andere gasten ontvangen: in hoge mate ver ontrust en ook verontwaardigd om dat de toekomst van Rottumeroog voor hen zo onzeker is. Onzeker om dat de zee hier meer neemt dan geeft, méér omdat bijna niets wordt gedaan aan het onderhoud en aan de instand houding van hun eiland. De Amsterdamse hoogleraar in de pla nologie en demografie prof. dr. W. Stei- genga heeft gisterochtend op het we reldcongres voor de geestelijke volks gezondheid, dat deze week in het Insti tuut voor de Tropen in Amsterdam wordt gehouden, een pleidooi gehouden voor reconstructie van de oude stads wijken in grote steden. „Er is meer leefruimte nodig, de be woonbaarheid moet worden vergroot", zo meent prof. Steigenga, die op de tweede congresdag het dagthema „Ur banisatie en stadsontwikkeling" inleidde. De leefbaarheid in de grote stad wordt volgens de inleider bedreigd door be volkingsconcentraties als bijvoorbeeld in New York. Om de stad dezelfde functie te laten behouden zou men bij recon structie van de grote steden in Neder land drie tot vier maal zo veel ruimte nodig hebben. Prof. Steigenga was zich er van bewust dat het creëren van een milieu, waarin de stadsmens zich waar lijk mens kan voelen, veel moeilijker is dan het geven van kalmerende mid deltjes die de nare gevolgen van de grote stad opvangen. Maar toch zal er een oplossing moeten worden gevonden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk zou van plan zijn naar Moskou te gaan om daar de beperkte kernstop- overeenkomst te ondertekenen. Dit werd gisteren uit welingelichte bron in Washington vernomen. Aangenomen wérd dat in dat geval ook de Britse minister van buiten landse zaken naar Moskou zou gaan. President Kennedy heeft echter nog geen besluit genomen, aldus deze bron. De meeste westerse waarnemers in Moskou waren er gisteren van overtuigd dat de besprekingen op de ze dag voornamelijk een laatste ge- dachtenwisseling over het verdrag betroffen. De vergadering van vandaag zal slechts over geringe technische kwesties gaan, die volgens deze waarnemers geen roet in het eten zullen kunnen gooien. Op een der onbewaakte overwegen in Noordendijk bij Dubbeldam, is gister avond omstreeks zes uur een bromfiet ser tegen een uit de richting Dordrecht komende trein gereden. De man moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer is de 62-jarige heer A. Verhoef uit Dor drecht. OF HET OUDSTE centrale punt van Zierikzee, de Balie, aan de voet van de Sint-Lievensmonstertoren, zal de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek half augustus beginnen met een opgraving om er gegevens of aanwijzingen op te diepen, die kun nen leiden naar een meer preciese datering van de stichting van de stad. Dit „stadsonderzoek" staat al enkele jaren op het pro gramma, maar nu eindelijk is er geld voor beschikbaar gesteld. Mogelijk kan de bodem van het oude Marktveld een antwoord ge ven op de vele vragen en veronderstellingen, die de historici door de jaren heen omtrent de ouderdom aan Zierikzee hebben toege schreven. Het opgravingswerk zal beginnen met het trekken van een sleuf. Daar bij komt dan een dragline te pas. Uit dit „proefvak" zal moeten blijken of de onderzoekers op het juiste punt zijn begonnen. Hebben de deskundi gen van de R.O.B. daarbij goede hoop gekregen dan zal de Zierikzeese Ba lie verder „overhoop gehaald" wor den. „Het is de bedoeling, dat we dan tot vier meter diepte gaan", zo ver telde ons de man, die in Zierikzee met de opgraving zal worden belast, ir. A. Trimpe Burger. Vlak bij de fundamenten van de zware Sint-Lievenmonstertoren zal hij met een ploegje mannen zo mogelijk acht man sterk uit de grond halen, wat erin zit. Een uiterst voorzichtig en minutieus karwei, waarbij enige historische interesse van de gravers bijzonder op prijs wordt gesteld. Op verschillende plaatsen in Zeeland heeft ir. Trimpe Burger al naar het verleden gegraven. Bekend zijn zijn resultaten in het oude Aardenburg. waar vele bijzondere vondsten uit de Romeinse tijd voor de dag zijn ge komen. Het kleine stadsmuseum werd naarmate de opgravingen vorderden in Aardenburg veel te klein om alle bodemschatten nog een plaatsje te kunnen geven. Zal het in Zierikzee in de komende maanden ook zq gaan? Men weet het niet. Maar de wordingsgeschiede nis van de stad aan de Oosterschelde, die in 1949 zijn elfhonderjarig be staan heeft gevierd met een groots opgezette feestweek, is interessant genoeg om voor vermoedens en uit eenlopende opvattingen een bevesti ging of een ontkenning te zoeken. Sommige oudheidkundigen zoeken het onstaan van Zierikzee in de komst van de Noormannen. Misschien zou men ook verder kunnen komen met meer exacte aanwijzingen over de eerste kerk van Zierikzee, die vol gens de oude kronieken in het jaar 1151 moet zijn gebouwd. Maar het is niet bekend waar deze heeft ge staan. Algemeen gaat men ervan uit. dat de funderingen van deze eerste kerk onder die van de huidige Grote Kerk moeten liggen. Maar die eerste kerk van Zierikzee kan ook best op de Balie hebben e- staan, aan de westkant van de anno 1454 gebouwde „Dikke Toren". In de archivalia heeft stadsarchivaris P. van Beveren namelijk gevonden, dat bij de brand van deze eerste Zierik zeese kerk in het kasteel 's Graven hof de ruiten zijn gesprongen. En dat kasteel alle schrijvers zijn hel daarover eens was gesitueerd aan de westkant van het Marktveld. De rekeningen van het kasteel vermelden het herstel van die ruiten. Dezelfde grafelijke rekeningen, die de historici op de hoogte hebben gebracht van de inrichting van het kasteel. De ruiten van de residentie van de graven van (Zie slot pag. 2 kol. 3) Festivals worden over de mensheid uitgestort in allerlei soorten en variaties- In Cannes schijnt het om films te gaan, waarbij als belangrijk ne venverschijnsel lieve meisjes zich in het water laten gooien om toch vooral de aandacht te trekken. Berlijn heeft ook zoiets, maar doet naar buiten wat se rieuzer en deelt allerlei soorten beren als prijs uit. Er zijn ook festivals, die het „mooie-meisje" rechtstreeks tot on derwerp hebben, namelijk dank zij de verkiezing van de een of andere miss Zus-of-Zo. Verder zijn er sinds jaar en dag wedstrijden voor onze trouwe har monie- en fanfarekorpsen, die zich ech ter al lang met de naam „festival" sier den vóórdat er sprake was van smijte- rijen met films of met meisjes. En - niet te vergeten er zijn ook de ernsti ge feesten met Bach, Mozart en andere klinkende namen en met indrukwek kende concerten; en ten slotte zijn er de festivals de opsomming is overi gens verre van volledig waar de lichte muze en de Gouden Plaat worden aanbeden. Wanneer men dat alles zo eens onder elkaar zet, dan lijkt het er op alsof deze hele wereld één groot feest is: festivals in allerlei soorten, op allerlei plaatsen en voor allerlei doel einden. De gewone, niet zo tot feesten geneigde burger duizelt er van. De afgelopen dagen heeft Knokke in het middelpunt van de belangstel ling gestaan: er werd daar tijdens een festival gezongen door bekende en min der bekende figuren, waarbij de dag bladen in ernstige beschouwingen de voors en tegens van de diverse kandi daten zorgvuldig tegen elkaar afwo gen om daarna met voorzichtige con clusies voor de dag te komen. Het is allemaal boeiend, maar nogmaals, voor degene, die er niet alles van afweet, is het niet heel gemakkelijk het geheel precies te volgen. Wat ons bij deze song-wereld altijd zo verwondert, is de kortstondigheid van het liedjesleven: er is niet veel gelegenheid de eventuele charmes van een lied helemaal op zich te laten inwerken, want het vers is vrij spoe dig uit de circulatie. Vroeger was dat heel anders, althans dat is onze indruk. Er zijn van die opvallende liederen van ver voor de Tweede Wereldoorlog, die nóg geneuried worden door een inder daad al wat grijs-geworden generatie. Maar de vraag lijkt gerechtvaardigd of over een jaar of dertig-veertig nóg met weemoedige mijmering in de stem zal worden gesproken over de top-hits van vandaag, over de liedjes bijvoorbeeld, die de Nederlandse student Edwin Rut ten in Knokke heeft gezongen. Eerlijk gezegd: enige twijfel lijkt ons op zijn plaats. Deze twijfel kreeg een statistische ba sis, toen we in het reclameweek blad Ariadne een boekbespreking la zen, waarin een aantal cijfers werden onthuld over de levensduur van de po pulaire song. In 1920 was deze levens duur gemiddeld anderhalf jaar, in 1940 was er reeds een aanzienlijke daling in getreden: vier maanden, maar in 1960 was het voor de song helemaal onge zond geworden: de levensduur was te ruggelopen tot ongeveer vijf weken. Per week worden er in de V.S. ruim tweehonderd nieuwe platen op de markt gebracht, maar slechts gemiddeld vijf daarvan bereiken de „top-100-list", ter wijl de andere vrijwel zeker geen voor delig saldo opleveren. Dat zijn naar het ons voorkomt opvallende cijfers. Zij verklaren al thans enigszins waarom de songfesti vals zo opgewekt kunnen bloeien: iede re vijf weken is statistisch gezien een nieuw lied nodig en dat eist produktie en bekendheid. Ook hieruit blijkt, dat we heel snel leven in onze tijd: voor de eeuwigheid wordt er niet meer gebrou wen, hoogstens voor een paar weken. Daarom dus moeten er songfestivals worden gehouden en lijkt het (vreemd genoeg in deze bizarre tijd) er op alsof de wereld één groot feest is. Dat doet ons overigens denken aan een boek van een schrijver, die in deze dagen niet meer zo heel hoog genoteerd staat, na melijk Arthur van Schendel. Hij schreef een roman onder de titel „De wereld een dansfeest", waarin indruk wekkende pagina's voorkomen. We hebben het slot van het boek nog eens overgelezen, nadat we een luidruchtig lied van circa vijf weken een oudje dus door de radio hadden gehoord. Voor de geïnteresseerden hebben we de laatste alinea hier overgeschreven: „Een eind verder, zonder er bij na te denken wat het was dat mij inviel, floot ik een wijsje van een dans, een banaal deuntje zoals past bij een mens als ik. De man naast mij viel dadelijk in en floot zachtjes mee. Fluitend gin gen wij onder de donkere blaren van de bomen. Een warme avond was het met een bedekte lucht en hier en daar een ster. Op het bruggetje over de sloot bleven wij staan omdat wij meenden een ander te horen die in de verte floot. Maar het was een nachtegaal". Zo besloot Van Schendel zijn feest. En nu zijn er mensen, die in onze tijd enig heimwee naar een dergelijk festival hebben.... De politie te Amsterdam heeft de 20-jari- ge magazijnbediende J. A. T. A. van P. aangehouden en als verdacht van po ging tot doodslag ingesloten. De jonge man zou volgens getuigenverklaringen maandagnacht dronken achter het stuur van een auto hebben gezeten. Verscheidene automobilisten trachtten de auto klem te rijden, waarbij de jonge man om aan zijn achtervolgers te ontko men dwars door plantsoenen reed. Op een moment dat iemand voor zijn wa gen ging staan gaf de magazijnbediende hoewel zijn auto reeds stilstond, opnieuw gas met het gevolg dat deze man een aantal meters werd meegesleurd. Het let sel dat de man hierbij opliep beperkte zich tot een dikke knie en een wonde aan het scheenbeen. Gistermiddag om ongeveer 12 uur heb ben werklieden de 13-jarige J. W. Boe- deltje uit Scheemda, met brandende kle ren gevonden in een der betonnen werk plaatsen van zijn vader. Hij werd per ambulance met zeer ernstige brandwon den overgebracht naar het r.-k. zieken huis te Winschoten, vanwaar hij werd doorgestuurd naar het academisch zie kenhuis te Groningen. Kort na aan komst aldaar is hij overleden. Het is niet bekend hoe de kleren van de jongen heb ben vlam gevat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1