Opening kamphuis Vrouwenpolder LEZERS SCHRIJVEN Goese jeugdverkeersbrigade „zwaaide af" met diploma Nederland thema van lichtstoet ledeberg Dompteur door EXAMENS MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE IN MIDDELBURG „DE WEG TOT ELKANDER": FILM MET EEN DIEPERE ACHTERGROND GEDIPLOMEERDEN TECHNISCHE SCHOOL TE MIDDELBURG STICHTING BEJAARDEN TEHUIS IN ARNEMUIDEN OPHEFFING VAN SCHEEPSSLOPERIJ leeuw besprongen Kerkelijke mutaties VAN OLIFANTEN GESPROKEN AAN HET DRAAIORGEL In boscomplex van Staatsbosbeheer M. de Groot te Meliskerke overleden Delta-filatelisten zitten vol plannen Voor mensen die kwaliteit verlangen! FILMS IN ZEELAND Twee van de drie musketiers terug op het witte doek Kogels Kunst Ed. Dukkers Gérard Grassère en Len Peperkamp KERKNIEUWS ZATERDAG 20 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Vrijdagmorgen is het nieuw ingerichte kamphuis van Staatsbosbeheer in het boscomplex aan de Eandschuurweg bij het krekengebied onder Vrouwenpolder geopend. De officiële opening werd ver richt door burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder, die nadat zijn 3-ja- rig dochtertje Sophie de sleutel uit een vogelkastje had gehaald, de deur van het kamphuis ontsloot. Vervolgens maakten de genodigden een rondgang over het terrein, waarna in het kamp huis nog enkele toespraken werden ge houden. De consulent voor Zeeland en het Mar- kiezaat bij het staatsbosbeheer, ir. J. F. A. Molenaars, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen. Over de totstandkoming van het bos complex zei de heer Molenaars, dat men een beroep heeft moeten doen op de landbouwwereld om grond af te staan. „De mentaliteit van de mensen is heel wat veranderd. Ging het afstaan' van grond vroeger met tegenzin, tegenwoor dig zal niemand er meer bezwaar tegen hebben, dat het bos er nu ligt', aldus de heer Molenaars. Hij noemde het voor Vrouwenpolder van belang om naast re creatieobjecten als zee, strand en dui nen een achtergrond van bos te hebben. „Wij hebben indertijd een landbouw- schuur gekocht, die als verzamel plaats voor de gasten hier zou die nen. Wij dachten, dat er alleen maar padvinders zouden komen. Allengs bleek echter een dermate grote be langstelling voor dit complex te be staan, dat de accommodatie van de schuur niet meer voldeed. Nu is de schuur veranderd in een kamphuis, die ter beschikking staat van ieder, die er om vraagt", aldus de heer Mo lenaars. Hij bedankte het gemeentebestuur voor de medewerking bij het verkrijgen van een vergunning en de aannemer, de heer J. Walraven, voor de goede verstandhou ding tijdens de verbouwing. Hierna haalde Sophie de Kam de sleutel van het kamphuis uit een aan een boom bevestigd vogelkastje, waarop burge meester De Kam het gebouw officieel opende. Na een kleine rondgang over het terrein richtte burgemeester De Kam in het kamphuis het woord tot de aanwezi gen. „Wij worstelen al jaren met problemen rond de recreatie. Ons gemeentebestuur staat bekend om de strafheid, waarmee toestemming wordt gegeven om kam peerterreinen te mogen exploiteren. Dat is echter om uitwassen te voorkomen" (Advertentie J DEKENS EN PLAIDS VEERTIG Goese jeugd-verkeersbri- gadiertjes zijn donderdagmiddag in de raadzaal van het stadhuis „afge zwaaid". Een deel van de jongens en meisjes, die het afgelopen jaar tallo ze voetgangers veilig over drukke kruispunten hebben geloodst, was bij deze plechtigheid al „in burger"; een tiental kwam in de lange witte jas gestoken en gewapend met het on verbiddelijke „spiegelei" zijn diploma in ontvangst nemen. Stuk voor stuk riep burgemeester mr. F. G. A. Huber de leden van de nu vertrekkende brigade naar voren. Met een hartelijke handdruk en een felicitatie aan ieder gaf hij de jonge lui een „brevet" mee naar huis, waar uit blijkt dat ze al vroeg met goede daden in het verkeer zijn begonnen. Een jaar lang hebben de Goese scho lieren dag in dag uit hun belangrijke „functie" bekleed en nu staat er een ander legertje klaar om hun taak over te nemen. Brigadier van politie J. Borrie, de grote organisator van de jeugdige verkeersbrigade „is niet ontevreden geweest" over de presta- De lichtstoet van Ledeberg bij Gent op 24 augustus heeft dit jaar als thema Ne derland. Dertien praalwagens zullen de Nederlandse cultuur, de geschiedenis en de economie van ons land uitbeelden. Eén en ander vertelde burgemeester A. Dhooge uit Ledeberg dezer dagen op een persbijeenkomst in hotel Rotterdam te Terneuzen. Door dit jaar de lichtstoet te wijden aan het nabuurland wil Ledeberg de verbondenheid van het Belgische en het Nederlandse volk tot uitdrukking brengen. Tot voor enige jaren ontwierpen ama teurs de praalwagens. Nu geschiedt dit door studenten van de hogere sierkunst afdeling van het St.-Lucasinstituut te Gent onder leiding van de professoren M. Damme en M. de Loore. De praalwa gens hebben als onderwerp: Michiel A. de Ruyter, Rembrandt, Vincent van Gogh, Willem de Zwijger, De strijd te gen het water, Nederland, land van bloemen. Het Hollands binnenhuis, Gijs- breght van Aemstel, Rotterdam, wereld haven, De Zuivel, De zeilsport, Het schaatsen en Het licht. De Trommelaere van Roesendaele zullen medewerking yerlenen, evenals een dansgroep uit Markelo en 'n team kaas dragers uit Alkmaar. De lichtstoet van Ledeberg wordt al dertig jaar gefor meerd bij de aanvang van de ajuinmarkt en kermis, die drie dagen duurt. Met de lichtstoet wil men het kermisvermaak een cultureel tintje en inhoud geven, zo verklaarde de burgemeester van Lede berg. Het aantal bezoekers van de drie feestdagen en van de lichtstoet neemt gestaag toe en bedraagt nu zo'n 100.000 personen. Op de bijeenkomst in Terneuzen waren onder meer aanwezig twee leden van het uitvoerend comité en de gemeentesecre taris van Ledeberg, de heer W. Blok na- J. Westen, consul van Nederland te Gent. ties van de gisteren „afgezwaaide" ploeg, zo vertelde burgemeester Hu ber het gezelschapje. „Jullie hebben begrepen, waarom het gaat. Probeer ook in de toekomst vrienden en vriendinnetjes erop te wijzen, hoe de verkeersregels moeten worden opge volgd. Dan hoef je heus niet de „bra ve Hendrik" uit te hangen. Als je. maar onthoudt, dat het gaat om het leven van een ander in het verkeer". Voordat de burgemeester in het bij zijn van inspecteur van politie S. Siebels en de vijf bij de organisatie betrokken schoolhoofden de diploma's aan de jongelui uitreikte gaf hij de „demobilisantjes" nog enkele nuttige wenken voor de toekomst mee. „Bri gadier Borrie, de man, die een begrip is geworden op Zuid-Beveland, zal wel kijken, hoe jullie het doen", voeg de hij er nog aan toe. De brigadier zelf dankte de jongens en meisjes nog voor de diensten, die zij aan hun medemensen hebben be wezen. „Ik hoop, dat jullie zo voort gaan". Hetzelfde geluid kwam van de kant van de schoolhoofden uit de mond van de heer M. Allewijn. De „veilige" plechtigheid in de stati ge raadzaal kreeg een smakelijk slot in de vorm van een flesje limonade met een rietje aldus de burgemeester. Hij constateerde dat in de ontwikkeling van de recreatie in de gemeente, dit nieuwe complex vol komen past. „Dit terrein is eigenlijk meer voor rusti ge kampeerders. U hebt dit uitstekend opgelost door overal inhammen in het bos aan te leggen", aldus de burgemees ter, die echter vreesde, dat het terrein te grote bekendheid zal krijgen, waar door het met de rust zal zijn gedaan. Hij zei voorts de volle medewerking van het gemeentebestuur toe bij het eventueel uitbreiden van het complex. Hij felici teerde de architect, de heer J. A. van den Broecke, met de wijze waarop de schuur is verbouwd en de aannemer, de heer Walraven met de wijze van uitvoe ring. Tot de beheerder, de heer P. On- derdijk te Veere en tot de heer W. N. van der Wielen, adjunct-assistent voor Walcheren van Staatsbosbeheer zei hij: „Ga zo voort". Voorts voerden het woord de heren Wal raven en Van den Broecke. Het nieuwe kamphuis bestaat uit een recreatiezaal, keuken, bergruimte, toilet ten en douches op de benedenverdieping en twee slaapzalen op de bovenverdie ping. Het kan plaats bieden aan 55 per sonen. Het kamphuis zal ter beschikking worden gesteld van groepen, die in het bezit zijn van het kampeerpaspoort van de A.N.W.B. Hetzelfde document is ver eist om toestemming te krijgen om op het terrein te kamperen. Het boscom plex is ongeveer 35 ha groot. Bovendien is er nog een 6 ha water van staatsbos beheer en omstreeks 20 ha water van de polder Walcheren. Beheerder van het complex is de heer P. Onderdijk te Vee- re. Op de foto v.l.n.r.: ir. J. F. A. Mole naars, burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder en zijn dochtert je Sophie. (Foto P.Z.C.). De diaconieën van de Ned. hervormde gemeente te Arnemuiden, de Ned. herv. gemeente te Kleverskerke en de Gere formeerde Kerk te Arnemuiden hebben besloten tot stichting van een protes tants christelijk bejaardentehuis. Ook de Gereformeerde Gemeente van Arnemuiden zal overwegen om mede werking te verlenen aan de stichting van het interkerkelijke bejaardentehuis. Een en ander werd besloten tijdens een dezer dagen gehouden vergadering, die onder leiding stond van burgemeester A. Hack. Er werd een commissie be noemd ter bestudering van de stich tingsbrief. Deze commissie is als volgt samengesteld: burgemeester A. Hack (namens de burgerlijke gemeente), ds. G. S. Oegema, gereformeerd predikant te Arnemuiden, ds. Wieringa, Neder lands hervormd predikant te Klevers kerke en tevens consulent van de her vormde kerk te Arnemuiden, diaken C. Meulmeester, voorzitter van de diaconie van de hervormde kerk te Arnemuiden, diaken W. Besuijen, voorzitter van de diaconie van de hervormde kerk te Kle verskerke en diaken G. de Bie, voorzit ter van de diaconie van de gereformeer de kerk te Arnemuiden. Op 14 augustus komen de vertegen woordigers van de kerken weer bijeen. Vrijdag jl. is de heer M. de Groot te Me- liskerke op 59-jarige leeftijd overleden. De heer De Groot was ambtenaar ter gemeente-secretarie te Meliskerke. Hij heeft deze gemeente twaalf jaar ge diend. Tevens was hij secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk arm bestuur. Den zestigtal Delta-filatelisten heeft donderdagavond in hotel „Suisse" te Middelburg kennis kunnen nemen, van de plannen, die het bestuur voor het nieu we seizoen heeft uitgedacht. Dit seizoen dat in september aanvangt, wordt ingezet met een lezing over Isra ël door ds. J. van Vliet, als vervolg op zijn causerie, die hij al eerder voor de le den van de vereniging hield. Voor okto ber staat er een postzegelveiling op het programma. Op 27 november wordt er een Sint-Nico- laasavond gehouden en de kerstvergade ring zal op 19 december worden belegd. Aan deze vergadering is een quiz en een verloting verbonden. Ruildagen zullen gehouden worden: op 28 september in Middelburg, op 16 november in Vlissin- gen en op 26 oktober in Bergen op Zoom. In zijn toespraakje, waarin voor zitter H. Mennes de plannen uiteenzette bracht hij rondzendleider F. J. Konraad dank voor zijn activiteiten. Besloten werd op folkloristische dag in 1964 in Middelburg een tentoonstelling „van in ternationale allure" te houden. Voorts zal de vereniging in het nieuwe seizoen Deltaspeldjes gaan verspreiden. Tegen die tijd hoopt men ook het 400ste lid te hebben ingeschreven. Ten vervolge op de berichten rond de opheffing van de scheepssloperij van de N.V. Simons Metaalhandel te Vlissingen deelt men ons van de zijde van dit be drijf nog mede, dat het gehele sehroot- bedrijf van Simon's Metaalhandel is overgegaan naar Simons Katendrecht, daaronder begrepen het aan de Edison- weg te Vlissingen gevestigde filiaal. Zoals gemeld had de N.V. Simons' Me taalhandel te Rotterdam tot voor kort in Vlissingen een scheepssloperij aan de Binnenhaven en een filiaal van haar schrootbedrijf aan de Edisonweg. Daar de scheepssloperij niet meer lonend is, wordt dit bedrijf gestaakt, in verband waarmee de daaraan verbonden werk nemers zijn ontslagen. (Advertentie) BOTTLED UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAN (Advertentie) Van de sensatie in het circus Pilana had de dompteur Hasja gisteravond onge twijfeld het leeuwedeel. Gedurende het het gehele nummer waren de roofdieren ongedurig Plotseling besprong de 2-jari- ge leeuw Leo de niets vermoedende dompteur. Een waterspuit redde de ver schrikte man het leven. Achteraf bleek, dat de dieren de temmer niet hadden herkend. De man had in de middagpau ze in de zon gezeten. Voor het eerst ge bruikte hij NIVEA ZONnebadmiddelen en kreeg in een ommezien een donker bruine huid. Ook U wordt snel bruin met NIVEA ZON, echt bruin. De Nationale Vereniging van Leraren in Ste nografie „Groote" heeft in Middelburg exa mens afgenomen. Machineschrijven Nederlands 120 aanslagen per minuut: geslaagd de dames: C. L. Al- fons, W. P. v. Ballegojen (met lof), M. Bas- tinck, M. J. Beijer, T. M. den Boer, M. J. D. Boom, J. S. Degener, J. J. M. v. d. Driest, J. A. den Engelsman, A. J. Flipse, D. Flohr (met lof), F. W. Franse (met lof), C. A. Gast (met lof), P. Geelhoed, F. A. Geuze, N. la Grand, A. L. Hartman, H. G. de Heer, M. Hitijahubessy (met lof), I. C. Janse, J. J. Jon- gepier 'met lof), C. P. Jonkheer, E. C. Jonk heer, M. Joziasse, M. J. W. v. d. Kam, P. F. Lamain, C. C. J. Lawalata, P. J. M. de Looff, C. P. v. Luijk. S. Maas, C. Maljers, L. M. Marijs, L. J. Matthijsse, S. Minderhoud (met lof), L. Minnaar, A. W. v. Nimwegen. A. Th. de Nood, E. v. d. Peyl, D. Poortvliet. J. de Regt, A. Riemens. M. P. de Ronde. W. A. A. Schrier (met lof), E. C. Slabber-de Rijke, C. L. C. Smolders, P. C. v. Sprang, P. M. Stad houders, C. J. L. v. d. Veen (met lof), A. P. Verhage, J. A. Willeboordse, G. Willemse, H. Wolf, A. S. Woithers (met lof) en de heren P. Besuijen, J. B. A. Biondina, A. de Bree, M. v. d. Broeke, R. Hamel, A. P. Hooij (met lof), R. Hubrechsen, W. J. Jagt (met lof), A. Janse. H. G. A. Jongepier. C. Kollaart, J. Koning, J. C. M. de Koning, D. C. de Kuijper, A. Kwekkeboom, M. L. de Lange (met lof), L. v. Liere, D. C. v. Maldegem, J. W. Minnaar. J. G. Outermans, L. A. Pluij- mers, W Schelling, J. C. J. J. Sinke. W. P. Steketee (met lof), M. A. v. Strien, M. Va der. G. Wattel (met lof), te Middelburg; de dames P Adriaanse, H. Bosch (met lof), J. M. L. v. d. Broeck, C. F. de Kater, M. Maes, S. F. R. Pihl, C. Rab, M. F. Roose, M. Wij nen-Dingemanse en de heren J. J. v. Hese, A. M. de Looff (met lof), R. M. v. Strien, P. A. Ventevogel, R. P. de Wijze te Vlissin gen: mej. Z. Willemse en de heren J. Blaas, C. de Visser (met lof) te Aagtekerke; de heer J. C. v. Vreumingen (met lof) te Aarden burg; de dames T. A. Huiszoon (met lof), M. J. Mast, A. Schroevers, M. Schuit, en de heer A. C. Theune te Arnemuiden; de dames E. E. Babijn (met lof), E. A. Koets en de heer M. Goedbloed (met lof) te Biggekerke: de da mes A. C le Bleu, G. C. v. Exter, J. M. Faas, J. C. Moelker en de heren J. P. v. Haneghem, M. P. Nagelkerke, I. Oosterling. P. F. de Poorter. H. Verschelling te Breskens; de he ren L. I de Lijser, W. A de Maillie te Cad- zand: mej. J. J. Minderhoud en de heren B. W. Dekker, A. J. B. Goedbloed te Domburg de heer L. J. Kesteloo (met lof) te Gapinge: mej. K. Dominicus en de heer J. H. Meerman te Goes; de dames A. E. v. Ooijen. M. J. Sa- lomé, E. Vinjé en de heren J. Becu, J. I. Hennnekij, J. Leenhouts, J. I. Manneke te Groede; mej. L. J. Walraven (met lof) en de heer J. C. Cevaal (met lof) te Grijpsker ke: de heer J. P. den Dekker te Hoedekens- kerke: de heer A. J. v. d. Linde te Hoofd plaat: de dames T. Bliek (met lof), L. L. de Regt, T. v. Waarde en de heren M. Brak man, J. Crucq, P. S. üavidse te Nw. en St. Joosland; mej. M. H. Buijze te Kamperland; mej. M. J. Blok te Kapeïle; de heer W. Ge- schiere (met lof) te Koudekerke: de heer M Francke te Krabbendijke; de dames S. P. v. d. Bosse, L. Dingemanse, A. J. Koole, E. Simonse (met lof) en de heer S. P. Polder man (met lof) te Sint-Laurens; mej. W. P. Dekker te Lewedorp: de heer J. J. Heule te In City (Middelburg) kan men dit week- einde de verfilming door Wolfgang Lie- beneiner zien van Knut Hamsuns ro man „Das letzte Kapitel" (De weg tot elkander). Knut Hamsun situeerde zijn verhaal in het onherbergzame Noorse landschap, in een sanatorium en in een nabij gelegen herdershut. Zowel de za kelijke wereld als het pastorale facet van het mensenbestaan komen erin naar voren, in de persoon van een graaf Fle ming (Helmut Lohner) en van de herder Daniel Utby, vertolkt door Hansjörg Felmy. Zet daarbij een charmante, jonge secretaresse, gespeeld door Karin Baal, en alle ingrediënten voor een intrige van verliefdheid en jaloezie zijn aanwezig. Knui Hamsun heeft aan zijn verhaal echter een diepere inhoud trachten te geven: de hoop aan het eind van de historie op een nieuw leven. Dat nieuwe leven, waarvan het laatste hoofdstuk nog niet is geschreven, geldt dan voor de secretaresse Julie, die eerst verliefd wordt op de jonge graaf. Deze blijkt echter een zich schuilhoudende bankoplichter, die wordt gearresteerd. Julie vindt rust bij de herder. Wanneer Fleming terugkeert krijgen de verwik kelingen hun hoogtepunt in een ruzie, die eindigt met de dood van Fleming. Electro (Middelburg) en Luxor (Vlissin gen) doen het dit weekeinde in een iets minder subtiel genre, met de film „Zeg het met kogels", een harde western van liefde, geld, vechtpartijen en een happy- end, dat alles draait om 12.000 dollar aan effecten, geroofd en in bezit van een charmante jongedame. Liefhebbers van Audie („To hell and back") Murphy vinden hem in deze rolprent terug als de man, die uiteindelijk aan het langste eind trekt. Het Vlissingse Alhambra komt met „Het geheime teken van d'Artagnan", één van de drie musketiers uit de bekende roman van Alexandre Dumas, die ook ditmaal te vuur en te zwaard, met de Franse lichtvoetige slag, de eer van het musketierschap hooghoudt in een ge noeglijke film onder regie van S. Mar- cellini. George Nader speelt d'Artagnan en Mario Petri de andere musketier Por- thos, die hem in zijn strijd tegen een minder fraai heerschap bijstaat. Het vrouwelijk schoon, dat zo goed en zo kwaad als het gaat het tweetal helpt, bestaat uit twee jongedames. GRAND (Goes) vertoont de verfilmde versie van „Der Vogelhandler", naar de operette van Carl Zeiier. Geza von Sziffra, de regisseur, koos voor deze film Conny Froboess en Peter Weck. Aanbidsters en aanbidders van dit Duitse zangeresje kunnen dus voor een paar uur kijken en luisteren naar hun idool bij „Der Vogelhandler". De resultaten van de technische school te Middelburg zijn: Timmeren 3A: W. J. Brasser, Westkapelle; J. C. Corré, Vlis singen; H. Geldof, Middelburg; W. J. van Goudszwaard, Kamperland; M. A. Hofman, Middelburg; A. A. Jobse, Middelburg; S. Joosse, Middelburg; A. Kesteloo, Koudeker ke; S. Koole, Serooskerke (W.); A. van Lomwei, Oost- en West-Souburg; D. J. Lu- kasse, Nw.- en St.-Joosland; L. Machielse, Ritthem: W. Maranus, Domburg; W. Mat thijsse, Meliskerke; J. K. Melis, Koudekerke; J. P. Mesu, Sint-Laurens; J. de Meulmeester, Arnemuiden; J. P. de Ridder, Middelburg; C. Schout, Middelburg: P. N. J. van Taten- hoven (prijs). Middelburg; A. Tholenaar, Middelburg; W. Westerbeke (prijs), West kapelle; H. Wondergem, Oostkapelle; J. Zachariasse, Serooskerke-W. Niet gediplo meerd: 5 leerlingen. Timmeren 3B: E. M. Bliek, Arnemuiden; R. Boogaard (prijs), Westkapelle; H. Brand, Oostkapelle; B. Brasser, Koudekerke: C. Brasser, Koude kerke; J A. Doorns, Middelburg; J. Goulooze, Kamperland; J. van Helleman, Middelburg; K. Janse; Koudekerke; L. A. de Kam, Oost en West-Souburg; J. de Kok, Lewedorp: C. I. Lampert, Middelburg; P. Matthijsse, Veere; K. de Meulmeester, Arnemuiden; J. Minderhoud, Serooskerke-W.; L. M. Mul der, Arnemuiden; M. P. Olijslager, Seroos kerke-W.; A. Peene, Middelburg; A. Poel man, Oost- en West-Souburg; W. P. Sander- se, Meliskerke; J. D. Schout, Ritthem; J. H. Verhage, Middelburg; J. Vos, Koudekerke; C. A. van Waarde, Nw.- en St.-Joosland; F. Walhout, Middelburg. Verklaring voor praktijk: L. P. de Vos, Kamperland. Niet gediplomeerd: 4 leerlingen. Metselen 3: J. van Eijkeren, Oost- en .West-Souburg: C. R. Tordoff (prijs), Middelburg; C. Wijk huis. Oostkapelle. Verklaring voor praktijk: J. Jakobsen, Serooskerke-W.; H. Tavenier (prijs), Serooskerke-W. Niet gediplomeerd: 2 leerlingen. Schilderen 3: B. van Belzen (prijs), Arnemuiden: A. Da- vidse (prijs), Meliskerke; J. A. Duine, Nw.- en St.-Joosland: A. J. Duinhouwer, Vlissin gen; P. A. v. d. Hooft, Veere; M. Huige, Oost- en West-Souburg: G. de Kok, Lewe dorp; L- Sigmond. Breskens: J. van Sluijs. Biggekerke: P. A. Witte. Arnemuiden; A. A. van IJzerloo, Vlissingen. Elektrotechniek 4: D. van Belzen, Middelburg; P. N. Davidse, Middelburg; J. Gabriëlse (prijs), Westka pelle:. J. Huibregtse, Middelburg; P. F. Jo ziasse, Middelburg: J. W. Machielse, Ritthem; J. J. Melis, Koudekerke; J. Minderhoud, Westkapelle; F. P. Ploeg aert, Middelburg; P. M. Verstelle. Middelburg: A. W. Wirtz, Middelburg. Niet gediplomeerd: 1 leerling. Metaalbewerken 3A: J. Geertse. Koudekerke; C. A. Heijboer, Oost- en West-Souburg; W. Licumahuwa, Middelburg: C. J. de Meulmeester, Arnemui den: J. A. C. M. van Rossum, Middelburg; A. C. Stroo (prijs), Middelburg; B. G. Tala- mini, Middelburg; H. de Wijze, Middelburg. Niet gediplomeerd: 4 leerlingen. Metaalbewerken 3B: P. Huibregtse, Westkapelle; A. J. Kooman, Middelburg: A. J. M. Kraak, Middelburg; B. Meulmeester, Arnemuiden; J. A. Poort vliet (prijs). Middelburg; J. H. Posthumus, Vlissingen; J. Postma, Domburg; B. Soplan- tila, Oost- en West-Souburg; C. W. Stroo, Arnemuiden; H. C. Walraven, Nw.- en St.- Joosland; W. K. de Kam, Westkapelle. Niet gediplomeerd: 4 leerlingen. Metaalbewerken 3C: A. J. Beye, Arnemuiden; J. J. Bloks, Mid delburg: T. J. Bonte, Oostburg; A. K. Brou wer, Oostkapelle: A. Francke, Grijpskerke; C. Gideonse, Veere; H. D. Hozee, Middel burg; C. J. Houtzager, Vlissingen; W. F. de Jonge, Sint-Laurens; M. C. de Kam (prijs), Oost- en West-Souburg; E. Karei, Middel burg: W. M. Louwerse, Serooskerke-W.; R. Pluymers, Middelburg; C. Schroevers, Arnemuiden; A. P. van Sighem, Westkapelle; J. A. Timerman, Middelburg; K. van de Werfhorst, Middelburg. Niet gediplomeerd: 3 leerlingen. Autotechniek 4: J. C. Boshom. Veere: F. P. Dekker. Aagte kerke; A. Geelhoed, Nieuwdorp; P. F. Huis- zoon, Vlissingen; M. J. Kaljouw, Oost- en West-Souburg; L. van Keulen (prijs), Bigge kerke; J. Koster, Vrouwenpolder; M. C. Kouwer, Kamperland: L. Louws, Aagteker ke; J. L Machielse, Ritthem; H. W. Masten broek. Vlissingen; J. L. van Sluys (prijs), Vlissingen; A. J. Sohier, Vlissingen; H. M. Theune, Middelburg; A. M. Verhage, Middel burg; W S. N. Walraven, Sint-Laurens. Niet gediplomeerd: 1 leerling. Brood- en banketbakken 3: H. van Berkum, Vlissingen; P. Daane, Kou dekerke: A. W. de Groot, Middelburg; H. J. Huvers, Koudekerke; J. Joosse, Sint-Laurens; W. de Kam, Zoutelande: D. W. van Maaren, Middelburg: M. J. de Meulmeester, Nw.- en St.-Joosland: J. Meyaard. Kamperland: C. Moelaart, Vlissingen: C. G. J. Poppe (prijs), Veere: W. M. van Schaik, Westkapelle; W. C. Sturm, Middelburg; C. P. Telle, Vlissin gen; W. H. Verdam, Vlissingen; F. de Vis ser, Oostkapelle: P. H. M. van Will, Aagte kerke; C. M. van Zalen, Vlissingen; F. D. Steutel, Serooskerke-W. Verklaring voor praktijk: C. F. Pattenier, Oostkapelle. Niet gediplomeerd: 2 leerlingen. Diplomering school voor scheepswerktuig- kundigen: 2A: J. Almekinders, Kapelle; M. C. van Ast. Zonnemaire: J. van Baaien. Nieuw dorp: I C. Bergmans, Middelburg: J. M. Cevaal, Ritthem; J. L. Deij, Oostburg; L. J. M. van Dijke, Zierikzee: J. A. Fondse, Oost en West-Souburg: M. Frumau, Middelburg: G. Geertse, Oostkapelle; J. D. C. M. Graaf- mans, Eergen op Zoom; W. P. van Hermon, Aardenburg; C. Houwer, Vlissingen; P. Joos se, Sint-Laurens; P. J. van Loo, Breda; J. E. Overmeire (prijs). Oostburg: C. Ver hage, Oostkapelle; J. A. Wisse, Nw.- en St.- Joosland. 2B: G. Davidse. Grijpskerke; A. Hoefkens, Oostkapelle: J. J. Jakobsen. Biggekerke: L. Janisse. Middelburg: K. Joosse. Middel burg: A. H. L. Lilipaly, Oost- en West-Sou burg; A. van Ochten, Vlissingen; H. G. Pier- hagen. Middelburg: J. D. Roeba, Oost- en West-Souburg: A. Schout. Ritthem: S. A. Schilait, Oost- en West-Souburg; A. C Tan- ge (prijs). Middelburg; P. L. Verhage. Mid delburg: P. P. de Voogd. Oost- en West- Souburg; P. J. de Wolff, Middelburg; P. E. Zuidema. Middelburg. Nieuwvliet: de dames S. M. Bakker, W. A. de Graag, W. Kloosterman, A. J. de Roos, P. Scheele, en de heren A. Karreman (met lof), C. I. de Hulster te Oostburg; de dames C. A. de Broekert, C. Guldemond, J. M. M. den Hollander, W. Lampers, W. C. Lous en de he ren J. J. v. Dijke, L. J. Kooman (met lof) te Oostkapelle; de heer I. J. Basting te Retran- chement; de dames I. K. Beeke, E. J. Kindts te ScAoondijke; mej. A. C. de Wolf (met lof) en de heren P. A. Boone, A. W. Cevaal, W. C. Cevaal, J. Geldof, P. Janse te Seroos kerke W.; de dames A. M. W. Baay (met lof), J. Verlaan te Sluis; de dames E. C. de Buck (met lof), J. P. Hoebeke, A. W. de Jong, M. F. Louwerse, P. J. Ots, M. C v. d. Putte (met lof) en de heren F. J. Ots, P. J. la Soe, W. J. Vermeulen te O. en W. Sou burg; de dames A. N. de Buck, M. Wouterse en de heren J. A. v. d. Broeke. J. H. Mida- vaine, L C. v. d. Broeke te Veere; mej. P. Mesu, en de heer J. A. Jongejan te Vrou wenpolder; mej. J. P. Schilleman te Water landkerkje; de dames J. Faasse (met lof), J. Lous (met lof), G. M. Minderhoud en de heren D. J. Lievense, P. Minderhoud, K. L. v. Rooijen (met lof) te Westkapelle; de heer W. P. Luikenaar te Wolphaartsdijk; de da mes J. E. Koster, A. J. Pladdet (met lof) en de heren A. C. M. Quist, F. O. de Smit, W. M. de Smit te IJzendijke; de dames A. D. C. Dingemanse (met lof), J. M. J. Dingeman se, M. Dingemanse, N. Faasse te Zoutelande; de heren M. Andeweg, E. v. Dronkeiaar te Zuidzanae. Machineschrijven Nederlands 175 aanslagen per minuut: geslaagd mej. C. L. Vane te Vlissingen; G. C. v. Exter te Breskens; E. M. C. de Backere te Eede; J. E. Krijger te Oost- Souburg, A. M. W. Baay te Sluis en de heer P. Hermsen te Vlissingen. Machineschrijven Nederlands 240 aanslagen per minuut: geslaagd mej. J. E. Krijger te Oost-Souburg. Machineschrijven Frans 120 aanslagen per minuut; geslaagd de dames A. M. M. Pieters en J. M. Sturm te Middelburg; I. Alewijnse (met lof), L. Geschiere (met lof), M. Roose, J. J. Vermeulen te Vlissingen; C. P. Walra ven te Grijpskerke: J. E. Krijger te Oost- Souburg. Machineschrijven Duits 120 aanslagen per minuut: geslaagd de dames A. M. M. Pie ters en J. M. Sturm te Middelburg; I. Ale wijnse (met lof), L. Geschiere (met lof), D. M. de Looff, J. J. Vermeulen te Vlissingen; C. P. Walraven te Grijpskerke; J. E. Krijger te Oost-Souburg. Machineschrijven Engels 120 aanslagen per minuut: geslaagd de dames A. M. M. Pieters, J. M. Sturm (met lof) te Middelburg; I. Ale wijnse (met lof), L. Geschiere (met lof), C. Parent, J. J. Vermeulen (met lof) te Vlissin gen; C. P. Walraven (met lof) te Grijpsker ke; J. E. Krijger te Oost-Souburg en de heer P. J. la Soe te Oost-Souburg. Kantoorsteno Nederlands 130 lettergrepen per minuut: geslaagd de dames M. M. C. Boon, L. M. den Hollander, D. Leijnse-Jobse, M. van Loo-van Loo, J. Tevel te Middelburg; J. J. Jacobs, J. A. Jongman, H. Segboer, M. M. Snijders, M. A. Wiegman te Vlissingen; J. A. Roth te Sint-Laurens, P. v. Gorp te Oost-Souburg, E. Wondergem te Veere. Dictaat Steno Nederlands 130 lettergrepen per minuut: geslaagd de dames E. Kommers (met lof) te Middelburg: M. E. Borgs, G. L. Flipse, I. I. Lemmens, M. Rose, M. A. Wieg man te Vlissingen: W. A. Schuys-Post te O. en W. Souburg. Kantoorsteno Duits 100 lettergrepen per mi nuut: geslaagd de dames L. Geschiere, J. J. Vermeulen te Vlissingen; W. A. Schuys-Post te O. en W. Souburg Kantoorsteno Engels 100 lettergrepen per min geslaagd de dames E. Kommers (met lof) te Middelburg; M. A. Wiegman te Vlissingen. Het diploma voor particulier-secretaresse werd uitgereikt aan mejuffrouw I. I. Lem- mens te Vlissingen. Voor het examen machineschrijven slaagden aan het instituut ,,Kuijper-de Groot" te Souburg de volgende kandidaten: J. M. Ge schiere. C. v. Loo, Borssele; M. M. Boone, Colijnsplaat: L. C. Bensdorp, E. C. J. v. Dis sel, N. cle Dreu, K. C. v. Hoorn, Z. H. J. Husson. R. Jansen, J. C. Looyen, A. J. A. Melse, J. Joziasse, M. J. Noordhoek, J. M. de Poorter F. M. Pijpelink. I. Sinke, J. Ch. v. d. Sluis, A v. d. Sluys, M. C. J. Torbyn, J. A. Vleugel, M. J. Weststrate, P. J. Weststrate, M. B. van Zee allen te Goes; W. J. Deurloo, 's-H.-Abtskerke; J. M. de Broeckert, M. C. v. d. Maale, C. A. v. Oosten, M. I. Simon, allen te 's-H.-Arendskerke; S. Dekker, Hein- kenszand; P. J. Eversdijk, M. L. de Jager, C. B. v. Liere, J. v. Neuren, S. Wondergem allen te Kapelle; A. Bieseveld, B. Broyl, E. C. de Koning, W. J. de Koning, E. H. A. Mak king, E. M. Verschiere, A. C. v. d. Weele al- len te Kloetinge; J. K. de Looff te Kortgene: S. van Harn, te Krabbendijke; J. H. Bakker, Nieuwdorp; M. L. Zandee te Oudelande, M J. Zandee Oudelande; M. J. Nieuwenhuyse, A. M. Verschuure, Rilland; H. S. T. van Raayen Schore: C. M. Boeij, A. M. Hoogeste- ger, J. L. Phernambuque te Wemeldinge; J. J. Blom, Wilhelminadorp: J. P. de Regt, Wissenkerke; P. D. v. Loo, M. v. d. Weele VTolphaartsdijk: C. P. Leendertse, H. B. de Leeuw, P. A. Pekaar, F. J. Sanderse allen te Yerseke. Een kandidaat is afgewezen. Expositie, schilderijen en tekeningen, kunsthandel „Troutzaerte", Westdorpe. In de gloednieuwe kunsthandel „Trout zaerte" te Westdorpe heeft de expositie van Piet de Bodt plaats gemaakt voor een niet zo omvangrijke, doch buitenge wone collectie werkstukken van de Am sterdamse schilder Ed. Dukkers. Er hangen enkele olieverven, gouaches en tekeningen: een oeuvre dat zelfs na een korte kennismaking al een heel bijzon dere indruk achterlaat. Hoe Ed. Duk kers te beschrijven? We zouden hem on recht doen door zonder meer of voorna melijk te stellen dat hij een soort kin derlijke eenvoud in vormgeving en com positie cultiveert. Want dat is het niet alleen. Zijn figuren (zoals bijvoorbeeld de twee aandoenlijke herders) zijn uiterst simpel van opzet en doen den ken aan een onbevangen kinderteke ning. Maar voor Ed. Dukkers is deze werkwijze de weg geworden, waarmee hij zijn figuren en voorwerpen op bijna verbluffende manier gestalte geeft. Hij duidt zijn figuren aan, soms een beetje schetsmatig, maar die aanduidingen zijn zo raaa dat elk verder detail over bodig wordt. Trouwens, het is een ge noegen om, als toeschouwer, die details en tranjes zelf toe te voegen. Daardoor gaat er een ongekende bekoring uit van zijn werkstukken, daardoor raakt men niet uitgekeken op zijn slechts „aan geduide," figuren, landschappen en stil levens. En dan heeft de kunstenaar zijn doeken in tere, hier en daar onzekere kleuren gehouden: weer een aanduiding, een suggestie. Nergens een duidelijke al le fantasie en speculatie uitsluitende uitspraak, maar wél overal die verfijn de spanning en die overmaat aan verras sing en ontroering. R.. Expositie schilderwerk gemeentehuis Oostburg. Ook in Oostburg ontstaat de gelukkige traditie van een jaarlijkse kunstexposi tie, een activiteit waaruit mede mag blijken dat Oostburg zijn taak als streekcentrum verstaat. En deze zomer worden we in het Oostburgse gemeente huis geconfronteerd met het werk van een schildersechtpaar, waarvan voorna melijk de man, die Limburger Gérard Grassère (1915 te Heerlen geboren) met zijn werkstukken direct een krachtige en vaak verfijnde indruk "maakt. Grassère, die zijn opleiding kreeg onder andere van de Belgische prof. Opsomer en van Permeke, heeft zijn sporen op internationaal niveau al voor een groot deel verdiend. We hebben hier in Oost burg dan ook met een geroutineerd en uiterst vakkundig schilder te maken, die met kleuren en composities speelt. Daarbij heeft Grassère zich in zijn vor men een grote beperking opgelegd: een detail is hem spoedig teveel. Enerzijds zet hij ons gevoelige figuren voor: aan doenlijke musicerende kinderen die ech ter nu al lijken te treuren om het toe komstige verlies van hun jeugd of een sterk Vlaams aandoende vissersvrouw in grote ernstige vlakken van een bui tengewoon rijke schakering, anderzijds slaan Grassère's vlakken en kleuren over naar het abstracte: zoals het voor treffelijke „Landschap" (no. 24) en het Appelachtige „Landschap" (no 25). Een zeer belangrijke trek van Grassère: deze schilder is een man vol humor, een levensblije humor die men in vele van zijn werkstukken ziet, soms dominerend aantreft. (Boer en boerin met spaar varken). Mede door deze laatste trek heeft het werk van Grassère een grote diepgang gekregen en de verrijkende werking die van zijn oeuvre uitgaat, zal de bezoeker zeker niet ontgaan. Len Peperkamp is met haar 21 jaren een nog jonge schilderes en de toevoe ging op de catalogus: „Opleiding bij Ge rard Grassère" is bijna overbodig. Haar werk maakt de indruk dat zij, bij haar vormgeving, bewust een zekere naïviteit nastaat, een naïviteit die ons niet hele maal kon bekoren, zeker niet in de wat krampachtige „Vreemde vogel" (inder daad, een bijzonder vreemde vogel) of de „Haan". Met haar kleuren weet zij echter verrassende contrasten te berei ken en zeker moeten we hier noemen het bijzonder charmante en uitstekend gecomponeerde „Avondlandschap" en vooral „Bootjes bij avond". R. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Viaardingen vac. C. H. van Rijn. toez. J. W. de Jong te Voorhout. Aangenomen naar Lage Zwaluwe Th. P. Pol te Zeerijp en Westerende. Naar Rhenen vac. J. D. Dijkstra, A. Westra te Scharnegoutum, die bedankte voor Hillegom, vac. J. Veenendaal. Naar Oud-Beijerland C. v. d. Bergh te Polsbroek en Vlist, die bedankte voor Bovenhardinxveld, Ernst, Kamerik en voor St.-Annaland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wilnis H. J. Zeldenrust kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Heerde vac. G. W. H. Peddemors A. A. Klapwijk te Boven- smilde die bedankte voor Oost- en Bedankt voor Emmeloord (Noord West-Souburg, vac. P. A. Bohlmeijer. (Oostpolder) vac. J. C. Schouten( A. Na gelkerke te Overschie. Bedankt voor Oude en Nieuwe Biltdijk H. Dijkslag te Meeden. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK Beroepen le Hillegom R. Toorman kan didaat te Nieuwe Pekela. Te Eemdijk, Nieuwe Pekela en te Ouwerkerk a/d Amstel J. Westerink kandidaat te Zwol le. Vanochtend, boodschappen doende op ons vreedzaam dorp, mocht ik hen ont moeten: een klein peloton jonge Duit sers, zes man sterk plus een leider voor op, stram in de pas, stram zingende een marslied van het bekende hatelijke soort. Gepasseerd mocht ik juist nog een alweer even schneidig „Achtung!" gecommandeerd horen. „Wij" waren weer eens op stap. Keurige jongens no- tabene, geenszins nozems, zo tussen 16 en 18, dus toch ook al een beetje droog achter de oren. Kennelijk symptomen, evenmin toeval als Hitier toeval was. Wat is dit nu eigenlijk, gewone stommi teit en het is toch "zo'n intelligent volk of de welbewuste tactloosheid van een uitpuilende zelfverheffing en het is toch zo'n beschaafd volk, niet? Misschien wil de enkele Duitser, die dit allicht toch óók wel lezen zal, hier eens over peinzen, ter bevordering van de nationale zelfkennis? Domburg j c. van Schagen Wanneer ik op de voorpagina van uw krant van 17 juli zie, dat dominee en oastoor bad eau draaiorRftl staan, dan moet ik toch wel schrijven: waar ligt de grens der christenheid. Als hervormd mens moet ik mij richten tot de predikant en niet tot de pastoor, omdat ik weet dat bij de katholieke wereld de grens ruimer ligt. Maar de dominee wil ik vragen: bekijk de foto in de P.Z.C. van 17 juli 1963 heel goed en bekijk U ook als U a.s. zondag uw ambtsgewaad draagt en de mensen het evangelie verkondigt, dan moet U toch wel de conclusie trekken dat U in de eerste plaats uw Schepper en Formeerder en in de tweede plaats de christelijke kerk oneer aan doet. Is het verwonderlijk dat één onzer ge deputeerden onlangs de vraag stelde: waar toch ligt de grens bij jullie chris tenen?. In de ene gemeente heeft de dominee een dansclub en in de andere gemeente mag je op zondag niet fietsen. Volkomen eens ben ik het daarmee, in de ene kerk vermaning en waarschu wing, in de andere kerk de dominee aan het draaiorgel. Begrijpende dat hier geen enkel winstbejag in zat. maar dat het werd gedaan voor een zeer goed doel, blijf ik de mening toegedaan dat de veilige grens hier volkomen wordt over schreden. Vlissingen J. Jasperse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7