VOLGENDE WEEK REGERINGSVERKLARING Nog onzekerheid over maatschappelijk werk Drie in Moskou melden „verdere vooruitgang" Afrikaanse aanval op Ver woerd en Salazar Binnendijken nieuwe „kleidepots" in Zeeland De nieuwe ploeg MR. MARIJNEN „LEGT LAATSTE HARDAAR KABIRET Vandaag verdrag gereed Ook „andere zakenaan orde gesteld Neo-nazi's in West-Duitsland gearresteerd Nederlands protest tegen Belgische stiptheidsactie Disciplinaire maatregelen geëist „Het Vrije van Shiis" zal St.-Jorisdijk in 1964 afgraven 206e jaargang no. 171 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 juli 1963 ,J)tipte" douane staakte niet Rijksbegroting Niet moeilijk Nieuwelingen Door stroom van centrifuge gedood 1 VRIJGEZELLEN-CONGRES-CRUISE VAN VIJF DAGEN IN VOLLE ZEE I Niet-aanvalsverdrag Ontwerp gereed Drummond in V.S. schuldig bevonden Overeenkomst Canada-V.S. Demonstratie j^dutlij Zending DELTAD1JKEN WARE KLEKVRETERS" Eloeveelheden Bezinnen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissmgen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2 tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50) ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe kabinet is zo goed als samengesteld. Zodra het gecon stitueerd en door de koningin beëdigd is, zal het parlement worden medegedeeld, welke beleid het in de komende vier jaren zal voe ren en welk program het in hoofdpunten zal uitvoeren. De minister-president, in dit geval dus mr. Marijnen, zal daarover in de Tweede Kamer een verklaring afleggen, waarna er gelegen heid bestaat tot debat. Wij vernamen dat er de voorkeur aan gegeven wordt om met de rege ringsverklaring niet lang te wachten. De Tweede Kamer zal er dus re kening mee moeten houden, dat zij binnenkort tijdens haar zomer reces bijeengeroepen wordt. Uit goede bron hoorden wij, dat naar alle waarschijnlijkheid minister-president mr. Marijnen reeds volgende week dinsdag 30 juli de regeringsverklaring zal uitspreken en dat de Tweede Kamer er de daarop volgende woensdag en donderdag over debatteren zal. Het is voor alle bewindslieden mogelijk om nog veranderingen in de ontwerp-be- groting aan te brengen, maar heel veel kunnen zij er toch niet meer in wijzigen, men zal het voornamelijk moeten doen met wat het aftredende kabinet op dit terrein heeft klaar gestoofd. Nu hebben de ministers zeker het eerste jaar nodig om zich in te werken. Heel erg is het dus niet. Pas de begroting voor 1965, die volgend jaar september wordt ingediend, zal moeten aantonen, dat men nauwkeurig de koers vaart, die in de regeringsverklaring is uitgestippeld. De formateur mr. Marijnen hoopt vandaag de liberale mevrouw Schouwenaar-Franssen, die de portefeuille van maatschappelijk verk zal gaan beheren, te ont vangen. Het is nog niet bekend, wanneer zij met mr. Marijnen van gedachten zal wisselen. Dat hangt namelijk af van het tijdstip van aankomst van haar vakantiereis naar Italië. In elk geval denkt de formateur 's ochtends met haar te spreken. Het ligt namelijk in de verwachting dat vanmiddag om ;wee uur in de Treveszaal in Den daag de constituerende vergade ring van het kabinet zal worden gehouden. Vermoedelijk zullen de nieuwe bewindslieden morgen be ëdigd worden. Met het samenstellen van de rijksbegro ting voor 1964 is men reeds enige maan den geleden begonnen. De nieuwe minis ters zullen dus in het komende jaar in hoofdzaak moeten werken met de be groting van de aftredende bewindslieden. Aangenomen dat er inderdaad weinig of niets in het beleid, zoals dat tot dusver door het kabinet-De Quay is gevoerd, verandert, dan hebben de ministers Luns, Veldkamp en Toxopeus het niet zo lastig Zij keren namelijk op hetzelfde departe ment terug als waarop zij zaten. De heer De Jong, die defensie krijgt, zal ook wel geen vreemdeling in het Jeruzalem van de defensiebegroting zijn. Als staats secretaris van marine is hij nauw bij de voorbereiding ervan betrokken geweest. De begroting van algemene zaken, waarvoor mr. Marijnen, de aftredende minister van landbouw en visserij, verantwoordelijk is, heeft niet veel om het lijf, bovendien heeft hij er vier jaar lang in de ministerraad eniger mate mee te maken gehad. Voor hem is dus evenmin een moeilijke taak weggelegd. Minister Van Aartsen neemt de zaken over van de aftredende drs. Korthals met wie hij een aantal jaren in het kabi net-De Quay gezeten heeft. Aangenomen moet worden, dat hij zich met het beleid van drs. Korthals kon verenigen en dat hij bereid is de begroting te verdedigen, waarvoor de heer Korthals de grondslag heeft gelegd. De aftredende Christelijk-Historische staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Scholten neemt de portefeuille van justitie over van zijn partijgenoot mr. Beerman. Hij zal deze begroting, voor zover zij thans gereed is, wel voor zijn rekening willen nemen. Moeilijker krijgen de heren Witte- veen (financiën), Andriessen (econo mische zaken) Biesheuvel (landbouw en visserij) en Bogaers (volkshuisves ting en bouwnijverheid) en mevrouw Schouwenaar-Franssen (maatschap pelijk werkhet, die wat de komende begroting betreft hun bedje ongeveer gespreid vinden, maar van wie het de vraag is, of het naar hun zin is ge spreid. In een officieel communiqué dat gisteren na de zevende conferentie van de Russische, Amerikaanse en Britse onderhandelaars over een beperkt kernproefverbod in Mos- De openbare aanklager van het West- duitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren meegedeeld, dat drie niet nader genoemde personen zijn gearres teerd op beschuldiging van het versprei den van propaganda van de Britse neo- nazistische beweging. Men gelooft dat de British World Union of National Socialists achter neo-nazis- tische uitingen in Frankfort, Freiburg, München en andere Westduitse steden zit. Daar verschenen pamfletten aan mu ren met opschriften in de geest van ,,Deutschland erwache" en Hitler had het bij het rechte eind". Gistermiddag omstreeks vier uur is het 15-jarige Zaandamse meisje Jannie Ruh- land tijdens het wassen om het leven ge komen. Zij is kennelijk in aanraking ge komen met elektrische stroom die met een centrifuge was verbonden. Het meis je liep op blote voeten op een natte was plaats en bracht met de hand de centri fuge aan het draaien omdat deze eerst weigerde. Dit had tot gevolg dat het meisje terstond overleed. mnnriiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniinininiiiiniiiiniiiiniiniiinniniiiiniiiiiniiniiiiinninniiinniiinniiiniiiiiiniiiiiiiiiiinniniiiniDi Onder de bijna 700 opvarenden van het s.s. „Statendam" dat gisteren in de namiddag van de Wilhelminakade in Rotterdam vertrok voor een vijf- Sj daagse zomercruise naar de noordkust van Spanje bevinden zich 85 vrij- gezellen, die van mening zijn dat het nuttige beslist met het aangename verenigd kan worden. De ongehuwde zeereizigers zijn namelijk scheep ge- gaan met het doel gedurende de reis tussen Santander en Rotterdam deel S te nemen aan het tiende wereld-vrijgezellencongres, dat door wijlen Ger [g Greijn gemeentesecretaris van het Limburgse Grevenbicht is opgericht, g g Vóór het zeekasteel van de Holland-Amerika Lijn vertrok begaf Rotter- S dams burgemeester mr. G. E. van Walsum, vergezeld van zijn echtgenote, s M zich onder de varende congressisten om hen het grootst mogelijke succes g p te wensen. „Ik heb er begrip voor dat er behoefte bestaat om zich in eigen g S kring te beraden op de speciale plaats die de vrijgezellen in de maatschap- s P pij innemen", aldus de burgemeester. g g De echtgenote van de overleden stichter van het wereld-vrijgezelleneon- g H gres, mevrouw Mia Greijn (zij huwden nadat de organisatie een feit was), g g leidt het congres, dat in overeenstemming met de wens van de oprichter g g voor het eerst op zee wordt gehouden. De vrijgezellen 44 dames en 41 g g heren komen uit Nederland, Duitsland en België. Er is zelfs een juf- g frouw uit Cleveland in de Verenigde Staten bij. De varende congresgangers g zullen zich gedurende de werkvergaderingen vooral bezighouden met de g p vraag of het niet tijd wordt dat er een internationale bond van vrijgezellen g E moet worden opgericht. Verder zal de letterkundige Gabriël Smit voor de g M ongehuwde zeereizigers een aantal lezingen houden. immniniiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiumiiimmiiniiiiiniimiiniiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiniiiniiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiniiiiiiniiiiiiiiiiuiïï kou, is uitgegeven, staat dat „op nieuw vooruitgang is geboekt". De drie delegaties, aldus het communi qué, beraadden zich verder over een ont- werp-verdrag dat zal voorzien in stop zetting van kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water. „Voorts is van gedachten gewisseld over andere zaken van wederzijds belang. De volgende con ferentie vindt plaats op 23 juli", aldus de tekst van het communiqué. In Moskou wordt verondersteld dat onder „de andere zaken" het door Rusland voorgestelde niet-aanvalsver drag tussen landen van Warschau pact en N.A.V.O. was. Maar de Ame rikaanse en Britse onderhandelaars, onderminister Harriman en minister Hailsham, hebben niet de bevoegd heid daarover serieus te onderhande len. De zevende zitting van de conferentie heeft gisteren drie uur geduurd, en eindigde om zes uur plaatselijke tijd, vier uur bij ons. Na beëindiging van de officiële conferentie, toefden de de legatieleiders, de heren Gromyko, Harriman en Hailsham, nog enige tijd informeel bij elkaar. Minister Luns (m.) is hier gefotogra feerd. tijdens zijn openingsrede op de vergadering van landen van de E.E.G. en Afrikaanse landen, welke op het ogenblik in Kameroen wordt gehouden. Links op de foto zien we professor Hall- stein en rechts de president van de re publiek Kameroen, Ahis. Men meent te weten dat het ontwerp verdrag voor een gedeeltelijk verbod op het nemen van kernproeven klaar is, en dat kopieën ervan zijn gestuurd aan Washington en Londen, ter goedkeuring. In welingelichte diplomatieke kringen in Moskou sprak men de veronderstelling uit dat men vandaag of morgen gereed zou komen. Het Nederlandse internationale wegver voer lijdt miljoenen guldens schade door de stiptheidsactie, resp. staking van de Belgische douane. De drie grootste Ne derlandse organisaties van vervoerders en verladers hebben gisteren in een tele gram aan de Belgische minister van fi nanciën op de ernst van de situatie ge wezen. Zij hebben de minister met klem verzocht alles te doen om ten snelste te bereiken, dat het internationale vervoer zonder extra oponthoud de Belgische grens kan passeren. Het telegram is ondertekend door de Al gemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.), de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transporton dernemingen (K.N.V.T.O.) en de Natio nale Organisatie voor het Beroepsgoede- renvervoer (N.O.B. Wegtransport). Bij deze organisaties regent het op het ogen blik klachten van Nederlandse vervoer ders, die aan de Nederlands-Belgische en aan de Frans-Belgische grens dagen lang oponthoud hebben. In een arutal geval len is dit oponthoud reeds opgelopen tot vijf dagen. Dat de schade hiervan inderdaad in de miljoenen loopt, wordt duidelijk, wan neer men weet dat door het grensover schrijdend wegvervoer tussen Nederland en België dagelijks 18.000 ton goederen worden getransporteerd, waarvan bijna zestig percent met Nederlandse vracht auto's. Aan de Frans-Belgische grens passeren dagelijks vrachtwagens met ge middeld 2200 ton goederen, afkomstig uit of bestemd voor Nederland. De Ne derlandse vervoerders hebben in dit laatste vervoer een aandeel van ruim vijfentachtig percent. De schade is in de eerste plaats van zo ernstige aard, omdat honderden vracht auto's" en chauffeurs dagen lang werke loos staan. Er hebben zich op bepaalde punten files vrachtauto's gevormd ter lengte van ongeveer vijf km. Een 34-jarige Amerikaanse neger, Nel son C. Drummond, die zestien jaar bij de Amerikaanse marine heeft gediend, is door een federale rechtbank van ge zworenen in New York schuldig bevon den aan het doorgeven van militaire geheimen aan Russische spionnen. De man kan hiervoor de doodstraf krijgen. Drummond heeft bekend, in dienst van Russische agenten te hebben gestaan. Hij heeft echter ter verdediging aange voerd, dat de Russen hem in 1957, toen hij als onderofficier van de Amerikaanse marine in Londen vertoefde, „in een val hebben laten lopen". Zij hadden chantage op hem gepleegd en daardoor was hij spion geworden. Hoewel hij bij de marine was, bezat Drummond een café in Newport, dat hij volgens de auto riteiten financierde met geld dat hij voor zijn spionagewerk kreeg. Voor de docu menten uit een marinebasis te Newport, die hij aan de Russen gaf, zou Drum' mond telkenmale zesduizend dollar heb ben ontvangen. De beklaagde heeft ech ter verklaard, dat hij de Russische agen ten heeft bedrogen en dat de documen ten die hij hun in handen speelde on schuldig waren. Na Kennedy's besluiten Na tijdens het weekeinde gevoerde be sprekingen tussen de Canadese ambassa deur in de Verenigde Staten en de Ame rikaanse minister van financiën, heeft het Amerikaanse ministerie van finan ciën bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten zich bereid hebben verklaard de voorgestelde belasting op buitenlandse beleggingen te wijzigen, teneinde de toe vloeiing van nieuw kapitaal naar Cana da te vergemakkelijken. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat de komende wetgeving zou worden gewijzigd teneinde president Kennedy in staat te stellen „de belas tingvrije aankoop mogelijk te maken van nieuwe emissies, welke nodig zijn voor handhaving van het ongestoorde verloop van handel en betalingen tussen de beide landen". Rudolph Grimes, de Liberiaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties na mens op Zuid Afrika na alle 32 on afhankelijke Afrikaanse lid-staten van de volkerenorganisatie, gezegd dat al deze landen vastbesloten zijn om een einde te maken aan „de onbeschaafde en onmenselijke politiek van Zuid-Afrika en Portu gal". De Afrikaanse landen willen dat de Vei ligheidsraad tegen genoemde staten dis ciplinaire maatregelen neemt, zodat Portugal wordt gedwongen zijn Afri kaanse provincies af te staan, en Zuid- Afrika een einde zal moeten maken aan zijn apartheidspolitiek. Voor de Afrikaanse landen leitten de mi nisters van buitenlandse zaken van Li berie, Tunesië en Sierra Leone; voor Portugal de minister van buitenlandse zaken, Alberto Franco Nogueira. Zuid- Afrika boycot de vergadering, en is slechts vertegenwoordigd door een pas sieve waarnemer. Enkele uren voordat het debat begon, hielden zeven negers geleid door ene William Worthy, een verslaggever van de Baltimore Afro-American, een zitstaking in het gebouw van de Amerikaanse permanente vertegen woordiging van de V.N. In een ge sprek van een uur met ambassadeur Stevenson, eisten ze dat Washington de uitstoting van Zuid-Afrika uit de Verenigde Naties zou steunen, en ook zou meegaan met disciplinaire stap pen tegen Portugal. Grimes en de Tunesische minister van buitenlandse zaken Mongi Slim, een vroegere assembleevoorzitter, werden aangewezen om als sprekers a charge op te treden aan het begin van het de bat. Daarna zal ook die van Sierra Leone aan het woord komen. De vierde door de Afrikaanse topconferentie van Adis Abeba aangewezen pleitbezorger, de mi nister van buitenlandse zaken van Ma dagascar, heeft besloten niet te komen. Grimes zei dat het de zending van de Afrikaanse landen in de Veiligheidsraad was om de ware feiten over de toestand in Zuid-Afrika en omtrent de Portugese politiek in Afrika te schilderen, en alles te doen om te bereiken dat een halt wordt toegeroepen aan de onbeschaafde en onmenselijke politiek van Zuid-Afri ka en Portugal. De 12-jarige Engelse boer Roy Blanchard te Charlton bij Shaftes bury in het Engelse graafschap Dorset (links) loopt hier met le den van een mijnopruimingsploeg van het Engelse leger om een gat in zijn land heen, dat volgens hem is veroorzaakt door de landing van een vliegende schotel „uit een andere wereld". Om het grote gat in het midden heen zitten vier in drukken als van poten van een soort luchtvaartuig. Het leger heeft nog geen officiële oorzaak voor het ontstaan van de gaten gegeven, maar Blanchard blijft erbij, dat wezens uit de ruimte in zijn aardappelveld zijn geland. Zij zouden aardappelen en enige rog ge uit het aangrenzende veld heb ben meegenomen. De enorme Deltadijken in Zeeland, die na de februariramp van 1953 tal van zwakke plaatsen hebben „gepromoveerd" tot sterke scha kels in de keten van zeeweringen langs de kust, zijn ware klei-,,vre ters"... De machtige dijklichamen vergen soms vijfmaal zoveel klei dan de zeeweringen, die vóór de ramp werden aangelegd. Voor me nige polder en waterschap in Zee land vormt de kleivoorziening dan ook een ernstig probleem. Want goede klei voor de bekleding van binnen- en buitenbelopen van zee weringen is in grote hoeveelheden moeilijk en vaak slechts tegen hoge prijs te verkrijgen. Toch hebben verschillende water schappen al een oplossing gevonden om uit de klei-perikelen te geraken. „Het Vrije van Sluis" en „De brede watering van Zuid-Beveland" zoeken het in de richting van afgraving van binnendijken, die voor een deel uit zeer goede klei bestaan, maar die geen betekenis meer hebben als wa terkering bij een doorbraak. „De oplossing van het kleiprobleem in deze vorm is niet nieuw", zo vertelden ons de dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis", de heer J. B. Becu en het hoofd van de technische dienst, ir. L. Uildriks, met wie wij een gesprek hebben gehad naar aanleiding van het besluit van de algemene verga dering voor de dijkverzwaring van het dijkvak Breskens-Nummer-Eén klei te gebruiken van de St.-Jorisbinnendijk. „Ook in het verleden zijn al herhaalde lijk binnendijken afgegraven. Wij heb ben dit nog kort na de ramp gedaan. Het afgraven van binnendijken is in feite uit de'nood geboren" zo gaven de dijkgraaf en het hoof an de techni sche dienst ons te ver. n. Zo heeft het waterschap „Het Vrije van Sluis" ruim 100.000 kubieke meter klei nodig voor bekleding van de volgend jaar aan te leggen nieuwe zeewering tus sen Breskens en Nummer Eén. Vroeger, toen hoofdzakelijk nieuwe dijken werden aangelegd als er land werd ingepolderd, zou men voor een dijk als die tussen Nummer-Eén en Breskens circa 20.000 kubieke meter klei nodig hebben gehad. De klei werd veelal onttrokken aan de in te polderen gronden, zodat er geen vuiltje aan de lucht was. Maar met de enorme hoeveelheden, die men thans nodig heeft, kan men daaraan nauwe lijks nog beginnen. Het middel zou mo gelijk erger dan de kwaal kunnen zijn! Ook het onttrekken van klei aan land bouwgronden de laag klei onder de bouwvoor wordt een steeds moeilijker aangelegenheid, omdat daardoor de waarde van de grond niet onaanzienlijk kan dalen. Trouwens: daar komt bij, dat de bereidheid van de landeigenaren en bepaald niet ten onrechte nu niet zo groot is om klei van hun percelen af te laten halen voor dijkverzwaring. In het jongste verleden heeft dit probleem ook al herhaaldelijk gespeeld, vaak werd toen de oplossing gevonden door klei aan te kopen, afkomstig uit de Maasvallei of uit België. Maar de transportkosten maken deze klei dan bijzonder duur. Dit alles is voor het waterschap het „Vrije van Sluis" ook het water schap ,De Brede watering van Zuid- Beveland heeft het afgraven van bin nendijken al ingevoerd aanleiding geweest zich eens te bezinnen op de vraag om de niet-functionele binnen dijken voor dijkverzwaring te be stemmen. Niet alle binnendijken kunnen daarvoor in aanmerking ko men, want men kan alleen hoog waardige klei gebruiken. Klei, die voldoet aan een zekere samenstel ling en aan een bepaalde afslibbaar- heid. Binnendijken, die in hoofdzaak uit zand bestaan of binnendijken, waar het slechts gaat om enkele duizenden kubieke meters klei, bieden geen soelaas. „Wij hebben hier binnendijken, die geen enkele functie meer hebben als waterkering; daar zijn er bij. die we tot de negende, misschien wel elfde „kering" kunnen rekenen", aldus dijkgraaf Becu. De bedoeling van het waterschap is om een inventarisatie op te maken van binnendijken, die in aanmerking zouden kunnen komen om afgegraven te worden. Daarbij zullen uiteraard geen eerste of twee de waterkeringen zijn. „We zijn be paald niet van plan het karakteristie ke landschap aan te tasten. We we gen alle mogelijkheden tegen elkaar af", zo zei de dijkgraaf. Overigens: de polders en waterschap pen en niet te vergeten de particuliere dijkbezitters, kunnen niet zonder meer een binnendijk afgraven. Zelfs is het zo, dat dit is verboden in het reglement van politie voor de polders of water schappen in Zeeland. Echter, Ged. Sta ten van Zeeland kunnen ontheffing ver lenen. (Zie slot pag. 2 kol. 5) Berichten uit Den Haag wijzen er op, dat het kabinet zo goed als in elkaar zit. Na ruim twee maanden zal Nederland dus weer een regering hebben en kan een nieuwe ploeg zich aan de kamer voorstellen. Men zal echter moe ten afwachten hoe zij het er in de ko mende jaren zal afbrengen. Waar wel een en ander over valt te zeggen, is over de persoonlijke kwaliteiten van sommige leden van dit (eventuele) nieuwe kabi net. Op dit stuk van zaken willen wij vandaag enige voorzichtige opmerkin gen maken. In de eerste plaats dit: de ploeg is niet helemaal nieuw. Dat is een voordeel, omdat daarmee bij voorbaat het „ploeg- verband" wat makkelijker „zit" dan bij een geheel nieuw kaoinet. Vooral het eerste optreden van het kabinet-De Quay ging mank aan een gebrek aan op- elkaar-ingespeeld-zijn, een gebrek ook aan coördinatie. Daarmee zal men nu minder te worstelen hebben. In de twee de plaats: het zijn waarlijk niet de slechtsten, die van de oude naar de nieu we bedeling overgaan. En ten slotte: voor zover te beoordelen valt, bevindt zich onder de nieuwelingen geen enkele, die bij voorbaat al zo dubieus wordt ge acht als bijvoorbeeld destijds professor De Quays kandidaat voor sociale zaken. Het kon dus slechter. Het schijnt, dat minister Van Aartsen de portefeuille van verkeer en wa terstaat krijgt toegewezen. Hierover kan men in allerlei berichten en commenta ren een lichte verbazing bespeuren, om dat men hem als bouwminister weinig geslaagd vond. Wij zijn geneigd in plaats van een lichte verbazing een gematigde vreugde te tonen: minister Van Aartsen is inderdaad niet ge lukkig geweest als hoofd van volkshuis vesting en bouwnij verheid, maar de be trekkelijk korte pe riode, waarin hij is opgetreden als mi nister van verkeer en waterstaat, toonde hem als een rustig en bekwaam be windsman, die bewees zich in korte tijd uitstekend te hebben ingewerkt. Zijn eerste optreden oogstte ook bij de oppo sitie lof. In Zeeuwse kringen was men destijds eveneens steeds erkentelijk voor de bekwame manier, waarop hij zich met name in de waterstaatszaken had ingewerkt. Wij geloven, dat de terug keer van de heer Van Aartsen naar zijn eerste ministerstoel nog niet zo gek is. Mocht deze verhuizing doorgaan, dan kan hij op een welwillende ontvangst in de Zeeuwse gewesten rekenen, zo is onze indruk. De heer Luns is niet weg te denken in een Nederlands kabinet van deze signatuur. Tot veler (ook tot onzer) ver bazing is hij de populairste man van het kabinet-De Quay. Ondanks alle kronke lingen van zijn beleid echter is zijn aan wezigheid blijkbaar niet -voor discussie vatbaar. Bij deze minister is het zelfs mogelijk, dat zijn nederlagen worden omgezet in glorieuze overwinningen. Men mag zeggen, dat zijn Nieuw-Gui- neapolitiek is mislukt: het uiteindelijke resultaat lijkt immers op geen stukken na op de conceptie, die hij met zoveel kracht heeft voorgestaan. Men kan dus zeggen dat deze minister op het belang rijkste stuk van zijn beleid uit de afge lopen jaren de kous op de kop heeft ge kregen. In het buitenland zou een der gelijk bewindsman daarna in een buiten huisje rustig aan zijn memoires gaan werken. Maar niet alzo in Nederland: hier wordt deze minister den volke voor gehouden als de bekwame bewindsman, die ons land dan toch maar uit het Nieuw-Guineaslop heeft gehaald. De heer Luns schijnt ons de duikelaar van het Plein: ondanks alle klappen dient zijn karakteristieke hoofd glimlachend boven de Nederlandse samenleving. Met verschuldigde eerbied zou men hem Jo sef De Onvermijdelijke kunnen noemen. De weinig indrukwekkende heer Beer man zal bij justitie worden vervan gen door mr. Scholten, de huidige staatssecretaris. Wie beide heren de af gelopen jaren aan het werk heeft ge zien, zal deze wisseling alleen maar toe juichen. Met enige droefheid moet ech ter worden vastgesteld, dat maatschap pelijk werk een zelfstandig departement blijft, al is er een lichte troost, mevrouw Schouwenaar, de toekomstige minister, heeft zich in het jongste verleden een hoogst bekwame senatrice getoond. Eni ge hoop op een bekwame leiding van dit ongrijpbare ministerie schijnt voors hands verantwoord. Overigens dachten we, dat de V.V.D. niets voor handhaving van dit departement voelde. En nu nog wel een V.V.D.-minister aan het hoofd. Hoe nu? Een tweede droefheid: Onderwijs komt in handen van een bewindsman, die in de recente periode als staatssecre taris een nogal ambtelijke figuur bleek. Het zal mr. Bot héél moeilijk vallen om de heer Cals naar behoren te vervangen. Een grote reserve ten aanzien van aeze nieuwe minister schijnt hier op haar plaats. Een zo belangrijk departement eist een tópfiguur. Marineman De Jong krijgt defensie. Hij kent dit departement en weet, dat het een wespennest is. Misschien niet zo gek: een „wesp" aan het hoofd van het „wespennest", om het eens oneerbiedig te zeggen. Er is moed voor nodig om dit ministerie aan te „durven", maar als marineman heeft de heer De Jong zout in het bloed: hij vreest geen hoge zee, al zal hij er onvermijdelijk mee te maken krijgen in de toekomst. Wat binnenland se zaken betreft: de heer Toxopeus krijgt het niet gemakkelijk, want hij moet een aantal niet gereedgekomen zaken afmaken en heeft te dien aanzien een weinig enthousiaste Kamer tegen over zich. Bovendien: wie zal nu de pro fetenmantel van professor Oud moeten aantrekken? Het ziet er naar uit, dat de V.V.D.-fractie een harde dobber zal krijgen in de komende zittingsperiode, nu zij is beroofd van én haar „grijze eminentie" én van de man die hem moest opvolgen. Sleutelministeries als financiën, bouw nijverheid, economische zaken, land bouw en visserij komen onder nieuwe leiders, stuk voor stuk figuren die een reputatie hebben, hetzij als politicus, hetzij als wetenschapsman. Deze repu tatie dwingt vertrouwen af, al zal een oordeel pas te zijner tijd mogelijk zijn op grond van hun beleid. Dezelfde afwach tende houding dient, dunkt ons, te wor den ingenomen ten aanzien van de nieu we minister-president. Als landbouwmi nister heeft de heer Marijnen niet altijd een gelukkige hand gehad, vooral niet in zijn contact met de Staten-Generaal. Zal hij nu slagen op deze uiterst belang rijke post? Samenvattend: de „nieuwe ploeg" mag op grond van de persoonlijke kwali teiten der leden met gereserveerde wel willendheid worden begroet. Het wach ten is nu op de definitieve benoeming en op de „presentatie" aan de Tweede Kamer, de regeringsverklaring. En daarna het feitelijk beleid. Maar ver- moedelijk zal er in de toekomst nog ge legenheid te over zijn daarop in te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1