OPSTAND IN SYRIË SNEL ONDERDRUKT Vier aanhangers van Nasser voortvluchtig recht Oost-west route Noord-Beveland trekt Weinig optimisme rond de kabinetsformatie WEER HANDELS- EN BETALINGS BETREKKINGEN MET INDONESIË Niet twee, maar één BOEREN STELLEN HUN EISEN FRANS PARLEMENT GING AKKOORD MET DE ANTI-STAKINGSWET 11 1 N.T.B. geroyeerd door het N.V.V. Bestek na bestek in uitvoering WESTDUITSE WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Minderhoud meer ringen STEMMENVERHOUDING: 257-205 Personeel op Orly legde het werk neer Geluks fontein voor Dousadj op Madurodam STRAALJAGER IN BELGIË NEERGESTORT: VIER DODEN Boycot Nederlands schip opgeheven „De houtwerker" weer uit een stuk REGERING Poging in de kiem gesmoordsamenzweerders gearresteerd Engeland akkoord met voorstellen van de E.E.G" ANTARA: GEEN PRIVILEGES Vroegere besluiten en regelingen zijn ingetrokken Gelijke basis Weer contact WEGVAK RONDOM KORTGENE VRIJ VOOR VERKEER Intensiever Formateur vraagt dr- Veldkamp het laatst Verbannen Grote schade bij brand in Drentse gemeente Anlo WEER ENIG SUCCES BIJ HET GESPREK IN MOSKOU Onjuist Koningin naar Porto Er cole VERDELING PORTEFEUILLES BLIJFT STRUIKELBLOK 206e jaargang - no. 168 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Panter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Wal straat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 Cb.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.gg. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee; red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Q Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. f 1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 19 juli 1963 Pagina 2 De Franse nationale vergadering heeft gistermorgen vroeg het wetsontwerp dat beoogt een einde te maken aan bliksemstakingen bij openbare bedrijven met 257 tegen 205 stemmen goedgekeurd. Het debat over het wetsontwerp, dat woensdagavond was begonnen, had de gehele nacht voortgeduurd. Vóór het wetsontwerp stemden de afgevaardigden van de (Gaullistische) U.N.R. en de on afhankelijke republikeinen. Tegen stem den de communisten, de socialisten, de afgevaardigden van de (radicale) „de mocratische bijeenkomst" en het „de mocratisch centrum". Op het Parijse vliegveld Orly was gisteren het luchtverkeer tot minder dan de helft teruggebracht als ge volg van de 48-uursstaking van het personeel van de verkeerstorens en de weerkundige dienst, die 's mor gens was begonnen. Het aantal vertrekkende of binnenko mende vliegtuigen bedroeg slechts 120, tegen normaal 280. De bezetting van de verkeerstoren bestond ditmaal uit per soneel van de Franse luchtmacht. Op de vlieghaven Le Bourget, waar heen gisteren achttien voor Orly be stemde toestellen werden geleid, verliep het luchtverkeer vrijwel normaal. Vluch ten van na het invallen der duisternis binnenkomende toestellen werden even wel afgelast. Gistermiddag om drie uur heeft mevrouw Ahmad Zahir, de echt genote van de Perzische ambas sadeur in Nederland een handvol muntstukken geworpen in de fon tein, die in Madurodam is aange legd om gelijk de trevi-fontein in Rome als geluksfontein te fungeren. Mevrouw Zahir werd alvorens zij de fontein inwijdde door het wer pen van enige muntstukken af komstig uit de landen van de Europese werkgroep, toegespro ken door de vice-voorzitter van het bestuur van de stichting tot bijstand van het Nederlands stu denten sanatorium, mr. W. P. I. Wilde. Het geld, dat door bezoekers van Madurodam in de fontein wordt geworpen is bestemd voor de aan leg van de waterleiding in Dou sadj, het Perzische dorp dat zo zwaar door de aardbevingsramp werd getroffen. Aan de actie, die uitgaat van het Haagse comité van de Europese werkgroep, is tevens een prijs vraag verbonden. Iedere bezoeker kan door een ingevuld briefje in een ton te werpen meedingen naar een vijftigtal fotoboeken van Ma durodam, dat ter beschikking wordt gesteld van degenen, die het bedrag raden, dat de fontein zal opbrengen. Verder komt er ook de opbrengst van de skelter baan ten goede aan de actie- Dousadj. Een „Thunderstreak" F-84-F straal jager van de Belgische luchtmacht is woensdagmiddag bij de Belgische plaats Meeuwen, in Belgisch Limburg aan de Belgisch-Nederlandse grens, neerge stort. Bij dit ongeluk kwamen drie jon gens van 9 tot 11 jaar en de bestuurder, een Belgische onder-luitenant vlieger, om het leven. Het toestel had deelgenomen aan schiet oefeningen in de omgeving van Hasselt. Het stortte op een graanopslagplaats, die in brand vloog. De kinderen, die op de plaats van de ramp fietsten, werden door de rondvliegende wrakstukken ge troffen. Zij bezweken in een ziekenhuis in Hasselt aan hun verwondingen. De havenarbeiders in Sydney, die woens dag geweigerd hebben 'een lading gewe ren aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Straat Cumberland" te brengen, omdat zij dachten, dat deze voor Zuid-Afrika bestemd waren, heb ben er gisteren in toegestemd de wapens wel te laden toen zij ervan overtuigd waren, dat de geweren voor Tanganjika bestemd zijn. Uit de restanten van zijn in elkaar ge zakte beeld „De Houtwerker", dat voor dit droeve voorval door de opdrachtgeef ster, de gemeente Zaandamwas gewei gerd, heeft de Zuidslavische beeldhou wer Slavomir Miletic, geholpen door sympathisanten en met behulp van de steigers, die een Zaandams aannemer hem beschikbaar stelde, opnieuw een houtwerker uit een stuk gemaakt. De be doeling is dat het beeld vandaag door een havenarbeider zal worden onthuld, waarna deskundigen en publiek het zul len kunnen beoordelen. De foto toont Miletic bezig met zijn tijd rovende restauratie, van zijn vernielde schepping. De gemeentebesturen van Terneuzen en Axel hebben het gemeentelijke herindelingsplan van Gedeputeerde Sta ten voor Zeeuwsch-Vlaanderen laten toetsen door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. Een wijs besluit. De herindeling, voor zover die de ka naalzone betreft, wordt immers voorna melijk door economische motieven be paald: een onderzoek van deze motieven door een deskundige en objectieve in stantie is ter voorlichting van de raads leden uiterst nuttig en moet worden toe gejuicht. De kern van de adviezen, aan de beide gemeentebesturen uitgebracht, is de conclusie dat de voorstellen van het provinciaal bestuur voor de kanaal zone niet ver genoeg gaan. Er zal één gemeente moeten komen, zegt het insti tuut en het zet met klem van redenen uiteen, dat de voordelen van één grote kanaalgemeente regionaal-, nationaal- en internationaal-economisch onmisken baar zijn. In het rapport aan Terneuzen staat nadrukkelijk, dat deze conclusie (één gemeente) als „het basisadvies van deze studie" moet worden beschouwd. Het is de spil, waarom alles draait. Toen enkele maanden geleden de voor stellen van Gedeputeerde Staten in de openbaarheid kwamen, hebben wij in deze kolom de vraag gesteld: waarom niet één gemeente in de kanaalzone En we moesten er aan toevoegen, dat de keuze van het college voor twee ge meenten helaas niet uitputtend was ge motiveerd en dat de argumenten geen doortimmerde indruk maakten. Er was kennelijk naar gelegenheidsoverwegin gen gezocht, die men wel in het kanaal zone-geval wilde toepassen, maar die voor een andere com binatie plotseling niet van toepassing ble ken. Onze voorlopige conclusies vonden wij thans bevestigd in de rapporten van het Nederlands Econo misch Instituut. Deze instelling heeft de moeite genomen de overwegingen van het college van G. S. grondig onder de loep te nemen en het resultaat is, dat de tot dusver aangevoerde motieven om hier twee gemeenten te vestigen niet houdbaar blijken. Vergelijking van het voorstel, door G. S. aan de gemeenten toegezonden, met dit rapport leidt dan ook inderdaad tot de vaststelling, dat het college op dit punt niet ver genoeg is gegaan. Niet twee maar één. Het is de conclu sie van een niet-Zeeuwse instantie: zij staat buiten de Zeeuwse verhoudin gen en ondergaat daarvan geen invloed. Zij komt op objectieve gronden tot een oordeel en het maakt haar weinig of niets uit hoe dit oordeel in deze provin cie wordt ontvangen. In een zaak als de ze een gelukkige omstandigheid, zoals het preadvies van b. en w. van Terneu zen leert. Het opvallende van dit pread vies is namelijk, dat b. en w. de conclu sies van het Economisch Instituut niet overnemen, maar er behoedzaam om heen laveren. Het college betoogt voor zichtig, dat indien G. S. alsnog tot de overtuiging zouden komen, dat de vor ming van één gemeente moet worden bevorderd, het gemeentebestuur de voor keur geeft aan één grote kanaalgemeen te. Enzovoort. Met andere woorden: b. en w. voelen zich te geremd om het even fris te zeggen als het instituut het heeft gedaan. Vermoedelijk wil het col lege met op tenen gaan staan, niet op die van gedeputeerden, niet op die van het gemeentebestuur van Sas van Gent. Blijkbaar ook achten b. en w. van Ter neuzen het tactischer het anderen te la ten zeggen, dat er in de kanaalzone één gemeente moet komen. Vermoedelijk echter is het college het in zijn hart roe rend eens met het standpunt, door het Economisch Instituut uiteengezet. ri et f—-n De vraag is nuwat zal de raad doen Wij hopen oprecht, dat die minder behoedzaam zal zijn dan b. en w. Laat de raad Terneuzen de grote lijn durven trekken en het onverbloemd uitspreken, dat één gemeente in overeenstemming is met de toekomst van de kanaalzone. De argumentering van het Nederlands Eco nomisch Instituut is overtuigend. Met het rapport van deze instelling in han den zal de raad overigens moeilijk een ander standpunt kunnen innemen. Engeland zal het voorstel van de E.E.G. voor geregeld overleg via de Westeuro- pese Unie aanvaarden, zo hebben Brit se functionarissen gisteren in Londen meegedeeld. Het officiële Britse ant woord zal tegen het einde van de maand naar Brussel worden gezonden. Lord Home, de Britse minister van buiten landse zaken, die zoals bekend in Den Haag overleg heeft gepleegd met minis ter Luns, zei na zijn terugkeer in Lon den, dat het voorstel van de E.E.G. een „stap in de goede richting" was. Volgens diplomatieke waarnemers in Londen had de Britse regering liever een nauwere vorm van overleg gezien en wel via de permanente vertegenwoordi gers van Engeland en de „zes" te Brus sel, maar ze wil het via de W.E.U. pro beren in de hoop, dat dit overleg, als het op de juiste wijze wordt gevoerd, zal voorkomen dat de politiek van Engeland en die van de E.E.G. te ver uiteen gaan lopen. Indonesië heeft de handels- en betalingsbetrekkingen met Nederland hervat na intrekking van de besluiten en regelingen van de Bank van Indonesië. Het deviezeninstituut in Djakarta heeft gulden, zijn vertegenwoordiger in Londen en de Bank van Indonesië in Amsterdam reeds opdracht gegeven vroegere besluiten en regelingen over het verbod van handels- en betalingsbetrekkingen tussen Indone sië en Nederland in te trekken. Handel en betalingen zullen in dit ver band moeten geschieden op basis van de Nederlandse gulden als buitenlandse valuta met een basiswaarde van 12 roephiahs en 43 sens per Nederlandse Volgens het persbureau Antara zul len de betrekkingen tussen beide lan den op een gelijke basis moeten be rusten als die tussen Indonesië en andere landen, zonder privileges. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft gistermiddag de Neder landse Toonkunstenaarsbond als lid van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen geroyeerd. De N.T.B. werd verweten, dat hij de heer M. Ferrares in zijn functie van se cretaris heeft hersteld. Het optreden van de heer Ferrares, aldus het N.V.V., heeft bij het publiek ernstige twijfel ge wekt aan de gezondheid van de interne verhoudingen van deze N.V.V.-organisa- tie, aan haar bestuurskracht en aan de mogelijkheid, om met deze representan- te van de werknemers tot een goed en vruchtbaar overleg te geraken. Een voorstel van de N.T.B., om een commissie ad hoe te benoemen, de schorsing op te heffen en op het eerst volgende N.V.V.-eongres de verhouding met de N.T.B. opnieuw in beschouwing te nemen, werd door het met algemene stemmen genomen royementsbesluit niet in behandeling genomen. In Syrië is gisteren een poging tot een staatsgreep gedaan. Tanks, artillerie en infanterie zijn in actie gekomen. De poging is echter volgens de regering in de kiem gesmoord en het grootste deel van de samenzweerders" is gearresteerd. De arrestatie is bevolen van vier „misdadigers, die met de noorderzon zijn vertrokken". Wie een van hen gevangen neemt kan rekenen op een beloning van 10.000 Syrische ponden. Het gaat hier om kolonel Jassem Alwan en generaal-majoor Mohammad Jarrah die beiden ontslagen zijn Joessef Moezahem en Raef Maarri, allen bekende aanhangers van Nasser. Het is niet bekend of er doden of ge wonden gevallen zijn. Het persbureau voor het Midden-Oosten meldde echter, dat er door de straten van Damascus ziekenwagens met gewonden reden. Toen de opstand uitbrak, werd er een uitgaansverbod ingesteld. In Damascus is gisteravond een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat een groepje burgers, gesteund door ontslagen militairen, een poging heeft gedaan om de vrede in het gebied van Damascus te verstoren. De poging was echter mislukt en de samenzweer ders hadden zich overgegeven. De sa menzweerders zullen direct terecht staan. Na de afkondiging van het uit gaansverbod sloten de winkels en kan toren in Damascus. Daarop rolden de tanks door de straten van de stad. Hariry, tien dagen geleden „met ziekte verlof" in Parijs aangekomen. In werke lijkheid zou hij echter „verbannen" zijn omdat hij een opstand had voorbereid. Buitenlandse politieke waarnemers in de Jordaanse hoofdstad Amman nemen aan dat de samenzweerders Nassergezind en aanhangers van ge neraal Hariry zijn, en dat zij gekant zijn tegen de socialistische Baath- partij, die thans in Syrië aan de macht is. Men neemt aan dat de opstandelingen gebruik hebben willen maken van het feit., dat een aantal der meest vooraan staande legerofficieren, die lid zijn van de Baathpartij, zich thans, als leider der Syrische afvaardiging, die te Caïro be sprekingen voert over een samengaan van Egypte, Syrië en Irak, in Egypte bevinden. SINDS enkele dagen laat het doorgaande oost-west verkeer vice versa over Noord-Beveland het centrum van Kortgene let terlijk en figuurlijk „links lig gen". De molen, tot voor kort een blokkade, die de weggebrui kers over een kromme, smalle weg langs zich liet kruipen, staat nu wat minder dwingend aan de kant van een royaal kruispunt. Bijna anderhalve kilometer pro vinciale weg aan weerszijden van Kortgene om precies te zijn 1332 meter is er als een eenvoudige „rondroute" voor het verkeer opengesteld. En dit moment markeert een volgende belangrijke stap in de verbete ringen aan het Noordbevelandse wegennet, aangepakt na het ge reedkomen van de Zandkreek- dam en de opening van de vaste wegverbinding met Walcheren over de Deltadijk door het Veerse Gat. De automobilisten, die zich over het „eiland" heen en weer spoeden, kun nen de schokbrekers van hun wagens weer een eindje meer rust geven. Een enige tijd geleden nog hobbelig tra ject door het midden van en vlak langs het dorp Kortgene heeft voor hen afgedaan. Tussen de Torendijk en de Dwarsdijk ligt een voorlopig voldoende breed wegvak voor hen, compleet met fietspad onderaan de dijk. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de wegen op Noord-Be veland. Want ook het grondwerk voor het volgende stuk in de richting Kats-veerhaven is reeds in uitvoering genomen. Mannen van het aannemersbedrijf „Zeeland" te Middelburg zijn onder aan de dijk op dit traject begonnen met graven, egaliseren en zand stor ten. Vrachtauto's deponeren hun la dingen zand op wat straks een ruime, vijf meter brede parallelweg zal worden voor het landbouwverkeer en de fietsers. Deze nieuwe landbouw- weg zal eerst kant en klaar worden opgeleverd voordat er één spa in de grond gaat voor de hoofdader op de kruin van de dijk Om het verkeei namelijk volgend jaar niet al te veel moeilijkheden in de weg te leggen zal het tijdelijk onder langs de dijk worden geleid, terwijl de aannemer zijn activitéiten wat nogerop zoekt. Het nu nogal wat deining veroorza kende stuk in de verbinding Kamper- land-Goes-Kats krijgt een breedte van 6,60 meter, inclusief de kantop sluitingen. Er zullen enkele profiel veranderingen worden aangebracht en een serie bogen worden verflauwd. Zomer volgend jaar zal de parellel- weg aan de onderkant van de dijk klaar zijn aangekleed tot de deklaag om daarna voorlopig de „honneurs" waar te nemen. Nadat in 1960 de eerste auto's over de Zandkreekdam Noord-Beveland op- en afsnorden zijn onmiddellijk de problemen aan de dag getreden om het verkeer naar Kamperland in zijn geïntensiveerde vorm op te vangen. Zie slot pag. 2 kol. 6) (Van onze Haagse redactie) De formatie-Marijnen heeft niet die snelle start gehad, die velen toch eigenlijk wel als noodzakelijk hadden gezien. Ook gisteren, toen na het beraad van de A.R.-fractie mr. Biesheuvel en later ook de libe rale prof. Witteveen het ministerie van landbouw bezochten, kwam er De telefoonverbindingen werden ver broken en de grens tussen Syrië en Jordanië werd tot nader order ge sloten. Intussen is het contact tussen de Syrische leiders en president Arif van Irak hersteld. De Syrische lei ders hadden de president verzekerd dat de toestand nu weer normaal was. President Arif heeft president Atassi van Syrië, die zich in Cairo bevindt, de steun van het Iraakse leger toegezegd. Zoals gemeld is de Syrische minister van defensie, generaal-majoor Ziad al In een brief aan de Westduitse minister van voedselvoorziening en de minister van landbouw van Rijnland-Palts heb ben boeren van de Palts gedreigd met grootscheepse betogingen en desnoods vernietiging van de hoeveelheden bonen en komkommers op de markt als de Westduitse regering niet onmiddellijk de invoer van buitenlandse groente en fruit stopzet. In de brief van de groente- en fruitkwe kers wordt verder gezegd, dat de prijzen voor bonen en komkommers zo laag zijn, dat het oogsten en naar de markt bren gen van deze groenten niet lonend is. Een felle brand in een groot fabrieks complex in Eexterveensekanaal (in de Drentse gemeente Anlo) heeft gister morgen een schade van „enige miljoenen guldens" veroorzaakt. In het fabrieksgebouw lagen zakken opgeslagen van de aardappelmeelver- koop-centrale. De brandweren van Veendam, Wildervank, Anlo, Gieten en Stadskanaal bestreden het vuur, maar konden slechts heel weinig uitrichten. Bij de molen van Kortgene, waar het verkeer zich tot voor kort over een smal kronkelpad moest wringen om van Kats in Kamper land te komen, ligt nu een royaal kruispunt op een wegvak, dat de ze week is vrijgegeven voor het gebruik. (Foto P.Z.C weinig tekening in het formatie- werk. De A.R. heeft inmiddels laten weten weinig voor o., k. en w. te voelen, omdat men doodgewoon geen kandidaat voor deze portefeuille beschikbaar heeft, ter wijl de V.V.D. geen aanvaardbare oplos sing weet voor defensie. Bovendien ligt de kwestie-Veldkamp nog als een heet vang-ijzer in het vuur. Het is, wat dit laatste betreft, bekend geworden dat de heer Marijnen in eerste instantie streeft naar de bezetting van alle andere posten en pas op het laatst contact zal opnemen met dr. Veldkamp om hem voor sociale zaken uit te nodigen. Maar dat de formateur al verder is ge vorderd dan zijn voorganger, leek gister avond weinig aannemelijk. Men acht het in Den Haag onjuist dat mr. Marijnen is verder gegaan op de weg van prof. De Quay, omdat hij daardoor te weinig bewegingsvrijheid heeft overgehouden om eventueel enkele portefeuilles te her verdelen. Nu de heer Van Eysden ernstig ziek blijkt te zijn, is het de vraag of de heer UWWIAAAAAAAAAA/WWUUWAAAAAAAAAAAAAAA/UVM i H.M. de Koningin is gisterochtend om negen uur van de vliegbasis Soesterberg vertrokken om enkele dagen door te brengen in het vakantieverblijf van de koninklijke familie te Porto Ercole in Italië. Biesheuvel, op wie sterke aandrang wordt uitgeoefend de leiding van de A.R.-fractie definitief in handen te ne men, nog wel voor landbouw beschik baar is. Bovendien zijn er aanwijzingen dat de formateur de jeugdige K.V.P.- staatssecretaris drs. Schmelzer, die voor verkeer en waterstaat of volkshuisves ting in aanmerking zou komen, liever niet in zijn kabinet wil opnemen. Algemeen wordt aangenomen, dat in dien de heer Marijnen er niet binnen en kele dagen in slaagt aan te tonen dat hij duidelijke vorderingen maakt, hij de vijfde K.V.P.-politicus is die op deze formatie zal struikelen. Donderdag is de Elfstedentocht wederom verreden in bussen. Een aantal wedstrijdrijders, onder ivie Reinier Paping, de winnaar van de barre tocht, hebben een vrolijke rit langs de Friese steden gemaakt om de herinneringen aan de rit nog eens op te halen. In Bolsward werd een vrolijke dans gemaakt op een podium boven de 'stadsgracht. Hier demonstreerden Reinier Paping (l.) en H. van Oorschot uit Made, die 12e werd in de tocht, dat zij ook niet voor een ijspolka terugdeinsden, zeker niet aan de hand van een Friese schone. De Amerikaanse, Britse en Russische onderhandelaars in Moskou, hebben gis teren gedurende anderhalf uur verga derd, en hebben opnieuw enig succes ge boekt op de weg naar tot standkoming van een beperkt kernproefverbod. In een communiqué dat na afloop van het gesprek werd uitgegeven, stond dat de heren Gromyko, Harriman en Hails- ham hun onderhandelingen over para grafen van een verbod op kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onderwa ter, hadden voortgezet, zoals ook de uit wisseling van gezichtspunten over zaken van wederzijds belang. Gezien het strikt geheime karakter van de besprekingen is er in het communi qué niet verder over uitgeweid. Volgens westelijke kringen was een van de „zaken van wederzijds belang", het door de Russen voorgestelde non-agres siepact tussen N.A.V.O. en pact van Warschau. De Russen zouden dit graag als voorwaarde stellen aan sluiting van een kernproefverdrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1