KLANKBORD 't is weer tijd voor DIT WEEKEINDE BEGINT WEER DE Z0MER-„EX0DUS" Surinamerivier bij Afobaka afgesloten BETOGINGEN IN SAIGON DOOR DE POLITIE UITEENGESLAGEN Nog plaats genoeg voor binnenlands toerisme E.E.G.-OPMERKINGENOVER NEDERLANDSE B0UWP0LITIEK Boeddhisten eisen dat de regering akkoord nakomt Midden-Oosten IN1965 DE EERSTE ELEKTRISCHE ENERGIE BANKDIRECTEUR VAN VALSHEID IN GESCHRIFTE BESCHULDIGD Reisbureaus KLM. Binnenland Stokslagen Shell en E.M.S. gaan samenwerken Grieken gaan in oktober naar de stembus Nederlander in Oostenrijk bij val omgekomen Indonesische reactie op berichten over „Thamrin" Meer reizen naar het buitenland 1965 Storm lopen IN ENGELAND ELKE 20 MINUTEN EEN DODE DOOR LONGKANKER Pensionering Gehlen staat nog niet vast Hoger disconto in België Amerika probeert „vluchtkapitaal" terug te lokken Wellicht in 1964 sterkere economische expansie DONDERDAG 18 JULI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van een onzer redacteuren) Zaterdag, of misschien al vrijdag avond, begint de grote vakantie- trek. Dan immers krijgen de bouw vakkers hun vakantie, gaat ook bet grootste deel van de textielar beiders met verlof, alsmede een derde van de arbeiders, werkzaam in de metaalnijverheid. De heer J. Swart, directeur van de stich ting recreatie Den Haag, het instituut dat zich beijvert de vakantiespreiding te bevorderen, schat dat het aantal werk nemers, dat vrijdag na werktijd vakantie krijgt, op 300.000. Inclusief de gezins leden betekent dit dat ruim anderhalf miljoen mensen op reis zouden kunnen gaan. De vakantiespreiding zal dit jaar inten siever zijn dan vorig jaar. Een graad meter is de klantenservice van de A.N. W.B. Tot en met juni zijn 105.000 inter nationale reis- en kredietbrieven uitge geven. Dat is 25 procent meer dan vorig jaar om dezelfde tijd. Ook het aantal verkochte Franse benzinebonnen ligt 25 procent hoger dan vorig jaar. Even eens het aantal informaties om buiten landse reisroutes, kampeerplaatsen in het buitenland, e.d. Na drie rustige jaren is er een piek in het reizen naar Joego slavië. Spanje loopt ook hard, maar de berichten over stijgende prijzen en toe nemende drukte van buitenlanders, remt de stijging. De belangstelling voor kam peerplaatsen in het buitenland stijgt meer dan het aantal informaties naar hotels. Ook de reisbureaus constateren een toenemende trek naar het buiten land, zij het bij lange na niet van 25 procent. De groepsreizen lopen terug in belangstelling een voort zetting dus van de ontwikkeling der laatste jaren maar het verlies wordt goedgemaakt door de belang stelling voor de zogenaamde vrije reizen. De Zon-expresse naar de Rivièra zit vol. De treinreizen naar Parijs hebben het verlies van vorig jaar ingehaald. De be langstelling voor Parijs lag toen dertig procent beneden die van 1961. De orga nisatoren van de reizen dachten dat de bomaanslagen in Parijs daarvan de oor zaak waren. In kringen van het Neder landse reiswezen hield men het op de duurte in Frankrijk. De duurte schijnt dit jaar niet meer zo'n grote rol te spe len. De Bergland-expresse rijdt de komende dagen met extra-treinen, maar de druk te is niet groter dan vorig jaar. Vrijdag vertrekken twee treinen naar Oostenrijk. Eén rijdt naar Genua. Maandag vertrek ken weer drie treinen. Woensdag rijden twee treinen naar Oostenrijk. Volgende week vrijdag weer drie treinen, waarvan een opnieuw Genua als bestemming heeft. Elke vertrekdag reizen zodoende ongeveer 1700 Nederlanders naar het zuiden. De treinen zijn, op enkele vrij gekomen plaatsen na, vol. De K.L.M. meldt geen extra drukte. Het komende weekeinde vertrekt het nor male aantal I.T.E.-vliegtuigen en het normale aantal, door andere reisorgani saties gehuurde, chartervliegtuigen. Ex tra vluchten zijn niet ingelegd. Er is evenmin een extra belangstelling te onderkennen voor de normale lijndiens ten in Europa. Deze gegevens bevestigen de indruk dat weliswaar de trek naar het buitenland sterk toeneemt als gevolg van het ge brek aan zon in eigen land en als gevolg van de welvaart, waarin veel Nederlan ders menen te leven, maar dat deze toeneming niet aan het gezamenlijk reizen, maar in hoofdzaak aan het indi viduele reizen ten goede komt en dat binnen deze categorie in de eerste plaats het reizen per auto een grote vlucht neemt (de spoorwegen hebben geen ex- tra-treinen naar het buitenland hoeven in te zetten) vooral door vakantiegan gers die willen kamperen. De marechaussee meldt inmiddels dat geen extra personeel aan de grens posten wordt ingezet, doch dat de dienstdoende marechaussees langere werktijden zullen maken, zonodig van twaalf uur. Het zal met name bij Vaals nodig zijn. De douane werkt met de normale personeelsbezetting, maar laat weten, dat geen stagnatie gevreesd hoeft te worden. Aan de hand van het aantal verstrekte informaties constateert de A.N.W.B. bij het binnenlandse toerisme een stijging ten opzichte van vorig jaar van vijftien procent. Het betreft mensen, die per se op reis gaan, ongeacht het weer. De zomerhuisjes zijn vrijwel overal vol. De hotels en kampeerplaatsen echter nog niet. GRONDWERKSTER. Een Russische immigrant stapte een arbeidsbureau in Sydney binnen en ging, in gezelschap van zijn stevig gebouwde vrouw, in de rij werkzoekenden staan. Ambtenaren verzochten de vrouw bui ten te wachten, terwijl haar man aan een medische keuring zou worden on derworpen. Maar op dat moment kwam de man tussenbeide. „Een ogenblik", zo sprak hij, „U hebt de verkeerde voor. Mijn vrouw zoekt werk ik niet". Men vertelde hem toen dat het hier om grondwerk ging. „Dat is precies wat zij wil", was het antwoord van de Rus. Men bracht hem echter aan het verstand dat er geen vrouwelijke grondwerkers gezocht wer den en zichtbaar teleurgesteld verliet de man met zijn potige eega het ar beidsbureau. VRIJGESPROKEN. De 31-jarige Ber tram Widney uit Canterbury, Engeland, moest voor het kantongerecht voorko men om uitleg te geven, waarom hij een eenrichtingsweg was ingereden. Widney verklaarde de rechter: „Ik had twee passagiers in de wagen: mijn moe der en mijn tante. Daarom kon ik mijn aandacht niet op de weg houden". Widney werd vrijgesproken. De V.P.R.O. zal hedenavond de eenakter „De heren rechters" van Kaj Munk uitzenden. Vertaling Johan Winkler, regie Jack Dixon, decor Weynand Grijzen, Foto: een scène met v.l.n.r. Lies de Wind, Johan Schmidt en Johan Fiolet. (Advertentie) Het Wereldgebeuren zo zacht zo geurig MANNEN EN MEISJES MET STOKKEN GESLAGEN Vietnamese oproerpolitie stoof dinsdag op een menigte Boeddhis tische demonstranten af die op de straat waren gaan zitten, sloeg er links en rechts met stokken op in en sleepte ongeveer tachtig van hen in gereedstaande overvalwa gens die hen daarna naar de ge vangenis vervoerden. De meesten der vreedzame demonstran ten waren Boeddhistische monniken en de overigen nonnen, vrouwen en kinde ren. Sommigen der godsdienstige beto gers zaten nog geknield op straat te bidden toen zij door de politiemannen werden beetgepakt, geslagen en naar de overvalwagens gesleurd. Perscorrespondenten die de betoging waarnamen, zagen hoe ook verschillen de mooie jonge Vietnamese meisjes, 15 of 16 jaar oud, er met stokken van langs kregen tot het bloed hen langs het ge zicht liep. Dit alles gebeurde voor de pagode van Giac Minh nadat de demonstranten, na een sommering door het hoofd van de politie in gebreke waren gebleven, zich te verwijderen. gering zich houdt aan de overeen komst om een regeling te treffen voor de nu tien weken durende gods dienststrijd. Toen deze demonstranten de pagode na derden, richtten politiemannen barrica des van Spaanse ruiters met prikkel draad op om hen te beletten hun tocht voort te zetten naar de hoofdpagode: die van Main Xa Loi, welke enkele huizen blokken verder is gelegen. Sinds 48 uur is een andere groep betogers daar bezig aan een hongerstaking. De betogende monniken en hun volgelin gen bleven evenwel op de baricades af lopen, waarna een macht van ongeveer honderd gehelmde mannen van de zwaarbewapende oproerpolitie in draf op hen afkwam en hen met stokslagen te rugdreef. Enkele honderden der deelnemers aan de optocht werden zijstraten ingedreven, maar ongeveer 600 van hen bleven pro beren, louter door de druk van hun lichamen, zich een weg dwars door de barricade te duwen. Uiteindelijk slaagde de politie er in de massa geleidelijk uit een te rukken. Dit was de eerste demonstratie van dins dag. Het toneel, waarbij nonnen en meisjes werden geslagen en in overval wagens geduwd, speelde zich later op de dag af. De betoging begon dinsdagochtend vroeg, toen ongeveer duizend demon stranten, met aan het hoofd honderd in gele gewaden gehulde monniken, j zich verzamelden, banieren met zich meevoerend met opschriften, eisend dat de katholieke president Ngo Dinh Diem ervoor zou zorgen dat zijn re- Van de zijde van Shell Nederland N.V. en Zwolsmangroep N.V., werd gisteren medegedeeld: „Shell Nederland N.V. en een der maatschappijen van de Zwols- man-groep, te weten de exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.), hebben besloten tot een samenwerking die in het bijzonder gericht zal zijn op de ontwikkeling en de exploitatie van onroerende goederen, voor zover die in de sfeer van beide maatschappijen lig gen". Van de zijde van de Zwolsman-groep N.V. werd later nog meegedeeld: „Deze samenwerking ligt binnen het ka der van het ontwikkelingswerk in de onroerend-goed-sector, dat zoals tij dens de laatste aandeelhoudersvergade ring van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. van de zij de van het bestuur van deze vennoot schap nog eens werd bevestigd de grootste activiteit van deze vennoot schap vormt. Verwacht wordt, dat door dergelijke vormen van samenwerking met anderen de dienstverlening aan het publiek be langrijk zal kunnen worden verruimd, mede gezien de ontwikkelingstendenzen op het gebied van verkeer, toerisme en recreatiebehoeften". Sandra Russel toont een Bretonse hoed van tweed met bijbehorende sjaal uit de herfstIvnntercollectie van Simone Mirman in Londen. <WWW\ft/imWW\AftA/V/VmWWWWWW\ftWWWIA( Eind oktober a.s. zullen er in Grieken land verkiezingen worden gehouden op grond van een nieuwe kieswet die giste ren bij het parlement is ingediend. Het ontwerp bevat maatregelen ter verzekering van niet-inmenging van de autoriteiten, waardoor geen enkele partij de verkiezingsuitslag zou kunnen aanvechten. Er zouden oorspronkelijk pas in 1965 verkiezingen worden gehouden. De op positie centrum van links heeft echter sedert de stembusuitslag van 1961 ontbinding van het parlement ge- eist omdat er toen bedrog zou zijn ge pleegd. Een val in een bergbeek in Karinthië (Oostenrijk) heeft het leven gekost aan de 48-jarige procuratiehouder van de N.V. Vereenigde Tankreederijen in Rot terdam de heer P. Hunik. Zijn 14- jarige zoon Rudolf, die ook in het ravijn viel, maar zich na tien meter kon vastgrij pen, werd licht gewond. Het ongeval gebeurde maandag toen va der en zoon van een kampeerplaats in Weissbriach een wandeling maakten door een vallei. Ze verloren daarbij de weg uit het oog en verdwaalden. 1 Toén de twee wandelaars probeerden langs een waterval te komen, gleden ze uit "op de gladde stenen en stortten om- laag. De vader viel in de 100 meter la ger gelegen bedding van de beek. Het lukte de jongen het plaatsje Jenig te bereiken. Na een langdurige èn moei lijke berging werd het stoffelijk over schot van de heer Hunik naar de stad Hermagor gebracht. De plaatselijke autoriteiten lichtten de in de kampeer plaats achtergebleven vrouw en twee dochters van het slachtoffer in. De Franse regering doet alsof ze he lemaal geen belangstelling heeft voor de Amerikaans-Engels-Russische besprekingen in Moskou en nog veel minder voor de Chinees-Russische scher mutselingen over de „dictatuur van het proletariaat". Die regering gaat rustig haar eigen weg en die weg voerde deze week naar Turkije. Minister-president Pompidou met zijn minister van buiten landse zaken Couve de Murville kwa men maandag op bezoek in het land van de halve maan. Hij wisselde handdruk ken met de (militaire) president Gursel en met premier Inönu. Hij sprak over de oude vriendschapsbanden, die op nieuw bevestigd werden onder meer door Turkijes lidmaatschap van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie en door de economische binding van Turkije aan de Euromarkt. Het was bij de ontvangst van de heer Pompidou alles vriendelijk heid wat de klok sloeg. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat de Fran sen in het Midden-Oosten vroeger wel actief geweest zijn, maar na de jongste wereldoorlog bleek toch dat het in Tur kije eerder de Duitsers waren, die een streepje voor hadden dan de Fransen. Datzelfde gold trouwens voor de gehele Arabische wereld. Nu is dan de Fran se minister-president te zamen met zijn minister van buitenlandse zaken in Tur kije om daar te vertellen dat er behalve Duitsers, die fikse kredieten kunnen ge ven ook nog Fransen binnen de Euro- markt leven. Daarnaast zullen de beide heren wel uitvoerig praten over de po litieke situatie in het Midden-Oosten, want die situatie is weer eens aan het veranderen. Tot verwondering van de westerse di plomaten heeft Rusland het enkele weken geleden opgenomen voor het Koerdenvolk, dat nog ten dele een no maden volk is en dat verspreid woont over een gebied dat behoort tot vier sta ten, onder meer ook tot Turkije en Rus land. Het actiefst zijn op dat ogenblik de Koerden, die in Noord-Irak wonen. Zij zijn in opstand en eisen van de Iraak- se regering zelfbestuur. Het Iraakse le ger voert nu een vernietigingsoverig tegen deze opstandige Koerden. De (westerse) diplomaten in het Midden- Oosten vragen zich thans af wat Rus land met die steun aan de Koerden be oogt en sommigen van hen menen, dat Rusland bezig is zijn gehele Middenoos- terse politiek te herzien. De Russen zou den tot het inzicht gekomen zijn, dat de pogingen van de Egyptische dictator Nasser om een federatie van Egypte, Syrië en Irak te vormen voorlopig zijn mislukt. Moskou had al direct scherpe kritiek op deze federatie, die direct na de staatsgreep in Syrië en Irak omstreeks half april door Nasser krachtig werd na gestreefd. De Russen waren namelijk woedend op het nieuwe bewind in Irak. In de afgelopen vijf jaar tijdens het be stuur van de vermoorde Iraakse dictator Abdel Karim Kassem had Rusland kans gezien zijn invloed in Irak uit te breiden. In Irak werden de Britse wapens door Russische vervangen en Iraakse commu nisten wisten invloedrijke posities te verwerven. Aan deze toestand kwam een einde na de omverwerping van Kas- sems bewind in februari jl. door de Iraakse Baath partij. Onmiddellijk werd een groot aantal communisten gearres teerd. Ruslands tegenzet tegen Irak is nu het dreigement, dat men alle Russi sche wapenleveranties van Irak zal stop zetten en ook alle andere hulp zou sta ken, als de Irakezen niet stoppen met de strijd tegen de Koerden. Uit niets blijkt echter, dat de Iraakse regering van plan is aan dit dreigement gehoor te geven. Nog onlangs heeft zij met de Britse regering een overeen komst afgesloten voor de levering van Hawker Hunter straaljagers en gepant serde rupsvoertuigen ter vervanging van de Russische Migs en vervoermiddelen. Britse diplomaten in Beiroet zijn nu van mening, dat deze overeenkomst wellicht het begin zal vormen van grote Iraakse wapenaankopen in Engeland om een einde te maken aan de huidige af hankelijkheid van Rusland. Naar in di plomatieke kringen te Beiroet verluidt, hebben de Russen in de vijfjaarlijkse re geringsperiode van wijlen Kassem naar schatting voor 500.000.000 dollar aan wapens geleverd. Bedreigt Rusland dus enerzijds Irak anderzijds steunt het Egypte. De Egyptische vice-president veldmaarschalk Abdel Karim Hamer, kon na zijn terugkeer van een officieel bezoek aan Rusland bekendmaken, dat de Russen zich garant hebben gesteld om voor een bedrag van 45.000.000 dollar economische bijstand aan Egypte te geven. De Russische toenadering tot Egypte kwam op een moment, dat de onderhan delingen tussen de Egyptische president Nasser en de Baath-regeringen van Sy rië en Irak in een steeds kritiekere fase kwamen en dat de kansen op een fe deratie langzamerhand wegzakten. Hoewel geen enkele regering openlijk het mislukken van de onderhandelin gen heeft toegegeven, heeft het semi- officiële in Kairo verschijnende blad „Al Ahram" een uitlating van president Nasser gepubliceerd, waarin hij zegt niet bereid te zijn met een door Baathis- ten geregeerd Syrië een federatie aan te gaan. Diplomatieke waarnemers in Bei roet betogen nu, dat volgens de Russi sche verwachting de Baathistische rege ringen van Syrië en Irak binnenkort zullen worden „vervangen" door een Nassergezind bewind. Daarom steunt Rusland de opstandige Koerden. De mo gelijkheid bestaat dat het Iraakse leger, indien het niet binnenkort een overtui gende overwinning behaalt op de Koer den, in opstand zal komen tegen het regime in Bagdad. Wordt de Iraakse Baathregering omver geworpen, dan zal die debacle snel worden gevolgd door de ineenstorting van de Baathpartij in het aangrenzende Syrië. Overigens vlakken Amerikaanse diplo maten de mogelijkheid niet uit, dat Rus land in de toekomst openlijk hulp zal verlenen aan de strijdende Koerden. Voigcas net ouiciële lndonesiscne pers bui eau Antara neeit coinmandeui tai- jono FroüjosuKanto, assistent van de lndonesiscne minister van zeevaart, woensuag verklaard dat Indonesië niet zal aarzeien een „passende vergeldings maatregel" te nemen indien „de Neder landse regering tracht beslag te leggen op de „Thamrin" (een Indonesisch vaartuig van de Djakarta Lloyd dat op 5 augustus in Rotterdam wordt ver- wacnt Volgens Antara leverde hij commentaar op berichten uit Amsterdam dat Neder landers die scuadevei goeding van Indo nesië eisen voor genationaliseerde be zittingen, beslag zouden willen leggen op de „Thamrin" en zijn lading. Commandeur Srijono zei dat Indonesië de „goede betrekkingen" die reeds met Nederland zijn hersteld niet wil ver troebelen", maar zonodig maatregelen zou nemen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag om commentaar op dit bericht van Antara gezegd dat de Nederlandse regering ze ker niet van plan is beslag te leggen op het schip of op de lading van het schip. Dit zou ook niet in overeenstem ming zijn met het bekende Nederlandse standpunt dat de kwesties van nationa lisaties, schadevergoedingen en schul denregeling niet de eerste prioriteit hebben. Deze kwesties zullen eerst te gelegener tijd met de Indonesische regering wor den opgenomen, aldus de woordvoerder. Verwacht wordt dat de stuwdam in maart 1964 geheel gesloten zijn. Terwijl het stuwmeer zich vult, zal de dam ver der worden afgebouwd. Wanneer alles volgens plan verloopt en het weer mee werkt kan de eerste hoeveelheid elektri sche energie rond augustus 1965 naar Paranam worden gevoerd, waar de smel ter en de aluinaardefabriek zullen wor den gebouwd. Meer dan 1000 miljoen kwu elektrische energie zal Suralco ge bruiken voor de fabrikatie van alumi nium in het reductiebedrijf dat bij Su- ralco's bauxietbedrijf te Paranam zal verrijzen. Deze smelter zal een jaarpro- duktie hebben van 50 tot 60.000 ton ruw aluminium. Wanneer het nieuwe be drijf met de te Afobaka opgewekte ener gie in 1965 zijn werk begint, zal Surina me de eerste producent van het lichte metaal in het Caraibische gebied zijn. Veel hangt af van het weer van de ko mende dagen. Gistermiddag was de situatie echter zo dat de kampeerinlich- tingencentrale van de A.N.W.B. (070- 814381, te bereiken van 8-22 uur, ook 's zondags) op het bord, waarop de 800 Nederlandse kampeerterreinen staan aangegeven, nog nergens de aantekening „vol" hoefde te plaatsen. De kaart bevat met name nog geen enkele vol, of bijna vol melding voor Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, de Achterhoek, Lim burg, Brabant, Goeree en Zeeuwsch- Viaanderen. De kampeerplaatsen op de Waddeneilan den, langs de Noordzeekust, op Walche ren en op de Veluwe zijn echter alle aan gekruist met 'n rood of geel balletje, het geen wil zeggen dat het er vol begint te lopen met tenten (rood) en caravans (geel). Enkele kleinere kampeerplaatsen zit ten al vol. Maar plaats is er dan meestal enkele kilometers verderop. En het grote kampeerterrein bij Den Haag, Ockenburg, dat tienduizend standplaatsen heeft, is nog met geen enkel balletje beprikt. Er is volop plaats. Maar: onze oosterburen krij gen zaterdag ook vakantie en als het weer een beetje meezit komen die in draf op onze kant af. Er wordt dus rekening mee gehouden dat het het komende weekeinde aan de kust storm gaat lopen. Vooral de Wad deneilanden krijgen het zeer, zeer druk. In hotels en pensions is slechts bij uit zondering nog een bed vrij. Veel kam peerterreinen zijn al vol. De piek duurt tot 10 augustus. De Teso, de veerdienst tussen Den Helder en Texel, is van plan vanaf vrijdagavond dag en nacht te gaan varen. De veren naar Ameland (Holwerd), Schiermonnikoog (Oostmahorn en Zout kamp), Terschelling en Vlieland (Har- lingen) gaan zaterdag heen en weer va ren. De spoorwegen houden het er voorals nog op dat het normale aantal extra- treinen ze staan tegenwoordig ver meld in het spoorboekje voldoende zal blijken om de weekeindstroom op te vangen. Wel wordt er materieel achter de hand gehouden om vrijdag en zater dag zo nodig extra-treinen in te zetten of reeds aangekondigde extra-treinen met een aantal wagons uit te breiden. De longkanker eist in Engeland iedere 20 minuten een leven, zo heeft de mi nister van gezondheid, Lord Newton in het Hogerhuis verteld. Hij vertelde voorts dat in zijn land de verkoop van si garetten tussen 1920 en 1962 is toege nomen van 36 miljard tot 110 miljard stuks. In die zelfde periode steeg het aantal gevallen van overlijden dat aan longkanker werd toegeschreven van 592 tot 26.383. Een deel van die toeneming moet echter misschien op rekening wor den geschreven van de beter geworden diagnostiek. Het rapport van de minister werd uit gebracht als antwoord aan Lord Salter, die had verzocht cijfers over de toene ming van het sigaretten roken en de longkanker in de afgelopen 40 jaar te fourneren. STUWDAM IN 1964 GEHEEL GESLOTEN Gisteren is in Afobaka, 110 km ten zuiden van Paramaribo, het laat ste stroomgat afgesloten van de Surinamerivier. In Afobaka wordt in de Surinamerivier een twee kilometer lange stuwdam ge bouwd ten behoeve van de opwekking van elektriciteit voor de aluminiumin- dustrie. Het water zal nu door de tun nels in het betonnen kunstwerk via de woelkom naar de oorspronkelijke rivier bedding worden teruggeleid. Tegen de ontslagen directeur van het bijkantoor van de Twentsche Bank in Katwijk, de heer P. Th. Z., is een aan klacht ingediend wegens valsheid in ge schrifte. De na een verhoor ingesloten directeur heeft volgens de interne ac countantsdienst van de bank voor ruim 3,5 ton teveel aan kredieten verleend. Om dit te kunnen doen heeft hij op het kleine kantoor (drie man personeel) in de boekhouding geknoeid. De recherche, die dinsdag de directeur heeft verhoord, spreekt althans van „overschrijding van de kredietfaciliteiten door bepaalde ma- nipudaeties in de boekhouding". In hoeverre er strafbare handelingen zijn gepleegd moet nog worden uitge zocht. De recherche heeft de zaak over gedragen aan de officier van justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint. Deze kon nog niet mededelen wie van de te ruime kredieten geprofiteerd hebben. Ook de interne accountantsdienst van de bank heeft dit nog niet precies kunnen vaststellen. De recherche in Katwijk noemt geruchten dat de kredieten ge bruikt zouden zijn voor de aanschaf van vissersschepen „uit de lucht gegrepen Zeker lijkt, dat de vlak voor zijn pensio nering ontspoorde directeur het geld van de bank niet voor zich zelf heeft ge bruikt. Hij blijft voor de duur van het onderzoek in verzekerde bewaring. De Westduitse regeringswoordvoerder Von Hase heeft meegedeeld, dat voor de pensionering van Reinhard Gehlen, het hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst, nog geen datum vaststaat. Geh len is thans 61 jaar. Naar aanleiding van het proces in Karlsruhe tegen drie voormalige mede werkers van de Westduitse inlichtingen dienst, die wegens spionage voor de Sowjet-Unie terechtstaan, waren in de binnen- en buitenlandse pers berichten verschenen over een mogelijk aftreden van de ex-generaal en vroegere chef van de organisatie Gehlen". Von Hase ver klaarde, dat hem voor deze berichten geen enkele grond bekend was. De nationale bank van België heeft het disconto verhoogd met een half procent tot 4 procent. In een mededeling van de centrale bank worden twee redenen voor de disconto verhoging genoemd: 0 De toeneming van de bankkredieten - a de laatste tijd. 9 De noodzakelijkheid het discontotarief in overeenstemming te brengen met de rentetarieven voor kort lopend geld, die de laatste tijd gestegen zijn. De Amerikaanse Federal Reserve Bank heeft dinsdag, zoals gemeld, het discon totarief verhoogd. Dit betekent dus een verhoging van de rentevoet in de V.S. Men wil hiermee bereiken, dat het Ame rikaanse „vluchtkapitaal", dat op voor deliger wijze in Europa kon worden be legd, naar de V.S. wordt teruggelokt. Als men verlichting wil brengen in de Amerikaanse betalingsbalanspositie dan is de verhoging van het disconto door de Federale Reserve Bank niet geschikt om de oplossing van de economische vraagstukken van Groot-Brittannië te vergemakkelijken, zo meent men in Lon den. Inderdaad loopt Groot-Brittannië, waarvan de rentetarieven ondanks de recente verlagingen tot de hoogste in de wereld behoren, de kans het sterkst van de Amerikaanse discontoverhoging te lijden. Men vreest vooral in Londen, dat de verhoging van de rentevoet in de Verenigde Staten, die tot gevolg heeft, dat de Amerikaanse rentetarieven het niveau van de in Engeland gelden de bereiken, kapitaal naar New York zullen trekken dat in Londen werd on dergebracht, of daarvoor in aanmerking komt. De bank van Engeland heeft zich verleden jaar gewapend met bevoegdhe den, die het haar mogelijk maken de rentetarieven voor kort lopend geld op de wisselmarkt te steunen, zonder dat zij het discontotarief behoeft te wijzigen, d.w.z. zonder dat dit een algemene stij ging van de leningskosten met zich mee brengt. Men acht het echter niet uitge sloten, dat de druk zo sterk wordt, dat het discontotarief van de Bank van En geland, dat op het ogenblik 4 procent be draagt, op zijn beurt verhoogd zal moe ten worden. Een dergelijke verhoging zou echter in strijd zijn met de politiek van economische expansie die door de Engelse regering wordt gevolgd. Men vreest dus, dat de maatregel van de Federal Reserve Bank een kettingreac- ti zal veroorzaken, die in Engeland zal beginnen, die er de uitwerking van te niet zou doen, en bovendien schade zou toebrengen aan de economische expan sie in de wereld in het algemeen en in de Verenigde Staten in het bijzonder, doch vooral aan de uitbreiding van de internationale handel, waarop Engeland rekent om de onmisbare verbetering van zijn export te verwezenlijken. COMMISSIE DOET AANBEVELINGEN Het jongste kwartaalbericht van de E.E.G.-commissie over de eco nomische toestand van de gemeen schap bevat een aantal aanbevelin gen ten aanzien van de bouwpoli- tiek in Nederland. Het doet die aanbevelingen in verband met een mogelijk wat sterkere economi sche expansie in 1964 waarin de eerste, uiteraard nog onzekere, oriëntatie op dit ogenblik wijst. Het verslag' verklaart dat de Nederland se autoriteiten hun moeilijke keuze van de prioriteit op de bouwmarkt kunnen vermijden naarmate ze meer ruimte scheppen voor industriële bouw door vergroting van de elasticiteit van de bouwmarkt. Dat zou kunnen geschieden door ratio nalisatie in de bouwnijverheid, door be vordering van concentratie, unificatie van de bouwvoorschriften (ook op ge meenteniveau), doelmatige regulering van de bouwopdrachten, krachtiger po gingen om buitenlandse arbeiders aan te trekken, faciliteiten voor invoer van geprefabriceerde huizen en bouwonder delen en vermindering of opheffing van maatregelen die een ongunstige invloed hebben op de bereidheid van de arbei ders om overwerk te verrichten. Prioriteiten De vraag is immers of bij een ople ving van de investeringen de priori teiten enigszins ten gunste van pro- duktieve investeringen gewijzigd moe ten worden. Dit zou de vooruitzichten op langere termijn ten aanzien van werkgelegenheid, economische groei en reële toeneming van het inkomen zeker gunstiger maken, terwijl het tevens meer en meer in overeenstem ming schijnt te zijn met een harmo nische economische ontwikkeling in de gemeenschap, aldus het E.E.G.- verslag. Dit wordt aangetekend bij een passage in het verslag, waarin het heet dat de speciale situatie In de bouwnijverheid, ook al is ze een ernstig storende factor, geen aanleiding zou mogen zijn voor overweging van een politiek tot dem ping van een misschien in 1964 komende opleving van de investeringsvraag. Groeitempo Het kwartaalverslag verwacht dat het groeitempo van de Nederlandse econo mie in het verdere verloop van dit jaar, na de krachtige opleving die in april en mei op de strenge winter volgde, ver moedelijk niet zeer hoog zal zijn. Er zullen weliswaar vrij sterke im pulsen uitgaan van de buitenlandse vraag, maar de binnenlandse vraag zal afgezien van de bouwsector waarschijnlijk slechts matig stijgen. De investeringen in bedrijven (exclu sief bouw) zullen nog verder dalen en de consumptie van gezinshuis houdingen zal vermoedelijk langza mer stijgen dan vorig jaar het geval was. Over het gehele jaar genomen zal het stijgingspercentage van het reële bruto nationale produkt niet beneden de vier procent liggen, die eind vorig jaar (dus voor de strenge winter) werden ge raamd. Voor de gemeenschap als geheel verwacht de E.E.G.-commissie een eco nomische expansie die een half procent onder de raming' zal blijven, nl. vier, in plaats van 4,5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3