Zeeslag bij Den Haak van 1573 vanavond voor Veere te zien Goes kocht boomgaard voor kwart miljoen Plannen voor Zeeuws r.-k. vormingscentrum In Middelburg kon er bijna geen auto meer bij Financiële berichten WFUwmum .5» TIEN MINUTEN IN GEMEENTERAAD fant-astisch EXAMENS TOELATING EN BEVORDERINGEN AAN H.T.S. VLISSINGEN UITREIKING DIPLOMA'S AAN DE U.T.S. TE TERNEUZEN Preadvies gaf geen aanleiding tot enige discussie KATTENDIJKE NEEMT DEEL AAN WAARBORGREGELING Tussen Geuzen en Spanjaarden Spiegelgevecht vlak voor haven Branders Draaiboek VOCHTDICHTE TENT VOOR SIGAREN MOOIERE KLEUREN SCHERPERE BEELDEN MÉÉR GESLAAGDE FOTO'S In „Goese polder Voor toekomstig uitbreidingsplan Volledig eens met b. en w. Blijkens jaarverslag D.S.C.C. over 1962 Straalgebied van „Bouvigne' bij Breda raakt provincie geografisch gezien niet Probleem Groeiende belangstelling School is deel offerte voor industrievestiging ERTSTANKER VAST EN WEER VLOT Niets toevoegen Maintz Co. Gebr. Broere N.V. in Europoort Jaarvergadering Leidsche Wolsninnerij Gebr. Van Swaau Bij Veenendaalsche een bevredigende ordernorlefeuille VRIJDAG 19 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Vanavond, vrijdag, zal zoals ge meld bij Veere de slag bij Den Haak van 26 augustus 1573 worden nagebootst. Niet minder dan 63 jachten zullen vlak voor Veere dit historische gevecht tussen de Prinsenvloot en de Spaanse vloot opvoeren. Vuur werk zal er voor zorgen, dat de toeschouwers de avondlijke strijd op de voet kunnen volgen. Het spiegelgevecht vormt een onderdeel van de reünie van de stichting Stamboek-, Ronde- en Platboom jachten. De Hoek van den Haak is de plaats waar thans de afsluitdijk van het Veerse Gat de kust van Walcheren raakt. In vroegere tijden onder an dere in 1573 voor de Spanjaarden en in 1809 voor de Britten was De Haak een geliefde landingsplaats voor ver overaars van Walcheren. Na 1574 werd er dan ook een fort gebouwd „Het fort Den Haak", dat echter sinds lang is verdwenen. Wat de historisch achtergrond van het spiegelgevecht betreft het volgen de. Op 1 april 1572 veroverden de water geuzen Den Briel; op 6 april d.a.v. bevrijdt Vlissingen zichzelf; van 13 tot 15 april verklaren Westkapelle, Zoutelande, Domburg, Veere en het gehele platteland van Walcheren zich voor de Prins van Oranje; Middel burg blijft door 3000 man Spaans- Waalse troepen bezet. Het grote stra tegische belang van Walcheren en de monden van de Schelde, doet de her tog van Alva en zijn onderbevelheb bers besluiten, alles op alles te zetten om Middelburg te behouden en Wal cheren te heroveren. Er volgt in de jaren 1572 en 1573 een groot aantal zeegevechten en schermutselingen tussen de door de Spanjaarden uit geruste vloten en dq Zeeuwen, die met hun kleine schepen telkens de Span jaarden aantasten, vaak met succes. Deze felle gedurende de winter voort durende reeks gevechten leidde ten slotte tot de beslissende slag bij Rei- merswaal op 25 januari 1574. De geuzenadmiraals Boisot en Joost de Moor verslaan daar de Spaanse vloot onder Romero volledig, waarop op 21 februari 1574 Middelburg onver mijdelijk in handen van de Prins van Oranje valt. Niet minder dan drie van de maritieme acties van de jaren 1572 en 1573 hadden plaats bij Den Haak (5 mei en 15 mei 1572 en 26 augustus 1573). Vanavond zal dit laatste gevecht weer ten tonele worden gevoerd, om dat dit zich grotendeels in de nacht afspeelde vlak bij Veere. De 17e eeuwse historicus Emanuels van Me teren gaf er een uitvoerige beschrij ving van. Alles wat men had te doen was Den Haak te verplaatsen naar het Noordenhoofd te Veere. De zand banken waartussen de slag zich af speelde liggen nu nog ongeveer op dezelfde plaatsen als in 1573. tende dat hij met zijn kleine troepen macht de stad niet tegen de Spaanse overmacht zal kunnen behouden, be sluit te water zijn kans te wagen. Hij verzamelt zijn watergeuzen (zeever kenners) bij het stadhuis. Bij deze geuzen bevinden zich de wakkere Veerse vissers Lyn Tayen en Koeyen- vleesch, reeds vermaard van Den Briel en de bevrijding van Veere. Van het stadhuis begeven de geuzen zich mét fakkels en trommelaars naar de haven waar enige branders (sloepen) gereed liggen. De batterij op Den Haak (Noorderhoofd) wordt in aller ijl opgericht en door geuzen onder hopman Jeronimus Rollé bemand. (Advertentie) Ook in een dubbele dubbeldaks j tent worden sigaren vochtig, i Net alB in een caravan. Alleen Sn de goede sigarenwinkel wordt de gevoelige sigarensmaak af doende tegen vocht beschermd. Toch kunnen kampeerders te genwoordig rustig een paar .doosjes sigaren meenemen. Als het maar Senator Special seno-i xitas zijn! Die milde, geurige] sigaartjes hebben hun eigen vochtvrije tentde unieke lucht dichte Tropical-verpakking. Gaat U er op uit in weekend en vakantie? Wilt U toch lekker droog roken? Neem dan de doosjes-met-de-flappen mee. Koop Senator Special senoritas van 14 ct. Te Goes slaagde voor het mulo-examen (plus middenstandsexamen) Freddy de Bree te Middelburg. Mevrouw E. Brouwer-Brouwer te Oost burg, onderwijzeres aan de openbare lager school te Oostburg slaagde dezer dagen te Rotterdam voor de akte Nut tige Handwerken. Voor het middenstandsdiploma slaag den de dames A. Moermond uit Noord- welle, J. de Feijter, Renesse, A. Slager, Haamstede en de heren T. v. Zalm, Haamstede en M. de Hamer, Renesse Om de toeschouwers een goede in druk te geven van wat er vanavond zal gebeuren bovendien zal er bij de Campveersche Toren in Veere een geluidsinstallatie staan opgesteld door middel waarvan men de toeschou wers zal informeren volgt hier het draaiboek. Het toneel stelt voor de oude stad Veere. Het stadhuis, de Campveersche Toren en andere his torische gebouwen zijn feestelijk ver licht. Er is veel volk op de been, want de bij Den Haak gelande Spanjaarden dreigen Veere te omsingelen. De Spaanse vloot, onder admiraal Beauvoir en admiraal Don Felix de Goesman, ligt ten anker op ongeveer 200 meter ten oosten van de Camp veersche Toren, waar de Veerse stadsregering en andere hoogwaar digheidsbekleders zijn verzameld. (De Spaanse schepen voeren allen de Bourgondische vlag: een witte vlag met een rood gehaakt liggend kruis). De Prinsenvloot met Bouwen Ewouts, juist door de Prins van Oranje be noemd tot admiraal in Zeeland, aan het hoofd verschijnt buitengaats en zeilt weg tussen de banken. Deze schepen voeren de Prinsenvlag rood (of oranje), wit en blauw in top. Het is inmiddels 9 uur geworden. Jacob Simonsz de Rijk, admiraal en militair-gouverneur van Veere, we- Omstreeks 21.10 uur (op sein 1 licht- kogel) worden de branders heimelijk door De Rijk en zijn geuzen naar de ten anker liggende Spaanse vloot ge roeid. Om ongeveer 21.20 uur (op sein 2 lichtkogels) licht de Prinsen vloot het anker en zeilt naar de Spaanse vloot bij Veere. Om 21.30 (op sein 3 lichtkogels) ont steken admiraal De Rijk en zijn geu zen de branders en enige grote Spaan se schepen waaronder het vlagge- schip „De Olifant" vliegen in brand. Don Felix de Goesman sneuvelt. De Prinsenvloot onder Bouwen Ewouts aan boord van de „Gouden Leeuw" (Maartje) valt ongeveer gelijktijdig de Spanjaarden op het lijf en een levendig vuurgevecht volgt. De bran dende Spaanse schepen zetten de ge hele omgeving in rood (bengaals) licht. De Prinsenvloot laat het ge schut flink daveren en dit vuur wordt door de Spanjaarden beantwoord. Ook de batterij van Den Haak mengt zich in het gevecht. Omstreeks 22 uur loopt de slag ten einde en dooft het vuurwerk. Ver heugd over de overwinning van de Prinsenvloot en de wakkere Veerse geuzen laat de stadsregering de klok ken luiden. Om circa 22.30 uur, nadat de vijandelijke prijzen door admiraal De Rijk zijn binnengehaald, valt ook de Prinsenvloot met de „Gouden Leeuw" aan het hoofd de haven van Veere binnen. De beide vlootvoogden Bouwen Ewouts en De Rijk en de hopman Jeronimus Rollé, de over levende Spaanse admiraal Beauvoir met zich meevoerend, worden door de stadsregering begroet. Het geuzen- volk viert feest. De toeschouwers zullen dit spiegel gevecht goed kunnen bekijken. Het gehele terrein zal namelyk toeganke lijk zijn, behalve het Noorderhoofd, dat is afgesloten. Het beste zal men het schouwspel kunnen gadeslaan op de zuiderwal en op de wallen ten noorden van Veere. De belangstellen den worden echter aangeraden even tuele auto's niet te parkeren op de kade maar op het voormalige sport veld bij de Campveersche Toren. Advertentie OM TE ZIJNER TIJD een uitbreidings plan „Goese Polder" te kunnen realise ren heeft de raad van Goes woensdag avond zoals reeds gemeld besloten om vier percelen boomgaard in dit ge bied, ter grootte van in totaal 5.11.90 hectare, aan te kopen. Met de eigenaar, de heer M. C. F. Rijk te Goes, was over eenstemming bereikt tegen de prijs van f 228.602 onder de gebruikelijke bedin gen. Gelet op de te verwachten verho ging van het prijsniveau van agrarische gronden achtten b. en w. van Goes het gewenst reeds tot aankoop van deze grond over te gaan. De prijs was in overeenstemming met het terzake uit gebrachte taxatierapport. De heer J. H. Roose (k.v.p.) infor meerde nog naar de taxatie-commis sie, die met haar fiat aan deze prijs de onteigeningscommissie in haar Binnen tien minuten heeft de gemeente raad van Sluis donderdagavond de agen da afgewerkt, waarop als belangrijkste voorstel stond de behandeling van het gemeentelijk herindelingsplan van Ged. Staten van Zeeland. Unaniem stelden de raadsleden zich achter het preadvies van b. en w. In dit advies delen b. en w. mede, dat zij het in grote lijnen eens zijn met deze plannen en dat het noodzakelijk is Sluis als zelfstandige gemeente te handhaven. Het college kan er vol- waarderingen zelf overtreft. Burge meester mr. F. G. A. Huber ant woordde hierop, dat er een alge mene weerstand in den lande bestaat tegen de prijsbepalingen van de ont eigeningscommissie. Zoals gemeld keek de meerderheid van de raad echt wel even tegen de overeenge komen prijs voor de aankoop van de boomgaard „aan", maar ging toch akkoord met het voorstel van b. en w. Aan de vraag „snijden we ons zeil niet in de vingers?" (van de kant van de heer Roose) werd de conclusie gekop peld, dat er geen „terug" meer is in de toekomst voor niet urgent te verwer ven gronden. Er zijn in deze vergadering, zoals be kend, nog enkele aankopen gedaan. Voor de aanleg van de westelijke ont- sluitingsweg met de spoorlijn naar het havenindustrieterrein wilden b. en w. voor de gemeente de eigendom verkrij gen van een stuk grond bij de Wes terstraat in Goes, groot ongeveer 5955 vierkante meter van de N.V. Zeeuwsche Fruitteelt Maatschappij. De eigenaresse was echter niet bereid een deel van deze percelen te verkopen, maar zij bood haar eigendommen aldaar slechts in hun geheel aan. Het gedeelte, niet voor ontsluitingsweg en spoorlijn be stemd, valt in het ontwerp uitbreidings plan „Goese Polder". Weshalve b. en w. het gewenst achtten tot deze to tale aankoop over te gaan. Voor een gezamenlijke oppervlakte van 4.17.85 hectare telt de gemeente een bedrag van f 201.658,50 neer. Een volgende aankoop van grond betrof enkele percelen van de hervormde ge meente te Goes, gelegen in de Poel. Deze grond, in totaal groot 0.89.60 hec tare, werd aangekocht voor een bedrag van f 1,75 per vierkante meter. Een totaal derhalve van f 15.680. De prijs was getaxeerd door de Centrale Com missie voor Onteigeningsvergoedingen te Rotterdam. Over het beschikbaar stellen van een speelweide ter vervanging van het op de aan te kopen grond gelegen weitje, wordt met de kerkvoogdij nog overleg gepleegd. Ten slotte hechtte de raad nog zijn goedkeuring aan een voorstel van b. en w. om de woningen Westerstraat 37 en 43 aan te kopen voor f 250 per woning. De aankoop was noodzake lijk in verband met de sanering van Goes-Noord. Voor de toelatingsexamen tot de schakelklas van de hogere technische school te Vlissingen slaagden- D. van Belzen, Middelburg, J. H. Cal- bo, Terneuzen, J. Gabriëlse, Westkapelle, I. J. Ie Grand, Oostburg, J. C. Katsman, Wol- phaartsdijk, J. P. Vreeke, Vlissingen, Van de schakelklas naar de eerste klas werden bevorderd: I. Adriaanse, Middelburg, E. J. G. Dierikx, Sluis, J, den Herder, Lewedorp, T. Kerkhof, Goes, A. J. Leijnse, Middelburg, J. Midavaine, Middelburg, J. Molhoek, Krabben- dijke, A, Peene, Westkapelle, G, F. J. de Pun- der, Kwadendamme, A. C. Schillemans, Vlis singen, J. J. Sturm, Middelburg, B. van der Weele, Goes. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van klas W 1 naar klas W 2 werden bevorderd: L. H. van Beers. Vlissingen, G. J. Boogaard, Sluis, A. Bronke, Vlissingen, K. de Buck. Big- gekerke, F. M. de Feijter, Axel, J. W. de Feij ter, Axel, N. A. van Giezen, Middelburg, J. C. de Groot, Koewacht, A. D. van der Haar, Mid delburg, A. H Hoolhorst, Oostburg, J. A. Kaas hoek, Vlissingen, J. W. Kievit, Vlissingen, J. de Kok, Vlissingen, P. R. Leroux, Terneuzen, C. M. Martens, 's-Heerenhoek, B. Meliefste, Middelburg, B. Nieuwenhuizen, Middelburg J. Nijsen, Souburg, C. A. Seij. Axel, J. H. Smet, Sint-Jansteen, J. J. Sonke, Nieuw- en Sint- Joosland, C. P. Suurmond, Middelburg, H. Westerbeke, Westkapelle, F. A. Wisse, Kapelle. Herexamen: 3 leerlingen. Niet bevorderd: 8 leerlingen. Van klas \V 2 naar klas W 3 werden bevorderd: P. C. Beun, Cadzand, J. de Blauw, St. Andries- Brugge, T. J. van den Broeke, Veere, A. G. den Exter, Vlisingen, E. J. Fijma, Sluiskil, F. K. Hamelink, Zaamslag, D. M. Hart, Noordwelle, A. J. Koops, Middelburg, J. Lipjes, Sluiskil, G. R. van Marion, Vlissingen, M. Matthijsse, Sou burg, A. M. van de Plasse, Oostburg, W. Won- dergem, Oostkapelle, M. Wijkhuis, Vlissingen. Herexamen: 5 leerlingen. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Van klas W 3 naar klas \V 4 werden bevorderd: P. Dieleman, Axel, J. Driedijk, Baarland, G. W. Froijen, Middelburg, H. F. Gomes, Arn hem, G. Hogesteger, Goes, J. de Kam, Middel burg, A. L. Klink, Vlissingen, J. Leenhouts, Vlissingen, A. M. Maquelin, Vlissingen, L. M. Murk, Zierikzee, A. Olijslager. Koudekerke H. A. Plasschaert, Oostburg, M. M. Roth, Sluis, T. Seuss, Breskens, J. Voorhans, Terneuzen, A. S. van de Vijver, Breskens, M. J. Wattel Mid delburg H. van der Werff, Middelburg. J. Wil- lemsen, Middelburg, P. van Zweeden, Vlissin gen. Voorw. bevorderd: 1 leerling. Van klas E 1 naar klas E 2 werden bevorderd: L. E. Calle, Terneuzen, M. C. Janssen, Bergen op Zoom, P. A. Knijff. Goes, L. Kodde. Bigge- kerke, J. Maljaars, Oostkapelle, W. H. Meijer, Middelburg, J. Minderhoud. Westkapelle, R. Munnikhof, Goes, N. J. Slager, Haamstede. Herexamen: 3 leerlingen. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Van klas E 2 naar klas E 3 werden bevorderd: G. R. van der Bijl, Terneuzen, J. G. den Ex- ter, Vlissingen, A. P. van der Heijden, Axel, J. C. van Hoeve, Zuidzande, R. F. Jongbloets, Middelburg, J. A. de Jong, Vlissingen, K. Kooger. Vlissingen, P. Matthijsse, Souburg M. Nijsse, Baarland, A. J. Paardekoper, 's-Heer- Hendrikskinderen, J. Ultee, Middelburg, R F. assenaar, Goes, T. J. de Wispelaere, Sluis, T. E. Zoeteweij, Yerseke. Herexamen: 1 leerling. Niet bevorderd: 3 leer lingen. Van klas E 3 naar klas E 4 werden bevorderd: M. A. Alewijnse, Vlissingen, N. van den Berg, Middelburg, W. den Engelsen. Goes, T W. van Ginkel, Vlissingen, P. J. de Groene, Middel burg, J. C. van der Hof, Vlissingen, R. J Schipper. Middelburg, J. H. Tijssen, Terneu zen, A. van Wendel de Joode, Middelburg, J. J. van Willegen, Goes Niet bevorderd: geen. Van klas W 1 naar klas W 2 werden bevorderd: R. J. Aarnoudse, Anna-Jacobapolder, J. Boot, Kerkwerve, W. Bosselaar, Wissenkerke, C. J. van den Bos, Nisse, A. Broere, Vlissingen, J. M. Geldof, Souburg, M. Huijsman, Vlissingen, W. G. de Jonge, Biervliet, C. van Koeveringe, Kruiningen, W. H. van Kruiningen, Middel burg, J. Lindenberg, Vlissingen, G. C. Melio Driewegen, C. J. Mommaas, Vlissingen, P. Roelse, Biggekerke, E. J. M. de Smit, Sluiskil. Herexamen: 1 leerling. Niet bevorderd: 5 leer lingen. Van klas WW2 naar klas WW 3 werden bevor derd: H. A. Barten, Vlissingen, J. P. Bom, Yerseke, W. C. Geuze, Middelburg, P. J. van Hoek, Hoo- gerheide, B. van Liere, Goes, F. Lous, Westka pelle, L. A. Louws, Sint-Laurens, F. A. Minder houd, Middelburg, P. Nijse, Wolphaartsdijk, H. G. de Ru, Middelburg, J. J. van Tuinen, Mid delburg, G. A. Waardenburg, Middelburg. Herexamen: 5 leerlingen. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Van klas WW3 naar klas WW 4 werden bevor derd: T. E. de Baerdemaeker, Aardenburg, P. Bak ker, Goes, S. P. Berrevoet, Goes, J. L Bimmel, Koudekerke, J. J. Bosschaart, Wolphaartsdijk, M. P. de Broekert, Oudelande, F. Duijnhouwer, Kloetinge, J. G. Hoebeke, Vlissingen, P. van Keulen, Middelburg, J. J. Koopman, Noordgou- we, A. C. Lodder Vlissingen, W. E. Maenhout, IJzendijke, P. A. Pieters, Goes, P. Post, Vlissin gen, S. H. Tamminga, Goes, M. J. Torbijn, Goes, J. J. Traas, Goes, E. Soeterik, Borssele, H. Zeilmaker, Middelburg. Niet bevorderd: geen. Aan het instituut voor technische opleidingen te Vlissingen zjj-n na het met goed gevolg doorlopen van de V.T.O.-cursus het getuig schrift uitgereikt aan de volgende leerlingen: D. van Belzen, Middelburg, J. van Belzen, Ar- nemuiden, J. Blok, Souburg, A. Franke, Vlis singen, J. Gabriëlse, Westkapelle, D. P. de Leeuw, Vlissingen, A. Leijnse, Middelburg, C. J. de Nooijer, Arnemuiden, A. A. Pieters, Vlis singen, W. M. Verstraate, Souburg, J. P. Vree ke, Vlissingen, J. G. F. van de Waeter, Groe- de. Van katholieke zijde in Zeeland is veel belangstelling gegroeid voor de stich ting van een soortgelijk gemeenschaps oord en vormingscentrum als het insti tuut „Bouvigne" bij Breda. Deze plan nen vinden hun oorsprong in het feit, dat het straalgebied van „Bouvigne" geografisch gezien en algemeen bekeken de provincie Zeeland niet raakt, zeker niet de concentraties van de katholieke bevolking in deze provincie. Tot concre tisering van de gedachten kon men echter nog niet geraken. Dit valt te le zen in het jaarverslag 1962 van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Breda. In dit vrij lijvige verslag constateert men met voldoening, dat de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland ook in 1962 een bijzonder ac tieve rol heeft gespeeld. Blijkens de er varing van bijna vijf jaar wordt opge merkt, dat de katholieke gemeenschap van Zeeland in deze raad een bevredi gend functionerend orgaan voor overleg en samenwerking bezit. Steeds meer Donderdagavond kwam de gemeente raad van Kattendijke in vergadering bijèen onder voorzitterschap van bur gemeester P. J. Evers. De raad besloot ingaande 1 juli 1963 tot deelname in de waarborgregeling voor de tuinbouw in Zeeland. Een aanvraag om verhoging van subsidie van de bad- en zwemclub „Het Sas" voor de zwemopleiding van inwoners vond geen genade in de ogen van de raad. De raad achtte de oude subsidie van f 10 voor de diploma's A tot een ma ximum van f 100 per jaar voldoende. Premies voor woningverbetering we gens het aanbrengen van volledige closets werden toegekend aan F. Wisse te Kattendijke voor het pand Huyssen- straat 8 en aan de Wilhelminapolder voor de panden Oosthavendijk 41, 43, 45, 47 en 49. De raad besloot voorts de aansluiting van het voor de elektri citeitsvoorziening onrendabele gebied „Het Sas" te garanderen. Tot onderwij zer aan de o.l.s. te Kattendijke werd in gaande 1 september 1963 met alge mene stemmen benoemd mej. M. Mak king te Kloetinge. De rekening over 1961 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot op de gewone dienst van f 2193,49 en op de kapitaaldienst van f 168.135,03. organisaties doen, teneinde het gewenste beraad omtrent verschillende aangele genheden op gang te krijgen, een beroep op het bestuur van de Katholieke Raad. Zo bleek in het afgelopen jaar behoefte aan overleg en samenspraak in kringen van het nijverheidsonderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen. De destijds uit gewerkte plannen voor katholieke be jaardentehuizen in Zeeland leverde in het verslagjaar de eerste vrucht op. Medio oktober kon „Huize Emmaus" in IJzendijke officieel in gebruik worden genomen. Mede dank zij die planning vindt thans op verrassend snelle wijze nieuwbouw en modernisering van ka tholieke bejaardentehuizen plaats. Een probleem van de hoogste orde vormt het jaarlijks toenemende toe risme, afkomstig uit overwegend katho lieke streken. Een schuchter antwoord op deze voor de katholieke gemeenschap van Zeeland onoverkomenlijke uitdaging was de planning van katholieke toeris tenkerken in het Zeeuwse kustgebied. In samenwerking met de Stichting Ka tholieke Toeristenzielzorg in Zeeland en de Katholieke Centrale voor Lectuur voorziening, wordt ernaar gestreefd om tegemoet te komen aan de wensen van de toeristen. In Zeeland is het werkterrein der reva lidatie in het brandpunt van de belang stelling komen te staan. Door revalida- tieteams in Axel, Goes, Middelburg, Tholen en Zierikzee wordt een goede sa menwerking van allerlei daarbij betrok ken instellingen gewaarborgd, terwijl ook het contact, dat het algemeen maat schappelijk werk in dit verband heeft, uiterst vruchtbaar is. Ten aanzien van de indeling der sociaal charitatieve centra is niet veel veran derd. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is de samenwerking van de in dat gebied bestaande gezinszorg-instellingen met het s ciaal-charitatief centrum geconso lideerd, in die zin, dat het centrum- bestuur ook optreedt als gezinszorgbe- stuur. In het gebied van de gemeente Vogelwaarde wordt gezinszorg gedaan door de maatschappelijk werkster van Hontenisse, die ook het maatschanpelijk werk verzorgt, voor zover dat uit de ge zinszorg voortvloeit. Vanuit het Cen trum Clinge-Nieuw Namen en Graauw zijn pogingen in het werk gesteld om zich aan te sluiten bij het Centrum Hulst-St.-Jansteen. De voorbesprekingen zijn in een vergevorderd stadium. In het gebied van Axel wordt de gezins zorg waargenomen door de maatschap pelijk werkster van Terneuzen. Ten aanzien van het maatschappelijk werk op Walcheren blijven er nog ver schillende wensen met betrekking tot een goed functionerende en deze hele streek bestrijkende gezinszorg, die in nauwe relatie staat met het algemeen maatschappelijk werk. Tot heden toe is dit nog niet gerealiseerd. Benoeming De curatoren van de katholieke econo mische hogeschool te Nijmegen hebben op voordracht van de academische se naat, met ingang van 1 september, be noemd tot hoogleraar in het belasting recht de heer J. E. A. M. van Dijck te Tilburg. De heer Van Dijck werd in 1923 in Middelburg geboren. Ir. G. P. M. Dikötter, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Uit gebreid Technische School te Terneuzen heeft donderdagmiddag aan 35 afgestu deerde leerlingen van deze school het getuigschrift uitgereikt. Het betrof hier achttien electro-technici en 17 werktuig bouwkundigen, waarvan de namen reeds woensdag in dit blad werden gepubli ceerd. De heer Dikötter maakte van de gele genheid gebruik te wijzen op de verheu gende groei van de belangstelling voor de school. Sinds 1959, het jaar, dat voor het eerst getuigschriften werden uitge reikt, is het aantal leerlingen toegeno men met 73 en het bedraagt nu 146. „De prognose van 1955, dat jaarlijks 45 leer lingen zouden kunnen worden afgele verd, is nu met 35 geslaagden bijna wer kelijkheid geworden", aldus de heer Di kötter. En nu men aan de school ook de opleiding bouwkunde is begonnen, hoopt men het verwachte aantal van 45 binnen afzienbare tijd te bereiken. BELANGRIJK Spreker zei van mening te zijn, dat de u.t.s. een belangrijke bijdrage kan leve ren aan de verdere industriële ontwikke ling van de streek. Er wordt dan ook in de eerste plaats gedacht aan plaatsing van de afgestudeerden in de eigen om geving. „Maar als jullie de durf hebt de streek een poosje te verlaten, om elders praktijk op te doen, dan kan dat uiter aard ook zijn voordelen opleveren", al dus de heer Dikötter tot de leerlingen, Het verheugde hem voorts te hebben kunnen constateren, dat het aantal leer lingen, dat doorgaat naar de h.t.s. steeds groeiende is. „Jullie hebt het voordeel, dat je in deze tijd van personeelstekort kieskeurig kunt zijn in de keuze van een betrek king", zei burgemeester mr. H. Rijpstra, die de geslaagden feliciteerde namens de gemeente Terneuzen. Hij verklapte, dat de u.t.s. een vast onderdeel uitmaakt van de „offerte" aan industriëlen, die belangstel ling tonen voor vestiging in dit ge bied. „Mét U is het gemeentebestuur trots op deze school". Directeur A. J. M. Vermeulen zei, dat achter het diploma een overtuiging moet staan, anders is het niet meer dan een waardeloos papier. Evenals de beide vorige sprekers meen de hij te moeten waarschuwen tegen een overwaardering van de materiële aspec ten van een betrekking. Hij zei, dat met name in Amerika is geconstateerd, dat de arbeidsvreugde sterk vermindert en dat dit gepaard gaat met het gevaar, dat men gaat menen, dat de vrije tijds besteding datgene is, waarom het in het leven gaat. Hij feliciteerde leerlingen, ouders en de bedrijven, die de afgestu deerden zullen gaan opnemen. Namens de leerlingen werden woorden van dank gesproken door de heer J. Ver- wilghen. De Zweedse ertstanker „Lappland" is in de nacht van woensdag op donderdag vastgelopen op de slikken bij Saeftinge. Het schip, dat op weg was van Antwer pen naar zee is eigendom van A. B. Tir- fing uit Göteburg en meet 12.963 bruto register ton. Negen sleepboten hebben de „Lappland" donderdagmiddag om streeks 12 uur vlot gesleept Hierbij was de „Holland" van de firma Muller uit Terneuzen en de „Scaldis" van de Union de Remorquage et Sauvetage uit Ant werpen. De overige zeven schepen wa ren ook van deze laatstgenoemde maat schappij. Nadat de „Lappland" vlot was, hebben vier sleepboten de ertstanker tot voor de Zimmermanpolder te Rilland- Bath gesleept, waarna het schip zijn reis naar open zee vervolgde. gens het preadvies mee akkoord gaan, dat Draaibrug thans ge meente Aardenburg bij Sluis wordt gevoegd. B. en w. zien echter niet de noodzaak in om Heille bij Aarden- burg te voegen Wat dit laatste betreft heeft het ge meentebestuur van Sluis een steun-in- de-rug gekregen van de inwoners van deze gemeenschap Aan het begin van de vergadering deelde burgemeester P. F. van Hootegem mede, dat de stichting wijkraad Heille een brief heeft gestuurd aan het college van b. en w. van Sluis, waarin namens de bevolking wordt ver klaard, dat Heille bij Sluis wil blijven. „Enkele tientallen jaren geleden be schouwden wij ons nog als een „kolonie' van Sluis, maar nu voelen we ons gelijk geschakeld met Sluis", aldus de wijkraad in zijn brief. Wat de herindeling zelf betreft for muleerden enkele raadsleden In het kort hun mening. „Ik ben het eens met het preadvies van b. en w. Daar is niets aan toe te voegen. Ik hoop alleen maar, dat voorlopig niet één grote gemeente in West-Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand komt, zoals in één der andere gemeenten in een raadsvergadering is opgemerkt", al dus de heer A. J. Herdink (prot. kie zers) En de heer J. P J. Wage (p.v. d.a.) zei: „Ik ben het voor 100 pro- onsVoed! dat we zrffftendig bUjven"! jesringrijderij en "de rïngrijderij Namens zijn fractie verklaarde de K.v. „onder-de-man" de trekpleister in p.-wethouder J. Gevaert volledig achter het centrum ging veel belangstei- Advertentie) MIDDELBURG beleefde gisteren weer één van de drukste dagen ge durende het vakantieseizoen. Op het Molenwater was naast Minia tuur Walcheren de jaarlijkse sjees het preadvies te staan Zonder hoofde lijke stemming besloot de raad daarna het preadvies ter kennis te brengen van Ged. Staten van Zeeland. In deze raadsvergadering werd voorts besloten de bestratingswerkzaamheden te St.-Anna ter Muiden onderhands op te dragen aan Leenhouts aannemersbe drijf te Sluis voor 10.750,—. In de rond vraag vroeg de heer Hendink aandacht voor een urgent geval van woningnood. Burgemeester Van Hootegem zegde toe, dat b. en w. deze zaak zullen bekijken. ling uit naar de weekmarkt, terwijl daarnaast de zomeruitverkoop de drukte in het centrum belangrijk vergrootte. Het aantal toeristen, dat Middel burg „aandeed", was weinig groter dan op dezelfde dag van het vorige jaar, een gevolg waarschijnlijk van het feit, dat er iets minder bussen binnenreden. Het aantal personenauto's was echter aan merkelijk groter dan vorig jaar: in deel op de Korendijk en moesten „vervoegen". de Dam NIET DE BRUG. het stadscentrum, op de grachten bru^nte^he^grootete dee? 06 Stations" en kaaien en zelfs in delen van de i motoriseerde buitenwijken, kon er tegen het middaguur geen auto meer bij. In alle straten en straatjes van de binnenstad stonden deze dag auto's geparkeerd, zelfs daar waar de au tochtone Middelburgers wanneer het donderdags eens wat drukker dan normaal is niet aan denken om hun voertuig enkele uren weg te zet ten. Meer nog dan vorige jaren maakten de automobilisten thans ook gebruik van de kaaien en met name van de grachten; zo had de politie o.a. de Londensekaai geheel voor per sonenauto's gereserveerd, terwijl de autobussen zich voor een belangrijk van deze ge- stroom te verwerken ge- Het was met name voor de weekmarkt en de sjeesjesringrijderij wel een uitgezochte dag om de bezoekers aan Middelburg te trekken: het was wei nig aanvaardbaar strandweer en een groot deel van de Walcherse en ook Zeeuws-Vlaamse en Noordbevelandse kusttoeristen was daarom naar de Zeeuwse hoofdstad getogen. Sinds gisteren kon de Stationsbrug weer een dubbele verkeersstroom venverken. Het werk voor de verbreding van de op rit naar de brug aan de stadszijde was namelijk de vorige dag gereed gekomen, zodat het verkeer weer aanmerkelijk sneller afgevoerd kon worden. Dat was speciaal tijdens de spitsuren te merken, met name tussen half 6 en rond 6 uur, een periode waarin honderden auto's richting Goes en verder weer de terug reis aanvaardden. Opmerkelijk was daarbij, dat een bijna nog groter aantal auto's Middelburg via de Stationsbrug binnen kwam. De wachttijden waren, zelfs na de pe rioden waarop de brug voor het scheepvaartverkeer geopend moest worden, echter veel Korter dan in de voorgaande maanden het gevaJ was. Toen de toeristenstroom Middelburg juist had verlaten, trok een andere ka ravaan de stad binnen: die van de ker mis. Terwijl de gemeentewerklieden nog bezig waren met het opruimen van de hopen papier en ander afval en de kra men werden afgebroken, reed een lange rij zware vrachtauto's de eerste voor boden van het kermisspektakel om streeks 7 uur de Markt op. 's Avonds was er al heel wat opgebouwd. De N.V. handelsvennootschap, voorheen Maintz Co. te Amsterdam heeft nog geen Indonesische schadeclaim inge diend. Op de jaarvergadering deelde de voorzitter van de raad van commissa rissen, mr. D. A. Delprat mede, dat men zich nog niet wenst uit te laten over de hoogte van een eventuele claim. Wel zijn de belangen die het bedrijf in In donesië heeft zeer aanzienlijk. In tegenstelling tot de mening van een der aandeelhouders was mr. Delprat van mening, dat de belangen van de aan deelhouders op de duur het best gediend zijn met een dividend-uitkering van 8 procent, zoals voorgesteld. Dit onder meer omdat nog niets valt te zeggen over de afloop van de „Indonesische za ken", die met grote belangstelling wor den gevolgd. Er wordt gestreefd naar een volledige synchronisatie van de dochtermaatschappijen. Gebroeders Broere N.V. in Dordrecht zal zo is gistermorgen in Rotterdam bekendgemaakt in het Europoort- gebied, om precies te zijn op de kop van de Beer, tegenover Shell Nederland N.V-, een grote tankopslaginstallatie stichten. Gebroeders Broere N.V. zal naast dit moderne opslagbedrijf in Europoort het thans vrijwel volgebouwde opslagbedrijf in Dordrecht van 15 ha met een capa citeit van ruim 200.000 ton olie of vloei bare chemicaliën, blijven exploiteren. In de jaarvergadering van de N.V. Leid sche Wolspinnerij heeft de heer A. A. Verhoef, president van de raad van be heer meegedeeld dat de aanloopkosten voor het bedrijf in Lokeren reeds nu door de revenuen zijn gedekt, zodat van een rendabel nevenbedrijf gesproken kan worden. De totale produktie zal door dit bedrijf belangrijk worden ver groot. De omzet is in het verslagjaar met 7 pet. gestegen. Van de totale om zet is een belangrijk deel voor de export bestemd. De orderportefeuille is voluit bezet. Zelfs moest een aantal grote orders uit de industriële sector geweigerd worden. In de in Den Haag gehouden jaarverga dering van de maatschappij voor indu striële ondernemingen gebr. Van Swaay N.V. heeft de directeur, ir. H. van Swaay, verklaard de toekomst niet somher in te zien, al is het moeilijk om cijfers en prognoses te geven. Over de mogelijk heid van een hoger dividend over 1963 wenste ir. Van Swaay zich nu nog niet uit te laten. Men heeft het divident over 1962 op tien procent gesteld in de hoop iat het in de toekomst beter wordt. Het eerste halfjaar 1963 is voor de ko ninklijke Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij niet slechter geweest dan de zelfde periode in 1962, aldus verklaarde de directie in de jaarvergadering. Zon der zich te wagen „in het koffiedik te kijken", kon zij wel zeggen dat de huidi ge gang van zaken geen reden tot zor gen geeft. De orderportefeuille heeft een bevredigende grootte. De maand juni is niet tegengevallen wat betreft de afzet van sportartikelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9