Terneuzen in grote lijnen herindelingsplan van G.S. Raad achter Sas van Gent: twee kanaalzonegemeenten Vangst van Zierikzeese bottenkotter was mager Koninklijk „goud" voor Yersekse onderwijzeres Afgraven binnendijken Zeeland komt op gang de BILT Dertienjarig meisje bij Perkpolder verdronken Zuidelijke kanaalgemeente trekt Vlaams-Gentse-nijverheid aan Zeeuwse ALMANAK SMOKKEL VAN 6000 KG BOTER ONTDEKT OP TERNEUZENSE LICHTER EERSTE PAAL VOOR CHR. DETAILHANDELSSCHOOL VISBOOT OP ZANDPLAAT BIJ BURGHSLUIS „Staartje" aan afscheid bij haar pensionering TEENKOOTJE VAN „ZWART PAARD" GEVONDEN a Na uitvoerige besprekingen BIJ OPHEFFING VAN HOEK, HELE GRONDGEBIED NAAR TERNEUZEN V oorzietiingen Topografie.... Aanvallen COLIJNSPLAAT KREEG IN TWEE UUR EEN ZWEMBAD Kettingbotsing bij Vlakebrug „Geen aanhangsel van Terneuzen OOK IN HET ZUIDEN IS RUIMTE VOOR INDUSTRIE Echt erbij Rapport voor Sas van Gent FOLKLORE, DE OS EN TERNEUZEN Bodem is schoongeveegd Onbeheerst Mej. D. Westdorp HET WEER IN EUROPA VERWACHT... PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT DINSDAG 23 JULI 1963 De raad van Terneuzen heeft zich maandagavond na zeer uitvoerige besprekin gen geschaard achter het voorstel van b. en w. om in grote lijnen akkoord te gaan met het herindelingsplan van G.S. van Zeeland. Voorts zal het hoogste pro vinciale bestuurscollege worden meegedeeld, dat als Hoek zijn zelfstandigheid toch moet prijsgeven, het gewenst wordt geacht het gehele grondgebied van die gemeente bij Terneuzen te voegen. Voorts gaf de raad van Terneuzen als zijn oordeel te kennen, dat aan de oostzijde van deze gemeente enkele correcties moe ten worden aangebracht in die zin, dat ook de Hellegatpolder (Vogelwaarde) en het gehele territoir van de Otheense kreek binnen de gemeente Terneuzen wor- den gebracht. In het laatste gedeelte van het besluit wordt gesteld, dat als G.S. tot de overtuiging mochten komen, dat de vorming van één gemeente langs het kanaal Terneuzen-Gent moet worden bevorderd, dan de voorkeur wordt gegeven aan één grote gemeente in het westen met inbegrip van Biervliet en in het oosten begrensd door de lijn Kampen-Koewacht. Dit voorstel van b. en w. werd aange nomen met de stem van de heer M. van Langevelde (a.r.) tegen. De heer Van Langevelde zei van mening te zijn, dat maar meteen moet worden gepleit voor de laatste mogelijkheid, na melijk één grote kanaalzonegemeente. Dit deed wethouder M. de Vos opmer ken, dat dit wel een erg revolutionair plan was voor een anti-revolutionair. De heer Van Langevelde wees op de te ver wachten grote ontwikkelingen in de ka naalzone, die volgens hem uitgangspunt moeten zijn in deze hele herindelings zaak. Zijns inziens hadden ook G.S. meer re kening moeten houden met die te ver wachten ontwikkelingen en minder met bestuurlijke moeilijkheden. Het grote plan voldoet volgens hem aan alle voor waarden om de gehele streek rondom de Kanaalzone tot ontwikkeling te brengen. ..Als wij niet voor die mogelijkheid plei ten, dan staan wij over tien of vijftien jaar opnieuw voor een gemeentelijke herindeling", aldus dit a.r.-raadslid. Zijn fractiegenoot A. Ramondt dacht, dat drie gemeenten voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen eigenlijk wel de beste op lossing zou zijn. Iedere andere vorm zal met name voor de Kanaalzone een bo- vengemeentelijk lichaam noodzakelijk maken, htgeen volgens deze spreker de normale bestuurskracht van de daarbij betrokken gemeenten zal doen vermin deren. Overigens wilde hij niet zover gaan als zijn fractiegenoot en tegen het voorstel van b. en w. stemmen. Zeer uitvoerig was de beschouwing van de heer R. Hol namens de P.v.d.A. Hij wees op de bijzondere voorzieningen, die de huidige ontwikkeling van de kanaal zonestreek vragen. Op zuiver economi sche gronden is naar zijn mening het creëren van één kanaalzonegemeente wel te verdedigen, maar andere factoren verzetten zich daartegen. „Onze fractie voelt niets voor de vor ming van een bestuurlijk lichaam, dat speciaal zal worden belast met de ver vulling van de industriële functie in dit gebied", aldus de woordvoerder van de P.v.d.A. Ook hij verklaarde zich achter het plan van G.S. te scharen, mits daar in de nodig geachte correcties worden aangebracht, zoals in het voorstel van b. en w. zijn verwerkt. Spreker noemde de aanspraken van de te formeren zuide lijke kanaalzonegemeente op de gehele woonkern van Sluiskil en de terreinen in de Axelse vlakte van weinig werke- lijkheiszin getuigend, belachelijk en dus onaanvaardbaar. Sinds maandagmiddag omstreeks half twee is de 13-jarige Annie van Aart uit Hulst tijdens het zwemmen in de Wester- schelde nabij de haven van Perkpolder vermist. Aangenomen moet worden, dat zjj is verdronken. Het meisje was de zwemkunst vrijwel niet machtig. Wel kreeg zij les in het zwembad te Hulst. Het meisje was in gezelschap van twee vriendinnetjes bij opkomend water gaan baden nabij Perkpolder. Er staat daar een verraderlijke stroming, terwijl de oever vol kuilen zit. De meisjes liepen tot aan de kin in het water, maar plotse ling ging Annie onder water. Haar vriendinnetjes zagen nog even haar han den, maar daarna verdween zij geheel. Aangenomen moet worden, dat zij in een kuil is terecht gekomen en door de stroom is meegesleurd. Haar vriendin netjes konden eveneens maar matig zwemmen. Het gezin Van Aart had in totaal zes kinderen. De rijkspolitie heeft de gehele middag naar het stoffelijk overschot gezocht. Men kreeg daarbij as sistentie van de douaneboot „Alk" uit Hansweert en van twee vletten van de B.B. van Walsoorden. Het zoeken werd ook 's avonds voortgezet. Gisteravond laat was het stoffelijk overschot nog niet gevonden. Een van onze collega's heeft nog steeds de grootste moeite met alle plaatsnamen in Zeeland. Als hij een dag lang berichten uit alle windstreken van onze goede pro vincie heeft verwerkt, dansen hem dorpen, steden en buurt schappen voor ogen, ziet hij de verschillen niet meer tussen Den Osse en Ossenisse, Oostdijk en Oostkapelle, Westdorpe en Wes- terschouwen, St.-Annaland en St.- Anna ter Muiden, Waterlandkerk je en Biervliet, Vrouwenpolder en Baarland... om maar wat te noe men. Onlangs moest hij in Woensdrecht een oud-Zeeuw interviewen en deze oud-Zeeuw kwam van Wil helminadorp. ,yDus U bent afkomstig van We- meldinge?"startte onze collega vriendelijk het gesprek. ,fNee, van Wilhelminadorp"ver beterde de man minzaam. ,,Ja natuurlijk, van Wilhelmina dorp", sprak onze collega gehaast, „ik haal natuurlijk die iv's door elkaar, neemt U mij niet kwalijk". Even later vroeg onze collega be leefd of meneer nog wel eens in Wemeldinge kwam,... „Wilhelminadorpreageerde deze korzelig. „Neem me niet kwalijk", schrok ónze collega en met dodelijke ernst vroeg hij spijtig: „Maar, zei ik dan alweer Wolphaartsdijk?" De geïnterviewde keek alsof hij in hoge mate voor de gek werd ge houden en onze collega ivist aan vankelijk met zijn figuur geen raad. Vooral niet, toen hij ten afscheid mompelde: Wellicht komt U nog eens naar Zeeland en wie weet, ontmoeten we elkaar in Waarde". Namens de K.V.P.-fractie zei de heer J. C. Bleijenberg het om verschillen de redenen wel aantrekkelijk te vin den om één grote gemeente in de Kanaalzone te formeren, maar ook geen onoverkomelijke nadelen te zien in het creëren van twee gemeenten. De laatste mogelijkheid noemde hij zelfs de meest aantrekkelijke en haalbare. Een nauwe samenwerking tussen die twee zal volgens hem evenwel zijn geboden. „Mocht de gemeente Zaamslag aanslui ting bij Terneuzen willen, dan hebben wij daar geen bezwaar tegen", aldus de K.V.P.-woordvoerder. Het c.h.-raadslid J. H. de Feyter was van mening, dat het in feite gaat om één of twee gemeenten in de Kanaalzone. Hij hield het vanwege de sterke mentaliteitsverschillen tussen noord en zuid maar liever bij twee be stuurlijke eenheden. Geen bezwaar had hij tegen een samenvoeging van Hoek bij Terneuzen als die bevolking dat zelf wil maar dan met inbegrip van het hele Braakman-recreatieoord en het daarbij gelegen schorrengebied. Namens zijn fractie zei hij akkoord te gaan met de opvatting van b. en w., dat als er toch één knaaalzonegemeente moet ko men, dan voorkeur te geven aan het plan voor één hele grote gemeente. „Het zou anders wel een moeilijk bestuurbare worden", dacht hij. De heer P. Fijn van Draat (v.v.d.) zei de vele aanvallen door nabuurgemeen ten op Terneuzen gedaan te betreuren, omdat het niet alleen om de toekomst van deze gemeente, maar om die van de hele streek gaat. Ook zijn voorkeur ging uit naar het eerste voorstel van b. en w. De voorgestelde Braakmangemeente De Prinses Marijkeschool in Co- lijnsplaat heeft het gepresteerd om in twee uur tijds een zwem bad te bouwen. Kosten: zestien gulden. Deze vooruitstrevendheid werd onder meer mogelijk ge maakt door de gemeente, die on geveer 800 tegels in leen af stond. De tegels werden zo ge plaatst dat een badkuip van ze ven bij twee en een halve meter ontstond, welke een bekleding van plastic kreeg. Gisteravond spoot de plaatselijke brandweer het „bad" vol met water. Voor ge noemde school zal het bad als zo genaamd „instructiebad" dienst doen, want, zo zegt men in Co- lijnsplaat: „In een plaats aan het water moeten alle kinderen leren zwemmen!" Het bad wordt vrij dag afgebroken. i/VWWVW\A/V\/WW\A/WWWWVWW\A/WWV\Al' noemde hij fout omdat Hoek daarmee geen binding heeft en logischer bjj Ter neuzen kan worden gevoegd. Burgemeester mr. H. Rijpstra dankte de fracties voor de eminente wijze van voorbereiding van deze moeilijke mate rie. Duidelijk wilde hij nog eens stellen, dat het voorstel tot herindeling van G.S. Is uitgegaan en dat de hoofdlijnen van dat college in eerste instantie worden geaccepteerd. „Willen zij een groter ver band in dit gebied, dan kiezen wij de al ternatieve oplossing", aldus mr. Rijp stra. Wethouder M. de Vos wilde eerst even een misverstand oplossen, na melijk, dat Terneuzen nimmer uit breidingsplannen heeft voorgesteld, waarin grondgebied van Zaamslag was betrokken. Dit als antwoord op een beschuldiging uit de raadsver gadering te Zaamslag aan het adres van Terneuzen. Wel is er door de ste- debouwkundige destijds een studie plan in die richting ontworpen. Eén kanaalzonegemeente, zoals door ste- debouwkundige Gouwetor ontworpen, noemde hij door de aanwezigheid van een te groot aantal kernen te moeilijk bestuurbaar. „Overigens zal dit wel niet de laatste gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn", was hij van mening. Wethouder De Vos zei voorts, dat als de te formeren zuidelijke kanaal zonegemeente nu al begint met aanspra ken te maken op Sluiskil en de Axelse vlakte, het standpunt inzake samenwer king van Terneuzen met die gemeente nader moet worden bezien. In tweede instantie zeiden de raadsle den Bleijenberg en P. J. Huijbrecht (p.v. d.a.) het in dat opzicht volkomen met de heer De Vos eens te zijn. Tot slot zei burgemeester Rijpstra nog eens duidelijk te willen stellen, dat het hier nog maar om de eerste ronde van de herindelings plannen gaat. „Wij volgen de lijn van G.S., maar zien aan de horizon al gro tere verbanden opdoemen", aldus de burgemeester van Terneuzen. Tijdens stiptheidsactie van Belgische douane De Belgische douane heeft het afgelo pen weekeinde een smokkel van 6000 kg boter ontdekt op het schip „Argo" uit Terneuzen. De „Argo" was gemeerd in de Belgische haven Lillo. De schipper A. M. uit Terneuzen is in verzekerde bewaring gesteld. Een knecht vluchtte het schip af de polders in en is nog niet gevonden. Schip met boter zijn in be slag genomen. Eén en ander gebeurde juist in de pe riode, dat het personeel van het Belgi sche ministerie van financiën, dus ook de douaniers, staakten. Schipper M. heeft mogelijk gemeend daarop op ge makkelijke wijze met de boter de grens te kunnen passeren. De Beligsche dou ane is echter niet bezig aan een werk staking, maar aan een stiptheidsactie, waardoor het verkeer soms urenlang wordt vertraagd. Toen de 250 ton metende „Argo" meer de aan de steigers van Lillo kwamen prompt tolbeambten aan boord, die de lading zand van het vaartuig juist des te grondiger onderzochten. Onder de dekzeilen bovenop de gewone lading waren de kartonnen dozen met de ge smokkelde boter verborgen. Mr. P. D. Walbeehm, hoofd van de afde ling middenstandsonderwijs van het mi nisterie van o., k. en w. zal dinsdag 6 augustus om II uur de eerste paal hei en voor de nieuwe christelijke detailhan delsvakschool voor Zeeland, die aan de Oosterscheldestraat te Middelburg ge bouwd zal worden. Nabij de Vlakebrug onstond zondagmid dag een kleine kettingbotsing waarbij geen persoonlijke ongelukken maar wel veel materiële schade viel te constate ren. Uit de richting Kruiningen naderden drie personenauto's waarvan de voorste, bestuurd door H. W. uit Keulen, links de rijksweg wilde verlaten. De achter hem rijdende C. de W. uit Oud en Nieuw- Gastel stopte om de Duitser hiervoor ge legenheid te geven. Dit deed echter niet mevrouw R. uit Steenbergen. Doordat zij niet tijdig meer kon stoppen botste de auto op die van De W. Deze reed op zijn beurt weer op de Duitse auto in met het gevolg, dat alle drie de auto's vrij ernstige schade opliepen. De visboot „Harpoen" met thuishaven Burghsluis is zaterdag met een aantal sportvissers op de zandbank ter hoogte van Koudekerke bij Burghsluis gevaren. Pogingen om los te komen mislukten, Omdat in de namiddag het water viel, haalde de heer P. Krijger met zijn sloep de vissers van boord en bracht ze in de haven van Burghsluis aan wal. In de nacht van zaterdag op zondag is de heer Krijger weer uitgevaren om te trachten met hoog water de „Harpoen" los te trekken, maar ook deze poging mislukte. In de loop van zondagmiddag gelukte het eindelijk om de tjalk met behulp van nog enige andere sloepen los te krijgen. De raad van Sas van Gent heeft zich maandagavond unaniem geschaard achter het „verweer" zoals burgemees ter R. A. J. den Boer het noemde tegen de voorgestelde herindelingsplannen van G.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Er moeten twee kanaalgemeenten ko men, maar een grotere dan de door G-S. voorgestelde gemeente in Zuid-Zeeuws- Vlaanderen, zo concludeerde de raad. De zuidelijke kanaalzonegemeente moet industrieel zijn en niet alleen bestaan uit Sas van Gent en Westdorpe, maar ook uit Philippine. De raad ging daar bij uit van een rapport, dat de Haagse advocaat, mr. dr. C. Ch. A. van Haren had opgesteld en dat in zijn geheel door b. en w. met een begeleidende brief aan G.S. zal worden gezonden. Sas van Gent ziet in Terneuzen dé grote rivaal in de industriële ka naalzone en vreest, zoals het rap port het noemt, in de herindelings plannen een „aanhangsel van Ter neuzen" te worden. En dat is Sas van Gent niet waard, zo meent men. In de brief aan G.S. wijst de raad op de reeds in Sas van Gent gevestigde industrieën, die aan deze gemeente een geheel ander ka rakter geven dan aan andere ge meenten in het te herindelen gebied. Een zuidelijke kanaalgemeente met als kern Sas van Gentzou de industrie, die zich, zoals in het rap port staat, ook zal aanmelden van uit België, kunnen opvangen. De Sas van Gentse raad was -met b. en w. en het rapport van mening, dat G.S. in hun voorstel tot herindeling wel heel weinig aandacht heeft geschon ken aan Sas van Gent als industrie plaats. In de brief aan G.S. wijzen de raadsle den er voorts op, dat de omliggende ge meenten in rijke mate hebben geprofi teerd van de grote mogelijkheden, die hier worden geboden. Aan de indus trieën te Sas van Gent, aldus het schrij ven, zijn werknemers uit alle gemeenten MENING HAAGSE DESKUNDIGE: Er moeten twee volwaardige industriële kanaalzonegemeenten komen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een volwaardige zuidelijke kanaalgemeente Sas van Gent- Westdorpe-Philippine kan aantrekkings kracht uitoefenen op de Vlaams-Gentse nijverheid, waarmee het over de lands grenzen heen een nauwe binding heeft en een nauwere binding zal krijgen, op voorwaarde, dat het geen aanhangsel wordt van Terneuzen. De unieke gele genheid, die hier woiut geboden mag niet worden verwaarloosd. Aldus de Haagse advocaat mr. dr. C. Ch. A. van Haren in een uitvoerig rapport, dat hij voor de gemeente Sas van Gent heeft opgesteld ten behoeve van de her indelingsplannen. Het plan van G.S. ziet, zo meent mr. dr. Van Haren, de kanaalzone eigenlijk als uitstralingsgebied van Terneuzen en kiest dan ook Terneuzen als uitgangs punt. Maar het kanaal is niet een kanaal Terneuzen-Gent, maar één Gent-Terneu- zen. België, zal het beslist anders zien. Dat het anders is bewijst het feit, dat de belangrijke industriële ontwikkeling van de kanaalzone zeker niet Terneuzen als uitgangspunt heeft gehad. Dit was echter Sas van Gent en van de belang rijke industriële aanzet aldaar mag een grote sprong voorwaarts worden ver wacht. Het plan van G.S., aldus het rapport, hinkt op een tweeslachtige gedach te: enerzijds koos men voor één ka naalzonegemeente en bracht men gro te lappen tot Terneuzen, waaraan Terneuzen geen behoefte heeft, an derzijds liet men Sas van Gent be staan, maar zonder dat uit één zin hoegenaamd blijkt, dat men ook Sas van Gent een functie toebedeelt in de toekomstige ontwikkeling. In werke lijkheid wil men de toekomstige ont wikkeling in één gemeente onder brengen. Sas van Gent zou daaraan nauwelijks te pas komen Het rapport noemt dit een miskenning van de industriële ontwikkeling van de kanaalzone vanuit Gent/Sas van Gent. Stimuleren Als er geen industriële kern tussen Ter neuzen en Gent bestond, zou een dergelij ke kern tot stand moeten komen. Maar nu is Sas van Gent die kern en men moet die kern uit alle macht stimuleren in plaats van haar terug te dringen en al les op de kaart van Terneuzen te zetten. Het rapport wijst erop, dat Terneuzen voldoende expansiemogelijkheden heeft en dat Sas van Gent naar het zuiden is gekeerd en mede dienst doet als uitstra lingsgebied van Gent. Vestiging van industrie in Zuid- Zeeuwsch-Vlaanderen moet niet mogelijk worden gemaakt, omdat de overheid heeft beslist, dat Terneuzen primair aan bod komt. Wil men Sas van Gent wer kelijk armslag geven dan dient men voor de industrievestiging mogelijkhe den te bieden onder Sluiskil-Axelse vlak te en op de lange duur woongelegenheid scheppen in één of meer grote volwaar dige kernen. Er bestaat in de kanaal zone een ruime ruimtelijke ordening, zowel wat industrieën als wat woongele genheid betreft: ook de industrieën zul len zich gedecentraliseerd situëren. Mr. dr. Van Haren meent, dat de kern Westdorpe tot op zekere hoogte een woonfunctie kan vervullen, maar dat Philippine in het bijzonder voor een der gelijke functie is aangewezen. Deze gemeente, die een uithoek zou worden in de voorgestelde Braakmange meente Biervliet-Philippine, IJzendijke en Hoek, zou bij Sas van Gent moeten worden ingedeeld. Een groot deel van Hoek zou bij Terneu zen passen, omdat men daarbij niet al leen Hoek. maar ook Terneuzen (recrea tie voor zijn industriebevolking in de Braakman) een dienst bewijst. van Zeeuwsch-Vlaanderen verbonden, waarvan het grootste aantal afkomstig is uit de meest nabijgelegen gemeen ten. Eén en ander was mede van in vloed op de groei van de bevolking van de gemeente en als er niet de regulering van overheidswege was geweest met betrekking tot de woningbouw, waren er nog méér inwoners geweest. Die stijging was sinds 1946 met 1030 tot 4575 tot op heden. Na Terneuzen was de groei het snelst in Sas van Gent, aldus memoreren de raadsleden G.S Het schrijven geeft een indruk van het uitbreidingsplan van Sas van Gent (700 woningen in „Noord-West") en de plannen voor de aanleg van industrie terreinen, sportvelden, enz. Philippine voelt zich echt te behoren tot oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en werd daar tot dusver ook toe gerekend voert de raad aan om te bewijzen, dat deze gemeente thuishoort in de zuide- Scherpe opmerkingen maakte het P.v.d.A.-raadslid H. Stevens over de herindelingsplannen in de raad van Sas van Gent. Niet alleen wees hij op folkloristi sche verschillen van Noord- en Zuid-Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook noemde hij een oud Vlaams gezegde. „De roep naar één ge meente berust zeker meer op pro paganda. Als men maar luid ge noeg roept en het dikwijls genoeg herhaalt, geloven de mensen, dat het noodzakelijk is". De Vlaming noemt dit „Met het geweld van het volk, kan men zelfs een os doen kalveren", aldus de heer Ste vens. Wat Terneuzen betreft: „het lijkt wel dat de bevolking moet geloven: zonder bestuur vanuit Terneuzen, heeft Zeeuwsch-Vlaan deren geen toekomst meer" fWWWIAIWWWVWVWVWWVWWlAIVVWWIfW lijke kanaalgemeente. Hiervan getuigen ook het aantal gemeenschappelijke re gelingen. Bij de behandeling van het rapport bleek, dat alle raadsleden zich volko men met de inhoud daarvan konden verenigen. Mevrouw E. Vervaet-Die- rickx (k.v.p.) had „met verbijstering kennis genomen" van de reactie van Axel, dat Sas van Gent in geen énkel opzicht beschikt over terreinen voor verdere industrievestiging, terwijl in het voorgenomen kanaalschap de ge meente Sas van Gent met een gebied van 330 ha industrieterrein zou deelne men. „Ik beschouw deze uitlating als een onbeheerste reactie van misnoegen om de afwijzing van het kanaal schap, waarbij Sas van Gent weiger de Axel te steunen in zijn adspiraties om tot kanaalgemeente uitgeroepen te worden. Dit streven van Axel druiste lijnrecht in tegen de kenne lijke bedoelingen van G.S., hetgeen door Sas van Gent is begrepen", al dus mevrouw Vervaet. Ze noemde Axel afgunstig en de bewe ring, dat er twee kanaalgemeenten moeten komen Terneuzen en Axel „onzin, die geen commentaar waard is". Overigens vroeg zij zich af of in de toekomst niet het hele gebied van Gent tot Terneuzen één agglomeratie zou worden. Graag zag zij ook nog Zuiddorpe en Overslag opgenomen in de zuidelijke kanaalgemeente. Namens gemeentebelangen pleitte de heer L. F. S. de Meijer voor toevoe ging van de Axelse vlakte en het ka naaleiland Sluiskil (ten behoeve van in- steekhavens) bij de zuidelijke gemeen te. Westdorpe achtte hij als woonkern ongunstig (westenwinden: uitlaatgas sen en dampen van de industrie). Verder toonden de heren J. de Rijk (na mens de k.v.p.-fractie) en J. de Bruijn (p.c.) zich tevreden met het rapport van mr. dr. Van Haren en met het be geleidend raadsschrijven aan G.S. VIER MAANDEN geleden beeft de openbare lagere school van Yerseke haar oudste onderwijzeres, mej. D. Westdorp niet een groot afscheids feest uitgeleide gedaan, toen zij aan de pensioengerechtigde leeftijd toe was. Maar maandagmiddag zat zij plotseling weer tussen het personeel van de school. En nog wel in de raadzaal van het gemeentehuis. De reden? Haar afscheid kreeg deze middag nog een heel plezierig „staartje": burgemeester A. C. Wil- lemsen kon haar de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst spelden. Een onderscheiding, die op de laat ste schooldag van haar laatste schooljaar de kroon op het werk van 43 jaar voor-de-klas betekende. Met dit „eregoud" aan de onderwij zeres, die in Yerseke 21 jaar lang vele honderden kinderen onder haar hoede heeft gehad, kon burgemees ter Willemsen nu het „ontbrekende" van het afscheid op 28 maart aan vullen. Hij deed dat bijzonder graag, zo vertelde hij in een korte speech. Vier eigenschappen van mej. West dorp meende de inspecteur van het l.o., de heer L. F. J. H. Frantzen even later in zijn gelukwens nadruk kelijk naar voren te moeten schui ven: trouw, toewijding, liefde en ge duld. „U hebt de kinderen steeds we ten op te vangen en hen op hun ge mak gesteld. U deed het blijmoedig en met een jong hart". Yerseke heeft dat op de 65ste ver jaardag van mej. Westdorp niet ver geten. Toen ze door haar leeftijd „van school werd gestuurd" heeft het dorp haar een afscheid bezorgd, dat zij niet licht zal vergeten. Er waren cadeaus, bloemen en veel be langstelling. En het personeel liet in een op rijm gestelde afscheidstoe spraak de levensloop van mej. West dorp in twintig coupletten passeren. Alles kwam daarin naar voren. Haar begin als onderwijzeres in Oudelan- de en de tien jaren die daar volg den, haar twaalf jaren onderricht aan de kleintjes op de school van Kapelle en ten slotte de 21 jaar in Yerseke. Gistermiddag heeft het onderwij zend personeel dat „gedicht" en de gitaar voor de begeleiding nog eens uit de kast gehaald. De uitreiking van de koninklijke onderscheiding leende zich er uitstekend voor om het allemaal nog een keertje op te halen. Er waren ook nog enkele felicitatie toespraakjes. De inspecteur van het lager onderwijs, sprak haar toe en het hoofd van de school, de heer J. Glerum, voegde er zijn gelukwensen bij. Hij deed dat mede namens de oudercommissie en de afdeling van „Volksonderwijs". Mej. Westdorp was er echt weer even „in". Dat zal ze overigens nog wel een tijdje blij ven, want als haar voor „invallen" wordt gevraagd, zegt ze: „Graag". Wordt er een schoolreis gemaakt, dan gaat ze mee. (Foto P.Z.C.). HOOGUIT een bodempje met zee pokken en wier bedekte fossiele bot jes in een mosselmand. Groter was zaterdagmiddag de „buit" niet, die het bekende ploegje biologen, geolo gen, antropologen en hun „suppor ters" aan boord van de kotter „ZZ- 8" van schipper Ben W. Schot de haven van Zierikzee binnenbracht. Een volle ochtend lang hadden de korren weer over de bodem van de Oosterschelde geschraapt. Op zoek naar resten van de „mammoet kerkhoven", tientallen meters onder de waterspiegel. Maar de dertiende tocht naar de vindplaatsen van beenderen en resten, die telkens weer iets nieuws hebben opgeleverd over de aanwezigheid van immense die ren in de lang vervlogen, mysterieu ze „Ijstijd" gaf geen royale oogst. Misschien hebben enkele van de op varenden bij de „fossielen-tocht" naar de Roompot tussen Flaauwers en Schelphoek bij het afmeren in Zierikzee argeloze kijkers aan de kant nog even trots gewezen op een paar honderd kilo grauwe walvisge wrichten, maar dat was dan ca mouflage. Die had drs. G. Korten- bout van der Sluys in Colijnsplaat overgenomen van verzamel-actieve schippers. In het geologisch museum te Leiden zal hij er weer een tijdje werk mee hebben. Het vrachtje had alleen niets uitstaande met de tra ditionele trip naar de „jachtgron- den van de historie" in de Zeeuwse wateren, zoals die nu al sinds 1950 uit Zierikzee wordt ondernomen. De dertiende trip op de gastvrije kotter van schipper Schot heeft de fossiele botten-speurders dus zater dag materieel weinig opgeleverd. Het interessantste stukje uit de kor was een teenkootje van een zoge naamd „zwart paard". Een dier, dat in het Pleistoceen heeft geleefd, zo'n slordige miljoen jaren geleden. Zierikzees stadsarchivaris, F. van Beveren een van de animators van de bottenjacht was er bij zonder mee in zijn schik. Plotse ling lag het daar op het dek van Bottenvissers bekijken de „buit". (Foto P.Z.C.) Slot van pag. 1 Zo bijvoorbeeld indien vaststaat, dat een bepaalde dijk geen waterstaatkundige betekenis meer heeft. Dat is o.a. een paar jaar geleden het geval geweest met de Moertjesdijk op Zuid-Beveland, waar van de klei thans weer een belangrijke functie heeft gekregen op de nieuwe Deltadijk onder Hoedekenskerke en met het dijkje van het voormalige Biezeling- se haventje, dat momenteel wordt af gegraven ten behoeve van de nieuwe Deltadijk Waarde-Westveer. En ook het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft al verschillende malen ontheffing ge kregen. Nu weer wil dit waterschap de ongeveer één meter boven het maaiveld uitstekende St.-Jorisdijk tussen Zuid- zande, Oostburg en Nieuwvliet afgra ven ten behoeve van de bekleding van de nieuwe zeewering tussen Breskens en Nummer Eén. Een van de belangrijkste voordelen hier van is, dat men de klei vrij goedkoop ter beschikking krijgt. Als men weet, dat voor een dijk van 1 kilometer circa 50.000 kubieke meter klei nodig is, is het duidelijk, dat hierop héél wat be spaard kan worden. Het kan tonnen schelen, die anders op de gemeenschap zouden drukken. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" beschouwt het afgra ven van binnendijken als een „schuchte re poging" het kleiprobleem op te hef fen. „Het is eigenlijk nog een proberen", zo zei ons ir. Uildriks. Zal het karakter van het West Zeeuwsch-Vlaamse land door het afgra ven van binnendijken worden aangetast. „Wij zijn heus niet van plan schoon schip te maken", betoogde dijkgraaf Becu en ir. Uildriks voegde daaraan toe, dat het typische karakter van het land misschien plaatselijk zal verande ren door afgraven van binnendijken, maar het West-Zeeuws-Vlaamse land schap als geheel blijft onaangetast. de „ZZ-8", toen vaardige handen de kor na een succesvolle „trek" Ieeg- schudden. Tussen grote stenen, wier, zeesterren. Met schoppen vol ging de waardeloze entourage van deze vondst weer overboord. Schoon geveegd" ,,'t Is niet meer wat het geweest is", stelde drs. Kortenbout een beetje spijtig vast. „Twee jaar geleden hebben we een maand lang naar botten gevist hier. Toen konden we toch wel drie tot vier kistjes vol per dag garanderen. Maar het is hier nu kennelijk schoongeveegd". Een strook van vijftig meter lengte en tien meter breedte heeft de bot- ten-vissers in I960 daar voor de zuidkust van Schouwen heel wat waardevol materiaal opgeleverd. Zaterdagmorgen probeerde schipper Schot die plek terug te vinden. Hij voer er ettelijke rondjes, liet telkens het echolood peilen. Maar zonder succes Goede zorgen Toch is het nog niet de slechtste tocht geweest. Eens zijn de beroeps- en amateur-vossers naar de Schel- de-fauna uit de grijze oudheid met één enkel botje thuisgekomen. Bo vendien hebben ze zaterdag weer be wezen dat de animo en de belang stelling voor dit unieke „zoekreisje" nog steeds levendig is. De „vaste klanten" waren 's morgens om half zeven in de haven van Zierikzee weer opgestapt. Burgemeester F. Th. Dijckmeester, de heer J. M. de Nooyer uit Renes- se, drs. A. C. Drinkwaard uit We meldinge met zijn assistent, de gas ten uit Leiden: dr. Hooyer, dr. La- gaay, mej. dr. De Groot. In Co lijnsplaat stapten een uur later nog enkele Bevelandse deelnemers aan de reis op en toen ging het, nog in een druilerig regentje, op jacht Aan boord was iedereen weer toe vertrouwd aan de goede zorgen van de dames Schot. En niet te vergeten de mossels kokende schipper B. Bleyenberg, die telkens voor een dampende schaal met verse mosse len zorgde. Half de morgen kwam hij met het bekende „oorlam" rond. Toen de vangst erop zat richtte de „ZZ-8" de steven naar Colijnsplaat, waar een uurtje werd. gepauzeerd. Later meerde de kotter in Zierikzees haven af. Stadsarchivaris Van Beveren loodtste zijn vrienden naar het museum om de nieuwe aan winsten in de verzameling te laten zien. 's Avonds was er in 't Wa pen van Zeeland nog een ge zellige maaltijd. De dertiende tocht naar de Oosterschelde- historie mag dan wat op een te leurstelling zijn uitgelopen, niemand twijfelt eraan: volgend jaar beter Londen, licht bewolkt 30 gr. Brussel, geheel bewolkt 30 gr. Parijs, onweer 30 gr. Nice, half bewolkt 30 gr. München, onbewolkt 28 gr. Ziirich, onweer :9 gr. Locarno, zwaar bewolKv 29 gr. Innsbruck, half bewolkt 34 gr. Home, onweer 34 gr. Madrid, licht bewolkt 34 gr. Mallorca, onbewolkt 25 gr. PLAATSELIJK ONWEER Aanvankelijk weinig, later tijdelijk meer bewolking met kans op enkele lokale on weersbuien. Warm weer met overwe gend zwakke wind, maar in de kuststre ken enige afkoeling bij wind van zee. Later matige wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren werden voor het eerst middag- temperaturen van 2426 graden C. waargenomen. Het was gisteren aan het strand een echte warme dag. Ook van daag zonnige perioden en een kleine on weerskans. In de namiddag wat zeewind. Middagtemperatuur tussen 22 en 25 graden C., zeewater bijna 17 graden C. Vooruitzichten: hoge druk vrij actief met zomers strandweer. ZON EN MAAN. 24 juli zon maan op op 4.48 8.45 onder 20.44 onder 22.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2