SPEURTOCHT NAAR AMERIKAANS GRAAN Zendingen kwamen niet in Oostenrijk aan Kabinet sociaal toetsen aan programma Formateur Marijnen zal snel moeten slagen V.S. streven naar evenwicht op de betalingsbalans Vrouw gewurgd in Amsterdam NEDERLANDSE BIJDRAGE TOT DEKKING VAN HET TEKORT Twee nieuwe maatregelen 24 MILJOEN SCHEPELS MAÏS EN GERST ZOEK HOGE EISEN IN SPIONAGEPROCES TE KARLSRUHE Arrestaties Ongerustheid over het overleg hij de KLM. KLM. C.P.B. Verbazing Bezoldiging burgemeesters Minder schepen meer vracht in Rotterdam KIKKER VAN TWEE KILO Ir. D. L. Asjes in hoofddirectie van Verolmeconcern Anders mislukt ook deze poging Vier partijen Veldkamp Vluchtvan dollars wordt tegengegaan A.N.M.B. wil voor alle werknemers maandsalaris Spelingen der natuur Arabische twisten 250 min. met hulp van de Nederlandsche Ban\ Tekort minder Campagnes Scheepshouworder van de Shell VRIJDAG 19 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Tegen de Westduitsers Felfe, Cle mens en Tiebel, die in Karlsruhe terechtstaan wegens spionage voor de Sowjet-Unie, is gistermorgen respectievelijk, 15, 12 en 5 jaar gevangenisstraf geëist. In zijn vier uur durende slotrede zei openbare aanklager Erwin Fischer, dat het hier „ongetwijfeld om het ergste spionagegeval ging dat zich ooit in de Bondsrepubliek heeft voorgedaan". Clemens en Felfe hadden de „Bonds republiek en diverse Amerikaanse orga nisaties ernstig benadeeld". De Duitsers moesten echter weten dat de klap niet „dodelijk" was geweest. De spionnen, die in tien jaar tijd de Russen afschriften van 15.000 documenten in handen had den gespeeld, hadden Sowjet-agenten ontmoet in Oost-Berlijn, Keulen, Frank fort aan de Main, Wenen, Salzburg, Brussel, Zürich en Amsterdam. De zeer belangrijke documenten, waarvan de Russen afschriften hadden gekregen, waren afkomstig van de organisatie- Gehlen thans de Westduitse geheime dienst de federale kanselarij die toe zicht uitoefent op de geheime dienst en het bureau voor de bescherming van de grondwet. Amerika heeft de hulp van de regeringen van verschillende Europese landen ingeroepen bij een speurtocht naar 24 miljoen schepels (8,5 miljoen hectoliter) Amerikaanse maïs en gerst, die ,,op weg van de V.S. naar Oostenrijk zijn verdwenen". Ook Ame rikaanse ambassades in Europa zijn bij het onderzoek ingescha keld, terwijl de Amerikaanse Senaat met een zelfstandig onder zoek is begonnen. Volgens Amerikaanse regeringskringen zou een groot deel van het vermiste graan in plaats van in Oostenrijk, in Hamburg en Bremen zijn terechtgekomen, waar het met grote winsten zou zijn verkocht. Men weet echter nog niet of partijen ervan mogelijk ook in andere Westeuropese landen zijn verkocht. Het „graanschandaal" kwam aan het licht door een verklaring van de Ame rikaanse republikeinse senator John Wil liams, die woensdag in de senaat ver klaarde, dat het graan was verdwenen en mogelijk achter het ijzeren gordijn was terechtgekomen. In totaal had de Amerikaanse regering Oostenrijk veertig miljoen schepels graan in ruil voor delfstoffen aangebo den. Williams verklaarde, -dat zeven Oostenrijkse importeurs waren gearres- N.V.V.-VOORZITTER ROEMERS: De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers heeft op de gis terochtend in Utrecht gehouden hoofdbesturenvergaderïng van het N.V.V. aangekondigd, dat zijn vakcentrale juist ten aanzien van het sociaal programma het nieuwe kabinet in belangrijke mate zal toetsen. Hij zei volledig begrip te hebben voor het standpunt van minister Veldkamp, dat in een sociaal programma de finan ciering uit de algemene middelen van de verhoogde A.O.W.-uitkeringen niet mag ontbreken. Verlichting van de pre- Advertentie) WAAR IK, als (min-of-meer normaal denker over de din gen als niet zóeenvoudig staats burger, ten opzichte van de kabi netsformatie een beetje last mee heb, is niet die formatie op zich zelve, maar het feit dat er blijk baar onder politici zoveel univer sele genieën zijn in vergelijking met andere bevolkingsgroepen. Als je een bekwaam loodgieter bent maakt dit feit je niet direct de eerst geroepene om timmerman of metselaar te worden en de knapste hoogleraar in het staats recht zou een onbeholpen profes sor in de kristallografie zijn. De beste journalist zou ivaarschijnlijk een bizonder slecht kelner, of monteur of leidekker zijn en ik ken een hoogst bekwaam chirug, die bepaald misplaatst zou zijn als maatschoenmaker. Maar die paar tientallen ministra- belen in het mandje van de forma teur worden lekker door elkaar gehutseld: als Jantje, die wij eerst defensie hadden toegedacht dat toch maar liever niet moet heb ben, omdat Pietje, die oorspron kelijk voor financiën bedoeld was, financiën niet kan aannemen, omdat Keesje, die landbouw had zullen krijgen, nu maar beter naar financiën kan gaan, dan kan Wimpje in stede van binnenlandse zaken naar waterstaat, zodat Al- bertje die daar eerst voor bestemd was, dan beter maatschappelijk werk kan gaan doen, mits Bertje dan opschuift naar justitie. Ik heb de grootste eerbied voor een man ais de dierb're Toxdie even goed in staat ivordt. geacht minister van defensie als van bin nenlandse zaken te zijn en voor de heer Scholten die, voortgeko men uit de onderwijskunsten blijk baar evenzeer bekivaam is voor justitie. Oorspronkelijk werd de heer Marijnen die alles van aard appelen, rabarber en hoofdige Hol- landseveldse boeren weet, ge noemd voor onderwijs en dat is geen gering compliment aan zijn veelzijdigheid en soepelheid van geest. Men mag, dacht ik, het praktische leiderschap van een departement voor een groot deel toch wel ver gelijken met het hoofddirecteur schap van een handelszaak of een industriële onderneming en ik moet het zien vóór ik het geloof, dat een heer die alles weet van margarine inéén gloeilampjes kan gaan maken en verkopen. Het gekke is dat wanneer ze de heer Josef Luns van buitenlandse zaken zouden verplaatsen naar waterstaathet water toch uit de kraan zou vloeien en dat, als Ma- rijnen van zijn aardappelen zou overstappen naar defensie, daar door geen soldaat uit de pas geen kruiser op het droge gaan lopen. De burger heeft dus geen reden tot ongerustheid om 's lands be stel, wel tot. enige verwondering om menselijke mogelijkheden. Mét een snuifje scepticisme ELilA.ö« mielasten voor de sociale verzekering ontlast volgens de heer Roemers in de eerste plaats de sociaal zwakkere. Zij profiteren veel meer van verlichting van sociale premie dan van belastingverla ging. De heer Roemers vond het een winst punt dat over het principe van deze fi nanciering blijkbaar geen meningsver schil meer bestaat. „Maar met principes alleen krijgt men geen sociaal program ma", zo meent de N.V.V.-voorzitter, die de uiteindelijke formule die minister Veldkamp bereid was te accepteren, nog al elastisch vond. De N.V.V.-voorzitter zei voorts de ongerustheid te delen van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel over het overleg, dat tot dusverre door de nieuwe directie van de K.L. M. is gevoerd. De heer Roemers had er begrip voor dat de nieuwe K.L.M.- directie voor een zware opdracht staat, maar „goed overleg met de vakbeweging kan die opdracht alleen maar minder zwaar maken". teerd op verdenking een aandeel te hebben gehad in de verdwijning van het graan. „Maar tot dusver is nog geen en kele Amerikaanse ambtenaar of expor teur in enige mate verantwoordelijk ge steld voor dit verlies", aldus de senator. Hij zei voorts: „Ik kan mij niet voorstel len hoe dit gebeurd kan zijn zonder de een of andere samenspanning tussen iemand in dit land en de Oostenrijkse importeurs". In Wenen heeft men de verklaring van senator Williams met verbazing en een zekere reserve ontvangen. In gezaghebbende Oostenrijkse kringen zegt men, dat de eventuele verduistering van een zo grote hoeveelheid graan slechts mogelijk zou zijn met medewer king van de Amerikaanse exporteurs. De zeven aangehouden Oostenrijkse im porteurs over wie de senator Williams had gesproken, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De kwestie waarvoor zij waren aangehouden, zou niets te maken hebben met het verdwenen Amerikaanse graan. Zij zouden er van worden ver dacht, onrechtmatig te hebben geprofi teerd van bepaalde belastingfaciliteiten bij de invoer. Naar aanleiding van de gemeenschappe lijke verklaring van de drie vakcentralen over de zgn. claims-nota van het Cen traal Planbureau, zei de heer Roemers dat de kritiek op het werkstuk van het C.P.B. de waardering ervoor in het alge meen niet uitsluit. Bij nauwkeurige bestudering blijkt zelfs in vele opzichten dat het C.P.B. een ver antwoord stuk heeft gepubliceerd. Het bezwaar van de heer Roemers is echter dat de directie van het Centraal Plan Bureau blijkbaar niet heeft beseft, dat door de wijze van presentatie en het mo ment van publikatie zij niet in de eerste plaats een wetenschappelijk stuk heeft gepubliceerd doch een politieke nota. Weliswaar zijn alle beleidsalternatie ven en alle prognose omtrent econo mische groei in de nota terug te vin den, doch bepaalde beleidsalternatie ven en bepaalde groeimogelijkheden hebben volgens de N.V.V.-voorzitter een zodanig accent gekregen, dat bij de minder zorgvuldige lezer wel de indruk moest worden gewekt, dat de ze alternatieven de enig wetenschap pelijk verantwoorde waren. Door deze wijze van publikatie heeft het Centraal Planbureau bepaalde politieke opvattingen in een wetenschappelijk kleed gehuld. Uit deze opvattingen vloei de een zodanig stringente loonbeheer- sing voort, dat de drie vakcentralen wel gedwongen waren ernstig te waarschu wen, dat op deze basis geen sociaal ver antwoord loonbeleid zou kunnen worden gevoerd. In het staatsblad is een koninklijk be sluit geplaatst op grond waarvan de bezoldiging van burgemeesters wordt verhoogd. De salarissen van de burge meesters variëren volgens dit besluit van 641 tot 734 gulden per maand in gemeenten tot en met duizend inwo ners en van 2479 tot 2626 gulden in ge meenten van 250.001 tot en met 375.000 inwoners. Deze regeling werkt terug tot 1 april 1960. De bezoldiging van burgemeesters wordt hierdoor officieel in overeenstem ming gebracht met de salariëring van het overige overheidspersoneel. In feite was de bezoldiging reeds door middel van voorschotten aangepast. De 18-jarige Amsterdamse publieke vrouw Sonja H. G. K.-van der Meijden is gisteravond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Achter burgwal in de hoofdstad gevonden. Ze vertoonde op het moment van de ont dekking nog tekenen van leven, doch bij aankomst in het Binnengasthuis bleek zij reeds te zijn overleden. Een on geveer 53-jarige nog voortvluchtige man met grijs krullend haar en gekleed in een donkere regenjas, die de laatste be zoeker van de jonge, reeds gehuwde vrouw was, wordt als vermoedelijke da der door de politie gezocht. In het eerste halfjaar van 1963 zijn minder schepen de haven van Rotter dam binnengelopen dan in dezelfde pe riode van vorig jaar, maar zij hadden gezamenlijk een groter netto-register- tonnage. De cijfers voor 1963 zijn namelijk 12.791 schepen en 32 miljoen n.r.t. tegen 12.855 schepen en 31,6 miljoen n-r.t. in het re cordjaar 1962. Bijna een derde van de binnengelopen schepen voer onder Ne derlandse vlag. De grootste kikker die ooit in de Amsterdamse Artis is getoond is een Rana Goliath, een monster achtig beest, dat met zijn lengte van 30 centimeter en gewicht van ongeveer twee kilo zijn naam eer aandoet. Met uitgestrekte poten is de reuzekikker zelfs bijna een me ter lang. Twee soortgenoten, die Artis gelijktijdig heeft ontvangen, zijn een stuk kleiner, maar zijn met hun 20 centimeter voor Ne derlandse begrippen altijd nog reuzen. Het trio, dat in Amsterdam kwam door een ruil met de dierentuin in Barcelona, heeft een plaatsje ge kregen in het grote moerasschild- paddenbassin. De reuzenkikkers zijn slechts zelden in gevangen schap te zien. In de vrije natuur leven ze in de ontoegankelijke moerasgebieden van West-Afrika, o.a. in Kameroen, waar ze zich hoofdzakelijk voeden met vogels, ratten, muizen en kikkers. De ruil met de Spaanse dierentuin lever de Artis bovendien nog tien dwergkako's op, een bijzonder grappige kleine Afrikaanse ape- soort, die sinds 1926 niet meer in de Artis-collectie was vertegen woordigd. Hiervoor werden 2 In dische antilopen en een zwarte zeboe, die in Artis zijn geboren, naar Spanje verscheept. liWtAiWWWlA/VWWlAAfMWVWWWWlAAAAAA/WVlAAIWl (Advertentie) Het Wereidgebeuren C.H.U.-VOORZITTER MR. BEERNINK De hoofddirectie van het Verolme-con- cern zal per 16 september worden uit gebreid tot vier leden met de benoe ming van ir. D. L. Asjes (52) tot vice-president naast de heren vice-ad- miraal b.d. A. de Booy en oud-minister H. J. Hofstra. Ir. Asjes was tot voor kort president en directeur-generaal van de „Mexi can Eagle Oil Co". In Nederland kreeg hij bekendheid als vlieger van Pander en Koolhoven, in welke functie hij deelnam aan de Pan- der-postvluchten naar Batavia in 1933 en aan de Londen-Melbourne race in 1934. Voor oorlogsdaden in het Verre Oosten werd hij onder andere onder scheiden met de Militaire Willemsorde, die hem door prins Bernhard met de ridderslag werd uitgereikt. Drie Amerikaanse militairen twee ka piteins en een sergeant zijn gedood toen zij ten noorden van Saigon met hun jeep in een hinderlaag van communistische guerilla's re den. Hierdoor komt het aantal in 1963 in Zuid-Vietnam gesneuvelde Amerikaanse mi- itairen op 24. Als minister Marijnen op korte termijn niet slaagt in zijn forma tiepoging, dan zal ook deze kabi netsformatie gedoemd zijn te mis lukken. Dit verklaarde gisteravond de voorzitter en fractieleider van de Christelijk Historische Unie, mr. K. J. Beernink, bij de opening van de zomerconferentie van deze partij op Woudschoten in Zeist. Met velen in het land was de heer Beer nink van mening, dat deze kabinetsfor matie een onverkwikkelijke zaak is. Aan de C.H.U., zo zei hij, heeft het evenwel niet gelegen. Toen de K.V.P. niets voelde voor de bezetting van de ministerpost voor defensie en de V.V.D. daarvoor niet de geschikte man kon vinden, verklaarde de C.H.U. zich bereid om in 's lands be lang naast het departement van eco nomische zaken ook defensie te bezetten. De C.H.U. heeft zich tegen een veer tiende minister uitgesproken en ook te gen een minister „zonder apparaat", zo als de K.V.P. die wenste. houdt vast aan het akkoord van Wasse naar. In dit verband legde de heer Beernink de nadruk op het onbevredigende verloop van de bespreking tussen minister Ma rijnen, prof. Andriessen, de C.H.U.-kan- didaat voor ministerportefeuille voor economische zaken, prof. Witteveen, de V.V.D.-kandidaat die voelt voor een mi nisterportefeuille en minister Veldkamp. Hij bracht in dit verband hulde aan prof. Andriessen, die op deze bespreking zich star heeft gehouden aan de afspraken, bereikt in het akkoord van Wassenaar en die voor de eisen van minister Veld kamp niet wenste te buigen. Gedurende alle besprekingen met infor mateurs en formateurs, aldus mr. Beer nink heeft de C.H.U. gepleit voor een kort en duidelijk program met prioritei ten voor de woningbouw en voor sterke sociale- en landbouwparagrafen. Van stond af aan heeft de C.H.U. gekozen voor een vier-partijen-kabinet, waarbij de voorkeur uitging naar de V.V.D., de C.H.U. wenste geen Partij van de Ar beid in de regering en wel om sterkere argumenten, dan die welke dr. De Kort aan prof. Vondeling schreef, aldus de C.H.U.-voorzitter. Uitvoerig ging de C.H.U.-voorzitter in op wat hij noemt „het drama van de ka binetsformatie". Het falen van de for matiepoging van prof. De Quay schreef hij toe aan het optreden van minister Veldkamp, die geen genoegen wilde nemen met de sociale paragraaf, die in het akkoord van Wassenaar was bereikt. Minister Veldkamp noemde hij een bekwaam bewindsman, die evenwel zeer ambitieus is en zijn wil wenst door te zetten. Hij is ook de man ,die een conflictsituatie in de K.V.P.- fractie teweeg heeft gebracht door meer geld te vragen voor de sociale paragraaf dan in het akkoord van Wassenaar was overeengekomen. De start van de huidige kabinetsforma teur, minister Marijnen, noemde de heer Beernink hoopgevend. De formateur en zou President Kennedy heeft het Ame rikaans Congres gisteren twee nieuwe maatregelen voorgesteld die tot doel hebben het evenwicht op de betalingsbalans te herstellen en de vlucht van lol)ars naar het buitenland tegen te gaan, name lijk: Een „rente-egalisatiebelasting", in houdend, dat de rente voor kredieten op lange termijn aan buitenlanders ver hoogd wordt met één procent; Een regeling met het Internationale Monetaire Fonds, die Amerika in staat stelt onmiddellijk bedragen op te nemen tot een totaal van 500 miljoen dollar. Volgens Kennedy's berekening zullen de ze maatregelen, tezamen met de verho ging van de rentevoet voor leningen op korte termijn, die afgelopen dinsdag werd aangekondigd en met de voorgeno men beperkingen van uitgaven in het buitenland, Amerika in staat stellen de eerste achttien maanden twee miljard dollar in goud te sparen. Op het ogen blik bedraagt de vlucht van Amerikaans goud naar het buitenland ongeveer drie miljard per jaar. verbetering van het klimaat voor de verkoop van Amerikaanse aandelen aan buitenlanders, onder meer door de voor gestelde belastingverlagingen met tien miljard; verhoging van de uitvoer; propaganda voor toerisme in eigen land onder het motto „ken uw eigen land voor U naar het buitenland gaat"; vermindering van de regeringsuitga ven in het buitenland door de militaire onkosten te drukken en de Amerikaan se hulp op doelmatiger wijze te verhin den aan binnenlandse belangen. Franse boeren hebben in Pont l'Abbe gedemonstreerd tegen de vroege import van groenten en de moeilijkheden welke zij hebben met de afzet van hun aardappelen. Hier een beeld van de demon stranten met hun trekkers in de straten van Pont l'Abbe. De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en Elektrotechnische In dustrie zal streven naar invoering van een maandloon of maandsalaris voor alle werknemers in deze bedrijfstak. Dit blijkt uit een artikel in „De Schalm" het kaderblad van de A.N.M.B. De bond is van oordeel dat de wijziging van de uitbetalingstermijn, die thans nog een week bedraagt, moet samen vallen met een nieuwe beloningsstruc tuur, want de A.N.M.B. wenst de tarief systemen af te schaffen. Onderzoekin gen hebben volgens de A.N.M.B. aange toond dat het stimulerend effect van ta rief sterk is overschat. Het werkt zelfs vaak remmend op de produktiviteit. Hoewel aan de verlenging van de uit betalingstermijn voor de werknemers geen materiële voordelen zijn verbon den, kan de maandbetaling er volgens de A.N.M.B. wel toe bijdragen de ver schillen zonder wezenlijke betekenis tus sen handarbeiders (weeklonen) en be ambten (maandlonen) te verminderen. Verschillen in behandeling van werk nemers zijn voor de A.N.M.B. alleen aanvaardbaar als er een zinvol motief voor is. Bij landbouwer VV. Meenink te Anger- lo is een kalf geboren met zes poten. Twee poten van het dier zijn vergroeid met het linkerschouderblad. De poten zijn van normale grootte. Het diertje heeft blijkbaar totaal geen hinder van deze aanhangsels, het is kerngezond. De landbouwer heeft al een bod van 240 voor het dier gekregen. Bij een landbouwer in Vorden is een witte mol aangetroffen. De landbouwer, die veel last van mollen ondervond, had klemmen gezet. Dezer dagen zat er een witte mol in, die volgens deskundigen zeer zeldzaam zijn. Enkele dagen geleden protesteerde de Marokkaanse regering tegen een schending van het Marokkaanse grond gebied door Algerijnse vliegtuigen. De Algerijnse regering van de heer Ben Bella en kolonel Boumedienne ontken de echter de schending. Woensdag jl. evenwel besloot de Ma rokkaanse regering toch maar liever de grens met Algerije te sluiten want se dert dinsdagnacht moesten Marokkaan se militairen en politiemannen ingezet worden tegen een samenzwering, die de dood van koning Hassan beoogde. Er was reden om aan te nemen, dat de samenzwering gesteund werd van Alge rije uit en dat in het bijzonder de Alge rijnse opperbevelhebber, kolonel Bou medienne, op de hand van de samen zweerders was. Volgens inlichtingen die in Parijs wer den ontvangen zou de leider van de Marokkaanse samenzwering de heer Ben Barka zijn, die momenteel in Cairo vertoeft bij zijn goede kennis Nasser. Ben Barka staat in Marokko aan het hoofd van de Nationale Unie van Volks troepen, een groepering, die tijdens de verkiezingscampagne in mei jl. propa ganda maakte voor een republikeins re gime en voor het organiseren van een socialistische staat op eenzelfde basis als de Algerijnse staat. Donderdag' waren er in Marokko al hon derd personen aangehouden en men nam aan dat het aantal arrestaties nog zou groeien. President Nasser van Egypte werd openlijk genoemd als de man, die ach ter de schermen de actie tegen Hassan II leidt en die er zelfs geen bezwaar tegen zou hebben, wanneer Hassan door de opstandelingen werd gedood. Deze samenzwering in Marokko ves tigt nog weer eens de aandacht op de onvermoeide activiteit van Nasser die via samenzwering en opstanden wil komen tot aaneensluiting van de Ara bische wereld in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Zou Marokko gevallen zijn, dan zou on der druk van het nieuwe Marokko en het buurland Algerije, het derde Magh- rebland, Tunis, niet veel anders kunnen doen dan zich ook aansluiten bij de Ara bische eenheidsbeweging, en dan zouden zich veelbelovende perspectieven hebben geopend voor de machtsuitbreiding van de Egyptische dictator Nasser. Het ontdekken van de samenzwering in Marokko is dus een lelijke streep door Nassers rekening en dat gebeurde juist toen hij bezig was in Cairo overleg te plegen met de heer Atassie, voorzitter van de revolutionaire raad, die het thans in Syrië voor het zeggen heeft. Met Atassie zou hij naar wegen zoeken om de Egyptisch-Syrische band nauwer aan te halen. De Arabische wereld zou echter de Ara bische wereld niet zijn, wanneer niet in Syrië een groep ontevredenen Atassies afwezigheid had gezien als een schone gelegenheid om tegen Atassie in op stand te komen. Dus werd er gisteren en eergisteren in Damascus gevochten. Dat wil dan zeg gen dat er straatgevechten waren met een paar gewonden en dat de strijd vrij snel werd gestaakt toen bleek, dat leger en politie niet bereid waren naar de op standelingen over te lopen. De opstand is nu wel voorbij, maar zij heeft toch weer eens duidelijk gemaakt, dat er een groep in Syrië is, die niets van Nasser en van samengaan met Egypte wil weten. Overigens zal er ook in de toekomst nog wel eens een opstandje in Syrië uitbreken, want dat goede land heeft zich sedert 1945 een omwenteling per anderhalf jaar veroorloofd en een volk, dat zo heftig aan politiek doet, kan beslist niet op korte termijn tot kalmte komen. Wanneer daarbij nog even gememo reerd wordt, dat ook in het aan grenzende Irak de politieke toestand tamelijk gespannen is en dat in Algerije de voornaamste taak van Ben Bella bestaat uit het laten verdwijnen van po litieke figuren, die het niet met hem eens zijn, dan is daarmee niet alleen een kort overzicht gegeven van de actuele politieke onrust in de Arabische wereld, maar dan is daarmee ook een kwaad gesignaleerd, waaraan de Arabische „natie" al vele eeuwen lijdt. Eeuwen geleden zijn de Arabische rij ken van machtige kaliefen ten onder gegaan in twist en tweedracht. De meeste Arabische landen werden daarna kolonies van het Turkse rijk en vervolgens kwamen ze onder toezicht van westerse kolonisators. Ze werden kort geleden onafhankelijk, maar hun bewoners hebben in die lange kolonisa tieperiode hun les niet geleerd. Zij heb ben niet of althans te weinig be grepen, dat zij zich zelf rijp maakten voor kolonisatie door hun politieke twis ten, hun onderlinge oorlogen en door honderd en één persoonlijke en familie vetes. Door al die twisten en tegenstellingen was het in de laatste eeuwen niet mo gelijk de Arabische landen redelijk te besturen zonder de toepassing van een ondemocratisch en straf-militair re gime. De Egyptische dictator Nasser heeft daaruit zijn conclusie getrokken. Hij deinst niet terug voor een straffe dicta tuur in eigen land en niet voor het steu nen van gewelddadige samenzweringen in andere Arabische landen. Hij ver sterkt zijn leger nog van dag tot dag om op gewelddadige wijze te komen tot de Arabische eenheid waarvan hij droomt. Een eenheid, die langs demo cratische weg niet te bereiken is, om dat men altijd weer in onderlinge twis ten vervalt. SCHULD VERVROEGD AFGELOST Ter ondersteuning van deze maatregelen kondigde Kennedy de volgende campag nes van zijn redering aan: President Kennedy deelde woensdag op zijn persconferentie mede, dat het tekort op de Amerikaanse begroting voor 1963 totaal 6,2 miljard dollar bedraagt of 2,6 miljard minder dan was geraamd. Dit is te danken aan beperking van de over heidsuitgaven, hogere belastinginkom sten als gevolg van het krachtige econo mische herstel en het gebruik maken van particuliere middelen in plaats van overheidsgelden waar mogelijk, zo zei Kennedy. AABAAAA/VABAAAAA/WUIAAAAAA/VUUVUUWVAAAAA/W De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V., de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmij. V.O.F. in Amsterdam en de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fijenoord N.V. in Schiedam hebben ieder de opdracht gekregen voor de bouw van een motortankschip met een draagver mogen van ca. 63.00 ton, van de rederij Shell Tankers N.V in Rotterdam. De schepen die vrijwel identiek zullen zijn hoogstens zullen zij op kleine de tailpunten verschillen krijgen een motorvermogen van rond 19.00 p.k. die de tankers een snelheid geven van rond 16 knoop. De motoren worden gebouwd door de machinefabriek en scheepswerf P. Smit jr. N.V. in Rotterdam en zullen van het type opgeladen Burmeister en Wain zijn. De schepen krijgen een lengte van 245 meter, een breedte van 33.5 meter en een holte van 17,7 meter. Zij zullen vrij wel gelijktijdig in de eerste helft van 1966 worden geleverd. °p bedrag (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering zal maandag 22 juli a.s. een van 70 miljoen dollar of 250 mil joen gulden Nederlandse schuld vervroegd aflossen aan de Ver enigde Staten. De regering te Den Haag is dit overeengekomen met de regering te Washington tenein de op deze manier een bijdrage te leveren tot dekking van het tekort op de Amerikaanse betalingsba lans. Het rijk heeft het besluit tot deze transactie kunnen nemen omdat de Nederlandse Bank zich bereid heeft verklaard deze vervroegde aflossing te financieren door overname van schatkistpapier dat zijn rentedra gende schuldbekentenissen van de staat tot een bedrag van 250 mil joen gulden, waarvan elk jaar 50 miljoen komt te vervallen. De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft op een pers conferentie verklaard, dat deze transac tie is voortgekomen uit Nederlands ini tiatief. „Stellig is hier geen sprake van een Amerikaans initiatief, hoewel uit de algemene discussie bekend was, dat het door Amerika zeer op prijs zou worden gesteld, indien tot deze transactie zou worden besloten", aldus dr. Holtrop. Reeds 1,3 miljard In de laatste tien jaar van 1953 tot en met 1962 heeft Nederland reeds 1.3 miljard gulden buitenlandse schuld vervroegd afgelost, zo deelde dr. Holtrop verder mede. Met name aan de Wereldbank en vervolgens in 1961 aan de Ver. Staten, in 1962 aan Canada en nu weer aan de Ver. Sta ten. Volkomen veilig Sprekend over de vraag welke beteke nis deze transactie voor Nederland heeft, zei dr. Holtrop het nadeel van deviezenverlies verantwoord te achten. Naar internationale maatstaven geme ten is onze deviezenpositie niet exces sief groot, maar in vergelijking met on ze interne liquiditeitspositie is zij bevre digend. De goud- en deviezenvoorraad is in de laatste tijd met 294 miljoen gulden op gelopen en de betalingsbalans verkeert in evenwicht. „Wat dat betreft voelen wjj ons volkomen veilig" verklaarde dr. Holtrop. Bij overstromingen in het gebied van Chit- tagong in Oost-Pakistan zijn 1.200.000 mensen dakloos geworden. Het officiële dodencijfer is 30. doch volgens onofficiële berichten zou den meer dan 120 personen het leven heb ben verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3