Bijzondere fossielen in de Westerschelde Vragen PvdA Zierikzee over opleidingsklas Nederlandse topartiesten gaven acte de presence in Oostburg GOES BOUWT 66 IN PLAATS VAN 48 WONINGEN IN PLAN-ZUID DITMAAL GEEN INCIDENTEN OP HET SONGFESTIVAL IN KNOKKE Tussen de buien door Bekende organisten uit buitenland op excursie op Schouwen Zeeuwen vooraan in Bergen op Zoom IN VLISSINGEN RINGRIJDERSKAMP OM 3e KLAS TITEL EN BEKERS ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL „Onjuiste voorlichting schoolhoofd aan ouders" HANDBALDEMONSTRATIE VOOR VREDERUSTPATIËNTEN „PIJLENRIT VAN DE BEVELANDEN" Wedstrijd begint om half 9 Verrassing Hongaars muts Aan openbare lagere school VOOR BIJNA f900.000 GEEN GEKIBBEL OVER UITSLAGEN Fossielen Vele prominenten bij vrije rijders Wandeltocht Terneuzense Jeugdraad werd succes Bovendien vijftien eensgezinswoningen The Blue Jetsen Anneke Lehmeyer werden kampioen VOOR ACHT PERSONEN Winnaars Nederlands team geen hoogvlieger Geen hoogvlieger Grote sterren Verkeerde kaart De Belgen Cloda Rogers TEENAGERSHOW ZEELAND 6 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT DINSDAG 23 JULI 1963 Mijn vondst kwam ter tafel en met veel succes, het bleek een vrij gaaf exemplaar van de gezochte soort. prettige verrassing betrokkenen, die ik voor één van de twee nog wat groter maakte door hem de schelp af te staan voor z'n echt Zeeuwse verzameling. Hij had het zeker verdiend voor zijn vriende lijkheid even om te rijden om de tip in zake de vlinders door te geven. Er was slechts één voorwaarde, hij zou een paar dagen moeten wach ten om mij gelegenheid te geven de zeldzame schelp uit de Westerschelde in dit artikel af te beelden. Er zat namelijk een zwijgend getui genis in deze schelp, dat duidelijk blijft spreken ook na het onnoeme lijk aantal jaren, dat over deze schelp is heengegaan, nódat de bewoner van deze schelp overleed. Het ronde gaat je, met het bijbehorende holle rand je wijst er namelijk duidelijk op, dat het weekdier, van wie we slechts één helft van z'n tweekleppig huis voor ons zien, een vreselijke dood is ge storven. Het gaatje is namelijk ge boord door een vleesetende slak, ken nelijk een Natica-soort (Tepelhoren). Deze valt levende, door de schelp toch goed beschermde weekdieren, aan door zich er bovenop te plaatsen en zich toegang te verschaffen dwars door de schelp heen. De aanvallende slak brengt dan door het gaatje een verterend vocht in het dier en voedt zich er mee. Onze hedendaagse Na- tica's doen precies hetzelfde met thans levende weekdieren en men kan de gevolgen er van ook nu op het strand aantreffen. Met dit praatje is dus ongevraagd bewezen, dat men zo tussen de buien door en dicht bij huis toch altijd een kleine kans heeft iets bijzonders aan te treffen. Zelfs al is dit het nazoeken or een hoop schelpen, waarmee men herhaal delijk op ruwe wijze heeft omge sprongen. i* We beelden ten bewijze daarvan nog een schelpje af, een dunschalige soort, die slechts één schelp maakt en het lichaam tegen stenen hecht. Het dier is dan ook aan de onderzijde beschermd. Deze „hoedjes"-achtige schelpen, waaronder de „Hongaarse muts" behoort, ziju bepaald teer van samenstelling en toch kwam de afge beelde schelp nagenoeg geheel onbe schadigd uit de hoop. Ze is lang niet zo zeldzaam als de Limasoorten, maar het vinden er van is evenmin een algemeen verschijnsel. Speciaal fraai in deze schelpjes is de tot een spiraaltje opgerolde top er van, die sprekend gelijkt op het op gerolde eind van een hoorn van over vloed. Alleen in dit geval is de top zeker niet het eind, maar het begin van het mét het slakje groeiende „huis". Wat ook het geval is met de top van de Lima, zodat men vanuit zo'n top de gehele geschiedenis van de groei van schelp (en dier) kan aflezen langs de „groeilijnen". Nu ik mij zet tot het opstellen van dit natuurpraatje schijnt de zon verrukkelijk, is de tempera tuur mild en zou men geneigd zijn zich midden in een ideale zomer te wanen. Niet te heet, niet te koud, zonder dreiging van buien, kortom, zo als ieder zich een prettige zomer wenst. Door Barend Zwerfmans Maar de man, die me de stof voor dit stukje leverde is nog maar nauwelijks de deur uit en zijn kleding was een sprekend bewijs, dat hij zich met ge heel andere gevoelens voor de reis, waarvan hij terugkeerde, had moeten gereedmaken. Ja, zo is nu eenmaal onze zomer. Vol afwisseling zullen we dat nu maar noemen. Er was iets bijzonders aan de hand. De natuurvriend had even voor de Kreekrakdam, dat is dus even bui ten Zeeland een massa witte vlinder tjes aangetroffen op de stammen van populieren. Ze bleken te behoren tot de groep van de puur-witte bastaard satijnvlinders. De mild geworden temperatuur had deze beestjes blijk baar in massa uit de wachtende pop pen te voorschijn gebracht en klaar blijkelijk vonden de mannetjes en wijfjes van de in actie gekomen soort de stammen van de populieren een zeer geschikte ontmoetingsplaats. Zoals het neer gaat: ik kon me er persoonlijk niet van overtuigen, maar in een gesprek komt het van het een op het ander, zo ook op het doel van de juist volbrachte reis, een onder zoek van fossiele schelpen als bij Antwerpen telkens weer worden op gegraven en die nieuwe relaties ver tonen tot die, welke in de Wester schelde, en dan van wat groter diep te door zuigers boven worden ge bracht. Zo waren we tot een Zeeuws onder werp teruggekeerd en was er gele genheid te vergelijken, wat hij ginds had buitgemaakt en wat ik had op gediept uit een opslagplaats van uit de Westerschelde afkomstige schel pen. En het was op dit moment, dat het „afwisselende" weer, en laten we nu maar liever zeggen, het „wis selvallige" weer met lastige buien vorming erbij moest worden be trokken. Kan men niet vér van huis, dan maar dichtbij gezocht en heeft men niet veel kans op een nieuwtje, een kleine kans is er altijd. Mijn speurtochtje op korte af stand, tussen de buien door, lever de wel vele gave schelpen op, die lang niet ieder kent, maar ik kon slechts reppen van één enkel, voor mij nieuw schelpje, dat overigens op dezelfde dag ook door een an dere zoeker was gevonden. Eén in een huizenhoge schelpenhoop, waarvan de bovenlaag keurig door kort geleden gevallen regen buien was schoongewassen. De kenner was er direct bij geïnteres seerd, de eigenaardig scheeflang- werpige Lima's treft men inder daad niet vaak aan en hij zocht nog speciaal naar een van de minstgevonden soorten, Lima exi- lis, een schelpje van vrij groot formaat en met vrij grove ribben. De Stenen Beer en de Wilhetminastraat te Vlissingen worden zaterdag a.s. weer de jaarlijks terugkerende „arena" voor de wedstrijd van de Zeeuwse ringrijders: ten eerste is er de kamp om het derde klas-kampioenschap, ten tweede wordt de vrije wedstrijd, waaraan zo goed als alle prominenten deelnemen, afgewerkt. Voor de 3e klas-titel hebben zich 48 ringrijders kandidaat gesteld, voor de vrije baïwedstrijd treden 41 deelne mers in de baan. Hoewel met dit grote aantal deelne mers eigenlijk in 4 banen gereden zou móeten worden, worden er slechts twee banen aangehouden, één voor de 3e klassers en één voor de vrije rijders. In verband daarmee begint de Vlissing- se ringrijderij niet zoals normaal om 9 uur, maar om half negen. Bij de grote groep derde klassers, die aanspraak kgn maken op het kampioen schap, bevinden zich ook weer de eerste tweevan vorig jaar, kampioen C. de Loof en reserve-kampioen K. Wielema- ker, beiden uit Koudekerke. Het is ech ter onmogelijk te voorspellen of zij ook nu een kans maken op een der ere plaatsen, temeer omdat een fors aantal jongeren in de baan komt, dat onge twijfeld voor verrassingen kan zorgen. De laatste tien (van de 30) beurten van de vrije wedstrijd gelden voor de finale, waarin de zes wisselbekers op De raadsfractie van de Partij van de Arbeid te Zierikzee heeft het college van b. en w. een brief gezonden met vragen over het bestaan van een voorberei dingsklas voor het toelatingsexamen van de middelbare school, gevormd of ge handhaafd door het hoofd van de plaat selijke openbare lagere school. En dat terwijl aan het Zierikzeese Professor Zeemanlyceum een zogenaamde „brug klas" is verbonden. In een vergadering van ouders van leerlingen heeft het hoofd van de openbare lagere school, de heer J. G. Brugman, gezegd, dat de kin deren eerst na zes jaar lagere school tot deze „brugklas" tien jaar geleden in gesteld kunnen worden toegelaten. De P.v.d.A.-fractie informeert bij b. en w. naar de juistheid van deze, haars inziens verkeerde voorlichting, omdat de toeloop van leerlingen naar deze klas daardoor schade zou kun nen leiden. Bovendien geven de vier raadsleden b. en w. in overweging het hoofd van de school deze infor maties tegenover de ouders te laten rectificeren. De in de brief aan burgemeester en wet houders vervatte vragen luiden: Is het het college van b. en w. bekend, dat door het hoofd van de openbare la gere school een klas ter opleiding van leerlingen voor het' toelatingsexamen van de middelbare school is gevormd, dan wel gehandhaafd? Is het college van b. en w. niet met on dergetekende van oordeel, dat door de vorming c.q. instandhouding van bedoel de opleidingsklas schade zal worden toe gebracht aan de door de gemeente Zie rikzee ongeveer 10 jaar geleden ingestel de voorbereidende klas aan 'iet Profes sor Zeemanlyceum, in dier voege, dat het leerlingenaantal van die bedoelde klas merkelijk zal teruglopen? Is het college van b. en w. niet met on dergetekenden van oordeel, dat zolang het spel staan. Zoals bekend was de ze finale vorig jaar ongekend span nend: zes deelnemers staken alle 10 finaleringen, namelijk Jo Koets uit Biggekerke, Leen Minderhoud uit Westkapelle, Jo Maljers en Wim Maljers van de Veerse ringrijders- vereniging, Jan Koole uit Sint-Lau- rens en Jac. van Wallenburg uit Mid delburg. Behalve Van Wallenburg zijn de andere vijf prominenten ook nu weer present. Er werd vorig jaar bijzonder goed ge reden: Leen Minderhoud werd eerste met het maximum aantal te steken rin gen, namelijk 30, terwijl Wim Maljers met 29 ringen op de tweede plaats ein digde. Er mag ook nu weer een zeer spannende kamp verwacht worden. Om de wedstrijd te bespoedigen heeft het Z R.V.-bestuur moeten besluiten om de 29e en 30e beurt tijdens de 3e klaswedstrijd te laten gelden voor de pollepel de laatste ringen, die tijdens de vrije wedstrijd vóór de middag pauze raak gestoken worden, geven recht om deel te nemen aan de pol- lepelstrijd van de vrije rijders. De wedstrijd wordt gehouden in samen werking speciaal op financieel ge bied met de gemeente Vlissingen. Een der gemeentebestuurders reikt na afloop de ereprijzen uit. De 3e klassers rijden in wit kostuum met oranje sjerp, de vrije rijders in boerenkostuum, eveneens met oranje sjerp. Er zijn tien prijzen beschikbaar voor de versieringen van de paarden, waarbij speciaal op de vlechten gelet wordt. de voormelde gemeentelijke voorberei dende klas, die telken jare aanwijsbaar goede resultaten heeft geboekt, bestaat, het onjuist zou zijn, dat aan de gemeen telijke lagere school een soortgelijke klas wordt gevormd c.q. gehandhaafd? Acht het college van b. en w. het in overeenstemming met een gemeentelijk juist financieel beleid, toe te laten, dat, terwijl door de raad van de gemeente Zierikzee een dergelijke voorbereidende klas aan het Prof. Zeemanlyceum is in gesteld en door de raad een afzonderlij ke leerkracht, met de bevoegdheden van een hoofd ener school, aan deze voorbe reidende klas is benoemd, op de voor schreven wijze afbreuk wordt gedaan door een gemeentelijke instelling van on derwijs aan een andere gelijksoortige ge meentelijke instelling van onderwijs? Is het college bereid, om het hoofd van de openbare lagere school op te dragen, de hierboven vermelde opleiding 'aan zijn school te staken, zolang de voorberei dende klas bestaat? Kan het college van b. en w. mededelen, of het juist is, dat het hoofd der open bare lagere school op een vergadering met ouders van leerlingen heeft medege deeld, dat toelating van leerlingen tot de voorbereidende klas aan het Professor Zeemanlyceum slechts kan geschieden na de zesde klas van de lagere school Is het college van b. en w. bereid, het hoofd van de lagere school op te dragen in een vergadering van ouders van leer lingen mede te delen dat de toelating van leerlingen tot de voorbereidende klas van het Prof. Zeemanlyceum ook kan geschieden na de vijfde klas van de lagere school? Zo neen, is het college dan bereid, zelf maatregelen te treffen, dat ter kennis van de ouders van leerlingen wordt ge bracht, dat de toelating tot de voorbe reidende klas ook kan geschieden na de vijfde klas van de lagere school? Heeft omtrent een mogelijke opheffing of het voortbestaan van de voorberei dende klas dan wel omtrent de inrich ting of werkwijze van de voorbereidende klas contact bestaan tussen de inspec teur van het middelbare onderwijs of de inspecteur van het lager onderwijs en uw college? Zo ja, is uw college bereid de raad om trent een zodanig contact nauwkeurig in te lichten en eventuele desbetreffende correspondentie aan de raad ter inzage te verstrekken? Zaterdagmiddag was Terneuzen het mid delpunt voor de wandelliefhebbers. Niet minder dan 285 deelnemers hadden zich laten inschrijven voor de 10-15-20 of 25 km wandeltocht, van de Terneuzense Jeugdraad. De wandeltocht werd gehou den ten bate van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies, afdeling Terneu zen. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat de jongste deelneemster, de 5-jarige Nella van Es uit Terneuzen, de 10 km uitliep. De oudste deelnemer was de heer J. J. van Baaren uit Dubbeldam, die reeds 13.650 km op zijn wandelboekje held staan Voor iedere deelnemer die de tocht uit liep, was een fraaie medaille beschik baar, terwijl de groepen bovendien nog een diploma kregen uitgereikt. Alle deelnemers liepen de vastgestelde afstand uit, zodat het hij de prijsuitrei king in de bovenzaal van Hotel Cen traal, gezellig druk was. Het batig saldo van deze tocht werd in aanwezigheid van de wandeltochtcom missie, bestaande uit mej. D. van der Linden en de heren C. Koster en G. Plad- det en het bestuur van de Terneuzense jeugdraad, bestaande uit de heren E. de Groene, voorzitter en P. Gerreman, pen ningmeester overhandigd aan de pen- ningmeesteresse van het Centraal Ge nootschap, mevrouw Russchen. Hierna sprak de voorzitter van het Cen traal Genootschap, de heer J. Orlebeke, een woord van dank en erkentelijkheid tot de wandeltochtcommissie en de Ter neuzense jeugdraad. Op het recreatieveld bij het zwembad van Vrederust bij Bergen op Zoom werden enige demonstratiewedstrijden gespeeld door leden van de handbalver eniging Fortuna uit Bergen op Zoom. Dit om deze sport op Vrederust meer bekendheid te geven en tevens als ont spanning voor de patiënten. Er werden eerst een paar wedstrijden gespeeld tussen juniorenteams van Fortuna. Daarna werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen een team sa mengesteld uit spelers van De Vier sprong qn Vrederust tegen een team van Fortuna. Deze wedstrijd, die over 2x20 minuten werd gespeeld, eindigde in een neder laag voor het gecombineerde zevental (15—8). De gemeenteraad van Goes zal woens dagavond drie voorstellen met betrek king tot de woningbouw behandelen. Het eerste voorstel behelst een wijziging in de stichtingskosten van 48 woningwet woningen met 16 garages en 18 woning wetwoningen met 6 garages, beide com plexen in plan-Zuid. Begin dit jaar besloot de raad reeds om 36 en 48 flatwoningen met garages in plan-Zuid te bouwen, als aanvulling op het complex van 108 woningen, volgens een rationeel bouwsysteem. In de mach tiging van „Den Haag" tot gunning was evenwel geen rekening gehouden met de in de aannemingssom begrepen kosten van de stichting Ratiobouw, zodat on derhandse aanbesteding en gunning stag neerden. Toen deze zaak eindelijk in het Schouwen-Duiveland is zaterdag het trefpunt geweest van een internationaal gezelschap befaamde organisten. In het kader van de Internationale Zomeraca- demie Haarlem 1963, die van 6 tot en met 26 juli wordt gehouden, werd een trip naar enkele moderne kerkorgels op Schouwen en Duiveland ondernomen. Het gezelschap bestond uit 26 manne lijke en 11 vrouwelijke deelnemers. Vijf docenten stonden aan het hoofd van deze studiereis. Om ongeveer half drie zaterdagmiddag kon ds. M. v. d. Klis het gezelschap welkbm heten in het kerkgebouw van de Chr. Geref. Kerk in Zierikzee. Het Van Vulpenorgel behoort tot één van de fraaiste' in Zeeland en had alle bewondering van de organisten. De Nederlandse organist-docent Gustav Leonhardt bespeelde het instrument in zijn verschillende disposities op aanwij zing van de beroemde organist prof. An ton Heiller uit Wenen. De bespelingen die bedoeld zijn als stu die-objecten gaven de deelnemers vol doende aanleiding om notities te maken over de bijzonderheden van dit fraaie orgel. Bovendien werd er in het kerk gebouw druk gefotografeerd. Als her innering aan het bezoek deelde ds. Van der Klis fotokaarten uit van het or gel. De korte bijeenkomst in de Chr. Geref. Kerk werd besloten met orgel spel van prof. Anton Heiller en Mme. Marie-Claire Alain uit Parijs, zuster van de bekende componist van orgel- en concertwerken Jean Alain die in de laatste wereldoorlog om het leven kwam. Prof. Siegfried Reda uit Essen en Cor Kee behoorden eveneens tot de docen ten van dit gezelschap, waarvan de deelnemers afkomstig waren uit: Aus tralië, België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Ierland, IJsland, Italië, Nederland, Oostenrijk, U.S.A., Zweden, Zwitserland. Eerder op de middag was het inge bouwde Zweedse orgel in de Lutherse kerk in Zierikzee bespeeld. Op de terugreis naar Haarlem werd nog een bezoek gebracht aan het Zweedse orgel in de Ned. Herv. kerk van Sirjansland en later op de avond het orgel in de St.-Laurenskerk te Rot terdam. Vijftienhonderd stampende, ap- laudisserende en fluitende jonge lui hebben zaterdagavond in Oost burg kennisgemaakt met de top- sterren uit de Nederlandse amuse- mentswereid. Anneke Grönloh, The Jumping Jewels, Johnny Lion, The Young Sisters en de New Or leans Syncopaters traden daar op in garage 't Westen. Dit alles ge beurde in het kader van de „Teen ager Show Zeeland". Onder die naam hadden de organisatoren, Joop Kolijn en John de Croo uit Oostburg, de finale van de Zeeuw se kampioenschappen voor vocalis ten en ensembles aan het publiek voorgesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat er zaterdagavond bal zou zijn. Maar daar is niet veel van terecht gekomen. De jongelui moesten zelfs op de stoelen en tafels die daar overigens best tegen bestand waren klimmen om hun favoriete sterren aan het werk te zien. Dit grote feest was het sluitstuk van de „Teenager Show Zeeland", 's Middags had een deskundige jury de prijzen voor de beste vocalisten en bands van Zee land bepaald. Zoals bekend hebben Joop Kolijn en John de Croo in Beveland, Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren voorselecties georganiseerd. De winnaars hiervan traden in Oost burg voor het voetlicht om te strijden De Zeeuwse deelnemers aan het lange- baankampioenschap van Bergen op Zoom zijn in de voortste gelederen ge ëindigd. De Goesenaar L. Frantzen (Ganze) eindigde op de derde plaats in deze wedstrijd over 1200 meter. De Luc- torzwemmer Wim van Kreuningen kwam als vierde door de finish. Winnaar werd W. Landa. Theo Vervoorn en Ad Koopman (beiden van Luctor) eindigden respectievelijk op de zesde en dertiende plaats. Ria van Ginneken won voor de tweede achtereenvolgende maal de wedstrijd bij de dames. Lia Jasperse (Luctor) en Tiny Daalhuijzen (S.Z.V.) eindigden respectievelijk op de derde en de vierde plaats. reine was gebracht volgden er moeilijk heden met de aannemer over de termijn van prijsbieding. Een impasse, die er op neerkwam dat de 48 woningen niet meer op de aanvankelijke condities van de grond zouden kunnen komen. De oplossing van de problemen ziet er thans als volgt uit: de aannemer doet een nieuwe prijsaanbieding, die geba seerd is op een totaal van 66 woningen. Naast het complex van 48 zal dus nog een aantal van 18 woningen gebouwd moeten worden. Een uitbreiding, waar toe de provinciale directie reeds zijn me dewerking heeft toegezegd. De totale stichtingskosten komen daarmee van 830.351 op 858.695,79 voor de 48 wo ningen; voor de 16 garages van ƒ34.240 op 44.251,86. Voor het complex van 18 woningen worden de stichtingskosten ge raamd op 309,270,67 en voor de zes garages op 15.731,81. Het is b. en w. verder mogelijk ge bleken 15 eengezinswoningen van het woningwettype te bouwen in plan-Zuid. Het plan hiertoe is ont worpen door het technisch bureau van de Nationale Woningraad in sa menwerking met architect J. Dekker te Hazerswoude. Dit plan voorziet in woningen, die huisvesting kunnen bieden aan iets grotere gezinnen, na melijk tot acht personen. De firma P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom is bereid gevonden deze wo ningen te bouwen voor een aanne mingssom van 270.000. Dit is inclusief de aanleg van een cen traal antennesysteem en van gemeen schappelijke achterpaden. De woningen zullen worden voorzien van gasgeysers en elektrische badcelverwarming. B. en w. delen de raad mee, dat wellicht de mogelijkheid aanwezig is om het aan tal van deze grotere eengezinswoningen uit te breiden met nog een complex van 44 van hetzelfde type. Om deze kans te kunnen benutten is het noodzakelijk te beschikken over een bestedingsklaar plan. waarvan de aanneemsom bekend is. Met het oog hierop vraagt het college de raad een krediet van 12.000 om dit plan te laten voorbereiden. De M.A.C. „De Bevelanden" te Goes had voor zaterdag jl. weer eens een pjj- lenrit op het programma gezet. De talrijke deelnemers hebben via de hun uitgereikte routebeschrijving ge tracht om deze pijlenrit met zo weing mogelijk strafpunten uit te rijden, het geen vele deelnemers niet is gelukt. De route, die voor het grootste gedeelte over Noord-Beveland voerde, was niet bepaald gemakkelijk. Desondanks was er veel lof voor de vele moeite, die de organisatoren zich hadden getroost, hoe wel op enkele punten nog al wat kritiek werd geleverd. De voornaamste uitslag luidt: 1. J. Zoeteweij, Goes met 23 strafpunten; 2. W. L. Hirdes, Goes, 23 strafp.; 3. L. v. d. Linde, Kloetinge, 32 strafp.; 4. J. Hoogstraate, Ovezande 33 strafp.; 5. W. Bos, Vlissingen, 55 strafp.; 6. G. Luijck, Kloetinge, 56 strafp.; 7. J. Wirtz, Oude- lande, 59 strafp.; 8. C. Kriekaard, Goes 62 strafp.; 9. J. v. Boven, Krabbendijke 64 strafp.; 10. J. A. Geene, Wolfaarts- dijk 71 strafp. om de Zeeuwse titels. De jury bestond uit ds. H. van Dalen uit Oostburg en de heer F. van der Bussche uit Oostburg. Namens een grammofoonplatenmaat schappij hadden zitting Herman Bate laan, Fred Hartog en Joop de Knegt. Deze laatste twee hadden samen één stem in het kapittel. Ook burgemeester L. J. van Leeuwen kwam 's middags eens kijken, wat de Zeeuwse jeugd zoal op muzikaal ge bied presteert. Bij de ensembles kwamen „The Blue Jets" uit Sluis als eerste uit de bus. In de afdeling vocalisten behaalde Anneke Lehmeyer uit Goes de eerste prijs. „The Blue Jets" bestaan uit drie gita risten en een drummer. Freddy Teddy klooté derde klas kweekschool treedt bij deze. band op als zanger. Met zijn wilde haardos en zijn nog wil dere bewegingen wist hij grote ovaties uit te lokken. Deze eerste plaats is een mooi resultaat voor „The Blue Jets", een formatie die nog maar een jaar be staat. De vijftienjarige Anneke Lehmeyer uit Goes won de eerste prijs met „Think of me" en Hawaiiana Melody", waarbij zij zichzelf op de gitaar begeleidde. Wat ze zong was vrij eenvoudig, maar ze deed het met een mooie stem en een hartveroverend enthousiasme. Alphons Bolsius uit Goes behaalde bij de vocalisten de tweede plaats. Hij werd begeleid door „The Rolling Thunders". Deze zanger bracht „Room full of roses" en „From a jack to a king" ten gehore. Gert Overman uit Middelburg, die in de muziek wil doorgaan, eiste de derde plaats voor zich op. Wat muzikaliteit en stem betreft had Gert ongetwijfeld meer verdiend, maar de juryleden, die de grammofoonplatenmaatschappij ver tegenwoordigen, hebben uiteraard meer op het „commerciële" dan het muzikale gelet. Gert Overman begeleidde zich zelf op de gitaar. (Van onze Brugse correspondent). Er deden zich nog geen incidenten voor op het liedjesfestival van Knokke, dat vorige week vrijdag in 't weelderige Casino startte. Dit is zeker een zeldzaamheid, die het vermelden waard is. Op de vorige wedstrijden om de „Europabeker voor Zangvoordracht" gingen de juryleden gewoonlijk reeds van de eerste dag af aan het kibbelen en speculeren. Sommige ploegleiders vonden hierin uit stekende publiciteitsstof. Lou van Rees, die verschillende jaren aaneen het Ne derlandse team naar Knokke bracht, blonk hier vooral in uit. In 1960 dreigde hij met zijn vedettenploeg, samengesteld uit Corry Brokken, Rita Reys, Willy Aiberty, Teddy Scholten en Tom van Duynhoven, huiswaarts te keren, omdat hjj van oordeel was, dat de Nederlanders in het hoekje geduwd werden door de jury. Ook in 1961 schudde hij hetzelfde trucje uit zijn mouw en verleden jaar was hij zo verbolgen over de naar zijn mening onjuiste beoordeling van de in ternationale jury te Knokke, dat hij Mieke Telkamp, Masc Woisky, José Mar cello, Joke Copier, Milly Scott en Anne ke Grönloh inderdaad na een eerste op treden terug naar-huis zond, wat natuur lijk heel wat ophef maakte op het festival. Dit jaar echter heeft de Nederlandse ploeg niet zoveel in de melk te brokken. Zaterdagavond werden Ciska Peters, Rob de Nljs, Gert Timmerman, Edwin Rutten en Ansje van Brandenberg met 382,5 punten verslagen door de Belgen, die 403 punten boekten. Niemand was 't oneens over deze uitslag. Zondagavond verloren de Nederlanders van Engeland. Het Nederlands team is inderdaad geen hoogvlieger. „André et ses Blue Jeans" uit Vlissingen behaalden met Vince Taylorachtige ver tolkingen de tweede plaats bij de ensem bles. Ook hier kwam een ensemble, dat wat muzikaliteit betreft hoge ogen gooi de op de derde plaats. Dit was het trio Rudy van Duyse uit Terneuzen, dat be staat uit een bas, gitaar en drums. Deze drie Zeeuws-Vlaamse jongens speelden vaak op een zeer fijne manier moderne jazz, maar in deze omgeving „teenagers" kwam dit niet zo tot zijn recht. Ook 's middags verschenen de „grote sterren" op het podium. Ze konden vaak slechts met moeite de jeugdige fans, meest meisjes, van het lijf houden. Voor al Anneke Grönloh moest honderden handtekeningen uitdelen. Fred Hartog praatte de verschillende onderdelen aan elkaar en probeerde de jeugdige artiesten wat op hun gemak te stellen. 's Middags hadden de organisatoren en Fred Hartog verteld, dat er toen al ruim 'duizend kaarten in de voorverkoop de deur uit waren gegaan. Prompt ont stond er een run op de resterende kaar ten en het duurde dan ook niet lang of alles was uitverkocht. Men had geschat, dat de garage 't Westen gemakkelijk zo'n vijftienhonderd mensen kan her bergen. Het ging wel, maar helemaal niet gemakkelijk. Alles stond op en bo ven elkaar. Gedurende het eerste half uur was er nog wel een kleine dansvloer voor het in het midden van de garage opgestelde podium vrij, maar de geest driftige jongelui drongen al snel tot bij het podium. De atmosfeer was er dan ook naar, maar het 'feest was er echter niet minder om. Veel succes had 's avonds ook de dans groep „The Twinkling Stars" uit Vlis singen, die op originele wijze moderne dansen als de madison en de bossa nova demonsteerden. De winnaars van het Zeeuws kampioenschap kwamen tijdens het „bal" ook nog voor de microfoon. De foto toont de Nederlandse zanger Rob de Nijs in actie op het songfesti val in het Casino van Knokke. Verdiend succes oogstte nochtans de charmante televisieomroepster Ansje van Brandenberg, die als zangeres in het dramatische genre zeker toe komst heeft. Zij zingt aardig, maar acteert bovendien bijzonder goed, zo dat haar wens om belangrijke rollen tq krijgen in musicals, beslist in ver vulling kan gaan. Men beweert van Ciska Peters dat het een natuurtalent is. In elk geval is zij zeer zelfbewust, wat reeds een belang rijk winstpunt is. Haar wijze van zin gen is echter niet volkomen gaaf. Haar stem dient geoefend, maar aantrekke lijk is de manier waarop zij haar liedjes voordraagt. De grote liefde van Edwin Rutten is de vocale jazz. Hij doet het lang niet kwaad. Deze student in de psychologie aan de Amsterdamse Universiteit heeft zeker iets in zijn mars. Hij heeft overi gens reeds enkele platen op zijn actief en hij treedt ook regelmatig op voor de radio. Hij debuteerde bij het orkest van Dolf van der Linden en hij zingt ook met de „Ramblers" van Theo Uden Mas- man en de „Skymasters" van Bep Ro- wold. Van Rob de Nijs zou men kunnen zeg gen dat hij de verkeerde kaart speelde op het songfestival te Knokke: namelijk de rock and roll, die nu volledig is uit gerold. Hij heeft nochtans geen onaar dige baritonstem en indien hij tijdig het roer omgooit en niet vastgeankerd blijft in één bepaald genre, dat uit de mode geraakt, krijgt hij ongetwijfeld een kans in de amusementswereld. Nog één naam blijft dan over: Gert Timmerman. Men noemde hem in het Casino na zijn optreden van zaterdag avond „de man die het te goed wil doen". Laten we elkaar goed begrijpen. Gert Timmerman kan zingen, maar hij moet zonder verder tijdverlies dadelijk naar de toneelklas. Zijn houding is op zijn zachtst uitgedrukt karikaturaal. Elk ge baar, elke mimische beweging is over dreven en onhandig, zodat men soms op de tanden moet bijten om het niet uit te proesten, en dit is spijtig, want het maakt elke behoorlijke muzikale pres tatie onmogelijk. Ook bij de Belgen zitten enkele zwak ke broertjes. Zij wonnen nochtans verdiend tegen de Britten vrijdag avond en zaterdag dan tegen Neder land. In dit team steekt echter een persoonlijkheid, die met kop en schou ders uitsteekt boven alle andere deel nemers, die tot nu toe in het Casino te Knokke aan bod kwamen. Paul Louka is een Waalse componist, die ook zelf de meestal zeer spirituele of venijnige teksten maakt voor zijn chansons. Hij heeft bovendien een eigen nonchalante stijl bij het voordragen van zijn liedjes. Knap is ook de jonge Jacques Daloux, die met zijn dramatisch-getinte liedjes, zeker stemming weet te scheppen. Men verwijt hem zijn bewondering voor Jacques Brei, die duidelijk tot uiting komt in zijn interpretatie, maar een jonge, talentvolle kerel mag men zoiets wel vergeven. Chris Wijnen is een Vlaams zangeresje met een iieve warme stem, maar minder vielen de realistische liedjes in de smaak, die gebracht werden door Bi- chou. Ten slotte is er nog Luc van Hoes- selt, die geen al te goed figuur sloeg met zijn heimatliedjes. Hij beschikt noch tans over een charmante baritonstem. Bij de Britten zullen de meesten alleen de naam Cloda Rogers onthouden. Het is een piepjong meisje, dat vlot en vooral fris lichte ritmische dingetjes zingt. Mike Preston, een gewezen bokser; jazz zangeres Lyn Cornell en ritmeman Bob by Breen, een Jamaïcaan, brachten het er niet zo best af. Beter was Johnny Dé Little, een jonge man uit Zuid Wales, die vroeger bus bestuurder was, maar nu goed zijn brood verdient als ritmezanger. De wedstrijd „Europabeker voor Zang voordracht" wordt dit jaar omlijst door het optreden van Patachou, Gilbert Bé- caud, Petula Clark en Jacques Brei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6