Raad Goes kocht - aarzelend dure boomgaardgrond in „Goese Polder" Retranchement: samen met kustgemeenten I „Koninklijk goud" voor mej. Fokke in Lewedorp I T B. EN W. KL0ET1NGE BEREID RUIM 91 PROCENT VAN DE DE RUYTERSCHOOL" SLAAGDE 5812 2 2 SP o 3.95 Nieuwvliet bepleit zelfstandigheid Tevens huldiging jubilerend hoofd Tennistoernooi voor scholieren ■jr IN ZESTIG JAARMEER DAN 1000 STUURLUI EN 2000 MACHINISTEN Blijft Goes voorlopig bij het „uur nul"? PRIJSSCHIETING VAN ZEEUWSE SCHUTTERSBOND BAYER A.G. 100 JAAR "Vmoov «!TG-GA,| AFSCHEID VAN ONDERWIJS Auto in sloot Voor toekomstig uitbreidingsplan HA BOUWGROND AF TE STAAN Twaalftal Oriënteren Diploma-uitreiking in Vlissingen en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter Internaal HERINDELING IN RAAD Zelfstandigheid boven alles Lm jov4 WIE KIJK HEEFT OP KOUSEN KIEST M i- §18 N Huldiging DONDERDAG 18 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OM DE CONCENTRISCHE ontwikkeling van Goes niet in gevaar te brengen en in de eerste plaats bouwgrond binnen de eigen gemeente te kunnen verwerven, heeft de raad woensdagavond, zij het met de nodige reserve, besloten om voor de zogenaamde „Goese Polder" te bepalen, dat een uitbreidingsplan in onderdelen wordt vastgesteld. Voor de tijd van één jaar heeft de gemeente zich zo veilig gesteld tegen een doorkruising van haar bouwplannen door particuliere acti viteiten. In dezelfde vergadering gaf de raad zijn fiat aan de aankoop van een ruim vijf hectare grote boomgaard in deze „Goese Polder" tegen een prijs, die de gemeente Goes voor bouwgrond nog niet zo hoog heeft neergeteld. De vraag, die bij beide voorstellen i Burgemeester mr. F. G. A. Huber voerde met nadruk werd gesteld was: kan in antwoord nog ter verduidelijking aan, redelijkerwijs worden aangenomen, dat Goes-Noord in de toekomstige ont- ning dat een prijs van 4,46 per vier kante meter in de toekomst zeker nog zal oplopen. dat hier een uitbreidingsplan moge lijkheden heeft. Met name de heer J. H. Roose (k.v.p.) zette daar na melijk sterke twijfel tegenover. „Het is niet de eerste keer dat dit punt aan de orde komt. En telkens zijn we teruggeschrokken van de financiële consequenties. Uit een oogpunt van ontsluiting en ophoging hebben we hier te maken met een zeer moeilijk terrein". De heer Roose voorspelde het college van b. en w. een „financieel avontuur" en hij voorzag hier in de toekomst on verkoopbare bouwgrond, die zeker geen woningwetbouw zou kunnen gedogen. Daarom kon hij slechts met het voorne men tot voorbereiding van het uitbrei dingsplan „Goese Polder" meegaan, wan neer de technische problemen en de fi nanciële gevolgen nauwkeurig worden onderzocht en voor een definitieve voor bereiding van het plan aan de raad nauwkeurig worden overgelegd. Ook van de kant van de P.v.d.A. was men wel geschrokken van de hoge boom- gaardprijs, die onmiddellijk aan de voor bereidingen van het uitbreidingsplan wa ren gekoppeld. De visie, dat „De Poel" niet te bebouwen zou zijn, wilde de woordvoerder van deze fractie, de heer Ph. Haverhoek, toch niet meer onder strepen. „Wat er nu staat leek ons een aantal jaren geleden niet mogelijk. Het zal veel geld kosten. Maar als we hier werkelijk iets willen bereiken zullen we ons bij de grondprijzen moeten neerleg gen", aldus de heer Haverhoek. Ook de heer F. P. J. Polderman (c.h.) zag wel in, dat het niet anders zal kun nen en de heer M. Loeve (a.r.) formu leerde zijn standpunt aldus: „Op de kaart van onze stad wordt het oog bij een eventuele uitbreiding dadelijk naar de „Goese Polder" getrokken. We zullen ons in ieder geval goed moeten oriënte ren. Ook de heer M. Haasdonk (v.v.d.) was bang dat het wel een „dure geschie denis" zal worden, maar hij vond het een goede gedachte, dat de gemeente vroeg voorbereidingen treft. Advertentie wikkeling van de stad niet verwaarloosd mag worden. Bovendien kondigde hij nog aan, dat b. en w. van Kloetinge zich in principe akkoord hebben verklaard om een grens wijziging met Goes overeen te komen, die neerkomt op het afstaan van 100 hectare grond. In dit verband ook maak te de burgemeester de opmerking dat „men niet het ene kan doen en het an dere nalaten". Wanneer Goes zijn grond gebied wil uitbreiden zal het toch ook alles in het werk moeten stellen om de beschikbare grond op eigen territoir te benutten. Wethouder drs. J. Dijkgraaf vulde nog aan, dat Goes tot op heden altijd nog te laat heeft gekocht. „We kijken steeds tegen hoge prijzen aan, maar ze zijn steeds nog achterhaald". De heer Roose in laatste instantie verzekerde nog, dat deze aankoop richt- gevend kan worden voor de toekomst en dat men zich dan bij nog hogere prijzen zal moeten neerleggen. De heer D. van Loon (p.v.d.a.) ten slotte was van me- De Goese evenementencommissie zal voortaan uit twaalf leden bestaan in plaats van negen zoals tot op heden. De vertegenwoordigers van handel, verkeer en industrie zullen er hun intrede doen op voordracht van b. en w. door de raad benoemd. Van verschillende kanten vroeg men zich gisteravond af, of de evenementencommissie langzamerhand een niet wat al te onhandzaam apparaat wordt. „Het wordt nu een evenement als de evenementencommissie bij elkaar komt", aldus de heer Loeve (a.r.). Daar om drong hij aan op de vorming van een dagelijks bestuur of een commissie in de commissie die tenminste de dagelijk se gang van zaken kan regelen. Burge meester Huber vulde het voorstel aan met de opmerking, dat de evenementen commissie zich tot nog toe alleen maar een orgaan heeft gevoeld, dat subsidies uitdeelt. „Er leven echter vrij veel ge dachten en plannen onder de bevolking, die een stimulans nodig hebben en dus is een orgaan van overleg en uitwerking met een brede oriëntatie een eerste ver eiste. De heer D. P. M. G. Leupen (p.v. d.a.) deed nog een suggestie om tijde lijke werkgroepen voor allerlei onder werpen te vormen. Unaniem was de raad het eens met de voorgestelde benzinepompverordeninL die slechts verkooppunten van brandstof en smeermiddelen voor voertuigen toe staat op een afstand van 250 meter van elkaar in Goes. Alleen de heer J. An- dringa (k.v.p.) zag enkele overbodig heden in de redactie van de verordening. De heer B. Kegge (c.h.) daarentegen wilde de afstand van 250 meter liever nog wat uitbreiden. Algemene waardering oogstten b. en w. bij hun voorstel om de stichting Zeeuws Fruitcorso jaarlijks een sub sidie in het tekort te verstrekken van minimaal 5000 en maximaal 12.000. -'r-' ill i$j f'M j?*— jr- HSbËSi 99 Ruim 91 procent van de eindexamenkan didaten van de „De Ruyterschool" te Vlissingen heeft dit jaar het diploma be haald. De directeur, de heer G. K. Brou wer, maakte tijdens de diploma-uitrei king, woensdagmiddag in „Britannia" te Vlissingen, bekend, dat dit jaar 122 van de 134 kandidaten geslaagd zijn. De heer Brouwer noemde dit een vrij goed resul taat. In het zestigjarig beslaan van de „De Ruyterschool" hebben in totaal 1033 stuurlieden en 2040 scheepswerktuig- kundigen het einddiploma behaald. Dit betekent dus, dat de „De Ruyterschool" in dit jubileumjaar de duizendste stuur man en de tweeduizendste scheepswerk- tuigkundige aflevert. De heer Brouwer heette in zijn rede ter gelegenheid van deze diploma-uitreiking onder meer welkom het bestuur van de vereniging „De Ruyterschool", de oud directeur de heer P. Vijn, wethouder W. Poppe namens het gemeentebestuur vele ouders en natuurlijk de geslaagde kandidaten. De directeur wees op de grote verande ringen in het onderwijs. Hij was van me ning, dat de vernieuwing van het onder wijs gezien moet worden als een aan- oassing aan de gewijzigde omstandighe den. Voorts wees de heer Brouwer er op, dat een van de voornaamste taken van de leraren is de leerlingen de oude nor men in aanvaardbare vorm te brengen. Dus niet alleen een zaak van kennis bij brengen. Hij dacht dan ook, dat een bui tencentrum van de school voor gesprek ken e.d. met de leerlingen in een be hoefte zou kunnen voorzien. Voorts sprak hij de hoop uit, dat de ge meenteraad van Vlissingen vrijdag een voor de „De Ruyterschool" gunstig be sluit zal nemen in verband met de bouw van een nieuw internaat. Ten slotte richtte de directeur van de zeevaart school zich tot de geslaagde kandidaten en gaf hen een groot aantal goede raad gevingen mee. De heer L. F. van den Belt, die sprak namens het bestuur van de school en namens de scheepvaartmaatschappijen, sloot zich voor wat de raadgevingen be treft bij de heer Brouwer aan. Ook richtte de heer Van den Belt zich tot de ouders. Hij zei, dat men zich niet moest verküken op de verkeerde indruk die vele films en boeken over het leven van een zeeman geven. Nadat de geslaagden hun diploma m ontvangst hadden genomen volgde er in de. grote zaal van „Britannia" een thé dansant met muziek van Baby den Toonder. Leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlis singen, die in juli 19(53 met goed gevolg het eindexamen heblien afgelegd. Stuurmansleerlingen, getuigschrift A.S.: P. Th. M. van Brunschot, Eindhoven: M. A. H. M. Daemen. Bruggenum (L); W. Dalmcijer, Apeldoorn: J. A. Hellema, Montfoort (Utr.); D. J. Hofman, Dordrecht: J. F. A. van Hoorn, Vlissingen: Th. J. Lantsheer, Hoek (Zld); H. J. van Loenen, Vlissingen; F. R. W. Ie Maire, 's Hertogenbosch; A. J. Nooijen, Arn hem, J. D. Ruissen. Wemeldinge; W. de Ruij- ter, Sint Philipsland, J. M. Th. Smeets, Nun- hem (L.R. de Vries, Leidschendam. Stuurmansleerlingen, getuigschrift B.S.: P. v. d. Akker, Gouda; J. M. Clarijs, Vlissingen; J. G. Engelsman, Vlissingen; J, J. P. Groe- r.endaal, Raamsdonkveer, J. Heuvink, Kort- rijk (België); E. van Hoek. Oost- en West- Souburg; J. Huson, Oost- en West-Souburg; N. de Jonge, Barendrecht, G. N. Karstanje, Wissenkerke: E. K. Krab, Haarlem: W. M. van de Kreeke, Halsteren (N.-B.): D. B. Kub- be. Voorburg; A. Lazonder, Utrecht; K. van der Lir.gen, Doorn; H. Lustig, St. Amands- berg (België); J. J. M. Muller, Utrecht; J. C. J van Oers, Vught; H. van der Sanden. Rot terdam; Ph. B W. M. Speekenbrink. Breda; D. Staats, Den Haag: J, R. van der Steeg, Terneuzen; J. Verkerk. Den Haag; C. J. M. van Vliet, Utrecht; C. J. A. M. Walenkamp, Leiden. Leerling scheepswerktuigkundigen. getuig schrift A.M.: W. A. M. Bogers, Eindhoven; A. Buijze. Terneuzen; H. C. van der Bijl. Zie- rikzee: M. C. Gebuijs, Den Bommel: J. W Heiligers. Roermond; H. Jongejan. Gouda; J. H. A. Jorissen, Breda; I. J. de Looft, Wis- senkerke; P, Melis, Borssele; M. Meulenberg, Oost- en West-Souburg; M. A. Noort, Lisse: A. J. Quirijns. Sprang-Capelle; M. J. M. de Reeper, 's-Hertogenboseh; A. D. Richardson, Den Haag; J. B. M. Schoolkate, Hengelo (O.); F. D. Schouten, Leiderdorp; G. J. Verlare, Yerseke; H. Vermeulen, Nijmegen; P. J. Vis ser, Zoetermeer; M. A. A. Vissers, Vught; J. R. de Waal, Valkenswaard; J. P. J. Witte- man, Zwanenburg-Halfweg. Leerling scheepswerktuigkundigen, getuig schrift B.M.: J. H. M. van den Beemt, Bergen op Zoom; F. A. J. Boot, Klundert; A. A. J. Cornelissen, Venlo; C. F. H. G. van den Goorbergh, Steenbergen (N.-B.); C. G. de Groote, De Kwakel (N.-H.); R. Hoorn, Arn hem; J. J. M. van Kooten, Vlissingen; J. H. E. Nijhuis, Hengelo (O.): E. R. Oldenboom, Wormerveer; J. F. Ouwehand, Kijkduin; M. J. Parent, Oost- en West-Souburg; F. H. Six- ma, Kijkduin; W. Stortelers, Winterswijk; J. Twijsel, Rotterdam-23; F. J. van der Vorm, Schiedam; D. G. van Bennekom, Utrecht; R. Betten, Diever; J. H. Buiteman, Arnhem: H. P. van Eeben, Veenendaal; M. H. Finze, Eindhoven; E. Floor, Utrecht; J. G. Foeken, Breda: R. de Groot, Amsterdam; N. van Harten, Anna-Paulowna; A. M. J. R. Herbers, Eindhoven; J. Jansen, Velp (Gld.); P. A. Kopmels, Vlissingen; H. Y. P. Kortekaas, Vogelenzang; G. D. van Lienden, Maasniel, G. Németh, Tilburg: J. A. Otten, Tilburg; C. Rog, Arnhem; P. J. R. Schlechtriem, Molen-. berg-Heerlen: R. Schuring, Amsterdam: Th. Chr. Smakman, Santpoort: C. F. von Stein, Hilversum: A. Th. M. van de Walle, Til burg: J S. M. Wijne, 's-Hertogenbosch; M. de Boer, Alphen a.d. Rijn; J. G. de Bruin, 's-Gravenhage; J. Groeneweg, Den Haag; J. Huisman, Gouderak; J. H. M. A. van Jaars- Mogelijk zal Goes voorlopig bij het uur nul blijven bepaald. Het ziet er ten minste naar uit, sinds er een van de raadsleden, de heer D. P. M. G. Leupen (p.v.d.a.) woensdagavond heeft geatten deerd op de stilstand in het uur werk van de kerkklok. Burge meester mr. F. G. A. Huber ver klaarde de mankementen aan de klok. „De lagers zijn uitgesleten en aan de dienst gemeentewerken is verzocht om maatregelen te nemen". We hebben nog gepro beerd om voorlopig de wijzers maar van de spil te lichten, maar ook dat schijnt nog een kostbare aangelegenheid te zijn. Daarom zullen we de wijzers maar op twaalf uur stil zetten en deze zwart schilderenHet uur nul heeft geslagen in Goes en dat blijft nog wel even zo. WWWWWWWWWVWWWWWMWIMIWWWW Vierentwintig schutters van Zuid-Beve land en evenzovele uit Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben in Ovezande deelgenomen aan een schieting en de punten onder elkaar verdeeld. De schutters uit Beve land, allen leden van de Provinciale Zeeuwse Schuttersbond, wisten samen 37 punten te bereiken; de deelnemers uit het zuiden van de provincie verza melden met elkaar 34 punten. Een vier tal van Zuid-Beveland bereikte 12 pun ten en eenzelfde combinatie uit Zeeuwsch-Vlaanderen 6 punten. De Zuidbevelandse kampioen H. J. Drie- dijk, kreeg zeven punten op zijn naam, de kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen, A. Hermans, geen enkele. Er werd ook nog een onderlinge wed strijd gehouden. De uitslag daarvan was; hoofdvogel: J. Platschorre van „Zorgvliet". Ellewoutsdijk. Ie zijvogel: J. Goossens, Kloosterzande; 2e zij vogel: J. Bruggeman, Westdorpe; le bovenkal: C. Lous, Oudelande; le onderkal: A. de Jonge Hzn., Ovezande; le klep: J. Kors- ;anje, Ovezande; 2e klep: H. J. Driedijk, Wolphaartsdijk; 3e klep: A. de Jonge- Rijk, Ovezande. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Duitse N.V. Farben Fabri- ken Bayer te Leverkusen hebben dins dagmiddag in het Hilton hotel te Am sterdam de bedrijven die in Nederland de belangen van Bayer behartigen dit feestelijk feit gevierd. Na een welkomstwoord van de heer J. A. J. Spee, directeur van de N.V. Defa te Amsterdam een van de behartigers van Bayers belangen, werden dia's ver toond over de historische ontwikkeling van Bayer van de oprichting tot nu toe, met name ten opzichte van Nederland. Op 1 augustus 1863 liet de koopman Friedrich Bayer de miniatuurkleurstof- fenfabriek registreren die hij even te voren had gesticht in samenwerking met de verfmeester Johann Friedrich Wes- kott. Zij produceerden aniline uit de af valstof steenkoolteer in hun achtertuin het bedrijf floreerde snel. Nu is de N.V. Bayer het grootste che mische concern op het vasteland van Europa. Het bedrijf heeft over de hele wereld 78.000 mensen in dienst en brengt 8500 verschillende produkten op de markt. veld, Scheveningen; H. Japfn, Soesterberg; J. P. J. de Koster, Hoofdplaat; C. Th. J. M. Masser, 's-Gravenhage; R. J. W. Otten, Mid delburg; P. Ouborg, Eindhoven; H. J. E Pee tere Weem, Overasselt (Gld); K. P. H. Pene der, Arnhem; A. W. Prudon, Blaricum; H. P. J. van Saagsvelt, Ede (Gld); E. H. Schiffer Tilburg; R. Sloof, Bussum: H. Torn Broers, Deventer: W. A. G. Verhulst, Vught; P. Vis ser, Papendrecht; W. P. Volker, Sliedrecht; H. O. Voorma, Leiderdorp. Met grote meerderheid heeft de raad van Retranchement besloten het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland mede te delen, dat bij een eventuele op heffing van de eigen gemeente, samen voeging met de kustgemeenten Groede, Nieuwvliet en Cadzand het meest ver antwoord is. Deze vier gemeenten heb ben gelijkgerichte belangen, namelijk de behartiging van de recreatie en de land bouw, terwijl de geaardheid, godsdien stige en politieke overtuiging van de in woners weinig verschillen vertonen. Door samenvoeging van deze vier ge meenten, aldus b. en w. in het pread vies, zal een voldoende breed draagvlak worden verkregen, alsmede een redelijke basis om de recreatieve functie naar be horen te vervullen. Ook dit besluit wijks dus af van de me ning van G.S., die Retranchement wil den zien opgenomen in de combinatie met als centrum Oostburg. Een samen voeging met die gemeente wordt door de raad van Retranchement onaanvaard baar geacht, omdat Oostburg als cen trumgemeente een totaal andere struc tuur heeft dan de vier bedoelde kustge meenten. Bij een dergelijke samenvoe ging zouden de recreatieve belangen van de kustgemeenten onvoldoende worden behartigd, aldus de raad van Retranche ment. Overigens wordt duidelijk gesteld, dat de raad het betreurt, dat er een ein de moet komen aan de zelfstandigheid van Retranchement. Ook zal het college van G.S. worden medegedeeld, dat de geprojecteerde grens met de gemeente Sluis onjuist wordt geacht. De raad vindt het logischer om tot aan grenspaal 363 het afwaterings kanaal van de sluis aan de Wielingen als grens te aanvaarden. In dat ver band wordt opgemerkt, dat de bewo ners van de Oueslagerspolder geheel op Retranchement zijn georiënteerd en steeds nauw betrokken zijn ge weest bij het bestuur van die ge meente. Verscheidene van de polderbewoners vervullen functies in het bestuur van de Nederlands Hervormde Kerk in Retran chement. Het komt de raad dan ook on begrijpelijk voor, dat dit gebied aan de gemeente Sluis is toebedacht. Het raads lid J. Vercoutearen (p.c.) zei, dat het voorstel de juiste weg aangeeft. Zijn fractiegenoot S. van de Sluis wilde evenwel stellen, dat het behoud van de zelfstandigheid voor alles moet gaan. Overigens vond hij de combinatie van de vier kustgemeenten ook wel een goede oplossing. De heer J. F. Kornelis (p.v.d. a.) zei vernomen te hebben, dat Sluis wel graag Retranchement zou willen in pikken, maar daar was hij pertinent te gen. Ook de heer Chr. A. Lauret (g.b.) zag het liefst van alles het behoud van een zelfstandige gemeente Retranche ment. Ten slotte verklaarde ook de heer J. Versprille (p.v.d.a.) zich voorstander van een combinatie van de vier kustge meenten. Advertentie) i IN HYLOfyy Een feest, theater- Dezoek of etentje in de stad? Draag bij uw mooiste japon de mooiste nylons: Jovanda Unique, uitermate chique met naad en elegante punthiel of de 0 Jovanda Idylle zonder naad. Beide 0 0 15 denier, dus fluisterdun. Héél 0 15 denier, dus fluisterdun. Héél fijn gebreid waardoor veel minder kans op ophaaltjes. En... beide natuurlijk met de befaamde Skinfit rimpelloze pasvorm. In wondertere tinten De gemeenteraad van Nieuwvliet heeft zich dezer dagen uitgesproken over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De meerderheid van het college van b. en w. stelde voor zo lang mogelijk te pleiten voor behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid. Is deze niet te behouden, dan stelt zij voor van geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen één gemeente te maken, opdat de belan gen van alle ingezetenen gelijkelijk zul len kunnen worden behartigd. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan kan de raad ak koord gaan met het voorstel van G.S., namelijk indeling bij Oostburg. Burge meester J. C. Everaars was van mening, dat handhaving van de zelfstandigheid niet in het belang is van de ingezetenen; daarvoor is de financiële positie van de gemeente te slecht. Voor wat de ge aardheid van de bevolking en de ge meenschappelijke belangen betreft is hij van oordeel, dat Nieuwvliet het beste kan samengaan met de kustgemeenten Cadzand, Retranchement en Groede. De heer A. J. Provoost (wd) wees er op, dat men de gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen niet moet zien als een aantal gemeenschappen met tegen strijdige belangen, doch met gelijkge richt doel. Dit moet volgens hem van het gehele gewest een harmonisch ge heel maken. De leefbaarheid van de streek in zijn geheel moet worden ver beterd. Vrijwel zonder enige discussie verklaarde de raad zich daarna una niem vóór het voorstel van de meerder heid van burgemeester en wethouders. Een feestende christelijk nationale school te Lewedorp heeft woens dagavond tijdens een bijeenkomst in hotel Van den Dries afscheid genomen van de onderwijzeres van de klassen één, twee en drie, me juffrouw B. Fokke, die van de op richting af in 1930 aan deze school Ter gelegenheid van haar afscheid als onderwijzeres aan de chr. nat. school in Lewedorp werd mej. B. Fokke begiftigd met de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De on derscheiding werd haar opgespeld door burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer-Arendskerke. Foto P.Z.C.) De Zeeuwse School Tennis Ver eniging" houdt deze week in Vlis singen het jaarlijkse School Ten nis Toernooi. De foto geeft een beeld van een der vele wedstrij den. (Foto P.Z.C.) De „Zeeuwse School Tennis Vereniging' houdt deze week op het tennispark „Zwanenburg" te Vlissingen weer het jaarlijkse schooltennistoernooi. Evenals vorig jaar hebben hiervoor een groot aantal, vaak zeer sterke, ploegen uit ge heel Nederland voor ingeschreven. Maandag ondervonden de wedstrijden nogal wat vertraging door de aanhou dende regen. Bij de jongens C won de ploeg van het Prof. Zeemanlyceum uit Zierkizee van Roosendaal en het Zaanlands Lyceum van het Petrus Hondiuslyceum II uit Terneuzen. De C-ploeg van het Goese Lyceum bereikte de finale door te win nen van de chr. h.b.s. en het Stedelijk Gymnasium, beiden uit Middelburg. De andere finaleplaats zal worden Dezet door de winnaar van de wedstrijd tussen het Prof. Zeemanlyceum en het Petrus Hondiuslyceum. Bij de jongens B is de ploeg van de rijks h.b.s. doorgedrongen tot de finale door overwinningen op bet Zaanlands Lyceum en de rijks h.b.s. uit Middel burg. De andere finalist is de winnaar van de wedstrijd tussen het St.-Michiels- lyceum uit Heerlen en de rijks h.b.s. uit Vlissingen. Het toernooi voor de jongens A begint donderdag. De gedoodverfde winnaar in deze afdeling is de ploeg van het Amers- foorts Lyceum. De meisjes C-ploeg van het St. Catha- rina College uit Eindhoven is finalist door overwinningen op de rijks h.b.s. I uit Middelburg en de rijks h.b.s. uit Vlis singen. Het tweede team van de rijks h.b.s. uit Middelburg zal waarschijnlijk donderdag de tegenstander zjjn van de ploeg uit Eindhoven. De rijks h.b.s. uit Vlissingen heeft bij de meisjes B een goede kans op de beker. Al moet wel rekening worden gehouden met het Zaanlands Lyceum. De meisjes A beginnen evenals de jon gens A donderdag pas. De m.m.s. uit Den Haag en het St. Carolus Boromeus uit Helmond zijn hier de grootste kans hebbers. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage zal zaterdagavond in de Nederlandse Loodsen Sociëteit de prijzen uitreiken. jVMyyyUWWMWWWWMWWMWWWWVWWWWWWW is verbonden. Zij gaat het onder wijs verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Het werk van mejuffrouw Fokke vond zijn grootste erken ning in een koninklijke onderschei ding: burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer-Arendskerke kon haar de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst spelden. Behalve het afscheid van mejuffrouw Fokke was er ook een jubileum te vieren. Het hoofd van de school, de h„ar M. Fraanje vierde namelijk op 1 mei jl. het feit, dat hij veertig jaar aan het christelijk onderwijs was ver bonden. Het afscheid van mejuffrouw Fokke werd tevens aangegrepen om de jubilerende hoofdonderwijzer hulde te brengen. Mejuffrouw Fokke behaalde in 1918 de onderwijzersakte. In datzelfde jaar aan vaardde zij een betrekking in Arnemui- den. Twee jaar later verwisselde zij deze Walcherse gemeente voor Alblasserdam. In 1924 kwam mejuffrouw Fokke naar Haamstede om twee jaar later als on derwijzeres naar Rotterdam te verhui zen. In 1930 vestigde zij zich in Lewe dorp, waar zij gedurende 33 jaar de kin deren van de laagste klassen de meest elementaire begrippen van het onderwijs heeft bijgebracht. De heer Fraanje heeft eerst het christelijk onderwij's in Middel burg gediend en vervolgens in Grijps- kerke. In 1930, werd hij tot hoofd in Lewedorp benoemd. HHt Jpig llflljl n-v' A llfillÉÉÉt ie Zowel de scheidende onderwijzeres als het jubilerende hoofd is gisteravond een grootste huldiging ten deel gevallen. Na mens het bestuur van de school sprak de heer K. de Smit vele woorden van waar dering. Mejuffrouw Fokke was hij er kentelijk voor hetgeen zij voor de school heeft gedaan. Na een korte pauze kreeg burge meester Vermet van 's-Heer-Arends kerke het woord, die wees op de goe de contacten, welke er bestaan tus sen het gemeentebestuur en het hoofd van de christelijk nationale school in Lewedorp. Zich speciaal richtend tot mejuffrouw Fokke noemde hij de scheidende onderwijzeres een uitste kende leerkracht, die veel voor de school heeft gedaan. Vervolgens deelde burgemeester Ver met mede, dat mejuffrouw Fokke was begiftigd met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau Onder een hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen -er waren o.a. vele oud-leerlingen in de zaal speldde hij mejuffrouw Fokke de onderscheiding op de borst. Op verzoek van de scheidende onder wijzeres werd daarna staande het Wilhelmus gezongen. Als inspecteur van het christelijk natio naal schoolonderwijs voerde de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg het woord, die er op wees, dat mejuffrouw Fokke het christelijk onderwijs met trouw en liefde heeft gediend. De heer Fraanje noemde hij een stabiele en rusti ge onderwijzer, die zijn taak op de juiste wijze opvat. Beide leerkrachten betuigde hij zijn grote dank namens het christelijk nationaal schoolonderwijs. Het woord was daarna aan de leerlingen uit de hoogste klassen, die op alleraar digste wijze de scheidende „juf" en de jubilerende „meester' toezongen. Zowel voor mejuffrouw Fokke als voor me vrouw Fraanje waren er bloemen. De heer Fraanje kreeg eveneens een ca deau. Namens de oud-leerlingen sprak mejuf frouw R. Mulder woorden van dank en waardering, die zij onderstreepte met de overhandiging van een gouden polshor loge aan mejuffrouw Fokke en een foto toestel aan de heer Fraanje. Nadat in de tweede pauze velen de scheidende onder wijzeres en de jubilerende hoofdonder wijzer de hand hadden gedrukt, voerden ten slotte nog verschillende sprekers het woord, die dank- en felicitatiewoorden spraken. Dinsdagmiddag om 1 uur is bij de Lug- tenburg onder Kruiningen een personen auto, bestuurd door G. de K. uit Schie dam in een sloot geraakt. Dit gebeurde, nadat K. te laat bemerkte, dat een voor hem rijdende auto de weg afging. Na een heitige stuurmanoeuvre raakte hij in de sloot. De wagen werd geheel ver nield. De K. werd licht gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9